Licensed to Lake Erie Swimming LC Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/17/2019 12:04 AM
             2019 Holtrey Summer Classic - 6/13/2019 to 6/16/2019              
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.94   6/15/2018 Alayna M Riggins, ELK  -IN                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  31.65      32.01  
  2 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  31.80      32.03  
  3 Jackson, Rylee A          10 FAST$-LE               33.13      32.93  
  4 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                33.52      33.74  
  5 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM                34.39      33.88  
  6 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM                 33.99      34.14  
  7 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE                35.49      34.35  
  8 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI                34.81      34.79  
  9 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM                34.59      35.00  
 10 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  35.51      37.16  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
 Meet Record: * 31.47   6/16/2017 Bella R Rhoades, LESD -LE                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  35.51      33.38  
  2 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI                35.51      33.83  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.94   6/15/2018 Alayna M Riggins, ELK  -IN                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  31.62      31.65  
  2 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  34.52      31.80  
  3 Jackson, Rylee A          10 FAST$-LE               33.12      33.13  
  4 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                33.56      33.52  
  5 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM                 37.67      33.99  
  6 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM                34.89      34.39  
  7 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM                39.31      34.59  
  8 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI                34.14      34.81  
  9 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE                35.99      35.49  
 10 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  36.10      35.51  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI                35.01     J35.51  
 12 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM                40.72      35.89  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE                35.18      35.94  
 14 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE                38.01      36.12  
 15 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                  38.27      36.21  
 16 Wood, Kate L              10 SWIM-LE                36.77      36.43  
 16 Arbie, Savannah R         10 PS-LE                  40.30      36.43  
 18 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM                40.08      36.70  
 19 Pruce, Peyton W            9 LESD-LE                37.66      36.73  
 20 Barnes, Lila G            10 GO-LE                  40.79      36.76  
 21 Liu, Vivian               10 PWRS-AM                39.94      36.87  
 22 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE                35.80      36.89  
 23 Stutts, Makayla L         10 PWRS-AM                38.62      36.91  
 24 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM                35.28      37.13  
 25 Gustin, Chloe J            9 GLSS-LE                37.21      37.22  
 25 Plank, Leah R              9 SRST-AM                39.23      37.22  
 27 Frost, Laine E            10 ANSC-AM                39.19      37.39  
 28 Golem, Bria E             10 LESD-LE                38.56      38.17  
 29 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM                39.35      38.65  
 30 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM                41.31      39.70  
 31 Taylor, Cora F             9 KS-LE                  38.55      39.78  
 32 Slivochka, Leah G         10 CLES-LE                39.94      39.82  
 33 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM                39.96      40.17  
 34 Dantey, Ellie M            9 KW-AM                  44.08      40.23  
 35 Losch, Ellery A            7 LESD-LE                39.17      40.47  
 36 Liu, Grace                 8 PWRS-AM                47.05      40.75  
 37 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI                39.95      41.35  
 38 Pesek, Alice               8 USC-LE                 48.33      41.37  
 39 Huntress, Anna P           9 BAAC-NI                41.53      41.89  
 40 Loeffler, Maddie G         8 BAAC-NI                42.91      42.11  
 41 Horvath, Emery R           7 LESD-LE                42.10      42.71  
 41 Duncan, Mackenzie L        8 STRS-LE                45.32      42.71  
 43 Smith, Makenzie C         10 PEAQ-AM                42.37      42.73  
 44 Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE                44.42      43.75  
 45 DelaCruz, Sophia O        10 LESD-LE                   NT      44.30  
 46 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                  52.11      44.57  
 47 Fan, Flora D               8 BBA-LE                 54.25      44.72  
 48 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM                42.09      45.04  
 49 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM                45.76      45.32  
 50 Karas, Ana R              10 HEAT-LE                48.43      45.48  
 51 Plank, Myka G              7 SRST-AM                49.23      46.68  
 52 Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE                47.55      47.78  
 53 Opitz, Lily K              6 PEAQ-AM                53.07      48.47  
 54 DeLa Cruz, Olivia O        8 LESD-LE                   NT      49.02  
 55 Plank, Elsa F              7 SRST-AM                57.23      49.69  
 56 Brown, Amelia K            9 PWRS-AM                49.44      49.73  
 57 Wang, Iris                 9 PEAQ-AM                53.73      50.50  
 58 Allen, Olivia R           10 CCS-LE                 50.88      52.36  
 59 Sarbak, Stella M           7 PWRS-AM              1:00.30      56.65  
 60 Webb, Mary Kate K          8 BBA-LE               1:01.31      58.33  
 61 Brown, Natalia R           6 PWRS-AM              1:01.27    1:04.33  
 62 Jordan, Mikayla D          7 GPAC-AM              1:15.88    1:09.52  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:10.76   6/17/2018 Anna M Ulintz, PEAQ -AM                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:09.38    1:08.97* 
                  32.86     1:08.97 (36.11)                                        
  2 Taylor, Alex L            10 KS-LE                1:12.18    1:11.17  
                  33.66     1:11.17 (37.51)                                        
  3 Jackson, Rylee A          10 FAST$-LE             1:13.56    1:13.28  
                  34.78     1:13.28 (38.50)                                        
  4 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              1:12.38    1:13.90  
                  34.85     1:13.90 (39.05)                                        
  5 Agwa, Oma N               10 STRS-LE              1:13.78    1:15.65  
                  36.04     1:15.65 (39.61)                                        
  6 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              1:17.24    1:16.64  
                  36.89     1:16.64 (39.75)                                        
  7 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:16.15    1:17.07  
                  35.94     1:17.07 (41.13)                                        
  8 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM               1:16.72    1:17.59  
                  36.79     1:17.59 (40.80)                                        
  9 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              1:16.76    1:18.27  
                  38.01     1:18.27 (40.26)                                        
 10 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                1:17.31    1:20.09  
                  38.81     1:20.09 (41.28)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:10.76   6/17/2018 Anna M Ulintz, PEAQ -AM                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:19.31    1:09.38* 
                  32.80     1:09.38 (36.58)                                        
  2 Taylor, Alex L            10 KS-LE                1:14.77    1:12.18  
                  33.92     1:12.18 (38.26)                                        
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              1:13.60    1:12.38  
                  34.40     1:12.38 (37.98)                                        
  4 Jackson, Rylee A          10 FAST$-LE             1:15.99    1:13.56  
                  34.75     1:13.56 (38.81)                                        
  5 Agwa, Oma N               10 STRS-LE              1:15.32    1:13.78  
                  33.87     1:13.78 (39.91)                                        
  6 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:22.81    1:16.15  
                  36.26     1:16.15 (39.89)                                        
  7 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM              1:17.64    1:16.67  
                  36.54     1:16.67 (40.13)                                        
  8 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM               1:30.71    1:16.72  
                  35.34     1:16.72 (41.38)                                        
  9 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              1:19.53    1:16.76  
                  36.93     1:16.76 (39.83)                                        
 10 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              1:16.67    1:17.24  
                  36.53     1:17.24 (40.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                1:19.92    1:17.31  
                  37.90     1:17.31 (39.41)                                        
 12 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI              1:20.96    1:17.96  
                  37.42     1:17.96 (40.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Siegel, Thea E            10 HD-AM                1:17.68    1:18.31  
                  35.85     1:18.31 (42.46)                                        
 14 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM              1:34.58    1:18.55  
                  38.24     1:18.55 (40.31)                                        
 15 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI              1:16.51    1:19.02  
                  37.08     1:19.02 (41.94)                                        
 16 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM              1:19.82    1:19.66  
                  38.18     1:19.66 (41.48)                                        
 17 Liu, Vivian               10 PWRS-AM              1:24.64    1:19.67  
                  37.84     1:19.67 (41.83)                                        
 18 DeAngelis, Raine A         9 LRST-LE              1:22.70    1:19.79  
                  37.67     1:19.79 (42.12)                                        
 19 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              1:25.06    1:20.17  
                  38.72     1:20.17 (41.45)                                        
 20 Ruperto, Emily            10 GPAC-AM              1:26.55    1:20.27  
                  38.36     1:20.27 (41.91)                                        
 21 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE              1:29.66    1:20.37  
                  38.28     1:20.37 (42.09)                                        
 22 Frost, Laine E            10 ANSC-AM              1:27.37    1:20.99  
                  39.13     1:20.99 (41.86)                                        
 23 Golem, Bria E             10 LESD-LE              1:28.56    1:21.76  
                  38.47     1:21.76 (43.29)                                        
 24 Wood, Kate L              10 SWIM-LE              1:22.61    1:21.93  
                  38.68     1:21.93 (43.25)                                        
 25 Plank, Leah R              9 SRST-AM              1:31.23    1:22.19  
                  38.55     1:22.19 (43.64)                                        
 26 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                1:27.90    1:22.81  
                  38.60     1:22.81 (44.21)                                        
 27 Khoury, Daniela N         10 HD-AM                1:30.56    1:22.83  
                  39.12     1:22.83 (43.71)                                        
 28 Li, Angelina              10 ANSC-AM              1:38.76    1:23.54  
                  39.20     1:23.54 (44.34)                                        
 29 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM              1:35.18    1:23.61  
                  39.22     1:23.61 (44.39)                                        
 30 Barnes, Lila G            10 GO-LE                1:24.50    1:23.94  
                  40.30     1:23.94 (43.64)                                        
 31 Brugger, Rory J           10 PWRS-AM              1:29.64    1:24.31  
                  39.95     1:24.31 (44.36)                                        
 32 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM              1:24.59    1:26.38  
                  39.94     1:26.38 (46.44)                                        
 33 Woycheck, Madden L        10 ANSC-AM              1:28.05    1:26.85  
                  42.08     1:26.85 (44.77)                                        
 34 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM              1:35.58    1:28.31  
                  41.60     1:28.31 (46.71)                                        
 35 Liu, Grace                 8 PWRS-AM              1:40.36    1:29.06  
                  42.01     1:29.06 (47.05)                                        
 36 Taylor, Cora F             9 KS-LE                1:33.50    1:29.40  
                  41.82     1:29.40 (47.58)                                        
 37 Losch, Ellery A            7 LESD-LE              1:32.09    1:29.67  
                  41.37     1:29.67 (48.30)                                        
 38 Dantey, Ellie M            9 KW-AM                1:30.35    1:31.84  
                  42.28     1:31.84 (49.56)                                        
 39 Huntress, Anna P           9 BAAC-NI              1:33.83    1:33.28  
                  43.51     1:33.28 (49.77)                                        
 40 Duncan, Mackenzie L        8 STRS-LE              1:40.71    1:34.36  
                  42.75     1:34.36 (51.61)                                        
 41 Matsievich, Elizabeth S    7 LESD-LE              1:36.67    1:35.48  
                  45.74     1:35.48 (49.74)                                        
 42 Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE              1:52.54    1:36.16  
                  46.39     1:36.16 (49.77)                                        
 43 Lee, Adelyn S             10 RYD-LE               1:40.67    1:36.39  
                  44.65     1:36.39 (51.74)                                        
 44 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM              1:31.94    1:36.53  
                  42.72     1:36.53 (53.81)                                        
 45 Loeffler, Maddie G         8 BAAC-NI              1:40.94    1:37.12  
                  45.34     1:37.12 (51.78)                                        
 46 Ellison, Jillian D        10 HEAT-LE              2:13.24    1:37.72  
                  46.03     1:37.72 (51.69)                                        
 47 Pesek, Alice               8 USC-LE               1:44.42    1:39.48  
                  46.05     1:39.48 (53.43)                                        
 48 Karas, Ana R              10 HEAT-LE              2:02.18    1:39.64  
                  46.33     1:39.64 (53.31)                                        
 49 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM              2:13.67    1:39.84  
                  47.18     1:39.84 (52.66)                                        
 50 Guan, Fiona                8 ANSC-AM              1:45.16    1:43.86  
                  49.61     1:43.86 (54.25)                                        
 51 Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE              1:58.00    1:44.64  
                  49.74     1:44.64 (54.90)                                        
 52 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                2:02.04    1:46.04  
                  49.59     1:46.04 (56.45)                                        
 53 Plank, Myka G              7 SRST-AM              1:52.23    1:46.53  
                  49.86     1:46.53 (56.67)                                        
 54 Tricano, Ava G             9 CSI-LE               2:01.37    1:49.00  
                  49.19     1:49.00 (59.81)                                        
 55 Opitz, Lily K              6 PEAQ-AM              1:50.78    1:51.62  
                  50.39   1:51.62 (1:01.23)                                        
 56 Tricano, Lily R            7 CSI-LE               1:51.23    1:53.82  
 57 Karasevic, Katie E        10 CSI-LE               2:04.04    2:02.06  
                  57.39   2:02.06 (1:04.67)                                        
 58 Emekter, Selin E           8 HD-AM                2:20.42    2:07.43  
 -- Shirley, Caroline B       10 FAST-AM              1:26.62        DFS  
 -- Slivochka, Leah G         10 CLES-LE              1:28.72        DFS  
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.88   6/16/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                2:31.36    2:31.38  
                  33.38     1:11.13 (37.75)     1:50.82 (39.69)     2:31.38 (40.56)
  2 Taylor, Alex L            10 KS-LE                2:37.54    2:37.67  
                                1:15.58 ( )     1:57.75 (42.17)     2:37.67 (39.92)
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              2:38.76    2:38.59  
                  35.15     1:15.91 (40.76)     1:57.67 (41.76)     2:38.59 (40.92)
  4 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              2:41.81    2:38.71  
                  35.90     1:17.88 (41.98)     2:00.27 (42.39)     2:38.71 (38.44)
  5 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              2:43.07    2:40.64  
                  36.45     1:17.90 (41.45)     1:59.83 (41.93)     2:40.64 (40.81)
  6 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              2:41.45    2:42.34  
                  37.68     1:19.59 (41.91)     2:01.99 (42.40)     2:42.34 (40.35)
  7 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM              2:46.11    2:50.07  
                  39.46     1:22.29 (42.83)     2:07.48 (45.19)     2:50.07 (42.59)
  8 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              2:50.94    2:51.00  
                  38.04     1:21.46 (43.42)     2:06.33 (44.87)     2:51.00 (44.67)
  9 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                2:48.13    2:53.02  
                  39.01     1:24.69 (45.68)     2:09.41 (44.72)     2:53.02 (43.61)
 10 Arbie, Savannah R         10 PS-LE                2:49.00    2:54.16  
                  39.57     1:24.60 (45.03)     2:10.39 (45.79)     2:54.16 (43.77)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.88   6/16/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                2:37.61    2:31.36  
                  33.02     1:10.15 (37.13)     1:50.32 (40.17)     2:31.36 (41.04)
  2 Taylor, Alex L            10 KS-LE                2:32.31    2:37.54  
                  34.20     1:15.46 (41.26)     1:58.41 (42.95)     2:37.54 (39.13)
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              2:47.67    2:38.76  
                                1:16.37 ( )   2:38.76 (1:22.39)                    
  4 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              2:43.81    2:41.45  
                                1:18.86 ( )   2:41.45 (1:22.59)                    
  5 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              2:50.96    2:41.81  
                  35.98     1:17.91 (41.93)     2:00.36 (42.45)     2:41.81 (41.45)
  6 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              2:43.12    2:43.07  
                  36.88     1:18.65 (41.77)     2:01.75 (43.10)     2:43.07 (41.32)
  7 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM              2:49.35    2:46.11  
                  37.98     1:20.87 (42.89)     2:05.46 (44.59)     2:46.11 (40.65)
  8 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                2:56.47    2:48.13  
                  37.87     1:22.19 (44.32)     2:05.50 (43.31)     2:48.13 (42.63)
  9 Arbie, Savannah R         10 PS-LE                2:43.42    2:49.00  
                                1:20.73 ( )   2:49.00 (1:28.27)                    
 10 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              2:58.08    2:50.94  
                  38.95     1:22.20 (43.25)     2:06.99 (44.79)     2:50.94 (43.95)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM              3:05.48    2:52.68  
                  39.13     1:25.20 (46.07)     2:10.52 (45.32)     2:52.68 (42.16)
 12 Pruce, Peyton W            9 LESD-LE              3:00.50    2:53.11  
                  40.13     1:25.60 (45.47)     2:11.49 (45.89)     2:53.11 (41.62)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI              2:51.15    2:53.69  
                  37.81     1:22.09 (44.28)     2:09.51 (47.42)     2:53.69 (44.18)
 14 Gustin, Chloe J            9 GLSS-LE              2:58.37    2:54.27  
                  39.81     1:25.48 (45.67)     2:11.17 (45.69)     2:54.27 (43.10)
 15 Frost, Laine E            10 ANSC-AM              3:07.24    2:58.46  
                  40.62     1:27.44 (46.82)     2:13.38 (45.94)     2:58.46 (45.08)
 16 Stutts, Makayla L         10 PWRS-AM              2:59.65    2:59.44  
                  39.92     1:25.60 (45.68)     2:13.17 (47.57)     2:59.44 (46.27)
 17 Barnes, Lila G            10 GO-LE                2:54.90    2:59.95  
                  41.28     1:28.10 (46.82)     2:14.98 (46.88)     2:59.95 (44.97)
 18 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM              3:38.34    3:00.90  
                  40.76     1:27.40 (46.64)     2:14.46 (47.06)     3:00.90 (46.44)
 19 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE              3:02.56    3:00.94  
                  40.35     1:26.35 (46.00)     2:14.02 (47.67)     3:00.94 (46.92)
 20 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                3:09.61    3:01.49  
                  40.33     1:27.82 (47.49)     2:15.77 (47.95)     3:01.49 (45.72)
 21 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM              3:00.84    3:03.39  
                  40.39     1:28.39 (48.00)     2:16.88 (48.49)     3:03.39 (46.51)
 22 Wood, Kate L              10 SWIM-LE              3:00.98    3:03.57  
                  41.79     1:28.23 (46.44)     2:17.70 (49.47)     3:03.57 (45.87)
 23 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM              3:11.38    3:04.99  
                  40.19     1:27.64 (47.45)     2:16.31 (48.67)     3:04.99 (48.68)
 24 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM              3:24.17    3:09.05  
                  43.18     1:31.63 (48.45)     2:21.98 (50.35)     3:09.05 (47.07)
 25 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE              3:44.97    3:09.22  
                                1:31.95 ( )   3:09.22 (1:37.27)                    
 26 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI              3:18.41    3:11.72  
                  41.34     1:31.13 (49.79)     2:22.28 (51.15)     3:11.72 (49.44)
 27 Horvath, Emery R           7 LESD-LE              3:20.76    3:16.84  
                  45.26     1:36.28 (51.02)     2:27.31 (51.03)     3:16.84 (49.53)
 28 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM              3:41.54    3:32.35  
                  48.33     1:43.13 (54.80)     2:38.67 (55.54)     3:32.35 (53.68)
 29 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM              3:38.40    3:32.42  
                  41.09     1:35.06 (53.97)     2:31.56 (56.50)   3:32.42 (1:00.86)
 30 Loeffler, Maddie G         8 BAAC-NI              3:30.28    3:33.82  
                  46.32     1:42.21 (55.89)   2:42.21 (1:00.00)     3:33.82 (51.61)
 31 Fan, Flora D               8 BBA-LE               3:30.49    3:36.25  
                  47.89     1:42.83 (54.94)     2:41.42 (58.59)     3:36.25 (54.83)
 32 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM              3:38.64    3:38.84  
                  48.34     1:47.75 (59.41)     2:44.53 (56.78)     3:38.84 (54.31)
 33 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                3:45.41    3:43.76  
                  48.05     1:46.16 (58.11)     2:45.45 (59.29)     3:43.76 (58.31)
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:17.69   6/16/2018 Anna M Ulintz, PEAQ -AM                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              5:33.40    5:43.32  
                  38.58     1:22.07 (43.49)     2:05.03 (42.96)     2:48.59 (43.56)
        3:32.55 (43.96)     4:17.34 (44.79)     5:01.19 (43.85)     5:43.32 (42.13)
  2 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              5:41.01    5:44.44  
                  39.42     1:20.50 (41.08)     2:04.41 (43.91)     2:48.76 (44.35)
        3:33.94 (45.18)     4:16.93 (42.99)     5:02.07 (45.14)     5:44.44 (42.37)
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              5:39.05    5:44.68  
                  37.32     1:19.13 (41.81)     2:02.29 (43.16)     2:46.60 (44.31)
        3:31.06 (44.46)     4:16.41 (45.35)     5:01.29 (44.88)     5:44.68 (43.39)
  4 Taylor, Alex L            10 KS-LE                5:21.07    5:45.63  
                  37.73     1:20.08 (42.35)     2:03.84 (43.76)     2:48.21 (44.37)
        3:33.22 (45.01)     4:18.55 (45.33)     5:03.92 (45.37)     5:45.63 (41.71)
  5 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI              6:11.85    6:00.55  
                  38.77     1:23.53 (44.76)     2:10.00 (46.47)     2:56.40 (46.40)
        3:42.99 (46.59)     4:30.19 (47.20)     5:15.79 (45.60)     6:00.55 (44.76)
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 34.75   6/15/2019 Kasey R Schrecongost, KW   -AM               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  34.75      34.46* 
  2 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM                37.16      37.47  
  3 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  37.96      38.45  
  4 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                37.77      38.56  
  5 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE                39.54      38.62  
  6 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM                39.08      40.56  
  7 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  40.16      40.57  
  8 Kass, Addie A             10 HD-AM                  41.21      40.81  
  9 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM                 41.37      40.88  
 10 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI                39.79      41.76  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 34.75   6/15/2019 Kasey R Schrecongost, KW   -AM               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  35.83      34.75* 
  2 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM                37.81      37.16  
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                38.75      37.77  
  4 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  38.16      37.96  
  5 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM                40.08      39.08  
  6 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE                40.95      39.54  
  7 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI                44.02      39.79  
  8 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  44.16      40.16  
  9 Kass, Addie A             10 HD-AM                  42.77      41.21  
 10 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM                 44.82      41.37  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE                41.43      41.41  
 12 Siegel, Thea E            10 HD-AM                  41.65      41.54  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Frost, Laine E            10 ANSC-AM                43.67      42.03  
 14 Gustin, Chloe J            9 GLSS-LE                41.68      42.29  
 15 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM                52.91      42.48  
 16 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE                48.13      42.52  
 17 Li, Angelina              10 ANSC-AM                47.85      42.79  
 18 Liu, Vivian               10 PWRS-AM                45.67      43.01  
 19 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                  47.05      43.10  
 20 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE                44.73      43.20  
 21 Arbie, Savannah R         10 PS-LE                  41.48      43.48  
 22 Brugger, Rory J           10 PWRS-AM                45.30      43.67  
 23 Golem, Bria E             10 LESD-LE                50.81      43.94  
 24 Welsh, Sofia D            10 HD-AM                  46.17      44.45  
 25 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM                46.82      44.64  
 26 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM                53.44      44.78  
 27 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI                45.16      44.84  
 28 Porter, Rachel P           9 HEAT-LE                46.81      44.93  
 29 Pruce, Peyton W            9 LESD-LE                47.86      45.46  
 30 Horvath, Emery R           7 LESD-LE                44.56      45.76  
 31 Shirley, Caroline B       10 FAST-AM                46.74      45.77  
 32 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM                46.25      46.20  
 33 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI                46.09      46.23  
 34 Barnes, Lila G            10 GO-LE                  44.44      46.40  
 35 Song, Kelly G              9 RYD-LE                 47.11      46.68  
 36 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM                53.75      46.98  
 37 Woycheck, Madden L        10 ANSC-AM                47.04      47.40  
 38 Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE                51.06      47.79  
 39 Krizansky, Kelsey I       10 STRS-LE                50.62      48.03  
 40 Karas, Ana R              10 HEAT-LE                47.22      48.04  
 41 Smith, Makenzie C         10 PEAQ-AM                50.72      48.21  
 42 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM                49.38      48.34  
 43 Khoury, Daniela N         10 HD-AM                  48.40      48.55  
 44 Slivochka, Leah G         10 CLES-LE                56.56      48.88  
 45 Plank, Leah R              9 SRST-AM                50.23      49.29  
 46 Loeffler, Maddie G         8 BAAC-NI                53.40      49.30  
 47 Stutts, Makayla L         10 PWRS-AM                49.49      49.45  
 48 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM                48.17      49.59  
 49 Matsievich, Elizabeth S    7 LESD-LE                52.55      49.96  
 50 Huntress, Anna P           9 BAAC-NI                48.72      50.05  
 51 Wood, Kate L              10 SWIM-LE                47.01      50.21  
 52 Dantey, Ellie M            9 KW-AM                  51.95      50.97  
 53 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM                52.93      51.08  
 54 Fan, Flora D               8 BBA-LE                 59.25      51.67  
 55 Liu, Grace                 8 PWRS-AM                52.62      52.86  
 56 Brown, Amelia K            9 PWRS-AM                52.96      53.47  
 57 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                1:02.44      54.01  
 58 Losch, Ellery A            7 LESD-LE                47.97      54.34  
 59 Wang, Iris                 9 PEAQ-AM                53.64      55.09  
 60 Opitz, Lily K              6 PEAQ-AM                55.82      56.10  
 61 Plank, Elsa F              7 SRST-AM              1:02.23      56.27  
 62 Plank, Myka G              7 SRST-AM                59.23      57.35  
 63 Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE                56.81      57.62  
 64 Allen, Olivia R           10 CCS-LE                 56.34      58.32  
 65 Guan, Fiona                8 ANSC-AM                53.88      59.43  
 66 Jimenez, Bela E            7 BBA-LE               1:12.54    1:00.05  
 67 Sarbak, Stella M           7 PWRS-AM              1:07.26    1:03.08  
 -- Escobar Martinez, Miriam  10 CSI-LE                 54.77        DFS  
 -- Pesek, Alice               8 USC-LE                 55.71        DFS  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:20.02   6/18/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:16.18    1:15.98* 
                  36.51     1:15.98 (39.47)                                        
  2 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              1:20.92    1:22.23  
                  39.31     1:22.23 (42.92)                                        
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              1:22.94    1:25.27  
                  40.54     1:25.27 (44.73)                                        
  4 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              1:26.63    1:25.65  
                  40.59     1:25.65 (45.06)                                        
  5 Taylor, Alex L            10 KS-LE                1:26.92    1:26.66  
                  41.88     1:26.66 (44.78)                                        
  6 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                1:27.33    1:27.24  
                  43.14     1:27.24 (44.10)                                        
  7 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM               1:31.07    1:27.88  
                  42.81     1:27.88 (45.07)                                        
  8 Jackson, Rylee A          10 FAST$-LE             1:28.39    1:28.89  
                  43.35     1:28.89 (45.54)                                        
  9 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:30.18    1:28.97  
                  43.08     1:28.97 (45.89)                                        
 10 Li, Angelina              10 ANSC-AM              1:29.74    1:29.94  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:20.02   6/18/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:18.82    1:16.18* 
                  36.44     1:16.18 (39.74)                                        
  2 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              1:21.73    1:20.92  
                  39.36     1:20.92 (41.56)                                        
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              1:24.05    1:22.94  
                  39.80     1:22.94 (43.14)                                        
  4 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM              1:26.32    1:25.64  
                  41.80     1:25.64 (43.84)                                        
  5 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              1:27.96    1:26.63  
                  41.13     1:26.63 (45.50)                                        
  6 Taylor, Alex L            10 KS-LE                1:21.71    1:26.92  
                  41.54     1:26.92 (45.38)                                        
  7 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                1:36.11    1:27.33  
                  43.05     1:27.33 (44.28)                                        
  8 Jackson, Rylee A          10 FAST$-LE             1:29.34    1:28.39  
                  42.73     1:28.39 (45.66)                                        
  9 Li, Angelina              10 ANSC-AM              1:44.80    1:29.74  
                  43.85     1:29.74 (45.89)                                        
 10 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:31.09    1:30.18  
                  42.80     1:30.18 (47.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM               1:35.91    1:31.07  
                  43.48     1:31.07 (47.59)                                        
 12 DeAngelis, Raine A         9 LRST-LE              1:26.79    1:31.49  
                  44.09     1:31.49 (47.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              1:31.98    1:31.86  
                  44.73     1:31.86 (47.13)                                        
 14 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI              1:42.60    1:32.40  
 15 Liu, Vivian               10 PWRS-AM              1:42.20    1:33.25  
                  45.15     1:33.25 (48.10)                                        
 16 Frost, Laine E            10 ANSC-AM              1:39.76    1:34.02  
                  45.86     1:34.02 (48.16)                                        
 17 Ruperto, Emily            10 GPAC-AM              1:37.47    1:34.35  
 18 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              1:32.16    1:34.68  
                  45.93     1:34.68 (48.75)                                        
 19 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM              1:52.75    1:34.95  
                  45.92     1:34.95 (49.03)                                        
 20 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM              1:47.90    1:35.30  
                  47.28     1:35.30 (48.02)                                        
 21 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE              1:46.10    1:35.81  
                  46.30     1:35.81 (49.51)                                        
 22 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM              2:01.64    1:35.86  
                  46.21     1:35.86 (49.65)                                        
 23 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE              1:33.84    1:36.36  
                  46.54     1:36.36 (49.82)                                        
 24 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                1:46.08    1:36.80  
                  45.97     1:36.80 (50.83)                                        
 25 Agwa, Oma N               10 STRS-LE              1:35.99    1:37.20  
                  46.87     1:37.20 (50.33)                                        
 26 Woycheck, Madden L        10 ANSC-AM              1:42.64    1:39.24  
                  48.54     1:39.24 (50.70)                                        
 27 Taylor, Cora F             9 KS-LE                1:43.96    1:39.38  
                  48.70     1:39.38 (50.68)                                        
 28 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI              1:35.67    1:39.53  
                  48.41     1:39.53 (51.12)                                        
 29 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM              1:57.87    1:40.94  
                  48.25     1:40.94 (52.69)                                        
 30 Khoury, Daniela N         10 HD-AM                1:42.88    1:41.13  
                  49.07     1:41.13 (52.06)                                        
 31 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM              1:40.99    1:42.47  
                  48.92     1:42.47 (53.55)                                        
 32 Horvath, Emery R           7 LESD-LE              1:40.84    1:44.19  
                  51.31     1:44.19 (52.88)                                        
 33 Matsievich, Elizabeth S    7 LESD-LE              2:03.53    1:44.37  
                  52.73     1:44.37 (51.64)                                        
 34 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM              1:46.24    1:44.65  
                  50.51     1:44.65 (54.14)                                        
 35 Karas, Ana R              10 HEAT-LE              1:48.48    1:45.78  
                  51.46     1:45.78 (54.32)                                        
 36 Huntress, Anna P           9 BAAC-NI              1:54.24    1:45.84  
                  54.33     1:45.84 (51.51)                                        
 37 Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE              1:56.19    1:46.44  
                  51.17     1:46.44 (55.27)                                        
 38 Duncan, Mackenzie L        8 STRS-LE              1:52.62    1:46.69  
                  50.82     1:46.69 (55.87)                                        
 39 Ellison, Jillian D        10 HEAT-LE              2:00.00    1:48.08  
                  51.03     1:48.08 (57.05)                                        
 40 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM              1:46.18    1:51.55  
                  49.78   1:51.55 (1:01.77)                                        
 41 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM              1:53.36    1:53.00  
                  55.27     1:53.00 (57.73)                                        
 42 Tricano, Lily R            7 CSI-LE               1:58.67    1:53.95  
                  52.80   1:53.95 (1:01.15)                                        
 43 Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE              3:12.00    1:54.41  
                  56.31     1:54.41 (58.10)                                        
 44 Lee, Adelyn S             10 RYD-LE               2:03.58    1:56.61  
                  54.93   1:56.61 (1:01.68)                                        
 45 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                2:15.34    2:04.79  
                  59.63   2:04.79 (1:05.16)                                        
 46 Opitz, Lily K              6 PEAQ-AM              2:04.39    2:06.42  
                1:01.77   2:06.42 (1:04.65)                                        
 47 Karasevic, Katie E        10 CSI-LE               2:13.63    2:10.21  
                1:02.47   2:10.21 (1:07.74)                                        
 48 Emekter, Selin E           8 HD-AM                2:34.85    2:20.99  
                1:09.06   2:20.99 (1:11.93)                                        
 -- Smith, Makenzie C         10 PEAQ-AM              1:53.63         DQ  
                  53.46          DQ (56.62)                                        
 -- Guan, Fiona                8 ANSC-AM              1:51.94         DQ  
                  56.44        DQ (1:01.73)                                        
 -- Tricano, Ava G             9 CSI-LE               2:06.21         DQ  
 -- Brugger, Rory J           10 PWRS-AM              1:38.92         DQ  
                  48.14          DQ (50.42)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.31   6/14/2019 Kasey R Schrecongost, KW   -AM               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  40.31      40.79  
  2 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM                43.86      44.63  
  3 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI                46.23      45.29  
  4 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                  47.27      45.83  
  5 Stutts, Makayla L         10 PWRS-AM                48.18      46.71  
  6 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM                47.05      47.20  
  7 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                47.37      47.44  
  8 Arbie, Savannah R         10 PS-LE                  48.43      48.24  
  9 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  48.56      48.46  
 10 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  48.55      49.17  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.31   6/14/2019 Kasey R Schrecongost, KW   -AM               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  40.61      40.31* 
  2 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM                44.79      43.86  
  3 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI                46.22      46.23  
  4 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM                48.32      47.05  
  5 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                  52.59      47.27  
  6 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                47.81      47.37  
  7 Stutts, Makayla L         10 PWRS-AM                50.65      48.18  
  8 Arbie, Savannah R         10 PS-LE                  46.40      48.43  
  9 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  51.19      48.55  
 10 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  51.52      48.56  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE                51.90      48.89  
 12 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM                58.69      49.57  
-------------------------------------------------------------------------
 13 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM                 53.27      49.68  
 14 Frost, Laine E            10 ANSC-AM                52.28      49.78  
 15 Golem, Bria E             10 LESD-LE                51.89      49.83  
 16 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM                49.28      50.34  
 17 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM              1:02.26      50.67  
 18 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM                50.40      50.71  
 19 Slivochka, Leah G         10 CLES-LE                51.36      51.53  
 20 Gustin, Chloe J            9 GLSS-LE                50.54      51.68  
 21 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM                54.78      51.72  
 22 Dantey, Ellie M            9 KW-AM                  52.58      51.73  
 23 Fan, Flora D               8 BBA-LE                 51.68      51.96  
 24 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE                51.69      51.98  
 25 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE                49.50      52.42  
 26 Pruce, Peyton W            9 LESD-LE                57.02      52.70  
 27 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI              1:12.45      53.33  
 28 Jackson, Rylee A          10 FAST$-LE               54.30      53.82  
 29 Plank, Leah R              9 SRST-AM                57.23      54.29  
 30 Barnes, Lila G            10 GO-LE                  51.78      54.42  
 31 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE                55.78      54.65  
 32 Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE                55.19      54.93  
 33 Wood, Kate L              10 SWIM-LE                54.51      55.89  
 34 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM                53.96      56.48  
 35 Smith, Makenzie C         10 PEAQ-AM              1:01.65      57.46  
 36 Horvath, Emery R           7 LESD-LE                57.98      57.70  
 37 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI                56.30      57.78  
 38 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM                56.12      58.01  
 39 Loeffler, Maddie G         8 BAAC-NI                58.57      58.37  
 40 Liu, Grace                 8 PWRS-AM                59.60      58.57  
 41 Pesek, Alice               8 USC-LE                 58.72      58.68  
 42 Wang, Iris                 9 PEAQ-AM                58.39      59.32  
 43 Duncan, Mackenzie L        8 STRS-LE              1:14.74      59.34  
 44 Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE              1:00.46    1:00.23  
 45 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                1:02.10    1:00.66  
 46 Losch, Ellery A            7 LESD-LE                59.46    1:00.93  
 47 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM              1:04.16    1:02.85  
 48 Karas, Ana R              10 HEAT-LE              1:04.34    1:03.82  
 49 Plank, Myka G              7 SRST-AM              1:10.23    1:04.55  
 50 Brown, Amelia K            9 PWRS-AM                59.36    1:04.71  
 51 Huntress, Anna P           9 BAAC-NI              1:08.29    1:13.38  
 -- Liu, Vivian               10 PWRS-AM                50.65         DQ  
 -- Allen, Olivia R           10 CCS-LE               2:03.73         DQ  
 -- Webb, Mary Kate K          8 BBA-LE               1:27.49         DQ  
 -- DeLa Cruz, Olivia O        8 LESD-LE                   NT         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:28.22   6/16/2018 Lilian Y Li, LESD -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:30.29    1:31.51  
                  41.72     1:31.51 (49.79)                                        
  2 Siegel, Thea E            10 HD-AM                1:35.99    1:35.16  
                  44.20     1:35.16 (50.96)                                        
  3 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              1:37.98    1:40.24  
                  47.82     1:40.24 (52.42)                                        
  4 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM              1:39.21    1:40.26  
                  47.05     1:40.26 (53.21)                                        
  5 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI              1:39.97    1:40.49  
                  46.75     1:40.49 (53.74)                                        
  6 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              1:41.89    1:40.99  
                  48.04     1:40.99 (52.95)                                        
  7 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:43.96    1:41.21  
                  48.46     1:41.21 (52.75)                                        
  8 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM              1:42.94    1:42.50  
                  48.83     1:42.50 (53.67)                                        
  9 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM              1:44.28    1:43.86  
                  48.82     1:43.86 (55.04)                                        
 10 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                1:44.15    1:49.82  
                  50.95     1:49.82 (58.87)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:28.22   6/16/2018 Lilian Y Li, LESD -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:31.53    1:30.29  
                  41.14     1:30.29 (49.15)                                        
  2 Siegel, Thea E            10 HD-AM                1:38.37    1:35.99  
                  44.47     1:35.99 (51.52)                                        
  3 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              1:42.08    1:37.98  
                  46.03     1:37.98 (51.95)                                        
  4 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM              1:56.27    1:39.21  
                  46.72     1:39.21 (52.49)                                        
  5 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI              1:43.55    1:39.97  
                  45.00     1:39.97 (54.97)                                        
  6 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              1:44.65    1:41.89  
                  48.59     1:41.89 (53.30)                                        
  7 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM              1:56.58    1:42.94  
                  48.56     1:42.94 (54.38)                                        
  8 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:57.58    1:43.96  
                  49.29     1:43.96 (54.67)                                        
  9 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                1:52.55    1:44.15  
                  48.64     1:44.15 (55.51)                                        
 10 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM              1:47.51    1:44.28  
                  48.14     1:44.28 (56.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stutts, Makayla L         10 PWRS-AM              1:48.60    1:44.52  
                  49.79     1:44.52 (54.73)                                        
 12 Arbie, Savannah R         10 PS-LE                1:46.65    1:45.52  
                  50.50     1:45.52 (55.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM               1:55.55    1:45.63  
                  49.19     1:45.63 (56.44)                                        
 14 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                2:39.44    1:46.53  
                  49.90     1:46.53 (56.63)                                        
 15 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              1:57.31    1:46.86  
                  50.54     1:46.86 (56.32)                                        
 16 Li, Angelina              10 ANSC-AM              2:06.34    1:46.95  
                  50.40     1:46.95 (56.55)                                        
 17 Frost, Laine E            10 ANSC-AM              2:03.85    1:48.12  
                  52.90     1:48.12 (55.22)                                        
 18 Golem, Bria E             10 LESD-LE              1:52.98    1:48.61  
                  51.09     1:48.61 (57.52)                                        
 19 Shirley, Caroline B       10 FAST-AM              1:49.63    1:49.24  
                  51.86     1:49.24 (57.38)                                        
 20 Slivochka, Leah G         10 CLES-LE              1:51.03    1:50.02  
                  51.74     1:50.02 (58.28)                                        
 21 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM              1:47.56    1:50.16  
                  52.07     1:50.16 (58.09)                                        
 22 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM              1:49.81    1:50.81  
                  52.12     1:50.81 (58.69)                                        
 23 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM              1:54.82    1:50.95  
                  51.21     1:50.95 (59.74)                                        
 24 Liu, Vivian               10 PWRS-AM              1:52.37    1:51.22  
                  52.35     1:51.22 (58.87)                                        
 25 Fan, Flora D               8 BBA-LE               1:51.98    1:51.33  
                  51.22   1:51.33 (1:00.11)                                        
 26 Gustin, Chloe J            9 GLSS-LE              1:50.26    1:51.73  
                  54.04     1:51.73 (57.69)                                        
 27 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE              1:54.21    1:51.76  
                  52.33     1:51.76 (59.43)                                        
 28 Dantey, Ellie M            9 KW-AM                1:53.03    1:52.91  
                  53.51     1:52.91 (59.40)                                        
 29 Woycheck, Madden L        10 ANSC-AM              2:05.40    1:53.21  
                  53.77     1:53.21 (59.44)                                        
 30 Porter, Rachel P           9 HEAT-LE              1:51.24    1:53.28  
                  52.96   1:53.28 (1:00.32)                                        
 31 Krizansky, Kelsey I       10 STRS-LE              1:51.33    1:54.22  
                  52.37   1:54.22 (1:01.85)                                        
 32 Barnes, Lila G            10 GO-LE                1:56.98    1:54.94  
                  56.75     1:54.94 (58.19)                                        
 33 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE              3:36.59    1:56.72  
                  55.55   1:56.72 (1:01.17)                                        
 34 Khoury, Daniela N         10 HD-AM                1:59.12    1:57.23  
                  56.77   1:57.23 (1:00.46)                                        
 35 Wood, Kate L              10 SWIM-LE              2:02.89    1:57.95  
                  55.79   1:57.95 (1:02.16)                                        
 36 Plank, Leah R              9 SRST-AM              2:16.23    1:58.58  
                  57.64   1:58.58 (1:00.94)                                        
 37 Song, Kelly G              9 RYD-LE               2:06.34    1:59.98  
                  57.13   1:59.98 (1:02.85)                                        
 38 Pruce, Peyton W            9 LESD-LE              1:56.95    2:00.55  
                  56.09   2:00.55 (1:04.46)                                        
 39 Liu, Grace                 8 PWRS-AM              2:07.58    2:00.88  
                  57.55   2:00.88 (1:03.33)                                        
 40 Welsh, Sofia D            10 HD-AM                2:05.57    2:01.68  
                  58.34   2:01.68 (1:03.34)                                        
 41 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM              1:58.85    2:03.74  
                  56.04   2:03.74 (1:07.70)                                        
 42 Smith, Makenzie C         10 PEAQ-AM              2:07.01    2:04.20  
                1:00.66   2:04.20 (1:03.54)                                        
 43 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM              2:21.61    2:04.86  
                  59.36   2:04.86 (1:05.50)                                        
 44 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI              2:19.02    2:05.88  
                1:00.11   2:05.88 (1:05.77)                                        
 45 Loeffler, Maddie G         8 BAAC-NI              2:18.68    2:05.95  
                1:01.06   2:05.95 (1:04.89)                                        
 46 Losch, Ellery A            7 LESD-LE              1:57.49    2:08.47  
                1:00.55   2:08.47 (1:07.92)                                        
 47 Jimenez, Bela E            7 BBA-LE               2:21.66    2:08.52  
                1:03.77   2:08.52 (1:04.75)                                        
 48 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                2:00.09    2:10.22  
                1:00.35   2:10.22 (1:09.87)                                        
 49 Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE              2:12.61    2:11.79  
                1:01.66   2:11.79 (1:10.13)                                        
 50 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM              2:22.36    2:12.39  
                1:02.70   2:12.39 (1:09.69)                                        
 51 Matsievich, Elizabeth S    7 LESD-LE              2:14.70    2:12.95  
                1:04.89   2:12.95 (1:08.06)                                        
 52 Plank, Myka G              7 SRST-AM              3:00.23    2:18.59  
                1:04.25   2:18.59 (1:14.34)                                        
 -- Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE              2:03.19         DQ  
                  58.89          DQ (59.93)                                        
 -- Allen, Olivia R           10 CCS-LE               4:15.99         DQ  
                1:32.81        DQ (1:42.11)                                        
 -- Guan, Fiona                8 ANSC-AM              2:20.46         DQ  
 -- Karas, Ana R              10 HEAT-LE              2:30.25         DQ  
                1:02.50        DQ (1:08.60)                                        
 -- Pesek, Alice               8 USC-LE               2:09.11        DFS  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.09   6/18/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  33.43      33.44  
  2 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  35.23      34.94  
  3 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE                36.32      35.36  
  4 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                36.52      36.60  
  5 Frost, Laine E            10 ANSC-AM                39.94      38.68  
  6 Siegel, Thea E            10 HD-AM                  38.14      38.95  
  7 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE                41.44      40.21  
  8 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM                 39.83      41.28  
  9 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM                42.52      42.06  
 10 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  42.18      43.38  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.09   6/18/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                  35.09      33.43  
  2 Taylor, Alex L            10 KS-LE                  34.94      35.23  
  3 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE                37.15      36.32  
  4 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI                36.93      36.52  
  5 Siegel, Thea E            10 HD-AM                  40.67      38.14  
  6 O'Toole, Delaney S         8 UKW-AM                 42.86      39.83  
  7 Frost, Laine E            10 ANSC-AM                39.65      39.94  
  8 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM                45.77      41.28  
  9 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE                40.97      41.44  
 10 Hanek, Lauren S           10 GO-LE                  43.89      42.18  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM                44.69      42.52  
 12 Liu, Vivian               10 PWRS-AM                42.64      42.88  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI                55.00      43.36  
 14 Agwa, Oma N               10 STRS-LE                44.54      43.48  
 15 Woycheck, Madden L        10 ANSC-AM                48.65      43.90  
 16 Li, Angelina              10 ANSC-AM                42.66      44.32  
 17 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE                52.10      44.34  
 18 Golem, Bria E             10 LESD-LE                47.41      44.77  
 19 Ruperto, Emily            10 GPAC-AM                47.95      45.45  
 20 Plank, Leah R              9 SRST-AM                50.23      45.90  
 21 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI                44.76      45.98  
 22 Barnes, Lila G            10 GO-LE                  52.60      46.75  
 23 Khoury, Daniela N         10 HD-AM                  46.99      47.34  
 24 Wood, Kate L              10 SWIM-LE                43.45      47.78  
 25 Horvath, Emery R           7 LESD-LE                45.86      48.61  
 26 Brugger, Rory J           10 PWRS-AM                45.40      48.62  
 27 Losch, Ellery A            7 LESD-LE                54.40      49.23  
 28 Wang, Iris                 9 PEAQ-AM                52.44      50.01  
 29 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI                47.03      51.77  
 30 Laurenti, Gia M           10 MMSA-AM              1:00.50      52.51  
 31 Loeffler, Maddie G         8 BAAC-NI                57.91      54.38  
 32 Guan, Fiona                8 ANSC-AM                58.00      55.14  
 33 Smith, Makenzie C         10 PEAQ-AM                52.86      55.28  
 34 Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE              1:00.00      55.30  
 35 Huntress, Anna P           9 BAAC-NI                58.05      55.89  
 36 Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE              1:03.67      56.49  
 37 Karas, Ana R              10 HEAT-LE                56.24      56.55  
 38 Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM                55.76      56.78  
 39 Plank, Myka G              7 SRST-AM                59.23      57.90  
 40 Lee, Adelyn S             10 RYD-LE                 57.10      58.72  
 41 Plank, Elsa F              7 SRST-AM              1:00.23      59.23  
 42 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM                56.77    1:00.50  
 43 Ellison, Jillian D        10 HEAT-LE                58.18    1:01.51  
 44 Rosenbaum, Katherine A     8 GO-LE                  57.95    1:02.21  
 -- Karasevic, Katie E        10 CSI-LE               1:17.65         DQ  
 -- Liu, Grace                 8 PWRS-AM                54.48         DQ  
 -- Allen, Olivia R           10 CCS-LE               1:11.67         DQ  
 -- Hughes, Eva M              8 BBA-LE               1:08.50         DQ  
 -- Tricano, Ava G             9 CSI-LE               1:06.49         DQ  
 -- Slivochka, Leah G         10 CLES-LE                49.83        DFS  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.63   6/17/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:19.32    1:19.26  
                  36.25     1:19.26 (43.01)                                        
  2 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              1:26.28    1:22.54  
                  38.36     1:22.54 (44.18)                                        
  3 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              1:28.53    1:28.47  
                  40.43     1:28.47 (48.04)                                        
  4 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              1:33.39    1:31.30  
                  41.32     1:31.30 (49.98)                                        
  5 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              1:37.40    1:33.88  
                  44.57     1:33.88 (49.31)                                        
  6 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM              1:34.59    1:34.67  
                  44.56     1:34.67 (50.11)                                        
  7 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:33.31    1:34.83  
                  42.94     1:34.83 (51.89)                                        
  8 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              1:32.94    1:35.09  
                  42.67     1:35.09 (52.42)                                        
  9 Frost, Laine E            10 ANSC-AM              1:39.64    1:36.49  
                  42.27     1:36.49 (54.22)                                        
 10 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI              1:36.41    1:37.22  
                  45.29     1:37.22 (51.93)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.63   6/17/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schrecongost, Kasey R     10 KW-AM                1:38.65    1:19.32  
                  35.31     1:19.32 (44.01)                                        
  2 Taylor, Alex L            10 KS-LE                1:33.06    1:25.93  
                  37.65     1:25.93 (48.28)                                        
  3 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              1:23.45    1:26.28  
                  38.89     1:26.28 (47.39)                                        
  4 Golden, Lauren B          10 BAAC-NI              1:31.49    1:28.53  
                  39.70     1:28.53 (48.83)                                        
  5 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              1:58.49    1:32.94  
                  43.57     1:32.94 (49.37)                                        
  6 Kass, Addie A             10 HD-AM                1:39.52    1:33.31  
                  42.23     1:33.31 (51.08)                                        
  7 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              1:37.81    1:33.39  
                  41.31     1:33.39 (52.08)                                        
  8 Krenn, Kendall R          10 SRST-AM              1:35.24    1:34.59  
                  43.24     1:34.59 (51.35)                                        
  9 Jensen, Audrey E          10 BAAC-NI              1:43.14    1:36.41  
                  43.90     1:36.41 (52.51)                                        
 10 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              1:42.89    1:37.40  
                  46.73     1:37.40 (50.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Frost, Laine E            10 ANSC-AM              1:36.18    1:39.64  
                  46.59     1:39.64 (53.05)                                        
 12 Shirley, Caroline B       10 FAST-AM              1:41.45    1:39.93  
                  47.93     1:39.93 (52.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE              1:48.89    1:40.53  
                  46.93     1:40.53 (53.60)                                        
 14 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI              1:39.37    1:42.29  
                  47.20     1:42.29 (55.09)                                        
 15 Siegel, Thea E            10 HD-AM                1:56.55    1:42.47  
                  44.15     1:42.47 (58.32)                                        
 16 Gustin, Chloe J            9 GLSS-LE              1:46.32    1:42.88  
                  48.24     1:42.88 (54.64)                                        
 17 Blodgett, Anna J          10 ANSC-AM              1:41.41    1:43.23  
                  49.00     1:43.23 (54.23)                                        
 18 Brugger, Rory J           10 PWRS-AM              1:48.84    1:45.33  
                  49.99     1:45.33 (55.34)                                        
 19 Womack, Aiyana B           9 HEAT-LE              2:30.00    1:45.38  
                  46.67     1:45.38 (58.71)                                        
 20 Khoury, Daniela N         10 HD-AM                1:45.89    1:45.78  
                  49.33     1:45.78 (56.45)                                        
 21 Pruce, Peyton W            9 LESD-LE              1:52.49    1:45.91  
                  48.89     1:45.91 (57.02)                                        
 22 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM              1:52.52    1:49.77  
                  52.10     1:49.77 (57.67)                                        
 23 Fan, Flora D               8 BBA-LE               2:04.49    1:50.07  
                  49.97   1:50.07 (1:00.10)                                        
 24 Woycheck, Madden L        10 ANSC-AM              1:38.94    1:50.71  
                  51.34     1:50.71 (59.37)                                        
 25 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                1:55.50    1:50.89  
                  49.26   1:50.89 (1:01.63)                                        
 26 Wood, Kate L              10 SWIM-LE              1:45.76    1:51.13  
                  46.39   1:51.13 (1:04.74)                                        
 27 Porter, Rachel P           9 HEAT-LE              1:35.00    1:52.47  
                  49.74   1:52.47 (1:02.73)                                        
 28 Horvath, Emery R           7 LESD-LE              1:52.65    1:55.03  
                  53.27   1:55.03 (1:01.76)                                        
 29 Karas, Ana R              10 HEAT-LE              2:07.21    2:02.83  
                  56.71   2:02.83 (1:06.12)                                        
 30 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM              2:04.71    2:17.87  
                1:00.71   2:17.87 (1:17.16)                                        
 -- Bolton, Charlotte E       10 GLSS-LE              2:11.19         DQ  
                  59.27        DQ (1:04.86)                                        
 -- Song, Kelly G              9 RYD-LE               2:15.47         DQ  
                  53.97        DQ (1:06.27)                                        
 -- Van Slyke, Jules C         9 PEAQ-AM              2:20.98         DQ  
                1:02.67        DQ (1:11.88)                                        
 -- Matsievich, Elizabeth S    7 LESD-LE              2:10.49         DQ  
                  58.83        DQ (1:07.44)                                        
 -- Huntress, Anna P           9 BAAC-NI              1:52.58         DQ  
                  58.38        DQ (1:08.10)                                        
 -- Gullett, Ellie G          10 HEAT-LE              2:44.01         DQ  
                1:08.51        DQ (1:23.50)                                        
 -- Escobar Martinez, Miriam  10 CSI-LE               2:08.41        DFS  
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:48.20   6/18/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              3:03.35    2:58.28  
                  37.50     1:22.98 (45.48)     2:19.71 (56.73)     2:58.28 (38.57)
  2 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              3:02.92    3:01.17  
                  39.13     1:23.28 (44.15)     2:20.40 (57.12)     3:01.17 (40.77)
  3 Kass, Addie A             10 HD-AM                3:01.46    3:04.88  
                  39.37     1:26.90 (47.53)     2:25.41 (58.51)     3:04.88 (39.47)
  4 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              3:07.01    3:05.81  
                  44.93     1:32.78 (47.85)     2:25.76 (52.98)     3:05.81 (40.05)
  5 DeAngelis, Raine A         9 LRST-LE              3:10.25    3:06.10  
                  42.24     1:30.03 (47.79)     2:25.72 (55.69)     3:06.10 (40.38)
  6 Siegel, Thea E            10 HD-AM                3:06.01    3:07.14  
                  42.48     1:32.09 (49.61)     2:26.30 (54.21)     3:07.14 (40.84)
  7 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              3:06.53    3:09.59  
                  44.25     1:33.41 (49.16)     2:28.37 (54.96)     3:09.59 (41.22)
  8 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                3:27.33    3:19.67  
                  45.67     1:38.23 (52.56)     2:36.34 (58.11)     3:19.67 (43.33)
  9 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM              3:25.16    3:19.85  
                  46.45     1:39.39 (52.94)     2:35.09 (55.70)     3:19.85 (44.76)
 10 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE              3:25.75    3:21.10  
                  44.77     1:34.94 (50.17)   2:36.41 (1:01.47)     3:21.10 (44.69)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:48.20   6/18/2017 Beatrice P Stewart, LESD -LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kass, Addie A             10 HD-AM                3:12.48    3:01.46  
                  39.78     1:27.59 (47.81)     2:22.97 (55.38)     3:01.46 (38.49)
  2 Mittleider, Lauren A      10 PEAQ-AM              3:12.44    3:02.92  
                  41.64     1:25.31 (43.67)     2:22.35 (57.04)     3:02.92 (40.57)
  3 Falke, Gigi P             10 HEAT-LE              3:09.35    3:03.35  
                  39.17     1:26.76 (47.59)     2:23.93 (57.17)     3:03.35 (39.42)
  4 Siegel, Thea E            10 HD-AM                3:13.09    3:06.01  
                  41.17     1:30.20 (49.03)     2:24.49 (54.29)     3:06.01 (41.52)
  5 Stewart, Alice E           9 GLSS-LE              3:32.20    3:06.53  
                  43.10     1:30.62 (47.52)     2:25.65 (55.03)     3:06.53 (40.88)
  6 Kunkle, Leah G            10 FAST-AM              3:08.32    3:06.90  
                  42.10     1:28.27 (46.17)     2:25.51 (57.24)     3:06.90 (41.39)
  7 Duijser, Charlotte         9 GLSS-LE              3:10.28    3:07.01  
                  45.16     1:35.47 (50.31)     2:26.94 (51.47)     3:07.01 (40.07)
  8 DeAngelis, Raine A         9 LRST-LE              3:06.45    3:10.25  
                  42.56     1:30.58 (48.02)     2:28.39 (57.81)     3:10.25 (41.86)
  9 Pearson, Lucy P           10 PEAQ-AM              3:43.45    3:25.16  
                  47.02     1:38.20 (51.18)     2:36.75 (58.55)     3:25.16 (48.41)
 10 Zhang, Lily H             10 HEAT-LE              3:26.75    3:25.75  
                  47.18     1:39.69 (52.51)   2:40.39 (1:00.70)     3:25.75 (45.36)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rusche, Charlotte R       10 KW-AM                3:45.02    3:27.33  
                  46.22     1:39.15 (52.93)   2:40.83 (1:01.68)     3:27.33 (46.50)
 12 Barnes, Lila G            10 GO-LE                3:42.77    3:28.53  
                  48.04     1:41.04 (53.00)   2:43.68 (1:02.64)     3:28.53 (44.85)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Alessi, Luciana M         10 BAAC-NI              3:29.07    3:28.67  
                  53.97     1:46.84 (52.87)     2:44.28 (57.44)     3:28.67 (44.39)
 14 Puthoff, Madison A         9 MOON-AM              3:35.08    3:32.63  
                  49.92     1:41.59 (51.67)   2:46.74 (1:05.15)     3:32.63 (45.89)
 15 Umansky, Kat R             9 BAAC-NI              3:32.90    3:33.36  
                  46.89     1:38.54 (51.65)   2:45.11 (1:06.57)     3:33.36 (48.25)
 16 Wood, Kate L              10 SWIM-LE              3:35.03    3:34.14  
                  47.97     1:47.39 (59.42)   2:49.68 (1:02.29)     3:34.14 (44.46)
 17 Horvath, Emery R           7 LESD-LE              3:48.04    3:45.30  
                  51.03     1:45.43 (54.40)   2:53.87 (1:08.44)     3:45.30 (51.43)
 18 Matsievich, Elizabeth S    7 LESD-LE              3:59.35    3:51.32  
                  55.56     1:52.24 (56.68)   3:03.08 (1:10.84)     3:51.32 (48.24)
 19 Smith, Makenzie C         10 PEAQ-AM              4:04.30    3:55.18  
                  58.36     1:58.06 (59.70)   3:02.81 (1:04.75)     3:55.18 (52.37)
 20 Tristan, Mackenzie E       8 UNAT-AM              4:06.12    3:57.29  
                  59.43     1:54.27 (54.84)   3:05.03 (1:10.76)     3:57.29 (52.26)
 21 Clodfelter, Claire L      10 PEAQ-AM              3:58.64    4:01.89  
                1:04.11     2:00.20 (56.09)   3:06.98 (1:06.78)     4:01.89 (54.91)
 -- Shirley, Caroline B       10 FAST-AM              3:27.20        DFS  
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.20   6/16/2017 Lake Erie Silver Dolphins, LESD            
                         B Stewart, N Newton, M Hill, I Rhoades            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buffalo Aquatics (Baac)-NI  'A'                   2:22.85    2:25.66  
     1) Jensen, Audrey E 10             2) Umansky, Kat R 9               
     3) Alessi, Luciana M 10            4) Golden, Lauren B 10            
                  35.77     1:19.06 (43.29)     1:51.91 (32.85)     2:25.66 (33.75)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            3:05.00    2:34.52  
     1) Falke, Gigi P 10                2) Womack, Aiyana B 9             
     3) Gullett, Ellie G 10             4) Zhang, Lily H 10               
                  35.08     1:12.17 (37.09)     1:58.35 (46.18)     2:34.52 (36.17)
  3 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 2:46.70    2:37.51  
     1) Golem, Bria E 10                2) Losch, Ellery A 7              
     3) Horvath, Emery R 7              4) Pruce, Peyton W 9              
                  38.14     1:18.22 (40.08)     2:01.04 (42.82)     2:37.51 (36.47)
  4 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:34.57    2:38.65  
     1) Pearson, Lucy P 10              2) Clodfelter, Claire L 10        
     3) Smith, Makenzie C 10            4) Mittleider, Lauren A 10        
                  38.14     1:20.42 (42.28)     2:04.13 (43.71)     2:38.65 (34.52)
 -- Peninsula Wave Riders Swimming-AM  'A'            2:43.51         DQ  
     1) Liu, Vivian 10                  2) Liu, Grace 8                   
     3) Brown, Amelia K 9               4) Stutts, Makayla L 10           
                  37.47     1:17.17 (39.70)     2:03.70 (46.53)          DQ (38.55)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.26   6/17/2017 Lake Erie Silver Dolphins, LESD            
                         I Rhoades, L Li, B Stewart, H Palmer              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buffalo Aquatics (Baac)-NI  'A'                   2:46.69    2:42.26  
     1) Golden, Lauren B 10             2) Alessi, Luciana M 10           
     3) Umansky, Kat R 9                4) Jensen, Audrey E 10            
                  38.12                             2:06.23 ( )     2:42.26 (36.03)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            3:25.00    2:47.93  
     1) Zhang, Lily H 10                2) Porter, Rachel P 9             
     3) Falke, Gigi P 10                4) Womack, Aiyana B 9             
                                                    2:13.65 ( )     2:47.93 (34.28)
  3 Hampton Dolphins-AM  'A'                          3:00.93    2:53.26  
     1) Kass, Addie A 10                2) Siegel, Thea E 10              
     3) Khoury, Daniela N 10            4) Welsh, Sofia D 10              
                  42.99     1:26.39 (43.40)     2:15.74 (49.35)     2:53.26 (37.52)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 2:59.39    3:02.60  
     1) Horvath, Emery R 7              2) Golem, Bria E 10               
     3) Pruce, Peyton W 9               4) Losch, Ellery A 7              
                  53.54     1:39.11 (45.57)     2:23.63 (44.52)     3:02.60 (38.97)
  5 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:53.24    3:02.70  
     1) Mittleider, Lauren A 10         2) Clodfelter, Claire L 10        
     3) Pearson, Lucy P 10              4) Van Slyke, Jules C 9           
                  39.00     1:34.37 (55.37)     2:16.42 (42.05)     3:02.70 (46.28)
 -- Great Lakes Sailfish Swimming-LE  'A'             2:53.12         DQ  
     1) Gustin, Chloe J 9               2) Duijser, Charlotte 9           
     3) Stewart, Alice E 9              4) Bolton, Charlotte E 10         
                  42.83     1:28.79 (45.96)     2:10.94 (42.15)          DQ (42.76)
 -- Peninsula Wave Riders Swimming-AM  'A'            2:57.20         DQ  
     1) Liu, Vivian 10                  2) Stutts, Makayla L 10           
     3) Brugger, Rory J 10              4) Liu, Grace 8                   
                  43.87     1:32.74 (48.87)     2:21.94 (49.20)          DQ (41.80)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:06.60         DQ  
     1) Li, Angelina 10                 2) Blodgett, Anna J 10            
     3) Frost, Laine E 10               4) Woycheck, Madden L 10          
                  42.63     1:32.01 (49.38)     2:16.34 (44.33)          DQ (35.98)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
 Meet Record: * 27.80   6/16/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE                31.03      29.93  
  2 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE                 31.03      30.58  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.80   6/16/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                29.80      29.10  
  2 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE                30.21      29.82  
  3 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE                31.03      30.32  
  4 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM                30.46      30.46  
  5 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM                30.65      30.52  
  6 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM                30.59      30.56  
  7 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE               30.59      30.58  
  8 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM                30.31      30.60  
  9 Costa, Maria J            12 PWRS-AM                30.81      30.91  
 10 Li, Lilian Y              11 LESD-LE                30.73      31.17  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.80   6/16/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                29.60      29.80  
  2 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE                30.24      30.21  
  3 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM                29.79      30.31  
  4 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM                31.09      30.46  
  5 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM                30.22      30.59  
  5 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE               31.97      30.59  
  7 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM                31.73      30.65  
  8 Li, Lilian Y              11 LESD-LE                33.25      30.73  
  9 Costa, Maria J            12 PWRS-AM                32.00      30.81  
 10 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE                30.34      31.03  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE                 31.80     J31.03  
 12 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI                31.39      31.05  
 12 Patterson, Elli J         12 MOON-AM                30.74      31.05  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 14 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM                31.68      31.07  
 15 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE                31.20      31.13  
 16 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                  31.50      31.14  
 17 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                  34.87      31.62  
 18 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE                31.86      31.67  
 19 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH                 31.76      31.87  
 20 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM                32.12      31.99  
 21 Laven, Alexis R           12 LESD-LE                34.71      32.05  
 22 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE                 31.99      32.11  
 23 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                  34.59      32.14  
 24 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI                32.68      32.28  
 24 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM                34.66      32.28  
 26 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM                33.03      32.31  
 27 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM                32.13      32.33  
 28 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM                34.19      32.64  
 29 Sammut, Maddie            12 GO-LE                  34.30      32.67  
 30 Juliano, Paige E          12 PS-LE                  33.10      32.76  
 31 Busch, Lexi J             12 LESD-LE                33.23      32.78  
 32 Wolf, Avery E             12 PACK-GU                32.27      32.81  
 33 Pruce, Addison L          11 LESD-LE                32.73      32.83  
 34 Koballa, Peyton T         11 GLSS-LE                33.59      32.91  
 35 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM                33.20      32.93  
 36 Sieger, Annabelle E       11 LESD-LE                34.70      32.97  
 37 Plank, Cora J             12 SRST-AM                34.29      33.08  
 38 Schuster, Izzy A          11 UPEAQ-AM               32.50      33.09  
 39 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM                32.50      33.12  
 40 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM                33.33      33.25  
 41 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE                 38.44      33.37  
 42 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI                39.16      33.56  
 43 Omega, Celine F           12 HEAT-LE                33.26      33.63  
 44 Houser, McKenna L         12 MOON-AM                32.06      33.68  
 45 Haas, Abby D              11 KW-AM                  34.59      33.69  
 46 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI                33.51      33.94  
 47 Griffiths, Abby J         12 LESD-LE                33.40      33.95  
 48 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM                34.20      33.99  
 49 Hoffman, Kara J           12 PWRS-AM                36.89      34.01  
 49 Coffman, May L            11 ANSC-AM                35.00      34.01  
 51 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE                33.91      34.22  
 52 Kutchel, Gwen E           12 SWIM-LE                33.57      34.27  
 53 Bunker, Kate L            11 FAST-AM                34.84      34.40  
 54 Crislip, Faith E          11 CLES-LE                34.05      34.59  
 55 Indries, Bri A            12 SWIM-LE                   NT      34.81  
 55 Moini, Jenna A            12 BRAD-NI                34.34      34.81  
 57 Dominguez, Isabelle N     12 PACK-GU                39.95      35.04  
 58 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU                35.24      35.06  
 59 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM                34.99      35.08  
 59 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE                35.75      35.08  
 61 Hilty, Savanna J          11 FAST-AM                34.40      35.12  
 62 Peiper, Reagan S          12 BAAC-NI                34.49      35.30  
 63 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM                37.08      35.69  
 64 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE                38.58      35.89  
 65 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI                35.84      36.00  
 66 Gasser, Gabby L           11 KS-LE                  37.24      36.54  
 67 Corrado, Michelina        12 GPAC-AM                39.56      36.56  
 68 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM                37.37      36.64  
 69 Brady, Reese A            12 FAST$-LE               36.56      36.93  
 70 Miller, Roni E            11 MMSA-AM                39.17      36.95  
 71 Wienand, Paige L          12 MMSA-AM                38.19      37.06  
 72 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE               37.98      37.83  
 73 Bing, Josie B             11 CCS-LE                 36.45      37.89  
 74 Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE                37.62      38.02  
 75 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE                35.15      38.18  
 76 Drew, Abby E              11 MOON-AM                36.13      38.75  
 77 Shekar, Diya              11 PACK-GU                43.34      39.44  
 78 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI                39.31      40.34  
 79 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU                41.70      40.57  
 80 Ninke, Jasele A           11 VSC-LE                 40.07      40.95  
 81 Armington, Joanna R       12 LESD-LE                54.49      47.23  
 -- Morey, CC R               12 BAAC-NI                32.85         DQ  
 -- Ball, Lauryn R            12 BRAD-NI                32.62        DFS  
 -- Sayre, Addalyn M          11 CCS-LE                 32.96        DFS  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.77   6/19/2016 Zoe M Skirboll, Franklin Area-AM           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:04.91    1:03.36  
                  29.72     1:03.36 (33.64)                                        
  2 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              1:06.60    1:04.78  
                  31.29     1:04.78 (33.49)                                        
  3 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              1:06.61    1:05.07  
                  31.54     1:05.07 (33.53)                                        
  4 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              1:07.34    1:06.93  
                  32.33     1:06.93 (34.60)                                        
  5 Costa, Maria J            12 PWRS-AM              1:08.26    1:08.04  
                  32.38     1:08.04 (35.66)                                        
  6 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                1:08.74    1:08.71  
                  32.88     1:08.71 (35.83)                                        
  7 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              1:08.83    1:08.80  
                  32.74     1:08.80 (36.06)                                        
  8 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              1:08.32    1:09.29  
                  33.06     1:09.29 (36.23)                                        
  9 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE             1:08.85    1:09.35  
                  32.99     1:09.35 (36.36)                                        
 10 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM              1:09.37    1:09.70  
                  32.45     1:09.70 (37.25)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.77   6/19/2016 Zoe M Skirboll, Franklin Area-AM           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:06.02    1:04.91  
                  30.79     1:04.91 (34.12)                                        
  2 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              1:07.81    1:06.60  
                  32.60     1:06.60 (34.00)                                        
  3 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              1:08.72    1:06.61  
                  31.87     1:06.61 (34.74)                                        
  4 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              1:10.09    1:07.34  
                  32.54     1:07.34 (34.80)                                        
  5 Costa, Maria J            12 PWRS-AM              1:11.42    1:08.26  
                  32.51     1:08.26 (35.75)                                        
  6 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              1:09.51    1:08.32  
                  32.88     1:08.32 (35.44)                                        
  7 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                1:09.53    1:08.74  
                  32.23     1:08.74 (36.51)                                        
  8 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              1:10.78    1:08.83  
                  33.06     1:08.83 (35.77)                                        
  9 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE             1:19.73    1:08.85  
                  32.45     1:08.85 (36.40)                                        
 10 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM              1:07.46    1:09.37  
                  32.95     1:09.37 (36.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                1:17.93    1:09.47  
                  32.73     1:09.47 (36.74)                                        
 12 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              1:05.79    1:09.61  
                  33.09     1:09.61 (36.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM              1:10.75    1:09.71  
                  33.50     1:09.71 (36.21)                                        
 14 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                1:10.58    1:09.76  
                  33.00     1:09.76 (36.76)                                        
 15 Deshpande, Nina H         12 GLSS-LE              1:09.27    1:09.84  
                  33.09     1:09.84 (36.75)                                        
 16 Ball, Lauryn R            12 BRAD-NI              1:11.60    1:09.88  
                  33.16     1:09.88 (36.72)                                        
 17 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               1:10.37    1:09.89  
                  33.64     1:09.89 (36.25)                                        
 18 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                1:13.34    1:10.23  
                  33.23     1:10.23 (37.00)                                        
 19 Plank, Cora J             12 SRST-AM              1:13.03    1:10.62  
                  33.94     1:10.62 (36.68)                                        
 20 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE                    NT    1:10.63  
                  33.53     1:10.63 (37.10)                                        
 21 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE               1:13.86    1:10.73  
                  34.50     1:10.73 (36.23)                                        
 22 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM              1:12.98    1:11.44  
                  35.60     1:11.44 (35.84)                                        
 23 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM              1:11.50    1:11.63  
                  33.45     1:11.63 (38.18)                                        
 24 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                1:16.85    1:11.73  
                  34.40     1:11.73 (37.33)                                        
 25 Koballa, Peyton T         11 GLSS-LE              1:15.41    1:12.09  
                  34.81     1:12.09 (37.28)                                        
 26 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI              1:12.91    1:12.15  
                  33.59     1:12.15 (38.56)                                        
 27 Juliano, Paige E          12 PS-LE                1:13.32    1:12.25  
                  34.78     1:12.25 (37.47)                                        
 28 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              1:13.57    1:12.40  
                  34.72     1:12.40 (37.68)                                        
 29 Siftar, Violet M          12 RYD-LE               1:39.21    1:12.65  
                  34.62     1:12.65 (38.03)                                        
 30 Coffman, May L            11 ANSC-AM              1:15.50    1:12.77  
                  34.92     1:12.77 (37.85)                                        
 31 Haas, Abby D              11 KW-AM                1:23.87    1:12.78  
                  35.32     1:12.78 (37.46)                                        
 32 Morey, CC R               12 BAAC-NI              1:12.22    1:12.80  
                  34.24     1:12.80 (38.56)                                        
 33 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              1:15.32    1:12.82  
                  35.63     1:12.82 (37.19)                                        
 34 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE              1:15.13    1:13.11  
                  34.12     1:13.11 (38.99)                                        
 35 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              1:15.05    1:13.21  
                  35.07     1:13.21 (38.14)                                        
 36 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM              1:16.44    1:13.41  
                  35.58     1:13.41 (37.83)                                        
 37 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              1:13.49    1:13.47  
                  33.99     1:13.47 (39.48)                                        
 38 Sammut, Maddie            12 GO-LE                1:17.22    1:13.59  
                  34.17     1:13.59 (39.42)                                        
 39 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI              1:14.53    1:13.63  
                  35.99     1:13.63 (37.64)                                        
 40 Oates, Amelia M           11 FAST-AM              1:15.35    1:14.50  
                  35.19     1:14.50 (39.31)                                        
 41 Kutchel, Gwen E           12 SWIM-LE              1:15.24    1:15.01  
                  35.35     1:15.01 (39.66)                                        
 42 Karas, Mina G             12 HEAT-LE              1:26.26    1:15.29  
                  36.51     1:15.29 (38.78)                                        
 43 Hoffman, Kara J           12 PWRS-AM              1:15.60    1:15.33  
                  35.49     1:15.33 (39.84)                                        
 44 Crislip, Faith E          11 CLES-LE              1:15.34    1:15.37  
                  35.88     1:15.37 (39.49)                                        
 45 Gauselmann, Maddy M       11 KW-AM                1:20.25    1:15.68  
                  36.50     1:15.68 (39.18)                                        
 46 Kaminski, Hailey R        11 CSI-LE               1:12.13    1:15.69  
                  33.69     1:15.69 (42.00)                                        
 47 Johannessen, Anna K       12 BBA-LE               1:25.57    1:15.74  
                  36.81     1:15.74 (38.93)                                        
 48 Natemeier, Amelia E       12 VICT-NI              1:18.80    1:15.90  
                  36.35     1:15.90 (39.55)                                        
 49 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              1:17.31    1:15.93  
                  36.25     1:15.93 (39.68)                                        
 50 Coleman, Sabrina R        11 PEAQ-AM              1:16.62    1:16.38  
                  36.62     1:16.38 (39.76)                                        
 51 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM              1:18.80    1:16.60  
                  35.46     1:16.60 (41.14)                                        
 52 Zhang, Athena             11 ANSC-AM              1:21.06    1:17.11  
                  38.01     1:17.11 (39.10)                                        
 53 Eads, Emily M             11 GLSS-LE              2:03.43    1:17.19  
                  37.24     1:17.19 (39.95)                                        
 54 Peiper, Reagan S          12 BAAC-NI              1:20.32    1:17.42  
                  36.96     1:17.42 (40.46)                                        
 55 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM              1:32.13    1:17.58  
                  36.94     1:17.58 (40.64)                                        
 56 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI              1:20.80    1:17.74  
                  37.11     1:17.74 (40.63)                                        
 57 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM              1:26.79    1:17.91  
                  37.24     1:17.91 (40.67)                                        
 58 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE              1:26.97    1:17.93  
                  36.69     1:17.93 (41.24)                                        
 59 Indries, Bri A            12 SWIM-LE                   NT    1:18.08  
                  36.81     1:18.08 (41.27)                                        
 60 Dominguez, Isabelle N     12 PACK-GU              1:21.57    1:18.09  
                  38.28     1:18.09 (39.81)                                        
 61 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE              1:30.65    1:18.70  
                  37.49     1:18.70 (41.21)                                        
 62 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM              1:16.76    1:19.01  
                  37.65     1:19.01 (41.36)                                        
 63 Schaefer, Lillian M       12 JCCS-AM              1:29.46    1:19.29  
                  36.89     1:19.29 (42.40)                                        
 64 Brady, Reese A            12 FAST$-LE             1:26.24    1:19.33  
                  37.62     1:19.33 (41.71)                                        
 65 Drew, Abby E              11 MOON-AM              1:22.59    1:19.38  
                  37.85     1:19.38 (41.53)                                        
 66 Ng, Su-Kyi W              11 CLES-LE              1:23.92    1:20.40  
                  37.06     1:20.40 (43.34)                                        
 67 MacKay, Claire A          11 CLES-LE              1:21.49    1:20.94  
                  37.87     1:20.94 (43.07)                                        
 68 Stoddart, Sarah C         12 PWRS-AM              1:26.87    1:21.01  
                  39.38     1:21.01 (41.63)                                        
 69 Wienand, Paige L          12 MMSA-AM              1:25.08    1:22.05  
                  38.90     1:22.05 (43.15)                                        
 70 Bing, Josie B             11 CCS-LE               1:27.19    1:22.09  
                  38.95     1:22.09 (43.14)                                        
 71 Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE              1:26.66    1:24.58  
                  38.64     1:24.58 (45.94)                                        
 72 Sheets, Libby A           11 HD-AM                1:32.43    1:24.96  
                  41.01     1:24.96 (43.95)                                        
 73 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI              1:23.66    1:25.02  
                  40.08     1:25.02 (44.94)                                        
 74 Shekar, Diya              11 PACK-GU              1:36.10    1:26.18  
                  42.11     1:26.18 (44.07)                                        
 75 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE              1:29.60    1:26.48  
                  40.06     1:26.48 (46.42)                                        
 76 Zhao, Rebecca             11 ANSC-AM              1:33.06    1:27.85  
                  41.86     1:27.85 (45.99)                                        
 77 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE             1:32.50    1:27.87  
                  41.75     1:27.87 (46.12)                                        
 78 Emekter, Madison M        11 ANSC-AM              1:46.21    1:27.97  
                  40.61     1:27.97 (47.36)                                        
 79 Thayer, Ava J             11 ANSC-AM              1:34.27    1:28.06  
                  41.48     1:28.06 (46.58)                                        
 80 Weber, Laurel A           11 HD-AM                1:39.22    1:30.05  
                  42.52     1:30.05 (47.53)                                        
 81 McCloskey, Morgan O       12 HD-AM                1:38.88    1:31.22  
                  43.26     1:31.22 (47.96)                                        
 82 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU              1:38.67    1:33.98  
 83 Armington, Joanna R       12 LESD-LE              1:54.11    1:51.97  
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:13.19   6/16/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Newton, Nina N            12 LESD-LE              2:20.67    2:18.32  
                  32.52     1:08.56 (36.04)     1:44.84 (36.28)     2:18.32 (33.48)
  2 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE              2:23.29    2:21.11  
                  32.59     1:08.81 (36.22)     1:45.90 (37.09)     2:21.11 (35.21)
  3 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:23.64    2:21.36  
                  33.37     1:09.07 (35.70)     1:45.64 (36.57)     2:21.36 (35.72)
  4 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              2:23.16    2:21.98  
                  33.68     1:10.32 (36.64)     1:47.23 (36.91)     2:21.98 (34.75)
  5 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              2:26.33    2:24.35  
                  33.28     1:11.07 (37.79)     1:48.40 (37.33)     2:24.35 (35.95)
  6 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              2:25.85    2:24.59  
                  33.71     1:11.13 (37.42)     1:48.58 (37.45)     2:24.59 (36.01)
  7 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              2:23.03    2:24.88  
                  33.92     1:10.92 (37.00)     1:47.80 (36.88)     2:24.88 (37.08)
  8 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              2:29.05    2:25.12  
                  33.67     1:11.80 (38.13)     1:49.39 (37.59)     2:25.12 (35.73)
  9 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               2:27.67    2:26.14  
                  33.59     1:10.09 (36.50)     1:48.77 (38.68)     2:26.14 (37.37)
 10 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              2:26.18    2:26.71  
                  33.37     1:10.07 (36.70)     1:48.68 (38.61)     2:26.71 (38.03)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:13.19   6/16/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Newton, Nina N            12 LESD-LE              2:19.53    2:20.67  
                  32.99     1:09.75 (36.76)     1:46.08 (36.33)     2:20.67 (34.59)
  2 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              2:28.60    2:23.03  
                                1:10.73 ( )     1:47.61 (36.88)     2:23.03 (35.42)
  3 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              2:30.66    2:23.16  
                  33.91     1:10.98 (37.07)     1:48.42 (37.44)     2:23.16 (34.74)
  4 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE              2:23.73    2:23.29  
                  33.09     1:09.47 (36.38)     1:47.10 (37.63)     2:23.29 (36.19)
  5 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:26.29    2:23.64  
                  33.14     1:08.81 (35.67)     1:46.48 (37.67)     2:23.64 (37.16)
  6 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              2:33.67    2:25.85  
                  34.14     1:11.80 (37.66)     1:50.23 (38.43)     2:25.85 (35.62)
  7 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              2:29.99    2:26.18  
                  33.52     1:10.78 (37.26)     1:48.95 (38.17)     2:26.18 (37.23)
  8 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              2:31.14    2:26.33  
                  32.75     1:09.47 (36.72)     1:48.38 (38.91)     2:26.33 (37.95)
  9 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               2:32.42    2:27.67  
                  33.89     1:11.09 (37.20)     1:49.62 (38.53)     2:27.67 (38.05)
 10 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              2:27.29    2:29.05  
                                1:10.45 ( )     1:50.43 (39.98)     2:29.05 (38.62)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              2:33.48    2:29.89  
                  33.75     1:11.89 (38.14)     1:51.31 (39.42)     2:29.89 (38.58)
 12 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                2:35.48    2:31.40  
                  35.55     1:12.87 (37.32)     1:51.98 (39.11)     2:31.40 (39.42)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Patterson, Elli J         12 MOON-AM              2:29.93    2:31.67  
                                1:12.75 ( )   2:31.67 (1:18.92)                    
 14 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM              2:39.50    2:31.93  
                  35.07     1:14.49 (39.42)     1:54.32 (39.83)     2:31.93 (37.61)
 15 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                2:40.65    2:32.41  
                  34.42     1:13.85 (39.43)     1:52.86 (39.01)     2:32.41 (39.55)
 16 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              2:31.19    2:33.18  
                  35.13     1:14.58 (39.45)     1:54.97 (40.39)     2:33.18 (38.21)
 17 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM              2:47.53    2:33.28  
                  34.82     1:14.45 (39.63)     1:55.11 (40.66)     2:33.28 (38.17)
 18 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              2:40.66    2:33.43  
                  34.95     1:14.33 (39.38)     1:54.67 (40.34)     2:33.43 (38.76)
 19 Rockenberger, Janet       11 GO-LE                2:50.54    2:34.16  
                  37.09     1:18.44 (41.35)     1:56.32 (37.88)     2:34.16 (37.84)
 20 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM              2:36.31    2:34.27  
                  34.44     1:14.19 (39.75)     1:54.40 (40.21)     2:34.27 (39.87)
 21 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                2:46.07    2:34.45  
                  35.40     1:15.48 (40.08)     1:56.21 (40.73)     2:34.45 (38.24)
 22 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM              2:38.44    2:35.79  
                  34.97     1:14.56 (39.59)     1:55.18 (40.62)     2:35.79 (40.61)
 23 Laven, Alexis R           12 LESD-LE              2:42.70    2:36.53  
                  35.58     1:15.07 (39.49)     1:56.15 (41.08)     2:36.53 (40.38)
 24 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE              2:38.49    2:36.83  
                  36.59     1:16.86 (40.27)     1:57.11 (40.25)     2:36.83 (39.72)
 25 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM              2:36.13    2:36.89  
                  34.95     1:13.99 (39.04)     1:56.13 (42.14)     2:36.89 (40.76)
 26 Pruce, Addison L          11 LESD-LE              2:37.16    2:36.95  
                  36.14     1:16.07 (39.93)     1:56.92 (40.85)     2:36.95 (40.03)
 27 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                2:47.44    2:36.98  
                  34.45     1:14.71 (40.26)     1:57.12 (42.41)     2:36.98 (39.86)
 28 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE               2:51.42    2:37.50  
                  36.11     1:16.40 (40.29)     1:56.62 (40.22)     2:37.50 (40.88)
 29 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE             2:54.50    2:37.59  
                  35.94     1:16.66 (40.72)     1:58.59 (41.93)     2:37.59 (39.00)
 30 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              2:52.10    2:37.79  
                  37.21     1:17.46 (40.25)     1:58.20 (40.74)     2:37.79 (39.59)
 31 Koballa, Peyton T         11 GLSS-LE              2:40.95    2:38.18  
                  36.78     1:17.91 (41.13)     1:58.51 (40.60)     2:38.18 (39.67)
 32 Griffiths, Abby J         12 LESD-LE              2:38.51    2:39.68  
                  37.03     1:17.82 (40.79)     1:59.55 (41.73)     2:39.68 (40.13)
 33 Coffman, May L            11 ANSC-AM              2:55.16    2:40.17  
                  37.33     1:18.53 (41.20)     2:00.42 (41.89)     2:40.17 (39.75)
 34 Willett, Anya N           12 CCS-LE               2:58.88    2:40.64  
                  36.68     1:17.31 (40.63)     1:59.52 (42.21)     2:40.64 (41.12)
 35 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM              2:51.47    2:40.66  
                  37.61     1:18.93 (41.32)     1:59.55 (40.62)     2:40.66 (41.11)
 36 Haas, Abby D              11 KW-AM                2:49.33    2:40.75  
                  35.30     1:16.33 (41.03)   2:40.75 (1:24.42)                    
 37 Busch, Lexi J             12 LESD-LE              2:43.37    2:41.79  
                  35.48     1:16.33 (40.85)     1:58.69 (42.36)     2:41.79 (43.10)
 38 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI              2:52.42    2:42.05  
                  36.81     1:19.15 (42.34)     2:01.42 (42.27)     2:42.05 (40.63)
 39 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM              2:44.36    2:42.64  
                  35.95     1:17.62 (41.67)     1:59.80 (42.18)     2:42.64 (42.84)
 40 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              2:46.73    2:42.83  
                  33.22     1:14.87 (41.65)     1:59.00 (44.13)     2:42.83 (43.83)
 41 Karas, Mina G             12 HEAT-LE              2:52.08    2:44.73  
                  37.73     1:19.22 (41.49)     2:02.62 (43.40)     2:44.73 (42.11)
 42 Crislip, Faith E          11 CLES-LE              2:43.24    2:44.86  
                  36.94     1:19.68 (42.74)     2:03.47 (43.79)     2:44.86 (41.39)
 43 Juliano, Paige E          12 PS-LE                2:59.42    2:45.08  
                  37.64     1:20.38 (42.74)     2:03.57 (43.19)     2:45.08 (41.51)
 44 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              2:47.15    2:45.49  
                  36.22     1:17.96 (41.74)     2:01.68 (43.72)     2:45.49 (43.81)
 45 Omega, Celine F           12 HEAT-LE              2:52.74    2:45.53  
                  36.13     1:17.25 (41.12)   2:45.53 (1:28.28)                    
 45 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               2:55.46    2:45.53  
                  36.68     1:18.91 (42.23)     2:02.69 (43.78)     2:45.53 (42.84)
 47 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM              2:40.15    2:46.08  
                  37.08     1:20.90 (43.82)     2:04.12 (43.22)     2:46.08 (41.96)
 48 Schuster, Izzy A          11 UPEAQ-AM                  NT    2:46.64  
                  37.00     1:20.59 (43.59)     2:05.24 (44.65)     2:46.64 (41.40)
 49 Hoffman, Kara J           12 PWRS-AM              2:43.80    2:47.01  
                  36.27     1:18.60 (42.33)     2:03.00 (44.40)     2:47.01 (44.01)
 50 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              2:52.23    2:47.75  
                  38.16     1:20.57 (42.41)     2:04.72 (44.15)     2:47.75 (43.03)
 51 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM              2:43.94    2:48.64  
                  39.27     1:24.50 (45.23)   2:48.64 (1:24.14)                    
 52 Brady, Reese A            12 FAST$-LE             3:01.35    2:50.18  
                  39.05     1:23.52 (44.47)     2:07.41 (43.89)     2:50.18 (42.77)
 53 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE              2:50.82    2:50.45  
                                1:20.76 ( )   2:50.45 (1:29.69)                    
 54 Morey, CC R               12 BAAC-NI              2:51.61    2:50.63  
                  37.00     1:19.58 (42.58)     2:04.96 (45.38)     2:50.63 (45.67)
 55 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE              2:59.76    2:51.41  
                                1:24.76 ( )     2:09.51 (44.75)     2:51.41 (41.90)
 56 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM              2:51.89    2:52.42  
                  38.91     1:22.52 (43.61)     2:07.41 (44.89)     2:52.42 (45.01)
 57 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM              2:59.37    2:53.36  
                  40.04     1:26.09 (46.05)     2:10.62 (44.53)     2:53.36 (42.74)
 58 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI              3:01.89    2:54.82  
                  38.30     1:22.91 (44.61)     2:10.63 (47.72)     2:54.82 (44.19)
 59 Wienand, Paige L          12 MMSA-AM              2:54.62    2:56.24  
                  38.77     1:23.82 (45.05)     2:10.98 (47.16)     2:56.24 (45.26)
 60 Dominguez, Isabelle N     12 PACK-GU              2:57.23    2:56.63  
                  40.24     1:26.58 (46.34)     2:12.60 (46.02)     2:56.63 (44.03)
 61 Bing, Josie B             11 CCS-LE               2:54.83    2:59.23  
                  41.53     1:27.58 (46.05)     2:14.66 (47.08)     2:59.23 (44.57)
 62 Shekar, Diya              11 PACK-GU              3:03.49    3:04.44  
                  40.81     1:28.18 (47.37)     2:17.75 (49.57)     3:04.44 (46.69)
 63 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI              2:59.81    3:10.50  
                  42.92     1:31.83 (48.91)     2:22.53 (50.70)     3:10.50 (47.97)
 64 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU              3:03.49    3:17.99  
                  43.13     1:33.29 (50.16)   3:17.99 (1:44.70)                    
 -- Ball, Lauryn R            12 BRAD-NI              2:38.74        DFS  
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:45.56   6/17/2017 Lexie D Cunningham, LESD -LE               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              5:08.28    4:59.83  
                  34.86     1:12.64 (37.78)     1:50.69 (38.05)     2:29.90 (39.21)
        3:08.16 (38.26)     3:47.14 (38.98)     4:24.68 (37.54)     4:59.83 (35.15)
  2 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              5:11.11    5:00.50  
                  34.54     1:12.77 (38.23)     1:51.07 (38.30)     2:29.89 (38.82)
        3:08.37 (38.48)     3:47.96 (39.59)     4:25.34 (37.38)     5:00.50 (35.16)
  3 Newton, Nina N            12 LESD-LE              4:55.52    5:01.36  
                  34.29     1:12.90 (38.61)     1:51.89 (38.99)     2:31.13 (39.24)
        3:10.07 (38.94)     3:48.79 (38.72)     4:27.07 (38.28)     5:01.36 (34.29)
  4 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              5:10.08    5:03.84  
                  35.45     1:14.71 (39.26)     1:53.77 (39.06)     2:32.42 (38.65)
        3:10.94 (38.52)     3:49.63 (38.69)     4:27.04 (37.41)     5:03.84 (36.80)
  5 Mott, Greta K             12 ANSC-AM              5:02.11    5:11.42  
                  36.62     1:16.32 (39.70)     1:56.25 (39.93)     2:36.21 (39.96)
                                3:55.67 ( )     4:35.12 (39.45)     5:11.42 (36.30)
  6 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE              5:24.18    5:11.61  
                  35.71     1:14.88 (39.17)     1:54.20 (39.32)     2:34.43 (40.23)
        3:13.88 (39.45)     3:54.71 (40.83)     4:33.65 (38.94)     5:11.61 (37.96)
  7 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              5:22.10    5:14.10  
                  34.95     1:14.38 (39.43)     1:54.73 (40.35)     2:34.65 (39.92)
        3:15.42 (40.77)     3:54.98 (39.56)     4:35.04 (40.06)     5:14.10 (39.06)
  8 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE               5:25.15    5:15.92  
                  35.63     1:15.29 (39.66)     1:56.02 (40.73)     2:36.57 (40.55)
        3:16.43 (39.86)     3:57.57 (41.14)     4:36.39 (38.82)     5:15.92 (39.53)
  9 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              5:33.61    5:16.21  
                  34.68     1:14.44 (39.76)     1:54.31 (39.87)     2:35.27 (40.96)
        3:15.45 (40.18)     3:56.75 (41.30)     4:36.77 (40.02)     5:16.21 (39.44)
 10 Plank, Cora J             12 SRST-AM              5:31.72    5:18.64  
                  35.88     1:14.97 (39.09)     1:55.53 (40.56)     2:35.19 (39.66)
        3:16.46 (41.27)     3:58.17 (41.71)     4:40.00 (41.83)     5:18.64 (38.64)
 11 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE              5:26.99    5:19.50  
                  36.22     1:16.96 (40.74)     1:57.19 (40.23)     2:38.33 (41.14)
        3:18.12 (39.79)     3:59.04 (40.92)     4:38.70 (39.66)     5:19.50 (40.80)
 12 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              5:29.48    5:20.74  
                  36.79     1:17.18 (40.39)     1:58.89 (41.71)     2:39.86 (40.97)
        3:21.08 (41.22)     4:01.80 (40.72)     4:42.31 (40.51)     5:20.74 (38.43)
 13 Haas, Abby D              11 KW-AM                5:30.00    5:21.61  
                  36.34     1:16.86 (40.52)     1:58.29 (41.43)     2:39.57 (41.28)
        3:21.14 (41.57)     4:01.73 (40.59)     4:42.86 (41.13)     5:21.61 (38.75)
 14 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              5:40.73    5:26.86  
                  38.14     1:21.68 (43.54)     2:05.01 (43.33)     2:46.88 (41.87)
        3:27.08 (40.20)     4:08.04 (40.96)     4:47.98 (39.94)     5:26.86 (38.88)
 15 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                5:32.25    5:27.92  
                  35.42     1:15.49 (40.07)     1:56.22 (40.73)     2:38.69 (42.47)
        3:21.81 (43.12)     4:05.03 (43.22)     4:46.94 (41.91)     5:27.92 (40.98)
 16 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                5:28.48    5:28.41  
                  38.06     1:20.70 (42.64)     2:03.51 (42.81)     2:46.81 (43.30)
        3:27.24 (40.43)     4:08.84 (41.60)     4:49.29 (40.45)     5:28.41 (39.12)
 17 Rockenberger, Janet       11 GO-LE                5:27.71    5:29.13  
                  38.86     1:21.92 (43.06)     2:04.66 (42.74)     2:47.48 (42.82)
        3:28.15 (40.67)     4:08.81 (40.66)     4:49.73 (40.92)     5:29.13 (39.40)
 18 Pruce, Addison L          11 LESD-LE              5:38.51    5:29.47  
                  36.82     1:17.76 (40.94)     1:59.87 (42.11)     2:42.27 (42.40)
        3:23.76 (41.49)     4:06.75 (42.99)     4:49.66 (42.91)     5:29.47 (39.81)
 19 Johannessen, Anna K       12 BBA-LE               5:44.90    5:32.36  
                  37.24     1:18.86 (41.62)     2:01.18 (42.32)     2:43.83 (42.65)
        3:27.16 (43.33)     4:09.28 (42.12)     4:52.16 (42.88)     5:32.36 (40.20)
 20 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE               5:50.99    5:32.66  
                  37.86     1:20.57 (42.71)     2:03.56 (42.99)     2:46.80 (43.24)
        3:29.11 (42.31)     4:13.11 (44.00)     4:54.19 (41.08)     5:32.66 (38.47)
 21 Oates, Amelia M           11 FAST-AM              5:38.60    5:33.76  
                  38.07     1:21.56 (43.49)     2:03.84 (42.28)     2:46.40 (42.56)
        3:27.51 (41.11)     4:10.36 (42.85)     4:53.02 (42.66)     5:33.76 (40.74)
 22 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                5:29.69    5:35.35  
                  35.71     1:17.18 (41.47)     2:00.10 (42.92)     2:43.98 (43.88)
        3:26.99 (43.01)     4:11.26 (44.27)     4:54.04 (42.78)     5:35.35 (41.31)
 23 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              5:29.33    5:36.50  
                  38.23     1:20.60 (42.37)     2:02.98 (42.38)     2:46.12 (43.14)
        3:29.53 (43.41)     4:13.02 (43.49)     4:55.65 (42.63)     5:36.50 (40.85)
 24 Gauselmann, Maddy M       11 KW-AM                5:44.59    5:38.38  
                  37.57     1:21.29 (43.72)     2:04.70 (43.41)     2:48.73 (44.03)
        3:31.74 (43.01)     4:15.44 (43.70)     4:58.23 (42.79)     5:38.38 (40.15)
 25 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                5:39.80    5:38.63  
                  36.78     1:20.45 (43.67)     2:04.25 (43.80)     2:48.36 (44.11)
        3:31.68 (43.32)     4:15.52 (43.84)     4:57.21 (41.69)     5:38.63 (41.42)
 26 Laven, Alexis R           12 LESD-LE              5:30.76    5:38.93  
                  36.94     1:20.21 (43.27)     2:03.02 (42.81)     2:47.18 (44.16)
        3:31.47 (44.29)     4:15.72 (44.25)     4:58.03 (42.31)     5:38.93 (40.90)
 27 Busch, Lexi J             12 LESD-LE              5:40.64    5:39.46  
                  37.64     1:18.96 (41.32)     2:01.78 (42.82)     2:44.91 (43.13)
        3:28.80 (43.89)     4:12.63 (43.83)     4:56.63 (44.00)     5:39.46 (42.83)
 28 Willett, Anya N           12 CCS-LE               5:46.50    5:40.27  
                  37.59     1:20.31 (42.72)     2:03.62 (43.31)     2:47.49 (43.87)
        3:31.20 (43.71)     4:14.84 (43.64)     4:58.37 (43.53)     5:40.27 (41.90)
 29 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM              5:54.73    5:42.45  
                  38.54     1:22.76 (44.22)     2:06.10 (43.34)     2:49.95 (43.85)
        3:33.58 (43.63)     4:18.30 (44.72)     5:02.28 (43.98)     5:42.45 (40.17)
 30 Schuster, Izzy A          11 UPEAQ-AM             5:50.19    5:44.75  
                  37.53     1:20.98 (43.45)     2:05.62 (44.64)     2:50.90 (45.28)
        3:35.54 (44.64)     4:20.72 (45.18)     5:03.56 (42.84)     5:44.75 (41.19)
 31 Sammut, Maddie            12 GO-LE                5:48.66    5:47.33  
                  38.44     1:23.51 (45.07)     2:08.31 (44.80)     2:53.04 (44.73)
        3:38.35 (45.31)     4:22.68 (44.33)     5:05.83 (43.15)     5:47.33 (41.50)
 32 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              5:48.39    5:48.18  
                  38.20     1:23.35 (45.15)     2:06.90 (43.55)     2:52.81 (45.91)
        3:36.49 (43.68)     4:21.40 (44.91)     5:05.72 (44.32)     5:48.18 (42.46)
 33 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              5:44.66    5:54.30  
                  38.75     1:20.60 (41.85)     2:05.06 (44.46)     2:49.35 (44.29)
        3:36.59 (47.24)     4:22.88 (46.29)     5:09.51 (46.63)     5:54.30 (44.79)
 34 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI              5:29.34    5:55.34  
                  38.52     1:22.91 (44.39)     2:08.93 (46.02)     2:54.59 (45.66)
        3:40.42 (45.83)     4:26.23 (45.81)     5:11.94 (45.71)     5:55.34 (43.40)
 35 Shekar, Diya              11 PACK-GU              5:56.49    6:33.74  
                  43.11     1:32.26 (49.15)     2:23.06 (50.80)     3:14.35 (51.29)
        4:05.07 (50.72)     4:56.02 (50.95)     5:46.19 (50.17)     6:33.74 (47.55)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.23   6/17/2017 Ashlyn Doorley, STRS -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM                34.17      33.12  
  2 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE                34.70      33.14  
  3 Mott, Greta K             12 ANSC-AM                35.04      33.76  
  4 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM                35.31      34.70  
  5 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                35.80      34.77  
  6 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM                35.33      34.90  
  7 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                  35.93      35.04  
  8 Patterson, Elli J         12 MOON-AM                36.65      35.99  
  9 Costa, Maria J            12 PWRS-AM                36.17      36.73  
 10 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM                36.67      36.89  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.23   6/17/2017 Ashlyn Doorley, STRS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM                32.87      34.17  
  2 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE                34.44      34.70  
  3 Mott, Greta K             12 ANSC-AM                35.51      35.04  
  4 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM                36.86      35.31  
  5 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM                35.91      35.33  
  6 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                34.50      35.80  
  7 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                  40.68      35.93  
  8 Costa, Maria J            12 PWRS-AM                37.19      36.17  
  9 Patterson, Elli J         12 MOON-AM                37.20      36.65  
 10 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM                35.65      36.67  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM                39.81      36.74  
 12 Su, Alexa M               12 BBA-LE                    NT      36.79  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM                38.81      36.91  
 14 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE                40.75      37.09  
 15 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE                36.87      37.10  
 16 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM                39.59      37.95  
 17 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                  39.68      38.05  
 18 Wolf, Avery E             12 PACK-GU                42.46      38.22  
 19 Olsavsky, Paige E         12 MRST-LE                39.90      38.26  
 20 Svette, Alethea J         12 STRS-LE                36.40      38.29  
 21 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM                38.29      38.45  
 22 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE                 39.63      38.64  
 23 Plank, Cora J             12 SRST-AM                42.15      38.79  
 24 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE                 44.05      38.89  
 25 Schaefer, Lillian M       12 JCCS-AM                41.02      38.95  
 26 Hilty, Savanna J          11 FAST-AM                41.00      38.96  
 27 Hoffman, Kara J           12 PWRS-AM                41.30      39.03  
 28 Crislip, Faith E          11 CLES-LE                38.28      39.16  
 29 Juliano, Paige E          12 PS-LE                  41.16      39.30  
 30 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                  42.65      39.36  
 31 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM                39.76      39.46  
 32 Oates, Amelia M           11 FAST-AM                40.30      39.69  
 33 Schuster, Izzy A          11 UPEAQ-AM               42.05      39.98  
 34 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI                39.90      40.00  
 35 Eads, Emily M             11 GLSS-LE                41.69      40.27  
 36 Coleman, Sabrina R        11 PEAQ-AM                41.06      40.42  
 37 Coffman, May L            11 ANSC-AM                43.37      40.44  
 38 Ng, Su-Kyi W              11 CLES-LE                41.66      40.65  
 39 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE                45.92      40.77  
 40 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM                43.52      40.83  
 41 Sammut, Maddie            12 GO-LE                  53.56      40.98  
 42 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM                41.27      41.02  
 43 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI                41.27      41.10  
 44 Haas, Abby D              11 KW-AM                  47.17      41.14  
 45 Natemeier, Amelia E       12 VICT-NI                41.36      41.42  
 46 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE                45.59      41.81  
 47 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM                44.07      41.87  
 48 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE                43.39      41.99  
 49 Zhang, Athena             11 ANSC-AM                42.18      42.07  
 50 Sayre, Addalyn M          11 CCS-LE                 50.97      42.20  
 51 Wienand, Paige L          12 MMSA-AM                43.25      42.35  
 52 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM                46.14      42.58  
 52 Hotes, Alicia E           12 FAST$-LE               44.14      42.58  
 54 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM                45.03      42.69  
 55 Zhao, Rebecca             11 ANSC-AM                45.43      42.90  
 56 Karas, Mina G             12 HEAT-LE                48.45      43.17  
 57 Sheets, Libby A           11 HD-AM                  44.18      43.42  
 58 Dominguez, Isabelle N     12 PACK-GU                50.00      43.67  
 59 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE               43.43      44.08  
 60 Shekar, Diya              11 PACK-GU                52.52      44.09  
 61 Brady, Reese A            12 FAST$-LE               46.11      45.14  
 62 Cole, Katie G             12 FAST$-LE               57.20      45.18  
 63 MacKay, Claire A          11 CLES-LE                46.33      45.48  
 64 Thayer, Ava J             11 ANSC-AM                47.37      46.65  
 65 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI                46.81      46.93  
 66 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU                56.00      47.49  
 67 Miller, Roni E            11 MMSA-AM                47.82      47.87  
 68 Weber, Laurel A           11 HD-AM                  49.58      48.20  
 69 Hotes, Olivia L           12 FAST$-LE               53.54      52.54  
 70 McCloskey, Morgan O       12 HD-AM                  51.91      53.05  
 71 Ninke, Jasele A           11 VSC-LE                 56.94      57.28  
 -- Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE                39.94         DQ  
 -- Armington, Joanna R       12 LESD-LE              1:00.49         DQ  
 -- Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM                43.49        DFS  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.64   6/18/2017 Isabel S Huang, ANSC-AM                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              1:12.18    1:11.71  
                  34.64     1:11.71 (37.07)                                        
  2 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE              1:14.87    1:12.04  
                  35.08     1:12.04 (36.96)                                        
  3 Mott, Greta K             12 ANSC-AM              1:14.15    1:14.68  
                  36.04     1:14.68 (38.64)                                        
  4 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              1:17.44    1:15.23  
                  36.36     1:15.23 (38.87)                                        
  5 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:17.50    1:16.15  
                  37.35     1:16.15 (38.80)                                        
  6 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                1:16.99    1:16.71  
                  37.10     1:16.71 (39.61)                                        
  7 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM              1:16.83    1:17.04  
                  37.09     1:17.04 (39.95)                                        
  8 Ball, Lauryn R            12 BRAD-NI              1:18.80    1:17.93  
                  37.82     1:17.93 (40.11)                                        
  9 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                1:17.99    1:18.43  
                  38.89     1:18.43 (39.54)                                        
 10 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                1:19.19    1:18.85  
                  38.16     1:18.85 (40.69)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.64   6/18/2017 Isabel S Huang, ANSC-AM                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              1:11.63    1:12.18  
                  35.04     1:12.18 (37.14)                                        
  2 Mott, Greta K             12 ANSC-AM              1:17.02    1:14.15  
                  36.73     1:14.15 (37.42)                                        
  3 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE              1:14.11    1:14.87  
                  36.31     1:14.87 (38.56)                                        
  4 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM              1:18.82    1:16.83  
                  36.63     1:16.83 (40.20)                                        
  5 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                1:30.02    1:16.99  
                  36.97     1:16.99 (40.02)                                        
  6 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              1:16.17    1:17.44  
                  37.61     1:17.44 (39.83)                                        
  7 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:18.98    1:17.50  
                  37.41     1:17.50 (40.09)                                        
  8 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                1:24.23    1:17.99  
                  38.04     1:17.99 (39.95)                                        
  9 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               1:15.40    1:18.40  
                  38.61     1:18.40 (39.79)                                        
 10 Ball, Lauryn R            12 BRAD-NI              1:24.48    1:18.80  
                  38.14     1:18.80 (40.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              1:19.26    1:19.07  
                  38.38     1:19.07 (40.69)                                        
 12 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                1:24.51    1:19.19  
                  38.48     1:19.19 (40.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Patterson, Elli J         12 MOON-AM              1:18.76    1:19.90  
                  38.83     1:19.90 (41.07)                                        
 14 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              1:24.49    1:20.27  
                  40.16     1:20.27 (40.11)                                        
 15 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM              1:22.57    1:20.44  
                  39.86     1:20.44 (40.58)                                        
 16 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              1:25.47    1:20.50  
                  38.42     1:20.50 (42.08)                                        
 17 Kaminski, Hailey R        11 CSI-LE               1:21.73    1:21.79  
                  39.50     1:21.79 (42.29)                                        
 18 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              1:27.81    1:21.85  
                  39.88     1:21.85 (41.97)                                        
 18 Omega, Celine F           12 HEAT-LE              1:23.13    1:21.85  
                  38.92     1:21.85 (42.93)                                        
 20 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM              1:21.84    1:22.25  
 21 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM              1:20.74    1:22.87  
                  39.93     1:22.87 (42.94)                                        
 22 Plank, Cora J             12 SRST-AM              1:26.27    1:23.11  
                  39.48     1:23.11 (43.63)                                        
 23 Koballa, Peyton T         11 GLSS-LE              1:26.85    1:24.22  
                  40.53     1:24.22 (43.69)                                        
 24 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE               1:32.62    1:24.26  
                  41.07     1:24.26 (43.19)                                        
 25 Juliano, Paige E          12 PS-LE                1:30.43    1:24.47  
                  40.56     1:24.47 (43.91)                                        
 26 Siftar, Violet M          12 RYD-LE               1:24.92    1:24.51  
                  41.81     1:24.51 (42.70)                                        
 27 Deshpande, Nina H         12 GLSS-LE              1:26.17    1:24.64  
                  40.38     1:24.64 (44.26)                                        
 28 Crislip, Faith E          11 CLES-LE              1:23.72    1:24.79  
                  40.48     1:24.79 (44.31)                                        
 29 Willett, Anya N           12 CCS-LE               1:32.57    1:24.82  
                  40.92     1:24.82 (43.90)                                        
 30 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              1:30.29    1:24.92  
                  41.19     1:24.92 (43.73)                                        
 31 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                1:29.31    1:25.14  
                  40.61     1:25.14 (44.53)                                        
 32 Oates, Amelia M           11 FAST-AM              1:26.15    1:25.52  
                  41.44     1:25.52 (44.08)                                        
 33 Hoffman, Kara J           12 PWRS-AM              1:23.41    1:25.53  
                  40.99     1:25.53 (44.54)                                        
 34 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM              1:30.25    1:25.55  
                  41.90     1:25.55 (43.65)                                        
 35 Morey, CC R               12 BAAC-NI              1:31.11    1:25.76  
                  41.11     1:25.76 (44.65)                                        
 36 Coleman, Sabrina R        11 PEAQ-AM              1:27.67    1:25.78  
                  41.29     1:25.78 (44.49)                                        
 37 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM              1:31.72    1:26.36  
                  42.27     1:26.36 (44.09)                                        
 38 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               1:26.32    1:26.43  
                  41.45     1:26.43 (44.98)                                        
 39 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE              1:28.48    1:26.77  
                  42.73     1:26.77 (44.04)                                        
 40 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              1:25.55    1:26.86  
                  41.47     1:26.86 (45.39)                                        
 41 Eads, Emily M             11 GLSS-LE              1:29.07    1:27.14  
                  42.55     1:27.14 (44.59)                                        
 41 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM              1:36.91    1:27.14  
                  42.36     1:27.14 (44.78)                                        
 43 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE              1:29.31    1:27.71  
                  42.04     1:27.71 (45.67)                                        
 44 Indries, Bri A            12 SWIM-LE                   NT    1:28.52  
                  43.25     1:28.52 (45.27)                                        
 45 Drew, Abby E              11 MOON-AM              1:30.03    1:28.64  
                  44.14     1:28.64 (44.50)                                        
 46 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM              1:31.84    1:29.64  
                  43.44     1:29.64 (46.20)                                        
 47 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE              1:34.58    1:29.89  
                  44.06     1:29.89 (45.83)                                        
 47 Schaefer, Lillian M       12 JCCS-AM              1:40.43    1:29.89  
                  42.49     1:29.89 (47.40)                                        
 49 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI              1:33.14    1:30.02  
                  42.98     1:30.02 (47.04)                                        
 50 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE              1:36.63    1:30.18  
                  44.06     1:30.18 (46.12)                                        
 51 Ng, Su-Kyi W              11 CLES-LE              1:33.40    1:31.10  
                  43.28     1:31.10 (47.82)                                        
 52 Dominguez, Isabelle N     12 PACK-GU              1:31.27    1:31.14  
                  44.66     1:31.14 (46.48)                                        
 53 Karas, Mina G             12 HEAT-LE              1:45.34    1:31.30  
                  45.78     1:31.30 (45.52)                                        
 54 Wienand, Paige L          12 MMSA-AM              1:36.18    1:31.57  
                  43.60     1:31.57 (47.97)                                        
 55 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              1:40.70    1:33.01  
                  45.92     1:33.01 (47.09)                                        
 56 Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE              1:28.83    1:33.97  
                  44.96     1:33.97 (49.01)                                        
 57 Shekar, Diya              11 PACK-GU              1:46.92    1:36.10  
                  46.88     1:36.10 (49.22)                                        
 58 Brady, Reese A            12 FAST$-LE             1:42.62    1:36.77  
                  47.06     1:36.77 (49.71)                                        
 59 MacKay, Claire A          11 CLES-LE              1:36.13    1:36.96  
                  46.53     1:36.96 (50.43)                                        
 60 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE             1:32.25    1:37.01  
                  48.41     1:37.01 (48.60)                                        
 61 Sheets, Libby A           11 HD-AM                1:38.14    1:37.44  
                  47.05     1:37.44 (50.39)                                        
 62 Bing, Josie B             11 CCS-LE               1:45.99    1:39.70  
                  48.60     1:39.70 (51.10)                                        
 63 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI              1:39.09    1:40.89  
                  49.07     1:40.89 (51.82)                                        
 64 Emekter, Madison M        11 ANSC-AM              1:57.09    1:42.02  
                  47.89     1:42.02 (54.13)                                        
 65 Thayer, Ava J             11 ANSC-AM              1:48.43    1:43.66  
                  50.71     1:43.66 (52.95)                                        
 66 Weber, Laurel A           11 HD-AM                1:48.82    1:45.82  
 67 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU              1:55.63    1:45.97  
                  49.87     1:45.97 (56.10)                                        
 68 Stoddart, Sarah C         12 PWRS-AM              1:44.13    1:47.16  
                  53.26     1:47.16 (53.90)                                        
 69 McCloskey, Morgan O       12 HD-AM                1:51.94    1:52.28  
                  56.11     1:52.28 (56.17)                                        
 70 Armington, Joanna R       12 LESD-LE              2:10.49    2:13.35  
                1:03.99   2:13.35 (1:09.36)                                        
 -- Bunker, Kate L            11 FAST-AM              1:24.89         DQ  
                  38.42          DQ (40.79)                                        
 -- Huntress, Maya V          11 BAAC-NI              1:29.87         DQ  
                  43.88          DQ (48.17)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:30.81   6/18/2016 Lucy P Reber, Hudson Explorers             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              2:39.35    2:34.16  
                  35.74     1:14.65 (38.91)     1:55.37 (40.72)     2:34.16 (38.79)
  2 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:40.39    2:35.59  
                  36.65     1:16.36 (39.71)     1:56.37 (40.01)     2:35.59 (39.22)
  3 Mott, Greta K             12 ANSC-AM              2:40.90    2:35.76  
                  38.12     1:17.87 (39.75)     1:57.37 (39.50)     2:35.76 (38.39)
  4 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              2:38.92    2:40.01  
                  37.42     1:18.64 (41.22)     1:59.76 (41.12)     2:40.01 (40.25)
  5 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               2:44.11    2:42.38  
                  38.45     1:19.59 (41.14)     2:02.09 (42.50)     2:42.38 (40.29)
  6 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                2:45.22    2:43.86  
                  37.75     1:19.48 (41.73)     2:02.66 (43.18)     2:43.86 (41.20)
  7 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              2:43.04    2:44.76  
                  38.56     1:20.32 (41.76)     2:03.83 (43.51)     2:44.76 (40.93)
  8 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              2:46.47    2:50.12  
                  39.14     1:22.23 (43.09)     2:06.60 (44.37)     2:50.12 (43.52)
  9 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              2:50.21    2:52.51  
                  40.09     1:23.09 (43.00)     2:08.32 (45.23)     2:52.51 (44.19)
 10 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              2:50.77    2:55.97  
                  40.75     1:26.06 (45.31)     2:11.64 (45.58)     2:55.97 (44.33)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:30.81   6/18/2016 Lucy P Reber, Hudson Explorers             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              2:52.31    2:38.92  
                  36.92     1:17.25 (40.33)     1:59.12 (41.87)     2:38.92 (39.80)
  2 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              2:35.27    2:39.35  
                  37.14     1:17.77 (40.63)     1:59.89 (42.12)     2:39.35 (39.46)
  3 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:42.80    2:40.39  
                  36.99     1:17.36 (40.37)     1:59.31 (41.95)     2:40.39 (41.08)
  4 Mott, Greta K             12 ANSC-AM              2:45.88    2:40.90  
                  37.85     1:18.83 (40.98)     2:01.02 (42.19)     2:40.90 (39.88)
  5 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              3:03.23    2:43.04  
                  38.47     1:18.94 (40.47)     2:01.17 (42.23)     2:43.04 (41.87)
  6 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               2:44.57    2:44.11  
                  38.38     1:20.21 (41.83)     2:03.60 (43.39)     2:44.11 (40.51)
  7 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                3:08.20    2:45.22  
                  38.38     1:20.52 (42.14)     2:04.40 (43.88)     2:45.22 (40.82)
  8 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              2:45.17    2:46.47  
                  38.95     1:21.27 (42.32)     2:04.42 (43.15)     2:46.47 (42.05)
  9 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              2:58.95    2:50.21  
                  40.17     1:23.06 (42.89)     2:06.83 (43.77)     2:50.21 (43.38)
 10 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              3:01.40    2:50.77  
                  40.77     1:24.34 (43.57)     2:08.74 (44.40)     2:50.77 (42.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                2:54.14    2:51.38  
                  40.65     1:25.23 (44.58)     2:09.16 (43.93)     2:51.38 (42.22)
 12 Pruce, Addison L          11 LESD-LE              3:24.49    2:53.37  
                  40.37     1:25.13 (44.76)     2:09.19 (44.06)     2:53.37 (44.18)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM              3:04.43    2:55.42  
                  39.43     1:24.11 (44.68)     2:09.99 (45.88)     2:55.42 (45.43)
 14 Laven, Alexis R           12 LESD-LE              3:06.81    2:56.11  
                  42.12     1:27.65 (45.53)     2:11.63 (43.98)     2:56.11 (44.48)
 15 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE             3:14.51    2:56.18  
                  42.27     1:27.11 (44.84)     2:12.53 (45.42)     2:56.18 (43.65)
 16 Busch, Lexi J             12 LESD-LE              3:05.79    2:57.92  
                  42.43     1:27.53 (45.10)     2:13.43 (45.90)     2:57.92 (44.49)
 17 Svette, Alethea J         12 STRS-LE              2:57.04    2:58.11  
                  41.12     1:28.06 (46.94)     2:14.91 (46.85)     2:58.11 (43.20)
 18 Hoffman, Kara J           12 PWRS-AM              3:11.76    2:58.60  
                  42.02     1:27.33 (45.31)     2:13.78 (46.45)     2:58.60 (44.82)
 19 Willett, Anya N           12 CCS-LE               3:05.13    2:59.35  
                  42.51     1:27.79 (45.28)     2:14.74 (46.95)     2:59.35 (44.61)
 20 Omega, Celine F           12 HEAT-LE              3:23.16    2:59.67  
                  41.02     1:26.53 (45.51)     2:13.15 (46.62)     2:59.67 (46.52)
 21 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI              2:57.05    3:00.16  
                  42.23     1:28.83 (46.60)     2:16.05 (47.22)     3:00.16 (44.11)
 22 Kutchel, Gwen E           12 SWIM-LE              2:56.14    3:00.27  
                  42.48     1:27.91 (45.43)     2:14.51 (46.60)     3:00.27 (45.76)
 23 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                2:57.73    3:02.74  
                  40.65     1:25.79 (45.14)     2:14.09 (48.30)     3:02.74 (48.65)
 24 Drew, Abby E              11 MOON-AM              3:11.15    3:03.40  
                  44.14     1:31.38 (47.24)     2:18.76 (47.38)     3:03.40 (44.64)
 25 Crislip, Faith E          11 CLES-LE              2:57.78    3:05.27  
                  41.84     1:28.78 (46.94)     2:18.33 (49.55)     3:05.27 (46.94)
 26 Morey, CC R               12 BAAC-NI              2:55.34    3:05.29  
                  43.19     1:30.64 (47.45)     2:17.79 (47.15)     3:05.29 (47.50)
 27 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE              3:24.79    3:12.28  
                  45.06     1:34.57 (49.51)     2:23.41 (48.84)     3:12.28 (48.87)
 28 Dominguez, Isabelle N     12 PACK-GU              3:12.01    3:15.17  
                  46.12     1:36.71 (50.59)     2:26.29 (49.58)     3:15.17 (48.88)
 29 Cole, Katie G             12 FAST$-LE             3:16.23    3:29.37  
                  48.43     1:42.08 (53.65)     2:36.64 (54.56)     3:29.37 (52.73)
 -- Sheets, Libby A           11 HD-AM                3:13.98         DQ  
                  47.33     1:40.09 (52.76)     2:33.26 (53.17)          DQ (50.63)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 33.66   6/16/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Newton, Nina N            12 LESD-LE                39.05      36.63  
  2 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                38.03      37.38  
  3 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                  38.08      38.20  
  4 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM                40.07      40.00  
  5 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM                40.83      40.34  
  6 Rockenberger, Janet       11 GO-LE                  41.34      40.50  
  7 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM                41.20      40.88  
  8 Sammut, Maddie            12 GO-LE                  41.18      41.30  
  9 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM                41.41      41.93  
 10 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                  41.32      42.04  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 33.66   6/16/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                37.25      38.03  
  2 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                  39.62      38.08  
  3 Newton, Nina N            12 LESD-LE                37.13      39.05  
  4 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM                44.70      40.07  
  5 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM                41.03      40.83  
  6 Sammut, Maddie            12 GO-LE                  41.24      41.18  
  7 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM                41.08      41.20  
  8 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                  42.28      41.32  
  9 Rockenberger, Janet       11 GO-LE                  41.27      41.34  
 10 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM                45.54      41.41  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM                46.25      41.95  
 12 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE                 40.58      42.15  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Willett, Anya N           12 CCS-LE                 45.60      42.88  
 14 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE                43.73      43.00  
 15 Juliano, Paige E          12 PS-LE                  46.29      43.02  
 16 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM                43.44      43.24  
 17 Schuster, Izzy A          11 UPEAQ-AM               44.06      43.54  
 18 Kutchel, Gwen E           12 SWIM-LE                44.25      43.61  
 19 Patterson, Elli J         12 MOON-AM                48.03      43.64  
 20 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE                47.33      43.94  
 21 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE                45.12      43.95  
 22 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM                49.37      43.97  
 23 Coffman, May L            11 ANSC-AM                44.92      44.31  
 24 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH                 46.09      44.36  
 25 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE                 46.32      44.62  
 26 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE                47.39      45.08  
 27 Costa, Maria J            12 PWRS-AM                45.00      45.22  
 28 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM                45.41      45.53  
 29 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                  50.14      45.74  
 30 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM                47.53      45.82  
 31 Morey, CC R               12 BAAC-NI                46.78      45.89  
 32 Karas, Mina G             12 HEAT-LE                50.43      45.91  
 33 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM                54.27      46.24  
 34 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM                51.94      46.85  
 35 Moini, Jenna A            12 BRAD-NI                47.18      46.90  
 36 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE                49.24      47.14  
 37 Indries, Bri A            12 SWIM-LE                   NT      47.29  
 38 Corrado, Michelina        12 GPAC-AM                50.86      47.81  
 39 Busch, Lexi J             12 LESD-LE                52.33      48.06  
 40 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM                49.15      48.11  
 41 Crislip, Faith E          11 CLES-LE                48.67      48.12  
 42 Peiper, Reagan S          12 BAAC-NI                55.10      48.83  
 43 Pruce, Addison L          11 LESD-LE                49.52      49.15  
 44 Brady, Reese A            12 FAST$-LE               50.55      49.27  
 45 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE                48.48      49.30  
 46 Koballa, Peyton T         11 GLSS-LE                47.85      49.61  
 47 Hilty, Savanna J          11 FAST-AM                50.07      49.68  
 48 Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE                55.70      49.91  
 49 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI                52.96      49.92  
 50 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI                52.53      50.79  
 51 Ninke, Jasele A           11 VSC-LE                 55.57      50.81  
 52 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI                53.35      51.22  
 53 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU                57.73      51.39  
 54 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM                58.41      51.92  
 55 Bing, Josie B             11 CCS-LE                 48.77      52.05  
 56 Drew, Abby E              11 MOON-AM                56.05      53.07  
 57 Shekar, Diya              11 PACK-GU                54.76      53.35  
 58 Gasser, Gabby L           11 KS-LE                  57.50      53.54  
 59 Griffiths, Abby J         12 LESD-LE                   NT      54.57  
 60 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE               55.09      54.98  
 61 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE               56.50      56.47  
 -- Armington, Joanna R       12 LESD-LE              1:04.49         DQ  
 -- Miller, Roni E            11 MMSA-AM                52.93         DQ  
 -- Ball, Lauryn R            12 BRAD-NI                47.83        DFS  
 -- Sayre, Addalyn M          11 CCS-LE                 46.12        DFS  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.22   6/17/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:23.41    1:21.37  
                  37.38     1:21.37 (43.99)                                        
  2 Newton, Nina N            12 LESD-LE              1:26.06    1:22.64  
                  39.03     1:22.64 (43.61)                                        
  3 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              1:24.83    1:22.77  
                  39.05     1:22.77 (43.72)                                        
  4 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                1:26.69    1:24.99  
                  39.13     1:24.99 (45.86)                                        
  5 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE              1:28.97    1:25.24  
                  40.14     1:25.24 (45.10)                                        
  6 Sammut, Maddie            12 GO-LE                1:29.85    1:28.81  
                  41.37     1:28.81 (47.44)                                        
  7 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              1:30.64    1:29.34  
                  41.18     1:29.34 (48.16)                                        
  8 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              1:28.78    1:29.35  
                  40.70     1:29.35 (48.65)                                        
  9 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                1:31.17    1:32.37  
                  42.56     1:32.37 (49.81)                                        
 10 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              1:30.89    1:32.39  
                  44.01     1:32.39 (48.38)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.22   6/17/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:18.85    1:23.41  
                  39.15     1:23.41 (44.26)                                        
  2 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              1:22.12    1:24.83  
                  40.31     1:24.83 (44.52)                                        
  3 Newton, Nina N            12 LESD-LE              1:25.03    1:26.06  
                  40.57     1:26.06 (45.49)                                        
  4 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                1:29.05    1:26.69  
                  39.68     1:26.69 (47.01)                                        
  5 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              1:34.15    1:28.78  
                  40.75     1:28.78 (48.03)                                        
  6 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE                   NT    1:28.97  
                  42.69     1:28.97 (46.28)                                        
  7 Sammut, Maddie            12 GO-LE                1:30.59    1:29.85  
                  42.06     1:29.85 (47.79)                                        
  8 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              1:39.10    1:30.64  
                  43.40     1:30.64 (47.24)                                        
  9 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              1:34.29    1:30.89  
                  43.89     1:30.89 (47.00)                                        
 10 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                1:34.57    1:31.17  
                  42.85     1:31.17 (48.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rockenberger, Janet       11 GO-LE                1:35.64    1:31.20  
                  42.90     1:31.20 (48.30)                                        
 12 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               1:37.79    1:31.67  
                  44.08     1:31.67 (47.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE               1:33.63    1:31.75  
                  42.72     1:31.75 (49.03)                                        
 14 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              1:32.97    1:32.50  
                  43.69     1:32.50 (48.81)                                        
 15 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE              1:37.51    1:32.64  
                  43.60     1:32.64 (49.04)                                        
 16 Patterson, Elli J         12 MOON-AM              1:42.61    1:32.75  
                  44.04     1:32.75 (48.71)                                        
 17 Zhang, Athena             11 ANSC-AM              1:40.12    1:33.16  
                  43.51     1:33.16 (49.65)                                        
 18 Omega, Celine F           12 HEAT-LE              1:36.09    1:33.21  
                  43.99     1:33.21 (49.22)                                        
 19 Willett, Anya N           12 CCS-LE               1:39.78    1:33.34  
                  43.99     1:33.34 (49.35)                                        
 20 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              1:36.66    1:33.78  
                  44.95     1:33.78 (48.83)                                        
 21 Natemeier, Amelia E       12 VICT-NI              1:39.71    1:33.87  
                  44.84     1:33.87 (49.03)                                        
 22 Haas, Abby D              11 KW-AM                1:49.65    1:34.13  
                  44.11     1:34.13 (50.02)                                        
 23 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM              1:34.83    1:34.20  
                  45.23     1:34.20 (48.97)                                        
 24 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM              2:02.43    1:34.33  
                  44.64     1:34.33 (49.69)                                        
 25 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM              1:33.38    1:34.43  
                  43.60     1:34.43 (50.83)                                        
 26 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              2:00.04    1:35.01  
                  45.42     1:35.01 (49.59)                                        
 27 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM              1:38.08    1:35.15  
                  44.57     1:35.15 (50.58)                                        
 28 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE              1:38.67    1:35.20  
                  44.80     1:35.20 (50.40)                                        
 29 Coffman, May L            11 ANSC-AM              1:42.66    1:35.42  
                  45.58     1:35.42 (49.84)                                        
 30 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE              1:55.23    1:35.68  
                  46.58     1:35.68 (49.10)                                        
 31 MacKay, Claire A          11 CLES-LE              1:37.84    1:35.80  
                  45.65     1:35.80 (50.15)                                        
 32 Plank, Cora J             12 SRST-AM              1:43.39    1:35.94  
                  45.35     1:35.94 (50.59)                                        
 33 Schuster, Izzy A          11 UPEAQ-AM             1:38.58    1:36.51  
                  44.78     1:36.51 (51.73)                                        
 34 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              1:35.88    1:36.73  
                  45.19     1:36.73 (51.54)                                        
 35 Kutchel, Gwen E           12 SWIM-LE              1:34.81    1:37.05  
                  46.46     1:37.05 (50.59)                                        
 36 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM              1:37.69    1:37.23  
                  46.07     1:37.23 (51.16)                                        
 37 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM              1:46.97    1:37.76  
                  46.59     1:37.76 (51.17)                                        
 38 Johannessen, Anna K       12 BBA-LE               1:50.91    1:37.82  
                  46.69     1:37.82 (51.13)                                        
 39 Juliano, Paige E          12 PS-LE                1:42.26    1:38.60  
                  46.19     1:38.60 (52.41)                                        
 40 Karas, Mina G             12 HEAT-LE              1:45.17    1:38.65  
                  46.80     1:38.65 (51.85)                                        
 41 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM              1:44.04    1:38.75  
                  47.26     1:38.75 (51.49)                                        
 42 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI              1:45.68    1:39.38  
                  47.15     1:39.38 (52.23)                                        
 43 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM              1:47.77    1:39.86  
                  49.37     1:39.86 (50.49)                                        
 44 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                1:50.20    1:39.88  
                  47.19     1:39.88 (52.69)                                        
 45 Oates, Amelia M           11 FAST-AM              1:39.87    1:39.98  
                  45.12     1:39.98 (54.86)                                        
 46 Ng, Su-Kyi W              11 CLES-LE              1:43.59    1:40.28  
                  47.95     1:40.28 (52.33)                                        
 47 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              1:40.32    1:41.04  
                  47.04     1:41.04 (54.00)                                        
 48 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE              1:42.52    1:41.22  
                  47.78     1:41.22 (53.44)                                        
 49 Morey, CC R               12 BAAC-NI              1:55.43    1:41.47  
                  49.04     1:41.47 (52.43)                                        
 50 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE               1:45.68    1:42.06  
                  47.85     1:42.06 (54.21)                                        
 51 Laven, Alexis R           12 LESD-LE              1:49.72    1:42.08  
                  49.88     1:42.08 (52.20)                                        
 52 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM              1:45.89    1:42.31  
                  49.27     1:42.31 (53.04)                                        
 53 Gauselmann, Maddy M       11 KW-AM                1:50.15    1:42.83  
                  48.13     1:42.83 (54.70)                                        
 54 Olsavsky, Paige E         12 MRST-LE              1:48.70    1:43.74  
                  48.14     1:43.74 (55.60)                                        
 55 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM              1:46.57    1:43.77  
                  51.01     1:43.77 (52.76)                                        
 56 Svette, Alethea J         12 STRS-LE              2:06.60    1:44.49  
                  50.27     1:44.49 (54.22)                                        
 57 Brady, Reese A            12 FAST$-LE             1:49.27    1:46.93  
                  51.19     1:46.93 (55.74)                                        
 58 Coleman, Sabrina R        11 PEAQ-AM              1:47.94    1:47.26  
                  51.68     1:47.26 (55.58)                                        
 59 Sayre, Addalyn M          11 CCS-LE               2:13.19    1:47.58  
                  50.05     1:47.58 (57.53)                                        
 60 Miller, Roni E            11 MMSA-AM              2:03.42    1:49.08  
                  51.52     1:49.08 (57.56)                                        
 61 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE              1:57.81    1:49.63  
                  51.48     1:49.63 (58.15)                                        
 62 Peiper, Reagan S          12 BAAC-NI              1:53.72    1:49.70  
                  51.08     1:49.70 (58.62)                                        
 63 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI              1:53.48    1:51.14  
                  52.56     1:51.14 (58.58)                                        
 64 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU              1:57.26    1:51.47  
 65 Ninke, Jasele A           11 VSC-LE               1:58.59    1:51.67  
                  53.12     1:51.67 (58.55)                                        
 66 Shekar, Diya              11 PACK-GU              2:38.47    1:52.77  
 67 Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE              2:06.40    1:53.23  
                  53.39     1:53.23 (59.84)                                        
 68 Thayer, Ava J             11 ANSC-AM              2:09.35    1:53.44  
                  52.91   1:53.44 (1:00.53)                                        
 69 Zhao, Rebecca             11 ANSC-AM              1:57.65    1:55.63  
                  55.08   1:55.63 (1:00.55)                                        
 70 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI              2:01.64    1:55.89  
                  57.08     1:55.89 (58.81)                                        
 71 Sheets, Libby A           11 HD-AM                1:54.65    1:57.88  
                  57.59   1:57.88 (1:00.29)                                        
 72 Drew, Abby E              11 MOON-AM              2:24.03    1:57.91  
                  57.61   1:57.91 (1:00.30)                                        
 73 Hotes, Alicia E           12 FAST$-LE             2:04.90    1:59.53  
                  58.87   1:59.53 (1:00.66)                                        
 74 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE             2:33.42    2:04.94  
                  59.30   2:04.94 (1:05.64)                                        
 75 Weber, Laurel A           11 HD-AM                2:09.44    2:06.40  
                  59.85   2:06.40 (1:06.55)                                        
 76 Cole, Katie G             12 FAST$-LE             2:02.65    2:07.64  
                  59.03   2:07.64 (1:08.61)                                        
 77 McCloskey, Morgan O       12 HD-AM                2:05.94    2:07.78  
                1:03.57   2:07.78 (1:04.21)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:55.65   6/16/2017 Carrie A Caniglia, HEAT -LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              3:01.04    2:58.19  
                                1:25.89 ( )     2:13.17 (47.28)     2:58.19 (45.02)
  2 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              3:00.17    3:05.14  
                  39.47     1:26.49 (47.02)     2:13.68 (47.19)     3:05.14 (51.46)
  3 Houser, McKenna L         12 MOON-AM              3:19.19    3:15.48  
                  44.43     1:34.31 (49.88)     2:25.17 (50.86)     3:15.48 (50.31)
  4 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               3:20.84    3:15.71  
                  43.94     1:35.54 (51.60)     2:26.68 (51.14)     3:15.71 (49.03)
  5 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              3:14.90    3:15.76  
                  45.28     1:34.78 (49.50)     2:26.64 (51.86)     3:15.76 (49.12)
  6 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              3:14.81    3:16.30  
                  45.62     1:36.33 (50.71)     2:27.14 (50.81)     3:16.30 (49.16)
  7 Willett, Anya N           12 CCS-LE               3:21.64    3:16.44  
                  43.43     1:34.57 (51.14)     2:25.15 (50.58)     3:16.44 (51.29)
  8 Sammut, Maddie            12 GO-LE                3:18.96    3:18.09  
                  43.83     1:35.80 (51.97)     2:27.90 (52.10)     3:18.09 (50.19)
  9 Haas, Abby D              11 KW-AM                3:21.10    3:18.60  
                  44.69     1:35.33 (50.64)     2:28.85 (53.52)     3:18.60 (49.75)
 10 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE               3:19.64    3:18.98  
                  43.88     1:35.62 (51.74)     2:28.44 (52.82)     3:18.98 (50.54)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:55.65   6/16/2017 Carrie A Caniglia, HEAT -LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              2:57.24    3:00.17  
                  39.28     1:26.70 (47.42)     2:13.74 (47.04)     3:00.17 (46.43)
  2 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              3:03.97    3:01.04  
                  40.26     1:26.56 (46.30)     2:13.40 (46.84)     3:01.04 (47.64)
  3 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              3:17.91    3:14.81  
                  44.80     1:33.85 (49.05)     2:24.63 (50.78)     3:14.81 (50.18)
  4 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              3:23.56    3:14.90  
                  44.63     1:33.84 (49.21)     2:24.96 (51.12)     3:14.90 (49.94)
  5 Sammut, Maddie            12 GO-LE                3:20.29    3:18.96  
                  44.13     1:35.08 (50.95)     2:28.27 (53.19)     3:18.96 (50.69)
  6 Houser, McKenna L         12 MOON-AM              3:38.46    3:19.19  
                  47.79     1:37.33 (49.54)     2:27.78 (50.45)     3:19.19 (51.41)
  7 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE               3:15.23    3:19.64  
                                1:35.12 ( )     2:27.41 (52.29)     3:19.64 (52.23)
  8 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               3:24.77    3:20.84  
                  45.53     1:38.59 (53.06)     2:30.84 (52.25)     3:20.84 (50.00)
  9 Haas, Abby D              11 KW-AM                3:35.14    3:21.10  
                  45.36     1:36.53 (51.17)   3:21.10 (1:44.57)                    
 10 Willett, Anya N           12 CCS-LE               3:52.25    3:21.64  
                  44.80     1:36.59 (51.79)     2:29.27 (52.68)     3:21.64 (52.37)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rockenberger, Janet       11 GO-LE                3:21.26    3:21.99  
                  46.39     1:37.61 (51.22)     2:30.01 (52.40)     3:21.99 (51.98)
 12 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM              3:16.57    3:22.06  
                  47.30     1:38.89 (51.59)     2:29.90 (51.01)     3:22.06 (52.16)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              3:29.83    3:22.89  
                  48.05     1:39.81 (51.76)     2:32.47 (52.66)     3:22.89 (50.42)
 14 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              3:18.14    3:25.00  
                  44.90     1:38.61 (53.71)     2:32.26 (53.65)     3:25.00 (52.74)
 15 Plank, Cora J             12 SRST-AM              3:36.22    3:25.42  
                  45.87     1:38.85 (52.98)     2:32.76 (53.91)     3:25.42 (52.66)
 16 Sieger, Annabelle E       11 LESD-LE              3:28.12    3:25.71  
                  45.85     1:39.93 (54.08)     2:34.41 (54.48)     3:25.71 (51.30)
 17 Omega, Celine F           12 HEAT-LE              3:32.48    3:27.42  
                  45.75     1:37.82 (52.07)     2:32.99 (55.17)     3:27.42 (54.43)
 18 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              3:17.09    3:32.92  
                  48.51     1:43.27 (54.76)   3:32.92 (1:49.65)                    
 19 Karas, Mina G             12 HEAT-LE              3:44.74    3:34.79  
                  48.70     1:43.52 (54.82)     2:38.96 (55.44)     3:34.79 (55.83)
 -- Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE              3:14.50         DQ  
                  46.85     1:37.10 (50.25)     2:28.93 (51.83)          DQ (52.03)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.33   6/19/2016 Zoe M Skirboll, Franklin Area-AM             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                31.43      31.19  
  2 Mott, Greta K             12 ANSC-AM                32.05      32.67  
  3 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                  32.92      33.22  
  4 Costa, Maria J            12 PWRS-AM                32.85      33.23  
  5 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                  33.37      33.29  
  5 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM                33.09      33.29  
  7 Omega, Celine F           12 HEAT-LE                34.52      34.08  
  8 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM                33.80      34.66  
  9 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM                33.70      34.87  
 10 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE                 35.23      35.36  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.33   6/19/2016 Zoe M Skirboll, Franklin Area-AM             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM                33.02      31.43  
  2 Mott, Greta K             12 ANSC-AM                33.85      32.05  
  3 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM                33.30      32.71  
  4 Costa, Maria J            12 PWRS-AM                33.91      32.85  
  5 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                  33.49      32.92  
  6 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM                33.24      33.09  
  7 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                  34.35      33.37  
  8 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH                 33.41      33.58  
  9 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM                34.65      33.70  
 10 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM                35.86      33.80  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Omega, Celine F           12 HEAT-LE                36.02      34.52  
 12 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM                34.38      34.71  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Patterson, Elli J         12 MOON-AM                40.04      34.89  
 14 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE                 36.36      35.23  
 15 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE               38.67      35.29  
 16 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI                38.69      35.44  
 17 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM                34.93      35.45  
 18 Kaminski, Hailey R        11 CSI-LE                 33.94      35.78  
 19 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM                33.58      35.82  
 20 Gauselmann, Maddy M       11 KW-AM                  38.34      35.89  
 21 Sammut, Maddie            12 GO-LE                  41.81      36.20  
 21 Manofsky, Abra N          12 CCS-LE                 43.70      36.20  
 23 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI                35.88      36.31  
 24 Moini, Jenna A            12 BRAD-NI                36.80      36.33  
 25 Morey, CC R               12 BAAC-NI                35.66      36.43  
 26 Coffman, May L            11 ANSC-AM                36.90      36.45  
 27 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM                37.02      36.57  
 28 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE                37.76      37.05  
 29 Olsavsky, Paige E         12 MRST-LE                39.84      37.35  
 30 Zhang, Athena             11 ANSC-AM                40.39      38.13  
 31 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM                47.09      38.41  
 32 Kutchel, Gwen E           12 SWIM-LE                43.49      38.72  
 33 Coleman, Sabrina R        11 PEAQ-AM                40.45      38.73  
 34 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE                40.32      38.85  
 35 Plank, Cora J             12 SRST-AM                44.59      38.90  
 36 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE                40.96      39.43  
 37 Willett, Anya N           12 CCS-LE                 46.95      39.47  
 38 Haas, Abby D              11 KW-AM                  40.57      39.82  
 39 Eads, Emily M             11 GLSS-LE                39.90      40.02  
 40 Johannessen, Anna K       12 BBA-LE                 42.49      40.05  
 41 Zhao, Rebecca             11 ANSC-AM                42.85      40.06  
 42 Ng, Su-Kyi W              11 CLES-LE                43.37      40.13  
 43 Siftar, Violet M          12 RYD-LE                 40.58      40.28  
 44 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM                41.67      40.31  
 45 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM                40.03      41.13  
 46 Drew, Abby E              11 MOON-AM                44.92      41.59  
 47 Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE                39.07      42.01  
 48 Peiper, Reagan S          12 BAAC-NI                50.78      42.45  
 49 Schaefer, Lillian M       12 JCCS-AM                48.93      42.80  
 50 Dominguez, Isabelle N     12 PACK-GU                43.23      43.84  
 51 Weber, Laurel A           11 HD-AM                  49.22      44.50  
 52 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI                45.65      45.27  
 53 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE                40.88      45.73  
 54 Brady, Reese A            12 FAST$-LE               48.55      45.92  
 55 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI                45.98      46.05  
 56 Emekter, Madison M        11 ANSC-AM                47.85      46.34  
 57 Bing, Josie B             11 CCS-LE                 48.99      51.69  
 58 Stoddart, Sarah C         12 PWRS-AM                52.36      52.48  
 59 Thayer, Ava J             11 ANSC-AM                49.76      52.59  
 60 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE               54.57      54.51  
 -- McCloskey, Morgan O       12 HD-AM                  55.26         DQ  
 -- Armington, Joanna R       12 LESD-LE              1:00.49         DQ  
 -- McCauley, Meghan A        11 PACK-GU                57.39         DQ  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:05.86   6/17/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Newton, Nina N            12 LESD-LE              1:12.59    1:09.40  
                  32.14     1:09.40 (37.26)                                        
  2 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              1:13.89    1:11.06  
                  33.21     1:11.06 (37.85)                                        
  3 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              1:13.34    1:12.61  
                  33.51     1:12.61 (39.10)                                        
  4 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:15.75    1:13.16  
                  35.02     1:13.16 (38.14)                                        
  5 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               1:15.17    1:13.30  
                  34.43     1:13.30 (38.87)                                        
  6 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              1:13.91    1:13.92  
                  33.60     1:13.92 (40.32)                                        
  7 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              1:15.69    1:15.47  
                  35.28     1:15.47 (40.19)                                        
  8 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE              1:16.85    1:16.00  
                  35.41     1:16.00 (40.59)                                        
  9 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              1:17.46    1:17.68  
                  35.83     1:17.68 (41.85)                                        
 10 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                1:17.59    1:18.12  
                  35.96     1:18.12 (42.16)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:05.86   6/17/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Newton, Nina N            12 LESD-LE              1:10.70    1:12.59  
                  34.54     1:12.59 (38.05)                                        
  2 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              1:16.87    1:13.34  
                  34.51     1:13.34 (38.83)                                        
  3 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              1:11.08    1:13.89  
                  34.31     1:13.89 (39.58)                                        
  4 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              1:16.27    1:13.91  
                  34.30     1:13.91 (39.61)                                        
  5 Freeworth, Kendall L      12 SYL-OH               1:15.36    1:15.17  
                  35.57     1:15.17 (39.60)                                        
  6 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              1:17.35    1:15.69  
                  35.65     1:15.69 (40.04)                                        
  7 Sens, Natalie R           12 PEAQ-AM              1:14.58    1:15.75  
                  35.16     1:15.75 (40.59)                                        
  8 Sawicki, Ava M            12 HEAT-LE              1:17.54    1:16.85  
                  36.09     1:16.85 (40.76)                                        
  9 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              1:16.51    1:17.46  
                  35.27     1:17.46 (42.19)                                        
 10 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                1:22.05    1:17.59  
                  36.75     1:17.59 (40.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Su, Alexa M               12 BBA-LE                    NT    1:18.10  
                  35.31     1:18.10 (42.79)                                        
 12 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              1:19.94    1:18.79  
                  36.70     1:18.79 (42.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                1:17.77    1:19.18  
                  34.64     1:19.18 (44.54)                                        
 14 Costa, Maria J            12 PWRS-AM              1:18.99    1:19.63  
                  35.35     1:19.63 (44.28)                                        
 15 Patterson, Elli J         12 MOON-AM              1:19.51    1:20.24  
                  36.80     1:20.24 (43.44)                                        
 16 Omega, Celine F           12 HEAT-LE              1:30.87    1:20.32  
 17 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM              1:23.68    1:21.00  
                  39.44     1:21.00 (41.56)                                        
 18 Natemeier, Amelia E       12 VICT-NI              1:22.90    1:21.20  
                  38.48     1:21.20 (42.72)                                        
 19 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE             1:27.69    1:22.67  
                  38.33     1:22.67 (44.34)                                        
 20 Coffman, May L            11 ANSC-AM              1:32.16    1:22.75  
                  38.56     1:22.75 (44.19)                                        
 21 Rockenberger, Janet       11 GO-LE                1:30.58    1:22.83  
                  38.47     1:22.83 (44.36)                                        
 22 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM              1:31.71    1:23.17  
                  40.53     1:23.17 (42.64)                                        
 23 Sunday, Charlee V         12 PEAQ-AM              1:22.87    1:23.24  
                  36.05     1:23.24 (47.19)                                        
 24 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               1:29.13    1:23.87  
                  37.14     1:23.87 (46.73)                                        
 25 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM              1:28.31    1:24.05  
                  38.65     1:24.05 (45.40)                                        
 26 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI              1:27.68    1:24.39  
                  40.25     1:24.39 (44.14)                                        
 27 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI              1:27.31    1:24.68  
 28 Gauselmann, Maddy M       11 KW-AM                1:23.09    1:24.71  
                  39.47     1:24.71 (45.24)                                        
 29 Rhoades, Isabella R       12 PWRS-AM              1:16.83    1:25.45  
                  38.61     1:25.45 (46.84)                                        
 30 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              1:23.62    1:25.81  
                  37.60     1:25.81 (48.21)                                        
 31 Pruce, Addison L          11 LESD-LE              1:26.18    1:25.94  
                  39.68     1:25.94 (46.26)                                        
 32 Morey, CC R               12 BAAC-NI              1:20.61    1:26.06  
                  38.88     1:26.06 (47.18)                                        
 33 Olsavsky, Paige E         12 MRST-LE              1:35.66    1:26.73  
                  38.62     1:26.73 (48.11)                                        
 34 Indries, Bri A            12 SWIM-LE                   NT    1:26.99  
                  39.24     1:26.99 (47.75)                                        
 35 Golden, Elizabeth A       12 PWRS-AM              1:25.10    1:28.23  
                  39.30     1:28.23 (48.93)                                        
 36 Zhang, Athena             11 ANSC-AM              1:37.60    1:31.05  
                  41.63     1:31.05 (49.42)                                        
 37 Crislip, Faith E          11 CLES-LE              1:30.01    1:31.12  
                  41.89     1:31.12 (49.23)                                        
 38 Womack, Amiya M           11 HEAT-LE              1:32.91    1:31.15  
                  42.61     1:31.15 (48.54)                                        
 39 Karas, Mina G             12 HEAT-LE              1:36.01    1:31.37  
                  43.26     1:31.37 (48.11)                                        
 40 Johannessen, Anna K       12 BBA-LE               1:47.65    1:31.53  
                  42.25     1:31.53 (49.28)                                        
 41 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              1:42.05    1:32.64  
                  39.42     1:32.64 (53.22)                                        
 42 Tieppo, Victoria E        11 ANSC-AM              1:36.32    1:34.93  
                  41.65     1:34.93 (53.28)                                        
 43 Eads, Emily M             11 GLSS-LE              1:54.02    1:35.25  
                  43.09     1:35.25 (52.16)                                        
 44 Busch, Lexi J             12 LESD-LE              1:39.48    1:36.58  
                  42.82     1:36.58 (53.76)                                        
 45 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM              1:41.51    1:36.82  
                  46.10     1:36.82 (50.72)                                        
 46 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE              1:42.68    1:37.90  
                  44.37     1:37.90 (53.53)                                        
 47 Wienand, Paige L          12 MMSA-AM              1:45.99    1:40.13  
                  46.74     1:40.13 (53.39)                                        
 48 Pelkowski, Payton E       12 HEAT-LE              1:32.51    1:40.87  
                  47.30     1:40.87 (53.57)                                        
 49 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              1:54.64    1:41.51  
                  44.59     1:41.51 (56.92)                                        
 50 Zhao, Rebecca             11 ANSC-AM              1:43.93    1:42.06  
                  46.05     1:42.06 (56.01)                                        
 51 Pisa, Cadence E           11 BAAC-NI              1:44.28    1:43.61  
                  46.86     1:43.61 (56.75)                                        
 52 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE              1:59.38    1:44.03  
                  46.86     1:44.03 (57.17)                                        
 53 Holtz, Avery R            11 HEAT-LE              1:45.60    1:45.29  
                  48.90     1:45.29 (56.39)                                        
 54 Drew, Abby E              11 MOON-AM              2:07.69    1:45.64  
                  47.06     1:45.64 (58.58)                                        
 55 Umansky, Belle C          11 BAAC-NI              1:54.33    1:54.23  
                  51.51   1:54.23 (1:02.72)                                        
 56 McCauley, Meghan A        11 PACK-GU              1:59.87    2:06.01  
 57 Crabtree, Avery A         11 UFAST-LE             2:27.77    2:09.40  
 58 Hotes, Olivia L           12 FAST$-LE             2:03.06    2:13.79  
                1:03.50   2:13.79 (1:10.29)                                        
 -- Peiper, Reagan S          12 BAAC-NI              1:51.10         DQ  
                  51.69        DQ (1:03.41)                                        
 -- Sayre, Addalyn M          11 CCS-LE               1:55.99        DFS  
 -- Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM              1:19.55        DFS  
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.98   6/19/2016 Ella A Ogden, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE              2:33.07    2:25.58* 
                  32.68     1:09.51 (36.83)     1:47.69 (38.18)     2:25.58 (37.89)
  2 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              2:44.90    2:44.80  
                  36.71     1:19.76 (43.05)     2:02.18 (42.42)     2:44.80 (42.62)
  3 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              2:45.83    2:46.04  
                  36.05     1:19.09 (43.04)     2:02.82 (43.73)     2:46.04 (43.22)
  4 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:57.95    2:48.39  
                  36.18     1:17.80 (41.62)     2:01.86 (44.06)     2:48.39 (46.53)
  5 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              2:57.64    2:48.85  
                  36.18     1:19.71 (43.53)     2:04.44 (44.73)     2:48.85 (44.41)
  6 Natemeier, Amelia E       12 VICT-NI              2:55.53    2:59.18  
                  39.90     1:25.99 (46.09)     2:13.12 (47.13)     2:59.18 (46.06)
  7 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              3:15.08    3:16.65  
                  38.31     1:28.84 (50.53)     2:22.65 (53.81)     3:16.65 (54.00)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.98   6/19/2016 Ella A Ogden, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice P       12 GLSS-LE              2:34.01    2:33.07  
                  33.90     1:12.25 (38.35)     1:52.72 (40.47)     2:33.07 (40.35)
  2 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              2:44.38    2:44.90  
                  37.03     1:20.09 (43.06)     2:02.12 (42.03)     2:44.90 (42.78)
  3 Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              2:50.75    2:45.83  
                  36.18     1:18.75 (42.57)     2:02.31 (43.56)     2:45.83 (43.52)
  4 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              2:45.71    2:54.74  
                  37.99     1:22.34 (44.35)     2:09.99 (47.65)     2:54.74 (44.75)
  5 Natemeier, Amelia E       12 VICT-NI              3:12.92    2:55.53  
                  38.97     1:25.05 (46.08)     2:10.63 (45.58)     2:55.53 (44.90)
  6 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              2:53.35    2:57.64  
                  38.22     1:25.09 (46.87)     2:12.20 (47.11)     2:57.64 (45.44)
  7 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:44.02    2:57.95  
                  36.58     1:20.64 (44.06)     2:09.14 (48.50)     2:57.95 (48.81)
  8 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              3:00.00    2:58.02  
                  38.34     1:24.56 (46.22)     2:11.42 (46.86)     2:58.02 (46.60)
  9 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              3:15.17    3:15.08  
                  40.03     1:28.97 (48.94)     2:22.17 (53.20)     3:15.08 (52.91)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.59   6/18/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:45.26    2:37.78  
                  32.47     1:12.33 (39.86)     2:02.52 (50.19)     2:37.78 (35.26)
  2 Mott, Greta K             12 ANSC-AM              2:44.25    2:41.58  
                  34.44     1:14.08 (39.64)     2:06.03 (51.95)     2:41.58 (35.55)
  3 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              2:41.98    2:43.63  
                  34.95     1:17.00 (42.05)     2:06.98 (49.98)     2:43.63 (36.65)
  4 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              2:45.24    2:45.88  
                  36.43     1:21.11 (44.68)     2:08.42 (47.31)     2:45.88 (37.46)
  5 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              2:49.37    2:47.76  
                  35.84     1:16.99 (41.15)     2:10.67 (53.68)     2:47.76 (37.09)
  6 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              2:47.98    2:48.15  
                  35.60     1:19.52 (43.92)     2:10.66 (51.14)     2:48.15 (37.49)
  7 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                2:50.02    2:50.76  
                  37.05     1:20.62 (43.57)     2:12.44 (51.82)     2:50.76 (38.32)
  8 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               2:54.57    2:51.78  
                  36.85     1:20.70 (43.85)     2:12.60 (51.90)     2:51.78 (39.18)
  9 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                2:54.44    2:53.69  
                  36.54     1:20.08 (43.54)     2:13.92 (53.84)     2:53.69 (39.77)
 10 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM              2:54.18    2:53.80  
                  36.44     1:22.18 (45.74)     2:14.92 (52.74)     2:53.80 (38.88)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.59   6/18/2017 Zoe M Skirboll, RXA  -AM                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              2:38.02    2:38.81  
                  34.31     1:16.48 (42.17)     2:02.38 (45.90)     2:38.81 (36.43)
  2 Ogden, Eva L              11 PEAQ-AM              2:55.17    2:41.98  
                  35.25     1:15.21 (39.96)     2:04.98 (49.77)     2:41.98 (37.00)
  3 Mott, Greta K             12 ANSC-AM              2:45.92    2:44.25  
                  35.28     1:15.27 (39.99)     2:07.02 (51.75)     2:44.25 (37.23)
  4 Gotaskie, Mary C          12 JCCS-AM              2:49.67    2:45.24  
                  34.89     1:18.41 (43.52)     2:07.48 (49.07)     2:45.24 (37.76)
  5 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              2:44.86    2:45.26  
                  35.13     1:15.01 (39.88)     2:09.32 (54.31)     2:45.26 (35.94)
  6 Wagner, Morgan E          11 VICT-NI              2:47.25    2:45.44  
                  35.64     1:18.78 (43.14)     2:08.83 (50.05)     2:45.44 (36.61)
  7 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              2:51.76    2:47.98  
                  35.50     1:17.60 (42.10)     2:09.81 (52.21)     2:47.98 (38.17)
  8 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              2:57.72    2:49.37  
                  34.91     1:17.34 (42.43)     2:12.07 (54.73)     2:49.37 (37.30)
  9 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                3:20.00    2:50.02  
                  36.43     1:19.70 (43.27)     2:10.67 (50.97)     2:50.02 (39.35)
 10 Kunkle, Paige K           11 FAST-AM              3:10.56    2:51.84  
                  38.51     1:23.02 (44.51)     2:13.64 (50.62)     2:51.84 (38.20)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Patterson, Elli J         12 MOON-AM              3:01.91    2:52.86  
                  36.93     1:18.53 (41.60)     2:12.88 (54.35)     2:52.86 (39.98)
 12 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM              2:57.52    2:54.18  
                  36.76     1:21.79 (45.03)     2:14.56 (52.77)     2:54.18 (39.62)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sheets, Lainey D          11 HD-AM                3:01.97    2:54.44  
                  38.31     1:22.30 (43.99)     2:14.73 (52.43)     2:54.44 (39.71)
 14 Jimenez, Sofia G          11 BBA-LE               2:59.79    2:54.57  
                  38.55     1:25.29 (46.74)     2:16.61 (51.32)     2:54.57 (37.96)
 15 Olsavsky, Paige E         12 MRST-LE              3:17.67    2:54.58  
                  37.30     1:21.70 (44.40)     2:16.01 (54.31)     2:54.58 (38.57)
 16 Coffman, May L            11 ANSC-AM              3:01.56    2:55.10  
                  38.22     1:24.61 (46.39)     2:16.42 (51.81)     2:55.10 (38.68)
 17 Ball, Lauryn R            12 BRAD-NI              3:00.35    2:55.14  
                  39.76     1:21.18 (41.42)     2:14.69 (53.51)     2:55.14 (40.45)
 18 Hewitt, Briella J         11 GO-LE                3:00.94    2:55.92  
                  35.74     1:21.47 (45.73)     2:14.41 (52.94)     2:55.92 (41.51)
 19 Bunker, Kate L            11 FAST-AM              2:55.82    2:56.36  
                  40.83     1:25.91 (45.08)     2:16.47 (50.56)     2:56.36 (39.89)
 20 Hull, Magdalena J         11 FAST-AM              2:57.72    2:56.89  
                  37.84     1:25.32 (47.48)     2:16.24 (50.92)     2:56.89 (40.65)
 21 Hinkson, Danielle N       11 ANSC-AM              2:59.27    2:57.28  
                  40.16     1:25.05 (44.89)     2:19.18 (54.13)     2:57.28 (38.10)
 22 Sammut, Maddie            12 GO-LE                3:04.95    2:59.21  
                  38.63     1:26.86 (48.23)     2:18.65 (51.79)     2:59.21 (40.56)
 23 Deshpande, Nina H         12 GLSS-LE              3:10.39    2:59.83  
                  39.58     1:25.36 (45.78)     2:21.82 (56.46)     2:59.83 (38.01)
 24 Kutchel, Gwen E           12 SWIM-LE              3:05.55    2:59.90  
                  39.06     1:23.97 (44.91)     2:18.02 (54.05)     2:59.90 (41.88)
 25 Natemeier, Amelia E       12 VICT-NI              3:06.88    2:59.92  
                  40.02     1:29.96 (49.94)     2:19.43 (49.47)     2:59.92 (40.49)
 26 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI              3:11.19    3:00.03  
                  38.49     1:24.81 (46.32)     2:18.50 (53.69)     3:00.03 (41.53)
 27 Oates, Amelia M           11 FAST-AM              3:11.50    3:00.05  
                  37.03     1:25.16 (48.13)     2:18.85 (53.69)     3:00.05 (41.20)
 28 Omega, Celine F           12 HEAT-LE              3:04.07    3:00.12  
                  37.78     1:23.94 (46.16)     2:17.50 (53.56)     3:00.12 (42.62)
 29 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              3:05.02    3:00.13  
                  38.18     1:26.85 (48.67)     2:21.27 (54.42)     3:00.13 (38.86)
 30 Haas, Abby D              11 KW-AM                3:05.67    3:00.33  
                  41.35     1:27.82 (46.47)     2:20.61 (52.79)     3:00.33 (39.72)
 31 Cox, Caitlin L            12 CCS-LE                    NT    3:00.56  
                  43.61     1:31.32 (47.71)     2:20.96 (49.64)     3:00.56 (39.60)
 32 Willett, Anya N           12 CCS-LE               3:07.51    3:00.86  
                  41.73     1:27.33 (45.60)     2:19.42 (52.09)     3:00.86 (41.44)
 33 Jones, Carissa E          12 ANSC-AM              3:06.20    3:00.94  
                  40.57     1:27.46 (46.89)     2:18.92 (51.46)     3:00.94 (42.02)
 34 Koballa, Peyton T         11 GLSS-LE              3:14.35    3:01.02  
                  40.09     1:26.48 (46.39)     2:22.64 (56.16)     3:01.02 (38.38)
 35 Messina, Sophia M         11 GLSS-LE              3:01.06    3:01.05  
                  41.72     1:28.67 (46.95)     2:22.59 (53.92)     3:01.05 (38.46)
 36 Wolf, Avery E             12 PACK-GU              3:14.71    3:01.29  
                  39.36     1:25.93 (46.57)     2:20.85 (54.92)     3:01.29 (40.44)
 37 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU              3:05.56    3:01.86  
                  38.40     1:26.06 (47.66)     2:20.43 (54.37)     3:01.86 (41.43)
 38 Borrero, Chloe M          11 PWRS-AM              2:59.49    3:02.24  
                  40.45     1:25.13 (44.68)     2:23.62 (58.49)     3:02.24 (38.62)
 39 Rosenbaum, Anna E         11 GO-LE                3:22.95    3:02.71  
                  37.66     1:24.70 (47.04)     2:22.44 (57.74)     3:02.71 (40.27)
 40 Zhang, Athena             11 ANSC-AM              3:14.39    3:03.35  
                  40.59     1:29.56 (48.97)     2:21.58 (52.02)     3:03.35 (41.77)
 41 Johannessen, Anna K       12 BBA-LE               3:09.55    3:04.70  
                  42.10     1:33.34 (51.24)     2:25.80 (52.46)     3:04.70 (38.90)
 42 Karas, Mina G             12 HEAT-LE              3:21.71    3:05.48  
                  39.89     1:28.74 (48.85)     2:22.67 (53.93)     3:05.48 (42.81)
 43 Hoffman, Kara J           12 PWRS-AM              3:03.46    3:05.50  
                  40.76     1:26.05 (45.29)     2:25.50 (59.45)     3:05.50 (40.00)
 44 Weaver, Julianne R        12 ANSC-AM              3:05.61    3:05.53  
                  43.35     1:31.33 (47.98)     2:25.71 (54.38)     3:05.53 (39.82)
 45 Slivochka, Hannah L       12 CLES-LE              3:14.33    3:05.65  
                  42.24     1:31.73 (49.49)     2:23.18 (51.45)     3:05.65 (42.47)
 46 Friday, Maggie A          11 PEAQ-AM              3:26.10    3:06.43  
                  43.43     1:29.76 (46.33)     2:23.57 (53.81)     3:06.43 (42.86)
 47 Crislip, Faith E          11 CLES-LE              3:09.91    3:06.92  
                  39.19     1:28.81 (49.62)     2:26.58 (57.77)     3:06.92 (40.34)
 48 Busch, Lexi J             12 LESD-LE              3:17.52    3:07.21  
                  41.72     1:27.59 (45.87)     2:26.76 (59.17)     3:07.21 (40.45)
 49 Gauselmann, Maddy M       11 KW-AM                3:05.83    3:07.67  
                  39.88     1:29.75 (49.87)     2:25.71 (55.96)     3:07.67 (41.96)
 50 Schleig, Ava R            11 FAST$-LE             3:21.09    3:08.31  
                  36.77     1:23.37 (46.60)   2:28.76 (1:05.39)     3:08.31 (39.55)
 51 Catlin, Ellie C           12 MOON-AM              3:06.22    3:08.61  
                  39.65     1:29.45 (49.80)     2:25.28 (55.83)     3:08.61 (43.33)
 52 Polyakov, Sophia S        12 STRS-LE              2:59.78    3:08.94  
                  47.57     1:34.16 (46.59)     2:26.43 (52.27)     3:08.94 (42.51)
 53 Cafarelli, Brianna N      12 VICT-NI              3:23.13    3:13.66  
                  42.28     1:37.83 (55.55)     2:31.78 (53.95)     3:13.66 (41.88)
 54 Wienand, Paige L          12 MMSA-AM              3:24.32    3:17.31  
                  43.85     1:33.94 (50.09)   2:34.37 (1:00.43)     3:17.31 (42.94)
 55 Shekar, Diya              11 PACK-GU              3:26.29    3:30.86  
                  51.29     1:40.03 (48.74)   2:43.91 (1:03.88)     3:30.86 (46.95)
 -- Zhao, Rebecca             11 ANSC-AM              3:16.40         DQ  
                  43.00     1:33.65 (50.65)   2:37.17 (1:03.52)          DQ (48.62)
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:29.21   6/16/2017 Lexie D Cunningham, LESD -LE               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newton, Nina N            12 LESD-LE              5:23.33    5:39.67  
                  34.65     1:17.85 (43.20)     2:05.07 (47.22)     2:49.60 (44.53)
        3:36.41 (46.81)     4:24.61 (48.20)     5:03.84 (39.23)     5:39.67 (35.83)
  2 Li, Lilian Y              11 LESD-LE              6:06.30    5:43.95  
                  36.89     1:20.46 (43.57)     2:06.98 (46.52)     2:51.94 (44.96)
        3:39.10 (47.16)     4:28.24 (49.14)     5:06.45 (38.21)     5:43.95 (37.50)
  3 Baylor, Sara J            12 HEAT-LE              5:50.19    5:44.49  
                  35.19     1:16.33 (41.14)     1:59.21 (42.88)     2:41.80 (42.59)
        3:34.57 (52.77)     4:27.12 (52.55)     5:05.90 (38.78)     5:44.49 (38.59)
  4 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM              5:44.20    5:53.71  
                  36.79     1:19.96 (43.17)     2:06.10 (46.14)     2:50.79 (44.69)
        3:43.17 (52.38)     4:35.98 (52.81)     5:14.62 (38.64)     5:53.71 (39.09)
  5 Yorkievitz, Emily G       12 HEAT-LE              6:06.73    5:58.97  
                  37.19     1:24.44 (47.25)     2:09.05 (44.61)     2:53.25 (44.20)
        3:48.77 (55.52)     4:43.15 (54.38)     5:21.25 (38.10)     5:58.97 (37.72)
  6 Schrecongost, Kira M      12 KW-AM                5:52.87    6:02.39  
                  36.92     1:20.46 (43.54)     2:07.34 (46.88)     2:52.63 (45.29)
        3:44.14 (51.51)     4:36.63 (52.49)     5:20.67 (44.04)     6:02.39 (41.72)
  7 Rusche, Margaret M        12 KW-AM                6:04.78    6:03.79  
                  37.66     1:24.79 (47.13)     2:11.57 (46.78)     2:56.51 (44.94)
        3:49.70 (53.19)     4:43.48 (53.78)     5:25.06 (41.58)     6:03.79 (38.73)
  8 Sterlitz, Amara N         12 FAST-AM              6:19.59    6:09.65  
                  37.33     1:22.54 (45.21)     2:09.82 (47.28)     2:56.05 (46.23)
        3:51.15 (55.10)     4:47.14 (55.99)     5:29.80 (42.66)     6:09.65 (39.85)
  9 Daltorio, Josie G         12 ANSC-AM              6:03.10    6:15.37  
                  39.26     1:23.10 (43.84)     2:13.43 (50.33)     3:03.78 (50.35)
        3:55.79 (52.01)     4:49.08 (53.29)     5:32.66 (43.58)     6:15.37 (42.71)
 10 Laven, Alexis R           12 LESD-LE              6:48.29    6:17.07  
                  39.41     1:26.27 (46.86)     2:14.43 (48.16)     3:00.03 (45.60)
        3:57.18 (57.15)     4:51.35 (54.17)     5:34.79 (43.44)     6:17.07 (42.28)
 11 Puzanovova, Veronika A    11 BAAC-NI              6:41.68    6:30.21  
                  38.74     1:27.79 (49.05)     2:19.47 (51.68)     3:08.05 (48.58)
        4:05.45 (57.40)     5:03.06 (57.61)     5:46.88 (43.82)     6:30.21 (43.33)
 12 Plank, Cora J             12 SRST-AM              6:07.84    6:30.42  
                  41.81     1:34.96 (53.15)     2:26.95 (51.99)     3:17.16 (50.21)
        4:10.67 (53.51)     5:06.37 (55.70)     5:49.72 (43.35)     6:30.42 (40.70)
 13 Huntress, Maya V          11 BAAC-NI              6:18.17    6:43.98  
                  39.52     1:29.84 (50.32)     2:21.11 (51.27)     3:13.48 (52.37)
        4:11.57 (58.09)   5:12.55 (1:00.98)     5:57.95 (45.40)     6:43.98 (46.03)
 -- Opitz, Lauren E           11 PEAQ-AM              6:29.29         DQ  
                                1:18.67 ( )     2:05.71 (47.04)     2:50.98 (45.27)
        3:44.69 (53.71)     4:38.17 (53.48)        DQ (1:20.89)                    
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.42   6/17/2016 Allegheny North Swim Club, ANSC            
                         Q Frost, K Mihm, I Huang, E Ogden                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peninsula Wave Riders Swimming-AM  'A'            2:02.55    2:01.39  
     1) Golden, Elizabeth A 12          2) Borrero, Chloe M 11            
     3) Costa, Maria J 12               4) Rhoades, Isabella R 12         
                  30.18     1:01.19 (31.01)     1:32.02 (30.83)     2:01.39 (29.37)
  2 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:05.58    2:02.75  
     1) Ogden, Eva L 11                 2) Opitz, Lauren E 11             
     3) Sunday, Charlee V 12            4) Sens, Natalie R 12             
                                1:02.81 ( )     2:02.75 (59.94)                    
  3 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 2:09.12    2:04.25  
     1) Newton, Nina N 12               2) Laven, Alexis R 12             
     3) Busch, Lexi J 12                4) Li, Lilian Y 11                
                  29.48     1:01.80 (32.32)     1:33.81 (32.01)     2:04.25 (30.44)
  4 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:10.77    2:11.28  
     1) Coffman, May L 11               2) Hinkson, Danielle N 11         
     3) Jones, Carissa E 12             4) Daltorio, Josie G 12           
                  33.37     1:04.87 (31.50)     1:38.81 (33.94)     2:11.28 (32.47)
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            2:10.00    2:11.60  
     1) Womack, Amiya M 11              2) Sawicki, Ava M 12              
     3) Holtz, Avery R 11               4) Omega, Celine F 12             
                  32.12     1:01.75 (29.63)     1:38.46 (36.71)     2:11.60 (33.14)
  6 Moon Aqua Club-AM  'A'                            2:13.13    2:14.08  
     1) Patterson, Elli J 12            2) Houser, McKenna L 12           
     3) Catlin, Ellie C 12              4) Drew, Abby E 11                
                  31.71     1:04.13 (32.42)     1:38.24 (34.11)     2:14.08 (35.84)
  7 Canton City Schools-LE  'A'                       2:14.98    2:17.40  
     1) Cox, Caitlin L 12               2) Bing, Josie B 11               
     3) Willett, Anya N 12              4) Manofsky, Abra N 12            
                  32.93     1:09.46 (36.53)     1:44.43 (34.97)     2:17.40 (32.97)
  8 Premier Aquatics-GU  'A'                          2:26.91    2:22.15  
     1) Dominguez, Isabelle N 12        2) Shekar, Diya 11                
     3) Keggins, Peyton L 11            4) Wolf, Avery E 12               
                  34.40     1:15.19 (40.79)     1:49.24 (34.05)     2:22.15 (32.91)
  9 Buffalo Aquatics (Baac)-NI  'A'                   2:15.98    2:22.93  
     1) Morey, CC R 12                  2) Peiper, Reagan S 12            
     3) Pisa, Cadence E 11              4) Umansky, Belle C 11            
                  38.33     1:06.80 (28.47)     1:43.63 (36.83)     2:22.93 (39.30)
 10 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                 2:18.81    2:30.80  
     1) Pruce, Addison L 11             2) Griffiths, Abby J 12           
     3) Armington, Joanna R 12          4) Sieger, Annabelle E 11         
                  32.27                               48.20 ( )   2:30.80 (1:42.60)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:13.57   6/16/2018 Pittsburgh Elite Aquatics, PEAQ -AM        
                         E Whiteford, N Sens, A Aidar, E Burke             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:19.47    2:18.40  
     1) Ogden, Eva L 11                 2) Sens, Natalie R 12             
     3) Opitz, Lauren E 11              4) Sunday, Charlee V 12           
                  34.48     1:12.85 (38.37)     1:46.83 (33.98)     2:18.40 (31.57)
  2 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 2:25.06    2:21.37  
     1) Laven, Alexis R 12              2) Li, Lilian Y 11                
     3) Newton, Nina N 12               4) Pruce, Addison L 11            
                  38.70     1:17.83 (39.13)     1:49.86 (32.03)     2:21.37 (31.51)
  3 Peninsula Wave Riders Swimming-AM  'A'            2:19.52    2:21.50  
     1) Rhoades, Isabella R 12          2) Golden, Elizabeth A 12         
     3) Costa, Maria J 12               4) Borrero, Chloe M 11            
                  35.00     1:16.15 (41.15)     1:49.99 (33.84)     2:21.50 (31.51)
  4 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:28.79    2:25.47  
     1) Mott, Greta K 12                2) Tieppo, Victoria E 11          
     3) Hinkson, Danielle N 11          4) Jones, Carissa E 12            
                  35.39     1:18.41 (43.02)     1:53.37 (34.96)     2:25.47 (32.10)
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            2:35.00    2:31.45  
     1) Womack, Amiya M 11              2) Omega, Celine F 12             
     3) Baylor, Sara J 12               4) Pelkowski, Payton E 12         
                  37.61     1:20.44 (42.83)     1:54.88 (34.44)     2:31.45 (36.57)
  6 Canton City Schools-LE  'A'                       2:34.23    2:33.87  
     1) Sayre, Addalyn M 11             2) Willett, Anya N 12             
     3) Manofsky, Abra N 12             4) Cox, Caitlin L 12              
                  41.09                               57.44 ( )   2:33.87 (1:36.43)
  7 Buffalo Aquatics (Baac)-NI  'A'                   2:37.64    2:36.05  
     1) Huntress, Maya V 11             2) Puzanovova, Veronika A 11      
     3) Morey, CC R 12                  4) Peiper, Reagan S 12            
                  40.50     1:26.60 (46.10)     2:01.71 (35.11)     2:36.05 (34.34)
  8 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 2:41.29    2:36.64  
     1) Zhao, Rebecca 11                2) Zhang, Athena 11               
     3) Coffman, May L 11               4) Weaver, Julianne R 12          
                  49.45     1:25.72 (36.27)     2:02.85 (37.13)     2:36.64 (33.79)
  9 Premier Aquatics-GU  'A'                          2:49.97    2:45.39  
     1) Dominguez, Isabelle N 12        2) McCauley, Meghan A 11          
     3) Keggins, Peyton L 11            4) Wolf, Avery E 12               
                                1:38.08 ( )     2:16.47 (38.39)     2:45.39 (28.92)
 10 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                 2:52.68    2:46.41  
     1) Schleig, Ava R 11               2) Brady, Reese A 12              
     3) Cole, Katie G 12                4) Hotes, Alicia E 12             
                  47.75     1:27.56 (39.81)     2:10.22 (42.66)     2:46.41 (36.19)
 11 Hampton Dolphins-AM  'A'                          3:22.33    2:57.86  
     1) Weber, Laurel A 11              2) Sheets, Libby A 11             
     3) Sheets, Lainey D 11             4) McCloskey, Morgan O 12         
                  46.63     1:41.78 (55.15)     2:21.40 (39.62)     2:57.86 (36.46)
 
Girls 12 & Under 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 18:58.37   6/15/2017 Lexie D Cunningham, LESD -LE              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulintz, Anastasia M       11 PEAQ-AM             20:19.39   19:57.22  
                  34.56     1:12.67 (38.11)     1:52.51 (39.84)     2:31.45 (38.94)
        3:10.13 (38.68)     3:50.05 (39.92)     4:29.20 (39.15)     5:09.80 (40.60)
        5:49.37 (39.57)     6:30.06 (40.69)     7:10.01 (39.95)     7:51.22 (41.21)
        8:31.17 (39.95)     9:11.72 (40.55)     9:51.67 (39.95)    10:32.63 (40.96)
       11:12.65 (40.02)    11:54.09 (41.44)    12:33.77 (39.68)    13:15.11 (41.34)
       13:55.61 (40.50)    14:36.08 (40.47)    15:16.87 (40.79)    15:57.20 (40.33)
       16:37.44 (40.24)    17:18.16 (40.72)    17:58.21 (40.05)    18:38.75 (40.54)
       19:18.47 (39.72)    19:57.22 (38.75)                                        
  2 Laven, Alexis R           12 LESD-LE             22:04.99   21:57.87  
                  36.78     1:17.68 (40.90)     1:59.80 (42.12)     2:42.63 (42.83)
        3:25.31 (42.68)     4:09.10 (43.79)     4:52.84 (43.74)     5:36.42 (43.58)
        6:20.21 (43.79)     7:03.98 (43.77)     7:47.86 (43.88)     8:33.79 (45.93)
        9:17.61 (43.82)    10:01.70 (44.09)    10:48.70 (47.00)    11:32.54 (43.84)
       12:17.66 (45.12)    13:03.63 (45.97)    13:48.58 (44.95)    14:33.95 (45.37)
       15:19.07 (45.12)    16:04.62 (45.55)    16:49.45 (44.83)    17:32.95 (43.50)
       18:19.44 (46.49)    19:04.29 (44.85)    19:49.19 (44.90)    20:33.54 (44.35)
       21:15.92 (42.38)    21:57.87 (41.95)                                        
  3 Busch, Lexi J             12 LESD-LE             22:04.49   22:44.70  
                  36.14     1:18.42 (42.28)     2:01.98 (43.56)     2:46.54 (44.56)
        3:30.87 (44.33)     4:16.25 (45.38)     4:58.75 (42.50)     5:46.03 (47.28)
        6:28.15 (42.12)     7:16.01 (47.86)     8:00.58 (44.57)     8:46.51 (45.93)
        9:31.96 (45.45)    10:18.34 (46.38)    11:04.24 (45.90)    11:51.21 (46.97)
       12:37.64 (46.43)    13:24.66 (47.02)    14:11.25 (46.59)    14:58.45 (47.20)
       15:45.28 (46.83)    16:32.67 (47.39)    17:18.83 (46.16)    18:06.26 (47.43)
       18:53.10 (46.84)    19:40.35 (47.25)    20:26.41 (46.06)    21:13.98 (47.57)
       21:59.87 (45.89)    22:44.70 (44.83)                                        
 
Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:23.50   6/19/2016 Allegheny North Swim Club, Alleg           
                         I Huang, Q Frost, K Mihm, E Ogden                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peninsula Wave Riders Swimming-AM  'A'            4:33.49    4:36.58  
     1) Golden, Elizabeth A 12          2) Costa, Maria J 12              
     3) Borrero, Chloe M 11             4) Rhoades, Isabella R 12         
                  32.38   1:08.86 (1:08.86)     1:40.52 (31.66)   2:16.68 (1:07.82)
        2:49.72 (33.04)   3:27.47 (1:10.79)     3:59.82 (32.35)   4:36.58 (1:09.11)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming-LE  'A'             4:48.11    4:44.91  
     1) Deshpande, Nina H 12            2) Messina, Sophia M 11           
     3) Koballa, Peyton T 11            4) Stewart, Beatrice P 12         
                  33.52                                                            
            2:59.57 ( )         3:39.08 ( )     4:10.78 (31.70)   4:44.91 (1:05.83)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 4:59.33    4:45.76  
     1) Mott, Greta K 12                2) Daltorio, Josie G 12           
     3) Coffman, May L 11               4) Hinkson, Danielle N 11         
                  32.87   1:07.85 (1:07.85)     1:43.17 (35.32)                    
            2:56.97 ( )         3:36.28 ( )     4:09.95 (33.67)   4:45.76 (1:09.48)
  4 Buffalo Aquatics (Baac)-NI  'A'                   4:53.32    4:59.94  
     1) Huntress, Maya V 11             2) Golden, Lauren B 10            
     3) Morey, CC R 12                  4) Puzanovova, Veronika A 11      
                  35.00                                                            
            3:05.46 ( )         3:46.80 ( )     4:21.21 (34.41)   4:59.94 (1:13.14)
  5 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'B'            5:12.11    5:05.38  
     1) Opitz, Lauren E 11              2) Mittleider, Lauren A 10        
     3) Friday, Maggie A 11             4) Coleman, Sabrina R 11          
                  33.82   1:11.76 (1:11.76)     1:48.14 (36.38)   2:29.08 (1:17.32)
        3:05.88 (36.80)   3:47.67 (1:18.59)     4:23.84 (36.17)   5:05.38 (1:17.71)
  6 Allegheny North Swim Club-AM  'B'                 5:18.74    5:07.18  
     1) Jones, Carissa E 12             2) Tieppo, Victoria E 11          
     3) Zhang, Athena 11                4) Weaver, Julianne R 12          
                  34.40   1:14.88 (1:14.88)     1:51.31 (36.43)   2:33.15 (1:18.27)
        3:09.80 (36.65)   3:51.11 (1:17.96)     4:27.46 (36.35)   5:07.18 (1:16.07)
  7 Moon Aqua Club-AM  'A'                            5:23.16    5:12.61  
     1) Patterson, Elli J 12            2) Catlin, Ellie C 12             
     3) Drew, Abby E 11                 4) Puthoff, Madison A 9           
                  32.83   1:08.46 (1:08.46)     1:44.63 (36.17)   2:25.45 (1:16.99)
        3:05.40 (39.95)   3:50.60 (1:25.15)     4:29.16 (38.56)   5:12.61 (1:22.01)
  8 Hampton Dolphins-AM  'A'                          5:51.08    5:15.89  
     1) Sheets, Lainey D 11             2) Kass, Addie A 10               
     3) Khoury, Daniela N 10            4) Siegel, Thea E 10              
                  34.22   1:12.62 (1:12.62)     1:49.24 (36.62)   2:30.23 (1:17.61)
        3:10.80 (40.57)   3:57.58 (1:27.35)     4:33.96 (36.38)   5:15.89 (1:18.31)
  9 Buffalo Aquatics (Baac)-NI  'B'                   5:18.59    5:17.02  
     1) Alessi, Luciana M 10            2) Jensen, Audrey E 10            
     3) Pisa, Cadence E 11              4) Peiper, Reagan S 12            
                  36.03   1:18.35 (1:18.35)     1:56.43 (38.08)   2:38.05 (1:19.70)
        3:16.01 (37.96)   3:59.53 (1:21.48)     4:34.93 (35.40)   5:17.02 (1:17.49)
 10 Premier Aquatics-GU  'A'                          5:28.47    5:22.29  
     1) Wolf, Avery E 12                2) Keggins, Peyton L 11           
     3) Shekar, Diya 11                 4) Dominguez, Isabelle N 12       
                  33.99   1:14.81 (1:14.81)                         1:30.17 (15.36)
                          4:00.84 (2:30.67)     4:38.37 (37.53)   5:22.29 (1:21.45)
 11 Great Lakes Sailfish Swimming-LE  'B'             6:40.56    5:39.09  
     1) Stewart, Alice E 9              2) Bolton, Charlotte E 10         
     3) Eads, Emily M 11                4) Duijser, Charlotte 9           
                  39.76   1:23.07 (1:23.07)     2:08.74 (45.67)   3:00.91 (1:37.84)
        3:38.20 (37.29)   4:19.40 (1:18.49)   5:39.09 (1:19.69)                    
 12 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 5:15.73    5:43.50  
     1) Li, Lilian Y 11                 2) Losch, Ellery A 7              
     3) Golem, Bria E 10                4) Horvath, Emery R 7             
                  31.47   1:05.91 (1:05.91)     1:49.72 (43.81)   2:39.26 (1:33.35)
        3:18.72 (39.46)   4:05.04 (1:25.78)     4:50.56 (45.52)   5:43.50 (1:38.46)
 13 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'C'            5:42.70    6:30.73  
     1) Smith, Makenzie C 10            2) Clodfelter, Claire L 10        
     3) Van Slyke, Jules C 9            4) Pearson, Lucy P 10             
                  49.00   1:39.65 (1:39.65)     2:22.81 (43.16)   3:16.66 (1:37.01)
        4:06.80 (50.14)   5:05.54 (1:48.88)     5:45.23 (39.69)   6:30.73 (1:25.19)
 -- Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:37.12         DQ  
     1) Ogden, Eva L 11                 2) Ulintz, Anastasia M 11         
     3) Sunday, Charlee V 12            4) Sens, Natalie R 12             
                  32.30   1:06.76 (1:06.76)     1:38.68 (31.92)   2:15.00 (1:08.24)
        2:47.20 (32.20)                             3:55.34 ( )              DQ ( )
 -- Buffalo Aquatics (Baac)-NI  'C'                   5:53.26         DQ  
     1) Umansky, Kat R 9                2) Loeffler, Maddie G 8           
     3) Huntress, Anna P 9              4) Umansky, Belle C 11            
                  41.74   1:30.14 (1:30.14)     2:14.27 (44.13)   3:08.94 (1:38.80)
        3:52.05 (43.11)   4:48.55 (1:39.61)     5:23.80 (35.25)        DQ (1:22.40)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.81   6/18/2016 Paige M Hetrick, Unat NI-NI                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                  28.52      27.77  
  2 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM                28.98      28.34  
  3 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE                 28.94      28.41  
  4 Menear, Ella K            13 CM-WV                  28.82      28.42  
  5 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE                29.13      28.52  
  6 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM                29.05      28.58  
  7 Powell, Jessie B          14 PACK-GU                29.06      28.71  
  8 Masters, Lauren K         14 WST-VA                 29.04      28.82  
  9 Collis, Laina J           13 CSI-LE                 29.05      29.00  
 10 Hanek, Izzy               14 GO-LE                  29.01      29.22  
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.81   6/18/2016 Paige M Hetrick, Unat NI-NI                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                  28.47      28.52  
  2 Menear, Ella K            13 CM-WV                  30.62      28.82  
  3 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE                 28.65      28.94  
  4 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM                30.08      28.98  
  5 Hanek, Izzy               14 GO-LE                  29.52      29.01  
  6 Masters, Lauren K         14 WST-VA                 28.81      29.04  
  7 Collis, Laina J           13 CSI-LE                 30.51      29.05  
  7 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM                28.99      29.05  
  9 Powell, Jessie B          14 PACK-GU                29.51      29.06  
 10 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE                27.78      29.13  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM                29.33      29.21  
 12 Drew, Kendell A           13 MOON-AM                29.41      29.23  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM                29.35      29.24  
 14 Murphy, Madison S         14 PS-LE                  28.92      29.35  
 15 Connors, Emily E          13 MOON-AM                29.29      29.55  
 16 Klinginsmith, Lily F      14 GLSS-LE                28.91      29.57  
 17 Chase, Ashley M           14 BBA-LE                 30.07      29.58  
 18 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM                29.41      29.59  
 19 Smith, Sammi M            14 GO-LE                  30.22      29.60  
 20 Morgan, Grace R           13 WST-VA                 29.72      29.64  
 21 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE                29.02      29.70  
 22 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE               29.32      29.73  
 23 Speed, Elle L             14 BBA-LE                 31.06      29.74  
 24 Hensley, Kate M           14 HEAT-LE                29.08      29.79  
 25 Khan, Asma N              14 RYD-LE                 28.81      29.83  
 25 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE                31.06      29.83  
 27 Holmes, Morgan S          14 MMSA-AM                30.75      29.86  
 28 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM                29.99      29.89  
 29 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM                29.40      29.91  
 30 Edwards, Sydney E         14 PEAQ-AM                30.71      29.96  
 31 Cox, Claire E             14 CCS-LE                 31.59      30.00  
 32 Wellman, Evey R           14 UBBA-LE                30.38      30.08  
 33 Schroeder, Addison B      13 MOON-AM                31.01      30.10  
 34 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM                29.35      30.11  
 35 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                  30.54      30.14  
 36 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE                30.66      30.29  
 37 Downing, Alex G           13 SWIM-LE                29.24      30.30  
 38 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE                29.94      30.37  
 39 Brindley, Natalie E       13 HEAT-LE                30.44      30.41  
 40 Brooker, Alayna M         14 STRS-LE                30.02      30.54  
 41 Kutchel, Abbey E          14 SWIM-LE                30.05      30.57  
 42 Cox, Chloe N              14 LESD-LE                30.19      30.58  
 43 Schoch, Sophie G          13 MRST-LE                30.91      30.61  
 44 Senchyshak, Clara G       13 PEAQ-AM                31.51      30.62  
 45 Schenkenberger, Marisa N  14 HEAT-LE                31.82      30.68  
 46 McFaden, Amanda J         14 JCCS-AM                30.54      30.69  
 47 Khoury, Rita M            14 HD-AM                  31.52      30.71  
 48 Edgar, Carys E            13 LESD-LE                31.56      30.78  
 49 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM                 30.10      30.80  
 50 Miller, Eliza J           13 PEAQ-AM                31.95      30.82  
 51 Swope, Rayna L            14 RYD-LE                 31.66      30.84  
 52 Armao, Maria N            13 HEAT-LE                30.72      30.85  
 53 Goodrich, Hanna M         13 FAST$-LE               31.84      31.14  
 54 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU                31.99      31.38  
 55 Burke, Emma C             13 PEAQ-AM                30.96      31.42  
 56 Pizarro, Alaina G         13 HEAT-LE                30.59      31.52  
 57 Pophal, Sarah A           13 LESD-LE                31.99      31.58  
 58 Sharp, Abby L             14 FAST-AM                30.54      31.59  
 59 Plank, Anna R             13 SRST-AM                30.89      31.60  
 60 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI                30.79      31.63  
 61 Sindhi, Lizzy P           14 JCCS-AM                30.89      31.71  
 62 Shirkey, Bree C           13 GLSS-LE                30.76      31.72  
 63 Swanson, Leyna G          13 SWIM-LE                31.25      31.78  
 64 Murlin, Darby S           13 GLSS-LE                31.87      31.81  
 65 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE                31.43      31.88  
 66 McClain, Maddy G          13 NAC-AM                 31.34      32.20  
 67 Klein, Clara E            14 LESD-LE                31.99      32.23  
 68 Machado, Madi A           14 GLSS-LE                30.82      32.24  
 69 Cohen, Peyton B           14 FAST-AM                31.15      32.32  
 70 McKenzie, Grace E         13 SYL-OH                 30.57      32.33  
 70 Butler, Erin E            14 LESD-LE                31.99      32.33  
 72 Dimmerling, Gennie M      13 CCS-LE                 31.39      32.41  
 73 Little, Anna R            14 NAC-AM                 31.88      32.81  
 73 Roberts, Nour A           13 PACK-GU                31.99      32.81  
 75 Tekieli, Ingrid Christin  14 LESD-LE                   NT      33.02  
 76 Brown, Lina R             14 LESD-LE                30.21      33.23  
 77 Murlin, Elizabeth S       13 GLSS-LE                31.67      33.48  
 78 Walton, Lori M            14 HEAT-LE                31.29      33.54  
 79 Bourque, Grace N          13 PACK-GU                31.99      34.70  
 80 Griffith, Paige E         14 LESD-LE                31.99      45.88  
 -- Pesek, zoe A              13 USC-LE                 30.28        DFS  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 58.09   6/17/2016 Paige M Hetrick, Unat NI-NI                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              1:03.46    1:00.93  
                  29.23     1:00.93 (31.70)                                        
  2 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:02.22    1:01.57  
                  29.81     1:01.57 (31.76)                                        
  3 Perlberg, Grace M         14 STRS-LE              1:02.70    1:02.30  
  4 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              1:03.71    1:02.87  
                  29.88     1:02.87 (32.99)                                        
  5 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              1:03.44    1:03.02  
                  30.86     1:03.02 (32.16)                                        
  6 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              1:03.78    1:03.14  
                  30.16     1:03.14 (32.98)                                        
  7 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               1:02.76    1:03.31  
                  30.39     1:03.31 (32.92)                                        
  8 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM              1:03.22    1:03.33  
                  30.21     1:03.33 (33.12)                                        
  9 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             1:03.78    1:03.91  
                  31.17     1:03.91 (32.74)                                        
 10 Morgan, Grace R           13 WST-VA               1:03.60    1:03.97  
                  31.21     1:03.97 (32.76)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 58.09   6/17/2016 Paige M Hetrick, Unat NI-NI                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:03.39    1:02.22  
                  30.08     1:02.22 (32.14)                                        
  2 Perlberg, Grace M         14 STRS-LE              1:02.79    1:02.70  
                  30.51     1:02.70 (32.19)                                        
  3 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               1:03.42    1:02.76  
                  30.13     1:02.76 (32.63)                                        
  4 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM              1:05.94    1:03.22  
                  30.26     1:03.22 (32.96)                                        
  5 Murphy, Madison S         14 PS-LE                1:04.27    1:03.23  
                  30.93     1:03.23 (32.30)                                        
  6 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              1:01.39    1:03.44  
                  30.55     1:03.44 (32.89)                                        
  7 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              1:00.74    1:03.46  
                  30.03     1:03.46 (33.43)                                        
  8 Morgan, Grace R           13 WST-VA               1:03.88    1:03.60  
                  30.66     1:03.60 (32.94)                                        
  9 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              1:03.15    1:03.71  
                  31.52     1:03.71 (32.19)                                        
 10 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             1:02.88    1:03.78  
                  30.96     1:03.78 (32.82)                                        
 10 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              1:04.36    1:03.78  
                  30.14     1:03.78 (33.64)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 12 Menear, Ella K            13 CM-WV                1:04.00    1:03.85  
                  31.47     1:03.85 (32.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              1:03.20    1:03.95  
                  30.77     1:03.95 (33.18)                                        
 14 Chase, Ashley M           14 BBA-LE               1:05.50    1:03.96  
                  30.55     1:03.96 (33.41)                                        
 14 Masters, Lauren K         14 WST-VA               1:03.49    1:03.96  
                  30.65     1:03.96 (33.31)                                        
 16 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              1:03.85    1:04.34  
                  31.35     1:04.34 (32.99)                                        
 17 Smith, Sammi M            14 GO-LE                1:05.81    1:04.35  
                  31.34     1:04.35 (33.01)                                        
 18 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              1:05.27    1:04.50  
                  31.42     1:04.50 (33.08)                                        
 19 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM              1:05.86    1:04.56  
                  30.63     1:04.56 (33.93)                                        
 20 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE              1:04.95    1:04.68  
                  31.17     1:04.68 (33.51)                                        
 21 Schroeder, Addison B      13 MOON-AM              1:04.92    1:04.78  
                  31.39     1:04.78 (33.39)                                        
 22 Holmes, Morgan S          14 MMSA-AM              1:04.22    1:04.89  
                  30.87     1:04.89 (34.02)                                        
 23 Hensley, Kate M           14 HEAT-LE              1:02.52    1:04.99  
                  31.23     1:04.99 (33.76)                                        
 24 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM               1:05.03    1:05.20  
                  30.90     1:05.20 (34.30)                                        
 25 Klinginsmith, Lily F      14 GLSS-LE              1:04.92    1:05.29  
                  30.92     1:05.29 (34.37)                                        
 26 Williams, Katherine E     14 RYD-LE               1:07.87    1:05.33  
                  31.66     1:05.33 (33.67)                                        
 27 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              1:06.34    1:05.75  
                  31.54     1:05.75 (34.21)                                        
 28 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              1:05.19    1:05.83  
                  31.82     1:05.83 (34.01)                                        
 29 Connors, Emily E          13 MOON-AM              1:04.60    1:05.95  
                  31.37     1:05.95 (34.58)                                        
 30 Speed, Elle L             14 BBA-LE               1:09.43    1:06.15  
                  31.64     1:06.15 (34.51)                                        
 31 Dezelic, Mia              13 HEAT-LE              1:03.62    1:06.31  
                  31.60     1:06.31 (34.71)                                        
 32 Pesek, zoe A              13 USC-LE               1:09.26    1:06.41  
                  32.30     1:06.41 (34.11)                                        
 33 Hanek, Izzy               14 GO-LE                1:06.59    1:06.59  
                  31.45     1:06.59 (35.14)                                        
 34 Cox, Claire E             14 CCS-LE               1:08.86    1:06.78  
                  32.08     1:06.78 (34.70)                                        
 35 Brooker, Alayna M         14 STRS-LE              1:08.50    1:06.86  
                  31.90     1:06.86 (34.96)                                        
 36 Schoch, Sophie G          13 MRST-LE              1:07.55    1:06.89  
                  32.32     1:06.89 (34.57)                                        
 37 Mehok, Lilly A            13 GLSS-LE              1:07.49    1:06.90  
                  32.18     1:06.90 (34.72)                                        
 38 Khan, Asma N              14 RYD-LE               1:04.50    1:06.91  
                  32.23     1:06.91 (34.68)                                        
 39 Cox, Chloe N              14 LESD-LE              1:06.26    1:06.93  
                  32.06     1:06.93 (34.87)                                        
 40 Haywood, Daelynn A        14 BBA-LE                    NT    1:06.95  
                  32.17     1:06.95 (34.78)                                        
 41 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              1:08.13    1:06.98  
                  32.20     1:06.98 (34.78)                                        
 42 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM              1:05.50    1:06.99  
                  31.66     1:06.99 (35.33)                                        
 43 Brindley, Natalie E       13 HEAT-LE              1:07.35    1:07.13  
                  31.69     1:07.13 (35.44)                                        
 44 Sindhi, Lizzy P           14 JCCS-AM              1:08.50    1:07.38  
                  32.71     1:07.38 (34.67)                                        
 45 Collis, Laina J           13 CSI-LE               1:08.42    1:07.66  
                  32.84     1:07.66 (34.82)                                        
 46 Miller, Eliza J           13 PEAQ-AM              1:06.72    1:07.69  
                  32.08     1:07.69 (35.61)                                        
 47 Senchyshak, Clara G       13 PEAQ-AM              1:08.75    1:07.76  
                  32.43     1:07.76 (35.33)                                        
 48 Pizarro, Alaina G         13 HEAT-LE              1:05.37    1:07.93  
                  32.77     1:07.93 (35.16)                                        
 49 Kutchel, Abbey E          14 SWIM-LE              1:08.18    1:07.99  
                  31.99     1:07.99 (36.00)                                        
 50 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE              1:03.79    1:08.00  
                  32.26     1:08.00 (35.74)                                        
 51 Armao, Maria N            13 HEAT-LE              1:08.26    1:08.43  
                  32.69     1:08.43 (35.74)                                        
 52 McKenzie, Grace E         13 SYL-OH               1:07.71    1:08.82  
                  32.56     1:08.82 (36.26)                                        
 53 Sharp, Abby L             14 FAST-AM              1:09.37    1:09.05  
                  32.32     1:09.05 (36.73)                                        
 54 Burke, Emma C             13 PEAQ-AM              1:08.02    1:09.16  
                  33.04     1:09.16 (36.12)                                        
 55 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI              1:08.26    1:09.90  
                  34.37     1:09.90 (35.53)                                        
 56 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              1:07.92    1:09.99  
                  34.01     1:09.99 (35.98)                                        
 57 Drobnjak, Mija E          14 HEAT-LE              1:08.03    1:10.01  
                  33.19     1:10.01 (36.82)                                        
 58 Ryder, Lauren E           13 MAC-LE               1:07.19    1:10.04  
                  33.53     1:10.04 (36.51)                                        
 59 Plank, Anna R             13 SRST-AM              1:08.12    1:10.17  
                  32.77     1:10.17 (37.40)                                        
 60 McClain, Maddy G          13 NAC-AM               1:08.55    1:10.53  
                  32.75     1:10.53 (37.78)                                        
 61 Cohen, Peyton B           14 FAST-AM              1:08.06    1:10.64  
                  33.30     1:10.64 (37.34)                                        
 62 Shirkey, Bree C           13 GLSS-LE              1:07.85    1:10.82  
                  33.56     1:10.82 (37.26)                                        
 63 Klein, Clara E            14 LESD-LE              1:09.59    1:12.12  
                  33.94     1:12.12 (38.18)                                        
 64 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU              1:09.59    1:12.74  
                  34.72     1:12.74 (38.02)                                        
 65 Walton, Lori M            14 HEAT-LE              1:08.58    1:13.29  
                  35.03     1:13.29 (38.26)                                        
 66 Brown, Lina R             14 LESD-LE              1:05.97    1:13.34  
                  34.80     1:13.34 (38.54)                                        
 67 Jeras, Maya E             14 LESD-LE              1:09.59    1:15.85  
                  35.59     1:15.85 (40.26)                                        
 68 Amory, Riley P            13 PWRS-AM              1:08.48    1:15.88  
                  35.32     1:15.88 (40.56)                                        
 69 Griffith, Paige E         14 LESD-LE              1:09.59    1:48.86  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:07.14   6/19/2016 Paige N McCormick, Hudson Explorers        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              2:14.30    2:11.08  
                  30.08     1:03.08 (33.00)     1:36.89 (33.81)     2:11.08 (34.19)
  2 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              2:17.60    2:13.62  
                  31.25     1:05.05 (33.80)     1:40.09 (35.04)     2:13.62 (33.53)
  3 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:17.91    2:13.79  
                  31.34     1:05.04 (33.70)     1:39.75 (34.71)     2:13.79 (34.04)
  4 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              2:16.20    2:13.89  
                  31.04     1:04.74 (33.70)     1:39.29 (34.55)     2:13.89 (34.60)
  5 Morgan, Grace R           13 WST-VA               2:14.93    2:14.13  
                  30.91     1:04.93 (34.02)     1:39.83 (34.90)     2:14.13 (34.30)
  6 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE              2:15.40    2:14.94  
                  31.01     1:04.98 (33.97)     1:39.94 (34.96)     2:14.94 (35.00)
  7 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              2:19.61    2:16.30  
                  31.82     1:06.42 (34.60)     1:41.89 (35.47)     2:16.30 (34.41)
  8 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              2:20.45    2:17.24  
                  31.64     1:06.44 (34.80)     1:42.08 (35.64)     2:17.24 (35.16)
  9 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             2:20.25    2:17.71  
                  32.23     1:07.25 (35.02)     1:43.00 (35.75)     2:17.71 (34.71)
 10 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              2:19.73    2:20.11  
                  31.76     1:06.69 (34.93)     1:43.02 (36.33)     2:20.11 (37.09)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:07.14   6/19/2016 Paige N McCormick, Hudson Explorers        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              2:17.38    2:14.30  
                  31.00     1:05.70 (34.70)     1:40.32 (34.62)     2:14.30 (33.98)
  2 Morgan, Grace R           13 WST-VA               2:14.99    2:14.93  
                  31.32     1:05.64 (34.32)     1:40.56 (34.92)     2:14.93 (34.37)
  3 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE              2:14.88    2:15.40  
                  31.67     1:06.00 (34.33)     1:40.95 (34.95)     2:15.40 (34.45)
  4 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              2:15.24    2:16.20  
                  31.56     1:05.98 (34.42)     1:40.96 (34.98)     2:16.20 (35.24)
  5 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              2:14.17    2:17.60  
                  31.20     1:05.69 (34.49)     1:41.82 (36.13)     2:17.60 (35.78)
  6 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:21.79    2:17.91  
                  32.15     1:06.85 (34.70)     1:42.39 (35.54)     2:17.91 (35.52)
  7 Chase, Ashley M           14 BBA-LE               2:23.41    2:19.16  
                  31.25     1:05.85 (34.60)     1:41.93 (36.08)     2:19.16 (37.23)
  8 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              2:16.77    2:19.61  
                  32.24     1:07.77 (35.53)     1:43.80 (36.03)     2:19.61 (35.81)
  9 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              2:17.17    2:19.73  
                  32.58     1:07.35 (34.77)     1:43.28 (35.93)     2:19.73 (36.45)
 10 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             2:17.56    2:20.25  
                  32.12     1:08.00 (35.88)     1:44.48 (36.48)     2:20.25 (35.77)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              2:15.18    2:20.45  
                  31.67     1:07.15 (35.48)     1:44.66 (37.51)     2:20.45 (35.79)
 12 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              2:23.45    2:20.49  
                  31.84     1:07.53 (35.69)     1:44.33 (36.80)     2:20.49 (36.16)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM              2:21.95    2:20.78  
                  32.58     1:08.36 (35.78)     1:45.64 (37.28)     2:20.78 (35.14)
 14 Menear, Ella K            13 CM-WV                2:27.21    2:20.88  
                  33.84     1:09.54 (35.70)     1:45.90 (36.36)     2:20.88 (34.98)
 15 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM               2:22.61    2:21.23  
                  32.38     1:08.20 (35.82)     1:44.88 (36.68)     2:21.23 (36.35)
 16 Masters, Lauren K         14 WST-VA               2:19.50    2:21.38  
                  31.93     1:08.00 (36.07)     1:45.56 (37.56)     2:21.38 (35.82)
 17 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              2:24.00    2:21.59  
                  31.99     1:08.16 (36.17)     1:45.02 (36.86)     2:21.59 (36.57)
 18 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              2:22.02    2:22.61  
                  32.98     1:09.11 (36.13)     1:46.50 (37.39)     2:22.61 (36.11)
 19 Drew, Kendell A           13 MOON-AM              2:21.51    2:22.72  
                  32.35     1:09.50 (37.15)     1:46.68 (37.18)     2:22.72 (36.04)
 20 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM              2:25.12    2:23.00  
                  32.96     1:09.33 (36.37)     1:46.64 (37.31)     2:23.00 (36.36)
 21 Butler, Erin E            14 LESD-LE              2:22.93    2:23.10  
                  33.00     1:09.76 (36.76)     1:46.98 (37.22)     2:23.10 (36.12)
 22 Cunningham, Lexie D       14 LESD-LE              2:16.27    2:23.15  
                  32.73     1:08.55 (35.82)     1:45.68 (37.13)     2:23.15 (37.47)
 23 Cox, Chloe N              14 LESD-LE              2:20.79    2:23.41  
                  32.91     1:08.89 (35.98)     1:46.62 (37.73)     2:23.41 (36.79)
 24 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM              2:23.83    2:23.44  
                  32.22     1:09.31 (37.09)     1:46.69 (37.38)     2:23.44 (36.75)
 25 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               2:25.72    2:24.08  
                  32.02     1:09.70 (37.68)     1:47.73 (38.03)     2:24.08 (36.35)
 26 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              2:23.77    2:24.79  
                  32.85     1:08.76 (35.91)     1:46.49 (37.73)     2:24.79 (38.30)
 27 Holmes, Morgan S          14 MMSA-AM              2:24.54    2:24.81  
                  32.37     1:09.33 (36.96)     1:47.74 (38.41)     2:24.81 (37.07)
 28 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              2:23.03    2:25.99  
                  33.12     1:10.55 (37.43)     1:47.96 (37.41)     2:25.99 (38.03)
 29 Little, Anna R            14 NAC-AM               2:25.25    2:26.10  
                  32.88     1:10.06 (37.18)     1:48.64 (38.58)     2:26.10 (37.46)
 30 Sindhi, Lizzy P           14 JCCS-AM              2:26.79    2:26.30  
                  34.65     1:13.08 (38.43)     1:50.10 (37.02)     2:26.30 (36.20)
 31 Pesek, zoe A              13 USC-LE               2:26.76    2:26.40  
                  33.68     1:12.30 (38.62)     1:50.77 (38.47)     2:26.40 (35.63)
 32 Khoury, Rita M            14 HD-AM                2:27.06    2:26.46  
                  33.85     1:11.70 (37.85)     1:49.76 (38.06)     2:26.46 (36.70)
 33 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              2:21.95    2:26.65  
                  32.61     1:09.96 (37.35)     1:48.50 (38.54)     2:26.65 (38.15)
 34 Pophal, Sarah A           13 LESD-LE              2:26.48    2:26.74  
                  33.66     1:11.73 (38.07)     1:50.10 (38.37)     2:26.74 (36.64)
 35 Edwards, Sydney E         14 PEAQ-AM              2:20.21    2:26.95  
                  33.36     1:10.59 (37.23)     1:49.01 (38.42)     2:26.95 (37.94)
 36 Ryder, Lauren E           13 MAC-LE               2:28.19    2:27.67  
                  33.71     1:10.93 (37.22)     1:49.46 (38.53)     2:27.67 (38.21)
 37 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              2:25.74    2:28.28  
                  33.67     1:11.35 (37.68)     1:50.15 (38.80)     2:28.28 (38.13)
 38 Sharp, Abby L             14 FAST-AM              2:28.88    2:28.49  
                  33.92     1:11.82 (37.90)     1:50.66 (38.84)     2:28.49 (37.83)
 39 Senchyshak, Clara G       13 PEAQ-AM              2:25.02    2:28.79  
                  33.66     1:11.03 (37.37)     1:50.02 (38.99)     2:28.79 (38.77)
 40 Collis, Laina J           13 CSI-LE               2:26.95    2:29.78  
                  34.73     1:13.44 (38.71)     1:52.25 (38.81)     2:29.78 (37.53)
 41 Kutchel, Abbey E          14 SWIM-LE              2:26.47    2:29.79  
                  32.41     1:10.65 (38.24)     1:50.72 (40.07)     2:29.79 (39.07)
 42 Hanek, Izzy               14 GO-LE                2:28.41    2:29.88  
                  33.10     1:12.00 (38.90)     1:51.01 (39.01)     2:29.88 (38.87)
 43 Cohen, Peyton B           14 FAST-AM                   NT    2:30.09  
                  34.26     1:12.10 (37.84)     1:51.49 (39.39)     2:30.09 (38.60)
 44 Cox, Claire E             14 CCS-LE               2:26.09    2:30.11  
                  33.17     1:10.99 (37.82)     1:51.27 (40.28)     2:30.11 (38.84)
 45 Burke, Emma C             13 PEAQ-AM              2:25.69    2:30.96  
                  33.83     1:11.96 (38.13)     1:51.76 (39.80)     2:30.96 (39.20)
 46 Armao, Maria N            13 HEAT-LE              2:27.65    2:31.22  
                  34.18     1:12.94 (38.76)     1:52.22 (39.28)     2:31.22 (39.00)
 47 Murlin, Darby S           13 GLSS-LE              2:23.61    2:31.27  
                  34.59     1:12.65 (38.06)     1:52.75 (40.10)     2:31.27 (38.52)
 48 McClain, Maddy G          13 NAC-AM               2:29.78    2:31.72  
                  33.34     1:12.25 (38.91)     1:51.93 (39.68)     2:31.72 (39.79)
 49 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU              2:30.09    2:33.03  
                  34.59     1:14.59 (40.00)     1:53.96 (39.37)     2:33.03 (39.07)
 50 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE              2:20.79    2:33.18  
                  33.52     1:12.47 (38.95)     1:53.89 (41.42)     2:33.18 (39.29)
 51 Khan, Asma N              14 RYD-LE               2:24.01    2:34.24  
                  34.40     1:13.60 (39.20)     1:53.94 (40.34)     2:34.24 (40.30)
 52 Roberts, Nour A           13 PACK-GU              2:30.09    2:36.13  
                  34.40     1:15.46 (41.06)     1:55.95 (40.49)     2:36.13 (40.18)
 53 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              2:29.04    2:36.27  
                  35.45     1:15.80 (40.35)     1:57.10 (41.30)     2:36.27 (39.17)
 54 Klein, Clara E            14 LESD-LE              2:30.00    2:38.82  
                  34.81     1:16.11 (41.30)     1:57.63 (41.52)     2:38.82 (41.19)
 55 Murlin, Elizabeth S       13 GLSS-LE              2:29.19    2:39.15  
                  36.04     1:16.14 (40.10)     1:58.94 (42.80)     2:39.15 (40.21)
 56 Brown, Lina R             14 LESD-LE              2:30.09    2:40.15  
                  35.11     1:14.99 (39.88)     1:57.85 (42.86)     2:40.15 (42.30)
 57 Shirkey, Bree C           13 GLSS-LE              2:29.92    2:40.48  
                  37.39     1:18.89 (41.50)     2:02.28 (43.39)     2:40.48 (38.20)
 58 Bourque, Grace N          13 PACK-GU              2:30.09    2:43.72  
                  35.29     1:18.33 (43.04)     2:00.72 (42.39)     2:43.72 (43.00)
 59 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI              2:27.00    2:44.02  
                  37.51     1:19.11 (41.60)   2:44.02 (1:24.91)                    
 60 Agwa, Muna J              14 BBA-LE               2:30.08    3:18.34  
                  40.27     1:29.78 (49.51)     2:24.44 (54.66)     3:18.34 (53.90)
 61 Griffith, Paige E         14 LESD-LE              2:30.09    4:03.65  
                  52.25   1:53.40 (1:01.15)   4:03.65 (2:10.25)                    
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 17:30.94   6/15/2017 Tori R Culotta, LESD -LE                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riggs, Caroline V         14 CM-WV               19:05.80   17:58.63  
                  32.62     1:08.87 (36.25)     1:45.11 (36.24)     2:21.57 (36.46)
        2:57.83 (36.26)     3:34.13 (36.30)     4:10.16 (36.03)     4:46.63 (36.47)
        5:22.77 (36.14)     5:59.35 (36.58)     6:35.21 (35.86)     7:11.84 (36.63)
        7:47.69 (35.85)     8:24.41 (36.72)     8:59.86 (35.45)     9:35.86 (36.00)
       10:11.58 (35.72)    10:48.13 (36.55)    11:23.65 (35.52)    12:00.22 (36.57)
       12:35.50 (35.28)    13:12.09 (36.59)    13:47.96 (35.87)    14:24.75 (36.79)
       15:00.63 (35.88)    15:37.09 (36.46)    16:12.93 (35.84)    16:49.43 (36.50)
       17:24.17 (34.74)    17:58.63 (34.46)                                        
  2 Morgan, Grace R           13 WST-VA              18:36.76   18:11.16  
                  32.05     1:06.61 (34.56)     1:42.61 (36.00)     2:17.89 (35.28)
        2:54.33 (36.44)     3:29.96 (35.63)     4:02.19 (32.23)     4:42.56 (40.37)
        5:19.34 (36.78)     5:55.36 (36.02)     6:27.30 (31.94)     7:08.37 (41.07)
        7:45.33 (36.96)     8:21.59 (36.26)     8:58.43 (36.84)     9:34.69 (36.26)
       10:11.89 (37.20)    10:48.17 (36.28)    11:25.23 (37.06)    12:01.74 (36.51)
       12:38.84 (37.10)    13:15.58 (36.74)    13:52.99 (37.41)    14:29.41 (36.42)
       15:06.89 (37.48)    15:43.46 (36.57)    16:20.92 (37.46)    16:57.65 (36.73)
       17:35.06 (37.41)    18:11.16 (36.10)                                        
  3 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM             18:45.80   18:13.50  
                  33.17     1:09.37 (36.20)     1:46.01 (36.64)     2:21.98 (35.97)
        2:58.51 (36.53)     3:34.83 (36.32)     4:11.00 (36.17)     4:47.79 (36.79)
        5:24.21 (36.42)     6:00.86 (36.65)     6:37.59 (36.73)     7:14.54 (36.95)
        7:50.74 (36.20)     8:27.69 (36.95)     9:04.34 (36.65)     9:41.16 (36.82)
       10:17.85 (36.69)    10:54.29 (36.44)    11:30.89 (36.60)    12:07.52 (36.63)
       12:44.18 (36.66)    13:21.37 (37.19)    13:57.71 (36.34)    14:34.70 (36.99)
       15:11.44 (36.74)    15:48.48 (37.04)    16:25.58 (37.10)    17:02.13 (36.55)
       17:38.50 (36.37)    18:13.50 (35.00)                                        
  4 Cunningham, Lexie D       14 LESD-LE             18:05.16   18:26.05  
                  32.55     1:08.72 (36.17)     1:44.91 (36.19)     2:21.98 (37.07)
        2:58.55 (36.57)     3:36.17 (37.62)     4:12.96 (36.79)     4:50.72 (37.76)
        5:27.44 (36.72)     6:05.17 (37.73)     6:41.79 (36.62)     7:19.26 (37.47)
        7:55.92 (36.66)     8:33.45 (37.53)     9:10.31 (36.86)     9:48.11 (37.80)
       10:24.88 (36.77)    11:02.48 (37.60)    11:39.29 (36.81)    12:16.50 (37.21)
       12:52.94 (36.44)    13:29.99 (37.05)    14:07.01 (37.02)    14:44.66 (37.65)
       15:22.00 (37.34)    15:59.43 (37.43)    16:35.93 (36.50)    17:13.70 (37.77)
       17:50.27 (36.57)    18:26.05 (35.78)                                        
  5 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM               18:15.41   18:27.51  
                  32.58     1:08.57 (35.99)     1:44.91 (36.34)     2:21.94 (37.03)
        2:58.59 (36.65)     3:35.42 (36.83)     4:12.34 (36.92)     4:49.57 (37.23)
        5:26.81 (37.24)     6:04.19 (37.38)     6:41.41 (37.22)     7:18.82 (37.41)
        7:49.00 (30.18)     8:33.21 (44.21)     9:10.28 (37.07)     9:47.53 (37.25)
       10:24.55 (37.02)    11:01.90 (37.35)    11:39.27 (37.37)    12:16.73 (37.46)
       12:54.13 (37.40)    13:31.65 (37.52)    14:09.03 (37.38)    14:46.20 (37.17)
       15:23.32 (37.12)    16:00.82 (37.50)    16:37.65 (36.83)    17:14.97 (37.32)
       17:51.74 (36.77)    18:27.51 (35.77)                                        
  6 Butler, Erin E            14 LESD-LE             19:47.04   18:56.49  
                  32.49     1:08.78 (36.29)     1:45.51 (36.73)     2:22.63 (37.12)
        3:00.09 (37.46)     3:37.68 (37.59)     4:15.20 (37.52)     4:52.54 (37.34)
        5:30.03 (37.49)     6:07.42 (37.39)     6:45.05 (37.63)     7:22.80 (37.75)
        8:00.52 (37.72)     8:38.56 (38.04)     9:16.66 (38.10)     9:55.04 (38.38)
       10:33.98 (38.94)    11:12.74 (38.76)    11:53.00 (40.26)    12:31.67 (38.67)
       13:10.78 (39.11)    13:49.62 (38.84)    14:28.35 (38.73)    15:06.73 (38.38)
       15:45.00 (38.27)    16:24.20 (39.20)    17:03.15 (38.95)    17:41.30 (38.15)
       18:20.08 (38.78)    18:56.49 (36.41)                                        
  7 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM             19:12.59   18:57.01  
                  34.87     1:13.27 (38.40)     1:51.86 (38.59)     2:30.51 (38.65)
        3:08.46 (37.95)     3:47.11 (38.65)     4:25.40 (38.29)     5:03.58 (38.18)
        5:40.96 (37.38)     6:19.36 (38.40)     6:57.18 (37.82)     7:35.34 (38.16)
        8:12.61 (37.27)     8:51.19 (38.58)     9:28.40 (37.21)    10:06.12 (37.72)
       10:43.77 (37.65)    11:21.50 (37.73)    11:59.03 (37.53)    12:36.85 (37.82)
       13:14.29 (37.44)    13:52.64 (38.35)    14:30.42 (37.78)    15:09.27 (38.85)
       15:46.98 (37.71)    16:25.12 (38.14)    17:03.15 (38.03)    17:41.84 (38.69)
       18:19.36 (37.52)    18:57.01 (37.65)                                        
  8 Masters, Lauren K         14 WST-VA              19:23.26   19:16.47  
                  31.85     1:07.97 (36.12)     1:45.59 (37.62)     2:22.79 (37.20)
        3:00.36 (37.57)     3:37.75 (37.39)     4:15.99 (38.24)     4:53.99 (38.00)
        5:32.24 (38.25)     6:10.88 (38.64)     6:49.82 (38.94)     7:28.84 (39.02)
        8:08.36 (39.52)     8:46.86 (38.50)     9:26.33 (39.47)    10:05.73 (39.40)
       10:45.06 (39.33)    11:23.57 (38.51)    12:03.15 (39.58)    12:42.74 (39.59)
       13:22.48 (39.74)    14:02.49 (40.01)    14:42.41 (39.92)    15:21.66 (39.25)
       16:01.22 (39.56)    16:40.39 (39.17)    17:20.32 (39.93)    17:59.34 (39.02)
       18:38.85 (39.51)    19:16.47 (37.62)                                        
  9 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM             19:08.34   19:25.68  
                  25.69     1:10.59 (44.90)     1:48.23 (37.64)     2:27.05 (38.82)
        3:05.98 (38.93)     3:45.29 (39.31)     4:24.29 (39.00)     5:03.07 (38.78)
        5:41.83 (38.76)     6:20.75 (38.92)     7:00.01 (39.26)     7:39.68 (39.67)
        8:17.27 (37.59)     8:58.97 (41.70)     9:38.31 (39.34)    10:18.06 (39.75)
       10:57.49 (39.43)    11:37.32 (39.83)    12:16.61 (39.29)    12:56.59 (39.98)
       13:31.38 (34.79)    14:15.21 (43.83)    14:54.55 (39.34)    15:34.36 (39.81)
       16:13.34 (38.98)    16:52.90 (39.56)    17:31.67 (38.77)    18:10.51 (38.84)
       18:49.10 (38.59)    19:25.68 (36.58)                                        
 10 Cox, Chloe N              14 LESD-LE             19:19.57   19:31.06  
                  35.38     1:14.47 (39.09)     1:53.60 (39.13)     2:33.31 (39.71)
        3:12.57 (39.26)     3:51.93 (39.36)     4:31.17 (39.24)     5:11.15 (39.98)
        5:51.94 (40.79)     6:30.95 (39.01)     7:11.10 (40.15)     7:49.65 (38.55)
        8:29.75 (40.10)     9:09.03 (39.28)     9:48.49 (39.46)    10:27.38 (38.89)
       11:06.71 (39.33)    11:45.70 (38.99)    12:25.83 (40.13)    13:05.53 (39.70)
       13:44.42 (38.89)    14:23.78 (39.36)    15:02.30 (38.52)    15:40.99 (38.69)
       16:19.97 (38.98)    16:58.52 (38.55)    17:37.50 (38.98)    18:15.68 (38.18)
       18:54.18 (38.50)    19:31.06 (36.88)                                        
 11 Smith, Sammi M            14 GO-LE               19:58.93   20:08.21  
                  34.30     1:14.11 (39.81)     1:53.99 (39.88)     2:34.39 (40.40)
        3:14.16 (39.77)     3:55.29 (41.13)     4:34.45 (39.16)     5:15.10 (40.65)
        5:56.06 (40.96)     6:37.85 (41.79)     7:17.72 (39.87)     7:59.26 (41.54)
        8:39.77 (40.51)     9:21.10 (41.33)    10:01.81 (40.71)    10:43.21 (41.40)
       11:24.19 (40.98)    12:05.14 (40.95)    12:45.55 (40.41)    13:27.62 (42.07)
       14:07.95 (40.33)    14:49.11 (41.16)    15:29.88 (40.77)    16:11.93 (42.05)
       16:52.21 (40.28)    17:32.10 (39.89)    18:11.47 (39.37)    18:50.58 (39.11)
       19:30.27 (39.69)    20:08.21 (37.94)                                        
 12 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU             20:39.79   22:50.01  
                  37.95     1:21.22 (43.27)     2:06.06 (44.84)     2:51.63 (45.57)
                                4:22.74 ( )     5:08.08 (45.34)     5:53.76 (45.68)
        6:40.16 (46.40)     7:26.04 (45.88)     8:12.11 (46.07)     8:57.51 (45.40)
        9:42.92 (45.41)    10:28.47 (45.55)    11:14.77 (46.30)    12:00.80 (46.03)
       12:47.26 (46.46)    13:33.92 (46.66)    14:20.08 (46.16)    15:07.08 (47.00)
       15:50.59 (43.51)    16:40.70 (50.11)    17:27.10 (46.40)    18:13.97 (46.87)
       19:00.83 (46.86)    19:47.31 (46.48)    20:34.28 (46.97)    21:21.12 (46.84)
       22:07.93 (46.81)    22:50.01 (42.08)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:05.05   6/17/2016 Paige M Hetrick, Unat NI-NI                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Menear, Ella K            13 CM-WV                1:07.90    1:07.19  
                  33.08     1:07.19 (34.11)                                        
  2 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:08.54    1:08.10  
                  33.40     1:08.10 (34.70)                                        
  3 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              1:09.57    1:08.37  
                  33.44     1:08.37 (34.93)                                        
  4 Hensley, Kate M           14 HEAT-LE              1:12.43    1:09.95  
                  33.12     1:09.95 (36.83)                                        
  5 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE              1:10.79    1:09.99  
                  33.84     1:09.99 (36.15)                                        
  6 Hanek, Izzy               14 GO-LE                1:11.23    1:10.63  
                  33.81     1:10.63 (36.82)                                        
  7 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              1:11.37    1:11.05  
  8 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              1:12.22    1:11.09  
                  34.06     1:11.09 (37.03)                                        
  9 Mehok, Lilly A            13 GLSS-LE              1:12.07    1:12.06  
                  34.91     1:12.06 (37.15)                                        
 10 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               1:12.25    1:13.59  
                  35.36     1:13.59 (38.23)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:05.05   6/17/2016 Paige M Hetrick, Unat NI-NI                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Menear, Ella K            13 CM-WV                1:11.85    1:07.90  
                  33.53     1:07.90 (34.37)                                        
  2 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:08.45    1:08.54  
                  33.53     1:08.54 (35.01)                                        
  3 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              1:09.44    1:09.57  
                  33.29     1:09.57 (36.28)                                        
  4 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE              1:09.31    1:10.79  
                  34.39     1:10.79 (36.40)                                        
  5 Hanek, Izzy               14 GO-LE                1:13.02    1:11.23  
                  33.88     1:11.23 (37.35)                                        
  6 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              1:08.79    1:11.37  
                  34.92     1:11.37 (36.45)                                        
  7 Mehok, Lilly A            13 GLSS-LE              1:11.44    1:12.07  
                  34.63     1:12.07 (37.44)                                        
  8 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              1:11.40    1:12.22  
                  35.59     1:12.22 (36.63)                                        
  9 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               1:14.38    1:12.25  
                  34.84     1:12.25 (37.41)                                        
 10 Hensley, Kate M           14 HEAT-LE              1:11.77    1:12.43  
                  34.37     1:12.43 (38.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM               1:13.17    1:12.97  
                  35.65     1:12.97 (37.32)                                        
 12 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              1:12.41    1:13.06  
                  36.00     1:13.06 (37.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pizarro, Alaina G         13 HEAT-LE              1:10.57    1:13.07  
                  35.13     1:13.07 (37.94)                                        
 14 Perlberg, Grace M         14 STRS-LE              1:11.65    1:13.33  
                  35.47     1:13.33 (37.86)                                        
 15 Khan, Asma N              14 RYD-LE               1:07.10    1:13.39  
                  35.63     1:13.39 (37.76)                                        
 16 Schoch, Sophie G          13 MRST-LE              1:16.96    1:13.51  
                  35.36     1:13.51 (38.15)                                        
 17 Drew, Kendell A           13 MOON-AM              1:16.59    1:13.75  
                  35.60     1:13.75 (38.15)                                        
 18 Chase, Ashley M           14 BBA-LE               1:14.17    1:13.94  
                  35.33     1:13.94 (38.61)                                        
 19 Burke, Emma C             13 PEAQ-AM              1:14.49    1:14.00  
                  35.21     1:14.00 (38.79)                                        
 20 Goodrich, Hanna M         13 FAST$-LE             1:15.86    1:14.07  
                  36.15     1:14.07 (37.92)                                        
 21 Sevald, Audrey P          13 FAST$-LE             1:15.79    1:14.23  
                  35.45     1:14.23 (38.78)                                        
 22 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             1:10.40    1:14.31  
                  36.38     1:14.31 (37.93)                                        
 23 Dezelic, Mia              13 HEAT-LE              1:09.37    1:14.61  
                  36.50     1:14.61 (38.11)                                        
 24 Hilty, Ally N             13 FAST-AM              1:16.25    1:14.68  
                  36.53     1:14.68 (38.15)                                        
 25 Schenkenberger, Marisa N  14 HEAT-LE              1:16.16    1:14.82  
                  36.71     1:14.82 (38.11)                                        
 26 Murphy, Madison S         14 PS-LE                1:12.53    1:14.84  
                  36.52     1:14.84 (38.32)                                        
 27 Williams, Katherine E     14 RYD-LE               1:12.74    1:15.12  
                  36.63     1:15.12 (38.49)                                        
 28 Klinginsmith, Lily F      14 GLSS-LE              1:13.09    1:15.17  
                  35.83     1:15.17 (39.34)                                        
 29 Brindley, Natalie E       13 HEAT-LE              1:13.09    1:15.41  
                  36.96     1:15.41 (38.45)                                        
 30 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE              1:13.38    1:15.72  
                  35.49     1:15.72 (40.23)                                        
 31 Sindhi, Lizzy P           14 JCCS-AM              1:13.30    1:15.78  
                  36.96     1:15.78 (38.82)                                        
 32 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              1:16.47    1:16.47  
                  37.67     1:16.47 (38.80)                                        
 33 Collis, Laina J           13 CSI-LE               1:14.45    1:17.18  
                  37.37     1:17.18 (39.81)                                        
 34 Plank, Anna R             13 SRST-AM                   NT    1:18.51  
                  37.39     1:18.51 (41.12)                                        
 35 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU              1:13.54    1:19.22  
                  38.75     1:19.22 (40.47)                                        
 36 Walton, Lori M            14 HEAT-LE              1:15.06    1:19.69  
                  37.85     1:19.69 (41.84)                                        
 37 Amory, Riley P            13 PWRS-AM              1:14.34    1:19.89  
                  39.19     1:19.89 (40.70)                                        
 38 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              1:17.00    1:20.24  
                  39.17     1:20.24 (41.07)                                        
 39 Butler, Erin E            14 LESD-LE              1:17.09    1:21.04  
                  39.32     1:21.04 (41.72)                                        
 40 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              1:16.89    1:21.75  
                  40.22     1:21.75 (41.53)                                        
 41 Klein, Clara E            14 LESD-LE              1:17.09    1:22.03  
                  39.39     1:22.03 (42.64)                                        
 42 Roberts, Nour A           13 PACK-GU              1:17.09    1:22.71  
                  39.33     1:22.71 (43.38)                                        
 43 Bourque, Grace N          13 PACK-GU              1:17.09    1:28.89  
                  43.06     1:28.89 (45.83)                                        
 -- McFaden, Amanda J         14 JCCS-AM              1:16.32         DQ  
                  37.41          DQ (40.41)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:20.70   6/18/2016 Paige N McCormick, Hudson Explorers        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              2:26.09    2:23.08  
                  33.38     1:09.49 (36.11)     1:46.44 (36.95)     2:23.08 (36.64)
  2 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              2:30.22    2:26.26  
                  33.73     1:10.47 (36.74)     1:48.25 (37.78)     2:26.26 (38.01)
  3 Menear, Ella K            13 CM-WV                2:28.36    2:26.63  
                  34.66     1:11.72 (37.06)   2:26.63 (1:14.91)                    
  4 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE              2:32.96    2:28.17  
                  34.38     1:11.78 (37.40)     1:50.51 (38.73)     2:28.17 (37.66)
  5 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:37.31    2:30.56  
                  35.65     1:13.73 (38.08)     1:52.54 (38.81)     2:30.56 (38.02)
  6 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              2:35.41    2:31.18  
                  35.64     1:14.51 (38.87)     1:53.07 (38.56)     2:31.18 (38.11)
  7 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM               2:35.47    2:31.38  
                  35.80     1:14.02 (38.22)     1:53.03 (39.01)     2:31.38 (38.35)
  8 Mehok, Lilly A            13 GLSS-LE              2:32.95    2:32.74  
                  35.47     1:14.29 (38.82)     1:54.02 (39.73)     2:32.74 (38.72)
  9 Hanek, Izzy               14 GO-LE                2:36.99    2:38.82  
                  36.02     1:15.61 (39.59)     1:57.42 (41.81)     2:38.82 (41.40)
 10 Sevald, Audrey P          13 FAST$-LE             2:37.35    2:41.14  
                  36.55     1:16.92 (40.37)     1:58.96 (42.04)     2:41.14 (42.18)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:20.70   6/18/2016 Paige N McCormick, Hudson Explorers        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              2:26.87    2:26.09  
                  34.22     1:11.21 (36.99)     1:48.66 (37.45)     2:26.09 (37.43)
  2 Menear, Ella K            13 CM-WV                2:31.76    2:28.36  
                  34.97     1:12.38 (37.41)     1:51.05 (38.67)     2:28.36 (37.31)
  3 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              2:33.74    2:30.22  
                  35.08     1:13.27 (38.19)     1:52.04 (38.77)     2:30.22 (38.18)
  4 Mehok, Lilly A            13 GLSS-LE              2:34.11    2:32.95  
                  35.82     1:14.57 (38.75)     1:54.19 (39.62)     2:32.95 (38.76)
  5 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE              2:32.64    2:32.96  
                  35.22     1:14.15 (38.93)     1:53.74 (39.59)     2:32.96 (39.22)
  6 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              2:32.99    2:35.41  
                  36.37     1:16.00 (39.63)     1:56.03 (40.03)     2:35.41 (39.38)
  7 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM               2:30.77    2:35.47  
                                1:16.33 ( )     1:56.04 (39.71)     2:35.47 (39.43)
  8 Hanek, Izzy               14 GO-LE                2:33.84    2:36.99  
                  36.17     1:15.56 (39.39)     1:56.85 (41.29)     2:36.99 (40.14)
  9 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:42.80    2:37.31  
                  37.24     1:17.21 (39.97)     1:57.84 (40.63)     2:37.31 (39.47)
 10 Sevald, Audrey P          13 FAST$-LE             2:36.59    2:37.35  
                  37.55     1:16.87 (39.32)     1:57.27 (40.40)     2:37.35 (40.08)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              2:31.98    2:37.37  
                                1:17.86 ( )   2:37.37 (1:19.51)                    
 12 Pizarro, Alaina G         13 HEAT-LE              2:33.09    2:38.30  
                  36.37     1:15.98 (39.61)     1:56.88 (40.90)     2:38.30 (41.42)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Khan, Asma N              14 RYD-LE               2:33.66    2:38.91  
                  37.46     1:17.85 (40.39)     1:59.02 (41.17)     2:38.91 (39.89)
 14 Morgan, Grace R           13 WST-VA               2:37.96    2:38.94  
                  37.50     1:18.00 (40.50)     1:58.66 (40.66)     2:38.94 (40.28)
 15 Burke, Emma C             13 PEAQ-AM              2:39.81    2:40.43  
                  37.57     1:18.48 (40.91)     1:59.71 (41.23)     2:40.43 (40.72)
 16 Schoch, Sophie G          13 MRST-LE              2:28.88    2:41.16  
                  37.66     1:18.65 (40.99)     2:00.11 (41.46)     2:41.16 (41.05)
 17 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              2:41.49    2:41.68  
                  38.01     1:19.47 (41.46)     2:00.47 (41.00)     2:41.68 (41.21)
 18 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             2:39.52    2:41.71  
                  39.02     1:19.84 (40.82)     2:01.40 (41.56)     2:41.71 (40.31)
 19 Hensley, Kate M           14 HEAT-LE              2:41.06    2:42.09  
                  38.60     1:20.07 (41.47)     2:02.51 (42.44)     2:42.09 (39.58)
 20 Brindley, Natalie E       13 HEAT-LE              2:34.33    2:42.20  
                  38.82     1:20.76 (41.94)     2:01.52 (40.76)     2:42.20 (40.68)
 21 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              2:37.12    2:42.28  
                  37.97     1:19.93 (41.96)     2:01.23 (41.30)     2:42.28 (41.05)
 22 Sindhi, Lizzy P           14 JCCS-AM              2:44.82    2:42.46  
                  38.52     1:20.08 (41.56)     2:01.69 (41.61)     2:42.46 (40.77)
 23 Drew, Kendell A           13 MOON-AM              2:40.90    2:42.49  
                  37.74     1:20.09 (42.35)     2:02.76 (42.67)     2:42.49 (39.73)
 24 Edwards, Sydney E         14 PEAQ-AM              2:34.75    2:43.84  
                  38.57     1:19.91 (41.34)     2:02.46 (42.55)     2:43.84 (41.38)
 25 Swope, Rayna L            14 RYD-LE               2:38.56    2:43.88  
                  37.65     1:18.87 (41.22)     2:02.20 (43.33)     2:43.88 (41.68)
 26 Tekieli, Ingrid Christin  14 LESD-LE              2:43.95    2:44.54  
                  38.56     1:21.21 (42.65)     2:03.53 (42.32)     2:44.54 (41.01)
 26 McFaden, Amanda J         14 JCCS-AM              2:41.18    2:44.54  
                  38.29     1:20.40 (42.11)     2:03.45 (43.05)     2:44.54 (41.09)
 28 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU              2:40.06    2:45.23  
                  39.04     1:21.42 (42.38)     2:03.13 (41.71)     2:45.23 (42.10)
 29 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              2:43.74    2:45.48  
                  37.57     1:20.84 (43.27)     2:04.03 (43.19)     2:45.48 (41.45)
 30 Butler, Erin E            14 LESD-LE              2:45.59    2:45.68  
                  39.13     1:21.43 (42.30)     2:03.79 (42.36)     2:45.68 (41.89)
 31 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE              2:42.69    2:46.25  
                  37.91     1:21.58 (43.67)     2:05.37 (43.79)     2:46.25 (40.88)
 32 Machado, Madi A           14 GLSS-LE              2:42.24    2:47.72  
                  38.54     1:21.67 (43.13)     2:04.55 (42.88)     2:47.72 (43.17)
 33 Murlin, Elizabeth S       13 GLSS-LE              2:43.62    2:48.57  
                  38.71     1:21.84 (43.13)     2:06.25 (44.41)     2:48.57 (42.32)
 34 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM              2:38.85    2:49.76  
                  40.19     1:23.38 (43.19)     2:07.05 (43.67)     2:49.76 (42.71)
 35 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              2:42.01    2:53.10  
                  40.60     1:24.76 (44.16)     2:08.75 (43.99)     2:53.10 (44.35)
 36 Murlin, Darby S           13 GLSS-LE              2:40.90    2:53.29  
                  40.90     1:24.97 (44.07)   2:53.29 (1:28.32)                    
 37 Walton, Lori M            14 HEAT-LE              2:42.27    2:53.96  
                  39.55     1:24.63 (45.08)     2:10.05 (45.42)     2:53.96 (43.91)
 38 Klein, Clara E            14 LESD-LE              2:45.59    2:55.41  
                  40.86     1:24.74 (43.88)     2:10.67 (45.93)     2:55.41 (44.74)
 39 Bourque, Grace N          13 PACK-GU              2:45.59    3:03.63  
                  42.43     1:29.68 (47.25)     2:16.55 (46.87)     3:03.63 (47.08)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:14.18   6/19/2016 Laura B Goettler, Lake Erie Silver         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                1:18.72    1:17.31  
                  36.60     1:17.31 (40.71)                                        
  2 Brooker, Alayna M         14 STRS-LE              1:19.37    1:19.17  
                  37.04     1:19.17 (42.13)                                        
  3 Panizzi, Natalia S        14 MOON-AM              1:22.13    1:19.46  
                  37.43     1:19.46 (42.03)                                        
  4 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                1:22.01    1:19.80  
                  37.95     1:19.80 (41.85)                                        
  5 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:21.94    1:20.18  
                  37.35     1:20.18 (42.83)                                        
  6 Little, Anna R            14 NAC-AM               1:21.86    1:21.18  
                  38.23     1:21.18 (42.95)                                        
  7 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             1:22.18    1:21.80  
                  39.92     1:21.80 (41.88)                                        
  8 Collis, Laina J           13 CSI-LE               1:22.97    1:21.82  
                  38.83     1:21.82 (42.99)                                        
  9 MacPhail, Olivia P        14 GLSS-LE              1:24.19    1:22.17  
                  38.68     1:22.17 (43.49)                                        
 10 Masters, Lauren K         14 WST-VA               1:24.12    1:23.13  
                  39.22     1:23.13 (43.91)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:14.18   6/19/2016 Laura B Goettler, Lake Erie Silver         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                1:17.49    1:18.72  
                  37.10     1:18.72 (41.62)                                        
  2 Brooker, Alayna M         14 STRS-LE              1:21.78    1:19.37  
                  37.06     1:19.37 (42.31)                                        
  3 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              1:21.77    1:20.92  
                  37.77     1:20.92 (43.15)                                        
  4 Little, Anna R            14 NAC-AM               1:22.38    1:21.86  
                  38.21     1:21.86 (43.65)                                        
  5 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:20.32    1:21.94  
                  37.97     1:21.94 (43.97)                                        
  6 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                1:20.09    1:21.97  
                  38.51     1:21.97 (43.46)                                        
  7 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                1:19.29    1:22.01  
                  38.79     1:22.01 (43.22)                                        
  8 Panizzi, Natalia S        14 MOON-AM              1:16.62    1:22.13  
                  38.22     1:22.13 (43.91)                                        
  9 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             1:20.07    1:22.18  
                  38.91     1:22.18 (43.27)                                        
 10 Collis, Laina J           13 CSI-LE               1:24.51    1:22.97  
                  39.95     1:22.97 (43.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ryder, Lauren E           13 MAC-LE               1:22.19    1:23.84  
                  39.77     1:23.84 (44.07)                                        
 12 Masters, Lauren K         14 WST-VA               1:26.26    1:24.12  
                  39.93     1:24.12 (44.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 MacPhail, Olivia P        14 GLSS-LE              1:21.26    1:24.19  
                  40.82     1:24.19 (43.37)                                        
 14 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM              1:24.03    1:24.21  
                  38.92     1:24.21 (45.29)                                        
 15 Miller, Eliza J           13 PEAQ-AM              1:25.39    1:24.42  
                  39.57     1:24.42 (44.85)                                        
 16 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              1:15.94   J1:24.42  
                  39.14     1:24.42 (45.28)                                        
 17 McKenzie, Grace E         13 SYL-OH               1:23.35    1:25.14  
                  40.02     1:25.14 (45.12)                                        
 18 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              1:21.40    1:25.23  
                  40.09     1:25.23 (45.14)                                        
 19 Cunningham, Lexie D       14 LESD-LE              1:25.10    1:25.64  
                  40.84     1:25.64 (44.80)                                        
 20 Gilligan, Rena A          13 MOON-AM              1:23.84    1:26.26  
                  40.24     1:26.26 (46.02)                                        
 21 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              1:20.53    1:26.28  
                  40.51     1:26.28 (45.77)                                        
 22 Cox, Claire E             14 CCS-LE               1:20.11    1:26.31  
                  40.51     1:26.31 (45.80)                                        
 23 Collis, Kacey M           14 CSI-LE               1:25.79    1:26.67  
                  42.02     1:26.67 (44.65)                                        
 24 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              1:26.55    1:27.02  
                  40.94     1:27.02 (46.08)                                        
 25 Kutchel, Abbey E          14 SWIM-LE              1:23.17    1:28.48  
                  40.13     1:28.48 (48.35)                                        
 26 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              1:23.62    1:28.60  
                  42.32     1:28.60 (46.28)                                        
 27 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE              1:23.78    1:28.66  
                  41.51     1:28.66 (47.15)                                        
 28 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              1:26.48    1:28.96  
                  42.01     1:28.96 (46.95)                                        
 29 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              1:25.11    1:29.00  
                  41.51     1:29.00 (47.49)                                        
 30 McFaden, Amanda J         14 JCCS-AM              1:26.31    1:29.11  
                  40.91     1:29.11 (48.20)                                        
 31 Murlin, Darby S           13 GLSS-LE              1:23.90    1:29.59  
                  42.21     1:29.59 (47.38)                                        
 32 Agwa, Muna J              14 BBA-LE               1:27.68    1:29.61  
                  42.72     1:29.61 (46.89)                                        
 33 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              1:25.89    1:29.83  
                  42.49     1:29.83 (47.34)                                        
 34 Hilty, Ally N             13 FAST-AM              1:25.25    1:30.30  
                  43.27     1:30.30 (47.03)                                        
 35 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE              1:24.48    1:30.32  
                  41.76     1:30.32 (48.56)                                        
 36 Morgan, Grace R           13 WST-VA               1:25.32    1:32.52  
                  43.11     1:32.52 (49.41)                                        
 37 Sharp, Abby L             14 FAST-AM              1:25.70    1:32.65  
                  43.07     1:32.65 (49.58)                                        
 38 McClain, Maddy G          13 NAC-AM               1:25.57    1:33.48  
                  43.59     1:33.48 (49.89)                                        
 39 Shirkey, Bree C           13 GLSS-LE              1:27.19    1:34.05  
                  45.11     1:34.05 (48.94)                                        
 40 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              1:27.49    1:34.18  
                  44.92     1:34.18 (49.26)                                        
 41 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              1:26.68    1:34.64  
                  43.73     1:34.64 (50.91)                                        
 42 Brown, Lina R             14 LESD-LE              1:27.14    1:36.68  
                  45.58     1:36.68 (51.10)                                        
 43 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU              1:27.69    1:39.03  
                  47.90     1:39.03 (51.13)                                        
 44 Griffith, Paige E         14 LESD-LE              1:27.69    2:07.54  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:38.44   6/17/2016 Laura B Goettler, Lake Erie Silver         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:50.95    2:46.46  
                  37.87     1:20.27 (42.40)     2:03.28 (43.01)     2:46.46 (43.18)
  2 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                2:51.38    2:46.53  
                                1:20.88 ( )   2:46.53 (1:25.65)                    
  3 Drobnjak, Mija E          14 HEAT-LE              2:54.08    2:48.94  
                  37.39     1:20.54 (43.15)     2:04.50 (43.96)     2:48.94 (44.44)
  4 Schenkenberger, Marisa N  14 HEAT-LE              2:58.52    2:53.82  
                  39.36     1:24.35 (44.99)     2:08.33 (43.98)     2:53.82 (45.49)
  5 Shao, Sophie W            14 KW-AM                2:55.53    2:54.66  
                  38.75     1:22.78 (44.03)     2:07.91 (45.13)     2:54.66 (46.75)
  6 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             2:59.69    2:56.10  
                  41.51     1:25.71 (44.20)     2:11.16 (45.45)     2:56.10 (44.94)
  7 Brooker, Alayna M         14 STRS-LE              2:57.76    2:59.08  
                  39.34     1:23.82 (44.48)     2:10.65 (46.83)     2:59.08 (48.43)
  8 Little, Anna R            14 NAC-AM               2:56.87    2:59.94  
                  40.70     1:25.93 (45.23)     2:13.08 (47.15)     2:59.94 (46.86)
  9 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              3:00.14    3:00.61  
                  39.16     1:25.02 (45.86)     2:12.41 (47.39)     3:00.61 (48.20)
 10 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              3:00.04    3:01.90  
                  39.63     1:25.88 (46.25)     2:14.46 (48.58)     3:01.90 (47.44)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:38.44   6/17/2016 Laura B Goettler, Lake Erie Silver         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:51.06    2:50.95  
                  39.46     1:23.20 (43.74)     2:07.49 (44.29)     2:50.95 (43.46)
  2 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                2:55.03    2:51.38  
                  39.64     1:23.80 (44.16)     2:07.73 (43.93)     2:51.38 (43.65)
  3 Drobnjak, Mija E          14 HEAT-LE              2:55.29    2:54.08  
                  39.00     1:23.37 (44.37)     2:08.81 (45.44)     2:54.08 (45.27)
  4 Shao, Sophie W            14 KW-AM                2:52.35    2:55.53  
                  41.42     1:26.38 (44.96)     2:11.86 (45.48)     2:55.53 (43.67)
  5 Little, Anna R            14 NAC-AM               2:59.20    2:56.87  
                  39.93     1:25.22 (45.29)     2:11.04 (45.82)     2:56.87 (45.83)
  6 Brooker, Alayna M         14 STRS-LE              3:03.85    2:57.76  
                  40.41     1:25.54 (45.13)     2:11.84 (46.30)     2:57.76 (45.92)
  7 Schenkenberger, Marisa N  14 HEAT-LE              3:08.47    2:58.52  
                  40.81     1:26.42 (45.61)     2:12.61 (46.19)     2:58.52 (45.91)
  8 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             2:58.69    2:59.69  
                  42.18     1:28.57 (46.39)     2:15.03 (46.46)     2:59.69 (44.66)
  9 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              2:55.39    3:00.04  
                  39.56     1:25.65 (46.09)     2:12.80 (47.15)     3:00.04 (47.24)
 10 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              2:52.64    3:00.14  
                  40.31     1:26.37 (46.06)     2:13.63 (47.26)     3:00.14 (46.51)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              2:54.05    3:01.79  
                  41.39     1:28.16 (46.77)     2:15.42 (47.26)     3:01.79 (46.37)
 12 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               3:06.25    3:02.86  
                  41.54     1:28.66 (47.12)     2:16.68 (48.02)     3:02.86 (46.18)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM              3:05.87    3:06.03  
                  40.95     1:27.68 (46.73)     2:17.00 (49.32)     3:06.03 (49.03)
 13 McKenzie, Grace E         13 SYL-OH               3:06.61    3:06.03  
                  42.91     1:30.94 (48.03)     2:19.54 (48.60)     3:06.03 (46.49)
 15 Cox, Claire E             14 CCS-LE               2:54.94    3:06.29  
                  42.05     1:29.52 (47.47)     2:18.12 (48.60)     3:06.29 (48.17)
 16 Collis, Laina J           13 CSI-LE               3:08.36    3:06.49  
                  43.60     1:31.69 (48.09)     2:19.72 (48.03)     3:06.49 (46.77)
 17 Cunningham, Lexie D       14 LESD-LE              2:54.76    3:08.11  
                  42.03     1:30.19 (48.16)     2:18.57 (48.38)     3:08.11 (49.54)
 18 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              3:07.82    3:09.02  
                  43.18     1:32.29 (49.11)     2:19.68 (47.39)     3:09.02 (49.34)
 19 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              3:05.04    3:09.29  
                  44.12     1:32.85 (48.73)     2:22.78 (49.93)     3:09.29 (46.51)
 20 Kutchel, Abbey E          14 SWIM-LE              3:03.50    3:09.85  
                  41.46     1:29.42 (47.96)     2:19.88 (50.46)     3:09.85 (49.97)
 21 McFaden, Amanda J         14 JCCS-AM              2:58.33    3:10.28  
                  43.28     1:31.95 (48.67)     2:20.24 (48.29)     3:10.28 (50.04)
 22 Ryder, Lauren E           13 MAC-LE               3:04.19    3:14.46  
                  44.42     1:34.21 (49.79)     2:23.78 (49.57)     3:14.46 (50.68)
 23 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              3:07.71    3:15.07  
                  43.82     1:33.99 (50.17)     2:24.81 (50.82)     3:15.07 (50.26)
 24 Burke, Emma C             13 PEAQ-AM              3:05.37    3:15.68  
                  42.39     1:32.72 (50.33)     2:24.59 (51.87)     3:15.68 (51.09)
 25 Sharp, Abby L             14 FAST-AM              3:05.48    3:16.92  
                  43.89     1:33.38 (49.49)     2:25.26 (51.88)     3:16.92 (51.66)
 26 Butler, Erin E            14 LESD-LE              3:09.79    3:21.28  
                  44.09     1:36.17 (52.08)     2:28.63 (52.46)     3:21.28 (52.65)
 27 Brown, Lina R             14 LESD-LE              3:09.79    3:27.11  
                  46.62     1:38.58 (51.96)     2:32.30 (53.72)     3:27.11 (54.81)
 28 Jeras, Maya E             14 LESD-LE              3:09.79    3:34.00  
                  46.59     1:39.74 (53.15)     2:36.31 (56.57)     3:34.00 (57.69)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:03.34   6/16/2018 Ella A Ogden, UPEAQ-AM                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                1:03.72    1:03.04* 
                  29.04     1:03.04 (34.00)                                        
  2 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              1:07.36    1:07.28  
                  30.89     1:07.28 (36.39)                                        
  3 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:09.03    1:07.85  
                  31.29     1:07.85 (36.56)                                        
  4 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE              1:09.67    1:08.60  
                  31.95     1:08.60 (36.65)                                        
  5 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              1:09.99    1:08.89  
                  31.82     1:08.89 (37.07)                                        
  6 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             1:10.21    1:09.20  
                  32.83     1:09.20 (36.37)                                        
  7 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               1:10.45    1:09.32  
                  32.14     1:09.32 (37.18)                                        
  8 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              1:10.42    1:10.13  
                  32.89     1:10.13 (37.24)                                        
  9 Menear, Ella K            13 CM-WV                1:10.39    1:10.39  
                  32.87     1:10.39 (37.52)                                        
 10 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              1:09.16    1:11.06  
                  32.00     1:11.06 (39.06)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:03.34   6/16/2018 Ella A Ogden, UPEAQ-AM                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                1:03.92    1:03.72  
                  29.49     1:03.72 (34.23)                                        
  2 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              1:07.28    1:07.36  
                  31.60     1:07.36 (35.76)                                        
  3 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              1:09.55    1:09.03  
                  32.20     1:09.03 (36.83)                                        
  4 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              1:09.37    1:09.16  
  5 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE              1:08.35    1:09.67  
                  33.52     1:09.67 (36.15)                                        
  6 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              1:09.72    1:09.99  
                  31.85     1:09.99 (38.14)                                        
  7 Brilmyer, Tera C          14 FAST$-LE             1:06.35    1:10.21  
                  32.83     1:10.21 (37.38)                                        
  8 Menear, Ella K            13 CM-WV                1:13.83    1:10.39  
                  33.26     1:10.39 (37.13)                                        
  9 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              1:10.09    1:10.42  
                  33.22     1:10.42 (37.20)                                        
 10 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               1:13.76    1:10.45  
                  32.85     1:10.45 (37.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                1:11.03    1:10.47  
                  33.26     1:10.47 (37.21)                                        
 12 Klinginsmith, Lily F      14 GLSS-LE              1:11.93    1:10.98  
                  33.29     1:10.98 (37.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hensley, Kate M           14 HEAT-LE              1:11.49    1:11.45  
                  32.70     1:11.45 (38.75)                                        
 14 Mehok, Lilly A            13 GLSS-LE              1:11.99    1:11.59  
                  32.52     1:11.59 (39.07)                                        
 15 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              1:13.12    1:11.63  
                  33.71     1:11.63 (37.92)                                        
 16 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              1:09.88    1:12.12  
                  33.68     1:12.12 (38.44)                                        
 17 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              1:11.51    1:12.19  
                  33.67     1:12.19 (38.52)                                        
 18 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              1:11.97    1:12.26  
 19 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE              1:10.28    1:12.36  
                  34.40     1:12.36 (37.96)                                        
 20 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              1:08.79    1:12.51  
                  33.32     1:12.51 (39.19)                                        
 21 Masters, Lauren K         14 WST-VA               1:14.01    1:13.01  
                  33.02     1:13.01 (39.99)                                        
 22 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              1:11.16    1:13.06  
                  33.84     1:13.06 (39.22)                                        
 23 Holmes, Morgan S          14 MMSA-AM              1:11.15    1:13.34  
                  33.50     1:13.34 (39.84)                                        
 24 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              1:13.77    1:13.47  
                  33.31     1:13.47 (40.16)                                        
 25 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI              1:14.65    1:14.61  
                  34.26     1:14.61 (40.35)                                        
 26 Hilty, Ally N             13 FAST-AM              1:14.28    1:14.82  
                  35.28     1:14.82 (39.54)                                        
 27 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM              1:11.95    1:15.03  
                  34.47     1:15.03 (40.56)                                        
 28 Swope, Rayna L            14 RYD-LE               1:10.82    1:15.37  
                  34.30     1:15.37 (41.07)                                        
 29 Connors, Emily E          13 MOON-AM              1:14.43    1:15.73  
                  35.70     1:15.73 (40.03)                                        
 30 Murphy, Madison S         14 PS-LE                1:13.74    1:16.12  
                  35.81     1:16.12 (40.31)                                        
 31 Khan, Asma N              14 RYD-LE               1:11.91    1:16.49  
                  35.21     1:16.49 (41.28)                                        
 32 Schenkenberger, Marisa N  14 HEAT-LE              1:11.85    1:16.58  
                  35.07     1:16.58 (41.51)                                        
 33 Khoury, Rita M            14 HD-AM                1:13.82    1:16.64  
                  35.62     1:16.64 (41.02)                                        
 34 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              1:13.88    1:17.03  
                  35.22     1:17.03 (41.81)                                        
 35 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE              1:14.19    1:17.13  
                  34.64     1:17.13 (42.49)                                        
 36 Machado, Madi A           14 GLSS-LE              1:12.69    1:17.17  
                  34.67     1:17.17 (42.50)                                        
 37 Sharp, Abby L             14 FAST-AM                   NT    1:17.64  
                  34.73     1:17.64 (42.91)                                        
 38 Pizarro, Alaina G         13 HEAT-LE              1:13.44    1:17.78  
                  36.70     1:17.78 (41.08)                                        
 39 Brooker, Alayna M         14 STRS-LE              1:14.42    1:18.15  
                  36.62     1:18.15 (41.53)                                        
 40 Little, Anna R            14 NAC-AM               1:14.62    1:21.02  
                  36.47     1:21.02 (44.55)                                        
 41 Walton, Lori M            14 HEAT-LE              1:14.56    1:21.65  
                  37.49     1:21.65 (44.16)                                        
 42 Roberts, Nour A           13 PACK-GU              1:14.79    1:21.82  
                  36.37     1:21.82 (45.45)                                        
 43 Bourque, Grace N          13 PACK-GU              1:14.79    1:25.33  
                  38.27     1:25.33 (47.06)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.21   6/18/2017 Ella A Ogden, ANSC-AM                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                2:27.29    2:22.14* 
                  30.83     1:06.44 (35.61)     1:42.55 (36.11)     2:22.14 (39.59)
  2 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              2:36.54    2:32.77  
                  34.74     1:14.64 (39.90)     1:54.27 (39.63)     2:32.77 (38.50)
  3 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              2:39.59    2:33.66  
                  33.70     1:12.30 (38.60)     1:53.23 (40.93)     2:33.66 (40.43)
  4 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               2:35.12    2:34.74  
                  33.28     1:11.66 (38.38)     1:53.50 (41.84)     2:34.74 (41.24)
  5 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE              2:32.79    2:35.44  
                  33.11     1:11.80 (38.69)     1:53.11 (41.31)     2:35.44 (42.33)
  6 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              2:38.80    2:37.18  
                  34.60     1:14.09 (39.49)     1:54.76 (40.67)     2:37.18 (42.42)
  7 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              2:37.04    2:37.48  
                  34.14     1:13.35 (39.21)     1:54.56 (41.21)     2:37.48 (42.92)
  8 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              2:43.58    2:37.97  
                  34.47     1:14.96 (40.49)     1:57.15 (42.19)     2:37.97 (40.82)
  9 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              2:40.75    2:40.41  
                  33.75     1:13.46 (39.71)     1:54.76 (41.30)     2:40.41 (45.65)
 10 MacPhail, Olivia P        14 GLSS-LE              2:45.87    2:46.39  
                  34.88     1:17.81 (42.93)     2:00.90 (43.09)     2:46.39 (45.49)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.21   6/18/2017 Ella A Ogden, ANSC-AM                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                2:27.24    2:27.29  
                  30.09     1:04.64 (34.55)     1:42.84 (38.20)     2:27.29 (44.45)
  2 Stewart, Meredith C       14 GLSS-LE              2:30.14    2:32.79  
                  33.27     1:11.47 (38.20)     1:51.31 (39.84)     2:32.79 (41.48)
  3 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                2:40.38    2:34.88  
                  34.39     1:13.33 (38.94)     1:53.68 (40.35)     2:34.88 (41.20)
  4 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               2:31.95    2:35.12  
                  34.14     1:13.70 (39.56)     1:54.60 (40.90)     2:35.12 (40.52)
  5 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              2:32.17    2:36.54  
                  35.60     1:15.77 (40.17)     1:57.45 (41.68)     2:36.54 (39.09)
  6 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              2:40.06    2:37.04  
                  35.46     1:14.54 (39.08)     1:56.07 (41.53)     2:37.04 (40.97)
  7 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              2:40.62    2:38.80  
                  34.41     1:13.21 (38.80)     1:55.01 (41.80)     2:38.80 (43.79)
  8 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              2:39.03    2:39.59  
                  34.45     1:16.36 (41.91)     1:57.76 (41.40)     2:39.59 (41.83)
  9 Panizzi, Natalia S        14 MOON-AM              2:34.98    2:39.71  
                  34.91     1:16.50 (41.59)     1:58.84 (42.34)     2:39.71 (40.87)
 10 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              2:39.63    2:40.75  
                  34.77     1:16.10 (41.33)     1:57.23 (41.13)     2:40.75 (43.52)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              2:44.40    2:43.58  
                  36.23     1:18.42 (42.19)     2:02.02 (43.60)     2:43.58 (41.56)
 12 MacPhail, Olivia P        14 GLSS-LE              2:44.35    2:45.87  
                  35.81     1:16.91 (41.10)     2:01.64 (44.73)     2:45.87 (44.23)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              2:37.18    2:47.41  
                  35.30     1:16.91 (41.61)     2:01.72 (44.81)     2:47.41 (45.69)
 14 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              2:40.84    2:48.91  
                  34.84     1:15.40 (40.56)     2:00.55 (45.15)     2:48.91 (48.36)
 15 Holmes, Morgan S          14 MMSA-AM              2:44.11    2:50.10  
                  35.43     1:16.77 (41.34)     2:03.92 (47.15)     2:50.10 (46.18)
 16 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI              2:44.39    2:51.26  
                  36.76     1:19.50 (42.74)     2:04.98 (45.48)     2:51.26 (46.28)
 17 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              2:40.33    2:51.79  
                  37.46     1:20.16 (42.70)     2:05.77 (45.61)     2:51.79 (46.02)
 18 Khan, Asma N              14 RYD-LE               2:38.21    3:02.10  
                  36.86     1:23.71 (46.85)     2:14.32 (50.61)     3:02.10 (47.78)
 19 Roberts, Nour A           13 PACK-GU              2:45.69    3:04.89  
                  40.35     1:27.21 (46.86)     2:17.43 (50.22)     3:04.89 (47.46)
 20 Bourque, Grace N          13 PACK-GU              2:45.69    3:24.18  
                  39.42     1:28.86 (49.44)   3:24.18 (1:55.32)                    
 -- Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              2:40.66        DFS  
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:23.71   6/17/2016 Giovanna S Cappabianca, Hudson Explorers   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Shao, Sophie W            14 KW-AM                2:36.53    2:27.42  
                  30.19     1:09.16 (38.97)     1:51.73 (42.57)     2:27.42 (35.69)
  2 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              2:31.48    2:28.77  
                  31.92     1:08.60 (36.68)     1:54.50 (45.90)     2:28.77 (34.27)
  3 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                2:33.50    2:29.05  
                  32.58     1:12.54 (39.96)     1:55.53 (42.99)     2:29.05 (33.52)
  4 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:34.48    2:29.99  
                  34.16     1:11.89 (37.73)     1:55.41 (43.52)     2:29.99 (34.58)
  5 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              2:32.95    2:30.15  
                  33.31     1:09.06 (35.75)     1:54.09 (45.03)     2:30.15 (36.06)
  6 Perlberg, Grace M         14 STRS-LE              2:34.08    2:31.38  
                  31.76     1:10.09 (38.33)     1:56.19 (46.10)     2:31.38 (35.19)
  7 Schenkenberger, Marisa N  14 HEAT-LE              2:36.55    2:32.08  
                  33.66     1:13.34 (39.68)     1:55.97 (42.63)     2:32.08 (36.11)
  8 Menear, Ella K            13 CM-WV                2:34.38    2:33.80  
                  32.48     1:11.03 (38.55)     1:58.51 (47.48)     2:33.80 (35.29)
  9 Masters, Lauren K         14 WST-VA               2:34.26    2:34.70  
                  32.38     1:15.65 (43.27)     2:00.23 (44.58)     2:34.70 (34.47)
 10 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              2:37.11    2:35.86  
                  32.41     1:12.99 (40.58)     1:59.49 (46.50)     2:35.86 (36.37)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:23.71   6/17/2016 Giovanna S Cappabianca, Hudson Explorers   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Huang, Isabel S           14 PEAQ-AM              2:29.61    2:31.48  
                  32.13     1:09.86 (37.73)     1:55.16 (45.30)     2:31.48 (36.32)
  2 Van Deusen, Rosalie A     14 GPAC-AM              2:33.69    2:32.95  
                  33.10     1:11.10 (38.00)     1:55.99 (44.89)     2:32.95 (36.96)
  3 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                2:36.67    2:33.50  
                  33.41     1:14.05 (40.64)     1:58.76 (44.71)     2:33.50 (34.74)
  4 Perlberg, Grace M         14 STRS-LE              2:34.49    2:34.08  
                  32.67     1:12.55 (39.88)     1:58.60 (46.05)     2:34.08 (35.48)
  5 Masters, Lauren K         14 WST-VA               2:37.69    2:34.26  
                  33.22     1:14.85 (41.63)     2:00.55 (45.70)     2:34.26 (33.71)
  6 Menear, Ella K            13 CM-WV                2:31.52    2:34.38  
                  33.15     1:11.44 (38.29)     1:59.34 (47.90)     2:34.38 (35.04)
  7 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                2:30.48    2:34.48  
                  34.90     1:13.88 (38.98)     1:58.43 (44.55)     2:34.48 (36.05)
  8 Shao, Sophie W            14 KW-AM                2:29.75    2:36.53  
                  31.86     1:12.24 (40.38)     1:57.91 (45.67)     2:36.53 (38.62)
  9 Schenkenberger, Marisa N  14 HEAT-LE              2:48.41    2:36.55  
                  33.91     1:14.20 (40.29)     1:58.80 (44.60)     2:36.55 (37.75)
 10 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              2:38.13    2:37.11  
                  33.30     1:14.17 (40.87)     2:00.71 (46.54)     2:37.11 (36.40)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              2:38.47    2:37.81  
                  32.59     1:13.17 (40.58)     2:00.63 (47.46)     2:37.81 (37.18)
 12 Morgan, Grace R           13 WST-VA               2:39.20    2:38.72  
                  33.85     1:15.72 (41.87)     2:03.75 (48.03)     2:38.72 (34.97)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Chase, Ashley M           14 BBA-LE               2:44.72    2:38.91  
                  33.20     1:14.96 (41.76)     2:01.38 (46.42)     2:38.91 (37.53)
 14 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              2:39.04    2:38.99  
                  33.71     1:15.18 (41.47)     2:03.73 (48.55)     2:38.99 (35.26)
 15 Mehok, Claire E           13 GLSS-LE              2:36.71    2:39.01  
                  33.77     1:12.89 (39.12)     2:04.08 (51.19)     2:39.01 (34.93)
 16 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              2:34.61    2:39.20  
                  32.40     1:14.97 (42.57)     2:01.33 (46.36)     2:39.20 (37.87)
 17 Little, Anna R            14 NAC-AM               2:42.82    2:39.25  
                  34.71     1:18.35 (43.64)     2:02.10 (43.75)     2:39.25 (37.15)
 18 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              2:43.03    2:39.45  
                  33.99     1:16.59 (42.60)     2:02.62 (46.03)     2:39.45 (36.83)
 19 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              2:34.21    2:39.65  
                  34.01     1:14.64 (40.63)     2:04.44 (49.80)     2:39.65 (35.21)
 20 Caniglia, Carrie A        14 HEAT-LE              2:31.77    2:40.06  
                  33.94     1:17.42 (43.48)     2:03.22 (45.80)     2:40.06 (36.84)
 21 Downing, Alex G           13 SWIM-LE              2:38.72    2:40.23  
                  32.37     1:11.55 (39.18)     2:03.06 (51.51)     2:40.23 (37.17)
 22 Doorley, Ashlyn D         14 LESD-LE              2:35.51    2:40.32  
                  35.01     1:14.69 (39.68)     2:06.47 (51.78)     2:40.32 (33.85)
 23 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM              2:42.38    2:40.58  
                  32.54     1:15.20 (42.66)     2:02.89 (47.69)     2:40.58 (37.69)
 24 Klinginsmith, Lily F      14 GLSS-LE              2:45.23    2:40.74  
                  32.05     1:14.58 (42.53)     2:04.38 (49.80)     2:40.74 (36.36)
 25 Mehok, Lilly A            13 GLSS-LE              2:41.75    2:41.29  
                  33.49     1:13.79 (40.30)     2:04.58 (50.79)     2:41.29 (36.71)
 26 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              2:39.92    2:41.51  
                  33.48     1:16.30 (42.82)     2:05.49 (49.19)     2:41.51 (36.02)
 27 Drew, Kendell A           13 MOON-AM              2:41.43    2:42.18  
                  34.73     1:15.15 (40.42)     2:06.76 (51.61)     2:42.18 (35.42)
 28 Smith, Sammi M            14 GO-LE                2:44.97    2:42.47  
                  35.00     1:16.84 (41.84)     2:07.86 (51.02)     2:42.47 (34.61)
 29 Cunningham, Lexie D       14 LESD-LE              2:34.57    2:42.61  
                  34.51     1:18.64 (44.13)     2:06.43 (47.79)     2:42.61 (36.18)
 30 Schroeder, Addison B      13 MOON-AM              2:44.90    2:43.73  
                  36.01     1:20.78 (44.77)     2:07.68 (46.90)     2:43.73 (36.05)
 31 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM              2:41.06    2:43.78  
                  34.49     1:16.87 (42.38)     2:06.71 (49.84)     2:43.78 (37.07)
 32 Murphy, Madison S         14 PS-LE                2:43.60    2:43.93  
                  35.03     1:15.89 (40.86)     2:07.65 (51.76)     2:43.93 (36.28)
 33 Khan, Asma N              14 RYD-LE               2:38.43    2:44.37  
                  34.94     1:17.06 (42.12)     2:06.89 (49.83)     2:44.37 (37.48)
 34 Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              2:43.80    2:44.50  
                  34.15     1:19.06 (44.91)     2:07.63 (48.57)     2:44.50 (36.87)
 35 Hilty, Ally N             13 FAST-AM              2:46.11    2:44.84  
                  34.79     1:16.23 (41.44)     2:04.74 (48.51)     2:44.84 (40.10)
 36 Brindley, Natalie E       13 HEAT-LE              2:42.35    2:46.03  
                  35.00     1:17.23 (42.23)     2:08.98 (51.75)     2:46.03 (37.05)
 37 Radigan, Kylee L          14 GLSS-LE              2:46.69    2:46.07  
                  35.60     1:19.23 (43.63)     2:10.16 (50.93)     2:46.07 (35.91)
 38 McFaden, Amanda J         14 JCCS-AM              2:44.30    2:46.67  
                  37.40     1:19.72 (42.32)     2:10.74 (51.02)     2:46.67 (35.93)
 39 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              2:40.85    2:46.84  
                  33.65     1:16.89 (43.24)   2:46.84 (1:29.95)                    
 40 Holmes, Morgan S          14 MMSA-AM              2:39.11    2:46.92  
                  34.06     1:15.97 (41.91)     2:09.48 (53.51)     2:46.92 (37.44)
 41 Sharp, Abby L             14 FAST-AM              2:43.06    2:47.29  
                  34.66     1:19.24 (44.58)     2:08.03 (48.79)     2:47.29 (39.26)
 42 Miller, Eliza J           13 PEAQ-AM              2:47.87    2:47.39  
                  36.39     1:20.59 (44.20)     2:09.64 (49.05)     2:47.39 (37.75)
 43 Butler, Erin E            14 LESD-LE              2:47.38    2:48.72  
                  37.26     1:19.87 (42.61)     2:11.63 (51.76)     2:48.72 (37.09)
 44 Connors, Emily E          13 MOON-AM              2:48.72    2:49.23  
                  36.08     1:20.90 (44.82)     2:10.70 (49.80)     2:49.23 (38.53)
 45 Senchyshak, Clara G       13 PEAQ-AM              2:48.99    2:49.95  
                  36.49     1:20.52 (44.03)     2:11.35 (50.83)     2:49.95 (38.60)
 46 McClain, Maddy G          13 NAC-AM               2:45.97    2:50.10  
                  35.47     1:20.54 (45.07)     2:11.72 (51.18)     2:50.10 (38.38)
 47 Dezelic, Mia              13 HEAT-LE              2:41.45    2:50.15  
                  36.45     1:18.46 (42.01)     2:12.01 (53.55)     2:50.15 (38.14)
 48 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI              2:48.87    2:51.03  
                  35.56     1:20.89 (45.33)     2:13.22 (52.33)     2:51.03 (37.81)
 49 Ryder, Lauren E           13 MAC-LE               2:47.19    2:53.80  
                  40.03     1:23.48 (43.45)     2:12.48 (49.00)     2:53.80 (41.32)
 50 Roberts, Nour A           13 PACK-GU              2:49.19    2:56.26  
                  36.38     1:23.07 (46.69)     2:17.43 (54.36)     2:56.26 (38.83)
 51 Stepanik, Serenity A      13 PACK-GU              2:49.19    2:59.43  
                  38.01     1:22.56 (44.55)     2:17.86 (55.30)     2:59.43 (41.57)
 52 Walton, Lori M            14 HEAT-LE              2:44.85    3:00.74  
                  37.81     1:24.08 (46.27)     2:20.15 (56.07)     3:00.74 (40.59)
 53 Bourque, Grace N          13 PACK-GU              2:49.19    3:03.95  
                  36.35     1:24.01 (47.66)     2:23.16 (59.15)     3:03.95 (40.79)
 54 Jeras, Maya E             14 LESD-LE              2:49.19    3:11.96  
                  40.58     1:28.74 (48.16)     2:26.93 (58.19)     3:11.96 (45.03)
 55 Griffith, Paige E         14 LESD-LE              2:49.19    4:12.23  
                  55.94   1:56.30 (1:00.36)   4:12.23 (2:15.93)                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:13.33   6/15/2019 Team Pittsburgh Elite Aquatics, PEAQ -AM   
                         I Huang, C Brook, A Aidar, K Connors              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:19.45    4:13.33* 
     1) Huang, Isabel S 14              2) Brook, Channing C 13           
     3) Aidar, Amanda C 13              4) Connors, Kaitlyn E 14          
                  29.91   1:02.46 (1:02.46)     1:33.96 (31.50)   2:07.40 (1:04.94)
      4:13.33 (2:05.93)                                                            
  2 Great Lakes Sailfish Swimming-LE  'A'             4:21.99    4:15.80  
     1) Mehok, Claire E 13              2) Klinginsmith, Lily F 14        
     3) Radigan, Kylee L 14             4) Stewart, Meredith C 14         
                  31.51   1:05.01 (1:05.01)     1:35.25 (30.24)   2:08.04 (1:03.03)
        2:38.15 (30.11)   3:12.16 (1:04.12)   4:15.80 (1:03.64)                    
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            4:31.00    4:22.37  
     1) Hensley, Kate M 14              2) Schenkenberger, Marisa N 14    
     3) Brindley, Natalie E 13          4) Caniglia, Carrie A 14          
                  30.46   1:04.75 (1:04.75)     1:36.47 (31.72)   2:11.46 (1:06.71)
        2:42.74 (31.28)   3:18.29 (1:06.83)     3:48.39 (30.10)   4:22.37 (1:04.08)
  4 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'B'            4:26.37    4:31.40  
     1) Fibbi, Rachel 14                2) Miller, Eliza J 13             
     3) Burke, Emma C 13                4) Senchyshak, Clara G 13         
                  31.74   1:06.89 (1:06.89)     1:38.64 (31.75)   2:14.92 (1:08.03)
        2:46.78 (31.86)   3:23.92 (1:09.00)     3:55.32 (31.40)   4:31.40 (1:07.48)
  5 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 4:27.96    4:38.86  
     1) Pophal, Sarah A 13              2) Edgar, Carys E 13              
     3) Butler, Erin E 14               4) Brown, Lina R 14               
                  33.02   1:09.37 (1:09.37)     1:41.40 (32.03)   2:17.63 (1:08.26)
        2:50.72 (33.09)   3:26.99 (1:09.36)     4:01.29 (34.30)   4:38.86 (1:11.87)
  6 Great Lakes Sailfish Swimming-LE  'B'             4:45.72    4:42.46  
     1) Mehok, Lilly A 13               2) Murlin, Darby S 13             
     3) Murlin, Elizabeth S 13          4) Shirkey, Bree C 13             
                  31.67   1:06.91 (1:06.91)     1:39.47 (32.56)   2:17.03 (1:10.12)
        2:51.48 (34.45)   3:32.01 (1:14.98)     4:04.90 (32.89)   4:42.46 (1:10.45)
  7 Premier Aquatics-GU  'A'                          4:42.56    4:45.82  
     1) Stepanik, Serenity A 13         2) Bourque, Grace N 13            
     3) Roberts, Nour A 13              4) Powell, Jessie B 14            
                  34.31   1:10.86 (1:10.86)     1:46.57 (35.71)   2:27.60 (1:16.74)
        3:02.04 (34.44)   3:40.57 (1:12.97)     4:11.62 (31.05)   4:45.82 (1:05.25)
  8 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                 4:41.00    5:23.96  
     1) Tekieli, Ingrid Christin C 14   2) Bautista, Chloe T 14           
     3) Griffith, Paige E 14            4) Klein, Clara E 14              
                  34.42   1:11.43 (1:11.43)     1:45.42 (33.99)   2:23.79 (1:12.36)
        3:15.63 (51.84)   4:12.89 (1:49.10)     4:45.72 (32.83)   5:23.96 (1:11.07)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:43.54   6/17/2016 Lake Erie Silver Dolphins, LESD            
                         B Hart, L Goettler, L Musbach, A Meyer            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:49.74    4:45.49  
     1) Huang, Isabel S 14              2) Gillespie, Blaire C 14         
     3) Aidar, Amanda C 13              4) Connors, Kaitlyn E 14          
                  33.34   1:08.74 (1:08.74)     1:47.43 (38.69)   2:32.94 (1:24.20)
        3:04.49 (31.55)   3:42.62 (1:09.68)   4:45.49 (1:02.87)                    
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            5:00.00    4:49.63  
     1) Pizarro, Alaina G 13            2) Drobnjak, Mija E 14            
     3) Hensley, Kate M 14              4) Caniglia, Carrie A 14          
                  35.66   1:14.00 (1:14.00)     1:52.41 (38.41)   2:36.33 (1:22.33)
        3:07.71 (31.38)   3:45.48 (1:09.15)     4:15.78 (30.30)   4:49.63 (1:04.15)
  3 Great Lakes Sailfish Swimming-LE  'A'             4:52.91    4:54.90  
     1) Mehok, Lilly A 13               2) Radigan, Kylee L 14            
     3) Mehok, Claire E 13              4) Klinginsmith, Lily F 14        
                  34.55   1:11.89 (1:11.89)     1:51.11 (39.22)   2:38.85 (1:26.96)
        3:11.67 (32.82)   3:49.36 (1:10.51)     4:20.46 (31.10)   4:54.90 (1:05.54)
  4 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 4:50.24    5:00.95  
     1) Doorley, Ashlyn D 14            2) Cunningham, Lexie D 14         
     3) Bautista, Chloe T 14            4) Cox, Chloe N 14                
                  35.02                             1:53.55 ( )         2:48.95 ( )
        3:14.35 (25.40)   3:52.61 (1:03.66)     4:24.81 (32.20)   5:00.95 (1:08.34)
  5 Premier Aquatics-GU  'A'                          5:09.95    5:18.00  
     1) Stepanik, Serenity A 13         2) Powell, Jessie B 14            
     3) Roberts, Nour A 13              4) Bourque, Grace N 13            
                  37.61                             1:57.82 ( )         2:45.01 ( )
        3:20.92 (35.91)   4:04.59 (1:19.58)     4:38.64 (34.05)   5:18.00 (1:13.41)
  6 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                 5:08.27    5:22.02  
     1) Edgar, Carys E 13               2) Jeras, Maya E 14               
     3) Musbach, Marie L 14             4) Butler, Erin E 14              
                  36.42   1:14.85 (1:14.85)                       2:54.45 (1:39.60)
        3:31.19 (36.74)   4:12.79 (1:18.34)     4:46.14 (33.35)   5:22.02 (1:09.23)
 -- Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'B'            5:02.29         DQ  
     1) Burke, Emma C 13                2) Miller, Eliza J 13             
     3) Kelley, Maeve E 14              4)                                
 
Girls 14 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:26.10   6/17/2016 Paige M Hetrick, Unat-NI                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Morgan, Grace R           13 WST-VA               4:40.05    4:35.74  
                  31.09     1:04.98 (33.89)     1:40.01 (35.03)     2:14.91 (34.90)
        2:50.33 (35.42)     3:25.45 (35.12)     4:01.22 (35.77)     4:35.74 (34.52)
  2 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              4:41.94    4:40.88  
                  31.57     1:06.66 (35.09)     1:42.18 (35.52)     2:18.08 (35.90)
                                3:30.27 ( )   4:40.88 (1:10.61)                    
  3 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              4:44.85    4:44.04  
                  32.28     1:07.25 (34.97)     1:43.24 (35.99)     2:19.39 (36.15)
        2:55.84 (36.45)     3:32.13 (36.29)     4:08.01 (35.88)     4:44.04 (36.03)
  4 Masters, Lauren K         14 WST-VA               4:56.76    4:49.30  
                  32.51     1:08.96 (36.45)     1:46.25 (37.29)     2:23.48 (37.23)
        3:00.55 (37.07)     3:37.48 (36.93)     4:14.07 (36.59)     4:49.30 (35.23)
  5 Schroeder, Addison B      13 MOON-AM              4:52.95    4:49.47  
                  33.28     1:09.53 (36.25)     1:46.35 (36.82)     2:24.02 (37.67)
        3:01.13 (37.11)     3:37.91 (36.78)     4:14.73 (36.82)     4:49.47 (34.74)
  6 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM               4:53.07    4:51.46  
                  31.97     1:08.14 (36.17)     1:44.90 (36.76)     2:22.66 (37.76)
        3:00.20 (37.54)     3:38.00 (37.80)     4:15.03 (37.03)     4:51.46 (36.43)
  7 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM              4:55.73    4:51.65  
                  33.12     1:09.23 (36.11)     1:46.78 (37.55)     2:23.61 (36.83)
        3:00.74 (37.13)     3:37.96 (37.22)     4:15.49 (37.53)     4:51.65 (36.16)
  8 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              4:50.91    4:51.88  
                  31.92     1:07.79 (35.87)     1:44.91 (37.12)     2:22.67 (37.76)
        3:00.03 (37.36)     3:38.00 (37.97)     4:15.35 (37.35)     4:51.88 (36.53)
  9 Drew, Kendell A           13 MOON-AM              4:56.16    4:55.37  
                  32.44     1:09.66 (37.22)     1:47.19 (37.53)     2:25.58 (38.39)
        3:03.21 (37.63)     3:41.39 (38.18)     4:18.92 (37.53)     4:55.37 (36.45)
 10 Little, Anna R            14 NAC-AM               4:58.01    4:59.41  
                  32.79     1:09.29 (36.50)     1:46.36 (37.07)     2:24.39 (38.03)
        3:02.60 (38.21)     3:41.18 (38.58)     4:19.93 (38.75)     4:59.41 (39.48)
 
Girls 14 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:26.10   6/17/2016 Paige M Hetrick, Unat-NI                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morgan, Grace R           13 WST-VA               4:41.54    4:40.05  
                  31.78     1:06.64 (34.86)     1:42.50 (35.86)     2:18.08 (35.58)
        2:53.70 (35.62)     3:29.43 (35.73)     4:04.79 (35.36)     4:40.05 (35.26)
  2 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              4:41.01    4:41.94  
                  32.71     1:08.36 (35.65)     1:44.19 (35.83)     2:20.20 (36.01)
        2:56.13 (35.93)     3:32.51 (36.38)     4:08.02 (35.51)     4:41.94 (33.92)
  3 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM              4:47.08    4:44.85  
                  32.99     1:08.69 (35.70)     1:44.86 (36.17)     2:20.75 (35.89)
        2:57.31 (36.56)     3:33.24 (35.93)     4:09.47 (36.23)     4:44.85 (35.38)
  4 Cunningham, Lexie D       14 LESD-LE              4:36.43    4:49.84  
                  33.30     1:09.76 (36.46)     1:46.62 (36.86)     2:23.33 (36.71)
        2:59.86 (36.53)     3:36.81 (36.95)     4:13.53 (36.72)     4:49.84 (36.31)
  5 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                4:44.51    4:50.14  
                  32.91     1:08.64 (35.73)     1:45.28 (36.64)     2:22.40 (37.12)
        2:59.60 (37.20)     3:36.83 (37.23)     4:13.99 (37.16)     4:50.14 (36.15)
  6 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              4:52.80    4:50.91  
                  32.52     1:09.07 (36.55)     1:45.90 (36.83)     2:23.17 (37.27)
        3:00.35 (37.18)     3:37.75 (37.40)     4:14.75 (37.00)     4:50.91 (36.16)
  7 Schroeder, Addison B      13 MOON-AM              5:00.79    4:52.95  
                  34.36     1:11.89 (37.53)     1:49.71 (37.82)     2:27.64 (37.93)
        3:05.06 (37.42)     3:42.65 (37.59)     4:18.60 (35.95)     4:52.95 (34.35)
  8 O'Toole, Payton E         14 UKW-AM               4:59.02    4:53.07  
                  33.41     1:10.15 (36.74)     1:47.63 (37.48)     2:25.55 (37.92)
        3:03.25 (37.70)     3:40.95 (37.70)     4:18.09 (37.14)     4:53.07 (34.98)
  9 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM              4:58.29    4:55.73  
                  34.66     1:12.78 (38.12)     1:50.27 (37.49)     2:27.59 (37.32)
        3:04.92 (37.33)     3:42.13 (37.21)     4:19.30 (37.17)     4:55.73 (36.43)
 10 Drew, Kendell A           13 MOON-AM              4:51.27    4:56.16  
                  32.93     1:09.86 (36.93)     1:47.72 (37.86)     2:26.51 (38.79)
        3:04.54 (38.03)     3:43.01 (38.47)     4:20.60 (37.59)     4:56.16 (35.56)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Masters, Lauren K         14 WST-VA               4:47.28    4:56.76  
                  32.73     1:10.51 (37.78)     1:48.24 (37.73)     2:26.45 (38.21)
        3:03.89 (37.44)     3:42.30 (38.41)     4:20.12 (37.82)     4:56.76 (36.64)
 12 Little, Anna R            14 NAC-AM               4:58.76    4:58.01  
                  33.59     1:10.63 (37.04)     1:49.28 (38.65)     2:26.97 (37.69)
        3:05.69 (38.72)     3:43.35 (37.66)     4:21.57 (38.22)     4:58.01 (36.44)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Klinginsmith, Lily F      14 GLSS-LE              4:45.73    4:59.52  
                  33.56     1:10.86 (37.30)     1:49.21 (38.35)     2:28.10 (38.89)
        3:06.84 (38.74)     3:45.33 (38.49)     4:22.98 (37.65)     4:59.52 (36.54)
 14 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM              4:59.78    5:00.19  
                  33.50     1:11.53 (38.03)     1:50.55 (39.02)     2:29.25 (38.70)
        3:08.52 (39.27)     3:47.40 (38.88)     4:24.74 (37.34)     5:00.19 (35.45)
 15 Williams, Katherine E     14 RYD-LE               4:56.03    5:01.33  
                  34.25     1:12.29 (38.04)     1:50.82 (38.53)     2:29.77 (38.95)
        3:08.32 (38.55)     3:47.30 (38.98)     4:25.29 (37.99)     5:01.33 (36.04)
 16 Smith, Sammi M            14 GO-LE                4:52.84    5:07.46  
                  34.47     1:13.71 (39.24)     1:53.71 (40.00)     2:34.34 (40.63)
        3:13.97 (39.63)     3:52.58 (38.61)     4:30.65 (38.07)     5:07.46 (36.81)
 17 Cox, Chloe N              14 LESD-LE              4:51.92    5:08.32  
                  33.79     1:11.87 (38.08)     1:50.92 (39.05)     2:30.52 (39.60)
        3:10.04 (39.52)     3:49.87 (39.83)     4:29.42 (39.55)     5:08.32 (38.90)
 18 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              5:01.18    5:09.31  
                  34.30     1:14.47 (40.17)     1:53.77 (39.30)     2:33.91 (40.14)
        3:12.85 (38.94)     3:52.22 (39.37)     4:31.09 (38.87)     5:09.31 (38.22)
 19 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM              4:57.32    5:10.51  
                  35.09     1:13.61 (38.52)     1:53.01 (39.40)     2:32.65 (39.64)
        3:12.15 (39.50)     3:52.20 (40.05)     4:31.70 (39.50)     5:10.51 (38.81)
 20 Schoch, Sophie G          13 MRST-LE              4:57.06    5:10.69  
                  34.85     1:13.58 (38.73)     1:53.27 (39.69)     2:33.10 (39.83)
        3:13.20 (40.10)     3:52.92 (39.72)     4:32.31 (39.39)     5:10.69 (38.38)
 
Girls 14 & Under 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 9:20.50   6/19/2016 Paige N McCormick, Hudson Explorers        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Grace R           13 WST-VA               9:38.96    9:34.97  
                  31.89     1:07.33 (35.44)     1:43.08 (35.75)     2:19.71 (36.63)
        2:55.63 (35.92)     3:32.21 (36.58)     4:08.53 (36.32)     4:45.09 (36.56)
        5:21.14 (36.05)     5:57.88 (36.74)     6:33.95 (36.07)     7:10.73 (36.78)
        7:46.76 (36.03)     8:23.40 (36.64)     8:59.28 (35.88)     9:34.97 (35.69)
  2 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              9:49.38    9:47.08  
                  33.21     1:09.77 (36.56)     1:46.66 (36.89)     2:23.61 (36.95)
        3:00.64 (37.03)     3:37.66 (37.02)     4:14.80 (37.14)     4:52.13 (37.33)
        5:29.68 (37.55)     6:06.75 (37.07)     6:44.35 (37.60)     7:21.21 (36.86)
        7:58.54 (37.33)     8:35.23 (36.69)     9:11.78 (36.55)     9:47.08 (35.30)
  3 Connors, Kaitlyn E        14 PEAQ-AM             10:11.25    9:56.64  
                  33.51     1:10.77 (37.26)     1:49.15 (38.38)     2:27.64 (38.49)
        3:06.03 (38.39)     3:44.44 (38.41)     4:22.87 (38.43)     5:01.25 (38.38)
        5:38.94 (37.69)     6:16.21 (37.27)     6:49.24 (33.03)     7:31.11 (41.87)
        8:08.50 (37.39)     8:44.74 (36.24)     9:21.54 (36.80)     9:56.64 (35.10)
  4 Butler, Erin E            14 LESD-LE             10:27.53    9:57.49  
                  33.18     1:09.70 (36.52)     1:46.94 (37.24)     2:24.30 (37.36)
        3:02.09 (37.79)     3:39.65 (37.56)     4:17.55 (37.90)     4:55.56 (38.01)
        5:33.33 (37.77)     6:11.09 (37.76)     6:49.30 (38.21)     7:27.50 (38.20)
        8:05.37 (37.87)     8:43.29 (37.92)     9:21.19 (37.90)     9:57.49 (36.30)
  5 Fibbi, Rachel             14 PEAQ-AM             10:09.07    9:58.78  
                  34.11     1:11.73 (37.62)     1:49.09 (37.36)     2:25.76 (36.67)
        3:03.07 (37.31)     3:40.74 (37.67)     4:18.61 (37.87)     4:56.28 (37.67)
        5:34.27 (37.99)     6:12.59 (38.32)     6:50.26 (37.67)     7:28.46 (38.20)
        8:06.83 (38.37)     8:44.80 (37.97)     9:22.54 (37.74)     9:58.78 (36.24)
  6 Masters, Lauren K         14 WST-VA               9:55.49   10:00.84  
                  32.38     1:08.95 (36.57)     1:46.87 (37.92)     2:24.00 (37.13)
        3:02.67 (38.67)     3:40.32 (37.65)     4:18.49 (38.17)     4:56.17 (37.68)
        5:34.39 (38.22)     6:12.71 (38.32)     6:51.03 (38.32)     7:29.81 (38.78)
        8:06.04 (36.23)     8:46.69 (40.65)     9:24.72 (38.03)    10:00.84 (36.12)
  7 Cunningham, Lexie D       14 LESD-LE              9:24.81   10:03.46  
                  33.47     1:10.67 (37.20)     1:48.18 (37.51)     2:26.25 (38.07)
        3:04.06 (37.81)     3:42.58 (38.52)     4:20.54 (37.96)     4:58.45 (37.91)
                                6:14.40 ( )     6:52.61 (38.21)     7:30.65 (38.04)
        8:08.72 (38.07)     8:47.34 (38.62)     9:25.26 (37.92)    10:03.46 (38.20)
  8 Drew, Kendell A           13 MOON-AM             10:15.25   10:07.54  
                  33.72     1:10.95 (37.23)     1:48.49 (37.54)     2:26.56 (38.07)
        3:05.11 (38.55)     3:43.85 (38.74)     4:22.56 (38.71)     5:01.30 (38.74)
        5:39.61 (38.31)     6:18.77 (39.16)     6:51.01 (32.24)     7:37.14 (46.13)
        8:15.85 (38.71)     8:54.93 (39.08)     9:32.15 (37.22)    10:07.54 (35.39)
  9 Panizzi, Natalia S        14 MOON-AM             10:02.46   10:07.64  
                  33.62     1:11.28 (37.66)     1:48.78 (37.50)     2:27.02 (38.24)
        3:04.37 (37.35)     3:43.21 (38.84)     4:21.44 (38.23)     5:00.33 (38.89)
        5:38.33 (38.00)     6:17.18 (38.85)     6:55.66 (38.48)     7:35.64 (39.98)
        8:13.93 (38.29)     8:53.62 (39.69)     9:31.77 (38.15)    10:07.64 (35.87)
 10 Pophal, Sarah A           13 LESD-LE             10:05.69   10:13.22  
                  34.07     1:12.77 (38.70)     1:51.39 (38.62)     2:30.30 (38.91)
        3:08.76 (38.46)     3:47.36 (38.60)     4:26.70 (39.34)     5:05.02 (38.32)
        5:43.64 (38.62)     6:22.85 (39.21)     7:01.86 (39.01)     7:40.60 (38.74)
        8:19.40 (38.80)     8:57.46 (38.06)     9:35.91 (38.45)    10:13.22 (37.31)
 11 Sindhi, Lizzy P           14 JCCS-AM             10:33.69   10:17.12  
                  33.74     1:12.04 (38.30)     1:50.62 (38.58)     2:30.24 (39.62)
        3:09.35 (39.11)     3:48.81 (39.46)     4:28.23 (39.42)     5:08.12 (39.89)
        5:47.40 (39.28)     6:26.43 (39.03)     7:05.29 (38.86)     7:44.31 (39.02)
        8:18.75 (34.44)     9:02.10 (43.35)     9:40.42 (38.32)    10:17.12 (36.70)
 12 Edwards, Sydney E         14 PEAQ-AM             10:18.39   10:20.49  
                  34.98     1:13.92 (38.94)     1:52.23 (38.31)     2:30.64 (38.41)
        3:09.21 (38.57)     3:48.43 (39.22)     4:26.89 (38.46)     5:06.27 (39.38)
        5:45.39 (39.12)     6:24.62 (39.23)     7:04.16 (39.54)     7:44.07 (39.91)
        8:23.43 (39.36)     9:02.98 (39.55)     9:42.20 (39.22)    10:20.49 (38.29)
 13 Little, Anna R            14 NAC-AM              10:08.84   10:24.97  
                  34.18     1:12.31 (38.13)     1:51.18 (38.87)     2:30.06 (38.88)
        3:09.29 (39.23)     3:48.08 (38.79)     4:27.76 (39.68)     5:06.86 (39.10)
        5:46.38 (39.52)     6:26.21 (39.83)     7:06.61 (40.40)     7:45.89 (39.28)
        8:26.05 (40.16)     9:05.50 (39.45)     9:45.83 (40.33)    10:24.97 (39.14)
 14 Burke, Emma C             13 PEAQ-AM             10:30.31   10:31.07  
                  35.74     1:14.71 (38.97)     1:54.94 (40.23)     2:34.60 (39.66)
        3:14.46 (39.86)     3:54.03 (39.57)     4:33.83 (39.80)     5:13.41 (39.58)
        5:53.44 (40.03)     6:32.93 (39.49)     7:12.65 (39.72)     7:52.43 (39.78)
        8:32.87 (40.44)     9:12.69 (39.82)     9:52.68 (39.99)    10:31.07 (38.39)
 15 McFaden, Amanda J         14 JCCS-AM             10:11.81   10:32.36  
                  33.93     1:12.76 (38.83)     1:51.32 (38.56)     2:30.43 (39.11)
        3:10.59 (40.16)     3:50.46 (39.87)     4:30.31 (39.85)     5:10.67 (40.36)
        5:50.96 (40.29)     6:31.45 (40.49)     7:12.21 (40.76)     7:51.46 (39.25)
        8:31.84 (40.38)     9:12.31 (40.47)     9:52.64 (40.33)    10:32.36 (39.72)
 16 MacPhail, Olivia P        14 GLSS-LE             10:24.18   10:35.10  
                  36.29     1:16.68 (40.39)     1:56.91 (40.23)     2:35.80 (38.89)
        3:15.81 (40.01)     3:55.81 (40.00)     4:35.87 (40.06)     5:16.27 (40.40)
        5:56.63 (40.36)     6:36.28 (39.65)     7:16.52 (40.24)     7:56.89 (40.37)
        8:36.92 (40.03)     9:17.01 (40.09)     9:57.78 (40.77)    10:35.10 (37.32)
 17 Cox, Chloe N              14 LESD-LE             10:22.84   10:40.51  
                  35.58     1:15.37 (39.79)     1:54.45 (39.08)     2:34.56 (40.11)
        3:15.00 (40.44)     3:55.59 (40.59)     4:36.13 (40.54)     5:17.21 (41.08)
        5:57.65 (40.44)     6:38.84 (41.19)     7:19.17 (40.33)     8:00.46 (41.29)
        8:41.39 (40.93)     9:21.93 (40.54)    10:01.23 (39.30)    10:40.51 (39.28)
 18 Holmes, Morgan S          14 MMSA-AM             10:19.23   10:49.55  
                  34.05     1:12.28 (38.23)     1:51.06 (38.78)     2:31.87 (40.81)
        3:12.59 (40.72)     3:54.07 (41.48)     4:23.24 (29.17)     5:18.35 (55.11)
        6:00.55 (42.20)     6:43.54 (42.99)     7:25.39 (41.85)     8:06.55 (41.16)
        8:48.68 (42.13)     9:29.01 (40.33)    10:10.24 (41.23)    10:49.55 (39.31)
 19 Murlin, Elizabeth S       13 GLSS-LE             10:26.07   10:55.62  
                  36.36     1:16.83 (40.47)     1:57.62 (40.79)     2:37.54 (39.92)
        3:17.88 (40.34)     3:58.33 (40.45)     4:39.98 (41.65)     5:21.38 (41.40)
        6:03.13 (41.75)     6:45.04 (41.91)     7:26.94 (41.90)     8:08.57 (41.63)
        8:50.79 (42.22)     9:32.89 (42.10)    10:14.64 (41.75)    10:55.62 (40.98)
 -- Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                9:37.21         DQ  
                  32.73     1:08.61 (35.88)     1:45.20 (36.59)     2:22.40 (37.20)
        3:00.05 (37.65)     3:37.73 (37.68)     4:15.54 (37.81)     4:53.01 (37.47)
        5:30.60 (37.59)     6:07.98 (37.38)     6:45.58 (37.60)     7:22.89 (37.31)
        8:00.30 (37.41)     8:37.49 (37.19)     9:14.70 (37.21)          DQ (35.80)
 -- Hanek, Izzy               14 GO-LE               10:38.74        DFS  
 
Girls 14 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:07.41   6/16/2018 Jessica M Eden, GLSS -LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                5:21.76    5:11.90  
                  33.73     1:14.37 (40.64)     1:53.91 (39.54)     2:33.76 (39.85)
        3:17.90 (44.14)     4:02.62 (44.72)     4:37.52 (34.90)     5:11.90 (34.38)
  2 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                5:14.36    5:12.39  
                  32.49     1:10.44 (37.95)     1:52.78 (42.34)     2:35.33 (42.55)
        3:17.92 (42.59)     4:02.69 (44.77)     4:38.12 (35.43)     5:12.39 (34.27)
  3 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              5:26.75    5:20.90  
                  33.86     1:12.86 (39.00)     1:53.33 (40.47)     2:33.29 (39.96)
        3:21.61 (48.32)     4:10.48 (48.87)     4:46.34 (35.86)     5:20.90 (34.56)
  4 Masters, Lauren K         14 WST-VA               5:28.67    5:24.01  
                  33.25     1:13.88 (40.63)     1:56.63 (42.75)     2:39.80 (43.17)
        3:25.64 (45.84)     4:12.47 (46.83)     4:48.49 (36.02)     5:24.01 (35.52)
  5 Morgan, Grace R           13 WST-VA               5:30.79    5:29.34  
                  34.89     1:15.77 (40.88)     1:57.76 (41.99)     2:38.79 (41.03)
        3:28.19 (49.40)     4:18.49 (50.30)     4:54.53 (36.04)     5:29.34 (34.81)
  6 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              5:37.91    5:33.90  
                  34.31     1:16.89 (42.58)     1:59.76 (42.87)     2:43.18 (43.42)
        3:30.05 (46.87)     4:18.83 (48.78)     4:56.91 (38.08)     5:33.90 (36.99)
  7 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               5:34.19    5:35.04  
                  33.99     1:13.80 (39.81)     1:58.41 (44.61)     2:42.43 (44.02)
        3:29.58 (47.15)     4:19.08 (49.50)     4:57.45 (38.37)     5:35.04 (37.59)
  8 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              5:44.97    5:38.61  
                  33.07     1:15.32 (42.25)     1:59.62 (44.30)     2:42.72 (43.10)
        3:31.09 (48.37)     4:22.93 (51.84)     5:01.73 (38.80)     5:38.61 (36.88)
  9 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              5:41.09    5:39.06  
                  35.14     1:16.01 (40.87)     2:01.83 (45.82)     2:46.69 (44.86)
        3:35.36 (48.67)     4:24.64 (49.28)     5:03.30 (38.66)     5:39.06 (35.76)
 10 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              5:44.21    5:39.13  
                  33.22     1:12.66 (39.44)     1:57.08 (44.42)     2:41.70 (44.62)
        3:31.08 (49.38)     4:20.92 (49.84)     5:00.79 (39.87)     5:39.13 (38.34)
 
Girls 14 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:07.41   6/16/2018 Jessica M Eden, GLSS -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Riggs, Caroline V         14 CM-WV                5:28.19    5:14.36  
                  33.98     1:11.56 (37.58)     1:53.40 (41.84)     2:34.10 (40.70)
        3:18.58 (44.48)     4:03.16 (44.58)     4:39.74 (36.58)     5:14.36 (34.62)
  2 Gaguzis, Peri S           14 KW-AM                5:14.61    5:21.76  
                  35.33     1:16.64 (41.31)     1:57.90 (41.26)     2:39.44 (41.54)
        3:25.30 (45.86)     4:10.57 (45.27)     4:46.66 (36.09)     5:21.76 (35.10)
  3 Kelley, Maeve E           14 PEAQ-AM              5:19.77    5:26.75  
                  35.12     1:15.25 (40.13)     1:57.68 (42.43)     2:38.70 (41.02)
        3:27.67 (48.97)     4:16.48 (48.81)     4:52.51 (36.03)     5:26.75 (34.24)
  4 Masters, Lauren K         14 WST-VA               5:29.21    5:28.67  
                  34.29     1:16.73 (42.44)     2:00.51 (43.78)     2:44.62 (44.11)
        3:29.44 (44.82)     4:17.89 (48.45)     4:53.95 (36.06)     5:28.67 (34.72)
  5 Morgan, Grace R           13 WST-VA               5:33.52    5:30.79  
                  35.21     1:16.36 (41.15)     1:58.75 (42.39)     2:40.22 (41.47)
        3:29.81 (49.59)     4:19.71 (49.90)     4:55.58 (35.87)     5:30.79 (35.21)
  6 Gillespie, Blaire C       14 PEAQ-AM              5:40.39    5:31.58  
                  32.72     1:11.81 (39.09)                             2:39.41 ( )
        3:27.60 (48.19)     4:15.26 (47.66)     4:53.52 (38.26)     5:31.58 (38.06)
  7 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               5:40.37    5:34.19  
                  34.26     1:13.81 (39.55)     1:58.39 (44.58)     2:42.16 (43.77)
        3:30.32 (48.16)     4:19.06 (48.74)     4:57.26 (38.20)     5:34.19 (36.93)
  8 Schroeder, Addison B      13 MOON-AM              5:45.48    5:35.04  
                  38.00     1:20.63 (42.63)     2:04.52 (43.89)     2:48.15 (43.63)
        3:35.53 (47.38)     4:24.92 (49.39)     5:00.05 (35.13)     5:35.04 (34.99)
  9 Eiben, Natalie J          14 JCCS-AM              5:41.38    5:37.91  
                  34.95     1:16.73 (41.78)     2:00.86 (44.13)     2:44.10 (43.24)
        3:32.69 (48.59)     4:21.87 (49.18)     5:00.94 (39.07)     5:37.91 (36.97)
 10 Powell, Jessie B          14 PACK-GU              5:44.86    5:41.09  
                  36.44     1:19.38 (42.94)     2:04.48 (45.10)     2:48.61 (44.13)
        3:37.68 (49.07)     4:26.34 (48.66)     5:03.92 (37.58)     5:41.09 (37.17)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vogel, Morgan P           14 MRST-LE              5:40.59    5:44.21  
                  35.22     1:15.59 (40.37)     2:02.98 (47.39)     2:48.50 (45.52)
        3:37.18 (48.68)     4:25.84 (48.66)     5:04.98 (39.14)     5:44.21 (39.23)
 12 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              5:32.66    5:44.97  
                  34.77     1:18.17 (43.40)     2:04.49 (46.32)     2:50.31 (45.82)
        3:37.37 (47.06)     4:28.00 (50.63)     5:06.63 (38.63)     5:44.97 (38.34)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Musbach, Marie L          14 LESD-LE              5:33.89    5:45.53  
                  36.83     1:20.22 (43.39)     2:04.57 (44.35)     2:48.22 (43.65)
        3:39.94 (51.72)     4:30.56 (50.62)     5:09.52 (38.96)     5:45.53 (36.01)
 14 Pophal, Sarah A           13 LESD-LE              5:44.20    5:46.24  
                  37.58     1:23.07 (45.49)     2:09.96 (46.89)     2:54.47 (44.51)
        3:41.32 (46.85)     4:31.16 (49.84)     5:10.19 (39.03)     5:46.24 (36.05)
 15 Li, Vivien Y              14 ANSC-AM              5:48.25    5:46.50  
                  34.29     1:15.22 (40.93)     2:01.33 (46.11)     2:45.79 (44.46)
        3:36.65 (50.86)     4:27.94 (51.29)     5:07.58 (39.64)     5:46.50 (38.92)
 16 Edgar, Carys E            13 LESD-LE              5:44.10    5:47.41  
                  35.60     1:20.69 (45.09)     2:05.84 (45.15)     2:48.19 (42.35)
        3:39.82 (51.63)     4:32.67 (52.85)     5:10.47 (37.80)     5:47.41 (36.94)
 17 Hilty, Ally N             13 FAST-AM              5:37.79    5:49.29  
                  36.47     1:17.87 (41.40)     2:01.72 (43.85)     2:45.08 (43.36)
        3:35.06 (49.98)     4:25.03 (49.97)     5:07.85 (42.82)     5:49.29 (41.44)
 18 Smith, Sammi M            14 GO-LE                5:37.57    5:51.25  
                  37.10     1:21.21 (44.11)     2:06.03 (44.82)     2:51.74 (45.71)
        3:42.76 (51.02)     4:36.22 (53.46)     5:14.49 (38.27)     5:51.25 (36.76)
 19 Edwards, Sydney E         14 PEAQ-AM              5:46.35    5:54.53  
                  37.85     1:24.14 (46.29)     2:08.10 (43.96)     2:52.07 (43.97)
        3:43.31 (51.24)     4:36.77 (53.46)     5:15.89 (39.12)     5:54.53 (38.64)
 -- Bautista, Chloe T         14 LESD-LE              5:38.53         DQ  
                  34.02     1:15.23 (41.21)     2:00.19 (44.96)     2:46.62 (46.43)
        3:34.57 (47.95)     4:26.73 (52.16)     5:05.86 (39.13)          DQ (37.19)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:16.58   6/16/2017 Ricky C Mihm, Allegheny North              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              4:34.51    4:21.68  
                  28.93     1:01.30 (32.37)     1:34.51 (33.21)     2:08.47 (33.96)
        2:41.79 (33.32)     3:15.95 (34.16)     3:49.71 (33.76)     4:21.68 (31.97)
  2 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             4:29.21    4:26.90  
                  30.80     1:04.48 (33.68)     1:37.82 (33.34)     2:11.57 (33.75)
        2:45.37 (33.80)     3:19.67 (34.30)     3:53.77 (34.10)     4:26.90 (33.13)
  3 Kallay, Lauryn E          19 UDUNE-IN             4:29.86    4:28.52  
                  30.83     1:04.69 (33.86)     1:38.84 (34.15)     2:13.05 (34.21)
                                3:21.57 ( )   4:28.52 (1:06.95)                    
  4 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              4:38.82    4:30.64  
                  31.15     1:04.66 (33.51)     1:38.72 (34.06)     2:12.99 (34.27)
        2:47.43 (34.44)     3:22.08 (34.65)     3:56.71 (34.63)     4:30.64 (33.93)
  5 Pampalone, Alex L         22 CM-WV                4:35.18    4:31.92  
                  32.12     1:06.17 (34.05)     1:40.76 (34.59)     2:15.62 (34.86)
        2:50.72 (35.10)     3:25.08 (34.36)     3:59.49 (34.41)     4:31.92 (32.43)
  6 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              4:32.43    4:32.19  
                  31.92     1:05.75 (33.83)     1:40.13 (34.38)     2:14.55 (34.42)
        2:49.37 (34.82)     3:24.00 (34.63)     3:58.70 (34.70)     4:32.19 (33.49)
  7 Bliss, Emma F             19 CM-WV                4:38.30    4:33.46  
                  30.77     1:04.76 (33.99)     1:39.26 (34.50)     2:14.62 (35.36)
        2:49.17 (34.55)     3:24.74 (35.57)     3:59.66 (34.92)     4:33.46 (33.80)
  8 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             4:36.66    4:34.62  
                  32.52     1:06.81 (34.29)     1:42.09 (35.28)     2:16.60 (34.51)
        2:52.01 (35.41)     3:26.21 (34.20)     4:01.21 (35.00)     4:34.62 (33.41)
  9 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              4:35.91    4:37.58  
                  31.74     1:06.08 (34.34)     1:40.64 (34.56)     2:15.87 (35.23)
        2:50.89 (35.02)     3:26.50 (35.61)     4:02.34 (35.84)     4:37.58 (35.24)
 10 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              4:39.57    4:42.74  
                  31.30     1:06.75 (35.45)     1:42.11 (35.36)     2:18.32 (36.21)
        2:54.00 (35.68)     3:30.24 (36.24)     4:06.86 (36.62)     4:42.74 (35.88)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:16.58   6/16/2017 Ricky C Mihm, Allegheny North              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             4:22.33    4:29.21  
                  31.25     1:04.99 (33.74)     1:39.59 (34.60)     2:14.09 (34.50)
        2:48.33 (34.24)     3:22.50 (34.17)     3:56.54 (34.04)     4:29.21 (32.67)
  2 Kallay, Lauryn E          19 UDUNE-IN             4:24.25    4:29.86  
                  32.31     1:06.44 (34.13)     1:41.25 (34.81)     2:15.58 (34.33)
        2:49.73 (34.15)     3:23.97 (34.24)     3:57.30 (33.33)     4:29.86 (32.56)
  3 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              4:28.82    4:32.43  
                  32.04     1:06.18 (34.14)     1:40.65 (34.47)     2:14.95 (34.30)
        2:49.41 (34.46)     3:23.79 (34.38)     3:58.39 (34.60)     4:32.43 (34.04)
  4 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              4:20.24    4:34.51  
                  30.42     1:04.62 (34.20)     1:40.42 (35.80)     2:15.20 (34.78)
        2:49.76 (34.56)     3:24.66 (34.90)     3:59.62 (34.96)     4:34.51 (34.89)
  5 Pampalone, Alex L         22 CM-WV                4:35.00    4:35.18  
                  32.63     1:07.03 (34.40)     1:41.46 (34.43)     2:16.33 (34.87)
        2:51.31 (34.98)     3:25.83 (34.52)     4:00.93 (35.10)     4:35.18 (34.25)
  6 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              4:32.60    4:35.91  
                  32.26     1:06.78 (34.52)     1:41.46 (34.68)     2:16.82 (35.36)
        2:51.41 (34.59)     3:26.61 (35.20)     4:01.50 (34.89)     4:35.91 (34.41)
  7 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             4:32.63    4:36.66  
                  32.13     1:06.77 (34.64)     1:41.79 (35.02)     2:17.01 (35.22)
        2:52.01 (35.00)     3:27.08 (35.07)     4:02.24 (35.16)     4:36.66 (34.42)
  8 Bliss, Emma F             19 CM-WV                4:37.89    4:38.30  
                  32.52     1:07.44 (34.92)     1:42.56 (35.12)     2:17.94 (35.38)
        2:53.41 (35.47)     3:29.79 (36.38)     4:05.58 (35.79)     4:38.30 (32.72)
  9 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              4:23.06    4:38.82  
                  32.09     1:06.80 (34.71)     1:41.91 (35.11)     2:16.72 (34.81)
        2:52.26 (35.54)     3:28.15 (35.89)     4:03.68 (35.53)     4:38.82 (35.14)
 10 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              4:32.44    4:39.57  
                  32.59     1:07.48 (34.89)     1:42.20 (34.72)     2:17.41 (35.21)
        2:52.55 (35.14)     3:28.42 (35.87)     4:04.55 (36.13)     4:39.57 (35.02)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA               4:44.39    4:40.85  
                  31.86     1:06.32 (34.46)     1:41.55 (35.23)     2:17.41 (35.86)
        2:52.92 (35.51)     3:29.07 (36.15)     4:05.57 (36.50)     4:40.85 (35.28)
 12 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              4:34.51    4:41.15  
                  32.75     1:08.21 (35.46)     1:43.54 (35.33)     2:19.28 (35.74)
        2:54.73 (35.45)     3:30.27 (35.54)     4:05.97 (35.70)     4:41.15 (35.18)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                4:30.00    4:41.32  
                  33.84     1:10.33 (36.49)     1:45.88 (35.55)     2:21.50 (35.62)
        2:56.61 (35.11)     3:31.83 (35.22)     4:06.92 (35.09)     4:41.32 (34.40)
 14 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              4:41.53    4:42.32  
                  33.81     1:09.62 (35.81)     1:45.64 (36.02)     2:21.48 (35.84)
        2:56.76 (35.28)     3:32.42 (35.66)     4:08.24 (35.82)     4:42.32 (34.08)
 15 Ratino, Bella N           18 BBA-LE               4:29.87    4:42.39  
                  31.49     1:05.46 (33.97)     1:40.96 (35.50)     2:17.15 (36.19)
        2:54.23 (37.08)     3:30.96 (36.73)     4:07.72 (36.76)     4:42.39 (34.67)
 16 Rice, McKenzie F          18 FAST$-LE             4:30.06    4:42.77  
                  33.12     1:08.26 (35.14)     1:43.47 (35.21)     2:19.50 (36.03)
        2:55.25 (35.75)     3:31.67 (36.42)     4:07.78 (36.11)     4:42.77 (34.99)
 17 Christinis, Cat M         20 JCCS-AM              4:39.87    4:43.51  
                  32.20     1:07.56 (35.36)     1:42.92 (35.36)     2:19.26 (36.34)
        2:55.20 (35.94)     3:31.73 (36.53)     4:07.93 (36.20)     4:43.51 (35.58)
 18 Dankle, Jael E            16 CM-WV                4:42.75    4:46.99  
                  33.38     1:09.40 (36.02)     1:45.96 (36.56)     2:22.70 (36.74)
        2:59.09 (36.39)     3:35.58 (36.49)     4:11.87 (36.29)     4:46.99 (35.12)
 19 Riggs, Abigail R          19 CM-WV                4:43.60    4:47.26  
                  33.98     1:10.57 (36.59)     1:47.44 (36.87)     2:24.60 (37.16)
        3:00.79 (36.19)     3:37.30 (36.51)     4:12.57 (35.27)     4:47.26 (34.69)
 20 Webster, Laryssa G        15 BRAD-NI              4:42.58    4:47.44  
                  31.30     1:07.14 (35.84)     1:44.19 (37.05)     2:20.88 (36.69)
        2:57.91 (37.03)     3:35.09 (37.18)     4:11.76 (36.67)     4:47.44 (35.68)
 21 Girts, Gracie M           15 PWRS-AM              4:40.75    4:49.71  
                  34.48     1:10.67 (36.19)     1:47.62 (36.95)     2:24.56 (36.94)
        3:01.52 (36.96)     3:38.29 (36.77)     4:16.08 (37.79)     4:49.71 (33.63)
 22 Urse, Olivia F            15 CM-WV                4:43.23    4:50.38  
                  34.20     1:11.56 (37.36)     1:48.82 (37.26)     2:25.68 (36.86)
        3:02.43 (36.75)     3:39.31 (36.88)     4:15.55 (36.24)     4:50.38 (34.83)
 23 Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              4:45.62    4:50.39  
                  34.05     1:11.53 (37.48)     1:48.92 (37.39)     2:26.20 (37.28)
        3:03.18 (36.98)     3:39.48 (36.30)     4:15.58 (36.10)     4:50.39 (34.81)
 24 Pophal, Claire B          16 LESD-LE              4:27.60    4:50.90  
                  32.22     1:08.49 (36.27)     1:45.20 (36.71)     2:22.42 (37.22)
        2:59.72 (37.30)     3:36.86 (37.14)     4:13.77 (36.91)     4:50.90 (37.13)
 25 Abruzzino, Adriana B      18 CM-WV                4:41.67    4:51.67  
                  34.71     1:12.53 (37.82)     1:49.83 (37.30)     2:27.14 (37.31)
        3:03.56 (36.42)     3:40.14 (36.58)     4:16.20 (36.06)     4:51.67 (35.47)
 26 Katz, Chloe T             16 LESD-LE              4:40.13    4:52.23  
                  33.55     1:09.61 (36.06)     1:46.51 (36.90)     2:24.32 (37.81)
        3:01.66 (37.34)     3:39.28 (37.62)     4:17.18 (37.90)     4:52.23 (35.05)
 27 Timken, Payton P          16 CCS-LE               4:46.53    4:52.92  
                  33.26     1:09.34 (36.08)     1:46.56 (37.22)     2:23.72 (37.16)
        3:01.24 (37.52)     3:38.61 (37.37)     4:16.24 (37.63)     4:52.92 (36.68)
 28 McClain, Kaelyn R         16 UNAC-AM              4:35.19    4:55.83  
                  33.04     1:09.74 (36.70)     1:47.44 (37.70)     2:25.57 (38.13)
        3:03.27 (37.70)     3:41.41 (38.14)     4:19.29 (37.88)     4:55.83 (36.54)
 29 Abruzzino, Mia N          15 CM-WV                4:43.42    4:58.54  
                  35.13     1:12.80 (37.67)     1:50.46 (37.66)     2:28.60 (38.14)
        3:06.41 (37.81)     3:44.75 (38.34)     4:22.55 (37.80)     4:58.54 (35.99)
 30 Rogan, Maddy M            17 KRKN-NI              4:37.86    5:10.11  
                  33.87     1:12.24 (38.37)     1:51.61 (39.37)     2:31.63 (40.02)
        3:11.17 (39.54)     3:51.26 (40.09)     4:31.00 (39.74)     5:10.11 (39.11)
 
Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 9:06.02   6/18/2017 Charlie K Clark, VSC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             8:58.98    9:13.18  
                  33.21     1:08.42 (35.21)     1:44.37 (35.95)     2:19.66 (35.29)
        2:55.29 (35.63)     3:30.76 (35.47)     4:06.24 (35.48)     4:41.66 (35.42)
        5:16.10 (34.44)     5:50.04 (33.94)     6:23.87 (33.83)     6:57.40 (33.53)
        7:31.44 (34.04)     8:05.77 (34.33)     8:39.93 (34.16)     9:13.18 (33.25)
  2 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              9:14.32    9:16.01  
                  30.73     1:05.08 (34.35)     1:40.27 (35.19)     2:15.90 (35.63)
        2:51.03 (35.13)     3:26.54 (35.51)     4:01.99 (35.45)     4:37.85 (35.86)
        5:12.86 (35.01)     5:48.68 (35.82)     6:24.36 (35.68)     6:59.88 (35.52)
        7:34.94 (35.06)     8:09.49 (34.55)     8:38.15 (28.66)     9:16.01 (37.86)
  3 Pampalone, Alex L         22 CM-WV                9:30.00    9:16.71  
                  32.56     1:07.38 (34.82)     1:42.20 (34.82)     2:17.14 (34.94)
        2:51.83 (34.69)     3:26.93 (35.10)     4:02.12 (35.19)     4:37.53 (35.41)
        5:12.64 (35.11)     5:47.97 (35.33)     6:23.17 (35.20)     6:58.32 (35.15)
        7:33.35 (35.03)     8:08.37 (35.02)     8:43.18 (34.81)     9:16.71 (33.53)
  4 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              9:00.35    9:19.14  
                  33.15     1:08.34 (35.19)     1:43.57 (35.23)     2:18.77 (35.20)
        2:52.06 (33.29)     3:29.06 (37.00)     4:04.35 (35.29)     4:39.76 (35.41)
        5:13.95 (34.19)     5:49.93 (35.98)     6:25.03 (35.10)     7:00.04 (35.01)
        7:35.09 (35.05)     8:10.11 (35.02)     8:44.94 (34.83)     9:19.14 (34.20)
  5 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              8:52.79    9:20.34  
                  33.26     1:08.14 (34.88)     1:43.38 (35.24)     2:18.50 (35.12)
        2:53.49 (34.99)     3:28.36 (34.87)     4:03.25 (34.89)     4:38.29 (35.04)
                                5:48.66 ( )     6:24.19 (35.53)     6:59.38 (35.19)
                                8:10.35 ( )     8:45.89 (35.54)     9:20.34 (34.45)
  6 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              9:01.31    9:26.14  
                  32.69     1:07.72 (35.03)     1:43.00 (35.28)     2:18.33 (35.33)
        2:53.67 (35.34)     3:29.02 (35.35)     4:04.30 (35.28)     4:39.79 (35.49)
        5:15.69 (35.90)     5:51.59 (35.90)     6:27.34 (35.75)     7:03.02 (35.68)
        7:38.99 (35.97)     8:14.75 (35.76)     8:50.89 (36.14)     9:26.14 (35.25)
  7 Rice, McKenzie F          18 FAST$-LE             9:18.12    9:29.68  
                  33.56     1:09.04 (35.48)     1:45.14 (36.10)     2:20.79 (35.65)
        2:57.14 (36.35)     3:32.67 (35.53)     4:08.95 (36.28)     4:44.70 (35.75)
        5:20.96 (36.26)     5:56.29 (35.33)     6:32.33 (36.04)     7:08.01 (35.68)
        7:43.94 (35.93)     8:19.03 (35.09)     8:55.08 (36.05)     9:29.68 (34.60)
  8 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              9:15.63    9:29.74  
                  33.58     1:09.12 (35.54)     1:44.56 (35.44)     2:20.11 (35.55)
        2:55.70 (35.59)     3:30.95 (35.25)     4:06.28 (35.33)     4:41.75 (35.47)
        5:17.66 (35.91)     5:53.66 (36.00)     6:29.43 (35.77)     7:05.82 (36.39)
        7:42.00 (36.18)     8:18.09 (36.09)     8:53.84 (35.75)     9:29.74 (35.90)
  9 Christinis, Cat M         20 JCCS-AM              9:32.24    9:32.48  
                  32.46     1:07.41 (34.95)     1:43.02 (35.61)     2:18.67 (35.65)
        2:54.69 (36.02)     3:30.84 (36.15)     4:07.05 (36.21)     4:43.09 (36.04)
        5:19.39 (36.30)     5:55.47 (36.08)     6:31.83 (36.36)     7:08.06 (36.23)
        7:44.40 (36.34)     8:21.02 (36.62)     8:57.23 (36.21)     9:32.48 (35.25)
 10 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA               9:45.66    9:33.99  
                  32.47     1:07.26 (34.79)     1:42.96 (35.70)     2:19.05 (36.09)
        2:55.03 (35.98)     3:31.38 (36.35)     4:07.62 (36.24)     4:43.90 (36.28)
        5:20.60 (36.70)     5:57.06 (36.46)     6:33.76 (36.70)     7:10.12 (36.36)
        7:46.74 (36.62)     8:23.23 (36.49)     8:59.29 (36.06)     9:33.99 (34.70)
 11 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              9:21.39    9:38.59  
                  33.87     1:10.40 (36.53)     1:45.87 (35.47)     2:22.05 (36.18)
        2:57.46 (35.41)     3:33.92 (36.46)     4:04.93 (31.01)     4:46.68 (41.75)
        5:22.73 (36.05)     5:59.53 (36.80)     6:35.97 (36.44)     7:13.35 (37.38)
        7:49.43 (36.08)     8:26.61 (37.18)     9:02.91 (36.30)     9:38.59 (35.68)
 12 Ratino, Bella N           18 BBA-LE               9:10.28    9:41.53  
                  32.52     1:07.81 (35.29)     1:43.50 (35.69)     2:18.76 (35.26)
        2:54.48 (35.72)     3:30.33 (35.85)     4:06.83 (36.50)     4:44.04 (37.21)
        5:21.52 (37.48)     5:58.73 (37.21)     6:36.01 (37.28)     7:13.31 (37.30)
        7:50.09 (36.78)     8:27.56 (37.47)     9:04.82 (37.26)     9:41.53 (36.71)
 13 Pophal, Claire B          16 LESD-LE              9:09.65    9:43.44  
                  32.77     1:08.26 (35.49)     1:43.97 (35.71)     2:19.96 (35.99)
        2:51.70 (31.74)     3:32.59 (40.89)     4:09.88 (37.29)     4:46.56 (36.68)
        5:23.54 (36.98)     6:00.88 (37.34)     6:38.04 (37.16)     7:15.73 (37.69)
        7:52.55 (36.82)     8:29.86 (37.31)     9:06.96 (37.10)     9:43.44 (36.48)
 14 Dankle, Jael E            16 CM-WV                9:39.23    9:46.36  
                  33.93     1:10.32 (36.39)     1:48.13 (37.81)     2:25.78 (37.65)
        3:02.91 (37.13)     3:39.69 (36.78)     4:16.77 (37.08)     4:53.81 (37.04)
        5:31.03 (37.22)     6:07.91 (36.88)     6:43.04 (35.13)     7:22.01 (38.97)
        7:59.12 (37.11)     8:35.23 (36.11)     9:11.68 (36.45)     9:46.36 (34.68)
 15 Riggs, Abigail R          19 CM-WV                9:37.82    9:46.84  
                  34.82     1:11.48 (36.66)     1:48.85 (37.37)     2:26.00 (37.15)
        3:03.33 (37.33)     3:40.03 (36.70)     4:17.28 (37.25)     4:54.32 (37.04)
        5:31.48 (37.16)     6:08.66 (37.18)     6:45.87 (37.21)     7:22.90 (37.03)
        7:59.69 (36.79)     8:36.09 (36.40)     9:12.28 (36.19)     9:46.84 (34.56)
 16 Senglaub, Katie           15 VICT-NI              9:41.67    9:52.07  
                  33.87     1:10.53 (36.66)     1:47.17 (36.64)     2:24.61 (37.44)
        3:01.58 (36.97)     3:39.03 (37.45)     4:16.24 (37.21)     4:54.12 (37.88)
        5:31.69 (37.57)     6:09.68 (37.99)     6:47.44 (37.76)     7:25.18 (37.74)
        8:02.51 (37.33)     8:40.00 (37.49)     9:16.60 (36.60)     9:52.07 (35.47)
 17 Senglaub, Emma            15 VICT-NI              9:42.88    9:53.47  
                  35.01     1:12.89 (37.88)     1:50.53 (37.64)     2:28.44 (37.91)
        3:05.80 (37.36)     3:43.50 (37.70)     4:20.48 (36.98)     4:58.68 (38.20)
        5:36.02 (37.34)     6:13.99 (37.97)     6:51.07 (37.08)     7:28.66 (37.59)
        8:05.50 (36.84)     8:42.65 (37.15)     9:18.43 (35.78)     9:53.47 (35.04)
 18 Bugara, Baila M           15 CCS-LE               9:53.10    9:53.77  
                  32.88     1:09.71 (36.83)     1:47.28 (37.57)     2:25.05 (37.77)
        3:02.66 (37.61)     3:40.55 (37.89)     4:18.34 (37.79)     4:56.21 (37.87)
        5:33.68 (37.47)     6:11.48 (37.80)     6:49.09 (37.61)     7:26.69 (37.60)
        8:03.99 (37.30)     8:41.25 (37.26)     9:18.22 (36.97)     9:53.77 (35.55)
 19 Timken, Payton P          16 CCS-LE               9:53.60    9:57.99  
                  33.30     1:10.33 (37.03)     1:47.86 (37.53)     2:25.61 (37.75)
        3:03.47 (37.86)     3:41.18 (37.71)     4:19.32 (38.14)     4:57.14 (37.82)
        5:34.88 (37.74)     6:13.14 (38.26)     6:50.89 (37.75)     7:28.81 (37.92)
        8:06.50 (37.69)     8:44.20 (37.70)     9:21.41 (37.21)     9:57.99 (36.58)
 20 Irwin, Megan I            18 RYD-LE               9:42.19    9:59.45  
                  32.29     1:08.31 (36.02)     1:45.17 (36.86)     2:22.58 (37.41)
        2:59.81 (37.23)     3:37.62 (37.81)     4:15.79 (38.17)     4:54.08 (38.29)
        5:32.14 (38.06)     6:10.65 (38.51)     6:48.43 (37.78)     7:27.33 (38.90)
        8:05.51 (38.18)     8:44.24 (38.73)     9:22.59 (38.35)     9:59.45 (36.86)
 21 Murphy, Maddy M           16 FAST$-LE            10:08.99   10:07.70  
                  33.65     1:11.60 (37.95)     1:49.85 (38.25)     2:28.90 (39.05)
        3:07.93 (39.03)     3:47.47 (39.54)     4:26.74 (39.27)     5:06.32 (39.58)
        5:45.13 (38.81)     6:24.02 (38.89)     7:02.54 (38.52)     7:41.13 (38.59)
        8:19.51 (38.38)     8:57.64 (38.13)     9:33.29 (35.65)    10:07.70 (34.41)
 22 Simko, Paige E            15 WST-VA               9:59.43   10:14.77  
                  33.17     1:09.59 (36.42)     1:47.57 (37.98)     2:25.18 (37.61)
        3:03.30 (38.12)     3:41.40 (38.10)     4:19.97 (38.57)     4:59.00 (39.03)
        5:38.07 (39.07)     6:17.11 (39.04)     6:56.19 (39.08)     7:36.89 (40.70)
        8:17.15 (40.26)     8:56.91 (39.76)     9:37.61 (40.70)    10:14.77 (37.16)
 23 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              9:46.73   10:18.01  
                  33.36     1:10.76 (37.40)     1:48.96 (38.20)     2:28.13 (39.17)
        3:07.13 (39.00)     3:46.52 (39.39)     4:15.35 (28.83)     5:04.87 (49.52)
        5:44.37 (39.50)     6:23.93 (39.56)     7:03.13 (39.20)     7:42.84 (39.71)
        8:21.97 (39.13)     9:01.31 (39.34)     9:40.40 (39.09)    10:18.01 (37.61)
 24 St.Clair, Piper A         16 CCS-LE               9:58.21   10:23.97  
                  33.87     1:11.74 (37.87)     1:49.55 (37.81)     2:28.73 (39.18)
        3:07.38 (38.65)     3:47.71 (40.33)     4:27.26 (39.55)     5:08.06 (40.80)
        5:48.19 (40.13)     6:28.23 (40.04)     7:07.45 (39.22)     7:47.31 (39.86)
        8:27.55 (40.24)     9:07.10 (39.55)     9:46.28 (39.18)    10:23.97 (37.69)
 -- Bliss, Emma F             19 CM-WV                9:43.61        DFS  
 
Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 17:13.55   6/14/2018 Sylvia E Stewart-Bates, LESD -LE          
 Pool Record: ! 17:06.85   3/24/2013 Zoe Thatcher, Mason Manta Rays            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culotta, Tori R           15 LESD-LE             16:59.30   17:21.67  
                  31.87     1:06.33 (34.46)     1:40.58 (34.25)     2:14.79 (34.21)
        2:48.98 (34.19)     3:23.35 (34.37)     3:57.89 (34.54)     4:32.32 (34.43)
        5:06.87 (34.55)     5:41.72 (34.85)     6:16.73 (35.01)     6:51.27 (34.54)
        7:25.98 (34.71)     8:00.93 (34.95)     8:36.31 (35.38)     9:10.71 (34.40)
        9:45.76 (35.05)    10:20.73 (34.97)    10:55.53 (34.80)    11:30.59 (35.06)
       12:05.63 (35.04)    12:40.83 (35.20)    13:16.01 (35.18)    13:51.36 (35.35)
       14:26.09 (34.73)    15:01.05 (34.96)    15:36.44 (35.39)    16:11.61 (35.17)
       16:46.98 (35.37)    17:21.67 (34.69)                                        
  2 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE             17:10.00   17:29.58  
                  32.10     1:06.67 (34.57)     1:41.04 (34.37)     2:15.48 (34.44)
        2:50.03 (34.55)     3:24.68 (34.65)     3:59.46 (34.78)     4:34.34 (34.88)
        5:09.30 (34.96)     5:44.29 (34.99)     6:19.09 (34.80)     6:54.24 (35.15)
        7:29.44 (35.20)     8:04.79 (35.35)     8:40.09 (35.30)     9:15.31 (35.22)
        9:50.47 (35.16)    10:25.76 (35.29)    11:00.86 (35.10)    11:36.17 (35.31)
       12:11.37 (35.20)    12:46.90 (35.53)    13:22.27 (35.37)    13:57.70 (35.43)
       14:33.12 (35.42)    15:08.65 (35.53)    15:44.34 (35.69)    16:19.66 (35.32)
       16:55.03 (35.37)    17:29.58 (34.55)                                        
  3 Pophal, Claire B          16 LESD-LE             17:26.12   17:31.75  
                  31.71     1:05.92 (34.21)     1:39.85 (33.93)     2:14.63 (34.78)
        2:49.19 (34.56)     3:24.16 (34.97)     3:58.79 (34.63)     4:34.04 (35.25)
        5:08.69 (34.65)     5:44.07 (35.38)     6:18.76 (34.69)     6:54.21 (35.45)
        7:29.30 (35.09)     8:05.44 (36.14)     8:40.71 (35.27)     9:15.99 (35.28)
        9:50.70 (34.71)    10:26.76 (36.06)    11:02.17 (35.41)    11:38.24 (36.07)
       12:14.08 (35.84)    12:50.31 (36.23)    13:26.17 (35.86)    14:02.46 (36.29)
       14:38.35 (35.89)    15:13.90 (35.55)    15:48.93 (35.03)    16:23.85 (34.92)
       16:58.87 (35.02)    17:31.75 (32.88)                                        
  4 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE            17:02.07   17:32.81  
                  32.31     1:07.73 (35.42)     1:42.98 (35.25)     2:19.11 (36.13)
                                3:30.07 ( )                             4:40.74 ( )
        5:15.99 (35.25)     5:51.93 (35.94)     6:27.54 (35.61)     7:03.50 (35.96)
        7:38.49 (34.99)     8:13.74 (35.25)     8:48.56 (34.82)     9:23.72 (35.16)
        9:58.88 (35.16)    10:33.68 (34.80)    11:08.86 (35.18)    11:44.02 (35.16)
       12:18.87 (34.85)    12:54.40 (35.53)    13:29.72 (35.32)    14:05.30 (35.58)
       14:40.48 (35.18)    15:15.47 (34.99)    15:50.47 (35.00)    16:25.28 (34.81)
       17:00.04 (34.76)    17:32.81 (32.77)                                        
  5 Johnson, Julia A          17 LESD-LE             17:27.55   17:35.17  
                  32.05     1:06.17 (34.12)     1:40.87 (34.70)     2:15.58 (34.71)
        2:50.71 (35.13)     3:25.86 (35.15)     4:01.52 (35.66)     4:36.99 (35.47)
        5:12.61 (35.62)     5:48.32 (35.71)     6:24.00 (35.68)     6:59.69 (35.69)
        7:35.45 (35.76)     8:10.91 (35.46)     8:46.65 (35.74)     9:22.05 (35.40)
        9:58.00 (35.95)    10:33.88 (35.88)    11:09.31 (35.43)    11:44.86 (35.55)
       12:20.60 (35.74)    12:56.28 (35.68)    13:31.19 (34.91)    14:06.53 (35.34)
       14:41.43 (34.90)    15:16.51 (35.08)    15:51.07 (34.56)    16:26.13 (35.06)
       17:00.87 (34.74)    17:35.17 (34.30)                                        
  6 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE             18:10.01   18:11.51  
                  32.39     1:08.18 (35.79)     1:43.00 (34.82)     2:19.11 (36.11)
        2:54.78 (35.67)     3:31.48 (36.70)     4:07.16 (35.68)     4:43.76 (36.60)
        5:20.06 (36.30)     5:57.13 (37.07)     6:33.22 (36.09)     7:09.91 (36.69)
        7:46.43 (36.52)     8:23.62 (37.19)     8:59.87 (36.25)     9:36.87 (37.00)
       10:13.86 (36.99)    10:50.58 (36.72)    11:27.21 (36.63)    12:04.40 (37.19)
       12:41.41 (37.01)    13:18.37 (36.96)    13:54.64 (36.27)    14:31.78 (37.14)
       15:08.22 (36.44)    15:45.48 (37.26)    16:22.13 (36.65)    16:59.45 (37.32)
       17:35.96 (36.51)    18:11.51 (35.55)                                        
  7 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA              18:27.23   18:17.21  
                  31.96     1:06.87 (34.91)     1:42.57 (35.70)     2:18.87 (36.30)
        2:55.19 (36.32)     3:31.90 (36.71)     4:08.55 (36.65)     4:45.56 (37.01)
        5:22.30 (36.74)     5:58.94 (36.64)     6:35.97 (37.03)     7:12.29 (36.32)
        7:49.07 (36.78)     8:25.75 (36.68)     9:02.41 (36.66)     9:38.87 (36.46)
       10:15.50 (36.63)    10:52.42 (36.92)    11:29.77 (37.35)    12:07.01 (37.24)
       12:44.14 (37.13)    13:21.32 (37.18)    13:58.28 (36.96)    14:35.46 (37.18)
       15:11.67 (36.21)    15:50.03 (38.36)    16:26.77 (36.74)    17:03.94 (37.17)
       17:41.11 (37.17)    18:17.21 (36.10)                                        
  8 Dankle, Jael E            16 CM-WV               19:17.62   18:22.40  
                  33.88     1:10.80 (36.92)     1:48.50 (37.70)     2:25.22 (36.72)
        3:02.50 (37.28)     3:39.67 (37.17)     4:17.13 (37.46)     4:54.10 (36.97)
        5:31.51 (37.41)     6:08.49 (36.98)     6:46.44 (37.95)     7:23.41 (36.97)
        8:00.57 (37.16)     8:37.29 (36.72)     9:14.20 (36.91)     9:50.90 (36.70)
       10:27.75 (36.85)    11:04.73 (36.98)    11:41.45 (36.72)    12:17.70 (36.25)
       12:54.37 (36.67)    13:31.43 (37.06)    14:08.56 (37.13)    14:44.72 (36.16)
       15:21.63 (36.91)    15:58.01 (36.38)    16:34.74 (36.73)    17:11.47 (36.73)
       17:47.89 (36.42)    18:22.40 (34.51)                                        
  9 Pampalone, Alex L         22 CM-WV               18:30.00   18:22.96  
                  33.17     1:09.52 (36.35)     1:45.89 (36.37)     2:22.75 (36.86)
        2:59.14 (36.39)     3:35.91 (36.77)     4:12.35 (36.44)     4:49.24 (36.89)
        5:26.05 (36.81)     6:02.67 (36.62)     6:39.16 (36.49)     7:15.63 (36.47)
        7:51.88 (36.25)     8:28.66 (36.78)     9:05.31 (36.65)     9:42.30 (36.99)
       10:19.24 (36.94)    10:56.47 (37.23)    11:33.95 (37.48)    12:10.92 (36.97)
       12:47.69 (36.77)    13:24.61 (36.92)    14:01.88 (37.27)    14:39.21 (37.33)
       15:15.27 (36.06)    15:53.73 (38.46)    16:31.17 (37.44)    17:08.58 (37.41)
       17:45.83 (37.25)    18:22.96 (37.13)                                        
 10 Rice, McKenzie F          18 FAST$-LE            17:32.46   18:29.93  
                  33.26     1:09.70 (36.44)     1:46.15 (36.45)     2:23.33 (37.18)
        3:00.46 (37.13)     3:38.38 (37.92)     4:15.68 (37.30)     4:53.30 (37.62)
        5:30.49 (37.19)     6:08.07 (37.58)     6:45.03 (36.96)     7:22.65 (37.62)
        7:59.46 (36.81)     8:37.29 (37.83)     9:14.23 (36.94)     9:51.75 (37.52)
       10:28.90 (37.15)    11:06.40 (37.50)    11:43.13 (36.73)    12:20.34 (37.21)
       12:57.05 (36.71)    13:34.09 (37.04)    14:10.85 (36.76)    14:48.14 (37.29)
       15:25.05 (36.91)    16:02.44 (37.39)    16:39.07 (36.63)    17:16.33 (37.26)
       17:53.16 (36.83)    18:29.93 (36.77)                                        
 11 Krosky, Karen L           17 CSI-LE              18:25.33   18:31.13  
                  32.04     1:07.83 (35.79)     1:44.05 (36.22)     2:21.27 (37.22)
        2:58.08 (36.81)     3:35.29 (37.21)     4:12.49 (37.20)     4:50.18 (37.69)
        5:27.33 (37.15)     6:04.84 (37.51)     6:42.36 (37.52)     7:20.37 (38.01)
        7:56.95 (36.58)     8:34.28 (37.33)     9:11.70 (37.42)     9:49.54 (37.84)
       10:27.97 (38.43)    11:05.07 (37.10)    11:42.81 (37.74)    12:20.35 (37.54)
       12:57.70 (37.35)    13:35.12 (37.42)    14:12.24 (37.12)    14:49.05 (36.81)
       15:27.00 (37.95)    16:03.93 (36.93)    16:40.80 (36.87)    17:18.00 (37.20)
       17:54.86 (36.86)    18:31.13 (36.27)                                        
 12 Timken, Payton P          16 CCS-LE              18:26.96   18:38.74  
                  32.12     1:07.61 (35.49)     1:44.28 (36.67)     2:21.33 (37.05)
        2:58.68 (37.35)     3:35.93 (37.25)     4:13.48 (37.55)     4:51.32 (37.84)
        5:29.24 (37.92)     6:07.02 (37.78)     6:44.88 (37.86)     7:22.58 (37.70)
        8:00.63 (38.05)     8:38.50 (37.87)     9:16.24 (37.74)     9:53.80 (37.56)
       10:31.71 (37.91)    11:09.43 (37.72)    11:47.20 (37.77)    12:24.69 (37.49)
       13:02.15 (37.46)    13:39.91 (37.76)    14:17.66 (37.75)    14:55.22 (37.56)
       15:32.83 (37.61)    16:10.41 (37.58)    16:47.78 (37.37)    17:25.42 (37.64)
       18:02.46 (37.04)    18:38.74 (36.28)                                        
 13 Ratino, Bella N           18 BBA-LE              17:49.36   18:40.61  
                  32.01     1:06.45 (34.44)     1:41.96 (35.51)     2:18.11 (36.15)
        2:54.69 (36.58)     3:31.57 (36.88)     4:09.22 (37.65)     4:47.05 (37.83)
        5:25.10 (38.05)     6:03.09 (37.99)     6:41.32 (38.23)     7:19.36 (38.04)
        7:57.34 (37.98)     8:35.00 (37.66)     9:13.15 (38.15)     9:50.45 (37.30)
       10:27.96 (37.51)    11:05.75 (37.79)    11:43.11 (37.36)    12:21.16 (38.05)
       12:58.09 (36.93)    13:35.98 (37.89)    14:14.29 (38.31)    14:52.26 (37.97)
       15:31.01 (38.75)    16:09.74 (38.73)    16:47.46 (37.72)    17:25.84 (38.38)
       18:03.68 (37.84)    18:40.61 (36.93)                                        
 14 Katz, Chloe T             16 LESD-LE             18:22.12   18:58.52  
                  32.30     1:07.24 (34.94)     1:43.75 (36.51)     2:21.05 (37.30)
        2:57.59 (36.54)     3:35.35 (37.76)     4:13.10 (37.75)     4:51.59 (38.49)
        5:29.53 (37.94)     6:06.99 (37.46)     6:45.75 (38.76)     7:24.40 (38.65)
        8:02.22 (37.82)     8:41.46 (39.24)     9:19.95 (38.49)     9:58.54 (38.59)
       10:38.86 (40.32)    11:16.45 (37.59)    11:55.18 (38.73)    12:35.22 (40.04)
       13:13.96 (38.74)    13:52.97 (39.01)    14:31.90 (38.93)    15:10.02 (38.12)
       15:48.38 (38.36)    16:27.22 (38.84)    17:05.58 (38.36)    17:43.69 (38.11)
       18:21.65 (37.96)    18:58.52 (36.87)                                        
 15 Smeltzer, Lizzie R        16 PEAQ-AM             19:08.64   19:21.17  
                  33.53     1:10.10 (36.57)     1:47.11 (37.01)     2:23.91 (36.80)
        3:01.56 (37.65)     3:38.88 (37.32)     4:16.92 (38.04)     4:54.78 (37.86)
        5:33.42 (38.64)     6:11.72 (38.30)     6:50.55 (38.83)     7:29.19 (38.64)
        8:08.27 (39.08)     8:47.37 (39.10)     9:27.05 (39.68)    10:06.44 (39.39)
       10:46.08 (39.64)    11:25.55 (39.47)    12:05.30 (39.75)    12:44.92 (39.62)
       13:24.73 (39.81)    14:04.76 (40.03)    14:45.04 (40.28)    15:25.04 (40.00)
       16:04.99 (39.95)    16:44.81 (39.82)    17:24.52 (39.71)    18:03.90 (39.38)
       18:43.13 (39.23)    19:21.17 (38.04)                                        
 16 Simko, Paige E            15 WST-VA              19:04.52   19:27.65  
                  32.71     1:08.84 (36.13)     1:46.62 (37.78)     2:24.65 (38.03)
        3:02.87 (38.22)     3:41.54 (38.67)     4:20.38 (38.84)     4:59.60 (39.22)
        5:38.45 (38.85)     6:17.56 (39.11)     6:56.99 (39.43)     7:37.26 (40.27)
        8:16.77 (39.51)     8:56.69 (39.92)     9:36.56 (39.87)    10:16.88 (40.32)
       10:57.03 (40.15)    11:37.11 (40.08)    12:17.19 (40.08)    12:57.14 (39.95)
       13:37.36 (40.22)    14:17.16 (39.80)    14:56.50 (39.34)    15:35.89 (39.39)
       16:15.57 (39.68)    16:54.58 (39.01)    17:32.14 (37.56)    18:09.51 (37.37)
       18:49.54 (40.03)    19:27.65 (38.11)                                        
 17 Murphy, Maddy M           16 FAST$-LE            19:29.59   19:28.81  
                  34.54     1:13.40 (38.86)     1:53.25 (39.85)     2:33.00 (39.75)
        3:12.63 (39.63)     3:52.21 (39.58)     4:31.59 (39.38)     5:11.18 (39.59)
        5:50.98 (39.80)     6:30.56 (39.58)     7:05.83 (35.27)     7:49.14 (43.31)
        8:28.81 (39.67)     9:08.52 (39.71)     9:48.16 (39.64)    10:27.74 (39.58)
       11:07.25 (39.51)    11:46.83 (39.58)    12:26.42 (39.59)    13:06.19 (39.77)
       13:45.24 (39.05)    14:24.31 (39.07)    15:03.42 (39.11)    15:41.61 (38.19)
       16:20.15 (38.54)    16:58.34 (38.19)    17:36.99 (38.65)    18:15.31 (38.32)
       18:53.21 (37.90)    19:28.81 (35.60)                                        
 18 McClain, Kaelyn R         16 UNAC-AM             18:05.46   19:30.70  
                  33.19     1:09.78 (36.59)     1:48.24 (38.46)     2:25.79 (37.55)
        3:04.39 (38.60)     3:42.78 (38.39)     4:21.90 (39.12)     5:00.77 (38.87)
        5:40.54 (39.77)     6:19.63 (39.09)     6:59.02 (39.39)     7:38.33 (39.31)
        8:18.13 (39.80)     8:57.42 (39.29)     9:36.83 (39.41)    10:16.05 (39.22)
       10:55.69 (39.64)    11:34.76 (39.07)    12:14.57 (39.81)    12:54.06 (39.49)
       13:34.04 (39.98)    14:13.87 (39.83)    14:53.74 (39.87)    15:33.78 (40.04)
       16:13.88 (40.10)    16:53.55 (39.67)    17:33.26 (39.71)    18:12.91 (39.65)
       18:52.22 (39.31)    19:30.70 (38.48)                                        
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:52.22   6/18/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              5:07.42    4:53.92  
                  32.86     1:09.48 (36.62)     1:46.54 (37.06)     2:22.49 (35.95)
        3:04.72 (42.23)     3:47.22 (42.50)     4:21.22 (34.00)     4:53.92 (32.70)
  2 Brinton, Emma E           20 DUQU-AM              5:05.93    5:02.53  
                  32.07     1:09.26 (37.19)     1:47.89 (38.63)     2:25.74 (37.85)
        3:08.77 (43.03)     3:53.67 (44.90)     4:28.77 (35.10)     5:02.53 (33.76)
  3 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             5:04.78    5:04.25  
                  31.56     1:07.68 (36.12)     1:45.96 (38.28)     2:24.64 (38.68)
        3:09.34 (44.70)     3:55.46 (46.12)     4:30.45 (34.99)     5:04.25 (33.80)
  4 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             5:09.14    5:04.62  
                  31.79     1:07.93 (36.14)     1:49.02 (41.09)     2:28.76 (39.74)
        3:12.57 (43.81)     3:56.72 (44.15)     4:31.58 (34.86)     5:04.62 (33.04)
  5 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              5:07.29    5:07.17  
                  32.14     1:08.32 (36.18)     1:48.90 (40.58)     2:28.51 (39.61)
        3:12.44 (43.93)     3:57.66 (45.22)     4:32.82 (35.16)     5:07.17 (34.35)
  6 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              5:11.34    5:10.22  
                  32.56     1:09.62 (37.06)     1:49.30 (39.68)     2:27.71 (38.41)
        3:12.63 (44.92)     3:57.91 (45.28)     4:34.37 (36.46)     5:10.22 (35.85)
  7 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              5:17.90    5:12.66  
                  32.13     1:10.15 (38.02)     1:51.26 (41.11)     2:32.21 (40.95)
        3:15.76 (43.55)     4:01.88 (46.12)     4:37.86 (35.98)     5:12.66 (34.80)
  8 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               5:18.29    5:17.02  
                  32.03     1:08.92 (36.89)     1:49.65 (40.73)     2:30.35 (40.70)
        3:16.52 (46.17)     4:03.33 (46.81)     4:40.98 (37.65)     5:17.02 (36.04)
  9 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               5:21.40    5:17.91  
                  32.13     1:10.73 (38.60)     1:53.70 (42.97)     2:35.67 (41.97)
        3:19.65 (43.98)     4:06.26 (46.61)     4:42.31 (36.05)     5:17.91 (35.60)
 10 Renuart, Bryanna J        18 FAST$-LE             5:17.35    5:23.61  
                  32.32     1:11.46 (39.14)     1:54.87 (43.41)     2:36.68 (41.81)
        3:22.57 (45.89)     4:09.05 (46.48)   5:23.61 (1:14.56)                    
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:52.22   6/18/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             4:57.01    5:04.78  
                  31.64     1:08.11 (36.47)     1:46.31 (38.20)     2:24.91 (38.60)
        3:10.25 (45.34)     3:56.50 (46.25)     4:31.09 (34.59)     5:04.78 (33.69)
  2 Brinton, Emma E           20 DUQU-AM              5:05.50    5:05.93  
                  32.76     1:10.26 (37.50)     1:49.45 (39.19)     2:28.04 (38.59)
        3:11.69 (43.65)     3:56.60 (44.91)     4:31.93 (35.33)     5:05.93 (34.00)
  3 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              4:59.09    5:07.29  
                  32.60     1:09.84 (37.24)     1:50.27 (40.43)     2:29.54 (39.27)
        3:13.92 (44.38)     3:57.80 (43.88)     4:32.91 (35.11)     5:07.29 (34.38)
  4 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              4:51.80    5:07.42  
                  34.35     1:13.85 (39.50)     1:53.48 (39.63)     2:32.37 (38.89)
        3:15.77 (43.40)     3:59.92 (44.15)     4:34.33 (34.41)     5:07.42 (33.09)
  5 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             5:07.77    5:09.14  
                  31.73     1:07.86 (36.13)     1:49.49 (41.63)     2:29.27 (39.78)
        3:13.87 (44.60)     3:58.27 (44.40)     4:34.32 (36.05)     5:09.14 (34.82)
  6 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              5:05.71    5:11.34  
                  33.33     1:10.77 (37.44)     1:50.14 (39.37)     2:30.59 (40.45)
        3:14.24 (43.65)     3:59.56 (45.32)     4:35.89 (36.33)     5:11.34 (35.45)
  7 Renuart, Bryanna J        18 FAST$-LE             5:18.47    5:17.35  
                  31.77     1:09.08 (37.31)     1:51.19 (42.11)     2:32.28 (41.09)
        3:16.97 (44.69)     4:03.13 (46.16)     4:40.74 (37.61)     5:17.35 (36.61)
  8 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              5:13.05    5:17.90  
                  33.04     1:12.12 (39.08)     1:54.20 (42.08)     2:35.71 (41.51)
        3:19.32 (43.61)     4:06.96 (47.64)     4:43.28 (36.32)     5:17.90 (34.62)
  9 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               5:07.20    5:18.29  
                  32.21     1:08.86 (36.65)     1:50.63 (41.77)     2:31.48 (40.85)
        3:19.51 (48.03)     4:05.46 (45.95)     4:42.53 (37.07)     5:18.29 (35.76)
 10 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              5:04.47    5:20.12  
                  32.49     1:09.13 (36.64)     1:51.92 (42.79)     2:32.92 (41.00)
        3:20.21 (47.29)     4:08.14 (47.93)     4:44.33 (36.19)     5:20.12 (35.79)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               5:17.74    5:21.40  
                  33.89     1:12.87 (38.98)     1:56.48 (43.61)     2:38.79 (42.31)
        3:23.91 (45.12)     4:09.88 (45.97)     4:46.39 (36.51)     5:21.40 (35.01)
 12 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              5:02.37    5:23.43  
                                1:13.99 ( )     1:58.22 (44.23)     2:41.90 (43.68)
                                4:12.63 ( )     4:47.82 (35.19)     5:23.43 (35.61)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              5:19.50    5:24.57  
                  36.92     1:19.11 (42.19)     2:01.22 (42.11)     2:42.15 (40.93)
        3:28.94 (46.79)     4:15.47 (46.53)     4:50.13 (34.66)     5:24.57 (34.44)
 14 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             5:11.84    5:24.86  
                  34.32     1:16.56 (42.24)     1:59.89 (43.33)     2:42.84 (42.95)
        3:25.99 (43.15)     4:10.61 (44.62)     4:48.21 (37.60)     5:24.86 (36.65)
 15 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              5:17.53    5:25.06  
                  33.52     1:13.30 (39.78)     1:55.38 (42.08)     2:35.90 (40.52)
        3:23.00 (47.10)     4:11.05 (48.05)     4:48.64 (37.59)     5:25.06 (36.42)
 16 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              5:18.03    5:26.69  
                  32.97     1:10.97 (38.00)     1:52.59 (41.62)     2:35.07 (42.48)
        3:24.19 (49.12)     4:14.70 (50.51)     4:50.37 (35.67)     5:26.69 (36.32)
 17 Stark, Mary Claire        16 PWRS-AM              5:23.68    5:26.93  
                  35.32     1:15.73 (40.41)     1:58.86 (43.13)     2:43.03 (44.17)
        3:26.33 (43.30)     4:10.53 (44.20)     4:49.45 (38.92)     5:26.93 (37.48)
 18 Senglaub, Emma            15 VICT-NI              5:29.41    5:27.68  
                  35.55     1:16.22 (40.67)     1:59.55 (43.33)     2:40.60 (41.05)
        3:28.51 (47.91)     4:17.22 (48.71)     4:53.29 (36.07)     5:27.68 (34.39)
 19 Katz, Chloe T             16 LESD-LE              5:18.07    5:28.03  
                  35.58     1:15.94 (40.36)     1:57.65 (41.71)     2:37.23 (39.58)
        3:27.54 (50.31)     4:16.68 (49.14)     4:52.32 (35.64)     5:28.03 (35.71)
 20 Smeltzer, Lizzie R        16 PEAQ-AM              5:26.70    5:29.25  
                  34.62     1:14.53 (39.91)     1:56.18 (41.65)     2:39.09 (42.91)
        3:24.39 (45.30)     4:12.57 (48.18)     4:51.12 (38.55)     5:29.25 (38.13)
 21 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              5:20.25    5:29.77  
                  33.59     1:12.48 (38.89)     1:55.86 (43.38)     2:36.56 (40.70)
        3:26.74 (50.18)     4:15.47 (48.73)     4:52.55 (37.08)     5:29.77 (37.22)
 22 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              5:14.04    5:31.03  
                  35.39     1:14.09 (38.70)     1:59.99 (45.90)     2:43.58 (43.59)
        3:33.22 (49.64)     4:23.18 (49.96)     4:56.85 (33.67)     5:31.03 (34.18)
 23 Moore, Madi M             17 VICT-NI              5:24.88    5:31.80  
                  34.40     1:13.27 (38.87)     1:57.75 (44.48)     2:41.57 (43.82)
        3:28.92 (47.35)     4:16.31 (47.39)     4:54.71 (38.40)     5:31.80 (37.09)
 24 Senglaub, Katie           15 VICT-NI              5:31.94    5:33.95  
                  35.24     1:15.46 (40.22)     2:00.36 (44.90)     2:43.33 (42.97)
        3:33.35 (50.02)     4:22.56 (49.21)     4:58.90 (36.34)     5:33.95 (35.05)
 25 McClain, Kaelyn R         16 UNAC-AM              5:17.65    5:35.87  
                  35.07     1:17.49 (42.42)     2:01.45 (43.96)     2:42.97 (41.52)
        3:31.14 (48.17)     4:20.35 (49.21)     4:58.58 (38.23)     5:35.87 (37.29)
 26 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               5:16.64    5:36.34  
                  32.51     1:10.81 (38.30)     1:56.98 (46.17)     2:42.37 (45.39)
        3:31.40 (49.03)     4:21.16 (49.76)     4:58.94 (37.78)     5:36.34 (37.40)
 27 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                5:17.92    5:36.71  
                  36.43     1:17.46 (41.03)     2:01.70 (44.24)     2:44.02 (42.32)
        3:31.95 (47.93)     4:20.92 (48.97)     5:00.62 (39.70)     5:36.71 (36.09)
 28 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                5:31.17    5:36.79  
                  33.74     1:12.56 (38.82)     1:57.16 (44.60)     2:41.62 (44.46)
        3:30.88 (49.26)     4:21.06 (50.18)     4:59.89 (38.83)     5:36.79 (36.90)
 29 Bowser, Lauren            15 UN-RS-AM             5:30.67    5:49.04  
                  35.85     1:18.60 (42.75)     2:03.29 (44.69)     2:47.60 (44.31)
        3:39.64 (52.04)     4:31.05 (51.41)     5:10.60 (39.55)     5:49.04 (38.44)
 
Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 26.35   6/17/2017 Madison H Myers, FAST$-LE                    
 Pool Record: ! 25.97   3/31/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kutchel, Abbey E          14 SWIM-LE                   NT      30.02  
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.35   6/17/2017 Madison H Myers, FAST$-LE                    
 Pool Record: ! 25.97   3/31/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI                26.90      26.34* 
  2 Timken, Parker L          18 CCS-LE                 26.83      26.49  
  3 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE               27.13      26.78  
  4 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE               27.38      26.90  
  5 Ehlers, Caroline K        18 CCS-LE                 27.07      26.98  
  6 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE                27.55      27.16  
  7 Bliss, Emma F             19 CM-WV                  27.53      27.37  
  8 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE                27.74      27.51  
  9 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM                27.69      27.91  
 10 Kallay, Lauryn E          19 UDUNE-IN               27.56      27.92  
B - Final
 11 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE                27.74      27.61  
 12 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE               28.05      27.63  
 13 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE               28.14      27.83  
 14 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM                27.87      27.91  
 15 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM                28.17      27.99  
 16 Krosky, Karen L           17 CSI-LE                 27.76      28.03  
 17 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM                28.20      28.13  
 18 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM                28.09      28.20  
 19 Brinton, Emma E           20 DUQU-AM                28.19      28.32  
 20 Renuart, Bryanna J        18 FAST$-LE               28.04      28.37  
 
Girls 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
 Meet Record: * 26.35   6/17/2017 Madison H Myers, FAST$-LE                    
 Pool Record: ! 25.97   3/31/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE                27.74      27.22  
  2 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM                28.20      27.53  
  3 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE                27.74      27.58  
  4 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE                28.20      27.80  
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.35   6/17/2017 Madison H Myers, FAST$-LE                    
 Pool Record: ! 25.97   3/31/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Timken, Parker L          18 CCS-LE                 26.34      26.83  
  2 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI                26.27      26.90  
  3 Ehlers, Caroline K        18 CCS-LE                 27.23      27.07  
  4 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE               26.66      27.13  
  5 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE               26.47      27.38  
  6 Bliss, Emma F             19 CM-WV                  27.40      27.53  
  7 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE                27.38      27.55  
  8 Kallay, Lauryn E          19 UDUNE-IN               26.74      27.56  
  9 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM                26.49      27.69  
 10 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE                27.03      27.74  
-------------------------------------------------------------------------
 11 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE                26.66     J27.74  
 12 Krosky, Karen L           17 CSI-LE                 27.78      27.76  
 13 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM                27.84      27.87  
 14 Renuart, Bryanna J        18 FAST$-LE               27.70      28.04  
 15 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE               27.69      28.05  
 16 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM                27.67      28.09  
 17 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE               27.68      28.14  
 18 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM                28.50      28.17  
 19 Brinton, Emma E           20 DUQU-AM                28.13      28.19  
 20 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM                27.57      28.20  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE                28.06     J28.20  
 22 Murphy, Janine A          15 CCS-LE                 28.19      28.28  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM                28.39     J28.28  
 24 Skapoulas, Anna M         17 LRST-LE                29.09      28.30  
 25 Voytek, Mara J            18 CSI-LE                 28.05      28.33  
 26 Sadovska, Olena           15 CSI-LE                 28.70      28.34  
 27 Krusinski, Annie K        15 CSI-LE                 28.11      28.40  
 28 Stormer, Morgan B         18 PEAQ-AM                27.64      28.42  
 29 Hannan, Maddie A          18 HEAT-LE                27.30      28.48  
 30 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE               28.22      28.51  
 31 Sun, Helen Y              17 BBA-LE                 27.98      28.56  
 32 McCutchan, Jacqueline A   18 CM-WV                  28.01      28.70  
 33 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE                27.88      28.73  
 34 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM                28.39      28.74  
 35 Pash, Jackie D            21 FAST$-LE               29.00      28.81  
 36 McNichols, Riley E        17 CSI-LE                 28.31      28.83  
 37 Conte, Maya R             18 CSI-LE                 28.24      28.84  
 38 Mackay, Mallory J         15 CLES-LE                28.38      28.86  
 39 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE               29.19      28.91  
 40 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                  29.03      28.95  
 41 Stark, Rachel A           20 LSSC-LE                27.47      28.97  
 42 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE                27.94      28.98  
 43 Tropper, Stephanie M      15 BBA-LE                 28.48      29.02  
 44 Christinis, Cat M         20 JCCS-AM                28.91      29.05  
 45 Rogan, Maddy M            17 KRKN-NI                27.59      29.06  
 46 Noronha, Yana M           12 MOON-AM                29.11      29.08  
 47 Neiss, Anna R             15 UPEAQ-AM               28.00      29.09  
 48 Becker, Madison K         17 UN-MN-AM               27.97      29.12  
 49 Rutkowski, Abby B         15 PEAQ-AM                28.69      29.13  
 50 Webster, Laryssa G        15 BRAD-NI                29.13      29.19  
 51 Dietz, Audrey R           18 LESD-LE                   NT      29.24  
 52 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI                28.78      29.26  
 53 Fedele, Zoey M            17 GO-LE                  29.44      29.30  
 54 Bach, Hannah M            18 CSI-LE                 28.37      29.31  
 55 Simko, Paige E            15 WST-VA                 28.75      29.33  
 55 Nagle, Mia A              15 FAST$-LE               29.18      29.33  
 57 Borrow, Emma R            19 BBA-LE                 29.11      29.34  
 57 Rice, McKenzie F          18 FAST$-LE               28.77      29.34  
 59 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE                 29.12      29.35  
 60 Abruzzino, Adriana B      18 CM-WV                  29.27      29.36  
 61 Shao, Vivian K            16 KW-AM                  28.54      29.37  
 62 Nawrocki, Grace C         17 SYL-OH                 28.86      29.59  
 63 Ratino, Bella N           18 BBA-LE                 30.70      29.64  
 64 McLin, Kali I             15 BBA-LE                 30.07      29.65  
 65 Parks, Jena E             16 LESD-LE                28.74      29.66  
 66 Myers, Madalyn G          16 JCCS-AM                30.47      29.68  
 67 Devorace, Lauren M        20 LRST-LE                27.85      29.69  
 68 Martin, Anna M            18 RYD-LE                 29.64      29.70  
 69 Urse, Olivia F            15 CM-WV                  29.91      29.72  
 70 Nuzback, Jordan M         16 MIST-AM                28.63      29.74  
 71 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE                29.09      29.75  
 71 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM                30.46      29.75  
 73 Malcolm, Linzy M          17 BBA-LE                 29.21      29.78  
 74 Ross, Leia                17 UKW-AM                 28.38      29.80  
 74 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE                29.69      29.80  
 76 Giovannoni, Chloe B       16 KRKN-NI                29.51      29.82  
 77 Flavin, Mary E            18 ANSC-AM                28.97      29.84  
 78 Hinkson, Michaela L       17 ANSC-AM                30.11      29.90  
 79 Horvath, Baylee E         18 FAST-AM                30.81      29.91  
 80 Abruzzino, Mia N          15 CM-WV                  29.79      29.92  
 80 Ohaimhirgin, Cate A       17 GLSS-LE                28.89      29.92  
 82 Culotta, Tori R           15 LESD-LE                28.91      29.94  
 83 Bernard, Lilly R          15 PEAQ-AM                29.85      29.99  
 84 Mihm, Kara C              15 ANSC-AM                29.21      30.01  
 85 Easterling, Mere L        21 DUQU-AM                28.03      30.03  
 86 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE                28.62      30.06  
 87 Dillon, Emily M           17 BAAC-NI                30.00      30.07  
 88 Testa, Joey A             15 UPEAQ-AM               30.88      30.09  
 89 Mayberry, Ryley R         16 SWIM-LE                30.17      30.10  
 90 Carlantonio, Natalie P    15 SRST-AM                29.36      30.12  
 91 Napier, Jess B            16 BAAC-NI                29.59      30.13  
 92 Timken, Payton P          16 CCS-LE                 29.96      30.16  
 93 Bugara, Baila M           15 CCS-LE                 30.81      30.19  
 94 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE               30.45      30.20  
 95 Patterson, Inde           16 MOON-AM                28.43      30.23  
 96 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA                 28.66      30.28  
 97 Murphy, Maddy M           16 FAST$-LE               30.17      30.30  
 98 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA                 30.63      30.35  
 99 McClain, Kaelyn R         16 UNAC-AM                29.66      30.38  
100 Royce-Roll, Willa H       16 KRKN-NI                30.13      30.48  
101 Somlo, Stephanie V        15 JCCS-AM                30.65      30.52  
101 Wright, Caroline R        16 PEAQ-AM                29.59      30.52  
103 Koonce, Camryn A          15 BBA-LE                 30.16      30.65  
104 Bradford, Julia A         19 PWRS-AM                30.24      30.66  
105 Miller, Eliza J           13 PEAQ-AM                30.75      30.69  
106 Katz, Chloe T             16 LESD-LE                29.91      30.70  
107 Gadd, Shaelyn M           17 SWIM-LE                29.32      30.73  
108 Draiss, Maddy K           17 MRST-LE                29.06      30.74  
109 Grimenstein, Anna E       18 PEAQ-AM                31.13      30.77  
110 Shene, Taylor A           18 STRS-LE                28.81      30.80  
111 Zhang, Amy K              15 STRS-LE                30.50      30.81  
112 Kmet, Abbie E             15 FAST$-LE               30.19      30.82  
112 Dankle, Jael E            16 CM-WV                  30.70      30.82  
114 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM                30.58      31.09  
115 Courville, Lily C         15 ANSC-AM                30.90      31.24  
116 Hilty, Kaitlyn M          15 FAST-AM                30.44      31.32  
117 Johnson, Julia A          17 LESD-LE                31.15      31.41  
118 Moore, Caitlyn D          15 KW-AM                  30.26      31.45  
119 Zelnik, Liz M             15 AAC-LE                 30.97      31.48  
120 Coates, Caroline E        16 HEAT-LE                31.12      31.71  
121 Zhu, Phoebe J             17 SYL-OH                 29.51      31.78  
121 Whalen, Allie L           15 PEAQ-AM                30.63      31.78  
121 Kincaid, Serenity H       15 LESD-LE                30.51      31.78  
124 Mann, Veronica R          15 UN-MN-AM               30.96      31.80  
125 Reiter, Josephine G       15 JCCS-AM                   NT      31.96  
126 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI                30.79      31.98  
127 Plank, Anna R             13 SRST-AM                30.89      32.21  
128 Kochanowski, Taylor K     16 HEAT-LE                30.66      32.23  
129 Mlecko, Brooke L          15 JCCS-AM                   NT      32.27  
130 Lydon, Jordan P           17 PEAQ-AM                30.00      32.45  
131 Brown, Molly E            16 LESD-LE                31.19      32.85  
132 Frase, Leah A             16 LESD-LE                31.19      32.93  
133 Webster, Aliya M          17 BRAD-NI                30.85      32.94  
134 Webster, Emma E           17 BRAD-NI                30.97      33.18  
135 Susie, Nicole E           15 MOON-AM                   NT      33.55  
136 Garcia Estrella, Paula    20 FAST$-LE               28.96      34.22  
137 Dynes, Elle S             15 LESD-LE                31.19      35.84  
138 Klein, Sylvia R           17 LESD-LE                31.19      36.93  
 -- Riggs, Abigail R          19 CM-WV                  29.17        DFS  
 -- Park, Becky               16 VICT-NI                28.29        DFS  
 -- Flatley, Mikel R          18 PS-LE                  28.42        DFS  
 -- Pesek, zoe A              13 USC-LE                 30.28        DFS  
 -- Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM                29.05        DFS  
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 56.44   6/14/2019 Paige M Hetrick, BRAD -NI                    
 Pool Record: ! 56.45    4/3/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI                58.21      56.44* 
                  27.21       56.44 (29.23)                                        
  2 Watson, Sarah E           18 FAST$-LE               57.83      57.12  
                  27.52       57.12 (29.60)                                        
  3 Timken, Parker L          18 CCS-LE                 58.51      58.09  
                  27.95       58.09 (30.14)                                        
  4 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE               59.12      58.63  
                  28.54       58.63 (30.09)                                        
  5 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE               59.30      58.70  
                  28.74       58.70 (29.96)                                        
  6 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              1:00.28      59.45  
                  29.00       59.45 (30.45)                                        
  7 Kallay, Lauryn E          19 UDUNE-IN               59.42    1:00.07  
                  29.02     1:00.07 (31.05)                                        
  8 Bliss, Emma F             19 CM-WV                  59.34    1:00.12  
                  29.23     1:00.12 (30.89)                                        
  9 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM              1:00.56    1:00.59  
                  29.25     1:00.59 (31.34)                                        
 10 Voytek, Mara J            18 CSI-LE               1:00.86    1:00.94  
                  29.23     1:00.94 (31.71)                                        
B - Final
 11 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                1:01.23      59.48  
                  29.15       59.48 (30.33)                                        
 12 Conte, Maya R             18 CSI-LE               1:00.94    1:00.20  
                  29.19     1:00.20 (31.01)                                        
 12 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              1:01.11    1:00.20  
 14 Stark, Rachel A           20 LSSC-LE              1:01.53    1:00.47  
                  29.22     1:00.47 (31.25)                                        
 15 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              1:01.42    1:00.63  
                  29.30     1:00.63 (31.33)                                        
 16 McNichols, Riley E        17 CSI-LE               1:01.53    1:00.91  
                  29.04     1:00.91 (31.87)                                        
 17 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              1:01.83    1:01.15  
                  29.44     1:01.15 (31.71)                                        
 18 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             1:02.05    1:01.60  
                  29.96     1:01.60 (31.64)                                        
 19 Sadovska, Olena           15 CSI-LE               1:01.55    1:02.13  
                  29.28     1:02.13 (32.85)                                        
 20 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               1:01.73    1:02.21  
                  29.88     1:02.21 (32.33)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 57.08   6/17/2016 Sam C Ray, Duquesne                          
 Pool Record: ! 56.45    4/3/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Napier, Jess B            16 BAAC-NI                   NT    1:06.15  
                                                      31.00 ( )     1:06.15 (35.15)
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 56.44   6/14/2019 Paige M Hetrick, BRAD -NI                    
 Pool Record: ! 56.45    4/3/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Watson, Sarah E           18 FAST$-LE               56.72      57.83  
                  27.99       57.83 (29.84)                                        
  2 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI                56.75      58.21  
                  27.61       58.21 (30.60)                                        
  3 Timken, Parker L          18 CCS-LE                 57.48      58.51  
                  28.18       58.51 (30.33)                                        
  4 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE               58.06      59.12  
                  28.94       59.12 (30.18)                                        
  5 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE               58.05      59.30  
                  28.96       59.30 (30.34)                                        
  6 Bliss, Emma F             19 CM-WV                  59.39      59.34  
                  28.46       59.34 (30.88)                                        
  7 Kallay, Lauryn E          19 UDUNE-IN               58.58      59.42  
                  28.50       59.42 (30.92)                                        
  8 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM                59.52    1:00.28  
                  29.37     1:00.28 (30.91)                                        
  9 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM                57.76    1:00.56  
                  29.03     1:00.56 (31.53)                                        
 10 Voytek, Mara J            18 CSI-LE                 59.84    1:00.86  
                  29.68     1:00.86 (31.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Conte, Maya R             18 CSI-LE               1:00.51    1:00.94  
                  29.61     1:00.94 (31.33)                                        
 12 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM                59.41    1:01.11  
                  29.40     1:01.11 (31.71)                                        
 13 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                  58.48    1:01.23  
                  29.88     1:01.23 (31.35)                                        
 14 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              1:00.54    1:01.42  
                  29.82     1:01.42 (31.60)                                        
 15 Stark, Rachel A           20 LSSC-LE              1:00.03    1:01.53  
                  29.81     1:01.53 (31.72)                                        
 15 McNichols, Riley E        17 CSI-LE               1:01.51    1:01.53  
                  29.37     1:01.53 (32.16)                                        
 17 Sadovska, Olena           15 CSI-LE               1:03.05    1:01.55  
                  29.41     1:01.55 (32.14)                                        
 18 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               1:00.58    1:01.73  
                  30.03     1:01.73 (31.70)                                        
 19 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              1:01.14    1:01.83  
                  29.10     1:01.83 (32.73)                                        
 20 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             1:00.77    1:02.05  
                  30.29     1:02.05 (31.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Sun, Helen Y              17 BBA-LE               1:00.81    1:02.11  
                  30.46     1:02.11 (31.65)                                        
 22 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              1:00.30    1:02.12  
                  29.76     1:02.12 (32.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              1:01.46    1:02.15  
                  29.75     1:02.15 (32.40)                                        
 24 McCutchan, Jacqueline A   18 CM-WV                1:05.86    1:02.37  
                  30.02     1:02.37 (32.35)                                        
 25 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE             1:00.79    1:02.45  
                  30.17     1:02.45 (32.28)                                        
 26 Skapoulas, Anna M         17 LRST-LE              1:03.33    1:02.49  
                  30.33     1:02.49 (32.16)                                        
 27 Murphy, Janine A          15 CCS-LE               1:04.32    1:02.50  
                  29.95     1:02.50 (32.55)                                        
 28 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE                59.42    1:02.70  
                  29.68     1:02.70 (33.02)                                        
 29 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             1:01.96    1:02.71  
                  30.46     1:02.71 (32.25)                                        
 30 Fedele, Zoey M            17 GO-LE                1:05.67    1:02.80  
                  30.78     1:02.80 (32.02)                                        
 31 Dillon, Emily M           17 BAAC-NI              1:06.14    1:02.83  
                  30.15     1:02.83 (32.68)                                        
 31 Abruzzino, Adriana B      18 CM-WV                1:01.25    1:02.83  
                  30.16     1:02.83 (32.67)                                        
 33 Shao, Vivian K            16 KW-AM                1:02.36    1:02.90  
                  30.14     1:02.90 (32.76)                                        
 34 Pophal, Claire B          16 LESD-LE              1:04.74    1:02.98  
                  30.76     1:02.98 (32.22)                                        
 35 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE               59.98    1:03.05  
                  30.03     1:03.05 (33.02)                                        
 36 Ratino, Bella N           18 BBA-LE               1:04.85    1:03.08  
                  30.71     1:03.08 (32.37)                                        
 36 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              1:04.49    1:03.08  
                  30.54     1:03.08 (32.54)                                        
 36 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              1:04.08    1:03.08  
                  30.26     1:03.08 (32.82)                                        
 39 Nagle, Mia A              15 FAST$-LE             1:03.73    1:03.09  
                  30.72     1:03.09 (32.37)                                        
 40 Webster, Laryssa G        15 BRAD-NI              1:03.54    1:03.10  
                  30.34     1:03.10 (32.76)                                        
 41 Simko, Paige E            15 WST-VA               1:03.40    1:03.11  
                  30.62     1:03.11 (32.49)                                        
 42 Nawrocki, Grace C         17 SYL-OH               1:04.04    1:03.12  
                  30.46     1:03.12 (32.66)                                        
 43 Myers, Madalyn G          16 JCCS-AM              1:04.79    1:03.18  
                  30.47     1:03.18 (32.71)                                        
 44 Rutkowski, Abby B         15 PEAQ-AM              1:02.37    1:03.29  
                  30.44     1:03.29 (32.85)                                        
 45 Flavin, Mary E            18 ANSC-AM              1:01.07    1:03.31  
                  30.36     1:03.31 (32.95)                                        
 45 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE              1:02.52    1:03.31  
                  30.29     1:03.31 (33.02)                                        
 47 Riggs, Abigail R          19 CM-WV                1:04.69    1:03.40  
                  31.34     1:03.40 (32.06)                                        
 48 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              1:03.29    1:03.44  
                  30.57     1:03.44 (32.87)                                        
 49 Irwin, Megan I            18 RYD-LE               1:01.34    1:03.56  
                  30.42     1:03.56 (33.14)                                        
 50 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI              1:03.21    1:03.62  
                  30.57     1:03.62 (33.05)                                        
 51 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA               1:06.12    1:03.65  
                  30.97     1:03.65 (32.68)                                        
 52 St. Clair, Reagan J       16 MAC-LE               1:00.59    1:03.76  
                  30.50     1:03.76 (33.26)                                        
 53 Mihm, Kara C              15 ANSC-AM              1:05.41    1:03.78  
                  31.26     1:03.78 (32.52)                                        
 53 Stormer, Morgan B         18 PEAQ-AM              1:01.99    1:03.78  
                  30.42     1:03.78 (33.36)                                        
 55 Borrow, Emma R            19 BBA-LE               1:04.43    1:03.89  
                  30.61     1:03.89 (33.28)                                        
 56 Rice, McKenzie F          18 FAST$-LE             1:00.74    1:03.95  
                  30.71     1:03.95 (33.24)                                        
 57 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                1:03.59    1:04.00  
                  30.55     1:04.00 (33.45)                                        
 58 Hinkson, Michaela L       17 ANSC-AM              1:05.67    1:04.02  
                  30.95     1:04.02 (33.07)                                        
 59 Parks, Jena E             16 LESD-LE              1:04.58    1:04.04  
                  31.71     1:04.04 (32.33)                                        
 60 Ross, Leia                17 UKW-AM               1:01.08    1:04.17  
                  30.65     1:04.17 (33.52)                                        
 61 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              1:04.59    1:04.34  
                  30.18     1:04.34 (34.16)                                        
 62 Murphy, Maddy M           16 FAST$-LE             1:07.13    1:04.40  
                  31.00     1:04.40 (33.40)                                        
 63 Bernard, Lilly R          15 PEAQ-AM              1:03.87    1:04.43  
                  31.15     1:04.43 (33.28)                                        
 64 Tierney, Campbell M       16 USC-LE               1:07.96    1:04.49  
                  30.64     1:04.49 (33.85)                                        
 65 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              1:01.76    1:04.50  
                  30.91     1:04.50 (33.59)                                        
 66 Girts, Gracie M           15 PWRS-AM              1:02.92    1:04.58  
                  31.38     1:04.58 (33.20)                                        
 67 Miedza, Maja M            17 LRST-LE                   NT    1:04.61  
                  30.57     1:04.61 (34.04)                                        
 68 Neiss, Anna R             15 UPEAQ-AM             1:02.07    1:04.73  
                  31.20     1:04.73 (33.53)                                        
 69 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              1:05.41    1:04.81  
                  31.29     1:04.81 (33.52)                                        
 70 Becker, Madison K         17 UN-MN-AM             1:02.38    1:04.82  
                  30.73     1:04.82 (34.09)                                        
 71 Malcolm, Linzy M          17 BBA-LE               1:05.97    1:04.83  
                  31.22     1:04.83 (33.61)                                        
 72 Tropper, Stephanie M      15 BBA-LE               1:04.09    1:04.86  
                  30.41     1:04.86 (34.45)                                        
 73 Rogan, Maddy M            17 KRKN-NI              1:00.45    1:04.90  
                  30.55     1:04.90 (34.35)                                        
 74 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE              1:04.41    1:04.92  
                  31.36     1:04.92 (33.56)                                        
 75 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               1:01.18    1:04.94  
                  31.11     1:04.94 (33.83)                                        
 76 Engles, Cate A            17 BBA-LE                    NT    1:05.03  
                  31.13     1:05.03 (33.90)                                        
 77 Wright, Caroline R        16 PEAQ-AM              1:05.43    1:05.08  
                  31.82     1:05.08 (33.26)                                        
 78 Somlo, Stephanie V        15 JCCS-AM              1:04.18    1:05.17  
                  31.13     1:05.17 (34.04)                                        
 79 McClain, Kaelyn R         16 UNAC-AM              1:02.11    1:05.52  
                  31.20     1:05.52 (34.32)                                        
 80 Testa, Joey A             15 UPEAQ-AM             1:04.12    1:05.59  
                  31.27     1:05.59 (34.32)                                        
 81 Debevec, Morgan O         16 GO-LE                1:03.83    1:05.64  
                  30.97     1:05.64 (34.67)                                        
 82 Stump, Jordan O           16 FAST$-LE             1:06.97    1:05.74  
                  31.31     1:05.74 (34.43)                                        
 83 St.Clair, Piper A         16 CCS-LE               1:03.18    1:05.90  
                  31.78     1:05.90 (34.12)                                        
 84 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                1:03.65    1:05.92  
                  32.28     1:05.92 (33.64)                                        
 85 Bradford, Julia A         19 PWRS-AM              1:06.52    1:06.28  
                  31.79     1:06.28 (34.49)                                        
 86 Abruzzino, Mia N          15 CM-WV                1:04.89    1:06.47  
                  32.04     1:06.47 (34.43)                                        
 87 Pierce, Lexi D            16 MIST-AM              1:05.23    1:06.48  
                  32.13     1:06.48 (34.35)                                        
 88 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE             1:03.83    1:06.52  
                  31.96     1:06.52 (34.56)                                        
 89 Carlantonio, Natalie P    15 SRST-AM              1:07.37    1:06.64  
                  32.26     1:06.64 (34.38)                                        
 90 Flatley, Mikel R          18 PS-LE                1:06.29    1:06.66  
                  31.55     1:06.66 (35.11)                                        
 91 Katz, Chloe T             16 LESD-LE              1:04.85    1:06.81  
                  32.14     1:06.81 (34.67)                                        
 92 Grimenstein, Anna E       18 PEAQ-AM              1:04.30    1:06.83  
                  31.95     1:06.83 (34.88)                                        
 93 Whalen, Allie L           15 PEAQ-AM              1:07.10    1:07.05  
                  32.66     1:07.05 (34.39)                                        
 94 Mayberry, Ryley R         16 SWIM-LE              1:06.95    1:07.11  
                  31.88     1:07.11 (35.23)                                        
 95 Shene, Taylor A           18 STRS-LE              1:05.15    1:07.15  
                  31.89     1:07.15 (35.26)                                        
 96 McLin, Kali I             15 BBA-LE               1:06.49    1:07.22  
                  31.63     1:07.22 (35.59)                                        
 97 Sindhi, Lizzy P           14 JCCS-AM              1:06.91    1:07.35  
                  32.63     1:07.35 (34.72)                                        
 98 Napier, Jess B            16 BAAC-NI              1:06.79    1:07.36  
                  32.63     1:07.36 (34.73)                                        
 99 Parr, Isabelle V          15 SWIM-LE              1:07.04    1:07.40  
                  32.48     1:07.40 (34.92)                                        
100 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              1:02.76    1:07.90  
                  32.56     1:07.90 (35.34)                                        
101 Bowser, Lauren            15 UN-RS-AM             1:07.56    1:08.08  
                  32.20     1:08.08 (35.88)                                        
102 Dankle, Jael E            16 CM-WV                1:06.12    1:08.11  
                  32.56     1:08.11 (35.55)                                        
103 Dietz, Audrey R           18 LESD-LE                   NT    1:08.12  
                  32.04     1:08.12 (36.08)                                        
104 Chaffee, Paige F          16 SYL-OH               1:07.53    1:08.45  
                  32.51     1:08.45 (35.94)                                        
105 Koonce, Camryn A          15 BBA-LE               1:07.07    1:08.57  
                  32.31     1:08.57 (36.26)                                        
106 Courville, Lily C         15 ANSC-AM              1:07.55    1:09.68  
                  33.65     1:09.68 (36.03)                                        
107 Lydon, Jordan P           17 PEAQ-AM              1:06.65    1:09.83  
                  33.12     1:09.83 (36.71)                                        
108 Kutchel, Abbey E          14 SWIM-LE              1:07.46    1:10.13  
                  33.05     1:10.13 (37.08)                                        
109 Kincaid, Serenity H       15 LESD-LE              1:06.33    1:10.29  
                  32.88     1:10.29 (37.41)                                        
110 Gadd, Shaelyn M           17 SWIM-LE              1:05.38    1:10.40  
                  32.94     1:10.40 (37.46)                                        
111 Zhang, Amy K              15 STRS-LE              1:07.79    1:10.82  
                  33.23     1:10.82 (37.59)                                        
112 Webster, Aliya M          17 BRAD-NI              1:04.97    1:10.83  
                  33.71     1:10.83 (37.12)                                        
113 Coates, Caroline E        16 HEAT-LE              1:07.39    1:10.91  
                  33.49     1:10.91 (37.42)                                        
114 Lewton, Anna C            15 MRST-LE              1:07.14    1:11.50  
                  34.19     1:11.50 (37.31)                                        
115 Frase, Leah A             16 LESD-LE              1:07.99    1:11.90  
                  34.10     1:11.90 (37.80)                                        
116 Brown, Molly E            16 LESD-LE              1:07.99    1:14.02  
                  35.45     1:14.02 (38.57)                                        
117 Susie, Nicole E           15 MOON-AM                   NT    1:14.24  
                  35.08     1:14.24 (39.16)                                        
118 Bourque, Grace N          13 PACK-GU              1:07.99    1:15.48  
                  34.71     1:15.48 (40.77)                                        
119 Dynes, Elle S             15 LESD-LE              1:07.99    1:19.82  
                  37.35     1:19.82 (42.47)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.76   6/19/2016 Camryn H Forbes, Butler Y-AM               
 Pool Record: ! 2:00.25   3/22/2013 Samantha Cheverton, UN-04-OH               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA                    NT    2:15.11  
                  31.11     1:05.09 (33.98)     1:40.23 (35.14)     2:15.11 (34.88)
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.76   6/19/2016 Camryn H Forbes, Butler Y-AM               
 Pool Record: ! 2:00.25   3/22/2013 Samantha Cheverton, UN-04-OH               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              2:07.94    2:03.02  
                  28.03       59.01 (30.98)     1:31.53 (32.52)     2:03.02 (31.49)
  2 Watson, Sarah E           18 FAST$-LE             2:06.40    2:03.75  
                  28.69       59.64 (30.95)     1:31.93 (32.29)     2:03.75 (31.82)
  3 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              2:07.97    2:05.00  
                  28.64       59.95 (31.31)     1:32.35 (32.40)     2:05.00 (32.65)
  4 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              2:09.39    2:06.24  
                  30.06     1:01.88 (31.82)     1:34.37 (32.49)     2:06.24 (31.87)
  5 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             2:08.66    2:08.32  
                  29.96     1:02.17 (32.21)     1:34.68 (32.51)     2:08.32 (33.64)
  6 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:10.38    2:08.93  
                  30.33     1:02.42 (32.09)     1:35.42 (33.00)     2:08.93 (33.51)
  7 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             2:10.15    2:09.46  
                  30.55     1:03.74 (33.19)     1:36.82 (33.08)     2:09.46 (32.64)
  8 Hannan, Maddie A          18 HEAT-LE              2:13.44    2:10.71  
                  30.00     1:03.96 (33.96)     1:37.45 (33.49)     2:10.71 (33.26)
  9 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM              2:13.16    2:12.41  
                  30.41     1:04.28 (33.87)     1:38.38 (34.10)     2:12.41 (34.03)
 10 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              2:13.41    2:13.43  
                  30.36     1:03.67 (33.31)     1:38.20 (34.53)     2:13.43 (35.23)
B - Final
 11 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              2:14.90    2:10.06  
                  30.67     1:03.87 (33.20)     1:37.51 (33.64)     2:10.06 (32.55)
 12 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE             2:14.64    2:10.07  
                  29.70     1:03.12 (33.42)     1:37.13 (34.01)     2:10.07 (32.94)
 13 Rice, McKenzie F          18 FAST$-LE             2:13.99    2:10.69  
                  31.07     1:04.38 (33.31)     1:38.10 (33.72)     2:10.69 (32.59)
 14 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:13.79    2:11.23  
                  31.00     1:04.27 (33.27)     1:38.20 (33.93)     2:11.23 (33.03)
 15 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:13.91    2:11.45  
                  30.89     1:04.48 (33.59)     1:38.17 (33.69)     2:11.45 (33.28)
 16 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               2:14.40    2:11.55  
                  30.49     1:04.22 (33.73)     1:38.13 (33.91)     2:11.55 (33.42)
 17 Nagle, Mia A              15 FAST$-LE             2:14.52    2:12.61  
                  30.92     1:04.14 (33.22)     1:38.58 (34.44)     2:12.61 (34.03)
 18 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE             2:14.30    2:12.91  
                  30.92     1:04.80 (33.88)     1:39.83 (35.03)     2:12.91 (33.08)
 19 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:14.28    2:12.92  
                  30.45     1:04.11 (33.66)     1:38.87 (34.76)     2:12.92 (34.05)
 20 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA               2:15.15    2:18.11  
                  31.45     1:06.81 (35.36)     1:42.29 (35.48)     2:18.11 (35.82)
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.76   6/19/2016 Camryn H Forbes, Butler Y-AM               
 Pool Record: ! 2:00.25   3/22/2013 Samantha Cheverton, UN-04-OH               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Watson, Sarah E           18 FAST$-LE             2:04.70    2:06.40  
                  29.69     1:01.56 (31.87)     1:34.31 (32.75)     2:06.40 (32.09)
  2 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              2:03.48    2:07.94  
                  29.47     1:02.58 (33.11)     1:35.80 (33.22)     2:07.94 (32.14)
  3 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              2:04.81    2:07.97  
                  29.30     1:01.54 (32.24)     1:35.17 (33.63)     2:07.97 (32.80)
  4 Kallay, Lauryn E          19 UDUNE-IN             2:05.07    2:08.17  
                  29.82     1:01.99 (32.17)     1:35.29 (33.30)     2:08.17 (32.88)
  5 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             2:08.24    2:08.66  
                  30.38     1:02.44 (32.06)     1:35.54 (33.10)     2:08.66 (33.12)
  6 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              2:05.21    2:09.39  
                  30.60     1:02.98 (32.38)     1:36.43 (33.45)     2:09.39 (32.96)
  7 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             2:08.51    2:10.15  
                  31.15     1:04.63 (33.48)     1:37.93 (33.30)     2:10.15 (32.22)
  8 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:08.95    2:10.38  
                  30.37     1:03.14 (32.77)     1:36.44 (33.30)     2:10.38 (33.94)
  9 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                2:06.17    2:11.38  
                  31.16     1:04.70 (33.54)     1:38.28 (33.58)     2:11.38 (33.10)
 10 Brinton, Emma E           20 DUQU-AM              2:09.66    2:12.32  
                  31.01     1:04.44 (33.43)     1:38.90 (34.46)     2:12.32 (33.42)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garcia Estrella, Paula    20 FAST$-LE             2:07.62    2:12.89  
                  31.32     1:04.97 (33.65)     1:38.87 (33.90)     2:12.89 (34.02)
 12 Timken, Parker L          18 CCS-LE               2:08.82    2:13.00  
                  29.94     1:03.50 (33.56)     1:38.46 (34.96)     2:13.00 (34.54)
 13 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM              2:07.88    2:13.16  
                  31.29     1:04.60 (33.31)     1:39.55 (34.95)     2:13.16 (33.61)
 14 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              2:13.15    2:13.41  
                  31.57     1:05.47 (33.90)     1:40.15 (34.68)     2:13.41 (33.26)
 15 Hannan, Maddie A          18 HEAT-LE              2:08.22    2:13.44  
                  30.35     1:04.24 (33.89)     1:39.22 (34.98)     2:13.44 (34.22)
 16 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              2:15.12    2:13.54  
                  30.49     1:03.90 (33.41)     1:38.57 (34.67)     2:13.54 (34.97)
 17 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:11.61    2:13.79  
                  31.18     1:05.70 (34.52)     1:39.85 (34.15)     2:13.79 (33.94)
 18 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:09.49    2:13.91  
                  31.27     1:05.09 (33.82)     1:39.37 (34.28)     2:13.91 (34.54)
 19 Rice, McKenzie F          18 FAST$-LE             2:09.17    2:13.99  
                  31.95     1:06.49 (34.54)     1:40.70 (34.21)     2:13.99 (33.29)
 20 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              2:10.29    2:14.03  
                  30.25     1:04.48 (34.23)     1:39.25 (34.77)     2:14.03 (34.78)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:13.17    2:14.28  
                  30.63     1:04.86 (34.23)     1:39.50 (34.64)     2:14.28 (34.78)
 22 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE             2:07.94    2:14.30  
                  30.71     1:04.30 (33.59)     1:39.60 (35.30)     2:14.30 (34.70)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               2:10.83    2:14.40  
                  31.16     1:04.91 (33.75)     1:39.94 (35.03)     2:14.40 (34.46)
 24 Nagle, Mia A              15 FAST$-LE             2:15.86    2:14.52  
                  31.16     1:05.26 (34.10)     1:39.89 (34.63)     2:14.52 (34.63)
 25 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE             2:09.06    2:14.64  
                  31.45     1:05.79 (34.34)     1:40.27 (34.48)     2:14.64 (34.37)
 26 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              2:10.56    2:14.67  
                  32.22     1:06.34 (34.12)     1:41.58 (35.24)     2:14.67 (33.09)
 27 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              2:09.22    2:14.90  
                  31.98     1:06.32 (34.34)     1:41.53 (35.21)     2:14.90 (33.37)
 28 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA               2:16.42    2:15.15  
                  31.56     1:05.65 (34.09)     1:40.79 (35.14)     2:15.15 (34.36)
 29 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             2:10.40    2:15.16  
                  32.09     1:07.03 (34.94)     1:41.39 (34.36)     2:15.16 (33.77)
 30 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              2:14.58    2:15.19  
                  32.03     1:06.37 (34.34)     1:40.83 (34.46)     2:15.19 (34.36)
 31 Myers, Madalyn G          16 JCCS-AM              2:19.51    2:15.33  
                  31.42     1:06.15 (34.73)     1:41.55 (35.40)     2:15.33 (33.78)
 32 Abruzzino, Adriana B      18 CM-WV                2:12.89    2:15.43  
                  31.55     1:05.80 (34.25)     1:40.65 (34.85)     2:15.43 (34.78)
 33 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             2:14.50    2:16.26  
                  31.61     1:06.23 (34.62)     1:41.67 (35.44)     2:16.26 (34.59)
 34 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              2:14.20    2:16.32  
                  32.31     1:06.87 (34.56)     1:42.13 (35.26)     2:16.32 (34.19)
 35 Bugara, Baila M           15 CCS-LE               2:19.25    2:16.73  
                  32.04     1:06.82 (34.78)     1:42.61 (35.79)     2:16.73 (34.12)
 36 McCutchan, Jacqueline A   18 CM-WV                2:11.52    2:16.75  
                  30.87     1:04.88 (34.01)     1:39.75 (34.87)     2:16.75 (37.00)
 37 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                2:19.58    2:17.07  
                  31.13     1:06.34 (35.21)     1:41.69 (35.35)     2:17.07 (35.38)
 38 Irwin, Megan I            18 RYD-LE               2:13.27    2:17.11  
                  31.37     1:06.29 (34.92)     1:42.35 (36.06)     2:17.11 (34.76)
 39 Girts, Gracie M           15 PWRS-AM              2:11.67    2:17.15  
                  31.45     1:07.15 (35.70)     1:42.51 (35.36)     2:17.15 (34.64)
 40 Martin, Anna M            18 RYD-LE               2:17.62    2:17.52  
                  31.97     1:06.46 (34.49)     1:42.55 (36.09)     2:17.52 (34.97)
 41 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              2:17.20    2:17.82  
                  30.99     1:06.44 (35.45)     1:42.74 (36.30)     2:17.82 (35.08)
 42 Murphy, Janine A          15 CCS-LE               2:12.34    2:17.95  
                  32.28     1:07.65 (35.37)     1:44.21 (36.56)     2:17.95 (33.74)
 42 Webster, Laryssa G        15 BRAD-NI              2:15.82    2:17.95  
                  31.02     1:06.46 (35.44)     1:42.51 (36.05)     2:17.95 (35.44)
 44 Urse, Olivia F            15 CM-WV                2:20.24    2:18.25  
                  32.98     1:08.80 (35.82)     1:44.25 (35.45)     2:18.25 (34.00)
 45 McNichols, Riley E        17 CSI-LE               2:19.69    2:18.30  
                  30.82     1:06.20 (35.38)     1:43.24 (37.04)     2:18.30 (35.06)
 46 Ratino, Bella N           18 BBA-LE               2:13.67    2:18.39  
                  30.64     1:04.49 (33.85)     1:41.07 (36.58)     2:18.39 (37.32)
 47 Simko, Paige E            15 WST-VA               2:18.25    2:18.44  
                  31.95     1:06.91 (34.96)     1:43.35 (36.44)     2:18.44 (35.09)
 48 Ehlers, Caroline K        18 CCS-LE               2:17.59    2:18.58  
                  31.86     1:07.55 (35.69)     1:43.47 (35.92)     2:18.58 (35.11)
 49 Skapoulas, Anna M         17 LRST-LE              2:12.76    2:18.64  
                  31.30     1:06.27 (34.97)     1:42.95 (36.68)     2:18.64 (35.69)
 50 Borrow, Emma R            19 BBA-LE               2:17.31    2:18.88  
                  32.22     1:07.44 (35.22)     1:43.43 (35.99)     2:18.88 (35.45)
 51 Dillon, Emily M           17 BAAC-NI              2:21.28    2:18.89  
                  32.09     1:07.20 (35.11)     1:42.92 (35.72)     2:18.89 (35.97)
 52 Senglaub, Katie           15 VICT-NI              2:18.35    2:18.91  
                  32.54     1:07.95 (35.41)     1:43.66 (35.71)     2:18.91 (35.25)
 53 Dankle, Jael E            16 CM-WV                2:16.35    2:18.95  
                  32.08     1:07.37 (35.29)     1:43.46 (36.09)     2:18.95 (35.49)
 54 Nawrocki, Grace C         17 SYL-OH               2:20.72    2:19.10  
                                1:08.07 ( )     1:43.31 (35.24)     2:19.10 (35.79)
 55 Parks, Jena E             16 LESD-LE              2:20.71    2:19.21  
                  32.68     1:08.69 (36.01)     1:44.49 (35.80)     2:19.21 (34.72)
 56 Smeltzer, Lizzie R        16 PEAQ-AM              2:24.61    2:19.39  
                  32.29     1:07.04 (34.75)     1:42.64 (35.60)     2:19.39 (36.75)
 57 Stark, Mary Claire        16 PWRS-AM              2:17.43    2:19.49  
                  31.70     1:06.85 (35.15)     1:43.65 (36.80)     2:19.49 (35.84)
 58 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE             2:15.54    2:19.62  
                  32.44     1:08.41 (35.97)     1:44.32 (35.91)     2:19.62 (35.30)
 59 Easterling, Mere L        21 DUQU-AM              2:18.55    2:19.66  
                  32.86     1:08.17 (35.31)     1:44.01 (35.84)     2:19.66 (35.65)
 60 Senglaub, Emma            15 VICT-NI              2:14.85    2:19.74  
                  32.92     1:08.56 (35.64)     1:44.23 (35.67)     2:19.74 (35.51)
 61 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               2:20.40    2:19.82  
                  32.46     1:08.17 (35.71)     1:44.99 (36.82)     2:19.82 (34.83)
 62 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI              2:19.91    2:19.89  
                  32.40     1:08.15 (35.75)     1:44.82 (36.67)     2:19.89 (35.07)
 63 Bernard, Lilly R          15 PEAQ-AM              2:20.27    2:19.93  
                  32.92     1:07.89 (34.97)     1:43.89 (36.00)     2:19.93 (36.04)
 64 Timken, Payton P          16 CCS-LE               2:21.50    2:19.95  
                  31.61     1:07.05 (35.44)     1:43.34 (36.29)     2:19.95 (36.61)
 65 Sun, Helen Y              17 BBA-LE               2:15.17    2:20.04  
                  32.04     1:06.61 (34.57)     1:43.08 (36.47)     2:20.04 (36.96)
 66 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              2:16.49    2:20.32  
                  33.01     1:08.59 (35.58)     1:44.46 (35.87)     2:20.32 (35.86)
 67 Shao, Vivian K            16 KW-AM                2:19.53    2:20.33  
                  32.31     1:06.78 (34.47)     1:43.52 (36.74)     2:20.33 (36.81)
 68 Flavin, Mary E            18 ANSC-AM              2:18.75    2:20.38  
                  32.48     1:07.84 (35.36)     1:44.08 (36.24)     2:20.38 (36.30)
 69 Somlo, Stephanie V        15 JCCS-AM              2:21.81    2:20.53  
                  32.83     1:08.71 (35.88)     1:45.03 (36.32)     2:20.53 (35.50)
 70 Murphy, Maddy M           16 FAST$-LE             2:25.50    2:20.68  
                  32.21     1:07.38 (35.17)     1:44.42 (37.04)     2:20.68 (36.26)
 71 St. Clair, Reagan J       16 MAC-LE               2:16.30    2:20.75  
                  31.23     1:06.73 (35.50)     1:44.23 (37.50)     2:20.75 (36.52)
 72 Pophal, Claire B          16 LESD-LE              2:11.44    2:20.86  
                  32.41     1:07.95 (35.54)     1:44.97 (37.02)     2:20.86 (35.89)
 73 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE              2:19.12    2:20.91  
                  32.17     1:08.45 (36.28)     1:44.63 (36.18)     2:20.91 (36.28)
 74 Royce-Roll, Willa H       16 KRKN-NI              2:20.35    2:20.95  
                  33.20     1:09.57 (36.37)     1:44.66 (35.09)     2:20.95 (36.29)
 74 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                1:57.44    2:20.95  
                  32.34     1:07.52 (35.18)     1:44.51 (36.99)     2:20.95 (36.44)
 76 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE             2:21.21    2:20.99  
                  32.70     1:09.04 (36.34)     1:45.85 (36.81)     2:20.99 (35.14)
 77 Pampalone, Alex L         22 CM-WV                2:23.88    2:21.21  
                  32.86     1:08.80 (35.94)     1:45.48 (36.68)     2:21.21 (35.73)
 78 Kuhn, Erin E              21 DUQU-AM              2:20.23    2:21.65  
                  33.35     1:09.23 (35.88)     1:45.62 (36.39)     2:21.65 (36.03)
 79 Abruzzino, Mia N          15 CM-WV                2:16.88    2:21.86  
                  33.12     1:09.17 (36.05)     1:46.40 (37.23)     2:21.86 (35.46)
 80 Pierce, Lexi D            16 MIST-AM              2:17.08    2:21.89  
                  33.56     1:10.57 (37.01)     1:47.25 (36.68)     2:21.89 (34.64)
 81 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              2:17.15    2:22.05  
                  32.79     1:08.71 (35.92)     1:45.79 (37.08)     2:22.05 (36.26)
 82 Giovannoni, Chloe B       16 KRKN-NI              2:18.73    2:22.08  
                  32.84     1:09.31 (36.47)     1:45.95 (36.64)     2:22.08 (36.13)
 83 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE              2:13.83    2:22.52  
                  31.76     1:07.76 (36.00)     1:45.59 (37.83)     2:22.52 (36.93)
 84 Rogan, Maddy M            17 KRKN-NI              2:18.95    2:22.56  
                  33.04     1:09.16 (36.12)     1:46.06 (36.90)     2:22.56 (36.50)
 85 Mackay, Mallory J         15 CLES-LE              2:22.86    2:22.64  
                  31.31     1:07.62 (36.31)     1:45.19 (37.57)     2:22.64 (37.45)
 86 Mihm, Kara C              15 ANSC-AM              2:20.05    2:22.82  
                  31.98     1:08.18 (36.20)     1:45.85 (37.67)     2:22.82 (36.97)
 87 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              2:13.91    2:22.83  
                  33.49     1:10.60 (37.11)     1:47.16 (36.56)     2:22.83 (35.67)
 87 Draiss, Maddy K           17 MRST-LE              2:16.89    2:22.83  
                  32.25     1:08.39 (36.14)     1:45.59 (37.20)     2:22.83 (37.24)
 89 Nuzback, Jordan M         16 MIST-AM              2:18.42    2:22.85  
                  31.93     1:07.42 (35.49)     1:45.30 (37.88)     2:22.85 (37.55)
 90 St.Clair, Piper A         16 CCS-LE               2:17.73    2:23.24  
                  32.62     1:09.37 (36.75)     1:46.93 (37.56)     2:23.24 (36.31)
 91 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE              2:23.17    2:23.70  
                  32.25     1:08.52 (36.27)     1:46.87 (38.35)     2:23.70 (36.83)
 92 McClain, Kaelyn R         16 UNAC-AM              2:12.70    2:23.94  
                  32.51     1:08.46 (35.95)     1:46.09 (37.63)     2:23.94 (37.85)
 93 Hinkson, Michaela L       17 ANSC-AM              2:21.43    2:24.86  
                  34.13     1:11.41 (37.28)     1:48.83 (37.42)     2:24.86 (36.03)
 94 Carlantonio, Natalie P    15 SRST-AM              2:25.79    2:24.98  
                  33.15     1:10.06 (36.91)     1:47.67 (37.61)     2:24.98 (37.31)
 95 Moore, Madi M             17 VICT-NI              2:22.43    2:25.02  
                  33.24     1:10.20 (36.96)     1:48.14 (37.94)     2:25.02 (36.88)
 96 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              2:20.20    2:25.09  
                  32.98     1:09.79 (36.81)     1:47.34 (37.55)     2:25.09 (37.75)
 97 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               2:18.52    2:25.28  
                  32.98     1:09.64 (36.66)     1:48.00 (38.36)     2:25.28 (37.28)
 98 Becker, Madison K         17 UN-MN-AM             2:20.86    2:25.32  
                  32.47     1:08.90 (36.43)     1:47.28 (38.38)     2:25.32 (38.04)
 99 Testa, Joey A             15 UPEAQ-AM             2:18.80    2:25.58  
                  33.26     1:10.40 (37.14)     1:47.81 (37.41)     2:25.58 (37.77)
100 Neiss, Anna R             15 UPEAQ-AM             2:23.37    2:26.05  
                  32.65     1:09.56 (36.91)     1:48.24 (38.68)     2:26.05 (37.81)
101 Courville, Lily C         15 ANSC-AM              2:20.66    2:26.40  
                  33.97     1:11.29 (37.32)     1:48.76 (37.47)     2:26.40 (37.64)
102 Whalen, Allie L           15 PEAQ-AM              2:26.48    2:26.62  
                  33.82     1:10.61 (36.79)     1:49.49 (38.88)     2:26.62 (37.13)
103 Debevec, Morgan O         16 GO-LE                2:25.45    2:28.08  
                  33.62     1:11.38 (37.76)     1:50.57 (39.19)     2:28.08 (37.51)
104 Grimenstein, Anna E       18 PEAQ-AM              2:23.22    2:29.09  
                  33.20     1:10.92 (37.72)     1:49.83 (38.91)     2:29.09 (39.26)
105 Mlecko, Brooke L          15 JCCS-AM              2:22.80    2:30.17  
                  34.23     1:12.11 (37.88)   2:30.17 (1:18.06)                    
106 Ray, Lexi B               15 PEAQ-AM              2:26.39    2:31.08  
                  34.36     1:12.50 (38.14)     1:51.76 (39.26)     2:31.08 (39.32)
107 Webster, Aliya M          17 BRAD-NI              2:23.44    2:31.28  
                  34.28     1:12.58 (38.30)     1:52.03 (39.45)     2:31.28 (39.25)
108 Zhang, Amy K              15 STRS-LE              2:22.09    2:33.03  
                  33.18     1:12.03 (38.85)     1:52.51 (40.48)     2:33.03 (40.52)
109 Zhu, Phoebe J             17 SYL-OH               2:24.99    2:34.34  
                  34.58     1:13.64 (39.06)     1:54.16 (40.52)     2:34.34 (40.18)
110 Caniglia, Katie E         17 HEAT-LE              2:24.50    2:36.41  
                  34.97     1:15.01 (40.04)     1:55.21 (40.20)     2:36.41 (41.20)
111 Brown, Molly E            16 LESD-LE              2:26.49    2:46.70  
                  36.04     1:18.86 (42.82)     2:03.34 (44.48)     2:46.70 (43.36)
112 Klein, Sylvia R           17 LESD-LE              2:26.49    2:46.92  
                  38.69     1:21.96 (43.27)     2:04.77 (42.81)     2:46.92 (42.15)
113 Dynes, Elle S             15 LESD-LE              2:26.49    2:52.64  
                  37.63     1:21.29 (43.66)     2:06.80 (45.51)     2:52.64 (45.84)
 -- Bliss, Emma F             19 CM-WV                2:08.21        DFS  
 -- Patterson, Inde           16 MOON-AM              2:14.69        DFS  
 -- Voytek, Mara J            18 CSI-LE               2:10.28        DFS  
 -- Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              2:14.21        DFS  
 -- Ross, Leia                17 UKW-AM               2:15.16        DFS  
 
Girls 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 4:21.57   6/16/2017 Paige M Hetrick, UN   -NI                  
 Pool Record: ! 4:13.46   3/23/2013 Samantha Cheverton, UN-04-OH               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Myers, Madalyn G          16 JCCS-AM                   NT    4:45.38  
                  32.14     1:08.16 (36.02)     1:44.49 (36.33)     2:21.58 (37.09)
        2:57.63 (36.05)     3:34.53 (36.90)     4:10.78 (36.25)     4:45.38 (34.60)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 1:03.26   6/17/2016 Laura P Savariau, Firestone-LE             
 Pool Record: ! 1:02.94   3/23/2013 Hannah Stevens, Greater Columbus           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bowser, Lauren            15 UN-RS-AM                  NT    1:12.87  
                                                      35.18 ( )     1:12.87 (37.69)
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.73   6/14/2019 Paige M Hetrick, BRAD -NI                  
 Pool Record: ! 1:02.94   3/23/2013 Hannah Stevens, Greater Columbus           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              1:04.50    1:01.73* 
                  30.01     1:01.73 (31.72)                                        
  2 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              1:04.99    1:04.09  
  3 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              1:07.86    1:05.50  
                  32.47     1:05.50 (33.03)                                        
  4 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE             1:07.95    1:06.25  
                  32.77     1:06.25 (33.48)                                        
  5 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              1:08.21    1:06.67  
                  31.82     1:06.67 (34.85)                                        
  6 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             1:06.98    1:06.90  
                  32.95     1:06.90 (33.95)                                        
  7 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               1:08.01    1:07.54  
                  32.71     1:07.54 (34.83)                                        
  8 Murphy, Janine A          15 CCS-LE               1:06.90    1:07.59  
                  32.69     1:07.59 (34.90)                                        
  9 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              1:07.47    1:08.19  
                  33.15     1:08.19 (35.04)                                        
 10 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              1:07.80    1:08.27  
                  32.37     1:08.27 (35.90)                                        
B - Final
 11 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE              1:09.87    1:06.49  
                  32.00     1:06.49 (34.49)                                        
 12 Pampalone, Alex L         22 CM-WV                1:09.82    1:06.60  
                  32.59     1:06.60 (34.01)                                        
 13 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE             1:08.76    1:06.67  
 14 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              1:08.32    1:07.72  
                  32.84     1:07.72 (34.88)                                        
 15 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              1:09.44    1:07.86  
                  32.40     1:07.86 (35.46)                                        
 16 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              1:09.45    1:07.93  
                  33.04     1:07.93 (34.89)                                        
 17 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                1:09.18    1:08.05  
                  33.57     1:08.05 (34.48)                                        
 18 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              1:09.36    1:08.68  
                  33.34     1:08.68 (35.34)                                        
 19 Ross, Leia                17 UKW-AM               1:09.76    1:09.35  
                  33.25     1:09.35 (36.10)                                        
 20 Patterson, Inde           16 MOON-AM              1:09.99    1:11.32  
 
Girls 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 1:03.26   6/17/2016 Laura P Savariau, Firestone-LE             
 Pool Record: ! 1:02.94   3/23/2013 Hannah Stevens, Greater Columbus           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Napier, Jess B            16 BAAC-NI                   NT    1:15.74  
                  36.32     1:15.74 (39.42)                                        
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.73   6/14/2019 Paige M Hetrick, BRAD -NI                  
 Pool Record: ! 1:02.94   3/23/2013 Hannah Stevens, Greater Columbus           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              1:02.76    1:04.50  
                  30.75     1:04.50 (33.75)                                        
  2 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              1:04.62    1:04.99  
                  32.01     1:04.99 (32.98)                                        
  3 Murphy, Janine A          15 CCS-LE               1:09.69    1:06.90  
                  32.05     1:06.90 (34.85)                                        
  4 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             1:04.55    1:06.98  
                  32.47     1:06.98 (34.51)                                        
  5 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              1:07.21    1:07.47  
                  33.24     1:07.47 (34.23)                                        
  6 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              1:06.64    1:07.80  
                  31.55     1:07.80 (36.25)                                        
  7 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              1:05.25    1:07.86  
                  33.37     1:07.86 (34.49)                                        
  8 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE             1:07.60    1:07.95  
                  33.35     1:07.95 (34.60)                                        
  9 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               1:07.54    1:08.01  
                  32.75     1:08.01 (35.26)                                        
 10 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              1:03.39    1:08.21  
                  32.99     1:08.21 (35.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              1:07.82    1:08.32  
                  33.07     1:08.32 (35.25)                                        
 12 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE             1:05.85    1:08.65  
                  33.02     1:08.65 (35.63)                                        
 13 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE             1:03.66    1:08.76  
                  32.99     1:08.76 (35.77)                                        
 14 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                  58.27    1:09.18  
                  33.94     1:09.18 (35.24)                                        
 15 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              1:07.05    1:09.36  
                  33.97     1:09.36 (35.39)                                        
 16 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              1:07.92    1:09.44  
                  33.32     1:09.44 (36.12)                                        
 17 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              1:07.55    1:09.45  
                  33.67     1:09.45 (35.78)                                        
 18 Ross, Leia                17 UKW-AM               1:06.95    1:09.76  
                  33.25     1:09.76 (36.51)                                        
 19 Pampalone, Alex L         22 CM-WV                1:07.67    1:09.82  
                  34.40     1:09.82 (35.42)                                        
 20 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE              1:05.07    1:09.87  
                  33.46     1:09.87 (36.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Patterson, Inde           16 MOON-AM              1:07.37    1:09.99  
                  33.09     1:09.99 (36.90)                                        
 22 Martin, Anna M            18 RYD-LE               1:11.30    1:10.40  
                  34.05     1:10.40 (36.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Webster, Laryssa G        15 BRAD-NI              1:12.01    1:10.49  
                  33.90     1:10.49 (36.59)                                        
 24 Ratino, Bella N           18 BBA-LE               1:12.10    1:10.73  
                  34.40     1:10.73 (36.33)                                        
 25 Stark, Rachel A           20 LSSC-LE              1:08.13    1:10.77  
                  34.05     1:10.77 (36.72)                                        
 26 Abruzzino, Adriana B      18 CM-WV                1:09.27    1:10.95  
                  34.53     1:10.95 (36.42)                                        
 27 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              1:07.33    1:11.01  
                  34.83     1:11.01 (36.18)                                        
 28 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM              1:07.29    1:11.10  
                  34.53     1:11.10 (36.57)                                        
 28 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE              1:10.67    1:11.10  
                  34.58     1:11.10 (36.52)                                        
 30 Wright, Caroline R        16 PEAQ-AM              1:12.65    1:11.19  
                  35.36     1:11.19 (35.83)                                        
 31 Voytek, Mara J            18 CSI-LE               1:12.55    1:11.20  
                  34.41     1:11.20 (36.79)                                        
 32 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE             1:09.48    1:11.22  
                  34.42     1:11.22 (36.80)                                        
 33 Conte, Maya R             18 CSI-LE               1:11.04    1:11.39  
                  34.18     1:11.39 (37.21)                                        
 34 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI              1:11.37    1:11.52  
                  35.17     1:11.52 (36.35)                                        
 35 Borrow, Emma R            19 BBA-LE               1:07.93    1:11.80  
                  34.30     1:11.80 (37.50)                                        
 36 McNichols, Riley E        17 CSI-LE               1:10.36    1:11.81  
                  34.68     1:11.81 (37.13)                                        
 37 St. Clair, Reagan J       16 MAC-LE               1:08.32    1:11.86  
                  34.82     1:11.86 (37.04)                                        
 38 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              1:10.61    1:12.03  
                  35.45     1:12.03 (36.58)                                        
 39 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               1:10.99    1:12.11  
                  35.66     1:12.11 (36.45)                                        
 39 Mihm, Kara C              15 ANSC-AM              1:13.28    1:12.11  
                  35.55     1:12.11 (36.56)                                        
 41 Mayberry, Ryley R         16 SWIM-LE              1:13.48    1:12.38  
                  34.88     1:12.38 (37.50)                                        
 42 Tropper, Stephanie M      15 BBA-LE               1:13.65    1:12.40  
                  34.20     1:12.40 (38.20)                                        
 43 Urse, Olivia F            15 CM-WV                1:11.05    1:12.42  
                  35.59     1:12.42 (36.83)                                        
 44 Bowser, Lauren            15 UN-RS-AM             1:13.64    1:12.47  
                  34.78     1:12.47 (37.69)                                        
 45 Testa, Joey A             15 UPEAQ-AM             1:14.06    1:12.58  
                  35.23     1:12.58 (37.35)                                        
 46 Bernard, Lilly R          15 PEAQ-AM              1:11.64    1:12.62  
                  35.08     1:12.62 (37.54)                                        
 47 Carlantonio, Natalie P    15 SRST-AM              1:14.92    1:12.90  
                  35.13     1:12.90 (37.77)                                        
 48 Rutkowski, Abby B         15 PEAQ-AM              1:12.04    1:13.17  
                  35.96     1:13.17 (37.21)                                        
 49 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE              1:07.78    1:13.21  
                  35.58     1:13.21 (37.63)                                        
 50 Kincaid, Serenity H       15 LESD-LE              1:15.24    1:13.23  
                  34.43     1:13.23 (38.80)                                        
 51 Tierney, Campbell M       16 USC-LE               1:14.43    1:13.42  
                  34.96     1:13.42 (38.46)                                        
 52 Dankle, Jael E            16 CM-WV                1:10.29    1:13.60  
                  35.53     1:13.60 (38.07)                                        
 53 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               1:14.61    1:14.03  
                  35.96     1:14.03 (38.07)                                        
 54 Flavin, Mary E            18 ANSC-AM              1:13.17    1:14.16  
                  35.89     1:14.16 (38.27)                                        
 55 Parks, Jena E             16 LESD-LE              1:12.99    1:14.26  
                  36.39     1:14.26 (37.87)                                        
 56 Rymer, Jillian A          15 SWIM-LE              1:12.76    1:14.55  
                  36.38     1:14.55 (38.17)                                        
 57 Lewton, Anna C            15 MRST-LE              1:15.06    1:15.23  
                  36.55     1:15.23 (38.68)                                        
 58 Webster, Emma E           17 BRAD-NI              1:15.58    1:15.40  
                  36.22     1:15.40 (39.18)                                        
 59 Nawrocki, Grace C         17 SYL-OH               1:11.99    1:15.41  
                  36.38     1:15.41 (39.03)                                        
 60 Sun, Helen Y              17 BBA-LE               1:12.89    1:15.46  
                  36.59     1:15.46 (38.87)                                        
 61 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              1:12.28    1:16.44  
                  37.78     1:16.44 (38.66)                                        
 62 Draiss, Maddy K           17 MRST-LE              1:11.06    1:16.62  
                  37.58     1:16.62 (39.04)                                        
 63 Stormer, Morgan B         18 PEAQ-AM              1:13.64    1:16.66  
                  36.42     1:16.66 (40.24)                                        
 64 Moore, Caitlyn D          15 KW-AM                1:12.49    1:17.62  
                  36.66     1:17.62 (40.96)                                        
 65 Zhang, Amy K              15 STRS-LE              1:11.06    1:18.61  
                  37.69     1:18.61 (40.92)                                        
 66 Engles, Cate A            17 BBA-LE                    NT    1:18.98  
                  38.64     1:18.98 (40.34)                                        
 67 Shene, Taylor A           18 STRS-LE                   NT    1:19.59  
                  38.39     1:19.59 (41.20)                                        
 68 Zhu, Phoebe J             17 SYL-OH               1:14.11    1:19.90  
                  38.63     1:19.90 (41.27)                                        
 69 Susie, Nicole E           15 MOON-AM                   NT    1:19.98  
                  37.99     1:19.98 (41.99)                                        
 70 Gadd, Shaelyn M           17 SWIM-LE              1:15.62    1:20.03  
                  38.68     1:20.03 (41.35)                                        
 71 Frase, Leah A             16 LESD-LE              1:15.69    1:25.04  
                  40.52     1:25.04 (44.52)                                        
 72 Dynes, Elle S             15 LESD-LE              1:15.69    1:35.05  
                  45.24     1:35.05 (49.81)                                        
 -- Parr, Isabelle V          15 SWIM-LE              1:13.23         DQ  
                  37.45          DQ (39.99)                                        
 -- McCutchan, Jacqueline A   18 CM-WV                1:07.86         DQ  
                  34.19          DQ (36.98)                                        
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:15.00   6/17/2017 Paige M Hetrick, UN   -NI                  
 Pool Record: ! 2:15.00   6/17/2017 Paige M Hetrick, UN   -NI                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              2:20.50    2:14.05* 
                  30.93     1:04.28 (33.35)     1:39.32 (35.04)     2:14.05 (34.73)
  2 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              2:20.34    2:17.26  
                  31.70     1:05.78 (34.08)     1:41.78 (36.00)     2:17.26 (35.48)
  3 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:24.37    2:20.10  
                  33.53     1:08.62 (35.09)     1:44.37 (35.75)     2:20.10 (35.73)
  4 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              2:27.77    2:22.84  
                  33.21     1:08.69 (35.48)     1:45.72 (37.03)     2:22.84 (37.12)
  5 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:26.94    2:23.76  
                  33.27     1:09.45 (36.18)     1:46.92 (37.47)     2:23.76 (36.84)
  6 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             2:21.58    2:25.03  
                  33.41     1:09.63 (36.22)   2:25.03 (1:15.40)                    
  7 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              2:28.33    2:26.95  
                  33.84     1:11.32 (37.48)     1:49.03 (37.71)     2:26.95 (37.92)
  8 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:29.43    2:27.56  
                  34.39     1:11.78 (37.39)     1:48.99 (37.21)     2:27.56 (38.57)
  9 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE             2:22.21    2:28.06  
                  33.91     1:10.92 (37.01)     1:50.17 (39.25)     2:28.06 (37.89)
 10 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                2:29.20    2:31.04  
                  35.40     1:13.71 (38.31)     1:52.54 (38.83)     2:31.04 (38.50)
B - Final
 11 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              2:29.89    2:23.40  
                  33.29     1:09.25 (35.96)     1:46.56 (37.31)     2:23.40 (36.84)
 12 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              2:31.84    2:23.97  
                  32.81     1:09.17 (36.36)     1:47.18 (38.01)     2:23.97 (36.79)
 13 Murphy, Janine A          15 CCS-LE               2:30.65    2:26.63  
                  34.25     1:12.11 (37.86)     1:50.97 (38.86)     2:26.63 (35.66)
 14 Ratino, Bella N           18 BBA-LE               2:31.61    2:29.12  
                  34.73     1:11.61 (36.88)     1:50.15 (38.54)     2:29.12 (38.97)
 15 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              2:31.85    2:30.41  
                  35.38     1:13.52 (38.14)     1:52.07 (38.55)     2:30.41 (38.34)
 16 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:31.23    2:32.12  
                  34.38     1:12.81 (38.43)     1:52.33 (39.52)     2:32.12 (39.79)
 17 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE              2:31.83    2:32.22  
                  34.90     1:12.96 (38.06)     1:52.76 (39.80)     2:32.22 (39.46)
 18 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              2:32.17    2:32.66  
                  35.12     1:13.90 (38.78)     1:53.64 (39.74)     2:32.66 (39.02)
 19 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE             2:31.69    2:32.75  
                  34.88     1:14.36 (39.48)     1:54.51 (40.15)     2:32.75 (38.24)
 20 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE             2:32.19    2:32.80  
                  35.99     1:14.80 (38.81)     1:53.64 (38.84)     2:32.80 (39.16)
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:15.00   6/17/2017 Paige M Hetrick, UN   -NI                  
 Pool Record: ! 2:15.00   6/17/2017 Paige M Hetrick, UN   -NI                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              2:15.51    2:20.34  
                  32.75     1:08.87 (36.12)     1:45.07 (36.20)     2:20.34 (35.27)
  2 Hetrick, Paige M          17 BRAD-NI              2:14.04    2:20.50  
                  32.14     1:07.86 (35.72)     1:44.48 (36.62)     2:20.50 (36.02)
  3 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             2:18.18    2:21.58  
                  33.38     1:09.05 (35.67)     1:45.25 (36.20)     2:21.58 (36.33)
  4 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE             2:18.15    2:22.21  
                  33.97     1:10.26 (36.29)     1:46.81 (36.55)     2:22.21 (35.40)
  5 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:19.46    2:24.37  
                  34.51     1:10.96 (36.45)     1:47.95 (36.99)     2:24.37 (36.42)
  6 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:24.36    2:26.94  
                  34.16     1:11.04 (36.88)     1:49.19 (38.15)     2:26.94 (37.75)
  7 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              2:24.64    2:27.77  
                  34.58     1:12.45 (37.87)     1:50.50 (38.05)     2:27.77 (37.27)
  8 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              2:34.61    2:28.33  
                  34.59     1:12.59 (38.00)     1:51.11 (38.52)     2:28.33 (37.22)
  9 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                2:21.46    2:29.20  
                  35.64     1:13.33 (37.69)     1:51.64 (38.31)     2:29.20 (37.56)
 10 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:27.05    2:29.43  
                  35.85     1:14.16 (38.31)     1:51.73 (37.57)     2:29.43 (37.70)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                2:28.22    2:29.55  
                  36.05     1:14.03 (37.98)     1:52.32 (38.29)     2:29.55 (37.23)
 12 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              2:21.07    2:29.89  
                  34.78     1:12.85 (38.07)     1:52.37 (39.52)     2:29.89 (37.52)
 13 Murphy, Janine A          15 CCS-LE               2:37.42    2:30.65  
                  36.29     1:15.03 (38.74)     1:54.26 (39.23)     2:30.65 (36.39)
 14 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:29.59    2:31.23  
                  34.49     1:12.78 (38.29)     1:52.08 (39.30)     2:31.23 (39.15)
 15 Ratino, Bella N           18 BBA-LE               2:29.66    2:31.61  
                  34.52     1:11.12 (36.60)     1:51.35 (40.23)     2:31.61 (40.26)
 16 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE             2:30.37    2:31.69  
                  34.88     1:13.90 (39.02)     1:53.31 (39.41)     2:31.69 (38.38)
 17 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE              2:34.32    2:31.83  
                  35.00     1:12.99 (37.99)     1:52.72 (39.73)     2:31.83 (39.11)
 18 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              2:18.95    2:31.84  
                  34.34     1:13.76 (39.42)     1:53.61 (39.85)     2:31.84 (38.23)
 19 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              2:29.24    2:31.85  
                  35.52     1:14.04 (38.52)     1:52.78 (38.74)     2:31.85 (39.07)
 20 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              2:27.15    2:32.17  
                  34.16     1:12.44 (38.28)     1:52.89 (40.45)     2:32.17 (39.28)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Cooper, Lauren M          19 FAST$-LE             2:30.60    2:32.19  
                  35.85     1:15.94 (40.09)     1:54.55 (38.61)     2:32.19 (37.64)
 22 Leffler, Gianna M         16 GLSS-LE                   NT    2:32.24  
                  34.96     1:12.80 (37.84)     1:52.64 (39.84)     2:32.24 (39.60)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             2:34.83    2:32.56  
                  36.11     1:14.80 (38.69)     1:53.85 (39.05)     2:32.56 (38.71)
 24 Abruzzino, Adriana B      18 CM-WV                2:26.55    2:33.44  
                  36.00     1:14.99 (38.99)     1:54.50 (39.51)     2:33.44 (38.94)
 25 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             2:33.34    2:33.55  
                  36.78     1:15.48 (38.70)     1:54.63 (39.15)     2:33.55 (38.92)
 26 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE             2:27.79    2:34.17  
                  36.84     1:16.78 (39.94)     1:56.64 (39.86)     2:34.17 (37.53)
 27 Ross, Leia                17 UKW-AM               2:25.53    2:34.51  
                  36.35     1:16.19 (39.84)     1:55.71 (39.52)     2:34.51 (38.80)
 28 Livingston, Olivia M      17 JCCS-AM              2:30.63    2:34.69  
                  36.21     1:15.24 (39.03)     1:56.07 (40.83)     2:34.69 (38.62)
 29 Dankle, Jael E            16 CM-WV                2:30.98    2:36.36  
                  37.03     1:16.90 (39.87)     1:57.01 (40.11)     2:36.36 (39.35)
 30 Riggs, Abigail R          19 CM-WV                2:29.78    2:36.56  
                  38.83     1:18.43 (39.60)     1:57.95 (39.52)     2:36.56 (38.61)
 31 Brook, Channing C         13 PEAQ-AM                   NT    2:36.73  
                  38.11     1:17.39 (39.28)     1:57.31 (39.92)     2:36.73 (39.42)
 32 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI              2:33.56    2:37.01  
                  37.14     1:17.09 (39.95)     1:58.36 (41.27)     2:37.01 (38.65)
 33 Mayberry, Ryley R         16 SWIM-LE              2:33.85    2:37.63  
                  35.77     1:15.99 (40.22)     1:57.31 (41.32)     2:37.63 (40.32)
 34 Stark, Rachel A           20 LSSC-LE              2:32.64    2:37.64  
                  35.62     1:15.20 (39.58)     1:56.58 (41.38)     2:37.64 (41.06)
 35 Urse, Olivia F            15 CM-WV                2:29.87    2:38.37  
                  36.96     1:18.08 (41.12)     1:58.10 (40.02)     2:38.37 (40.27)
 36 Bernard, Lilly R          15 PEAQ-AM              2:37.62    2:38.39  
                  37.63     1:18.50 (40.87)     1:58.69 (40.19)     2:38.39 (39.70)
 37 Draiss, Maddy K           17 MRST-LE              2:41.60    2:38.45  
                  36.68     1:17.50 (40.82)     1:58.66 (41.16)     2:38.45 (39.79)
 38 Webster, Emma E           17 BRAD-NI              2:37.80    2:38.73  
                  36.94     1:17.75 (40.81)     1:59.01 (41.26)     2:38.73 (39.72)
 39 Wright, Caroline R        16 PEAQ-AM              2:41.42    2:39.04  
                  37.68     1:17.37 (39.69)     1:59.12 (41.75)     2:39.04 (39.92)
 40 Becker, Madison K         17 UN-MN-AM             2:32.46    2:39.07  
                  36.22     1:16.18 (39.96)     1:57.81 (41.63)     2:39.07 (41.26)
 41 Senglaub, Emma            15 VICT-NI              2:35.89    2:39.24  
                  37.23     1:17.73 (40.50)     1:58.72 (40.99)     2:39.24 (40.52)
 42 Borrow, Emma R            19 BBA-LE               2:24.80    2:39.40  
                  37.12     1:17.06 (39.94)     1:58.47 (41.41)     2:39.40 (40.93)
 43 Rutkowski, Abby B         15 PEAQ-AM              2:29.05    2:39.47  
                  38.31     1:19.19 (40.88)     1:59.41 (40.22)     2:39.47 (40.06)
 44 Hannan, Maddie A          18 HEAT-LE              2:27.49    2:39.83  
                  38.13     1:18.03 (39.90)     1:59.34 (41.31)     2:39.83 (40.49)
 45 Mackay, Mallory J         15 CLES-LE              2:41.19    2:39.89  
                  35.66     1:17.24 (41.58)     1:58.52 (41.28)     2:39.89 (41.37)
 46 Bowser, Lauren            15 UN-RS-AM             2:40.05    2:40.21  
                  36.49     1:16.28 (39.79)     1:58.51 (42.23)     2:40.21 (41.70)
 47 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE              2:32.50    2:41.03  
                  37.65     1:18.68 (41.03)     2:00.20 (41.52)     2:41.03 (40.83)
 48 Carlantonio, Natalie P    15 SRST-AM              2:42.07    2:41.20  
                  37.64     1:18.24 (40.60)     2:00.30 (42.06)     2:41.20 (40.90)
 49 Rymer, Jillian A          15 SWIM-LE              2:40.25    2:42.32  
                  37.17     1:18.21 (41.04)     2:00.90 (42.69)     2:42.32 (41.42)
 50 Giovannoni, Chloe B       16 KRKN-NI              2:39.61    2:44.05  
                  39.54     1:21.56 (42.02)     2:02.82 (41.26)     2:44.05 (41.23)
 51 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              2:34.87    2:44.08  
                  38.15     1:20.05 (41.90)   2:44.08 (1:24.03)                    
 52 Shao, Vivian K            16 KW-AM                2:36.40    2:44.21  
                  38.90     1:20.31 (41.41)     2:02.84 (42.53)     2:44.21 (41.37)
 53 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              2:42.09    2:44.34  
                  39.44     1:20.71 (41.27)     2:02.77 (42.06)     2:44.34 (41.57)
 54 Ehlers, Caroline K        18 CCS-LE               2:39.73    2:44.43  
                  38.26     1:19.09 (40.83)     2:02.17 (43.08)     2:44.43 (42.26)
 55 Coates, Caroline E        16 HEAT-LE              2:38.37    2:45.03  
                  39.07     1:21.15 (42.08)     2:02.88 (41.73)     2:45.03 (42.15)
 56 Moore, Madi M             17 VICT-NI              2:37.27    2:46.30  
                  39.38     1:21.34 (41.96)     2:04.39 (43.05)     2:46.30 (41.91)
 57 Zhang, Amy K              15 STRS-LE              2:38.98    2:47.66  
                  39.52     1:22.52 (43.00)     2:05.38 (42.86)     2:47.66 (42.28)
 58 Shene, Taylor A           18 STRS-LE                   NT    2:56.55  
                  41.00     1:25.13 (44.13)     2:11.09 (45.96)     2:56.55 (45.46)
 59 Frase, Leah A             16 LESD-LE              2:42.09    3:02.22  
                  41.80     1:27.66 (45.86)     2:15.15 (47.49)     3:02.22 (47.07)
 60 Dynes, Elle S             15 LESD-LE              2:42.09    3:17.90  
                  46.79     1:36.77 (49.98)     2:27.66 (50.89)     3:17.90 (50.24)
 -- Mihm, Kara C              15 ANSC-AM              2:29.85         DQ  
                  36.58     1:15.60 (39.02)        DQ (1:19.49)                    
 -- Park, Becky               16 VICT-NI              2:38.79        DFS  
 -- Pampalone, Alex L         22 CM-WV                2:27.00        DFS  
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:11.40   6/19/2016 Ellie G Andrews, Dublin-OH                 
 Pool Record: ! 1:10.37    4/2/2016 Laura A Lindsay, Canton City Scho          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bach, Hannah M            18 CSI-LE               1:12.11    1:11.87  
                  33.68     1:11.87 (38.19)                                        
  2 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             1:13.87    1:12.80  
                  34.58     1:12.80 (38.22)                                        
  3 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              1:13.78    1:12.95  
                  34.39     1:12.95 (38.56)                                        
  4 Garcia Estrella, Paula    20 FAST$-LE             1:13.86    1:13.36  
                  34.38     1:13.36 (38.98)                                        
  5 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              1:15.69    1:15.01  
                  34.69     1:15.01 (40.32)                                        
  6 Stark, Mary Claire        16 PWRS-AM              1:16.11    1:15.49  
                  35.55     1:15.49 (39.94)                                        
  7 Martin, Anna M            18 RYD-LE               1:15.45    1:16.08  
                  35.81     1:16.08 (40.27)                                        
  8 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             1:16.97    1:16.40  
                  35.68     1:16.40 (40.72)                                        
  9 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              1:16.93    1:16.48  
                  36.14     1:16.48 (40.34)                                        
 10 Lochridge, Annie E        20 FAST$-LE             1:16.40    1:17.98  
                  38.13     1:17.98 (39.85)                                        
B - Final
 11 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              1:17.21    1:14.07  
                  35.21     1:14.07 (38.86)                                        
 12 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              1:19.53    1:17.66  
                  37.34     1:17.66 (40.32)                                        
 13 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             1:17.65    1:17.81  
                  36.36     1:17.81 (41.45)                                        
 14 Pash, Jackie D            21 FAST$-LE             1:17.70    1:17.98  
                  36.54     1:17.98 (41.44)                                        
 15 Sadovska, Olena           15 CSI-LE               1:18.02    1:18.25  
                  37.16     1:18.25 (41.09)                                        
 16 Krusinski, Annie K        15 CSI-LE               1:18.47    1:19.15  
                  37.85     1:19.15 (41.30)                                        
 17 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               1:20.13    1:19.59  
                  37.76     1:19.59 (41.83)                                        
 18 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                1:19.84    1:19.82  
                  36.70     1:19.82 (43.12)                                        
 19 Simko, Paige E            15 WST-VA               1:20.71    1:20.20  
                  38.10     1:20.20 (42.10)                                        
 20 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               1:19.46    1:21.11  
                  38.12     1:21.11 (42.99)                                        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 1:11.40   6/19/2016 Ellie G Andrews, Dublin-OH                 
 Pool Record: ! 1:10.37    4/2/2016 Laura A Lindsay, Canton City Scho          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Dillon, Emily M           17 BAAC-NI                   NT    1:35.62  
                  44.87     1:35.62 (50.75)                                        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:11.40   6/19/2016 Ellie G Andrews, Dublin-OH                 
 Pool Record: ! 1:10.37    4/2/2016 Laura A Lindsay, Canton City Scho          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bach, Hannah M            18 CSI-LE               1:12.44    1:12.11  
                  34.17     1:12.11 (37.94)                                        
  2 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              1:10.03    1:13.78  
                  34.21     1:13.78 (39.57)                                        
  3 Garcia Estrella, Paula    20 FAST$-LE             1:10.62    1:13.86  
                  34.95     1:13.86 (38.91)                                        
  4 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             1:14.95    1:13.87  
                  35.16     1:13.87 (38.71)                                        
  5 Martin, Anna M            18 RYD-LE               1:13.57    1:15.45  
                  35.38     1:15.45 (40.07)                                        
  6 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              1:16.92    1:15.69  
                  34.77     1:15.69 (40.92)                                        
  7 Stark, Mary Claire        16 PWRS-AM              1:12.69    1:16.11  
                  35.13     1:16.11 (40.98)                                        
  8 Lochridge, Annie E        20 FAST$-LE             1:17.54    1:16.40  
                  36.67     1:16.40 (39.73)                                        
  9 Kuhn, Erin E              21 DUQU-AM              1:16.93    1:16.92  
                  36.71     1:16.92 (40.21)                                        
 10 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              1:15.15    1:16.93  
                  36.11     1:16.93 (40.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             1:13.50    1:16.97  
                  36.32     1:16.97 (40.65)                                        
 12 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              1:13.86    1:17.21  
                  36.60     1:17.21 (40.61)                                        
 13 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             1:14.49    1:17.65  
                  36.73     1:17.65 (40.92)                                        
 14 Pash, Jackie D            21 FAST$-LE             1:21.59    1:17.70  
                  36.55     1:17.70 (41.15)                                        
 15 Sadovska, Olena           15 CSI-LE               1:20.88    1:18.02  
                  36.65     1:18.02 (41.37)                                        
 16 Krusinski, Annie K        15 CSI-LE               1:19.31    1:18.47  
                  37.40     1:18.47 (41.07)                                        
 17 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               1:17.47    1:19.46  
                  37.78     1:19.46 (41.68)                                        
 18 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              1:12.06    1:19.53  
                  37.71     1:19.53 (41.82)                                        
 19 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                1:17.49    1:19.84  
                  36.95     1:19.84 (42.89)                                        
 20 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               1:18.15    1:20.13  
                  37.14     1:20.13 (42.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Zhu, Phoebe J             17 SYL-OH                    NT    1:20.20  
                  37.15     1:20.20 (43.05)                                        
 22 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               1:19.92    1:20.57  
                  37.98     1:20.57 (42.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Simko, Paige E            15 WST-VA               1:20.70    1:20.71  
                  37.58     1:20.71 (43.13)                                        
 24 McLin, Kali I             15 BBA-LE               1:18.90    1:20.81  
                  37.11     1:20.81 (43.70)                                        
 25 Kochanowski, Taylor K     16 HEAT-LE              1:19.49    1:21.04  
                  37.73     1:21.04 (43.31)                                        
 26 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              1:20.39    1:21.40  
                  38.96     1:21.40 (42.44)                                        
 27 Draiss, Maddy K           17 MRST-LE              1:16.89    1:21.72  
                  38.15     1:21.72 (43.57)                                        
 28 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              1:22.40    1:21.85  
                  38.57     1:21.85 (43.28)                                        
 29 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               1:20.39    1:22.85  
                  38.18     1:22.85 (44.67)                                        
 30 Royce-Roll, Willa H       16 KRKN-NI              1:24.55    1:23.17  
                  39.67     1:23.17 (43.50)                                        
 31 Becker, Madison K         17 UN-MN-AM             1:19.52    1:23.48  
                  38.61     1:23.48 (44.87)                                        
 32 Pierce, Lexi D            16 MIST-AM              1:17.94    1:23.59  
                  39.39     1:23.59 (44.20)                                        
 33 Ray, Lexi B               15 PEAQ-AM              1:24.06    1:23.95  
                  39.10     1:23.95 (44.85)                                        
 34 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              1:22.02    1:24.01  
                  39.88     1:24.01 (44.13)                                        
 35 Miller, Eliza J           13 PEAQ-AM              1:25.39    1:24.13  
                  39.77     1:24.13 (44.36)                                        
 36 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              1:20.19    1:24.21  
                  39.40     1:24.21 (44.81)                                        
 37 Timken, Parker L          18 CCS-LE               1:21.67    1:24.50  
                  38.54     1:24.50 (45.96)                                        
 38 St. Clair, Reagan J       16 MAC-LE               1:23.52    1:24.98  
                  40.65     1:24.98 (44.33)                                        
 39 Moore, Madi M             17 VICT-NI              1:20.71    1:25.05  
                  40.29     1:25.05 (44.76)                                        
 40 Reiter, Josephine G       15 JCCS-AM              1:23.96    1:25.24  
                  39.61     1:25.24 (45.63)                                        
 41 Bodrock, Grace D          14 RYD-LE               1:23.97    1:25.26  
                  40.09     1:25.26 (45.17)                                        
 41 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             1:24.40    1:25.26  
                  39.81     1:25.26 (45.45)                                        
 43 Coates, Caroline E        16 HEAT-LE              1:24.63    1:25.33  
                  40.17     1:25.33 (45.16)                                        
 44 Jacknewitz, Lilly A       15 FAST$-LE             1:23.75    1:25.56  
                  40.32     1:25.56 (45.24)                                        
 45 Rogan, Maddy M            17 KRKN-NI              1:18.65    1:25.86  
                  39.64     1:25.86 (46.22)                                        
 46 Smeltzer, Lizzie R        16 PEAQ-AM              1:22.69    1:26.20  
                  39.99     1:26.20 (46.21)                                        
 47 Sun, Helen Y              17 BBA-LE               1:24.49    1:26.31  
                  42.07     1:26.31 (44.24)                                        
 48 Hilty, Kaitlyn M          15 FAST-AM              1:21.07    1:26.90  
                  39.14     1:26.90 (47.76)                                        
 49 Nawrocki, Grace C         17 SYL-OH               1:23.40    1:27.65  
                  41.70     1:27.65 (45.95)                                        
 50 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              1:24.00    1:28.53  
                  41.79     1:28.53 (46.74)                                        
 51 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              1:22.28    1:28.91  
                  42.27     1:28.91 (46.64)                                        
 52 Caniglia, Katie E         17 HEAT-LE              1:18.79    1:29.98  
                  41.38     1:29.98 (48.60)                                        
 53 Mackay, Mallory J         15 CLES-LE              1:25.19    1:30.25  
                  41.85     1:30.25 (48.40)                                        
 54 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              1:24.89    1:30.65  
                  42.51     1:30.65 (48.14)                                        
 55 Frase, Leah A             16 LESD-LE              1:25.39    1:31.65  
                  43.62     1:31.65 (48.03)                                        
 56 Neiss, Anna R             15 UPEAQ-AM             1:24.22    1:33.17  
                  43.20     1:33.17 (49.97)                                        
 57 Brown, Molly E            16 LESD-LE              1:25.39    1:40.20  
                  47.40     1:40.20 (52.80)                                        
 58 Dynes, Elle S             15 LESD-LE              1:25.39    1:56.02  
                  53.17   1:56.02 (1:02.85)                                        
 -- Ohaimhirgin, Cate A       17 GLSS-LE              1:13.72         DQ  
                  36.24          DQ (40.76)                                        
 -- Urse, Olivia F            15 CM-WV                1:24.31        DFS  
 -- Voytek, Mara J            18 CSI-LE               1:18.41        DFS  
 -- Stump, Jordan O           16 FAST$-LE             1:19.17        DFS  
 -- Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              1:20.85        DFS  
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:35.18   6/14/2019 Laura B Goettler, LESD -LE                 
 Pool Record: ! 2:33.57   3/21/2013 Kelsey Morgan, Dynamo Swim Team            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              2:35.18    2:35.34  
                  35.51     1:14.16 (38.65)     1:55.21 (41.05)     2:35.34 (40.13)
  2 Garcia Estrella, Paula    20 FAST$-LE             2:42.53    2:37.11  
                  36.14     1:16.33 (40.19)     1:56.20 (39.87)     2:37.11 (40.91)
  3 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              2:45.63    2:40.79  
                  37.28     1:18.20 (40.92)     1:59.72 (41.52)     2:40.79 (41.07)
  4 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             2:45.53    2:41.41  
                  36.41     1:17.55 (41.14)     1:59.15 (41.60)     2:41.41 (42.26)
  5 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             2:43.89    2:42.54  
                  36.86     1:18.11 (41.25)     2:00.56 (42.45)     2:42.54 (41.98)
  6 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             2:43.65    2:44.31  
                  37.59     1:19.87 (42.28)     2:02.67 (42.80)     2:44.31 (41.64)
  7 Pash, Jackie D            21 FAST$-LE             2:46.54    2:44.79  
                  38.15     1:20.14 (41.99)     2:02.06 (41.92)     2:44.79 (42.73)
  8 Bach, Hannah M            18 CSI-LE               2:43.44    2:44.89  
                  36.38     1:18.33 (41.95)     2:00.46 (42.13)     2:44.89 (44.43)
  9 Martin, Anna M            18 RYD-LE               2:47.32    2:48.50  
                  37.59     1:20.28 (42.69)     2:04.41 (44.13)     2:48.50 (44.09)
 10 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              2:47.52    2:51.09  
                  38.44     1:21.81 (43.37)     2:06.20 (44.39)     2:51.09 (44.89)
B - Final
 11 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:49.88    2:41.68  
                  37.33     1:18.38 (41.05)     2:00.01 (41.63)     2:41.68 (41.67)
 12 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              2:50.40    2:44.54  
                  36.59     1:18.66 (42.07)     2:01.72 (43.06)     2:44.54 (42.82)
 13 Stark, Mary Claire        16 PWRS-AM              2:48.52    2:47.39  
                  38.47     1:19.12 (40.65)   2:47.39 (1:28.27)                    
 14 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              2:50.77    2:48.08  
                  37.84     1:20.30 (42.46)     2:04.44 (44.14)     2:48.08 (43.64)
 15 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:47.71    2:48.83  
                  37.48     1:20.12 (42.64)     2:04.30 (44.18)     2:48.83 (44.53)
 16 Sadovska, Olena           15 CSI-LE               2:52.67    2:52.75  
                  38.98     1:23.20 (44.22)     2:08.26 (45.06)     2:52.75 (44.49)
 17 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               2:54.90    2:53.69  
                  39.28     1:23.19 (43.91)     2:08.14 (44.95)     2:53.69 (45.55)
 18 Stump, Jordan O           16 FAST$-LE             2:55.66    2:54.21  
                  39.52     1:24.15 (44.63)     2:09.58 (45.43)     2:54.21 (44.63)
 19 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              2:55.04    2:55.87  
                  39.34     1:24.32 (44.98)     2:10.42 (46.10)     2:55.87 (45.45)
 20 Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              2:57.60    2:56.69  
                  40.16     1:25.55 (45.39)     2:10.20 (44.65)     2:56.69 (46.49)
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:35.18   6/14/2019 Laura B Goettler, LESD -LE                 
 Pool Record: ! 2:33.57   3/21/2013 Kelsey Morgan, Dynamo Swim Team            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              2:29.38    2:35.18* 
                  35.37     1:14.45 (39.08)     1:55.42 (40.97)     2:35.18 (39.76)
  2 Garcia Estrella, Paula    20 FAST$-LE             2:35.93    2:42.53  
                  39.34     1:20.09 (40.75)     2:01.72 (41.63)     2:42.53 (40.81)
  3 Bach, Hannah M            18 CSI-LE               2:45.30    2:43.44  
                  37.57     1:19.19 (41.62)     2:01.49 (42.30)     2:43.44 (41.95)
  4 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             2:39.87    2:43.65  
                  38.28     1:20.41 (42.13)     2:03.44 (43.03)     2:43.65 (40.21)
  5 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             2:37.74    2:43.89  
                  36.65     1:18.45 (41.80)     2:00.99 (42.54)     2:43.89 (42.90)
  6 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             2:40.29    2:45.53  
                  37.04     1:18.86 (41.82)     2:02.38 (43.52)     2:45.53 (43.15)
  7 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              2:42.36    2:45.63  
                  38.41     1:20.73 (42.32)     2:03.40 (42.67)     2:45.63 (42.23)
  8 Chaffee, Paige F          16 SYL-OH               2:51.04    2:46.20  
                  39.03     1:22.57 (43.54)     2:04.88 (42.31)     2:46.20 (41.32)
  9 Pash, Jackie D            21 FAST$-LE             2:42.24    2:46.54  
                  38.47     1:21.01 (42.54)     2:03.68 (42.67)     2:46.54 (42.86)
 10 Martin, Anna M            18 RYD-LE               2:39.84    2:47.32  
                  37.84     1:19.96 (42.12)     2:03.59 (43.63)     2:47.32 (43.73)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              2:45.32    2:47.52  
                  38.22     1:20.85 (42.63)     2:03.86 (43.01)     2:47.52 (43.66)
 12 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:42.25    2:47.71  
                  37.42     1:19.75 (42.33)     2:03.70 (43.95)     2:47.71 (44.01)
 13 Stark, Mary Claire        16 PWRS-AM              2:40.35    2:48.52  
                  38.35     1:21.05 (42.70)     2:04.93 (43.88)     2:48.52 (43.59)
 14 Lochridge, Annie E        20 FAST$-LE             2:50.38    2:48.75  
                  39.04     1:22.30 (43.26)     2:05.97 (43.67)     2:48.75 (42.78)
 15 Crooks, Maya A            16 SYL-OH               2:54.56    2:49.41  
                  38.88     1:21.18 (42.30)     2:05.72 (44.54)     2:49.41 (43.69)
 16 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:35.30    2:49.88  
                  39.27     1:22.64 (43.37)     2:06.47 (43.83)     2:49.88 (43.41)
 17 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              2:45.33    2:50.40  
                  38.52     1:22.56 (44.04)     2:06.43 (43.87)     2:50.40 (43.97)
 18 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              2:51.03    2:50.77  
                  39.46     1:23.01 (43.55)     2:07.15 (44.14)     2:50.77 (43.62)
 19 Sadovska, Olena           15 CSI-LE               2:51.47    2:52.67  
                  39.35     1:23.92 (44.57)     2:09.27 (45.35)     2:52.67 (43.40)
 20 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               2:51.50    2:54.90  
                  38.28     1:22.58 (44.30)     2:07.92 (45.34)     2:54.90 (46.98)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              3:04.96    2:55.04  
                  39.24     1:24.87 (45.63)     2:10.85 (45.98)     2:55.04 (44.19)
 22 Stump, Jordan O           16 FAST$-LE             2:55.00    2:55.66  
                  39.67     1:24.66 (44.99)     2:10.26 (45.60)     2:55.66 (45.40)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              2:53.22    2:57.60  
                  40.64     1:25.99 (45.35)     2:11.08 (45.09)     2:57.60 (46.52)
 24 Nagle, Mia A              15 FAST$-LE             2:42.58    2:57.88  
                  40.75     1:26.25 (45.50)     2:12.92 (46.67)     2:57.88 (44.96)
 25 Zhu, Phoebe J             17 SYL-OH               2:58.82    2:57.90  
                  40.72     1:25.68 (44.96)     2:11.88 (46.20)     2:57.90 (46.02)
 26 Smeltzer, Lizzie R        16 PEAQ-AM              2:52.86    2:59.82  
                  41.26     1:26.52 (45.26)     2:13.22 (46.70)     2:59.82 (46.60)
 27 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              2:53.88    3:00.38  
                  41.30     1:26.59 (45.29)     2:14.10 (47.51)     3:00.38 (46.28)
 28 Pierce, Lexi D            16 MIST-AM              2:50.35    3:02.38  
                  43.02     1:28.51 (45.49)     2:14.91 (46.40)     3:02.38 (47.47)
 29 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              2:56.48    3:02.86  
                  41.56     1:28.07 (46.51)     2:16.04 (47.97)     3:02.86 (46.82)
 30 Coates, Caroline E        16 HEAT-LE              3:03.58    3:05.95  
                  42.49     1:29.31 (46.82)     2:17.62 (48.31)     3:05.95 (48.33)
 31 McLin, Kali I             15 BBA-LE               2:55.81    3:06.19  
                  41.21     1:29.36 (48.15)     2:18.46 (49.10)     3:06.19 (47.73)
 32 Nawrocki, Grace C         17 SYL-OH               2:57.37    3:07.48  
                  42.88     1:30.70 (47.82)     2:19.82 (49.12)     3:07.48 (47.66)
 33 Ray, Lexi B               15 PEAQ-AM              3:05.14    3:08.29  
                  40.98     1:28.64 (47.66)     2:17.96 (49.32)     3:08.29 (50.33)
 34 Simko, Paige E            15 WST-VA               2:54.69    3:08.83  
                  42.08     1:29.24 (47.16)     2:19.66 (50.42)     3:08.83 (49.17)
 35 Gagnon, Kayla E           20 CM-WV                2:56.88    3:09.42  
                  44.29     1:33.35 (49.06)     2:21.14 (47.79)     3:09.42 (48.28)
 36 Reiter, Josephine G       15 JCCS-AM                   NT    3:10.42  
                  41.37     1:28.78 (47.41)     2:19.67 (50.89)     3:10.42 (50.75)
 37 Kochanowski, Taylor K     16 HEAT-LE              2:56.16    3:11.65  
                  41.76     1:32.77 (51.01)     2:22.60 (49.83)     3:11.65 (49.05)
 38 Hilty, Kaitlyn M          15 FAST-AM              3:00.26    3:13.89  
                  43.95     1:34.31 (50.36)     2:23.30 (48.99)     3:13.89 (50.59)
 39 Lydon, Jordan P           17 PEAQ-AM              3:00.68    3:17.39  
                  44.99     1:34.91 (49.92)     2:25.48 (50.57)     3:17.39 (51.91)
 40 Caniglia, Katie E         17 HEAT-LE              3:01.76    3:18.66  
                  43.82     1:35.65 (51.83)     2:26.96 (51.31)     3:18.66 (51.70)
 41 Horton, Elise M           15 SWIM-LE              3:01.12    3:20.92  
                  45.06     1:36.57 (51.51)     2:29.22 (52.65)     3:20.92 (51.70)
 42 Brown, Molly E            16 LESD-LE              3:05.39    3:46.03  
                  48.57     1:46.53 (57.96)     2:46.31 (59.78)     3:46.03 (59.72)
 
Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Keggins, Peyton L         11 PACK-GU                   NT      35.95  
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.91   6/17/2017 Sadie C Fazekas, FAST$-LE                  
 Pool Record: ! 1:01.36    4/1/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Watson, Sarah E           18 FAST$-LE             1:02.67    1:01.09! 
                  28.43     1:01.09 (32.66)                                        
  2 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              1:02.89    1:01.95  
                  28.72     1:01.95 (33.23)                                        
  3 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                1:04.68    1:02.40  
                  29.37     1:02.40 (33.03)                                        
  4 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              1:05.28    1:04.24  
                  30.15     1:04.24 (34.09)                                        
  5 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             1:04.65    1:04.26  
                  30.30     1:04.26 (33.96)                                        
  6 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              1:06.02    1:04.36  
                  29.27     1:04.36 (35.09)                                        
  7 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              1:05.46    1:04.48  
                  30.08     1:04.48 (34.40)                                        
  8 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               1:04.60    1:04.80  
                  29.83     1:04.80 (34.97)                                        
  9 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             1:05.38    1:05.15  
                  30.51     1:05.15 (34.64)                                        
 10 Timken, Parker L          18 CCS-LE               1:05.83    1:06.18  
                  30.25     1:06.18 (35.93)                                        
B - Final
 11 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              1:06.50    1:03.93  
                  30.45     1:03.93 (33.48)                                        
 12 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE             1:06.54    1:04.45  
                  30.29     1:04.45 (34.16)                                        
 13 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE              1:06.70    1:04.52  
                  29.49     1:04.52 (35.03)                                        
 14 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             1:06.42    1:05.35  
                  30.90     1:05.35 (34.45)                                        
 15 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              1:07.05    1:05.80  
                  30.50     1:05.80 (35.30)                                        
 16 Voytek, Mara J            18 CSI-LE               1:06.44    1:06.08  
                  31.03     1:06.08 (35.05)                                        
 17 Webster, Laryssa G        15 BRAD-NI              1:06.75    1:06.13  
                  30.79     1:06.13 (35.34)                                        
 18 Christinis, Cat M         20 JCCS-AM              1:06.81    1:06.40  
                  30.58     1:06.40 (35.82)                                        
 18 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              1:06.31    1:06.40  
                  30.57     1:06.40 (35.83)                                        
 20 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               1:06.75    1:06.98  
                  32.02     1:06.98 (34.96)                                        
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.91   6/17/2017 Sadie C Fazekas, FAST$-LE                  
 Pool Record: ! 1:01.36    4/1/2016 Kaitlyn M Johnson, Unattached-WV           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Watson, Sarah E           18 FAST$-LE               59.56    1:02.67  
                  29.21     1:02.67 (33.46)                                        
  2 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              1:04.10    1:02.89  
                  29.25     1:02.89 (33.64)                                        
  3 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               1:02.24    1:04.60  
                  30.32     1:04.60 (34.28)                                        
  4 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             1:03.55    1:04.65  
                  29.97     1:04.65 (34.68)                                        
  5 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                1:01.51    1:04.68  
                  30.94     1:04.68 (33.74)                                        
  6 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              1:03.53    1:05.28  
                  30.48     1:05.28 (34.80)                                        
  7 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             1:04.33    1:05.38  
                  30.98     1:05.38 (34.40)                                        
  8 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              1:05.97    1:05.44  
                  31.21     1:05.44 (34.23)                                        
  9 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              1:02.59    1:05.46  
                  30.34     1:05.46 (35.12)                                        
 10 Timken, Parker L          18 CCS-LE               1:04.07    1:05.83  
                  30.31     1:05.83 (35.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Homoki, Jordyn R          16 SWIM-LE              1:04.17    1:06.02  
                  30.00     1:06.02 (36.02)                                        
 12 Goettler, Laura B         17 LESD-LE              1:04.70    1:06.31  
                  31.47     1:06.31 (34.84)                                        
 13 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             1:04.55    1:06.42  
                  32.01     1:06.42 (34.41)                                        
 14 Voytek, Mara J            18 CSI-LE               1:06.69    1:06.44  
                  30.87     1:06.44 (35.57)                                        
 15 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              1:05.77    1:06.50  
                  30.96     1:06.50 (35.54)                                        
 16 Waggoner, Morgan R        21 FAST$-LE             1:03.15    1:06.54  
                  32.31     1:06.54 (34.23)                                        
 17 DeWitt, Mackenzie D       15 HEAT-LE              1:03.97    1:06.70  
                  30.89     1:06.70 (35.81)                                        
 18 Webster, Laryssa G        15 BRAD-NI              1:07.90    1:06.75  
                  31.50     1:06.75 (35.25)                                        
 18 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               1:06.13    1:06.75  
                  31.09     1:06.75 (35.66)                                        
 20 Christinis, Cat M         20 JCCS-AM              1:05.32    1:06.81  
                  30.86     1:06.81 (35.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              1:08.54    1:07.05  
                  30.67     1:07.05 (36.38)                                        
 22 McNichols, Riley E        17 CSI-LE               1:07.20    1:07.13  
                  31.24     1:07.13 (35.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Skapoulas, Anna M         17 LRST-LE              1:12.47    1:07.16  
                  30.75     1:07.16 (36.41)                                        
 24 Fedele, Zoey M            17 GO-LE                1:05.67    1:07.18  
                  32.12     1:07.18 (35.06)                                        
 25 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              1:09.57    1:07.20  
                  31.46     1:07.20 (35.74)                                        
 26 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE              1:06.37    1:07.37  
                  31.31     1:07.37 (36.06)                                        
 27 Krusinski, Annie K        15 CSI-LE               1:08.23    1:07.40  
                  31.89     1:07.40 (35.51)                                        
 28 Sun, Helen Y              17 BBA-LE               1:06.59    1:07.47  
                  32.10     1:07.47 (35.37)                                        
 29 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               1:11.90    1:07.75  
                  32.10     1:07.75 (35.65)                                        
 30 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              1:07.73    1:07.76  
                  31.63     1:07.76 (36.13)                                        
 31 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              1:07.22    1:08.01  
                  32.22     1:08.01 (35.79)                                        
 32 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              1:04.67    1:08.02  
                  32.04     1:08.02 (35.98)                                        
 33 Kuhn, Erin E              21 DUQU-AM              1:08.60    1:08.08  
                  32.12     1:08.08 (35.96)                                        
 34 Lamoureux, Brooke M       20 FAST$-LE             1:05.40    1:08.18  
                  32.08     1:08.18 (36.10)                                        
 35 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              1:07.75    1:08.43  
 36 Martin, Anna M            18 RYD-LE               1:08.15    1:08.65  
                  32.67     1:08.65 (35.98)                                        
 37 Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              1:12.46    1:08.90  
                  32.53     1:08.90 (36.37)                                        
 38 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI              1:10.31    1:08.94  
                  32.31     1:08.94 (36.63)                                        
 39 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              1:06.11    1:09.21  
                  32.33     1:09.21 (36.88)                                        
 40 Nagle, Mia A              15 FAST$-LE             1:13.22    1:09.33  
                  32.15     1:09.33 (37.18)                                        
 41 McCutchan, Jacqueline A   18 CM-WV                1:08.72    1:09.38  
                  32.93     1:09.38 (36.45)                                        
 42 Royce-Roll, Willa H       16 KRKN-NI              1:08.05    1:09.61  
                  33.69     1:09.61 (35.92)                                        
 43 Conte, Maya R             18 CSI-LE               1:08.54    1:09.82  
                  31.66     1:09.82 (38.16)                                        
 43 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE             1:03.91    1:09.82  
                  32.30     1:09.82 (37.52)                                        
 45 Lochridge, Annie E        20 FAST$-LE             1:05.68    1:10.02  
                  33.49     1:10.02 (36.53)                                        
 46 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE             1:10.30    1:10.13  
                  32.13     1:10.13 (38.00)                                        
 47 Borrow, Emma R            19 BBA-LE               1:08.59    1:10.15  
                  31.68     1:10.15 (38.47)                                        
 48 Draiss, Maddy K           17 MRST-LE              1:07.26    1:10.18  
                  32.57     1:10.18 (37.61)                                        
 49 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                1:09.19    1:10.49  
                  32.94     1:10.49 (37.55)                                        
 50 Bliss, Emma F             19 CM-WV                1:07.57    1:10.58  
                  32.62     1:10.58 (37.96)                                        
 51 Nuzback, Jordan M         16 MIST-AM              1:07.27    1:10.63  
                  33.74     1:10.63 (36.89)                                        
 52 Riggs, Abigail R          19 CM-WV                1:08.85    1:10.66  
                  33.17     1:10.66 (37.49)                                        
 53 Senglaub, Katie           15 VICT-NI              1:10.26    1:10.68  
                  33.22     1:10.68 (37.46)                                        
 54 Bugara, Baila M           15 CCS-LE               1:11.68    1:11.11  
                  33.09     1:11.11 (38.02)                                        
 55 Bradford, Julia A         19 PWRS-AM              1:10.36    1:11.23  
                  32.80     1:11.23 (38.43)                                        
 56 Moore, Madi M             17 VICT-NI              1:09.97    1:11.35  
                  34.33     1:11.35 (37.02)                                        
 57 Devorace, Lauren M        20 LRST-LE              1:07.06    1:11.43  
                  33.35     1:11.43 (38.08)                                        
 58 Easterling, Mere L        21 DUQU-AM              1:06.68    1:11.47  
                  32.98     1:11.47 (38.49)                                        
 58 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              1:06.81    1:11.47  
                  32.96     1:11.47 (38.51)                                        
 60 Bach, Hannah M            18 CSI-LE               1:11.27    1:11.59  
                  33.21     1:11.59 (38.38)                                        
 61 Hinkson, Michaela L       17 ANSC-AM              1:12.71    1:11.68  
                  33.26     1:11.68 (38.42)                                        
 62 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              1:08.05    1:11.83  
                  33.78     1:11.83 (38.05)                                        
 63 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             1:10.38    1:11.95  
                  32.98     1:11.95 (38.97)                                        
 64 Mihm, Kara C              15 ANSC-AM              1:11.45    1:12.15  
                  34.18     1:12.15 (37.97)                                        
 65 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                1:09.62    1:12.19  
                  34.11     1:12.19 (38.08)                                        
 66 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              1:10.10    1:12.24  
                  34.20     1:12.24 (38.04)                                        
 67 Gagnon, Kayla E           20 CM-WV                1:05.72    1:12.34  
                  33.73     1:12.34 (38.61)                                        
 68 Parks, Jena E             16 LESD-LE              1:11.52    1:12.39  
                  34.25     1:12.39 (38.14)                                        
 69 Dankle, Jael E            16 CM-WV                1:11.83    1:12.41  
                  34.05     1:12.41 (38.36)                                        
 70 Testa, Joey A             15 UPEAQ-AM             1:08.59    1:12.55  
                  32.99     1:12.55 (39.56)                                        
 71 Senglaub, Emma            15 VICT-NI              1:10.84    1:12.67  
                  33.59     1:12.67 (39.08)                                        
 72 Simko, Paige E            15 WST-VA               1:09.59    1:12.80  
                  33.68     1:12.80 (39.12)                                        
 73 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              1:07.25    1:12.84  
                  33.98     1:12.84 (38.86)                                        
 74 Hannan, Maddie A          18 HEAT-LE              1:08.36    1:13.47  
                  32.89     1:13.47 (40.58)                                        
 75 Rutkowski, Abby B         15 PEAQ-AM              1:09.42    1:13.64  
                  33.40     1:13.64 (40.24)                                        
 76 Ross, Leia                17 UKW-AM               1:11.27    1:13.67  
                  34.07     1:13.67 (39.60)                                        
 77 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              1:07.85    1:13.75  
 78 Dietz, Audrey R           18 LESD-LE                   NT    1:13.98  
                  33.73     1:13.98 (40.25)                                        
 79 Flavin, Mary E            18 ANSC-AM              1:13.26    1:14.01  
                  34.09     1:14.01 (39.92)                                        
 80 Bernard, Lilly R          15 PEAQ-AM              1:12.01    1:14.02  
                  34.15     1:14.02 (39.87)                                        
 81 Wright, Caroline R        16 PEAQ-AM              1:11.50    1:14.06  
                  34.58     1:14.06 (39.48)                                        
 82 Neiss, Anna R             15 UPEAQ-AM             1:09.71    1:14.34  
                  34.65     1:14.34 (39.69)                                        
 83 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              1:12.99    1:14.36  
                  32.36     1:14.36 (42.00)                                        
 84 Patterson, Inde           16 MOON-AM              1:07.38    1:14.38  
                  33.46     1:14.38 (40.92)                                        
 85 Grimenstein, Anna E       18 PEAQ-AM              1:12.25    1:14.79  
                  35.46     1:14.79 (39.33)                                        
 86 Tropper, Stephanie M      15 BBA-LE               1:10.97    1:15.59  
                  33.35     1:15.59 (42.24)                                        
 87 Park, Becky               16 VICT-NI              1:13.16    1:15.85  
                  34.13     1:15.85 (41.72)                                        
 88 Whalen, Allie L           15 PEAQ-AM              1:12.89    1:16.32  
                  34.75     1:16.32 (41.57)                                        
 89 Nawrocki, Grace C         17 SYL-OH               1:12.64    1:16.34  
                  34.99     1:16.34 (41.35)                                        
 90 Zhu, Phoebe J             17 SYL-OH               1:12.99    1:16.92  
                  35.13     1:16.92 (41.79)                                        
 91 Gadd, Shaelyn M           17 SWIM-LE              1:09.73    1:17.64  
                  34.84     1:17.64 (42.80)                                        
 92 Lydon, Jordan P           17 PEAQ-AM              1:12.89    1:17.90  
                  35.87     1:17.90 (42.03)                                        
 93 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE              1:09.90    1:18.17  
                  34.39     1:18.17 (43.78)                                        
 94 Sevald, Audrey P          13 FAST$-LE             1:12.46    1:21.87  
                  36.25     1:21.87 (45.62)                                        
 95 Susie, Nicole E           15 MOON-AM                   NT    1:22.41  
                  38.72     1:22.41 (43.69)                                        
 96 Klein, Sylvia R           17 LESD-LE              1:13.39    1:33.14  
                  42.82     1:33.14 (50.32)                                        
 -- Urse, Olivia F            15 CM-WV                1:10.46        DFS  
 -- Flatley, Mikel R          18 PS-LE                1:12.06        DFS  
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:15.79   6/18/2017 Morgan E Carr, CM   -WV                    
 Pool Record: ! 2:13.83    8/5/2017 Allison J Piccirillo, Northern KY Clip     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              2:21.34    2:17.14  
                  29.40     1:04.06 (34.66)     1:40.44 (36.38)     2:17.14 (36.70)
  2 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             2:22.59    2:18.82  
                  30.98     1:06.35 (35.37)     1:41.98 (35.63)     2:18.82 (36.84)
  3 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:25.65    2:21.03  
                  31.90     1:07.51 (35.61)     1:43.66 (36.15)     2:21.03 (37.37)
  4 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              2:30.26    2:21.78  
                  32.39     1:07.97 (35.58)     1:44.72 (36.75)     2:21.78 (37.06)
  5 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:27.79    2:23.90  
                  31.44     1:07.46 (36.02)     1:44.73 (37.27)     2:23.90 (39.17)
  6 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              2:28.25    2:24.14  
                  32.08     1:08.71 (36.63)     1:45.86 (37.15)     2:24.14 (38.28)
  7 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:25.98    2:24.61  
                  32.71     1:09.45 (36.74)     1:47.26 (37.81)     2:24.61 (37.35)
  8 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              2:29.55    2:27.32  
                  32.28     1:09.09 (36.81)     1:47.54 (38.45)     2:27.32 (39.78)
  9 Christinis, Cat M         20 JCCS-AM              2:29.91    2:27.77  
                  31.61     1:08.78 (37.17)     1:47.26 (38.48)     2:27.77 (40.51)
 10 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:30.79    2:29.67  
                  31.50     1:09.51 (38.01)     1:49.19 (39.68)     2:29.67 (40.48)
B - Final
 11 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:32.51    2:27.78  
                  33.00     1:10.82 (37.82)     1:49.22 (38.40)     2:27.78 (38.56)
 12 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE              2:36.38    2:28.06  
                  31.80     1:09.25 (37.45)     1:48.04 (38.79)     2:28.06 (40.02)
 13 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              2:35.35    2:28.75  
                  34.52     1:13.20 (38.68)     1:51.47 (38.27)     2:28.75 (37.28)
 14 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              2:42.16    2:29.98  
                  33.12     1:11.58 (38.46)     1:50.08 (38.50)     2:29.98 (39.90)
 15 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              2:38.45    2:30.19  
                  33.11     1:10.73 (37.62)     1:50.67 (39.94)     2:30.19 (39.52)
 16 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               2:35.41    2:34.42  
                  32.76     1:11.58 (38.82)     1:52.79 (41.21)     2:34.42 (41.63)
 17 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              2:39.75    2:34.73  
                  33.72     1:11.93 (38.21)     1:53.05 (41.12)     2:34.73 (41.68)
 18 Moore, Madi M             17 VICT-NI              2:39.10    2:34.75  
                  34.49     1:13.97 (39.48)     1:53.99 (40.02)     2:34.75 (40.76)
 19 Senglaub, Emma            15 VICT-NI              2:35.54    2:34.91  
                  34.74     1:14.34 (39.60)     1:54.53 (40.19)     2:34.91 (40.38)
 20 Senglaub, Katie           15 VICT-NI              2:36.12    2:35.97  
                  34.30     1:13.84 (39.54)     1:55.18 (41.34)     2:35.97 (40.79)
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:15.79   6/18/2017 Morgan E Carr, CM   -WV                    
 Pool Record: ! 2:13.83    8/5/2017 Allison J Piccirillo, Northern KY Clip     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pasadyn, Felicia L        17 SWIM-LE              2:20.31    2:21.34  
                  30.22     1:05.62 (35.40)     1:42.99 (37.37)     2:21.34 (38.35)
  2 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                2:15.99    2:21.93  
                  31.22     1:06.48 (35.26)     1:43.07 (36.59)     2:21.93 (38.86)
  3 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             2:19.11    2:22.59  
                  32.11     1:08.02 (35.91)     1:44.97 (36.95)     2:22.59 (37.62)
  4 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:19.49    2:25.65  
                  32.91     1:10.07 (37.16)     1:47.45 (37.38)     2:25.65 (38.20)
  5 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:32.86    2:25.98  
                  33.58     1:10.97 (37.39)     1:48.38 (37.41)     2:25.98 (37.60)
  6 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:24.32    2:27.79  
                  32.35     1:08.85 (36.50)     1:48.04 (39.19)     2:27.79 (39.75)
  7 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              2:20.56    2:28.25  
                  33.27     1:10.74 (37.47)     1:49.62 (38.88)     2:28.25 (38.63)
  8 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              2:22.74    2:29.55  
                  34.04     1:11.50 (37.46)     1:50.64 (39.14)     2:29.55 (38.91)
  9 Christinis, Cat M         20 JCCS-AM              2:25.70    2:29.91  
                  32.78     1:10.24 (37.46)     1:50.25 (40.01)     2:29.91 (39.66)
 10 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              2:27.05    2:30.26  
                  34.61     1:13.14 (38.53)     1:52.70 (39.56)     2:30.26 (37.56)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              2:33.59    2:30.28  
                  32.11     1:10.76 (38.65)     1:50.49 (39.73)     2:30.28 (39.79)
 12 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:33.43    2:30.79  
                  31.90     1:10.14 (38.24)     1:50.90 (40.76)     2:30.79 (39.89)
 13 Gagnon, Kayla E           20 CM-WV                2:21.97    2:30.91  
                  34.91     1:13.77 (38.86)     1:53.35 (39.58)     2:30.91 (37.56)
 14 Royce-Roll, Willa H       16 KRKN-NI              2:28.27    2:32.04  
                  33.50     1:11.46 (37.96)     1:50.70 (39.24)     2:32.04 (41.34)
 15 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:21.61    2:32.51  
                  33.66     1:13.19 (39.53)     1:53.00 (39.81)     2:32.51 (39.51)
 16 McNichols, Riley E        17 CSI-LE               2:34.39    2:33.41  
                  33.43     1:11.90 (38.47)     1:51.87 (39.97)     2:33.41 (41.54)
 17 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              2:27.56    2:33.81  
                  33.93     1:12.46 (38.53)     1:52.90 (40.44)     2:33.81 (40.91)
 18 Culotta, Tori R           15 LESD-LE              2:22.66    2:35.35  
                  36.24     1:16.61 (40.37)     1:56.90 (40.29)     2:35.35 (38.45)
 19 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               2:36.59    2:35.41  
                  32.60     1:11.07 (38.47)     1:52.43 (41.36)     2:35.41 (42.98)
 20 Senglaub, Emma            15 VICT-NI              2:32.29    2:35.54  
                  34.81     1:15.38 (40.57)     1:55.92 (40.54)     2:35.54 (39.62)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Senglaub, Katie           15 VICT-NI              2:34.53    2:36.12  
                  34.72     1:14.68 (39.96)     1:55.86 (41.18)     2:36.12 (40.26)
 22 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE              2:36.01    2:36.38  
                  34.11     1:14.44 (40.33)     1:55.92 (41.48)     2:36.38 (40.46)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              2:27.00    2:38.45  
                  35.40     1:15.68 (40.28)     1:57.80 (42.12)     2:38.45 (40.65)
 24 Moore, Madi M             17 VICT-NI              2:30.24    2:39.10  
                  35.61     1:16.16 (40.55)     1:57.53 (41.37)     2:39.10 (41.57)
 25 Reber, Lucy P             15 HEAT-LE              2:32.25    2:39.75  
                  34.97     1:15.43 (40.46)     1:57.49 (42.06)     2:39.75 (42.26)
 26 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              2:27.15    2:42.16  
                  34.90     1:15.96 (41.06)     1:58.56 (42.60)     2:42.16 (43.60)
 27 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI              2:39.72    2:42.91  
                  35.81     1:17.18 (41.37)     2:01.14 (43.96)     2:42.91 (41.77)
 28 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA               2:40.55    2:44.02  
                  35.34     1:16.89 (41.55)     2:00.38 (43.49)     2:44.02 (43.64)
 29 Grimenstein, Anna E       18 PEAQ-AM              2:37.91    2:47.93  
                  36.34     1:19.32 (42.98)     2:03.96 (44.64)     2:47.93 (43.97)
 30 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              2:37.00    2:48.12  
                  34.04     1:15.53 (41.49)     2:02.85 (47.32)     2:48.12 (45.27)
 31 Parks, Jena E             16 LESD-LE              2:41.25    2:51.00  
                  36.79     1:19.10 (42.31)     2:04.95 (45.85)     2:51.00 (46.05)
 32 Jefferis, Ilah M          14 KRKN-NI              2:36.31    2:52.66  
                  36.72     1:20.46 (43.74)     2:05.90 (45.44)     2:52.66 (46.76)
 33 Klein, Sylvia R           17 LESD-LE              2:41.39    3:30.59  
                  44.39     1:37.98 (53.59)     2:33.19 (55.21)     3:30.59 (57.40)
 -- Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                2:39.64        DFS  
 -- Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              2:37.32        DFS  
 -- Linkous, Reagan M         17 CM-WV                2:16.44        DFS  
 -- Patterson, Inde           16 MOON-AM              2:36.80        DFS  
 -- Stump, Jordan O           16 FAST$-LE             2:34.11        DFS  
 -- Dankle, Jael E            16 CM-WV                2:38.96        DFS  
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 2:19.57   6/17/2016 Bailey A Bonnett, Fox Chapel-AM            
 Pool Record: ! 2:18.51   3/24/2013 Miranda Tucker, Plymouth-Canton            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Dillon, Emily M           17 BAAC-NI                   NT    2:46.81  
                  34.30     1:18.65 (44.35)                                        
                                                    2:09.37 ( )     2:46.81 (37.44)
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:19.57   6/17/2016 Bailey A Bonnett, Fox Chapel-AM            
 Pool Record: ! 2:18.51   3/24/2013 Miranda Tucker, Plymouth-Canton            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:24.08    2:20.26  
                  31.04     1:06.12 (35.08)     1:48.09 (41.97)     2:20.26 (32.17)
  2 Brinton, Emma E           20 DUQU-AM              2:22.79    2:20.96  
                  30.83     1:05.91 (35.08)     1:47.80 (41.89)     2:20.96 (33.16)
  3 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              2:25.29    2:21.02  
                  32.24     1:07.71 (35.47)     1:48.97 (41.26)     2:21.02 (32.05)
  4 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE             2:25.93    2:23.55  
                  30.60     1:06.89 (36.29)     1:50.58 (43.69)     2:23.55 (32.97)
  5 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                2:26.18    2:23.76  
                  30.82     1:07.44 (36.62)     1:50.91 (43.47)     2:23.76 (32.85)
  6 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             2:23.83    2:24.79  
                  31.84     1:07.84 (36.00)   2:24.79 (1:16.95)                    
  7 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:26.20    2:25.91  
                  30.04     1:06.40 (36.36)     1:50.83 (44.43)     2:25.91 (35.08)
  8 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              2:25.65    2:25.95  
                  31.97     1:07.83 (35.86)     1:51.56 (43.73)     2:25.95 (34.39)
  9 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             2:27.85    2:29.40  
                  32.59     1:12.34 (39.75)     1:53.94 (41.60)     2:29.40 (35.46)
 10 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              2:27.61    2:29.43  
                  31.79     1:11.02 (39.23)     1:54.27 (43.25)     2:29.43 (35.16)
B - Final
 11 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:29.67    2:24.18  
                  31.00     1:09.19 (38.19)     1:50.92 (41.73)     2:24.18 (33.26)
 12 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             2:27.97    2:26.14  
                  31.24     1:10.19 (38.95)     1:53.27 (43.08)     2:26.14 (32.87)
 13 Voytek, Mara J            18 CSI-LE               2:28.12    2:27.35  
                  31.48     1:10.25 (38.77)   2:27.35 (1:17.10)                    
 14 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              2:29.85    2:27.45  
                  31.23     1:10.19 (38.96)     1:52.58 (42.39)     2:27.45 (34.87)
 15 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             2:29.03    2:28.10  
                  31.14     1:09.76 (38.62)     1:55.16 (45.40)     2:28.10 (32.94)
 16 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             2:28.76    2:28.11  
                  31.79     1:12.29 (40.50)     1:55.40 (43.11)     2:28.11 (32.71)
 17 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:29.03    2:28.70  
                  30.79     1:09.26 (38.47)     1:54.49 (45.23)     2:28.70 (34.21)
 18 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             2:29.18    2:28.74  
                  32.92     1:12.25 (39.33)     1:54.39 (42.14)     2:28.74 (34.35)
 19 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:30.36    2:30.42  
                  31.67     1:09.80 (38.13)     1:56.38 (46.58)     2:30.42 (34.04)
 20 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               2:31.17    2:31.12  
                  31.03     1:10.76 (39.73)     1:55.78 (45.02)     2:31.12 (35.34)
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:19.57   6/17/2016 Bailey A Bonnett, Fox Chapel-AM            
 Pool Record: ! 2:18.51   3/24/2013 Miranda Tucker, Plymouth-Canton            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brinton, Emma E           20 DUQU-AM              2:19.97    2:22.79  
                  29.97     1:06.32 (36.35)     1:48.03 (41.71)     2:22.79 (34.76)
  2 Gardner, Olivia J         20 FAST$-LE             2:20.79    2:23.83  
                  31.50     1:07.14 (35.64)     1:50.35 (43.21)     2:23.83 (33.48)
  3 Buerger, Torie H          17 ANSC-AM              2:23.11    2:24.08  
                  31.65     1:08.01 (36.36)     1:51.05 (43.04)     2:24.08 (33.03)
  4 McCormick, Paige N        17 HEAT-LE              2:18.47    2:25.29  
                  33.57     1:10.26 (36.69)     1:52.89 (42.63)     2:25.29 (32.40)
  5 Smyers, Molly E           16 ANSC-AM              2:26.65    2:25.65  
                  31.63     1:08.35 (36.72)     1:50.90 (42.55)     2:25.65 (34.75)
  6 Nebraska, Ellie E         21 FAST$-LE             2:22.94    2:25.93  
                  31.02     1:08.35 (37.33)     1:52.84 (44.49)     2:25.93 (33.09)
  7 Bullock, Morgan L         21 CM-WV                2:20.69    2:26.18  
                  31.69     1:08.97 (37.28)     1:52.71 (43.74)     2:26.18 (33.47)
  8 Turchanik, Sarah M        17 RYD-LE               2:25.09    2:26.20  
                  30.00     1:07.17 (37.17)     1:50.95 (43.78)     2:26.20 (35.25)
  9 Miller, Naomee C          18 PEAQ-AM              2:26.06    2:27.61  
                  31.17     1:10.43 (39.26)     1:53.41 (42.98)     2:27.61 (34.20)
 10 Wharton, Ally M           20 FAST$-LE             2:27.72    2:27.85  
                  31.58     1:10.95 (39.37)     1:52.65 (41.70)     2:27.85 (35.20)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bonezzi, Jessica A        21 FAST$-LE             2:27.42    2:27.97  
                  31.22     1:10.88 (39.66)     1:53.98 (43.10)     2:27.97 (33.99)
 12 Voytek, Mara J            18 CSI-LE               2:29.18    2:28.12  
                  31.29     1:10.39 (39.10)     1:54.30 (43.91)     2:28.12 (33.82)
 13 Fischer, Andrea L         19 FAST$-LE             2:31.40    2:28.76  
                  31.58     1:12.58 (41.00)     1:55.00 (42.42)     2:28.76 (33.76)
 14 Musbach, Lauren M         16 LESD-LE              2:28.20    2:29.03  
                  31.39     1:09.63 (38.24)     1:54.72 (45.09)     2:29.03 (34.31)
 14 Vargas, Mackenzie V       20 FAST$-LE             2:27.32    2:29.03  
                  31.44     1:09.87 (38.43)     1:55.48 (45.61)     2:29.03 (33.55)
 16 Dyer, Madeline H          17 FAST$-LE             2:27.86    2:29.18  
                  32.36     1:12.06 (39.70)     1:53.87 (41.81)     2:29.18 (35.31)
 17 Cappabianca, Giovanna S   17 HEAT-LE              2:19.90    2:29.67  
                  31.42     1:11.10 (39.68)     1:55.11 (44.01)     2:29.67 (34.56)
 18 Stewart-Bates, Sylvia E   17 LESD-LE              2:26.05    2:29.85  
                  31.82     1:10.68 (38.86)     1:54.59 (43.91)     2:29.85 (35.26)
 19 Morrissey, Emily P        16 PEAQ-AM              2:28.40    2:30.36  
                  31.62     1:09.47 (37.85)     1:55.86 (46.39)     2:30.36 (34.50)
 20 Stockard, Taylor L        15 RYD-LE               2:32.50    2:31.17  
                  31.31     1:10.30 (38.99)     1:55.66 (45.36)     2:31.17 (35.51)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Krosky, Karen L           17 CSI-LE               2:31.51    2:31.48  
                  32.46     1:15.48 (43.02)     1:57.57 (42.09)     2:31.48 (33.91)
 22 Ogden, Ella A             15 PEAQ-AM              2:27.15    2:31.90  
                  31.11     1:09.76 (38.65)     1:58.26 (48.50)     2:31.90 (33.64)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Griffith, Abbie M         16 UNAT-AM              2:29.98    2:32.09  
                  31.76     1:10.29 (38.53)     1:56.23 (45.94)     2:32.09 (35.86)
 24 Connors, Taylor A         17 PEAQ-AM              2:38.66    2:32.96  
                  31.88     1:09.98 (38.10)     1:56.86 (46.88)     2:32.96 (36.10)
 25 Lochridge, Kate A         18 FAST$-LE             2:30.05    2:33.02  
                  31.46     1:10.44 (38.98)     1:58.45 (48.01)     2:33.02 (34.57)
 26 Stark, Mary Claire        16 PWRS-AM              2:28.34    2:33.21  
                  33.35     1:13.96 (40.61)     1:57.15 (43.19)     2:33.21 (36.06)
 27 Kisow, Olivia P           16 ANSC-AM              2:30.95    2:33.47  
                  32.31     1:13.36 (41.05)     1:56.64 (43.28)     2:33.47 (36.83)
 27 Pampalone, Alex L         22 CM-WV                2:30.00    2:33.47  
                  33.13     1:12.00 (38.87)     1:57.83 (45.83)     2:33.47 (35.64)
 29 Nagle, Mia A              15 FAST$-LE             2:33.04    2:33.73  
                  32.34     1:13.68 (41.34)     1:58.79 (45.11)     2:33.73 (34.94)
 30 Lochridge, Annie E        20 FAST$-LE             2:32.12    2:34.42  
                  33.18     1:15.66 (42.48)     1:59.11 (43.45)     2:34.42 (35.31)
 31 Maholic, Megan E          15 PWRS-AM              2:30.16    2:34.57  
                  32.07     1:08.95 (36.88)     1:58.23 (49.28)     2:34.57 (36.34)
 32 Ross, Leia                17 UKW-AM               2:31.07    2:34.72  
                  32.18     1:12.36 (40.18)     1:57.91 (45.55)     2:34.72 (36.81)
 33 Girts, Gracie M           15 PWRS-AM              2:31.25    2:34.94  
                  34.23     1:14.02 (39.79)     1:59.84 (45.82)     2:34.94 (35.10)
 34 Mallett, Maggie L         15 LESD-LE              2:35.82    2:35.24  
                  31.68     1:12.79 (41.11)     2:00.01 (47.22)     2:35.24 (35.23)
 35 Sun, Helen Y              17 BBA-LE               2:37.38    2:35.62  
                  32.11     1:13.02 (40.91)     2:00.60 (47.58)     2:35.62 (35.02)
 36 Warnagiris, Kimberly E    16 WST-VA               2:37.58    2:35.85  
                  31.43     1:14.30 (42.87)     2:00.71 (46.41)     2:35.85 (35.14)
 37 Linkous, Reagan M         17 CM-WV                2:42.22    2:36.13  
                  33.64     1:12.97 (39.33)     2:00.56 (47.59)     2:36.13 (35.57)
 38 Fedele, Zoey M            17 GO-LE                2:33.84    2:36.15  
                  32.37     1:14.10 (41.73)     2:00.72 (46.62)     2:36.15 (35.43)
 39 St. Clair, Reagan J       16 MAC-LE               2:37.41    2:36.17  
                  32.99     1:13.29 (40.30)     2:01.13 (47.84)     2:36.17 (35.04)
 40 Schrecongost, Alexis G    15 KW-AM                2:40.78    2:36.51  
                  32.37     1:15.13 (42.76)     2:00.75 (45.62)     2:36.51 (35.76)
 41 Urse, Olivia F            15 CM-WV                2:31.09    2:37.06  
                  32.91     1:13.67 (40.76)     2:01.43 (47.76)     2:37.06 (35.63)
 42 Pisano, Olivia C          15 HEAT-LE              2:31.71    2:37.07  
                  33.87     1:12.21 (38.34)     2:01.37 (49.16)     2:37.07 (35.70)
 43 Borrow, Emma R            19 BBA-LE               2:33.84    2:37.69  
                  32.09     1:12.59 (40.50)     2:01.49 (48.90)     2:37.69 (36.20)
 44 Chaffee, Paige F          16 SYL-OH               2:36.24    2:37.75  
                  33.81     1:16.18 (42.37)     1:59.99 (43.81)     2:37.75 (37.76)
 45 Rutkowski, Abby B         15 PEAQ-AM              2:38.34    2:37.86  
                  32.94     1:13.62 (40.68)     2:02.20 (48.58)     2:37.86 (35.66)
 46 Mihm, Kara C              15 ANSC-AM              2:40.55    2:38.33  
                  34.60     1:14.11 (39.51)     2:03.11 (49.00)     2:38.33 (35.22)
 47 Draiss, Maddy K           17 MRST-LE              2:29.47    2:38.34  
                  32.90     1:15.75 (42.85)     2:00.80 (45.05)     2:38.34 (37.54)
 48 Schonbachler, Alyssa E    17 JCCS-AM              2:33.38    2:38.58  
                  32.86     1:13.05 (40.19)     2:01.39 (48.34)     2:38.58 (37.19)
 49 Crooks, Maya A            16 SYL-OH               2:43.42    2:38.64  
                  34.15     1:15.18 (41.03)     1:59.46 (44.28)     2:38.64 (39.18)
 50 Noronha, Yana M           12 MOON-AM              2:35.39    2:38.77  
                  32.49     1:15.58 (43.09)     2:00.99 (45.41)     2:38.77 (37.78)
 51 Szabo, Eliana             15 HEAT-LE              2:36.79    2:38.99  
                  33.20     1:16.63 (43.43)     2:03.62 (46.99)     2:38.99 (35.37)
 52 Irwin, Megan I            18 RYD-LE               2:37.11    2:39.03  
                  32.72     1:16.25 (43.53)     2:04.33 (48.08)     2:39.03 (34.70)
 53 Simko, Paige E            15 WST-VA               2:39.76    2:39.12  
                  33.82     1:18.06 (44.24)     2:05.98 (47.92)     2:39.12 (33.14)
 54 Van Vreede, Olivia L      15 VICT-NI              2:40.09    2:39.27  
                  34.11     1:14.00 (39.89)     2:04.77 (50.77)     2:39.27 (34.50)
 55 Katz, Chloe T             16 LESD-LE              2:33.69    2:39.28  
                  34.58     1:15.00 (40.42)     2:04.69 (49.69)     2:39.28 (34.59)
 56 Somlo, Stephanie V        15 JCCS-AM              2:36.21    2:39.44  
                  34.28     1:14.37 (40.09)     2:04.30 (49.93)     2:39.44 (35.14)
 57 Gagnon, Kayla E           20 CM-WV                2:28.19    2:39.45  
                  33.89     1:16.64 (42.75)     2:04.81 (48.17)     2:39.45 (34.64)
 58 McClain, Kaelyn R         16 UNAC-AM              2:33.48    2:39.46  
                  34.24     1:16.81 (42.57)     2:03.45 (46.64)     2:39.46 (36.01)
 59 Becker, Madison K         17 UN-MN-AM             2:37.82    2:39.87  
                  35.45     1:18.48 (43.03)     2:04.30 (45.82)     2:39.87 (35.57)
 60 Rogers, Molly A           15 FAST$-LE             2:43.63    2:39.95  
                  32.26     1:12.97 (40.71)     2:03.91 (50.94)     2:39.95 (36.04)
 61 Stormer, Morgan B         18 PEAQ-AM              2:44.64    2:40.29  
                  35.03     1:16.92 (41.89)     2:03.59 (46.67)     2:40.29 (36.70)
 62 Johnson, Julia A          17 LESD-LE              2:33.84    2:40.61  
                  36.87     1:18.31 (41.44)     2:05.64 (47.33)     2:40.61 (34.97)
 63 Rogan, Maddy M            17 KRKN-NI              2:41.39    2:40.68  
                  34.12     1:17.89 (43.77)     2:03.93 (46.04)     2:40.68 (36.75)
 64 Shao, Vivian K            16 KW-AM                2:40.18    2:41.26  
                  35.15     1:17.31 (42.16)     2:06.63 (49.32)     2:41.26 (34.63)
 65 Wright, Caroline R        16 PEAQ-AM              2:40.24    2:41.47  
                  35.64     1:14.21 (38.57)     2:05.60 (51.39)     2:41.47 (35.87)
 66 Bernard, Lilly R          15 PEAQ-AM              2:45.18    2:41.90  
                  35.24     1:14.38 (39.14)     2:06.41 (52.03)     2:41.90 (35.49)
 67 Truelsch, Jordan L        15 SWIM-LE              2:39.76    2:41.97  
                  33.53     1:12.25 (38.72)     2:05.20 (52.95)     2:41.97 (36.77)
 68 Pierce, Lexi D            16 MIST-AM              2:36.55    2:42.62  
                  35.03     1:19.48 (44.45)     2:05.48 (46.00)     2:42.62 (37.14)
 69 Coates, Caroline E        16 HEAT-LE              2:39.91    2:42.90  
                  35.30     1:16.48 (41.18)     2:04.25 (47.77)     2:42.90 (38.65)
 70 Smeltzer, Lizzie R        16 PEAQ-AM              2:40.86    2:43.80  
                  36.50     1:18.62 (42.12)     2:06.04 (47.42)     2:43.80 (37.76)
 71 Webster, Emma E           17 BRAD-NI              2:38.87    2:43.89  
                  35.09     1:16.45 (41.36)     2:06.00 (49.55)     2:43.89 (37.89)
 72 Timken, Payton P          16 CCS-LE               2:41.94    2:43.95  
                  34.62     1:17.77 (43.15)     2:07.29 (49.52)     2:43.95 (36.66)
 73 St.Clair, Piper A         16 CCS-LE               2:40.78    2:44.67  
                  34.44     1:19.21 (44.77)     2:08.98 (49.77)     2:44.67 (35.69)
 74 Bradford, Julia A         19 PWRS-AM              2:45.63    2:44.88  
                  32.72     1:17.35 (44.63)     2:07.37 (50.02)     2:44.88 (37.51)
 75 Dietz, Audrey R           18 LESD-LE                   NT    2:44.91  
                  33.99     1:17.81 (43.82)     2:06.78 (48.97)     2:44.91 (38.13)
 76 Whalen, Allie L           15 PEAQ-AM              2:42.72    2:45.68  
                  34.42     1:17.24 (42.82)     2:08.10 (50.86)     2:45.68 (37.58)
 77 Abruzzino, Mia N          15 CM-WV                2:40.65    2:45.75  
                  34.84     1:18.02 (43.18)     2:08.05 (50.03)     2:45.75 (37.70)
 78 Sprincis, Kayla M         15 WST-VA               2:44.73    2:46.00  
                  34.97     1:18.75 (43.78)     2:11.32 (52.57)     2:46.00 (34.68)
 79 Grimenstein, Anna E       18 PEAQ-AM              2:40.23    2:46.92  
                  34.60     1:17.05 (42.45)     2:07.75 (50.70)     2:46.92 (39.17)
 80 Courville, Lily C         15 ANSC-AM              2:44.96    2:47.21  
                  34.97     1:20.71 (45.74)     2:08.96 (48.25)     2:47.21 (38.25)
 81 Neiss, Anna R             15 UPEAQ-AM             2:42.35    2:47.40  
                  34.08     1:18.75 (44.67)     2:09.41 (50.66)     2:47.40 (37.99)
 82 Patterson, Inde           16 MOON-AM              2:38.61    2:47.52  
                  33.68     1:12.18 (38.50)     2:08.32 (56.14)     2:47.52 (39.20)
 83 Mayberry, Ryley R         16 SWIM-LE              2:36.79    2:47.55  
                  34.00     1:16.57 (42.57)     2:08.41 (51.84)     2:47.55 (39.14)
 84 Zhu, Phoebe J             17 SYL-OH               2:41.40    2:47.89  
                  34.83     1:20.17 (45.34)     2:06.86 (46.69)     2:47.89 (41.03)
 85 Flatley, Mikel R          18 PS-LE                2:42.07    2:48.60  
                  34.06     1:20.57 (46.51)     2:08.94 (48.37)     2:48.60 (39.66)
 86 Lydon, Jordan P           17 PEAQ-AM              2:45.49    2:49.77  
                  35.01     1:19.85 (44.84)     2:11.10 (51.25)     2:49.77 (38.67)
 87 Caniglia, Katie E         17 HEAT-LE              2:42.16    2:52.46  
                  35.44     1:20.97 (45.53)     2:10.83 (49.86)     2:52.46 (41.63)
 88 Horton, Elise M           15 SWIM-LE              2:42.43    2:54.68  
                  38.08     1:23.17 (45.09)     2:14.33 (51.16)     2:54.68 (40.35)
 89 Susie, Nicole E           15 MOON-AM              2:45.22    2:58.36  
                  37.72     1:22.86 (45.14)     2:16.69 (53.83)     2:58.36 (41.67)
 90 Kochanowski, Taylor K     16 HEAT-LE              2:40.53    3:02.46  
                  43.36     1:33.62 (50.26)     2:20.67 (47.05)     3:02.46 (41.79)
 -- Ray, Lexi B               15 PEAQ-AM              2:45.39         DQ  
                  36.05     1:23.16 (47.11)     2:10.30 (47.14)          DQ (40.39)
 -- Timken, Parker L          18 CCS-LE               2:27.67        DFS  
 
Girls 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 4:54.75   6/18/2016 Bailey A Bonnett, Fox Chapel-AM            
 Pool Record: ! 4:53.21    4/1/2016 Olivia A Johnson, Fishers Area Swi         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Aidar, Amanda C           13 PEAQ-AM                   NT    5:43.07  
                  32.76     1:11.70 (38.94)     1:54.81 (43.11)     2:38.45 (43.64)
        3:28.01 (49.56)     4:21.01 (53.00)     5:02.43 (41.42)     5:43.07 (40.64)
 
Girls 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:00.95   6/18/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Lake            
                         A German, H Svitavsky, C Doerr, C Hart            
 Pool Record: ! 3:54.73    8/4/2017 Empire Swimming, Empir                     
                         M Hartigan, K Amar, J Panitz, G Panitz            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleveland Swim Institute-LE  'A'                  4:02.44    4:08.01  
     1) McNichols, Riley E 17           2) Sadovska, Olena 15             
     3) Voytek, Mara J 18               4) Conte, Maya R 18               
                  29.36   1:01.77 (1:01.77)                                        
            2:33.95 ( )         3:05.79 ( )     3:34.82 (29.03)   4:08.01 (1:02.22)
  2 Canton City Schools-LE  'A'                       4:08.18    4:08.44  
     1) Ehlers, Caroline K 18           2) Murphy, Janine A 15            
     3) Timken, Parker L 18             4) Timken, Payton P 16            
                  29.70   1:01.42 (1:01.42)                                        
            2:32.81 ( )         3:04.64 ( )     3:34.82 (30.18)   4:08.44 (1:03.80)
  3 SwimUnited-LE  'A'                                4:12.53    4:08.97  
     1) Pasadyn, Felicia L 17           2) Truelsch, Jordan L 15          
     3) Downing, Alex G 13              4) Homoki, Jordyn R 16            
                  28.20       58.80 (58.80)                         1:14.08 (15.28)
        1:29.78 (15.70)     2:04.17 (50.09)   3:36.55 (1:32.38)   4:08.97 (2:04.80)
  4 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 4:04.11    4:09.52  
     1) Smyers, Molly E 16              2) Mihm, Kara C 15                
     3) Flavin, Mary E 18               4) Buerger, Torie H 17            
                  29.53   1:01.06 (1:01.06)     1:31.53 (30.47)   2:05.47 (1:04.41)
        2:35.95 (30.48)   3:09.52 (1:04.05)   4:09.52 (1:00.00)                    
  5 Blazing Barracudas-LE  'A'                        4:09.07    4:12.10  
     1) Sun, Helen Y 17                 2) Borrow, Emma R 19              
     3) Chase, Ashley M 14              4) Ratino, Bella N 18             
                  29.84   1:01.97 (1:01.97)     1:31.92 (29.95)   2:05.88 (1:03.91)
        2:35.21 (29.33)   3:08.97 (1:03.09)   4:12.10 (1:03.13)                    
  6 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 4:05.70    4:12.89  
     1) Goettler, Laura B 17            2) Dietz, Audrey R 18             
     3) Parks, Jena E 16                4) Mallett, Maggie L 15           
                  29.28   1:00.24 (1:00.24)     1:31.27 (31.03)   2:05.49 (1:05.25)
        2:35.79 (30.30)   3:09.54 (1:04.05)     3:39.39 (29.85)   4:12.89 (1:03.35)
  7 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                 3:57.89    4:13.43  
     1) Renuart, Bryanna J 18           2) Dyer, Madeline H 17            
     3) Murphy, Maddy M 16              4) Nebraska, Ellie E 21           
                  29.29   1:01.82 (1:01.82)                         1:17.59 (15.77)
      2:35.62 (1:18.03)   3:09.55 (1:51.96)     3:40.04 (30.49)   4:13.43 (1:03.88)
  8 Winchester Swim Team-VA  'A'                      4:11.95    4:14.18  
     1) Masters, Lauren K 14            2) Sprincis, Kayla M 15           
     3) Simko, Paige E 15               4) Morgan, Grace R 13             
                  29.71   1:02.20 (1:02.20)                         1:22.22 (20.02)
        1:33.42 (11.20)     2:07.33 (45.11)     2:37.16 (29.83)   4:14.18 (2:06.85)
  9 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:06.39    4:14.65  
     1) Connors, Taylor A 17            2) Rutkowski, Abby B 15           
     3) Bernard, Lilly R 15             4) Whalen, Allie L 15             
                  29.29   1:00.64 (1:00.64)     1:30.33 (29.69)   2:03.27 (1:02.63)
        2:33.62 (30.35)   3:07.78 (1:04.51)   4:14.65 (1:06.87)                    
 10 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   4:11.74    4:17.22  
     1) Turchanik, Sarah M 17           2) Khan, Asma N 14                
     3) Bodrock, Grace D 14             4) Martin, Anna M 18              
                  30.14   1:03.78 (1:03.78)     1:35.27 (31.49)   2:10.42 (1:06.64)
        2:40.49 (30.07)   3:15.29 (1:04.87)     3:45.12 (29.83)   4:17.22 (1:01.93)
 11 Cleveland Swim Institute-LE  'B'                  4:23.70    4:19.64  
     1) Krusinski, Annie K 15           2) Krosky, Karen L 17             
     3) Collis, Kacey M 14              4) Collis, Laina J 13             
                  30.51   1:03.16 (1:03.16)     1:32.71 (29.55)   2:04.75 (1:01.59)
        2:37.91 (33.16)   3:13.99 (1:09.24)     3:45.56 (31.57)   4:19.64 (1:05.65)
 12 Jcc Sailfish-AM  'A'                              4:09.36    4:20.09  
     1) Myers, Madalyn G 16             2) Somlo, Stephanie V 15          
     3) Livingston, Olivia M 17         4) Schonbachler, Alyssa E 17      
                  30.87   1:04.02 (1:04.02)     1:34.81 (30.79)   2:09.22 (1:05.20)
        2:39.07 (29.85)   3:12.20 (1:02.98)     3:44.65 (32.45)   4:20.09 (1:07.89)
 13 Bradford Family YMCA-NI  'A'                      4:24.76    4:21.38  
     1) Webster, Laryssa G 15           2) Webster, Aliya M 17            
     3) Webster, Emma E 17              4) Hetrick, Paige M 17            
                  30.43   1:03.97 (1:03.97)     1:36.97 (33.00)   2:14.11 (1:10.14)
        2:46.70 (32.59)   3:22.89 (1:08.78)     3:50.68 (27.79)     4:21.38 (58.49)
 14 Club Mountaineer Aquatics-WV  'A'                 4:00.00    4:22.29  
     1) McCutchan, Jacqueline A 18      2) Abruzzino, Adriana B 18        
     3) Linkous, Reagan M 17            4) Menear, Ella K 13              
                          1:03.57 (1:03.57)                                        
            2:09.69 ( )         4:22.29 ( )                                        
 15 Thrashers Swim Team-NI  'A'                            NT    4:23.49  
     1) Rogan, Maddy M 17               2) Jefferis, Ilah M 14            
     3) Royce-Roll, Willa H 16          4) Giovannoni, Chloe B 16         
                  30.87   1:05.38 (1:05.38)     1:38.28 (32.90)   2:15.40 (1:10.02)
        2:45.56 (30.16)   3:19.35 (1:03.95)     3:49.39 (30.04)   4:23.49 (1:04.14)
 16 Blazing Barracudas-LE  'B'                        4:24.51    4:25.64  
     1) Malcolm, Linzy M 17             2) McLin, Kali I 15               
     3) Speed, Elle L 14                4) Tropper, Stephanie M 15        
                  30.72   1:06.16 (1:06.16)     1:37.16 (31.00)   2:12.96 (1:06.80)
        2:44.87 (31.91)   3:22.15 (1:09.19)     3:51.13 (28.98)   4:25.64 (1:03.49)
 17 Moon Aqua Club-AM  'A'                            4:15.72    4:33.20  
     1) Noronha, Yana M 12              2) Connors, Emily E 13            
     3) Drew, Kendell A 13              4) Susie, Nicole E 15             
                  31.35   1:06.76 (1:06.76)     1:37.18 (30.42)   2:13.70 (1:06.94)
        2:45.82 (32.12)   3:21.35 (1:07.65)     3:54.52 (33.17)   4:33.20 (1:11.85)
 18 Jcc Sailfish-AM  'B'                              4:34.67    4:39.11  
     1) Mlecko, Brooke L 15             2) Reiter, Josephine G 15         
     3) McFaden, Amanda J 14            4) Sindhi, Lizzy P 14             
                  33.50   1:10.81 (1:10.81)                       2:20.67 (1:09.86)
        2:53.49 (32.82)   3:31.77 (1:11.10)     4:04.04 (32.27)   4:39.11 (1:07.34)
 19 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                 4:17.06    4:51.69  
     1) Butler, Erin E 14               2) Frase, Leah A 16               
     3) Kincaid, Serenity H 15          4) Klein, Sylvia R 17             
                  32.90   1:08.76 (1:08.76)     1:43.82 (35.06)   2:23.88 (1:15.12)
        2:55.43 (31.55)   3:32.82 (1:08.94)     4:09.86 (37.04)   4:51.69 (1:18.87)
 
Girls 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 9:00.56   6/15/2017 JCC Sailfish, JCCS                         
                         C Christinis, M Birdy, O Livingston, L DiNunzio   
 Pool Record: ! 8:31.36    8/3/2017 Empire Swimming, Empir                     
                         M Hartigan, K Amar, J Panitz, G Panitz            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winchester Swim Team-VA  'A'                      9:09.16    9:05.11  
     1) Morgan, Grace R 13              2) Simko, Paige E 15              
     3) Sprincis, Kayla M 15            4) Masters, Lauren K 14           
                  31.10   1:05.83 (1:05.83)   1:40.89 (1:40.89)   2:15.47 (2:15.47)
                            2:31.15 (15.68)     2:45.73 (30.26)   3:20.69 (1:05.22)
        3:57.08 (36.39)   4:33.11 (1:12.42)                       6:48.98 (3:28.29)
        7:18.72 (29.74)   7:52.86 (1:03.88)   8:29.75 (1:40.77)   9:05.11 (2:16.13)
  2 Jcc Sailfish-AM  'A'                              9:03.35    9:17.40  
     1) Myers, Madalyn G 16             2) Livingston, Olivia M 17        
     3) Eiben, Natalie J 14             4) Sindhi, Lizzy P 14             
                  31.53   1:06.06 (1:06.06)   1:41.70 (1:41.70)   2:15.83 (2:15.83)
        2:45.48 (29.65)   3:19.18 (1:03.35)   3:54.96 (1:39.13)   4:29.77 (2:13.94)
        5:01.49 (31.72)   5:37.54 (1:07.77)   6:16.12 (1:46.35)   6:52.95 (2:23.18)
        7:25.71 (32.76)   8:02.03 (1:09.08)   8:39.42 (1:46.47)   9:17.40 (2:24.45)
  3 Jcc Sailfish-AM  'B'                              9:43.74   10:02.21  
     1) Somlo, Stephanie V 15           2) Mlecko, Brooke L 15            
     3) Reiter, Josephine G 15          4) McFaden, Amanda J 14           
                  32.51   1:08.17 (1:08.17)   1:44.34 (1:44.34)   2:20.64 (2:20.64)
        2:54.91 (34.27)   3:33.35 (1:12.71)   4:13.80 (1:53.16)   4:53.36 (2:32.72)
        5:28.54 (35.18)   6:09.81 (1:16.45)   6:52.49 (1:59.13)   7:31.31 (2:37.95)
        8:04.40 (33.09)   8:42.56 (1:11.25)  10:02.21 (2:30.90)                    
  4 Premier Aquatics-GU  'A'                         10:13.14   10:17.96  
     1) Roberts, Nour A 13              2) Stepanik, Serenity A 13        
     3) Bourque, Grace N 13             4) Powell, Jessie B 14            
                  34.79   1:14.93 (1:14.93)   1:55.21 (1:55.21)   2:33.87 (2:33.87)
        3:08.89 (35.02)   3:51.07 (1:17.20)   4:33.30 (1:59.43)   5:14.73 (2:40.86)
        5:50.03 (35.30)   6:32.77 (1:18.04)   7:15.76 (2:01.03)   7:59.59 (2:44.86)
        8:30.55 (30.96)   9:05.78 (1:06.19)   9:41.79 (1:42.20)  10:17.96 (2:18.37)
 
Girls 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:27.80   6/17/2016 Lake Erie Silver Dolphins, LESD            
                         K Lynch, A German, C Hart, H Svitavsky            
 Pool Record: ! 4:19.87    8/6/2017 Empire Swimming, Empir                     
                         M O'Sullivan, J Panitz, K Amar, M Hartigan        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 4:22.56    4:34.38  
     1) Doorley, Ashlyn D 14            2) Goettler, Laura B 17           
     3) Musbach, Lauren M 16            4) Mallett, Maggie L 15           
                  35.30   1:12.57 (1:12.57)     1:46.90 (34.33)   2:27.64 (1:15.07)
        2:58.08 (30.44)   3:32.55 (1:04.91)     4:02.30 (29.75)   4:34.38 (1:01.83)
  2 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   4:24.25    4:35.86  
     1) Khan, Asma N 14                 2) Martin, Anna M 18              
     3) Turchanik, Sarah M 17           4) Irwin, Megan I 18              
                  35.08   1:11.88 (1:11.88)     1:48.56 (36.68)   2:29.23 (1:17.35)
        2:59.05 (29.82)   3:33.44 (1:04.21)     4:03.05 (29.61)   4:35.86 (1:02.42)
  3 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:35.39    4:38.90  
     1) Morrissey, Emily P 16           2) Miller, Naomee C 18            
     3) Ogden, Ella A 15                4) Rutkowski, Abby B 15           
                  34.21   1:11.29 (1:11.29)     1:47.22 (35.93)   2:29.52 (1:18.23)
        3:00.70 (31.18)   3:36.08 (1:06.56)   4:38.90 (1:02.82)                    
  4 Firestone Akron Swim Team-LE  'A'                 4:21.24    4:39.22  
     1) Rogers, Molly A 15              2) Nagle, Mia A 15                
     3) Stump, Jordan O 16              4) Dyer, Madeline H 17            
                  34.52   1:11.32 (1:11.32)     1:46.95 (35.63)   2:28.04 (1:16.72)
        2:59.05 (31.01)   3:35.78 (1:07.74)     4:06.34 (30.56)   4:39.22 (1:03.44)
  5 Peninsula Wave Riders Swimming-AM  'A'            4:33.34    4:40.63  
     1) Maholic, Megan E 15             2) Stark, Mary Claire 16          
     3) Bradford, Julia A 19            4) Girts, Gracie M 15             
                  33.91   1:10.54 (1:10.54)     1:45.82 (35.28)   2:27.05 (1:16.51)
        2:59.13 (32.08)   3:37.08 (1:10.03)     4:08.02 (30.94)   4:40.63 (1:03.55)
  6 Cleveland Swim Institute-LE  'A'                  4:30.00    4:41.18  
     1) McNichols, Riley E 17           2) Sadovska, Olena 15             
     3) Conte, Maya R 18                4) Krosky, Karen L 17             
                  34.52   1:11.92 (1:11.92)     1:50.72 (38.80)   2:32.28 (1:20.36)
        3:03.07 (30.79)   3:39.92 (1:07.64)     4:09.16 (29.24)   4:41.18 (1:01.26)
  7 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 4:26.96    4:41.81  
     1) Buerger, Torie H 17             2) Kisow, Olivia P 16             
     3) Hinkson, Michaela L 17          4) Flavin, Mary E 18              
                  32.13   1:05.88 (1:05.88)     1:43.54 (37.66)   2:26.96 (1:21.08)
        2:59.82 (32.86)   3:38.67 (1:11.71)     4:08.67 (30.00)   4:41.81 (1:03.14)
  8 SwimUnited-LE  'A'                                4:48.25    4:41.82  
     1) Mayberry, Ryley R 16            2) Homoki, Jordyn R 16            
     3) Downing, Alex G 13              4) Truelsch, Jordan L 15          
                  34.35   1:12.52 (1:12.52)     1:47.63 (35.11)   2:29.16 (1:16.64)
        3:00.65 (31.49)   3:37.06 (1:07.90)     4:07.80 (30.74)   4:41.82 (1:04.76)
  9 Jcc Sailfish-AM  'A'                              4:35.09    4:43.78  
     1) Schonbachler, Alyssa E 17       2) Eiben, Natalie J 14            
     3) Christinis, Cat M 20            4) Livingston, Olivia M 17        
                  34.85   1:11.30 (1:11.30)     1:50.27 (38.97)   2:35.26 (1:23.96)
        3:05.70 (30.44)   3:42.81 (1:07.55)     4:11.29 (28.48)   4:43.78 (1:00.97)
 10 Blazing Barracudas-LE  'A'                        4:33.16    4:45.53  
     1) Borrow, Emma R 19               2) McLin, Kali I 15               
     3) Sun, Helen Y 17                 4) Chase, Ashley M 14             
                  34.96   1:11.77 (1:11.77)     1:49.23 (37.46)   2:34.68 (1:22.91)
        3:06.10 (31.42)   3:43.22 (1:08.54)     4:11.95 (28.73)   4:45.53 (1:02.31)
 11 Winchester Swim Team-VA  'A'                      4:50.97    4:45.93  
     1) Morgan, Grace R 13              2) Simko, Paige E 15              
     3) Warnagiris, Kimberly E 16       4) Masters, Lauren K 14           
                  36.73   1:14.92 (1:14.92)     1:53.36 (38.44)   2:37.19 (1:22.27)
                            2:53.28 (16.09)     3:07.33 (14.05)   4:45.93 (1:52.65)
 12 Club Mountaineer Aquatics-WV  'A'                      NT    4:55.82  
     1) Linkous, Reagan M 17            2) Riggs, Caroline V 14           
     3) Dankle, Jael E 16               4) Abruzzino, Adriana B 18        
                  35.06   1:12.79 (1:12.79)     1:51.80 (39.01)   2:37.43 (1:24.64)
        3:11.29 (33.86)   3:51.34 (1:13.91)   4:55.82 (1:04.48)                    
 13 Jcc Sailfish-AM  'B'                              5:01.69    4:56.64  
     1) McFaden, Amanda J 14            2) Reiter, Josephine G 15         
     3) Somlo, Stephanie V 15           4) Myers, Madalyn G 16            
                  36.25   1:15.30 (1:15.30)     1:54.37 (39.07)   2:41.43 (1:26.13)
        3:14.36 (32.93)   3:53.27 (1:11.84)     4:23.64 (30.37)   4:56.64 (1:03.37)
 14 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'B'            4:55.39    4:56.69  
     1) Wright, Caroline R 16           2) Smeltzer, Lizzie R 16          
     3) Lydon, Jordan P 17              4) Stormer, Morgan B 18           
                  35.42   1:12.03 (1:12.03)     1:52.07 (40.04)   2:38.42 (1:26.39)
        3:12.47 (34.05)   3:53.95 (1:15.53)     4:24.02 (30.07)   4:56.69 (1:02.74)
 15 Blazing Barracudas-LE  'B'                        4:59.50    5:00.67  
     1) Ratino, Bella N 18              2) Koonce, Camryn A 15            
     3) Tropper, Stephanie M 15         4) Malcolm, Linzy M 17            
                  34.15   1:10.19 (1:10.19)     1:49.91 (39.72)   2:37.29 (1:27.10)
        3:11.33 (34.04)   3:54.03 (1:16.74)     4:25.12 (31.09)   5:00.67 (1:06.64)
 16 Medina Swimming-LE  'A'                           4:49.89    5:01.66  
     1) Lewton, Anna C 15               2) Vogel, Morgan P 14             
     3) Draiss, Maddy K 17              4) Schoch, Sophie G 13            
                  36.77   1:15.66 (1:15.66)     1:55.99 (40.33)   2:42.34 (1:26.68)
        3:16.01 (33.67)   3:54.93 (1:12.59)     4:27.01 (32.08)   5:01.66 (1:06.73)
 17 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'B'                 4:40.61    5:06.15  
     1) Parks, Jena E 16                2) Dietz, Audrey R 18             
     3) Bautista, Chloe T 14            4) Musbach, Marie L 14            
                  36.99   1:15.35 (1:15.35)     1:56.00 (40.65)   2:44.55 (1:29.20)
        3:18.89 (34.34)   3:57.91 (1:13.36)     4:30.73 (32.82)   5:06.15 (1:08.24)
 18 Moon Aqua Club-AM  'A'                            4:50.97    5:07.12  
     1) Noronha, Yana M 12              2) Susie, Nicole E 15             
     3) Patterson, Inde 16              4) Connors, Emily E 13            
                  36.34   1:15.80 (1:15.80)     1:59.79 (43.99)   2:47.66 (1:31.86)
        3:20.51 (32.85)   4:01.36 (1:13.70)     4:31.63 (30.27)   5:07.12 (1:05.76)
 -- Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            4:35.00         DQ  
     1) Pisano, Olivia C 15             2) Schenkenberger, Marisa N 14    
     3) Szabo, Eliana 15                4) DeWitt, Mackenzie D 15         
                  34.12                             1:47.27 ( )         2:31.80 ( )
        3:04.01 (32.21)   3:40.47 (1:08.67)     4:09.34 (28.87)        DQ (1:02.53)
 -- Canton City Schools-LE  'A'                       4:46.45         DQ  
     1) Murphy, Janine A 15             2) Cox, Claire E 14               
     3) Timken, Parker L 18             4) St.Clair, Piper A 16           
                  35.35   1:12.88 (1:12.88)     1:52.81 (39.93)   2:38.71 (1:25.83)
        3:09.82 (31.11)   3:46.49 (1:07.78)     4:18.30 (31.81)        DQ (1:05.99)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.23   6/15/2018 Nazar Zoukovski, PEAQ -AM                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                32.22      32.60  
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                33.70      32.88  
  3 Pierce, Deacon            10 MIST-AM                34.17      33.38  
  4 Losch, Everett S           9 LESD-LE                34.12      33.61  
  5 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                34.53      35.14  
  6 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE                 35.84      35.17  
  7 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                36.85      35.86  
  8 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM                36.83      36.44  
  9 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM                35.82      36.79  
 10 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM                37.32      37.22  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.23   6/15/2018 Nazar Zoukovski, PEAQ -AM                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                32.36      32.22  
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                34.19      33.70  
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE                33.44      34.12  
  4 Pierce, Deacon            10 MIST-AM                35.52      34.17  
  5 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                35.83      34.53  
  6 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM                37.03      35.82  
  7 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE                 36.65      35.84  
  8 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM                37.46      36.83  
  9 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                37.43      36.85  
 10 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM                39.63      37.32  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM                 36.82      37.41  
 12 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM                36.81      38.00  
-------------------------------------------------------------------------
 13 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM                40.47      38.30  
 14 Destino, Dom A            10 HEAT-LE                40.01      38.57  
 15 Book, Parker R            10 SRST-AM                38.81      38.93  
 16 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM                40.89      39.85  
 17 Van Voorhis, Logan M      10 RYD-LE                 41.59      41.23  
 18 Ross, Peter J              8 ANSC-AM                43.08      42.12  
 19 Whiteford, Jack D          9 PEAQ-AM                40.66      42.15  
 20 Marado, Brandon C          8 KS-LE                1:03.17      43.59  
 21 Torgersen, Luke W          9 CCS-LE                 44.99      43.74  
 22 Bing, Grant N              9 CCS-LE                 45.70      44.97  
 23 Hankinson, Walker          7 MOON-AM                43.92      45.45  
 24 Kloecker, David J         10 PWRS-AM                59.59      50.35  
 25 Alessi, Luca S             8 BAAC-NI                48.91      50.90  
 26 Duong, Jason A             8 CFYN-LE                50.63      51.54  
 27 Zhao, Foster               9 ANSC-AM                52.34      51.72  
 28 Kehl, Bobby R              7 MOON-AM                58.02      55.77  
 -- Belenki, Samuel M          9 URYD-LE                39.40        DFS  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.42   6/18/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              1:11.58    1:10.64  
                  33.86     1:10.64 (36.78)                                        
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              1:13.33    1:10.74  
                  34.21     1:10.74 (36.53)                                        
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE              1:13.00    1:13.96  
                  36.58     1:13.96 (37.38)                                        
  4 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              1:16.65    1:16.49  
                  36.47     1:16.49 (40.02)                                        
  5 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               1:19.03    1:18.10  
                  37.78     1:18.10 (40.32)                                        
  6 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM               1:19.82    1:19.70  
                  38.09     1:19.70 (41.61)                                        
  7 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              1:21.68    1:20.54  
                  37.91     1:20.54 (42.63)                                        
  8 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE              1:20.03    1:20.56  
                  38.31     1:20.56 (42.25)                                        
  9 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM              1:24.14    1:23.82  
                  39.28     1:23.82 (44.54)                                        
  9 Azok, Ben S                9 LESD-LE              1:24.00    1:23.82  
                  38.89     1:23.82 (44.93)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.42   6/18/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              1:13.02    1:11.58  
                  35.27     1:11.58 (36.31)                                        
  2 Pierce, Deacon            10 MIST-AM              1:17.63    1:12.79  
                  35.97     1:12.79 (36.82)                                        
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE              1:12.73    1:13.00  
                  37.10     1:13.00 (35.90)                                        
  4 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              1:16.20    1:13.33  
                  35.48     1:13.33 (37.85)                                        
  5 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              1:20.47    1:16.65  
                  36.59     1:16.65 (40.06)                                        
  6 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               1:22.28    1:19.03  
                  37.64     1:19.03 (41.39)                                        
  7 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM               1:21.80    1:19.82  
                  37.98     1:19.82 (41.84)                                        
  8 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE              1:25.38    1:20.03  
                  38.65     1:20.03 (41.38)                                        
  9 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              1:23.18    1:21.58  
                  39.61     1:21.58 (41.97)                                        
 10 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              1:21.09    1:21.68  
                  39.26     1:21.68 (42.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Book, Parker R            10 SRST-AM              1:40.23    1:23.96  
                  40.35     1:23.96 (43.61)                                        
 12 Azok, Ben S                9 LESD-LE              1:21.07    1:24.00  
                  39.04     1:24.00 (44.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM              1:26.62    1:24.14  
                  39.20     1:24.14 (44.94)                                        
 14 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM              1:24.21    1:25.66  
                  41.00     1:25.66 (44.66)                                        
 15 Gibson, Samuel J          10 RYD-LE               1:20.36    1:25.99  
                  40.81     1:25.99 (45.18)                                        
 16 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              1:46.49    1:26.17  
                  41.47     1:26.17 (44.70)                                        
 17 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              1:25.45    1:27.42  
                  40.88     1:27.42 (46.54)                                        
 18 Jun, Chris H               8 LESD-LE              1:28.15    1:29.05  
                  41.77     1:29.05 (47.28)                                        
 19 Sanchez, Ian J            10 SYL-OH               1:29.17    1:29.51  
                  42.20     1:29.51 (47.31)                                        
 20 Belenki, Samuel M          9 URYD-LE              1:29.65    1:29.98  
                  41.99     1:29.98 (47.99)                                        
 21 Whiteford, Jack D          9 PEAQ-AM              1:36.57    1:31.22  
                  42.14     1:31.22 (49.08)                                        
 22 Wood, Charles D           10 SWIM-LE              2:05.18    1:34.41  
                  44.43     1:34.41 (49.98)                                        
 23 Cakulev, Gianni            8 BBA-LE               1:40.37    1:35.73  
 24 Hankinson, Walker          7 MOON-AM              1:47.43    1:41.88  
                  47.38     1:41.88 (54.50)                                        
 25 Silcox, Luke J             9 CSI-LE               1:46.27    1:43.89  
                  48.73     1:43.89 (55.16)                                        
 26 Bing, Grant N              9 CCS-LE               1:50.66    1:45.01  
                  48.05     1:45.01 (56.96)                                        
 27 Lindblad, Matthew N       10 ANSC-AM              1:48.50    1:47.89  
                  51.57     1:47.89 (56.32)                                        
 28 Zhao, Foster               9 ANSC-AM              2:05.26    1:49.31  
                  52.45     1:49.31 (56.86)                                        
 29 Alvarado, Manuel A         9 LESD-LE              1:44.33    1:51.44  
                  48.55   1:51.44 (1:02.89)                                        
 30 Alessi, Luca S             8 BAAC-NI              1:50.63    2:01.47  
                  57.32   2:01.47 (1:04.15)                                        
 31 Borer, Brayden J          10 SYL-OH               2:21.59    2:09.58  
                1:03.28   2:09.58 (1:06.30)                                        
 32 Kehl, Bobby R              7 MOON-AM              2:31.36    2:23.77  
                1:05.86   2:23.77 (1:17.91)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:25.31   6/17/2016 Ben J Davis, Great Lakes-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              2:32.13    2:33.38  
                  34.67     1:15.29 (40.62)     1:55.20 (39.91)     2:33.38 (38.18)
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              2:35.01    2:34.45  
                                1:15.33 ( )     1:56.02 (40.69)     2:34.45 (38.43)
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE              2:38.86    2:35.82  
                  36.40     1:16.95 (40.55)     1:57.84 (40.89)     2:35.82 (37.98)
  4 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               2:43.82    2:41.72  
                  37.07     1:19.12 (42.05)     2:00.78 (41.66)     2:41.72 (40.94)
  5 Pierce, Deacon            10 MIST-AM              2:45.50    2:42.19  
                  37.92     1:19.64 (41.72)     2:03.03 (43.39)     2:42.19 (39.16)
  6 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              2:44.27    2:44.40  
                  36.85     1:18.80 (41.95)     2:01.80 (43.00)     2:44.40 (42.60)
  7 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              2:50.38    2:49.68  
                  39.05     1:23.55 (44.50)     2:09.45 (45.90)     2:49.68 (40.23)
  8 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM              2:54.61    2:54.68  
                  39.33     1:23.78 (44.45)     2:09.05 (45.27)     2:54.68 (45.63)
  9 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              2:55.49    2:55.80  
                  39.48     1:25.57 (46.09)     2:11.67 (46.10)     2:55.80 (44.13)
 10 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM               2:55.01    2:57.10  
                  41.72     1:26.62 (44.90)     2:12.93 (46.31)     2:57.10 (44.17)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:25.31   6/17/2016 Ben J Davis, Great Lakes-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              2:35.34    2:32.13  
                  35.02     1:14.79 (39.77)     1:54.89 (40.10)     2:32.13 (37.24)
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              2:50.38    2:35.01  
                  35.19     1:15.00 (39.81)   2:35.01 (1:20.01)                    
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE              2:38.33    2:38.86  
                  36.69     1:17.73 (41.04)     2:00.66 (42.93)     2:38.86 (38.20)
  4 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               2:56.91    2:43.82  
                  37.62     1:20.57 (42.95)     2:03.53 (42.96)     2:43.82 (40.29)
  5 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              2:51.88    2:44.27  
                                1:18.53 ( )     2:02.38 (43.85)     2:44.27 (41.89)
  6 Pierce, Deacon            10 MIST-AM              2:57.88    2:45.50  
                  36.99     1:19.11 (42.12)     2:03.63 (44.52)     2:45.50 (41.87)
  7 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              3:02.73    2:50.38  
                  37.94     1:21.85 (43.91)     2:06.78 (44.93)     2:50.38 (43.60)
  8 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM              2:55.51    2:54.61  
                  39.25     1:24.35 (45.10)     2:11.07 (46.72)     2:54.61 (43.54)
  9 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM               3:02.51    2:55.01  
                  40.99     1:26.19 (45.20)     2:11.94 (45.75)     2:55.01 (43.07)
 10 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              3:03.27    2:55.49  
                  38.96     1:23.63 (44.67)     2:12.64 (49.01)     2:55.49 (42.85)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              3:02.17    3:00.17  
                  40.14     1:25.57 (45.43)     2:13.53 (47.96)     3:00.17 (46.64)
 12 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE              3:05.59    3:01.12  
                  39.10     1:24.03 (44.93)     2:12.94 (48.91)     3:01.12 (48.18)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cho, Ian J                10 HEAT-LE              3:05.50    3:01.88  
                  41.90     1:26.97 (45.07)     2:14.64 (47.67)     3:01.88 (47.24)
 14 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM              3:13.35    3:02.09  
                  41.29     1:30.05 (48.76)     2:18.47 (48.42)     3:02.09 (43.62)
 15 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              3:03.96    3:05.31  
                  41.07     1:29.29 (48.22)     2:17.72 (48.43)     3:05.31 (47.59)
 16 Van Voorhis, Logan M      10 RYD-LE               3:28.35    3:21.35  
                  42.08     1:36.34 (54.26)     2:31.13 (54.79)     3:21.35 (50.22)
 -- Belenki, Samuel M          9 URYD-LE              3:29.18        DFS  
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:03.98   6/17/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              5:16.14    5:22.08  
                  38.32     1:20.28 (41.96)     2:01.98 (41.70)     2:42.48 (40.50)
        3:23.76 (41.28)     4:03.40 (39.64)     4:44.99 (41.59)     5:22.08 (37.09)
  2 Losch, Everett S           9 LESD-LE              5:33.87    5:29.69  
                  38.27     1:19.62 (41.35)     2:02.09 (42.47)     2:45.00 (42.91)
        3:27.68 (42.68)     4:09.74 (42.06)     4:51.77 (42.03)     5:29.69 (37.92)
  3 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               6:36.59    5:49.17  
                  37.67     1:21.66 (43.99)     2:05.92 (44.26)     2:50.15 (44.23)
        3:35.65 (45.50)     4:20.28 (44.63)     5:06.43 (46.15)     5:49.17 (42.74)
  4 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              6:11.25    5:56.44  
                  39.95     1:25.23 (45.28)     2:11.17 (45.94)     2:57.42 (46.25)
        3:42.88 (45.46)     4:29.35 (46.47)     5:14.27 (44.92)     5:56.44 (42.17)
  5 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              6:26.20    6:14.01  
                  40.71     1:27.60 (46.89)     2:15.76 (48.16)     3:05.58 (49.82)
        3:53.20 (47.62)     4:41.84 (48.64)     5:29.08 (47.24)     6:14.01 (44.93)
  6 Azok, Ben S                9 LESD-LE              6:26.99    6:15.08  
                  40.40     1:27.44 (47.04)     2:16.08 (48.64)     3:05.06 (48.98)
        3:53.02 (47.96)     4:42.10 (49.08)     5:29.53 (47.43)     6:15.08 (45.55)
  7 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM              6:21.99    6:22.03  
                  42.83     1:30.96 (48.13)     2:18.48 (47.52)     3:08.33 (49.85)
        3:55.84 (47.51)     4:46.57 (50.73)     5:34.47 (47.90)     6:22.03 (47.56)
  8 Cho, Ian J                10 HEAT-LE              6:12.38    6:23.78  
                  41.06     1:29.39 (48.33)     2:19.18 (49.79)     3:08.80 (49.62)
        3:58.85 (50.05)     4:48.67 (49.82)     5:37.44 (48.77)     6:23.78 (46.34)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 36.26   6/18/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood Y-LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                36.64      36.21* 
  2 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                39.41      38.75  
  3 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                41.46      39.69  
  4 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM                39.47      40.66  
  5 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                41.18      40.71  
  6 Colwell, Blake V          10 SWIM-LE                43.05      41.71  
  7 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM                43.37      42.54  
  8 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM                42.96      43.40  
  9 Semenov, Max D            10 LESD-LE                44.47      43.95  
 10 Azok, Ben S                9 LESD-LE                44.05      44.09  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 36.26   6/18/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood Y-LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                38.37      36.64  
  2 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                38.94      39.41  
  3 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM                40.66      39.47  
  4 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                43.99      41.18  
  5 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                   NT      41.46  
  6 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM                43.42      42.96  
  7 Colwell, Blake V          10 SWIM-LE                43.61      43.05  
  8 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM                50.80      43.37  
  9 Azok, Ben S                9 LESD-LE                46.38      44.05  
 10 Semenov, Max D            10 LESD-LE                48.89      44.47  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM                44.39      44.54  
 12 Destino, Dom A            10 HEAT-LE                45.70      44.57  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cho, Ian J                10 HEAT-LE                45.46      44.95  
 14 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM                 40.54      44.96  
 15 Whiteford, Jack D          9 PEAQ-AM                47.75      45.21  
 16 Van Voorhis, Logan M      10 RYD-LE                 46.46      45.32  
 17 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM                48.72      45.86  
 18 Book, Parker R            10 SRST-AM                55.23      46.19  
 19 Jun, Chris H               8 LESD-LE                49.82      48.46  
 20 Wood, Charles D           10 SWIM-LE              1:04.40      48.77  
 21 Belenki, Samuel M          9 URYD-LE                45.82      49.95  
 22 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM                53.83      50.39  
 23 Silcox, Luke J             9 CSI-LE                 51.56      51.05  
 24 Lindblad, Matthew N       10 ANSC-AM                55.55      51.94  
 25 Cakulev, Gianni            8 BBA-LE                 52.96      54.66  
 26 Hankinson, Walker          7 MOON-AM                55.20      56.05  
 27 Ho, Deejay                10 CSI-LE                 58.78      57.17  
 28 Alessi, Luca S             8 BAAC-NI                58.77      59.52  
 29 Zhao, Foster               9 ANSC-AM              1:05.80      59.76  
 30 Borer, Brayden J          10 SYL-OH               1:07.61    1:01.86  
 31 Kloecker, David J         10 PWRS-AM              1:06.14    1:04.73  
 32 Kehl, Bobby R              7 MOON-AM              1:18.78    1:06.97  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:19.52   6/19/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood Y-LE             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              1:21.04    1:19.88  
                  39.03     1:19.88 (40.85)                                        
  2 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              1:25.06    1:24.79  
                  41.38     1:24.79 (43.41)                                        
  3 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM              1:28.32    1:26.28  
                  42.26     1:26.28 (44.02)                                        
  4 Hong, Jaime S             10 RYD-LE               1:29.18    1:27.53  
                  42.25     1:27.53 (45.28)                                        
  5 Macphail, Jake H           9 GLSS-LE              1:28.72    1:27.56  
                  42.40     1:27.56 (45.16)                                        
  6 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE              1:29.14    1:29.85  
                  43.93     1:29.85 (45.92)                                        
  7 Gibson, Samuel J          10 RYD-LE               1:35.15    1:31.26  
                  44.33     1:31.26 (46.93)                                        
  8 Cho, Ian J                10 HEAT-LE              1:35.43    1:32.69  
                  44.85     1:32.69 (47.84)                                        
  9 Azok, Ben S                9 LESD-LE              1:35.53    1:36.43  
                  47.35     1:36.43 (49.08)                                        
 10 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM               1:35.57    1:37.36  
                  47.43     1:37.36 (49.93)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:19.52   6/19/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood Y-LE             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              1:22.83    1:21.04  
                  39.54     1:21.04 (41.50)                                        
  2 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              1:24.58    1:25.06  
                  41.85     1:25.06 (43.21)                                        
  3 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM              1:30.56    1:28.32  
                  44.19     1:28.32 (44.13)                                        
  4 Macphail, Jake H           9 GLSS-LE              1:29.68    1:28.72  
                  42.89     1:28.72 (45.83)                                        
  5 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE              1:36.34    1:29.14  
                  43.42     1:29.14 (45.72)                                        
  6 Hong, Jaime S             10 RYD-LE               1:27.55    1:29.18  
                  43.17     1:29.18 (46.01)                                        
  7 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               1:43.66    1:33.12  
                  45.39     1:33.12 (47.73)                                        
  8 Gibson, Samuel J          10 RYD-LE               1:41.03    1:35.15  
                  45.76     1:35.15 (49.39)                                        
  9 Cho, Ian J                10 HEAT-LE              1:13.51    1:35.43  
                  45.62     1:35.43 (49.81)                                        
 10 Azok, Ben S                9 LESD-LE              1:38.55    1:35.53  
                  46.76     1:35.53 (48.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marcincavage, Roddy G     10 NAC-AM               2:06.54    1:35.57  
                  47.08     1:35.57 (48.49)                                        
 12 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              1:43.21    1:37.23  
                  47.20     1:37.23 (50.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM              1:41.89    1:39.63  
                  48.48     1:39.63 (51.15)                                        
 14 Wood, Charles D           10 SWIM-LE              1:50.56    1:40.78  
                  50.03     1:40.78 (50.75)                                        
 15 Sanchez, Ian J            10 SYL-OH               1:42.07    1:41.78  
                  49.71     1:41.78 (52.07)                                        
 16 Book, Parker R            10 SRST-AM              1:55.23    1:42.75  
 17 Whiteford, Jack D          9 PEAQ-AM              1:44.54    1:43.30  
                  50.02     1:43.30 (53.28)                                        
 18 Jun, Chris H               8 LESD-LE              1:47.70    1:43.36  
                  50.72     1:43.36 (52.64)                                        
 19 Belenki, Samuel M          9 URYD-LE              1:50.63    1:46.69  
                  50.30     1:46.69 (56.39)                                        
 20 Silcox, Luke J             9 CSI-LE               1:53.52    1:53.81  
                  55.31     1:53.81 (58.50)                                        
 21 Lindblad, Matthew N       10 ANSC-AM              2:05.92    1:56.89  
                  58.02     1:56.89 (58.87)                                        
 22 Hankinson, Walker          7 MOON-AM              2:00.67    1:57.65  
                  57.13   1:57.65 (1:00.52)                                        
 23 Bing, Grant N              9 CCS-LE               2:23.38    2:02.23  
                  57.20   2:02.23 (1:05.03)                                        
 24 Alvarado, Manuel A         9 LESD-LE              2:04.62    2:06.19  
                1:00.80   2:06.19 (1:05.39)                                        
 25 Alessi, Luca S             8 BAAC-NI              2:10.29    2:07.34  
                1:02.61   2:07.34 (1:04.73)                                        
 -- Zhao, Foster               9 ANSC-AM              2:13.63         DQ  
                1:03.95        DQ (1:11.51)                                        
 -- Kehl, Bobby R              7 MOON-AM              2:24.34         DQ  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.89   6/17/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood Y-LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                43.46      42.39  
  2 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE                 44.84      44.09  
  3 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM                44.14      44.50  
  4 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM                45.46      45.94  
  5 Pierce, Deacon            10 MIST-AM                46.72      46.83  
  6 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM                47.94      48.55  
  7 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM                48.35      48.81  
  8 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM                50.37      49.20  
  9 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                49.32      49.79  
 10 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                51.26      50.75  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.89   6/17/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood Y-LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                42.68      43.46  
  2 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM                46.73      44.14  
  3 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE                 46.87      44.84  
  4 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM                48.97      45.46  
  5 Pierce, Deacon            10 MIST-AM                52.03      46.72  
  6 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM                50.14      47.94  
  7 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM                49.74      48.35  
  8 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                47.79      49.32  
  9 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM                52.69      50.37  
 10 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                53.01      51.26  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Destino, Dom A            10 HEAT-LE                51.42      51.70  
 12 Whiteford, Jack D          9 PEAQ-AM                54.81      54.02  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Van Voorhis, Logan M      10 RYD-LE                 58.55      54.62  
 14 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                57.59      55.50  
 15 Torgersen, Luke W          9 CCS-LE                 50.99      55.90  
 16 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM                58.55      56.52  
 17 Hankinson, Walker          7 MOON-AM              1:00.66      58.04  
 18 Alessi, Luca S             8 BAAC-NI              1:00.34    1:00.25  
 19 Ross, Peter J              8 ANSC-AM              1:03.34    1:03.39  
 20 Zhao, Foster               9 ANSC-AM              1:16.31    1:03.69  
 21 Bing, Grant N              9 CCS-LE               1:01.52    1:05.91  
 22 Duong, Jason A             8 CFYN-LE              1:22.89    1:14.37  
 23 Marado, Brandon C          8 KS-LE                1:23.43    1:16.26  
 -- Kloecker, David J         10 PWRS-AM              1:12.77         DQ  
 -- Book, Parker R            10 SRST-AM                52.52         DQ  
 -- Belenki, Samuel M          9 URYD-LE                56.61        DFS  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:25.04   6/17/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              1:35.14    1:30.56  
                  44.11     1:30.56 (46.45)                                        
  2 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              1:34.37    1:32.24  
                  44.18     1:32.24 (48.06)                                        
  3 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               1:35.66    1:33.70  
                  43.82     1:33.70 (49.88)                                        
  4 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              1:45.44    1:42.37  
                  49.25     1:42.37 (53.12)                                        
  5 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              1:42.63    1:43.28  
                  48.25     1:43.28 (55.03)                                        
  6 Losch, Everett S           9 LESD-LE              1:43.55    1:45.09  
                  49.91     1:45.09 (55.18)                                        
  7 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              1:47.73    1:45.45  
                  49.53     1:45.45 (55.92)                                        
  8 Semenov, Max D            10 LESD-LE              1:47.18    1:45.95  
                  50.28     1:45.95 (55.67)                                        
  9 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM              1:47.19    1:46.31  
                  51.04     1:46.31 (55.27)                                        
 10 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM              1:46.58    1:48.59  
                  53.40     1:48.59 (55.19)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:25.04   6/17/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              1:39.12    1:34.37  
                  45.83     1:34.37 (48.54)                                        
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              1:37.37    1:35.14  
                  44.86     1:35.14 (50.28)                                        
  3 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               1:44.04    1:35.66  
                  43.78     1:35.66 (51.88)                                        
  4 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              1:45.60    1:42.63  
                  48.14     1:42.63 (54.49)                                        
  5 Losch, Everett S           9 LESD-LE              1:44.84    1:43.55  
                  49.68     1:43.55 (53.87)                                        
  6 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              1:47.62    1:45.44  
                  49.38     1:45.44 (56.06)                                        
  7 Hankinson, EJ J            9 MOON-AM              1:51.59    1:46.58  
                  51.99     1:46.58 (54.59)                                        
  8 Semenov, Max D            10 LESD-LE              1:49.22    1:47.18  
                  50.52     1:47.18 (56.66)                                        
  9 Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM              1:50.84    1:47.19  
                  50.25     1:47.19 (56.94)                                        
 10 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM              1:51.54    1:47.73  
                  50.81     1:47.73 (56.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cho, Ian J                10 HEAT-LE              1:46.71    1:47.83  
                  51.25     1:47.83 (56.58)                                        
 12 Hong, Jaime S             10 RYD-LE               1:58.16    1:51.30  
                  50.36   1:51.30 (1:00.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Azok, Ben S                9 LESD-LE              1:56.33    1:55.75  
                  56.07     1:55.75 (59.68)                                        
 14 Colwell, Blake V          10 SWIM-LE              2:02.14    1:57.14  
                  55.92   1:57.14 (1:01.22)                                        
 15 Jun, Chris H               8 LESD-LE              2:01.75    1:59.47  
                  56.71   1:59.47 (1:02.76)                                        
 16 Van Voorhis, Logan M      10 RYD-LE               2:04.35    2:00.35  
                  58.35   2:00.35 (1:02.00)                                        
 17 Book, Parker R            10 SRST-AM              2:11.23    2:01.47  
                  58.23   2:01.47 (1:03.24)                                        
 18 Lindblad, Matthew N       10 ANSC-AM              1:57.13    2:01.79  
                  59.67   2:01.79 (1:02.12)                                        
 19 Whiteford, Jack D          9 PEAQ-AM              2:07.11    2:02.13  
                  57.88   2:02.13 (1:04.25)                                        
 20 Ho, Deejay                10 CSI-LE               2:10.56    2:04.94  
                  58.69   2:04.94 (1:06.25)                                        
 21 Belenki, Samuel M          9 URYD-LE              2:12.86    2:07.63  
                1:00.55   2:07.63 (1:07.08)                                        
 22 Alessi, Luca S             8 BAAC-NI              2:10.80    2:09.04  
                1:00.82   2:09.04 (1:08.22)                                        
 23 Hankinson, Walker          7 MOON-AM              2:03.58    2:09.36  
                  59.73   2:09.36 (1:09.63)                                        
 24 Borer, Brayden J          10 SYL-OH               2:22.13    2:18.67  
                1:08.45   2:18.67 (1:10.22)                                        
 25 Wood, Charles D           10 SWIM-LE              2:20.56    2:30.55  
                1:10.96   2:30.55 (1:19.59)                                        
 -- Cakulev, Gianni            8 BBA-LE               2:50.49         DQ  
 -- Silcox, Luke J             9 CSI-LE               2:17.78         DQ  
                1:09.05        DQ (1:10.60)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.58   6/18/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                36.22      35.62  
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                39.94      38.10  
  3 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                41.43      40.49  
  4 Macphail, Jake H           9 GLSS-LE                41.65      40.98  
  5 Cho, Ian J                10 HEAT-LE                43.26      41.22  
  6 Losch, Everett S           9 LESD-LE                41.39      41.43  
  7 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM                41.64      41.76  
  8 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                44.22      41.91  
  9 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM                44.55      45.47  
 10 Belenki, Samuel M          9 URYD-LE                45.17      46.72  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.58   6/18/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM                36.20      36.22  
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM                41.34      39.94  
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE                41.47      41.39  
  4 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                45.16      41.43  
  5 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM                42.69      41.64  
  6 Macphail, Jake H           9 GLSS-LE                43.00      41.65  
  7 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM                43.94      41.77  
  8 Cho, Ian J                10 HEAT-LE                47.50      43.26  
  9 Sarbak, Owen D            10 PWRS-AM                44.38      44.22  
 10 O'Keefe, Logan E           9 ANSC-AM                50.14      44.55  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Book, Parker R            10 SRST-AM                51.23      45.08  
 12 Belenki, Samuel M          9 URYD-LE                43.98      45.17  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM                45.54      46.23  
 14 Whiteford, Jack D          9 PEAQ-AM                48.19      46.58  
 15 Sanchez, Ian J            10 SYL-OH                 46.10      46.65  
 16 Wood, Charles D           10 SWIM-LE              1:11.14      47.44  
 17 Jun, Chris H               8 LESD-LE                52.13      52.36  
 18 Alvarado, Manuel A         9 LESD-LE                54.65      53.75  
 19 Lindblad, Matthew N       10 ANSC-AM                53.72      56.22  
 20 Hankinson, Walker          7 MOON-AM              1:05.27      57.40  
 21 Cakulev, Gianni            8 BBA-LE               1:05.49      58.20  
 22 Silcox, Luke J             9 CSI-LE               1:03.65      59.16  
 23 Borer, Brayden J          10 SYL-OH               1:25.50    1:12.78  
 -- Bing, Grant N              9 CCS-LE               1:13.46         DQ  
 -- Zhao, Foster               9 ANSC-AM              1:15.34         DQ  
 -- Morrell, Andrew M         10 ANSC-AM                45.24         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:17.48   6/16/2018 Nazar Zoukovski, PEAQ -AM                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              1:25.14    1:22.42  
                  38.32     1:22.42 (44.10)                                        
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              1:31.18    1:28.79  
                  40.87     1:28.79 (47.92)                                        
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE              1:33.34    1:31.46  
                  43.33     1:31.46 (48.13)                                        
  4 Hong, Jaime S             10 RYD-LE               1:45.12    1:32.91  
                  41.64     1:32.91 (51.27)                                        
  5 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               1:33.83    1:33.31  
                  42.31     1:33.31 (51.00)                                        
  6 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              1:43.82    1:36.17  
                  43.44     1:36.17 (52.73)                                        
  7 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              1:40.05    1:36.75  
                  45.32     1:36.75 (51.43)                                        
  8 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE              1:41.44    1:37.20  
                  43.98     1:37.20 (53.22)                                        
  9 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              1:46.27    1:47.85  
                  47.98     1:47.85 (59.87)                                        
 10 Semenov, Max D            10 LESD-LE              1:47.46    1:48.72  
                  46.85   1:48.72 (1:01.87)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:17.48   6/16/2018 Nazar Zoukovski, PEAQ -AM                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Jackson G        10 PEAQ-AM              1:28.76    1:25.14  
                  40.90     1:25.14 (44.24)                                        
  2 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              1:31.90    1:31.18  
                  41.74     1:31.18 (49.44)                                        
  3 Losch, Everett S           9 LESD-LE              1:36.57    1:33.34  
                  44.77     1:33.34 (48.57)                                        
  4 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               1:42.59    1:33.83  
                  43.06     1:33.83 (50.77)                                        
  5 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              1:41.03    1:40.05  
  6 Leblanc, Josh A            9 SWIM-LE                   NT    1:41.44  
                  46.31     1:41.44 (55.13)                                        
  7 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              2:02.69    1:43.82  
                  46.19     1:43.82 (57.63)                                        
  8 Hong, Jaime S             10 RYD-LE               1:43.97    1:45.12  
                  47.99     1:45.12 (57.13)                                        
  9 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              1:45.10    1:46.27  
                  48.20     1:46.27 (58.07)                                        
 10 Semenov, Max D            10 LESD-LE              2:13.52    1:47.46  
                  47.01   1:47.46 (1:00.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Belenki, Samuel M          9 URYD-LE              1:57.57    1:49.82  
                  48.96   1:49.82 (1:00.86)                                        
 12 Wood, Charles D           10 SWIM-LE              1:49.02    2:00.28  
                  52.98   2:00.28 (1:07.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Van Voorhis, Logan M      10 RYD-LE               1:59.87    2:04.48  
                  53.70   2:04.48 (1:10.78)                                        
 -- Jun, Chris H               8 LESD-LE              2:00.91         DQ  
                  57.58        DQ (1:10.38)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:42.11   6/19/2016 Ben J Davis, Great Lakes-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              2:56.93    2:53.56  
                  39.85     1:25.72 (45.87)     2:15.36 (49.64)     2:53.56 (38.20)
  2 Losch, Everett S           9 LESD-LE              3:00.84    3:00.74  
                  43.72     1:30.07 (46.35)     2:23.71 (53.64)     3:00.74 (37.03)
  3 Macphail, Jake H           9 GLSS-LE              3:01.57    3:03.91  
                  42.46     1:27.82 (45.36)     2:23.71 (55.89)     3:03.91 (40.20)
  4 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               3:03.31    3:03.94  
                  42.80     1:31.40 (48.60)     2:24.09 (52.69)     3:03.94 (39.85)
  5 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              3:01.19    3:13.37  
                  46.34     1:36.28 (49.94)     2:27.98 (51.70)     3:13.37 (45.39)
  6 Cho, Ian J                10 HEAT-LE              3:19.43    3:15.75  
                  44.23     1:33.59 (49.36)     2:31.46 (57.87)     3:15.75 (44.29)
  7 Hong, Jaime S             10 RYD-LE               3:16.64    3:16.66  
                  42.78     1:34.75 (51.97)   2:35.34 (1:00.59)     3:16.66 (41.32)
  8 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              3:21.01    3:16.88  
                  45.07     1:37.49 (52.42)     2:32.94 (55.45)     3:16.88 (43.94)
  9 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              3:24.66    3:20.86  
                  44.11     1:35.42 (51.31)   2:36.73 (1:01.31)     3:20.86 (44.13)
 10 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              3:27.87    3:24.13  
                  48.46     1:44.95 (56.49)     2:37.35 (52.40)     3:24.13 (46.78)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:42.11   6/19/2016 Ben J Davis, Great Lakes-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhan, Marcus G            10 PEAQ-AM              3:04.44    2:56.93  
                  40.62     1:26.60 (45.98)     2:17.56 (50.96)     2:56.93 (39.37)
  2 Losch, Everett S           9 LESD-LE              3:04.67    3:00.84  
                  42.80     1:31.01 (48.21)     2:23.79 (52.78)     3:00.84 (37.05)
  3 Zhao, Caden W              9 PEAQ-AM              3:20.86    3:01.19  
                  42.99     1:33.00 (50.01)     2:21.10 (48.10)     3:01.19 (40.09)
  4 Macphail, Jake H           9 GLSS-LE              3:05.47    3:01.57  
                  41.34     1:26.66 (45.32)     2:20.60 (53.94)     3:01.57 (40.97)
  5 Johannessen, Thor D       10 BBA-LE               3:15.46    3:03.31  
                  41.89     1:30.69 (48.80)     2:23.09 (52.40)     3:03.31 (40.22)
  6 Hong, Jaime S             10 RYD-LE               3:23.77    3:16.64  
                  41.80     1:33.87 (52.07)     2:33.69 (59.82)     3:16.64 (42.95)
  7 Cho, Ian J                10 HEAT-LE              3:16.65    3:19.43  
                  45.12     1:35.03 (49.91)     2:33.65 (58.62)     3:19.43 (45.78)
  8 Zhan, Augustin G           8 PEAQ-AM              3:22.96    3:21.01  
                  46.80     1:38.35 (51.55)     2:34.77 (56.42)     3:21.01 (46.24)
  9 Destino, Dom A            10 HEAT-LE              3:23.14    3:24.66  
                  45.07     1:37.71 (52.64)   2:39.43 (1:01.72)     3:24.66 (45.23)
 10 Punturiero, Sal A         10 PEAQ-AM              3:35.26    3:27.87  
                  47.68     1:39.64 (51.96)     2:37.46 (57.82)     3:27.87 (50.41)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gibson, Samuel J          10 RYD-LE               3:32.33    3:27.99  
                  49.79     1:44.05 (54.26)   2:44.33 (1:00.28)     3:27.99 (43.66)
 12 Azok, Ben S                9 LESD-LE              3:28.76    3:29.45  
                  51.92     1:43.99 (52.07)   2:44.31 (1:00.32)     3:29.45 (45.14)
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:42.58   6/16/2017 Cash W Strickland, LSSC -LE                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Losch, Everett S           9 LESD-LE              6:39.39    6:27.86  
                  45.59     1:36.90 (51.31)     2:24.05 (47.15)     3:12.73 (48.68)
        4:08.78 (56.05)     5:07.34 (58.56)     5:49.33 (41.99)     6:27.86 (38.53)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:18.75   6/17/2016 Great Lakes Sailfish Swimming, GLSS        
                         T Dong, L MacPhail, E Ream, B Davis               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:20.19    2:20.39  
     1) Zhan, Marcus G 10               2) Zhao, Caden W 9                
     3) Zhan, Augustin G 8              4) Edwards, Jackson G 10          
                  34.46     1:10.28 (35.82)     1:47.58 (37.30)     2:20.39 (32.81)
  2 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:39.21    2:48.68  
     1) Zhao, Foster 9                  2) Ross, Peter J 8                
     3) O'Keefe, Logan E 9              4) Morrell, Andrew M 10           
                  51.30     1:31.28 (39.98)     2:11.60 (40.32)     2:48.68 (37.08)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:40.52   6/16/2018 Lake Erie Silver Dolphins, LESD -LE        
                         O Sarbak, J Wolke, D Fan, T Johannessen           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:39.84    2:40.65  
     1) Edwards, Jackson G 10           2) Zhao, Caden W 9                
     3) Zhan, Marcus G 10               4) Zhan, Augustin G 8             
                  38.54                             2:01.77 ( )     2:40.65 (38.88)
  2 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 2:52.88    2:55.82  
     1) Jun, Chris H 8                  2) Semenov, Max D 10              
     3) Losch, Everett S 9              4) Azok, Ben S 9                  
                  48.67     1:37.35 (48.68)     2:17.20 (39.85)     2:55.82 (38.62)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 3:12.83         DQ  
     1) Morrell, Andrew M 10            2) Zhao, Foster 9                 
     3) O'Keefe, Logan E 9              4) Lindblad, Matthew N 10         
                                1:57.60 ( )     2:38.46 (40.86)          DQ (46.95)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.85   6/16/2017 Alex J Cimera, CFYN-LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                28.13      27.74  
  2 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM                29.28      28.81  
  3 Pesek, Alex E             12 USC-LE                 29.52      29.78  
  4 Carson, Owen D            12 PWRS-AM                29.51      29.89  
  5 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM                29.67      30.29  
  6 Price, Hayden S           12 PS-LE                  30.14      30.46  
  7 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE                 30.19      30.58  
  8 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM               31.03      30.84  
  9 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 30.61      30.86  
 10 Florio, Jacob P           12 RYD-LE                 30.30      31.03  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.85   6/16/2017 Alex J Cimera, CFYN-LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                28.75      28.13  
  2 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM                29.60      29.28  
  3 Carson, Owen D            12 PWRS-AM                29.97      29.51  
  4 Pesek, Alex E             12 USC-LE                 30.23      29.52  
  5 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM                31.27      29.67  
  6 Price, Hayden S           12 PS-LE                  30.95      30.14  
  7 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE                 30.15      30.19  
  8 Florio, Jacob P           12 RYD-LE                 31.88      30.30  
  9 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 32.78      30.61  
 10 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM               31.82      31.03  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE                31.29      31.14  
 12 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI                30.87      31.16  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM                32.18      31.38  
 14 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM                 32.48      31.61  
 15 Pierce, Camden G          12 MIST-AM                33.48      31.71  
 16 Beaver, Noah K            12 STRS-LE                32.37      31.72  
 17 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE               36.27      31.84  
 18 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE                32.04      31.95  
 19 Pesek, Owen Z             11 USC-LE                 31.73      32.19  
 20 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE                 31.13      32.24  
 21 Ortman, Caleb E           11 USC-LE                 35.32      32.30  
 22 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM                33.78      32.32  
 23 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE                31.44      32.37  
 24 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH                 33.85      32.57  
 25 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM                34.93      33.17  
 26 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM                36.63      33.71  
 27 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE                34.80      33.96  
 28 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE               33.62      33.99  
 29 Heiman, Luke M            11 PACK-GU                34.51      34.53  
 30 White, Jack H             11 PACK-GU                34.18      34.93  
 31 Liu, Stanley Y            11 ANSC-AM                37.88      35.09  
 32 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM                38.30      35.25  
 33 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE                34.29      35.28  
 34 Jensen, Finn              12 MIST-AM                33.54      35.89  
 35 Altman, Carson J          12 SYL-OH                 36.05      35.99  
 36 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM                42.67      36.73  
 37 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE                36.36      37.87  
 38 Narendrakumar, Adharsh    11 CLES-LE                41.75      41.22  
 39 Zhao, Phillip             11 ANSC-AM                48.39      43.51  
 40 McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE                 41.39      44.24  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.48   6/17/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              1:04.70    1:02.75  
                  30.40     1:02.75 (32.35)                                        
  2 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              1:04.32    1:03.80  
                  30.84     1:03.80 (32.96)                                        
  3 Pesek, Alex E             12 USC-LE               1:03.99    1:04.00  
                  31.11     1:04.00 (32.89)                                        
  4 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:05.50    1:06.32  
                  31.95     1:06.32 (34.37)                                        
  5 Allen, Ben M              11 CCS-LE               1:07.61    1:06.99  
                  32.75     1:06.99 (34.24)                                        
  6 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              1:08.06    1:07.76  
                  32.68     1:07.76 (35.08)                                        
  7 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               1:07.74    1:07.85  
                  32.29     1:07.85 (35.56)                                        
  8 Price, Hayden S           12 PS-LE                1:06.18    1:08.38  
                  32.50     1:08.38 (35.88)                                        
  9 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               1:08.86    1:09.53  
                  32.97     1:09.53 (36.56)                                        
 10 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              1:08.65    1:11.16  
                  33.92     1:11.16 (37.24)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.48   6/17/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pesek, Alex E             12 USC-LE               1:06.97    1:03.99  
                  30.93     1:03.99 (33.06)                                        
  2 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              1:04.72    1:04.32  
                  30.80     1:04.32 (33.52)                                        
  3 Carson, Owen D            12 PWRS-AM                   NT    1:04.70  
                  31.40     1:04.70 (33.30)                                        
  4 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:08.64    1:05.50  
                  31.47     1:05.50 (34.03)                                        
  5 Price, Hayden S           12 PS-LE                1:09.57    1:06.18  
                  31.58     1:06.18 (34.60)                                        
  6 Allen, Ben M              11 CCS-LE               1:09.96    1:07.61  
                  32.35     1:07.61 (35.26)                                        
  7 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               1:11.72    1:07.74  
                  32.22     1:07.74 (35.52)                                        
  8 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              1:10.00    1:08.06  
                  32.45     1:08.06 (35.61)                                        
  9 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              1:11.81    1:08.65  
                  33.30     1:08.65 (35.35)                                        
 10 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               1:17.82    1:08.86  
                  33.11     1:08.86 (35.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              1:10.80    1:09.13  
                  33.53     1:09.13 (35.60)                                        
 12 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE              1:11.19    1:09.19  
                  32.92     1:09.19 (36.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pesek, Owen Z             11 USC-LE               1:14.55    1:09.35  
                  33.49     1:09.35 (35.86)                                        
 14 Xu, Daniel M              11 GLSS-LE              1:10.86    1:09.51  
                  33.54     1:09.51 (35.97)                                        
 15 Bhavaraju, Shreeyans *    11 RYD-LE               1:11.35    1:09.58  
                  33.22     1:09.58 (36.36)                                        
 16 MacPhail, Quinn S         12 GLSS-LE              1:09.20    1:09.74  
                  33.05     1:09.74 (36.69)                                        
 17 Pierce, Camden G          12 MIST-AM              1:18.22    1:09.97  
                  33.42     1:09.97 (36.55)                                        
 18 Kerrigan, Barrett F       11 MRST-LE              1:12.16    1:10.12  
                  33.96     1:10.12 (36.16)                                        
 19 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              1:10.96    1:10.59  
                  33.36     1:10.59 (37.23)                                        
 20 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               1:21.45    1:11.58  
                  33.54     1:11.58 (38.04)                                        
 21 Sanchez, Brady M          12 SYL-OH               1:13.60    1:11.61  
                  34.05     1:11.61 (37.56)                                        
 22 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH               1:14.47    1:12.02  
                  34.07     1:12.02 (37.95)                                        
 23 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE             1:26.80    1:12.24  
                  35.01     1:12.24 (37.23)                                        
 24 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM              1:19.37    1:12.79  
                  34.47     1:12.79 (38.32)                                        
 25 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM              1:20.80    1:14.13  
                  35.52     1:14.13 (38.61)                                        
 26 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE              1:17.05    1:15.34  
                  35.96     1:15.34 (39.38)                                        
 27 Heiman, Luke M            11 PACK-GU              1:16.98    1:15.67  
                  35.61     1:15.67 (40.06)                                        
 28 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM              1:23.84    1:15.87  
                  37.33     1:15.87 (38.54)                                        
 29 Li, Andrew                12 ANSC-AM              1:22.02    1:16.05  
                  36.55     1:16.05 (39.50)                                        
 30 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              1:14.89    1:16.13  
                  35.89     1:16.13 (40.24)                                        
 31 Mateyo, Cam G             12 UGLSS-LE             1:26.59    1:16.71  
                  36.47     1:16.71 (40.24)                                        
 32 White, Jack H             11 PACK-GU              1:15.56    1:16.86  
                  36.65     1:16.86 (40.21)                                        
 33 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE             1:18.03    1:18.41  
                  37.58     1:18.41 (40.83)                                        
 34 Lesinski, Daniel J        11 ANSC-AM              1:20.96    1:18.66  
                  37.22     1:18.66 (41.44)                                        
 35 Leblanc, Joey R           12 SWIM-LE              1:23.43    1:19.53  
                  37.00     1:19.53 (42.53)                                        
 36 Liu, Stanley Y            11 ANSC-AM              1:29.52    1:20.06  
                  37.07     1:20.06 (42.99)                                        
 37 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE              1:22.51    1:20.98  
                  37.53     1:20.98 (43.45)                                        
 38 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM              1:36.33    1:22.57  
                  37.81     1:22.57 (44.76)                                        
 39 Mathur, Milin R           11 RYD-LE               1:35.25    1:25.46  
                  40.42     1:25.46 (45.04)                                        
 40 Hoover, Nick S            11 HEAT-LE              1:26.67    1:26.02  
                  39.79     1:26.02 (46.23)                                        
 41 Robinson, Jaden C         11 CSI-LE               1:51.69    1:29.32  
                  42.07     1:29.32 (47.25)                                        
 42 Narendrakumar, Adharsh    11 CLES-LE              1:36.48    1:33.71  
                  43.11     1:33.71 (50.60)                                        
 43 Zhao, Phillip             11 ANSC-AM              1:53.83    1:37.55  
                  44.02     1:37.55 (53.53)                                        
 44 McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE               1:36.26    1:38.38  
                  43.97     1:38.38 (54.41)                                        
 45 Burroughs, Jonathan D     11 BAAC-NI              1:46.77    1:45.91  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.52   6/15/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              2:16.30    2:13.93  
                  30.57     1:04.45 (33.88)     1:40.07 (35.62)     2:13.93 (33.86)
  2 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:18.30    2:14.17  
                                1:05.22 ( )     1:40.98 (35.76)     2:14.17 (33.19)
  3 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              2:21.63    2:21.38  
                  32.97     1:09.21 (36.24)     1:45.99 (36.78)     2:21.38 (35.39)
  4 Pesek, Alex E             12 USC-LE               2:23.30    2:21.57  
                  33.48     1:09.71 (36.23)     1:46.67 (36.96)     2:21.57 (34.90)
  5 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              2:25.43    2:22.51  
                  32.29     1:09.32 (37.03)     1:46.56 (37.24)     2:22.51 (35.95)
  6 Allen, Ben M              11 CCS-LE               2:23.84    2:24.09  
                  31.91     1:08.57 (36.66)     1:46.72 (38.15)     2:24.09 (37.37)
  7 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              2:28.98    2:26.80  
                  33.43     1:11.02 (37.59)     1:49.47 (38.45)     2:26.80 (37.33)
  8 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               2:27.69    2:27.30  
                  33.61     1:10.90 (37.29)     1:49.24 (38.34)     2:27.30 (38.06)
  9 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              2:23.13    2:27.68  
                  33.74     1:11.20 (37.46)     1:50.06 (38.86)     2:27.68 (37.62)
 -- Price, Hayden S           12 PS-LE                2:25.18         DQ  
                  33.19     1:10.13 (36.94)     1:48.08 (37.95)          DQ (36.27)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.52   6/15/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              2:15.33    2:16.30  
                  31.00     1:06.05 (35.05)     1:41.80 (35.75)     2:16.30 (34.50)
  2 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:18.83    2:18.30  
                  31.23     1:06.39 (35.16)     1:42.97 (36.58)     2:18.30 (35.33)
  3 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              2:32.64    2:21.63  
                  33.23     1:09.62 (36.39)     1:46.62 (37.00)     2:21.63 (35.01)
  4 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              2:29.17    2:23.13  
                  33.70     1:10.03 (36.33)     1:46.92 (36.89)     2:23.13 (36.21)
  5 Pesek, Alex E             12 USC-LE               2:25.47    2:23.30  
                  33.70     1:11.27 (37.57)     1:48.68 (37.41)     2:23.30 (34.62)
  6 Allen, Ben M              11 CCS-LE               2:37.46    2:23.84  
                  32.51     1:08.99 (36.48)     1:46.93 (37.94)     2:23.84 (36.91)
  7 Price, Hayden S           12 PS-LE                2:27.30    2:25.18  
                                1:09.80 ( )   2:25.18 (1:15.38)                    
  8 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              2:29.15    2:25.43  
                                1:09.49 ( )   2:25.43 (1:15.94)                    
  9 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               2:29.52    2:27.69  
                  33.34     1:10.71 (37.37)     1:49.59 (38.88)     2:27.69 (38.10)
 10 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              2:29.66    2:28.98  
                  33.85     1:11.56 (37.71)   2:28.98 (1:17.42)                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               2:36.36    2:29.01  
                  33.20     1:11.16 (37.96)     1:49.73 (38.57)     2:29.01 (39.28)
 12 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI              2:33.25    2:29.39  
                  33.97     1:12.25 (38.28)     1:51.72 (39.47)     2:29.39 (37.67)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM             2:40.00    2:30.25  
                  33.47     1:12.14 (38.67)     1:51.99 (39.85)     2:30.25 (38.26)
 14 Howell, Owen Y            12 KW-AM                2:42.21    2:30.87  
                  35.04     1:14.47 (39.43)     1:53.06 (38.59)     2:30.87 (37.81)
 15 Clark, Mac A              12 LESD-LE              2:29.21    2:32.24  
                  35.63     1:14.97 (39.34)     1:54.79 (39.82)     2:32.24 (37.45)
 16 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              2:43.56    2:33.00  
                  34.07     1:14.28 (40.21)     1:54.11 (39.83)     2:33.00 (38.89)
 17 Pesek, Owen Z             11 USC-LE               2:35.42    2:33.40  
                  35.25     1:14.35 (39.10)     1:55.04 (40.69)     2:33.40 (38.36)
 18 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              2:33.34    2:34.15  
                  36.36     1:15.81 (39.45)     1:55.23 (39.42)     2:34.15 (38.92)
 19 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM              2:35.45    2:36.33  
                  34.11     1:13.10 (38.99)     1:55.08 (41.98)     2:36.33 (41.25)
 20 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE              2:54.23    2:36.75  
                  33.26     1:14.01 (40.75)     1:57.40 (43.39)     2:36.75 (39.35)
 21 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH               2:45.94    2:37.26  
                  35.14     1:15.59 (40.45)     1:57.24 (41.65)     2:37.26 (40.02)
 22 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM              2:41.19    2:37.61  
                  35.69     1:16.15 (40.46)     1:57.64 (41.49)     2:37.61 (39.97)
 23 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              2:41.55    2:41.16  
                  35.66     1:16.12 (40.46)     1:59.27 (43.15)     2:41.16 (41.89)
 24 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM              2:43.15    2:41.28  
                  36.50     1:17.44 (40.94)     1:59.85 (42.41)     2:41.28 (41.43)
 25 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE             2:53.28    2:43.05  
                  36.62     1:19.99 (43.37)     2:03.35 (43.36)     2:43.05 (39.70)
 26 Heiman, Luke M            11 PACK-GU              2:46.92    2:43.89  
                  36.68     1:19.03 (42.35)     2:03.73 (44.70)     2:43.89 (40.16)
 27 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE             2:45.10    2:45.20  
                  36.11     1:18.57 (42.46)     2:02.44 (43.87)     2:45.20 (42.76)
 28 White, Jack H             11 PACK-GU              2:53.67    2:45.22  
                  36.74     1:18.81 (42.07)   2:45.22 (1:26.41)                    
 29 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE              2:45.32    2:47.51  
                  37.57     1:20.12 (42.55)     2:03.87 (43.75)     2:47.51 (43.64)
 30 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM              2:51.36    2:50.09  
                  39.69     1:23.69 (44.00)     2:07.37 (43.68)     2:50.09 (42.72)
 31 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE              2:51.52    2:53.25  
                  39.19     1:23.89 (44.70)     2:09.35 (45.46)     2:53.25 (43.90)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:35.22   6/16/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              4:39.21    4:48.02  
                  32.72     1:08.46 (35.74)     1:45.30 (36.84)     2:22.48 (37.18)
        2:59.31 (36.83)     3:36.76 (37.45)     4:13.20 (36.44)     4:48.02 (34.82)
  2 Dantey, Christian E       12 KW-AM                5:08.38    4:57.76  
                  34.07     1:11.11 (37.04)     1:49.10 (37.99)     2:27.21 (38.11)
        3:05.52 (38.31)     3:43.70 (38.18)     4:21.69 (37.99)     4:57.76 (36.07)
  3 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              5:14.42    5:00.04  
                  34.50     1:12.74 (38.24)     1:51.47 (38.73)     2:29.86 (38.39)
        3:08.68 (38.82)     3:47.00 (38.32)     4:24.68 (37.68)     5:00.04 (35.36)
  4 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              5:23.01    5:01.14  
                  34.91     1:13.68 (38.77)     1:51.72 (38.04)     2:30.84 (39.12)
        3:09.51 (38.67)     3:48.33 (38.82)     4:25.37 (37.04)     5:01.14 (35.77)
  5 Pesek, Alex E             12 USC-LE               5:16.44    5:05.05  
                  35.97     1:16.33 (40.36)     1:56.07 (39.74)     2:35.43 (39.36)
        3:14.18 (38.75)     3:53.18 (39.00)     4:30.13 (36.95)     5:05.05 (34.92)
  6 Kerrigan, Barrett F       11 MRST-LE              5:04.86    5:06.69  
                  35.18     1:13.98 (38.80)     1:53.12 (39.14)     2:32.37 (39.25)
        3:11.27 (38.90)     3:50.49 (39.22)     4:29.12 (38.63)     5:06.69 (37.57)
  7 Howell, Owen Y            12 KW-AM                5:07.53    5:09.18  
                  34.30     1:13.79 (39.49)     1:53.52 (39.73)     2:33.91 (40.39)
        3:14.96 (41.05)     3:53.89 (38.93)     4:33.86 (39.97)     5:09.18 (35.32)
  8 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               4:55.00    5:09.29  
                                1:12.79 ( )     1:52.28 (39.49)     2:31.30 (39.02)
        3:12.02 (40.72)     3:52.14 (40.12)     4:30.91 (38.77)     5:09.29 (38.38)
  9 Price, Hayden S           12 PS-LE                5:42.19    5:09.57  
                  33.89     1:13.05 (39.16)     1:52.95 (39.90)     2:31.62 (38.67)
        3:12.95 (41.33)     3:52.61 (39.66)     4:32.54 (39.93)     5:09.57 (37.03)
 10 Clark, Mac A              12 LESD-LE              5:16.40    5:20.43  
                  35.47     1:16.10 (40.63)     1:56.36 (40.26)     2:37.48 (41.12)
        3:18.57 (41.09)     3:59.66 (41.09)     4:40.32 (40.66)     5:20.43 (40.11)
 11 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              5:25.35    5:20.89  
                  37.18     1:17.81 (40.63)     1:59.16 (41.35)     2:41.36 (42.20)
        3:21.98 (40.62)     4:03.49 (41.51)     4:43.92 (40.43)     5:20.89 (36.97)
 12 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              5:24.87    5:21.71  
                  36.40     1:17.30 (40.90)     1:57.88 (40.58)     2:40.01 (42.13)
        3:21.36 (41.35)     4:02.84 (41.48)     4:43.23 (40.39)     5:21.71 (38.48)
 13 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              5:35.51    5:32.50  
                  37.00     1:18.12 (41.12)     2:00.37 (42.25)     2:42.12 (41.75)
        3:24.48 (42.36)     4:07.99 (43.51)     4:50.63 (42.64)     5:32.50 (41.87)
 14 Heiman, Luke M            11 PACK-GU              5:48.69    5:49.18  
                  38.39     1:22.47 (44.08)     2:07.24 (44.77)     2:53.98 (46.74)
        3:38.72 (44.74)     4:24.02 (45.30)     5:08.63 (44.61)     5:49.18 (40.55)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 31.72   6/18/2016 Nico A Butera, Allegheny North-              
 Meet Record: * 31.72   6/17/2017 Alex J Cimera, CFYN-LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                33.58      33.35  
  2 Florio, Jacob P           12 RYD-LE                 33.92      33.36  
  3 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM                35.87      34.96  
  4 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM                36.23      35.33  
  5 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE                 34.98      35.34  
  6 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM                35.65      35.57  
  7 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 35.48      35.99  
  8 Ortman, Caleb E           11 USC-LE                 36.67      36.54  
  9 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH                 36.85      37.03  
 10 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE                 36.74      37.60  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 31.72   6/18/2016 Nico A Butera, Allegheny North-              
 Meet Record: * 31.72   6/17/2017 Alex J Cimera, CFYN-LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                34.06      33.58  
  2 Florio, Jacob P           12 RYD-LE                 34.14      33.92  
  3 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE                 35.67      34.98  
  4 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 36.98      35.48  
  5 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM                37.28      35.65  
  6 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM                36.39      35.87  
  7 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM                37.56      36.23  
  8 Ortman, Caleb E           11 USC-LE                 43.71      36.67  
  9 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE                 36.16      36.74  
 10 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH                 38.47      36.85  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE                36.84      37.09  
 12 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM                38.19      37.12  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM                 37.53      37.13  
 14 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE                 40.65      37.37  
                  52.95           37.37 ( )                                        
 15 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM               37.08      37.44  
 16 Bhavaraju, Shreeyans *    11 RYD-LE                 37.92      37.68  
 17 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE               39.36      38.44  
 18 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM                41.92      38.62  
 19 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI                38.68      38.93  
 20 Lesinski, Daniel J        11 ANSC-AM                40.91      39.02  
 21 Mateyo, Cam G             12 UGLSS-LE               39.67      39.23  
 22 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE                48.16      39.27  
 23 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE                38.82      39.55  
 24 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE                42.20      42.30  
 24 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM                48.87      42.30  
 26 Heiman, Luke M            11 PACK-GU                45.43      42.33  
 27 Liu, Stanley Y            11 ANSC-AM                45.97      42.49  
 28 Li, Andrew                12 ANSC-AM                44.17      42.76  
 29 Altman, Carson J          12 SYL-OH                 44.16      43.31  
 30 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE                43.63      43.92  
 31 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM                50.25      44.31  
 32 Leblanc, Joey R           12 SWIM-LE                   NT      44.35  
 33 Hoover, Nick S            11 HEAT-LE                43.93      45.00  
 34 Zhao, Phillip             11 ANSC-AM                52.97      48.69  
 35 Burroughs, Jonathan D     11 BAAC-NI                54.62      50.36  
 36 McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE                 50.57      50.98  
 37 Hawk, Theo M              12 STRS-LE                50.06      52.15  
 -- Pesek, Owen Z             11 USC-LE                 39.26        DFS  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.45   6/17/2018 Christian O Khamkeuang, ELK  -IN           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Price, Hayden S           12 PS-LE                1:12.25    1:11.97  
                  35.44     1:11.97 (36.53)                                        
  2 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               1:12.91    1:13.16  
                  35.35     1:13.16 (37.81)                                        
  3 Pesek, Alex E             12 USC-LE               1:15.00    1:14.81  
                  37.10     1:14.81 (37.71)                                        
  4 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              1:16.91    1:17.25  
                  37.90     1:17.25 (39.35)                                        
  5 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              1:18.23    1:17.84  
                  38.53     1:17.84 (39.31)                                        
  6 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              1:17.47    1:18.13  
                  37.68     1:18.13 (40.45)                                        
  7 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              1:19.03    1:18.77  
                  39.18     1:18.77 (39.59)                                        
  8 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:20.34    1:19.13  
                  39.54     1:19.13 (39.59)                                        
  9 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              1:20.74    1:19.94  
                  38.94     1:19.94 (41.00)                                        
 10 Clark, Mac A              12 LESD-LE              1:19.37    1:21.00  
                  39.84     1:21.00 (41.16)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.45   6/17/2018 Christian O Khamkeuang, ELK  -IN           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Price, Hayden S           12 PS-LE                1:15.68    1:12.25  
                  35.41     1:12.25 (36.84)                                        
  2 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               1:14.87    1:12.91  
                  35.38     1:12.91 (37.53)                                        
  3 Pesek, Alex E             12 USC-LE               1:17.78    1:15.00  
                  37.17     1:15.00 (37.83)                                        
  4 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              1:18.91    1:16.91  
                  37.98     1:16.91 (38.93)                                        
  5 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              1:18.91    1:17.47  
                  37.69     1:17.47 (39.78)                                        
  6 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              1:18.16    1:18.23  
                  38.72     1:18.23 (39.51)                                        
  7 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              1:21.60    1:19.03  
                  38.85     1:19.03 (40.18)                                        
  8 Clark, Mac A              12 LESD-LE              1:21.74    1:19.37  
                  38.94     1:19.37 (40.43)                                        
  9 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:28.61    1:20.34  
                  38.95     1:20.34 (41.39)                                        
 10 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              1:20.93    1:20.74  
                  39.10     1:20.74 (41.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM              1:24.09    1:20.86  
                  39.16     1:20.86 (41.70)                                        
 12 Bhavaraju, Shreeyans *    11 RYD-LE               1:22.68    1:21.08  
                  39.23     1:21.08 (41.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 McBride, Riley M          12 PS-LE                     NT    1:21.21  
                  39.73     1:21.21 (41.48)                                        
 14 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM              1:24.45    1:21.42  
                  38.94     1:21.42 (42.48)                                        
 15 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE               1:24.34    1:21.56  
                  39.51     1:21.56 (42.05)                                        
 16 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM              1:27.97    1:21.71  
                  39.16     1:21.71 (42.55)                                        
 17 Sanchez, Brady M          12 SYL-OH               1:23.26    1:22.09  
                  40.38     1:22.09 (41.71)                                        
 18 Kerrigan, Barrett F       11 MRST-LE              1:46.47    1:22.41  
                  39.96     1:22.41 (42.45)                                        
 19 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH               1:25.52    1:22.61  
                  40.44     1:22.61 (42.17)                                        
 20 Pesek, Owen Z             11 USC-LE               1:20.50    1:22.77  
                  39.38     1:22.77 (43.39)                                        
 21 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE              1:24.60    1:23.32  
                  39.24     1:23.32 (44.08)                                        
 22 Mateyo, Cam G             12 UGLSS-LE             1:33.57    1:23.34  
                  40.67     1:23.34 (42.67)                                        
 23 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE             1:24.95    1:24.18  
                  40.76     1:24.18 (43.42)                                        
 24 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              1:25.92    1:24.43  
                  41.16     1:24.43 (43.27)                                        
 25 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              1:27.46    1:24.55  
                  41.82     1:24.55 (42.73)                                        
 26 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE             1:42.36    1:24.80  
                  40.91     1:24.80 (43.89)                                        
 27 Lesinski, Daniel J        11 ANSC-AM              1:27.36    1:26.00  
                  42.90     1:26.00 (43.10)                                        
 28 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE              1:36.80    1:26.48  
                  40.70     1:26.48 (45.78)                                        
 29 Oddenino, Cameron E       12 HEAT-LE              1:28.80    1:28.38  
                  43.67     1:28.38 (44.71)                                        
 30 Fan, Derek                11 BBA-LE                    NT    1:28.59  
                  41.96     1:28.59 (46.63)                                        
 31 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              1:29.41    1:29.35  
                  43.24     1:29.35 (46.11)                                        
 32 Liu, Stanley Y            11 ANSC-AM              1:37.60    1:31.84  
                  43.43     1:31.84 (48.41)                                        
 33 Xu, Daniel M              11 GLSS-LE              1:43.39    1:33.64  
                  45.43     1:33.64 (48.21)                                        
 34 Mathur, Milin R           11 RYD-LE               1:40.38    1:34.26  
                  45.78     1:34.26 (48.48)                                        
 35 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE              1:30.98    1:34.71  
                  45.63     1:34.71 (49.08)                                        
 36 Hoover, Nick S            11 HEAT-LE              1:37.48    1:36.33  
                  46.52     1:36.33 (49.81)                                        
 37 Leblanc, Joey R           12 SWIM-LE              1:41.33    1:36.64  
                  47.61     1:36.64 (49.03)                                        
 38 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM              1:51.83    1:37.48  
                  46.87     1:37.48 (50.61)                                        
 39 Robinson, Jaden C         11 CSI-LE               1:42.61    1:45.01  
 40 Zhao, Phillip             11 ANSC-AM              1:55.81    1:46.59  
                  50.63     1:46.59 (55.96)                                        
 41 McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE               1:48.31    1:52.27  
                  53.95     1:52.27 (58.32)                                        
 42 Burroughs, Jonathan D     11 BAAC-NI              2:06.22    1:52.46  
                  53.15     1:52.46 (59.31)                                        
 43 Narendrakumar, Adharsh    11 CLES-LE                   NT    1:57.93  
                  57.91   1:57.93 (1:00.02)                                        
 -- Williams, Steven C        12 BRAD-NI              1:19.27         DQ  
 -- Heiman, Luke M            11 PACK-GU              1:34.48         DQ  
                  44.46          DQ (48.46)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.38   6/16/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              2:36.90    2:34.93  
                  36.36     1:16.39 (40.03)     1:55.81 (39.42)     2:34.93 (39.12)
  2 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:37.21    2:36.62  
                  36.89     1:16.37 (39.48)     1:57.19 (40.82)     2:36.62 (39.43)
  3 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               2:37.19    2:38.37  
                  36.87     1:17.33 (40.46)     1:58.69 (41.36)     2:38.37 (39.68)
  4 Pesek, Alex E             12 USC-LE               2:41.20    2:39.20  
                  38.31     1:19.07 (40.76)     2:00.04 (40.97)     2:39.20 (39.16)
  5 Price, Hayden S           12 PS-LE                2:41.24    2:39.96  
                  38.25     1:19.28 (41.03)     2:00.96 (41.68)     2:39.96 (39.00)
  6 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              2:47.83    2:43.46  
                  38.12     1:20.26 (42.14)     2:02.10 (41.84)     2:43.46 (41.36)
  7 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              2:43.56    2:45.20  
                  39.12     1:21.96 (42.84)     2:06.15 (44.19)     2:45.20 (39.05)
  8 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE               2:44.19    2:46.20  
                  38.49     1:21.04 (42.55)     2:04.64 (43.60)     2:46.20 (41.56)
  9 Kerrigan, Barrett F       11 MRST-LE              2:47.22    2:48.27  
                  40.14     1:23.44 (43.30)     2:07.15 (43.71)     2:48.27 (41.12)
 10 Clark, Mac A              12 LESD-LE              2:42.96    2:48.35  
                  40.60     1:23.25 (42.65)     2:06.59 (43.34)     2:48.35 (41.76)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.38   6/16/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              2:37.16    2:36.90  
                  36.53     1:16.62 (40.09)     1:57.14 (40.52)     2:36.90 (39.76)
  2 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               2:36.97    2:37.19  
                  36.20     1:17.20 (41.00)     1:58.66 (41.46)     2:37.19 (38.53)
  3 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:40.59    2:37.21  
                  36.80     1:17.91 (41.11)     1:58.58 (40.67)     2:37.21 (38.63)
  4 Pesek, Alex E             12 USC-LE               2:44.78    2:41.20  
                  38.32     1:19.96 (41.64)     2:01.72 (41.76)     2:41.20 (39.48)
  5 Price, Hayden S           12 PS-LE                2:45.14    2:41.24  
                  37.88     1:20.17 (42.29)     2:02.42 (42.25)     2:41.24 (38.82)
  6 Clark, Mac A              12 LESD-LE              2:51.04    2:42.96  
                  39.65     1:20.89 (41.24)     2:02.72 (41.83)     2:42.96 (40.24)
  7 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              2:47.92    2:43.56  
                  38.76     1:21.96 (43.20)     2:03.97 (42.01)     2:43.56 (39.59)
  8 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE               2:57.03    2:44.19  
                  38.94     1:21.60 (42.66)     2:03.46 (41.86)     2:44.19 (40.73)
  9 Kerrigan, Barrett F       11 MRST-LE              2:49.38    2:47.22  
                  39.22     1:21.41 (42.19)     2:04.58 (43.17)     2:47.22 (42.64)
 10 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              3:06.54    2:47.83  
                  39.67     1:22.28 (42.61)     2:06.14 (43.86)     2:47.83 (41.69)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM              2:48.56    2:50.90  
                  39.39     1:23.19 (43.80)     2:08.23 (45.04)     2:50.90 (42.67)
 12 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM              3:16.46    2:52.93  
                  39.99     1:24.34 (44.35)     2:09.60 (45.26)     2:52.93 (43.33)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              3:00.08    2:54.52  
                  41.35     1:26.06 (44.71)     2:10.56 (44.50)     2:54.52 (43.96)
 14 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM               2:54.22    2:56.04  
                  39.66     1:24.11 (44.45)     2:11.04 (46.93)     2:56.04 (45.00)
 15 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE             3:06.87    2:58.68  
                  41.10     1:26.98 (45.88)     2:13.61 (46.63)     2:58.68 (45.07)
 16 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE              3:13.44    3:00.18  
                  41.92     1:28.88 (46.96)     2:15.59 (46.71)     3:00.18 (44.59)
 17 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              3:00.22    3:02.29  
                  44.60     1:31.01 (46.41)     2:18.04 (47.03)     3:02.29 (44.25)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.37   6/17/2016 Nico A Butera, Allegheny North-              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dantey, Christian E       12 KW-AM                  36.67      35.85  
  2 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                37.30      36.83  
  3 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI                37.78      37.57  
  4 Florio, Jacob P           12 RYD-LE                 40.33      39.15  
  5 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 40.44      39.72  
  6 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM               40.43      41.31  
  7 Ortman, Caleb E           11 USC-LE                 40.33      41.36  
  8 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE                 41.20      41.68  
  9 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM                 41.48      42.09  
 10 Carson, Owen D            12 PWRS-AM                41.87      42.60  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.37   6/17/2016 Nico A Butera, Allegheny North-              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dantey, Christian E       12 KW-AM                  37.91      36.67  
  2 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                38.25      37.30  
  3 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI                38.31      37.78  
  4 Florio, Jacob P           12 RYD-LE                 38.22      40.33  
  4 Ortman, Caleb E           11 USC-LE                 43.43      40.33  
  6 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM               40.53      40.43  
  7 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 49.80      40.44  
  8 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE                 42.92      41.20  
  9 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM                 42.75      41.48  
 10 Carson, Owen D            12 PWRS-AM                44.67      41.87  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pierce, Camden G          12 MIST-AM                45.53      41.98  
 12 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM                43.21      42.39  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Altman, Carson J          12 SYL-OH                 44.41      42.56  
 14 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM                47.73      43.03  
 15 Wolke, Julian K           11 LESD-LE                41.98      43.41  
 16 Pesek, Owen Z             11 USC-LE                 46.83      43.50  
 17 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH                 47.31      43.90  
 18 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM                46.86      44.94  
 19 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE                49.66      44.95  
 20 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE                47.43      45.84  
 21 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE                 45.45      46.39  
 22 Liu, Stanley Y            11 ANSC-AM                49.48      46.50  
 23 Jensen, Finn              12 MIST-AM                43.51      48.15  
 24 Narendrakumar, Adharsh    11 CLES-LE                49.41      48.62  
 25 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM                58.71      48.70  
 26 Heiman, Luke M            11 PACK-GU                52.15      49.66  
 27 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE               58.30      50.24  
 28 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM                58.51      50.74  
 29 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM                51.59      51.15  
 30 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE                51.78      51.23  
 31 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE               55.29      51.53  
 32 Zhao, Phillip             11 ANSC-AM                55.57      51.93  
 -- McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE                 56.38         DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:14.36   6/16/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:21.72    1:18.68  
                  36.23     1:18.68 (42.45)                                        
  2 Howell, Owen Y            12 KW-AM                1:23.18    1:21.95  
                  38.62     1:21.95 (43.33)                                        
  3 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI              1:25.84    1:24.51  
                  38.87     1:24.51 (45.64)                                        
  4 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               1:25.92    1:25.59  
                  39.83     1:25.59 (45.76)                                        
  5 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE               1:30.26    1:26.57  
                  41.00     1:26.57 (45.57)                                        
  6 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              1:27.58    1:27.89  
                  41.35     1:27.89 (46.54)                                        
  7 Allen, Ben M              11 CCS-LE               1:26.78    1:27.98  
                  41.69     1:27.98 (46.29)                                        
  8 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               1:27.79    1:28.90  
                  42.67     1:28.90 (46.23)                                        
  9 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE               1:30.34    1:29.32  
                  41.61     1:29.32 (47.71)                                        
 10 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM             1:29.84    1:30.39  
                  42.05     1:30.39 (48.34)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:14.36   6/16/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:24.29    1:21.72  
                  38.34     1:21.72 (43.38)                                        
  2 Howell, Owen Y            12 KW-AM                1:27.32    1:23.18  
                  39.43     1:23.18 (43.75)                                        
  3 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI              1:27.38    1:25.84  
                  40.09     1:25.84 (45.75)                                        
  4 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               1:27.61    1:25.92  
                  39.91     1:25.92 (46.01)                                        
  5 Allen, Ben M              11 CCS-LE               1:30.32    1:26.78  
                  40.27     1:26.78 (46.51)                                        
  6 Beaver, Noah K            12 STRS-LE                   NT    1:27.58  
                  41.95     1:27.58 (45.63)                                        
  7 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               1:37.21    1:27.79  
                  42.55     1:27.79 (45.24)                                        
  8 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM             1:40.52    1:29.84  
                  42.02     1:29.84 (47.82)                                        
  9 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE               1:30.16    1:30.26  
                  41.77     1:30.26 (48.49)                                        
 10 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE               1:28.24    1:30.34  
                  42.44     1:30.34 (47.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              1:34.33    1:31.20  
                  43.23     1:31.20 (47.97)                                        
 12 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              1:30.14    1:31.31  
                  43.75     1:31.31 (47.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              1:34.68    1:31.57  
                  44.03     1:31.57 (47.54)                                        
 14 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM               1:31.14    1:32.09  
                  42.67     1:32.09 (49.42)                                        
 15 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM              1:50.14    1:34.07  
                  43.70     1:34.07 (50.37)                                        
 16 Bhavaraju, Shreeyans *    11 RYD-LE               1:35.78    1:35.80  
                  45.93     1:35.80 (49.87)                                        
 17 Altman, Carson J          12 SYL-OH               1:37.24    1:36.60  
                  46.74     1:36.60 (49.86)                                        
 18 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH               1:46.28    1:37.21  
                  45.96     1:37.21 (51.25)                                        
 19 Li, Andrew                12 ANSC-AM              1:42.31    1:37.45  
                  46.72     1:37.45 (50.73)                                        
 20 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE              2:04.52    1:38.87  
                  47.50     1:38.87 (51.37)                                        
 21 White, Jack H             11 PACK-GU              1:44.13    1:38.96  
                  46.62     1:38.96 (52.34)                                        
 22 Seredenko, Edward         11 SWIM-LE              1:40.26    1:39.59  
                  47.43     1:39.59 (52.16)                                        
 23 Lesinski, Daniel J        11 ANSC-AM              1:43.89    1:41.40  
                  49.27     1:41.40 (52.13)                                        
 24 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              1:46.80    1:41.56  
                  46.91     1:41.56 (54.65)                                        
 25 Liu, Stanley Y            11 ANSC-AM              1:52.36    1:44.54  
                  48.45     1:44.54 (56.09)                                        
 26 Heiman, Luke M            11 PACK-GU              1:54.79    1:44.68  
                  50.14     1:44.68 (54.54)                                        
 27 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM              2:04.39    1:48.22  
                  51.49     1:48.22 (56.73)                                        
 28 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM              2:00.31    1:48.33  
                  50.24     1:48.33 (58.09)                                        
 29 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM              2:06.51    1:50.48  
                  54.19     1:50.48 (56.29)                                        
 30 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE             2:00.47    1:51.02  
                  52.43     1:51.02 (58.59)                                        
 31 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE             1:58.71    1:53.25  
                  52.96   1:53.25 (1:00.29)                                        
 32 Hawk, Theo M              12 STRS-LE              2:07.91    1:53.57  
                  54.08     1:53.57 (59.49)                                        
 33 Zhao, Phillip             11 ANSC-AM              1:59.06    1:58.01  
                  53.27   1:58.01 (1:04.74)                                        
 34 Hoover, Nick S            11 HEAT-LE              2:02.83    1:58.21  
                  56.24   1:58.21 (1:01.97)                                        
 35 Leblanc, Joey R           12 SWIM-LE                   NT    2:01.10  
                  55.25   2:01.10 (1:05.85)                                        
 36 McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE               2:10.63    2:02.70  
                1:00.02   2:02.70 (1:02.68)                                        
 -- Burroughs, Jonathan D     11 BAAC-NI              2:18.41         DQ  
                1:04.91        DQ (1:17.70)                                        
 -- Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE              1:52.96         DQ  
                  53.32          DQ (58.94)                                        
 -- Pesek, Owen Z             11 USC-LE               1:44.04        DFS  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:41.08   6/15/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dantey, Christian E       12 KW-AM                2:58.05    2:51.25  
                  40.05     1:25.18 (45.13)     2:08.90 (43.72)     2:51.25 (42.35)
  2 Howell, Owen Y            12 KW-AM                3:00.41    2:51.71  
                  40.51     1:25.90 (45.39)     2:09.18 (43.28)     2:51.71 (42.53)
  3 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               3:08.29    3:06.01  
                  43.26     1:30.95 (47.69)     2:19.33 (48.38)     3:06.01 (46.68)
  4 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              3:18.86    3:09.10  
                  40.70     1:30.72 (50.02)     2:21.98 (51.26)     3:09.10 (47.12)
  5 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE               3:11.39    3:13.92  
                  43.03     1:34.01 (50.98)     2:25.01 (51.00)     3:13.92 (48.91)
  6 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              3:20.24    3:14.35  
                  44.67     1:33.90 (49.23)     2:25.87 (51.97)     3:14.35 (48.48)
  7 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM               3:12.57    3:14.42  
                  43.57     1:33.53 (49.96)     2:24.96 (51.43)     3:14.42 (49.46)
  8 Clark, Mac A              12 LESD-LE              3:24.75    3:21.70  
                  45.14     1:36.92 (51.78)     2:30.41 (53.49)     3:21.70 (51.29)
  9 White, Jack H             11 PACK-GU              3:30.76    3:25.56  
                  46.03     1:38.94 (52.91)     2:33.14 (54.20)     3:25.56 (52.42)
 -- Beaver, Noah K            12 STRS-LE              3:08.51         DQ  
                  42.23     1:37.13 (54.90)     2:28.64 (51.51)          DQ (49.42)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:41.08   6/15/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dantey, Christian E       12 KW-AM                3:03.95    2:58.05  
                  41.23     1:26.61 (45.38)     2:12.47 (45.86)     2:58.05 (45.58)
  2 Howell, Owen Y            12 KW-AM                3:07.76    3:00.41  
                  42.06     1:28.69 (46.63)   3:00.41 (1:31.72)                    
  3 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               3:26.04    3:08.29  
                  43.14     1:31.67 (48.53)     2:19.71 (48.04)     3:08.29 (48.58)
  4 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              3:17.86    3:08.51  
                  42.78     1:31.12 (48.34)     2:21.15 (50.03)     3:08.51 (47.36)
  5 Peruri, Akhil V           11 RYD-LE               3:28.95    3:11.39  
                  42.33     1:31.33 (49.00)     2:21.44 (50.11)     3:11.39 (49.95)
  6 Cormas, Nicholas J        11 NAC-AM               3:03.86    3:12.57  
                  43.06     1:31.24 (48.18)     2:22.14 (50.90)     3:12.57 (50.43)
  7 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              3:31.27    3:18.86  
                  43.99     1:35.91 (51.92)     2:29.66 (53.75)     3:18.86 (49.20)
  8 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              3:16.68    3:20.24  
                  45.63     1:36.57 (50.94)     2:28.37 (51.80)     3:20.24 (51.87)
  9 Clark, Mac A              12 LESD-LE              3:24.85    3:24.75  
                  46.77     1:39.31 (52.54)     2:32.92 (53.61)     3:24.75 (51.83)
 10 White, Jack H             11 PACK-GU              3:33.51    3:30.76  
                  48.87     1:42.22 (53.35)     2:36.80 (54.58)     3:30.76 (53.96)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              3:38.30    3:33.81  
                  48.09     1:43.69 (55.60)     2:39.20 (55.51)     3:33.81 (54.61)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.16   6/19/2016 Nico A Butera, Allegheny North-              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                29.81      29.48  
  2 Carson, Owen D            12 PWRS-AM                31.94      31.57  
  3 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM                31.70      31.59  
  4 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM                33.10      32.87  
  5 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE                 33.57      33.10  
  6 Ortman, Caleb E           11 USC-LE                 33.90      33.36  
  7 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 33.33      33.49  
  7 Beaver, Noah K            12 STRS-LE                33.90      33.49  
  9 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM                34.14      33.58  
 10 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE                 34.37      35.98  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.16   6/19/2016 Nico A Butera, Allegheny North-              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU                30.44      29.81  
  2 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM                32.36      31.70  
  3 Carson, Owen D            12 PWRS-AM                   NT      31.94  
  4 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM                33.24      33.10  
  5 Allen, Ben M              11 CCS-LE                 35.08      33.33  
  6 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE                 33.66      33.57  
  7 Ortman, Caleb E           11 USC-LE                 35.80      33.90  
  7 Beaver, Noah K            12 STRS-LE                34.49      33.90  
  9 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM                35.04      34.14  
 10 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE                 35.26      34.37  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH                 36.85      34.49  
 12 Sanchez, Brady M          12 SYL-OH                 37.33      35.38  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE                40.52      35.65  
 14 Pesek, Owen Z             11 USC-LE                 38.31      36.13  
 15 Oddenino, Cameron E       12 HEAT-LE                36.89      36.53  
 16 Klein, Nicholas S         12 ANSC-AM                44.34      36.70  
 17 Bhavaraju, Shreeyans *    11 RYD-LE                 38.85      37.02  
 18 Pierce, Camden G          12 MIST-AM                41.86      37.33  
 19 Xu, Daniel M              11 GLSS-LE                47.19      38.43  
 20 Fan, Derek                11 BBA-LE                    NT      38.84  
 21 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM                44.93      38.85  
 22 Mateyo, Cam G             12 UGLSS-LE               40.60      39.36  
 23 Li, Andrew                12 ANSC-AM                45.53      40.02  
 24 Hoover, Nick S            11 HEAT-LE                41.85      42.52  
 25 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE                42.55      42.86  
 26 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM                54.06      46.76  
 27 Mathur, Milin R           11 RYD-LE                 50.47      48.17  
 28 Burroughs, Jonathan D     11 BAAC-NI                59.87      50.74  
 29 Zhao, Phillip             11 ANSC-AM              1:36.01      53.72  
 30 McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE                 56.15      58.37  
 -- Narendrakumar, Adharsh    11 CLES-LE                53.70         DQ  
 -- Torgersen, Ethan D        11 CCS-LE                 44.99         DQ  
 -- Leblanc, Joey R           12 SWIM-LE                46.36        DFS  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:05.78   6/16/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              1:07.97    1:07.23  
                  31.48     1:07.23 (35.75)                                        
  2 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              1:12.25    1:10.04  
                  33.21     1:10.04 (36.83)                                        
  3 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              1:10.50    1:10.28  
                  32.95     1:10.28 (37.33)                                        
  4 Pesek, Alex E             12 USC-LE               1:11.75    1:10.67  
                  34.75     1:10.67 (35.92)                                        
  5 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:15.82    1:14.48  
                  35.02     1:14.48 (39.46)                                        
  6 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              1:15.21    1:14.65  
                  36.00     1:14.65 (38.65)                                        
  7 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              1:15.73    1:15.49  
                  36.44     1:15.49 (39.05)                                        
  8 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               1:16.21    1:16.34  
                  36.57     1:16.34 (39.77)                                        
  9 Howell, Owen Y            12 KW-AM                1:17.79    1:17.34  
                  36.31     1:17.34 (41.03)                                        
 10 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM             1:18.16    1:19.47  
                  36.71     1:19.47 (42.76)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:05.78   6/16/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              1:09.23    1:07.97  
                  32.07     1:07.97 (35.90)                                        
  2 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              1:12.79    1:10.50  
                  33.06     1:10.50 (37.44)                                        
  3 Pesek, Alex E             12 USC-LE               1:15.64    1:11.75  
  4 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              1:15.22    1:12.25  
                  34.40     1:12.25 (37.85)                                        
  5 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              1:15.72    1:15.21  
                  35.39     1:15.21 (39.82)                                        
  6 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              1:17.92    1:15.73  
                  35.76     1:15.73 (39.97)                                        
  7 Dantey, Christian E       12 KW-AM                1:25.65    1:15.82  
                  35.60     1:15.82 (40.22)                                        
  8 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               1:16.97    1:16.21  
  9 Howell, Owen Y            12 KW-AM                1:33.21    1:17.79  
                  36.54     1:17.79 (41.25)                                        
 10 Robertson, Carter B       12 UPEAQ-AM             1:32.17    1:18.16  
                  35.59     1:18.16 (42.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Allen, Ben M              11 CCS-LE               1:19.24    1:18.53  
                  35.65     1:18.53 (42.88)                                        
 12 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               1:31.91    1:18.81  
                  36.26     1:18.81 (42.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM              1:21.52    1:20.58  
                  36.80     1:20.58 (43.78)                                        
 14 Beaver, Noah K            12 STRS-LE              1:37.03    1:21.07  
                  38.48     1:21.07 (42.59)                                        
 15 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE               1:36.52    1:21.26  
                  38.10     1:21.26 (43.16)                                        
 16 Clark, Mac A              12 LESD-LE              1:19.91    1:22.01  
                  38.50     1:22.01 (43.51)                                        
 17 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              1:18.29    1:22.37  
                  37.43     1:22.37 (44.94)                                        
 18 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM              1:29.84    1:22.62  
                  37.80     1:22.62 (44.82)                                        
 19 Peyser, Peter M           12 CLSC-NI              1:24.86    1:23.81  
                  38.80     1:23.81 (45.01)                                        
 20 Freeworth, Keegan C       12 SYL-OH               1:34.26    1:23.96  
                  38.72     1:23.96 (45.24)                                        
 21 White, Jack H             11 PACK-GU              1:27.10    1:25.50  
                  38.99     1:25.50 (46.51)                                        
 22 Mateyo, Cam G             12 UGLSS-LE             1:37.19    1:30.30  
                  42.19     1:30.30 (48.11)                                        
 23 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM              1:30.03    1:31.53  
                  43.77     1:31.53 (47.76)                                        
 24 Indradjaja, Andrew R      12 STRS-LE              1:32.91    1:31.68  
                  40.41     1:31.68 (51.27)                                        
 25 Lesinski, Daniel J        11 ANSC-AM              1:38.50    1:31.70  
 26 Hoover, Nick S            11 HEAT-LE              1:41.44    1:37.57  
                  43.46     1:37.57 (54.11)                                        
 27 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE             1:34.09    1:39.62  
                  45.81     1:39.62 (53.81)                                        
 28 Newyear, Patrick B        11 HEAT-LE              1:37.45    1:39.81  
 29 Bernard, Brady S          12 PEAQ-AM              1:59.00    1:49.95  
                  47.44   1:49.95 (1:02.51)                                        
 -- McIntyre, Carmine J       11 RYD-LE               2:11.85         DQ  
 -- Pesek, Owen Z             11 USC-LE               1:28.57        DFS  
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:32.98   6/17/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:30.63    2:30.55* 
                  32.62     1:11.65 (39.03)     1:50.99 (39.34)     2:30.55 (39.56)
  2 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              2:40.34    2:39.60  
                  34.92     1:17.06 (42.14)     1:58.06 (41.00)     2:39.60 (41.54)
  3 Pesek, Alex E             12 USC-LE               2:47.16    2:39.95  
                  36.09     1:17.37 (41.28)     1:59.36 (41.99)     2:39.95 (40.59)
  4 MacPhail, Quinn S         12 GLSS-LE              2:53.26    2:48.82  
                  37.26     1:20.26 (43.00)     2:04.64 (44.38)     2:48.82 (44.18)
  5 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              2:59.00    2:54.27  
                  37.58     1:21.30 (43.72)     2:08.06 (46.76)     2:54.27 (46.21)
  6 Clark, Mac A              12 LESD-LE              2:58.91    2:55.13  
                  39.37     1:24.61 (45.24)     2:10.82 (46.21)     2:55.13 (44.31)
  7 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              3:04.70    3:02.68  
                  38.95     1:25.93 (46.98)     2:14.98 (49.05)     3:02.68 (47.70)
  8 White, Jack H             11 PACK-GU              3:09.66    3:06.47  
                  39.52     1:26.12 (46.60)     2:16.37 (50.25)     3:06.47 (50.10)
 -- Wolke, Julian K           11 LESD-LE              3:11.69         DQ  
                  42.70     1:33.83 (51.13)     2:24.79 (50.96)          DQ (48.54)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:32.98   6/17/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:33.98    2:30.63* 
                  32.55     1:11.05 (38.50)     1:51.60 (40.55)     2:30.63 (39.03)
  2 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              2:49.60    2:40.34  
                  34.93     1:15.78 (40.85)     1:58.32 (42.54)     2:40.34 (42.02)
  3 Pesek, Alex E             12 USC-LE               2:41.59    2:47.16  
                  37.76     1:19.49 (41.73)     2:03.61 (44.12)     2:47.16 (43.55)
  4 MacPhail, Quinn S         12 GLSS-LE              2:57.10    2:53.26  
                  37.93     1:21.91 (43.98)     2:09.54 (47.63)     2:53.26 (43.72)
  5 Clark, Mac A              12 LESD-LE              2:56.10    2:58.91  
                  40.79     1:26.90 (46.11)     2:13.90 (47.00)     2:58.91 (45.01)
  6 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              3:04.78    2:59.00  
                  38.63     1:23.58 (44.95)     2:10.93 (47.35)     2:59.00 (48.07)
  7 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              3:01.95    3:04.70  
                  39.18     1:28.32 (49.14)     2:17.41 (49.09)     3:04.70 (47.29)
  8 White, Jack H             11 PACK-GU              3:22.09    3:09.66  
                  40.90     1:29.89 (48.99)     2:19.93 (50.04)     3:09.66 (49.73)
  9 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              3:13.40    3:11.69  
                  42.55     1:31.58 (49.03)     2:21.10 (49.52)     3:11.69 (50.59)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.07   6/17/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:33.32    2:31.85  
                  31.48     1:11.92 (40.44)     1:56.96 (45.04)     2:31.85 (34.89)
  2 Dantey, Christian E       12 KW-AM                2:39.53    2:37.68  
                  34.13     1:16.71 (42.58)     2:02.05 (45.34)     2:37.68 (35.63)
  3 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              2:42.24    2:38.39  
                  35.66     1:16.29 (40.63)     2:05.17 (48.88)     2:38.39 (33.22)
  4 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              2:40.54    2:38.43  
                  34.10     1:17.22 (43.12)     2:04.85 (47.63)     2:38.43 (33.58)
  5 Allen, Ben M              11 CCS-LE               2:42.12    2:42.09  
                  34.77     1:17.24 (42.47)     2:05.28 (48.04)     2:42.09 (36.81)
  6 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               2:46.07    2:44.67  
                  36.70     1:19.50 (42.80)     2:07.77 (48.27)     2:44.67 (36.90)
  7 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               2:47.29    2:45.53  
                  35.58     1:16.95 (41.37)     2:06.78 (49.83)     2:45.53 (38.75)
  8 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              2:45.36    2:45.88  
                  36.14     1:19.10 (42.96)     2:08.41 (49.31)     2:45.88 (37.47)
  9 Clark, Mac A              12 LESD-LE              2:49.64    2:51.53  
                  38.00     1:21.79 (43.79)     2:12.13 (50.34)     2:51.53 (39.40)
 10 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               2:47.36    2:54.89  
                  37.56     1:22.05 (44.49)     2:16.92 (54.87)     2:54.89 (37.97)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.07   6/17/2018 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU              2:36.76    2:33.32  
                  31.52     1:11.56 (40.04)     1:57.89 (46.33)     2:33.32 (35.43)
  2 Dantey, Christian E       12 KW-AM                2:56.96    2:39.53  
                  34.74     1:16.88 (42.14)     2:03.07 (46.19)     2:39.53 (36.46)
  3 Zoukovski, Nazar          11 PEAQ-AM              2:48.64    2:40.54  
                  35.54     1:17.38 (41.84)     2:05.74 (48.36)     2:40.54 (34.80)
  4 Allen, Ben M              11 CCS-LE               2:44.97    2:42.12  
                  34.09     1:15.88 (41.79)     2:04.74 (48.86)     2:42.12 (37.38)
  5 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              2:47.62    2:42.24  
                  35.95     1:17.62 (41.67)     2:05.45 (47.83)     2:42.24 (36.79)
  6 Luczywo, Aiden L          11 HEAT-LE              2:44.06    2:45.36  
                  36.53     1:20.01 (43.48)     2:08.33 (48.32)     2:45.36 (37.03)
  7 Ortman, Caleb E           11 USC-LE               3:02.14    2:46.07  
                  36.05     1:17.99 (41.94)     2:08.55 (50.56)     2:46.07 (37.52)
  8 Florio, Jacob P           12 RYD-LE               2:45.18    2:47.29  
                  36.61     1:18.16 (41.55)     2:09.33 (51.17)     2:47.29 (37.96)
  9 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE               3:12.25    2:47.36  
                  35.79     1:17.80 (42.01)     2:09.41 (51.61)     2:47.36 (37.95)
 10 Clark, Mac A              12 LESD-LE              2:57.35    2:49.64  
                  39.25     1:22.44 (43.19)     2:11.48 (49.04)     2:49.64 (38.16)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cakulev, Tomas            12 BBA-LE               2:50.67    2:50.93  
                  36.50     1:19.94 (43.44)     2:10.69 (50.75)     2:50.93 (40.24)
 12 Kerrigan, Barrett F       11 MRST-LE              3:03.47    2:51.75  
                  37.41     1:23.63 (46.22)     2:13.22 (49.59)     2:51.75 (38.53)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Oddenino, Cameron E       12 HEAT-LE              2:54.44    2:52.36  
                  38.67     1:24.48 (45.81)     2:12.63 (48.15)     2:52.36 (39.73)
 14 Turgeon, Tyler G          12 PEAQ-AM              3:22.81    2:53.49  
                  36.98     1:22.62 (45.64)     2:14.84 (52.22)     2:53.49 (38.65)
 15 Whiteford, Ben G          11 PEAQ-AM              2:59.82    2:56.29  
                  37.06     1:22.07 (45.01)     2:17.21 (55.14)     2:56.29 (39.08)
 16 Wolke, Julian K           11 LESD-LE              2:53.22    2:57.50  
                  43.70     1:30.58 (46.88)     2:19.94 (49.36)     2:57.50 (37.56)
 17 Reber, Ivan J             12 HEAT-LE              3:01.04    2:59.15  
                  41.55     1:26.59 (45.04)     2:20.16 (53.57)     2:59.15 (38.99)
 18 White, Jack H             11 PACK-GU              2:59.75    3:00.42  
                  38.85     1:26.96 (48.11)     2:18.19 (51.23)     3:00.42 (42.23)
 19 Holtz, Noah S             12 HEAT-LE              3:05.22    3:01.43  
                  39.68     1:29.86 (50.18)     2:21.46 (51.60)     3:01.43 (39.97)
 20 Maravich, Ethan S         11 ANSC-AM              3:07.23    3:01.91  
                  40.16     1:27.95 (47.79)     2:22.69 (54.74)     3:01.91 (39.22)
 21 Lesinski, Daniel J        11 ANSC-AM              3:18.69    3:02.18  
                  42.54     1:27.75 (45.21)     2:24.28 (56.53)     3:02.18 (37.90)
 22 McBride, Riley M          12 PS-LE                     NT    3:02.49  
                  40.47     1:27.55 (47.08)     2:21.83 (54.28)     3:02.49 (40.66)
 23 Heiman, Luke M            11 PACK-GU              3:16.11    3:08.20  
                  40.44     1:30.96 (50.52)     2:28.07 (57.11)     3:08.20 (40.13)
 24 Fan, Derek                11 BBA-LE                    NT    3:08.85  
                  40.30     1:30.08 (49.78)     2:23.27 (53.19)     3:08.85 (45.58)
 25 Li, Andrew                12 ANSC-AM              3:14.13    3:09.48  
                  42.20     1:28.76 (46.56)     2:24.74 (55.98)     3:09.48 (44.74)
 26 Nagle, Luke R             12 FAST$-LE             3:16.53    3:11.55  
                  44.45     1:31.39 (46.94)   2:31.64 (1:00.25)     3:11.55 (39.91)
 27 de Boer, Peter T          11 FAST$-LE             3:13.89    3:11.97  
                  42.92     1:28.23 (45.31)   2:30.92 (1:02.69)     3:11.97 (41.05)
 -- Liu, Stanley Y            11 ANSC-AM              3:20.51         DQ  
                  42.55     1:34.98 (52.43)     2:33.82 (58.84)          DQ (44.46)
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:19.13   6/15/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pesek, Alex E             12 USC-LE               5:48.63    5:33.76  
                  36.18     1:16.91 (40.73)                             2:42.87 ( )
        3:31.67 (48.80)     4:22.30 (50.63)     4:58.67 (36.37)     5:33.76 (35.09)
  2 Perez, Cinco              11 PEAQ-AM              5:59.71    5:34.82  
                  37.43     1:18.60 (41.17)     2:01.13 (42.53)     2:43.37 (42.24)
        3:32.63 (49.26)     4:21.89 (49.26)     4:58.39 (36.50)     5:34.82 (36.43)
  3 Hartman, Luke P           12 PEAQ-AM              6:24.08    5:38.21  
                  36.76     1:17.19 (40.43)     2:00.08 (42.89)     2:41.86 (41.78)
        3:33.75 (51.89)     4:25.34 (51.59)     5:03.17 (37.83)     5:38.21 (35.04)
  3 Dantey, Christian E       12 KW-AM                6:12.10    5:38.21  
                  36.35     1:17.86 (41.51)     2:03.39 (45.53)     2:48.30 (44.91)
        3:34.96 (46.66)     4:22.87 (47.91)     5:01.30 (38.43)     5:38.21 (36.91)
  5 Howell, Owen Y            12 KW-AM                5:36.18    5:57.85  
                  37.18     1:23.68 (46.50)     2:10.30 (46.62)     2:57.94 (47.64)
        3:43.59 (45.65)     4:32.71 (49.12)     5:15.45 (42.74)     5:57.85 (42.40)
  6 Clark, Mac A              12 LESD-LE              6:00.10    6:04.14  
                  39.43     1:25.54 (46.11)     2:12.02 (46.48)     2:56.64 (44.62)
        3:49.14 (52.50)     4:42.82 (53.68)     5:24.45 (41.63)     6:04.14 (39.69)
  7 Yorkievitz, Paul M        12 HEAT-LE              6:21.40    6:09.23  
                  37.94     1:23.27 (45.33)     2:10.11 (46.84)     2:57.90 (47.79)
        3:51.29 (53.39)     4:47.69 (56.40)     5:28.69 (41.00)     6:09.23 (40.54)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:01.67   6/15/2018 Great Lakes Sailfish Swimming, GLSS -LE    
                         A Olson, A Cucu, T Dong, B Davis                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:04.87    2:03.10  
     1) Hartman, Luke P 12              2) Whiteford, Ben G 11            
     3) Perez, Cinco 11                 4) Zoukovski, Nazar 11            
                  30.72     1:02.31 (31.59)     1:34.00 (31.69)     2:03.10 (29.10)
  2 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   2:14.55    2:20.15  
     1) Florio, Jacob P 12              2) McIntyre, Anthony P 12         
     3) Peruri, Akhil V 11              4) McIntyre, Carmine J 11         
                  39.62     1:02.92 (23.30)     1:34.00 (31.08)     2:20.15 (46.15)
  3 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:33.65    2:25.90  
     1) Liu, Stanley Y 11               2) Maravich, Ethan S 11           
     3) Zhao, Phillip 11                4) Klein, Nicholas S 12           
                  34.05     1:08.66 (34.61)     1:52.42 (43.76)     2:25.90 (33.48)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:16.63   6/16/2018 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, HEAT -LE   
                         A Clarke, N Tanner, A Gallagher, I Cho            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            2:20.68    2:19.17  
     1) Perez, Cinco 11                 2) Turgeon, Tyler G 12            
     3) Hartman, Luke P 12              4) Zoukovski, Nazar 11            
                  36.34     1:17.48 (41.14)     1:50.29 (32.81)     2:19.17 (28.88)
  2 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   2:20.46    2:21.75  
     1) Florio, Jacob P 12              2) Peruri, Akhil V 11             
     3) McIntyre, Anthony P 12          4) Bhavaraju, Shreeyans * 11      
                  34.66     1:15.97 (41.31)     1:50.86 (34.89)     2:21.75 (30.89)
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            2:45.00    2:36.01  
     1) Reber, Ivan J 12                2) Holtz, Noah S 12               
     3) Luczywo, Aiden L 11             4) Newyear, Patrick B 11          
                  40.09     1:21.89 (41.80)     1:58.95 (37.06)     2:36.01 (37.06)
  4 Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 2:51.75    2:37.82  
     1) Lesinski, Daniel J 11           2) Li, Andrew 12                  
     3) Maravich, Ethan S 11            4) Klein, Nicholas S 12           
                  43.48     1:24.16 (40.68)     2:04.75 (40.59)     2:37.82 (33.07)
 
Boys 12 & Under 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 17:37.21   6/14/2018 Ben J Davis, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, Owen D            12 PWRS-AM             19:23.00   18:38.64  
                  33.40     1:09.84 (36.44)     1:47.09 (37.25)     2:24.08 (36.99)
        3:01.48 (37.40)     3:39.25 (37.77)     4:16.73 (37.48)     4:54.90 (38.17)
        5:32.83 (37.93)     6:10.44 (37.61)     6:48.62 (38.18)     7:26.56 (37.94)
        8:04.01 (37.45)     8:41.76 (37.75)     9:19.28 (37.52)     9:56.94 (37.66)
       10:34.40 (37.46)    11:12.04 (37.64)    11:49.15 (37.11)    12:26.82 (37.67)
       13:04.19 (37.37)    13:41.69 (37.50)    14:18.75 (37.06)    14:56.54 (37.79)
       15:33.83 (37.29)    16:11.36 (37.53)    16:48.55 (37.19)    17:25.77 (37.22)
       18:02.62 (36.85)    18:38.64 (36.02)                                        
  2 Michelena, Alejandro      12 PACK-GU             19:37.43   18:55.51  
                  32.95     1:09.83 (36.88)     1:47.32 (37.49)     2:24.84 (37.52)
        3:02.21 (37.37)     3:40.51 (38.30)     4:18.28 (37.77)     4:56.54 (38.26)
        5:34.53 (37.99)     6:12.80 (38.27)     6:50.81 (38.01)     7:28.31 (37.50)
        8:05.99 (37.68)     8:43.33 (37.34)     9:21.32 (37.99)     9:59.36 (38.04)
       10:37.10 (37.74)    11:14.49 (37.39)    11:52.37 (37.88)    12:30.97 (38.60)
       13:09.37 (38.40)    13:48.36 (38.99)    14:27.36 (39.00)    15:06.50 (39.14)
       15:44.96 (38.46)    16:24.20 (39.24)    17:02.05 (37.85)    17:41.19 (39.14)
       18:18.26 (37.07)    18:55.51 (37.25)                                        
  3 McIntyre, Anthony P       12 RYD-LE              19:44.94   20:23.27  
                  34.12     1:12.88 (38.76)     1:52.32 (39.44)     2:33.51 (41.19)
        3:13.92 (40.41)     3:55.74 (41.82)     4:37.57 (41.83)     5:19.13 (41.56)
        5:59.83 (40.70)     6:41.21 (41.38)     7:23.33 (42.12)     8:05.08 (41.75)
        8:47.20 (42.12)     9:30.17 (42.97)    10:11.74 (41.57)    10:53.73 (41.99)
       11:35.30 (41.57)    12:15.94 (40.64)    12:56.39 (40.45)    13:37.89 (41.50)
       14:18.52 (40.63)    14:59.64 (41.12)    15:40.19 (40.55)    16:21.22 (41.03)
       17:02.36 (41.14)    17:43.74 (41.38)    18:24.31 (40.57)    19:04.76 (40.45)
       19:44.75 (39.99)    20:23.27 (38.52)                                        
  4 Clark, Mac A              12 LESD-LE             20:48.03   20:59.68  
                  36.80     1:19.13 (42.33)     2:00.77 (41.64)     2:42.43 (41.66)
        3:25.08 (42.65)     4:07.42 (42.34)     4:49.43 (42.01)     5:32.34 (42.91)
        6:14.56 (42.22)     6:56.38 (41.82)     7:38.23 (41.85)     8:20.68 (42.45)
        9:03.14 (42.46)     9:45.71 (42.57)    10:28.05 (42.34)    11:10.41 (42.36)
       11:52.40 (41.99)    12:34.94 (42.54)    13:17.00 (42.06)    13:59.15 (42.15)
       14:42.07 (42.92)    15:24.86 (42.79)    16:07.03 (42.17)    16:49.26 (42.23)
       17:31.46 (42.20)    18:13.56 (42.10)    18:55.76 (42.20)    19:37.88 (42.12)
       20:19.35 (41.47)    20:59.68 (40.33)                                        
  5 Heiman, Luke M            11 PACK-GU             21:37.39   23:26.31  
                  40.45     1:28.29 (47.84)     2:15.81 (47.52)     3:03.66 (47.85)
        3:50.94 (47.28)     4:37.02 (46.08)     5:25.15 (48.13)     6:11.50 (46.35)
        6:58.92 (47.42)     7:46.45 (47.53)     8:34.41 (47.96)     9:23.62 (49.21)
       10:10.88 (47.26)    10:58.35 (47.47)    11:46.57 (48.22)    12:33.84 (47.27)
       13:20.91 (47.07)    14:09.00 (48.09)    14:55.69 (46.69)    15:43.04 (47.35)
       16:30.74 (47.70)    17:19.04 (48.30)    18:07.38 (48.34)    18:54.04 (46.66)
       19:41.16 (47.12)    20:27.46 (46.30)    21:10.22 (42.76)    21:55.61 (45.39)
       22:42.99 (47.38)    23:26.31 (43.32)                                        
  6 White, Jack H             11 PACK-GU                   NT   23:37.03  
                  36.91     1:22.61 (45.70)     2:10.14 (47.53)     2:56.60 (46.46)
        3:44.45 (47.85)     4:31.25 (46.80)     5:18.26 (47.01)     6:06.09 (47.83)
        6:53.80 (47.71)     7:41.16 (47.36)     8:29.01 (47.85)     9:15.94 (46.93)
       10:03.17 (47.23)    10:50.16 (46.99)    11:38.27 (48.11)    12:25.35 (47.08)
       13:13.53 (48.18)    14:01.01 (47.48)    14:49.82 (48.81)    15:38.14 (48.32)
       16:26.72 (48.58)    17:15.33 (48.61)    18:05.09 (49.76)    18:53.17 (48.08)
       19:41.59 (48.42)    20:30.09 (48.50)    21:14.62 (44.53)    22:06.53 (51.91)
       22:52.33 (45.80)    23:37.03 (44.70)                                        
 
Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:27.94   6/17/2018 Great Lakes Sailfish Swimming, GLSS -LE    
                         A Olson, A Cucu, T Dong, B Davis                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:36.64    4:35.85  
     1) Hartman, Luke P 12              2) Perez, Cinco 11                
     3) Whiteford, Ben G 11             4) Zoukovski, Nazar 11            
                  32.35   1:07.15 (1:07.15)     1:41.23 (34.08)   2:16.84 (1:09.69)
        2:50.29 (33.45)   3:28.69 (1:11.85)     3:59.82 (31.13)   4:35.85 (1:07.16)
  2 Ridgewood YMCA Dolphins-LE  'A'                   5:01.25    4:48.96  
     1) Florio, Jacob P 12              2) McIntyre, Anthony P 12         
     3) Gibson, Samuel J 10             4) Bhavaraju, Shreeyans * 11      
                  32.03                                                 2:17.02 ( )
        2:55.34 (38.32)   3:39.96 (1:22.94)     4:12.15 (32.19)   4:48.96 (1:09.00)
  3 Great Lakes Sailfish Swimming-LE  'A'             4:49.37    4:59.17  
     1) MacPhail, Quinn S 12            2) Xu, Daniel M 11                
     3) Macphail, Jake H 9              4) Ream, Evan N 11                
                  33.83   1:10.74 (1:10.74)     1:45.48 (34.74)                    
            3:01.59 ( )         3:42.99 ( )     4:19.29 (36.30)   4:59.17 (1:16.18)
  4 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'B'            4:59.39    5:06.78  
     1) Zhan, Marcus G 10               2) Zhan, Augustin G 8             
     3) Zhao, Caden W 9                 4) Edwards, Jackson G 10          
                  34.56   1:12.85 (1:12.85)     1:51.01 (38.16)   2:33.40 (1:20.55)
        3:11.36 (37.96)   3:53.24 (1:19.84)     4:28.01 (34.77)   5:06.78 (1:13.54)
  5 Lake Erie Silver Dolphins-LE  'A'                 4:58.06    5:10.22  
     1) Clark, Mac A 12                 2) Losch, Everett S 9             
     3) Azok, Ben S 9                   4) Wolke, Julian K 11             
                  35.27   1:13.24 (1:13.24)     1:49.09 (35.85)   2:27.26 (1:14.02)
        3:07.36 (40.10)   3:54.94 (1:27.68)     4:30.96 (36.02)   5:10.22 (1:15.28)
 -- Allegheny North Swim Club-AM  'A'                 5:32.88         DQ  
     1) Li, Andrew 12                   2) Lesinski, Daniel J 11          
     3) Maravich, Ethan S 11            4) Klein, Nicholas S 12           
                  35.76                             1:52.41 ( )         2:33.21 ( )
        3:11.62 (38.41)   3:52.39 (1:19.18)     4:28.10 (35.71)        DQ (1:16.38)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.08   6/18/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE                25.28      24.78* 
  2 Gao, William              13 PEAQ-AM                26.66      26.18  
  3 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM                26.72      26.61  
  4 Gottfried, James J        13 PACK-GU                27.06      26.72  
  5 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE                27.04      26.73  
  6 Rangel, Diego F           14 PACK-GU                27.04      26.74  
  7 Zhubanov, Tanirbegen      14 LESD-LE                26.88      26.84  
  8 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM                 27.06      26.91  
  9 Wallace, Connor W         14 SRST-AM                27.16      27.06  
 10 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM                27.22      27.11  
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.08   6/18/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE                25.09      25.28  
  2 Gao, William              13 PEAQ-AM                28.58      26.66  
  3 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM                27.57      26.72  
  4 Zhubanov, Tanirbegen      14 LESD-LE                29.49      26.88  
  5 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE                27.11      27.04  
  5 Rangel, Diego F           14 PACK-GU                27.88      27.04  
  7 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM                 26.88      27.06  
  7 Gottfried, James J        13 PACK-GU                27.96      27.06  
  9 Wallace, Connor W         14 SRST-AM                27.46      27.16  
 10 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM                27.28      27.22  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA                 27.22      27.41  
 12 Ninke, Jager A            13 VSC-LE                 27.74      27.60  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM                29.05      27.83  
 14 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM               28.00      27.97  
 15 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE                27.30      28.00  
 16 Begany, Nick B            14 SWIM-LE                28.33      28.08  
 17 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM                28.58      28.20  
 18 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE                 29.30      28.21  
 19 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM                28.43      28.23  
 20 Tudorascu, Andrei         14 PEAQ-AM                28.61      28.24  
 21 Jubeck, Zachary D         14 ANSC-AM                28.85      28.29  
 22 Brady, Mason A            14 FAST$-LE               29.20      28.34  
 23 Sheets, Ben F             14 HD-AM                  27.56      28.44  
 24 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE                27.98      28.47  
 25 Koloc, Henry T            13 KW-AM                  29.14      28.66  
 26 Kerrigan, Brian M         14 MRST-LE                28.66      28.84  
 27 Stump, Jackson H          13 CLES-LE                28.85      28.96  
 28 Schuster, Zach V          13 UPEAQ-AM               28.62      29.04  
 28 Van Voorhis, Connor D     14 RYD-LE                 29.06      29.04  
 30 Toothman, Josh R          13 CSI-LE                 29.36      29.19  
 31 Tanner, Nolan W           13 HEAT-LE                29.03      29.21  
 32 Maravich, Eliot C         13 ANSC-AM                28.77      29.22  
 33 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU                29.49      29.28  
 34 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU                29.49      29.34  
 35 Zoukovski, Matvey         14 PEAQ-AM                29.30      29.41  
 36 Brown, Granthem C         14 VSC-LE                 26.79      29.44  
 37 Ruff, Oscar I             13 KW-AM                     NT      29.59  
 38 Fibbi, Matthew            13 PEAQ-AM                   NT      29.66  
 39 Sundquist, Jonah F        14 LESD-LE                29.29      29.84  
 40 Bernard, Colby J          14 PEAQ-AM                29.39      30.04  
 41 Moore, Harrison P         14 PACK-GU                29.49      30.12  
 42 Friedlander, Liam G       13 JCCS-AM                   NT      30.35  
 43 Pfeffer, Jacob B          13 PACK-GU                29.49      30.49  
 44 Schabanow, Pavel D        13 PEAQ-AM                   NT      30.50  
 45 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU                29.49      31.52  
 46 Wooley, Preston S         13 CSI-LE                 29.49      32.03  
 47 Zampogna, William C       14 UGLSS-LE               29.29      33.08  
 48 McNiece, Cody J           14 PACK-GU                29.49      33.36  
 49 Pikor, Sutton W           13 LESD-LE                29.49      37.53  
 -- Sloan, Gage C             13 PACK-GU                29.49         DQ  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 54.18   6/14/2019 Alex J Cimera, HEAT -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE                55.63      54.18* 
                  25.63       54.18 (28.55)                                        
  2 Marshall, Jonny C         14 FAST$-LE               57.70      56.11  
  3 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM                 57.88      57.59  
                  27.39       57.59 (30.20)                                        
  4 Davis, Ben J              13 GLSS-LE                59.12      58.04  
                  27.92       58.04 (30.12)                                        
  5 Gao, William              13 PEAQ-AM                59.08      58.36  
                  28.48       58.36 (29.88)                                        
  6 Hansen, Levi M            14 CSC-AM                 58.33      58.71  
                  28.11       58.71 (30.60)                                        
  7 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM                59.77      59.35  
                  28.41       59.35 (30.94)                                        
  8 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              1:00.84    1:00.19  
                  29.04     1:00.19 (31.15)                                        
  9 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              1:00.45    1:00.52  
                  29.19     1:00.52 (31.33)                                        
 10 Ninke, Jager A            13 VSC-LE               1:00.19    1:01.89  
                  28.44     1:01.89 (33.45)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 54.18   6/14/2019 Alex J Cimera, HEAT -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE                54.70      55.63  
                  26.36       55.63 (29.27)                                        
  2 Marshall, Jonny C         14 FAST$-LE               57.81      57.70  
                  27.75       57.70 (29.95)                                        
  3 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM                 59.56      57.88  
                  28.01       57.88 (29.87)                                        
  4 Hansen, Levi M            14 CSC-AM                 59.38      58.33  
                  28.12       58.33 (30.21)                                        
  5 Gao, William              13 PEAQ-AM              1:00.92      59.08  
                  29.10       59.08 (29.98)                                        
  6 Davis, Ben J              13 GLSS-LE                59.48      59.12  
                  28.46       59.12 (30.66)                                        
  7 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              1:01.06      59.77  
                  28.28       59.77 (31.49)                                        
  8 Ninke, Jager A            13 VSC-LE               1:01.33    1:00.19  
                  28.53     1:00.19 (31.66)                                        
  9 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              1:03.26    1:00.45  
                  29.19     1:00.45 (31.26)                                        
 10 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              1:01.81    1:00.84  
                  29.48     1:00.84 (31.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              1:02.58    1:00.86  
                  29.12     1:00.86 (31.74)                                        
 12 Zhubanov, Tanirbegen      14 LESD-LE              1:04.49    1:00.92  
                  29.09     1:00.92 (31.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE               1:00.84    1:01.29  
                  29.38     1:01.29 (31.91)                                        
 14 Rangel, Diego F           14 PACK-GU                59.87    1:01.33  
                  29.49     1:01.33 (31.84)                                        
 15 Bender, Nathan P          14 GO-LE                1:02.55    1:01.47  
                  29.41     1:01.47 (32.06)                                        
 16 Tudorascu, Andrei         14 PEAQ-AM              1:04.12    1:01.77  
                  29.29     1:01.77 (32.48)                                        
 17 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM             1:03.39    1:01.79  
                  29.86     1:01.79 (31.93)                                        
 18 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              1:03.61    1:02.07  
                  30.21     1:02.07 (31.86)                                        
 19 Pierce, Nicolin R         14 MIST-AM              1:03.01    1:02.24  
                  29.39     1:02.24 (32.85)                                        
 20 Jubeck, Zachary D         14 ANSC-AM              1:04.05    1:02.26  
                  29.52     1:02.26 (32.74)                                        
 21 Wallace, Connor W         14 SRST-AM              1:00.52    1:02.43  
                  29.51     1:02.43 (32.92)                                        
 22 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE              1:01.43    1:02.46  
                  29.51     1:02.46 (32.95)                                        
 23 Sheets, Ben F             14 HD-AM                1:01.13    1:02.58  
                  30.13     1:02.58 (32.45)                                        
 24 Zoukovski, Matvey         14 PEAQ-AM              1:03.65    1:02.70  
                  30.08     1:02.70 (32.62)                                        
 25 Schuster, Zach V          13 UPEAQ-AM             1:04.32    1:03.03  
                  30.18     1:03.03 (32.85)                                        
 26 Koloc, Henry T            13 KW-AM                1:04.58    1:03.06  
                  29.96     1:03.06 (33.10)                                        
 27 Van Voorhis, Connor D     14 RYD-LE               1:00.71    1:03.64  
                  29.74     1:03.64 (33.90)                                        
 28 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              1:04.59    1:03.84  
                  30.71     1:03.84 (33.13)                                        
 29 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              1:04.59    1:03.89  
                  30.49     1:03.89 (33.40)                                        
 30 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE              1:04.57    1:04.04  
                  30.09     1:04.04 (33.95)                                        
 31 Friedlander, Liam G       13 JCCS-AM                   NT    1:04.31  
                  31.20     1:04.31 (33.11)                                        
 32 Toothman, Josh R          13 CSI-LE               1:04.42    1:04.56  
                  30.82     1:04.56 (33.74)                                        
 33 Schaefer, Michael C       14 JCCS-AM                   NT    1:04.62  
                  30.88     1:04.62 (33.74)                                        
 34 Brady, Mason A            14 FAST$-LE             1:01.75    1:05.05  
                  31.30     1:05.05 (33.75)                                        
 35 Ruff, Oscar I             13 KW-AM                     NT    1:05.72  
                  30.95     1:05.72 (34.77)                                        
 36 Schabanow, Pavel D        13 PEAQ-AM                   NT    1:05.95  
                  31.59     1:05.95 (34.36)                                        
 37 Bernard, Colby J          14 PEAQ-AM              1:03.64    1:06.02  
                  31.85     1:06.02 (34.17)                                        
 38 Brown, Granthem C         14 VSC-LE               1:03.39    1:06.66  
                  30.69     1:06.66 (35.97)                                        
 39 Sloan, Gage C             13 PACK-GU              1:04.59    1:07.38  
                  32.01     1:07.38 (35.37)                                        
 40 Wooley, Preston S         13 CSI-LE               1:04.49    1:08.27  
                  32.24     1:08.27 (36.03)                                        
 41 Moore, Harrison P         14 PACK-GU              1:04.59    1:08.28  
                  31.99     1:08.28 (36.29)                                        
 42 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              1:04.59    1:10.03  
                  32.85     1:10.03 (37.18)                                        
 43 Pfeffer, Jacob B          13 PACK-GU              1:04.59    1:10.11  
                  32.80     1:10.11 (37.31)                                        
 44 Zampogna, William C       14 UGLSS-LE             1:04.18    1:12.95  
                  35.06     1:12.95 (37.89)                                        
 45 McNiece, Cody J           14 PACK-GU              1:04.59    1:15.72  
                  35.56     1:15.72 (40.16)                                        
 46 Griffiths, Noah F         14 LESD-LE              1:04.49    1:47.64  
                  49.36     1:47.64 (58.28)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.28   6/19/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:04.87    2:00.04* 
                  27.24       57.51 (30.27)     1:28.77 (31.26)     2:00.04 (31.27)
  2 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              2:06.78    2:03.35  
                  27.93       58.46 (30.53)     1:30.56 (32.10)     2:03.35 (32.79)
  3 Gottfried, James J        13 PACK-GU              2:05.95    2:06.09  
                  28.94     1:00.88 (31.94)     1:33.60 (32.72)     2:06.09 (32.49)
  4 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:08.85    2:06.23  
                  29.24     1:01.23 (31.99)     1:33.77 (32.54)     2:06.23 (32.46)
  5 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:08.73    2:07.63  
                  29.28     1:01.24 (31.96)     1:34.60 (33.36)     2:07.63 (33.03)
  6 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               2:09.23    2:08.41  
                  29.79     1:02.26 (32.47)     1:35.74 (33.48)     2:08.41 (32.67)
  7 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               2:08.11    2:10.06  
                  29.57     1:02.42 (32.85)     1:37.20 (34.78)     2:10.06 (32.86)
  8 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE               2:13.95    2:10.55  
                  30.16     1:03.47 (33.31)     1:37.66 (34.19)     2:10.55 (32.89)
  9 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              2:11.38    2:10.63  
                  29.60     1:02.71 (33.11)     1:37.37 (34.66)     2:10.63 (33.26)
 10 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              2:13.50    2:14.18  
                  29.81     1:03.39 (33.58)     1:39.46 (36.07)     2:14.18 (34.72)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.28   6/19/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:05.51    2:04.87  
                  28.22       59.25 (31.03)     1:32.05 (32.80)     2:04.87 (32.82)
  2 Gottfried, James J        13 PACK-GU              2:09.46    2:05.95  
                  29.26     1:01.14 (31.88)     1:33.86 (32.72)     2:05.95 (32.09)
  3 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              2:05.94    2:06.78  
                  29.47     1:01.07 (31.60)     1:33.93 (32.86)     2:06.78 (32.85)
  4 Marshall, Jonny C         14 FAST$-LE             2:13.63    2:06.90  
                  28.31       59.76 (31.45)     1:33.84 (34.08)     2:06.90 (33.06)
  5 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               2:10.02    2:08.11  
                  29.16     1:01.72 (32.56)     1:35.46 (33.74)     2:08.11 (32.65)
  6 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:08.00    2:08.73  
                  29.98     1:02.92 (32.94)     1:36.33 (33.41)     2:08.73 (32.40)
  7 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:10.56    2:08.85  
                  29.95     1:02.98 (33.03)     1:36.08 (33.10)     2:08.85 (32.77)
  8 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               2:10.85    2:09.23  
                  29.56     1:02.11 (32.55)     1:35.87 (33.76)     2:09.23 (33.36)
  9 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              2:12.14    2:10.00  
                  30.62     1:03.15 (32.53)     1:36.76 (33.61)     2:10.00 (33.24)
 10 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              2:18.88    2:11.38  
                  29.90     1:02.54 (32.64)     1:37.40 (34.86)     2:11.38 (33.98)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              2:12.00    2:13.50  
                  29.80     1:03.91 (34.11)     1:39.43 (35.52)     2:13.50 (34.07)
 12 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE               2:19.96    2:13.95  
                  31.25     1:05.03 (33.78)     1:40.11 (35.08)     2:13.95 (33.84)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              2:18.15    2:14.11  
                  30.34     1:04.08 (33.74)     1:39.46 (35.38)     2:14.11 (34.65)
 14 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              2:12.21    2:14.89  
                  30.02     1:03.03 (33.01)     1:38.65 (35.62)     2:14.89 (36.24)
 15 Gao, William              13 PEAQ-AM              2:16.99    2:15.18  
                  31.06     1:05.11 (34.05)     1:40.30 (35.19)     2:15.18 (34.88)
 16 Kerrigan, Brian M         14 MRST-LE              2:18.29    2:15.33  
                  31.04     1:05.27 (34.23)     1:41.08 (35.81)     2:15.33 (34.25)
 17 Tudorascu, Andrei         14 PEAQ-AM              2:19.12    2:15.42  
                  30.73     1:05.23 (34.50)     1:41.16 (35.93)     2:15.42 (34.26)
 18 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              2:18.47    2:15.68  
                  31.02     1:05.76 (34.74)     1:40.94 (35.18)     2:15.68 (34.74)
 19 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              2:13.30    2:15.94  
                  30.96     1:05.09 (34.13)     1:41.27 (36.18)     2:15.94 (34.67)
 20 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              2:17.25    2:16.77  
                  31.53     1:07.00 (35.47)     1:42.60 (35.60)     2:16.77 (34.17)
 21 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM             2:13.28    2:16.80  
                  31.15     1:05.39 (34.24)     1:41.52 (36.13)     2:16.80 (35.28)
 22 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              2:11.76    2:17.01  
                  30.63     1:04.81 (34.18)     1:40.71 (35.90)     2:17.01 (36.30)
 23 Pierce, Nicolin R         14 MIST-AM              2:17.55    2:17.04  
                  30.78     1:05.93 (35.15)     1:41.35 (35.42)     2:17.04 (35.69)
 24 Koloc, Henry T            13 KW-AM                2:16.67    2:17.06  
                  31.49     1:06.61 (35.12)     1:42.06 (35.45)     2:17.06 (35.00)
 25 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE              2:20.47    2:17.70  
                  30.47     1:05.07 (34.60)     1:41.68 (36.61)     2:17.70 (36.02)
 26 Sheets, Ben F             14 HD-AM                2:15.56    2:17.97  
                  31.33     1:05.61 (34.28)     1:41.21 (35.60)     2:17.97 (36.76)
 27 Schuster, Zach V          13 UPEAQ-AM             2:19.06    2:18.26  
                  31.90     1:07.07 (35.17)     1:43.34 (36.27)     2:18.26 (34.92)
 28 Toothman, Josh R          13 CSI-LE               2:18.88    2:18.34  
                  30.69     1:05.93 (35.24)     1:42.62 (36.69)     2:18.34 (35.72)
 29 Zoukovski, Matvey         14 PEAQ-AM              2:14.70    2:18.71  
                  31.24     1:06.50 (35.26)     1:42.78 (36.28)     2:18.71 (35.93)
 30 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE              2:20.12    2:19.25  
                  30.14     1:05.06 (34.92)     1:42.30 (37.24)     2:19.25 (36.95)
 31 Cho, Iason C              13 HEAT-LE              2:17.38    2:19.39  
                  31.72     1:06.83 (35.11)     1:43.19 (36.36)     2:19.39 (36.20)
 32 Rangel, Eric W            13 PACK-GU              2:20.59    2:19.51  
                  31.98     1:07.72 (35.74)   2:19.51 (1:11.79)                    
 33 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              2:18.04    2:20.47  
                  32.16     1:07.27 (35.11)     1:43.46 (36.19)     2:20.47 (37.01)
 34 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              2:18.33    2:20.55  
                  32.38     1:08.66 (36.28)     1:45.10 (36.44)     2:20.55 (35.45)
 35 Brady, Mason A            14 FAST$-LE             2:15.28    2:21.56  
                  32.15     1:08.56 (36.41)     1:45.45 (36.89)     2:21.56 (36.11)
 36 Zhubanov, Tanirbegen      14 LESD-LE              2:20.59    2:21.57  
                  31.07     1:05.85 (34.78)     1:44.05 (38.20)     2:21.57 (37.52)
 37 Sundquist, Jonah F        14 LESD-LE              2:20.49    2:23.15  
                  31.35     1:07.51 (36.16)     1:45.27 (37.76)     2:23.15 (37.88)
 37 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM              2:20.39    2:23.15  
                  33.18     1:09.27 (36.09)     1:46.92 (37.65)     2:23.15 (36.23)
 39 Ruff, Oscar I             13 KW-AM                     NT    2:23.86  
                  31.94     1:09.35 (37.41)     1:47.21 (37.86)     2:23.86 (36.65)
 40 Bernard, Colby J          14 PEAQ-AM              2:16.36    2:24.92  
                  32.98     1:09.66 (36.68)     1:47.58 (37.92)     2:24.92 (37.34)
 41 Griffith, Drew D          13 KW-AM                2:18.52    2:25.61  
                  32.56     1:10.18 (37.62)     1:48.34 (38.16)     2:25.61 (37.27)
 42 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              2:20.59    2:26.34  
                  32.84     1:09.54 (36.70)     1:47.15 (37.61)     2:26.34 (39.19)
 43 Moore, Harrison P         14 PACK-GU              2:20.59    2:29.84  
                  33.65     1:12.40 (38.75)     1:50.84 (38.44)     2:29.84 (39.00)
 44 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              2:20.59    2:30.38  
                  33.82     1:11.34 (37.52)     1:51.13 (39.79)     2:30.38 (39.25)
 45 Wooley, Preston S         13 CSI-LE               2:20.59    2:33.66  
                  34.38     1:13.62 (39.24)     1:53.67 (40.05)     2:33.66 (39.99)
 46 Sloan, Gage C             13 PACK-GU              2:20.59    2:35.77  
                  33.31     1:12.17 (38.86)     1:54.49 (42.32)     2:35.77 (41.28)
 47 Pfeffer, Jacob B          13 PACK-GU              2:20.59    2:36.73  
                  34.25     1:14.06 (39.81)     1:55.68 (41.62)     2:36.73 (41.05)
 48 McNiece, Cody J           14 PACK-GU              2:20.59    2:42.08  
                  36.37     1:18.08 (41.71)     2:01.50 (43.42)     2:42.08 (40.58)
 -- Ross, Nathaniel           14 UKW-AM               2:11.90        DFS  
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 17:15.38   6/13/2019 Ben J Davis, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Ben J              13 GLSS-LE             17:34.66   17:15.38* 
                  31.05     1:04.60 (33.55)     1:39.43 (34.83)     2:14.00 (34.57)
        2:49.29 (35.29)     3:24.28 (34.99)     3:58.91 (34.63)     4:33.15 (34.24)
        5:08.01 (34.86)     5:42.64 (34.63)     6:17.84 (35.20)     6:52.43 (34.59)
        7:27.68 (35.25)     8:01.98 (34.30)     8:36.85 (34.87)     9:11.23 (34.38)
        9:45.98 (34.75)    10:20.30 (34.32)    10:55.21 (34.91)    11:30.06 (34.85)
       12:05.14 (35.08)    12:39.58 (34.44)    13:14.84 (35.26)    13:49.68 (34.84)
       14:24.82 (35.14)    14:59.33 (34.51)    15:33.94 (34.61)    16:07.94 (34.00)
       16:42.31 (34.37)    17:15.38 (33.07)                                        
  2 Gottfried, James J        13 PACK-GU             17:18.38   17:35.08  
                  30.75     1:05.11 (34.36)     1:40.19 (35.08)     2:15.46 (35.27)
        2:50.72 (35.26)     3:26.22 (35.50)     4:01.70 (35.48)     4:37.30 (35.60)
        5:12.72 (35.42)     5:48.80 (36.08)     6:24.14 (35.34)     6:59.78 (35.64)
        7:35.46 (35.68)     8:11.03 (35.57)     8:46.47 (35.44)     9:21.96 (35.49)
        9:57.52 (35.56)    10:33.27 (35.75)    11:08.71 (35.44)    11:44.13 (35.42)
       12:19.47 (35.34)    12:54.68 (35.21)    13:30.27 (35.59)    14:05.63 (35.36)
       14:41.26 (35.63)    15:16.74 (35.48)    15:52.04 (35.30)    16:26.80 (34.76)
       17:02.10 (35.30)    17:35.08 (32.98)                                        
  3 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA              18:11.08   17:39.84  
                  29.89     1:03.74 (33.85)     1:38.28 (34.54)     2:13.35 (35.07)
        2:48.53 (35.18)     3:24.11 (35.58)     3:59.55 (35.44)     4:35.43 (35.88)
        5:10.96 (35.53)     5:46.91 (35.95)     6:22.84 (35.93)     6:58.79 (35.95)
        7:34.66 (35.87)     8:10.83 (36.17)     8:46.59 (35.76)     9:22.95 (36.36)
        9:58.49 (35.54)    10:34.40 (35.91)    11:10.20 (35.80)    11:46.42 (36.22)
       12:22.20 (35.78)    12:58.81 (36.61)    13:34.55 (35.74)    14:10.67 (36.12)
       14:46.35 (35.68)    15:22.27 (35.92)    15:57.72 (35.45)    16:33.07 (35.35)
       17:07.85 (34.78)    17:39.84 (31.99)                                        
  4 Hansen, Levi M            14 CSC-AM              18:27.79   17:54.77  
                  31.29     1:06.22 (34.93)     1:41.89 (35.67)     2:18.37 (36.48)
        2:54.43 (36.06)     3:30.82 (36.39)     3:51.62 (20.80)     4:43.24 (51.62)
        5:19.23 (35.99)     5:55.99 (36.76)     6:32.33 (36.34)     7:08.46 (36.13)
        7:44.71 (36.25)     8:21.23 (36.52)     8:57.33 (36.10)     9:33.96 (36.63)
       10:09.88 (35.92)    10:46.23 (36.35)    11:22.04 (35.81)    11:58.04 (36.00)
       12:33.84 (35.80)    13:10.03 (36.19)    13:39.19 (29.16)    14:22.15 (42.96)
       14:57.83 (35.68)    15:33.62 (35.79)    16:09.29 (35.67)    16:45.14 (35.85)
       17:20.57 (35.43)    17:54.77 (34.20)                                        
  5 Gao, William              13 PEAQ-AM             18:13.34   18:29.72  
                  31.67     1:07.36 (35.69)     1:43.79 (36.43)     2:20.65 (36.86)
        2:57.23 (36.58)     3:34.45 (37.22)     4:11.26 (36.81)     4:48.37 (37.11)
        5:25.83 (37.46)     6:03.75 (37.92)     6:40.84 (37.09)     7:18.04 (37.20)
        7:56.05 (38.01)     8:33.55 (37.50)     9:11.25 (37.70)     9:48.57 (37.32)
       10:25.71 (37.14)    11:03.08 (37.37)    11:40.24 (37.16)    12:17.56 (37.32)
       12:54.25 (36.69)    13:31.62 (37.37)    14:09.58 (37.96)    14:46.66 (37.08)
       15:24.28 (37.62)    16:01.81 (37.53)    16:39.55 (37.74)    17:16.41 (36.86)
       17:53.52 (37.11)    18:29.72 (36.20)                                        
  6 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE              19:00.30   18:31.50  
                  32.27     1:08.72 (36.45)     1:46.06 (37.34)     2:23.74 (37.68)
        3:01.39 (37.65)     3:38.35 (36.96)     4:15.92 (37.57)     4:53.96 (38.04)
        5:30.74 (36.78)     6:08.68 (37.94)     6:46.66 (37.98)     7:23.71 (37.05)
        8:01.12 (37.41)     8:39.17 (38.05)     9:17.20 (38.03)     9:54.42 (37.22)
       10:31.98 (37.56)    11:09.35 (37.37)    11:47.03 (37.68)    12:24.47 (37.44)
       13:02.06 (37.59)    13:39.45 (37.39)    14:17.16 (37.71)    14:54.36 (37.20)
       15:31.29 (36.93)    16:08.05 (36.76)    16:44.98 (36.93)    17:21.33 (36.35)
       17:57.59 (36.26)    18:31.50 (33.91)                                        
  7 Rangel, Eric W            13 PACK-GU             19:48.39   18:46.50  
                  32.87     1:09.89 (37.02)     1:42.13 (32.24)     2:25.55 (43.42)
        3:03.04 (37.49)     3:41.11 (38.07)     4:19.29 (38.18)     4:57.54 (38.25)
        5:35.45 (37.91)     6:13.25 (37.80)     6:50.86 (37.61)     7:28.35 (37.49)
        8:05.76 (37.41)     8:43.19 (37.43)     9:21.11 (37.92)     9:58.93 (37.82)
       10:32.53 (33.60)    11:13.58 (41.05)    11:51.05 (37.47)    12:28.35 (37.30)
       13:06.05 (37.70)    13:43.91 (37.86)    14:21.85 (37.94)    14:59.95 (38.10)
       15:38.24 (38.29)    16:16.03 (37.79)    16:54.56 (38.53)    17:32.42 (37.86)
       18:09.75 (37.33)    18:46.50 (36.75)                                        
  8 Bender, Nathan P          14 GO-LE               19:15.53   19:21.48  
                  32.52     1:09.85 (37.33)     1:47.73 (37.88)     2:26.45 (38.72)
        3:05.39 (38.94)     3:45.42 (40.03)     4:24.08 (38.66)     5:04.34 (40.26)
        5:44.06 (39.72)     6:24.76 (40.70)     7:01.36 (36.60)     7:44.66 (43.30)
        8:24.84 (40.18)     9:04.54 (39.70)     9:43.53 (38.99)    10:23.77 (40.24)
       11:00.87 (37.10)    11:43.05 (42.18)    12:21.81 (38.76)    13:01.96 (40.15)
       13:37.56 (35.60)    14:19.61 (42.05)    14:57.84 (38.23)    15:36.10 (38.26)
       16:14.49 (38.39)    16:53.54 (39.05)    17:31.00 (37.46)    18:08.56 (37.56)
       18:43.28 (34.72)    19:21.48 (38.20)                                        
  9 Boeman, Joris J           13 USC-LE              19:00.00   19:24.64  
                  31.87     1:08.73 (36.86)     1:47.26 (38.53)     2:26.49 (39.23)
        3:06.13 (39.64)     3:46.32 (40.19)     4:26.39 (40.07)     5:06.36 (39.97)
        5:46.75 (40.39)     6:27.37 (40.62)     7:06.83 (39.46)     7:47.58 (40.75)
        8:26.94 (39.36)     9:06.42 (39.48)     9:46.39 (39.97)    10:25.90 (39.51)
       11:05.54 (39.64)    11:45.14 (39.60)    12:23.67 (38.53)    13:02.79 (39.12)
       13:39.05 (36.26)    14:19.77 (40.72)    14:58.16 (38.39)    15:36.61 (38.45)
       16:15.34 (38.73)    16:53.71 (38.37)    17:32.55 (38.84)    18:11.20 (38.65)
       18:48.91 (37.71)    19:24.64 (35.73)                                        
 10 Brown, Granthem C         14 VSC-LE              19:20.41   19:38.68  
                  31.74     1:08.91 (37.17)     1:47.24 (38.33)     2:25.74 (38.50)
        3:04.81 (39.07)     3:44.66 (39.85)     4:24.10 (39.44)     5:04.56 (40.46)
        5:44.25 (39.69)     6:25.12 (40.87)     7:03.21 (38.09)     7:42.32 (39.11)
        8:20.99 (38.67)     9:01.03 (40.04)     9:40.64 (39.61)    10:20.19 (39.55)
       11:00.31 (40.12)    11:39.81 (39.50)    12:20.96 (41.15)    13:01.02 (40.06)
       13:39.98 (38.96)    14:20.25 (40.27)    15:00.85 (40.60)    15:41.94 (41.09)
       16:22.21 (40.27)    17:03.61 (41.40)    17:42.99 (39.38)    18:23.78 (40.79)
       19:02.78 (39.00)    19:38.68 (35.90)                                        
 11 Ruff, Oscar I             13 KW-AM               19:25.57   19:39.12  
                  32.98     1:10.78 (37.80)     1:49.34 (38.56)     2:28.13 (38.79)
        3:06.96 (38.83)     3:46.44 (39.48)     4:25.23 (38.79)     5:04.19 (38.96)
        5:43.92 (39.73)     6:23.65 (39.73)     7:03.92 (40.27)     7:43.84 (39.92)
        8:23.90 (40.06)     9:04.06 (40.16)     9:44.14 (40.08)    10:24.67 (40.53)
       11:04.93 (40.26)    11:45.16 (40.23)    12:25.53 (40.37)    13:05.54 (40.01)
       13:45.88 (40.34)    14:26.47 (40.59)    15:06.34 (39.87)    15:46.82 (40.48)
       16:27.25 (40.43)    17:06.23 (38.98)    17:45.70 (39.47)    18:24.98 (39.28)
       18:56.80 (31.82)    19:39.12 (42.32)                                        
 12 Herbert, Nathan C         14 RYD-LE              18:51.24   19:48.47  
                  34.87     1:12.49 (37.62)     1:51.15 (38.66)     2:29.57 (38.42)
        3:08.48 (38.91)     3:47.57 (39.09)     4:26.81 (39.24)     5:05.49 (38.68)
        5:45.25 (39.76)     6:24.52 (39.27)     7:04.14 (39.62)     7:43.45 (39.31)
        8:23.66 (40.21)     9:03.42 (39.76)     9:44.07 (40.65)    10:24.68 (40.61)
       11:04.65 (39.97)    11:45.09 (40.44)    12:25.14 (40.05)    13:05.28 (40.14)
       13:45.74 (40.46)    14:26.42 (40.68)    15:07.09 (40.67)    15:47.44 (40.35)
       16:28.55 (41.11)    17:08.79 (40.24)    17:49.93 (41.14)    18:29.81 (39.88)
       19:09.52 (39.71)    19:48.47 (38.95)                                        
 13 Griffith, Drew D          13 KW-AM               18:41.72   20:24.71  
                  33.19     1:11.26 (38.07)     1:51.08 (39.82)     2:31.69 (40.61)
        3:13.00 (41.31)     3:53.85 (40.85)     4:35.69 (41.84)     5:16.87 (41.18)
        5:58.72 (41.85)     6:39.98 (41.26)     7:21.84 (41.86)     8:02.82 (40.98)
        8:44.44 (41.62)     9:25.50 (41.06)    10:06.97 (41.47)    10:48.78 (41.81)
       11:30.06 (41.28)    12:12.09 (42.03)    12:53.50 (41.41)    13:34.02 (40.52)
       14:14.90 (40.88)    14:56.16 (41.26)    15:37.58 (41.42)    16:18.62 (41.04)
       17:00.19 (41.57)    17:41.59 (41.40)    18:22.53 (40.94)    19:04.00 (41.47)
       19:44.69 (40.69)    20:24.71 (40.02)                                        
 14 Moore, Harrison P         14 PACK-GU             19:48.39   21:04.52  
                  34.85     1:13.89 (39.04)     1:55.48 (41.59)     2:36.31 (40.83)
        3:13.53 (37.22)     4:01.87 (48.34)     4:44.81 (42.94)     5:28.05 (43.24)
        6:11.06 (43.01)     6:53.95 (42.89)     7:37.10 (43.15)     8:19.45 (42.35)
        9:02.58 (43.13)     9:45.62 (43.04)    10:28.41 (42.79)    11:11.27 (42.86)
       11:53.84 (42.57)    12:36.35 (42.51)    13:17.89 (41.54)    14:00.91 (43.02)
       14:43.54 (42.63)    15:25.83 (42.29)    16:08.95 (43.12)    16:51.33 (42.38)
       17:34.58 (43.25)    18:17.48 (42.90)    19:00.93 (43.45)    19:42.25 (41.32)
       20:24.28 (42.03)    21:04.52 (40.24)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.31   6/14/2019 Alex J Cimera, HEAT -LE                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              1:03.85    1:01.31* 
                  29.51     1:01.31 (31.80)                                        
  2 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              1:06.57    1:04.83  
  3 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM             1:07.85    1:07.49  
                  32.62     1:07.49 (34.87)                                        
  4 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM               1:10.33    1:07.79  
                  32.44     1:07.79 (35.35)                                        
  5 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              1:08.59    1:08.20  
                  32.67     1:08.20 (35.53)                                        
  6 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              1:08.25    1:08.28  
                  32.85     1:08.28 (35.43)                                        
  7 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              1:07.27    1:08.80  
                  33.17     1:08.80 (35.63)                                        
  8 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              1:10.22    1:09.18  
                  33.21     1:09.18 (35.97)                                        
  9 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              1:09.61    1:09.65  
                  33.27     1:09.65 (36.38)                                        
 10 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM              1:10.08    1:10.42  
                  33.62     1:10.42 (36.80)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.31   6/14/2019 Alex J Cimera, HEAT -LE                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              1:02.00    1:03.85  
                  30.40     1:03.85 (33.45)                                        
  2 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              1:06.81    1:06.57  
                  32.26     1:06.57 (34.31)                                        
  3 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              1:09.70    1:07.27  
                  33.34     1:07.27 (33.93)                                        
  4 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM             1:06.60    1:07.85  
                  33.24     1:07.85 (34.61)                                        
  5 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              1:04.85    1:08.25  
                  32.77     1:08.25 (35.48)                                        
  6 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              1:09.57    1:08.59  
                  32.71     1:08.59 (35.88)                                        
  7 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              1:06.79    1:09.61  
                  33.20     1:09.61 (36.41)                                        
  8 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM              1:10.81    1:10.08  
                  33.33     1:10.08 (36.75)                                        
  9 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              1:09.27    1:10.22  
                  33.74     1:10.22 (36.48)                                        
 10 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM               1:09.51    1:10.33  
                  33.94     1:10.33 (36.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gao, William              13 PEAQ-AM              1:12.04    1:10.39  
                  33.97     1:10.39 (36.42)                                        
 12 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              1:08.29    1:10.99  
                  34.56     1:10.99 (36.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Begany, Nick B            14 SWIM-LE              1:09.58    1:11.44  
                  33.72     1:11.44 (37.72)                                        
 14 Toothman, Josh R          13 CSI-LE               1:08.05    1:12.09  
                  34.85     1:12.09 (37.24)                                        
 15 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              1:05.51    1:12.11  
                  34.82     1:12.11 (37.29)                                        
 16 Brown, Granthem C         14 VSC-LE               1:11.46    1:13.35  
                  34.30     1:13.35 (39.05)                                        
 17 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              1:07.67    1:13.57  
                  34.87     1:13.57 (38.70)                                        
 18 Tanner, Nolan W           13 HEAT-LE              1:09.87    1:13.71  
                  35.44     1:13.71 (38.27)                                        
 19 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              1:12.29    1:14.81  
                  36.41     1:14.81 (38.40)                                        
 20 Van Voorhis, Connor D     14 RYD-LE               1:10.08    1:15.22  
                  35.93     1:15.22 (39.29)                                        
 21 Moore, Harrison P         14 PACK-GU              1:12.29    1:17.88  
                  38.44     1:17.88 (39.44)                                        
 22 Pfeffer, Jacob B          13 PACK-GU              1:12.29    1:20.69  
                  38.42     1:20.69 (42.27)                                        
 23 Zampogna, William C       14 UGLSS-LE             1:12.19    1:20.79  
                  39.85     1:20.79 (40.94)                                        
 24 McNiece, Cody J           14 PACK-GU              1:12.29    1:25.86  
                  41.10     1:25.86 (44.76)                                        
 25 Sloan, Gage C             13 PACK-GU              1:12.29    1:25.94  
                  40.95     1:25.94 (44.99)                                        
 26 Griffiths, Noah F         14 LESD-LE              1:12.29    1:56.09  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.66   6/17/2017 Tyler J Hong, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:27.18    2:17.86  
                  30.33     1:04.16 (33.83)     1:40.43 (36.27)     2:17.86 (37.43)
  2 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:22.11    2:21.58  
                  33.02     1:08.80 (35.78)     1:45.74 (36.94)     2:21.58 (35.84)
  3 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               2:21.58    2:24.03  
                  33.19     1:09.28 (36.09)     1:46.99 (37.71)     2:24.03 (37.04)
  4 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              2:29.47    2:25.86  
                  33.52     1:11.05 (37.53)     1:49.36 (38.31)     2:25.86 (36.50)
  5 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              2:28.92    2:27.11  
                  33.82     1:11.37 (37.55)     1:50.20 (38.83)     2:27.11 (36.91)
  6 Kerrigan, Brian M         14 MRST-LE              2:28.78    2:27.33  
                  35.22     1:12.97 (37.75)     1:51.31 (38.34)     2:27.33 (36.02)
  7 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              2:29.24    2:28.66  
                  34.81     1:13.35 (38.54)     1:51.55 (38.20)     2:28.66 (37.11)
  8 Gao, William              13 PEAQ-AM              2:28.77    2:28.74  
                  34.20     1:12.32 (38.12)     1:50.50 (38.18)     2:28.74 (38.24)
  9 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:28.51    2:29.57  
                  34.77     1:12.78 (38.01)     1:51.82 (39.04)     2:29.57 (37.75)
 10 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              2:31.38    2:35.86  
                  35.67     1:15.40 (39.73)     1:55.25 (39.85)     2:35.86 (40.61)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.66   6/17/2017 Tyler J Hong, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              2:27.44    2:20.73  
                  33.77     1:09.22 (35.45)     1:45.08 (35.86)     2:20.73 (35.65)
  2 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               2:20.01    2:21.58  
                  33.41     1:09.34 (35.93)     1:46.00 (36.66)     2:21.58 (35.58)
  3 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:24.29    2:22.11  
                  33.49     1:09.50 (36.01)     1:46.36 (36.86)     2:22.11 (35.75)
  4 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:17.05    2:27.18  
                1:50.18     2:27.18 (37.00)                                        
  5 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:23.74    2:28.51  
                1:51.26     2:28.51 (37.25)                                        
  6 Gao, William              13 PEAQ-AM              2:28.25    2:28.77  
                  35.18     1:13.60 (38.42)     1:51.40 (37.80)     2:28.77 (37.37)
  7 Kerrigan, Brian M         14 MRST-LE              2:31.44    2:28.78  
                1:51.07     2:28.78 (37.71)                                        
  8 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              2:30.50    2:28.92  
                1:51.87     2:28.92 (37.05)                                        
  9 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              2:23.63    2:29.24  
                  35.45     1:13.67 (38.22)     1:52.41 (38.74)     2:29.24 (36.83)
 10 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              2:30.12    2:29.47  
                  34.48     1:12.46 (37.98)     1:51.15 (38.69)     2:29.47 (38.32)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              2:34.88    2:31.38  
                  35.05     1:13.82 (38.77)     1:53.02 (39.20)     2:31.38 (38.36)
 12 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              2:31.10    2:32.08  
                1:53.06     2:32.08 (39.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM             2:31.27    2:32.30  
                  36.26     1:16.41 (40.15)     1:55.41 (39.00)     2:32.30 (36.89)
 14 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM               2:30.92    2:32.88  
                  35.02     1:13.46 (38.44)     1:53.48 (40.02)     2:32.88 (39.40)
 15 Sheets, Ben F             14 HD-AM                2:30.89    2:32.91  
                  35.63     1:14.04 (38.41)     1:53.67 (39.63)     2:32.91 (39.24)
 16 Cho, Iason C              13 HEAT-LE              2:29.80    2:33.62  
                  35.58     1:14.36 (38.78)     1:54.44 (40.08)     2:33.62 (39.18)
 17 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              2:25.15    2:33.86  
                  35.27     1:15.07 (39.80)     1:55.83 (40.76)     2:33.86 (38.03)
 18 Brown, Granthem C         14 VSC-LE               2:31.41    2:35.74  
                  34.50     1:14.00 (39.50)     1:55.65 (41.65)     2:35.74 (40.09)
 19 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              2:29.28    2:36.75  
                1:58.03     2:36.75 (38.72)                                        
 20 Schabanow, Pavel D        13 PEAQ-AM                   NT    2:37.32  
                  37.12     1:15.82 (38.70)     1:56.93 (41.11)     2:37.32 (40.39)
 21 Toothman, Josh R          13 CSI-LE               2:36.12    2:37.33  
                1:58.69     2:37.33 (38.64)                                        
 22 Tudorascu, Andrei         14 PEAQ-AM              2:32.16    2:38.36  
                  37.34     1:17.71 (40.37)     1:58.57 (40.86)     2:38.36 (39.79)
 23 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE              2:36.49    2:38.64  
                  36.96     1:16.94 (39.98)     1:57.58 (40.64)     2:38.64 (41.06)
 24 Griffith, Drew D          13 KW-AM                2:33.65    2:39.37  
                1:59.75     2:39.37 (39.62)                                        
 25 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE              2:31.54    2:40.94  
                  37.27     1:17.59 (40.32)     1:59.16 (41.57)     2:40.94 (41.78)
 26 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              2:36.59    2:43.21  
                  38.68     1:20.17 (41.49)     2:01.98 (41.81)     2:43.21 (41.23)
 27 Moore, Harrison P         14 PACK-GU              2:36.59    2:44.44  
                  39.06     1:20.99 (41.93)     2:03.07 (42.08)     2:44.44 (41.37)
 28 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              2:25.47    2:46.19  
                2:04.26     2:46.19 (41.93)                                        
 29 Rangel, Eric W            13 PACK-GU              2:36.59    2:48.24  
                  39.45     1:22.55 (43.10)     2:05.54 (42.99)     2:48.24 (42.70)
 30 Wooley, Preston S         13 CSI-LE               2:36.59    2:54.15  
                  39.16     1:23.46 (44.30)     2:09.65 (46.19)     2:54.15 (44.50)
 31 Zampogna, William C       14 UGLSS-LE             2:35.35    2:54.63  
                  41.87     1:26.94 (45.07)     2:11.64 (44.70)     2:54.63 (42.99)
 32 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              2:36.59    2:55.11  
                  41.13     1:25.35 (44.22)     2:10.04 (44.69)     2:55.11 (45.07)
 33 Pfeffer, Jacob B          13 PACK-GU              2:36.59    2:56.39  
                  40.10     1:24.06 (43.96)     2:10.57 (46.51)     2:56.39 (45.82)
 34 Sloan, Gage C             13 PACK-GU              2:36.59    3:04.07  
                2:18.06     3:04.07 (46.01)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.26   6/19/2016 Josh M Matheny, Unat Up St Clair           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              1:13.74    1:10.70  
                  32.70     1:10.70 (38.00)                                        
  2 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              1:16.31    1:12.07  
                  33.98     1:12.07 (38.09)                                        
  3 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              1:13.08    1:12.91  
                  33.93     1:12.91 (38.98)                                        
  4 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              1:16.95    1:12.94  
                  33.67     1:12.94 (39.27)                                        
  5 Gottfried, James J        13 PACK-GU              1:15.00    1:13.21  
                  34.59     1:13.21 (38.62)                                        
  6 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              1:15.72    1:14.46  
                  35.28     1:14.46 (39.18)                                        
  7 Begany, Nick B            14 SWIM-LE              1:15.13    1:15.17  
                  35.07     1:15.17 (40.10)                                        
  8 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              1:16.70    1:16.78  
                  36.05     1:16.78 (40.73)                                        
  8 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              1:16.02    1:16.78  
                  36.23     1:16.78 (40.55)                                        
 10 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               1:15.80    1:17.46  
                  36.25     1:17.46 (41.21)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.26   6/19/2016 Josh M Matheny, Unat Up St Clair           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              1:13.60    1:13.08  
                  34.31     1:13.08 (38.77)                                        
  2 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              1:12.34    1:13.74  
                  34.58     1:13.74 (39.16)                                        
  3 Gottfried, James J        13 PACK-GU              1:15.86    1:15.00  
                  36.17     1:15.00 (38.83)                                        
  4 Begany, Nick B            14 SWIM-LE              1:12.50    1:15.13  
                  35.12     1:15.13 (40.01)                                        
  5 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              1:16.99    1:15.72  
                  35.27     1:15.72 (40.45)                                        
  6 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               1:14.95    1:15.80  
                  35.93     1:15.80 (39.87)                                        
  7 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              1:19.45    1:15.95  
                  36.18     1:15.95 (39.77)                                        
  8 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              1:16.91    1:16.02  
                  35.70     1:16.02 (40.32)                                        
  9 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              1:11.73    1:16.31  
                  36.00     1:16.31 (40.31)                                        
 10 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              1:18.88    1:16.70  
                  35.81     1:16.70 (40.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              1:15.07    1:16.95  
                  35.99     1:16.95 (40.96)                                        
 12 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM              1:19.81    1:17.90  
                  36.27     1:17.90 (41.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Koloc, Henry T            13 KW-AM                1:19.50    1:18.09  
                  36.14     1:18.09 (41.95)                                        
 14 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              1:18.17    1:18.18  
                  36.90     1:18.18 (41.28)                                        
 15 Brady, Mason A            14 FAST$-LE             1:16.53    1:20.26  
                  36.65     1:20.26 (43.61)                                        
 16 Schaefer, Michael C       14 JCCS-AM              1:16.97    1:20.69  
                  37.20     1:20.69 (43.49)                                        
 17 Marshall, Jonny C         14 FAST$-LE             1:15.40    1:20.84  
                  37.61     1:20.84 (43.23)                                        
 18 Zhubanov, Tanirbegen      14 LESD-LE              1:21.29    1:21.30  
                  37.31     1:21.30 (43.99)                                        
 19 Rangel, Eric W            13 PACK-GU              1:21.29    1:21.46  
                  38.31     1:21.46 (43.15)                                        
 20 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              1:21.29    1:22.47  
                  38.67     1:22.47 (43.80)                                        
 21 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE              1:20.88    1:24.13  
                  38.46     1:24.13 (45.67)                                        
 22 Gao, William              13 PEAQ-AM                   NT    1:24.55  
                  39.72     1:24.55 (44.83)                                        
 23 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              1:21.29    1:24.83  
                  39.57     1:24.83 (45.26)                                        
 24 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              1:21.29    1:26.37  
                  41.09     1:26.37 (45.28)                                        
 25 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE              1:21.01    1:26.95  
                  38.82     1:26.95 (48.13)                                        
 26 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              1:18.40    1:27.10  
                  39.16     1:27.10 (47.94)                                        
 27 Schabanow, Pavel D        13 PEAQ-AM                   NT    1:30.44  
                  42.08     1:30.44 (48.36)                                        
 28 Sundquist, Jonah F        14 LESD-LE              1:21.00    1:33.45  
                  43.78     1:33.45 (49.67)                                        
 29 Wooley, Preston S         13 CSI-LE               1:21.29    1:42.65  
                  46.93     1:42.65 (55.72)                                        
 30 McNiece, Cody J           14 PACK-GU              1:21.29    1:42.69  
                  48.23     1:42.69 (54.46)                                        
 31 Sloan, Gage C             13 PACK-GU              1:21.29    1:43.19  
                  48.13     1:43.19 (55.06)                                        
 32 Pikor, Sutton W           13 LESD-LE              1:21.29    1:43.61  
                  48.42     1:43.61 (55.19)                                        
 -- Pfeffer, Jacob B          13 PACK-GU              1:21.29         DQ  
                  43.06          DQ (45.40)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:32.85   6/14/2019 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              2:40.75    2:32.85* 
                                1:12.52 ( )     1:52.49 (39.97)     2:32.85 (40.36)
  2 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:42.00    2:36.38  
                  34.21     1:14.40 (40.19)     1:55.09 (40.69)     2:36.38 (41.29)
  3 Gottfried, James J        13 PACK-GU              2:35.64    2:38.32  
                  35.52     1:15.36 (39.84)     1:56.87 (41.51)     2:38.32 (41.45)
  4 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              2:41.27    2:40.02  
                  36.06     1:17.24 (41.18)     1:59.03 (41.79)     2:40.02 (40.99)
  5 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              2:43.11    2:41.11  
                  36.64     1:18.18 (41.54)     2:00.42 (42.24)     2:41.11 (40.69)
  6 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              2:44.46    2:41.85  
                  36.43     1:18.52 (42.09)     2:00.82 (42.30)     2:41.85 (41.03)
  7 Begany, Nick B            14 SWIM-LE              2:44.26    2:43.47  
                  35.75     1:16.07 (40.32)     1:59.02 (42.95)     2:43.47 (44.45)
  8 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              2:46.24    2:45.41  
                  36.05     1:17.51 (41.46)     1:59.68 (42.17)     2:45.41 (45.73)
  9 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               2:45.20    2:45.67  
                  37.29     1:19.17 (41.88)     2:02.92 (43.75)     2:45.67 (42.75)
 10 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              2:44.49    2:47.77  
                  38.71     1:20.57 (41.86)     2:04.38 (43.81)     2:47.77 (43.39)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:32.85   6/14/2019 Alex I Gallagher, HEAT -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gottfried, James J        13 PACK-GU              2:43.82    2:35.64  
                  36.11     1:15.53 (39.42)     1:55.81 (40.28)     2:35.64 (39.83)
  2 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              2:36.86    2:40.75  
                  36.02     1:17.02 (41.00)     1:59.70 (42.68)     2:40.75 (41.05)
  3 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              2:45.46    2:41.27  
                  36.68     1:18.90 (42.22)     2:00.80 (41.90)     2:41.27 (40.47)
  4 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:36.51    2:42.00  
                  36.03     1:17.57 (41.54)     2:00.17 (42.60)     2:42.00 (41.83)
  5 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              2:38.90    2:43.11  
                  37.55     1:19.41 (41.86)     2:01.87 (42.46)     2:43.11 (41.24)
  6 Begany, Nick B            14 SWIM-LE              2:40.88    2:44.26  
                  36.82     1:19.05 (42.23)     2:01.77 (42.72)     2:44.26 (42.49)
  7 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              2:42.47    2:44.46  
                  37.18     1:18.94 (41.76)     2:02.51 (43.57)     2:44.46 (41.95)
  8 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              2:44.85    2:44.49  
                  37.98     1:20.40 (42.42)     2:04.16 (43.76)     2:44.49 (40.33)
  9 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               2:44.83    2:45.20  
                  37.00     1:18.97 (41.97)     2:02.23 (43.26)     2:45.20 (42.97)
 10 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              2:44.99    2:46.24  
                  37.02     1:18.73 (41.71)     2:02.22 (43.49)     2:46.24 (44.02)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Koloc, Henry T            13 KW-AM                2:52.22    2:48.25  
                  37.72     1:19.98 (42.26)     2:03.50 (43.52)     2:48.25 (44.75)
 12 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              2:51.56    2:54.65  
                  40.70     1:26.02 (45.32)     2:10.39 (44.37)     2:54.65 (44.26)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM              2:45.50    2:55.26  
                  39.02     1:22.20 (43.18)   2:55.26 (1:33.06)                    
 14 Schaefer, Michael C       14 JCCS-AM              2:50.29    2:58.07  
                  41.76     1:27.35 (45.59)     2:12.92 (45.57)     2:58.07 (45.15)
 15 Ninke, Jager A            13 VSC-LE               2:54.28    2:58.58  
                  38.21     1:23.69 (45.48)     2:11.26 (47.57)     2:58.58 (47.32)
 16 Rangel, Eric W            13 PACK-GU              2:48.80    2:59.47  
                  40.31     1:27.05 (46.74)     2:12.65 (45.60)     2:59.47 (46.82)
 17 Brady, Mason A            14 FAST$-LE             2:51.78    3:01.98  
                  39.86     1:25.71 (45.85)     2:14.51 (48.80)     3:01.98 (47.47)
 18 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              2:56.79    3:02.48  
                  42.71     1:28.13 (45.42)     2:14.56 (46.43)     3:02.48 (47.92)
 19 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              2:56.79    3:03.52  
                  41.50     1:27.58 (46.08)     2:14.99 (47.41)     3:03.52 (48.53)
 20 Pfeffer, Jacob B          13 PACK-GU              2:56.79    3:13.82  
                  44.80     1:33.14 (48.34)     2:24.12 (50.98)     3:13.82 (49.70)
 21 Wooley, Preston S         13 CSI-LE                    NT    3:33.83  
                  45.45     1:41.45 (56.00)     2:38.30 (56.85)     3:33.83 (55.53)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.46   6/18/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              1:00.32      58.20* 
                  27.19       58.20 (31.01)                                        
  2 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              1:03.96    1:02.44  
                  29.12     1:02.44 (33.32)                                        
  3 Ninke, Jager A            13 VSC-LE               1:04.87    1:02.61  
                  28.91     1:02.61 (33.70)                                        
  4 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              1:04.15    1:03.31  
                  29.25     1:03.31 (34.06)                                        
  5 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              1:04.78    1:03.32  
                  29.62     1:03.32 (33.70)                                        
  6 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              1:04.19    1:03.79  
                  29.97     1:03.79 (33.82)                                        
  7 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              1:04.29    1:03.82  
                  29.34     1:03.82 (34.48)                                        
  8 Gao, William              13 PEAQ-AM              1:04.67    1:03.85  
                  30.73     1:03.85 (33.12)                                        
  9 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               1:04.64    1:04.81  
                  30.57     1:04.81 (34.24)                                        
 10 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               1:06.23    1:05.87  
                  30.53     1:05.87 (35.34)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.46   6/18/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              1:00.98    1:00.32  
                  28.34     1:00.32 (31.98)                                        
  2 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              1:02.84    1:03.96  
                  30.08     1:03.96 (33.88)                                        
  3 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              1:04.77    1:04.15  
                  29.87     1:04.15 (34.28)                                        
  4 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              1:08.49    1:04.19  
                  30.20     1:04.19 (33.99)                                        
  5 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              1:04.22    1:04.29  
                  29.64     1:04.29 (34.65)                                        
  6 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               1:05.75    1:04.64  
                  30.36     1:04.64 (34.28)                                        
  7 Gao, William              13 PEAQ-AM              1:03.05    1:04.67  
                  30.24     1:04.67 (34.43)                                        
  8 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              1:06.93    1:04.78  
                  30.54     1:04.78 (34.24)                                        
  9 Ninke, Jager A            13 VSC-LE               1:05.30    1:04.87  
                  29.86     1:04.87 (35.01)                                        
 10 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               1:07.09    1:06.23  
                  30.82     1:06.23 (35.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tudorascu, Andrei         14 PEAQ-AM              1:08.53    1:06.42  
                  30.80     1:06.42 (35.62)                                        
 12 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM             1:05.97    1:07.01  
                  31.45     1:07.01 (35.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM               1:04.41    1:07.10  
                  31.13     1:07.10 (35.97)                                        
 14 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              1:06.10    1:07.16  
                  31.57     1:07.16 (35.59)                                        
 15 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              1:07.31    1:07.31  
                  31.87     1:07.31 (35.44)                                        
 16 Begany, Nick B            14 SWIM-LE              1:07.57    1:07.77  
                  30.95     1:07.77 (36.82)                                        
 17 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              1:07.19    1:07.79  
                  31.63     1:07.79 (36.16)                                        
 18 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              1:07.58    1:08.43  
                  31.21     1:08.43 (37.22)                                        
 19 Jubeck, Zachary D         14 ANSC-AM              1:09.11    1:08.91  
                  32.46     1:08.91 (36.45)                                        
 20 Gottfried, James J        13 PACK-GU              1:09.69    1:08.92  
                  32.33     1:08.92 (36.59)                                        
 21 Friedlander, Liam G       13 JCCS-AM              1:08.34    1:09.07  
                  33.58     1:09.07 (35.49)                                        
 22 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              1:08.44    1:09.31  
                  32.82     1:09.31 (36.49)                                        
 23 Ruff, Oscar I             13 KW-AM                     NT    1:09.71  
                  32.22     1:09.71 (37.49)                                        
 24 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              1:07.42    1:09.95  
                  31.72     1:09.95 (38.23)                                        
 25 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              1:09.69    1:10.43  
                  32.96     1:10.43 (37.47)                                        
 26 Van Voorhis, Connor D     14 RYD-LE               1:06.95    1:11.21  
                  32.76     1:11.21 (38.45)                                        
 27 Toothman, Josh R          13 CSI-LE               1:09.59    1:11.67  
                  33.15     1:11.67 (38.52)                                        
 28 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE              1:08.82    1:11.76  
                  32.69     1:11.76 (39.07)                                        
 29 Schuster, Zach V          13 UPEAQ-AM             1:08.72    1:12.21  
                  32.49     1:12.21 (39.72)                                        
 30 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE              1:09.49    1:16.14  
                  33.65     1:16.14 (42.49)                                        
 31 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              1:09.69    1:16.59  
                  34.87     1:16.59 (41.72)                                        
 32 Sundquist, Jonah F        14 LESD-LE              1:09.49    1:18.28  
                  34.37     1:18.28 (43.91)                                        
 33 McGrail, Jack L           13 PEAQ-AM              1:09.26    1:20.14  
 34 Rangel, Eric W            13 PACK-GU              1:09.69    1:21.56  
                  37.67     1:21.56 (43.89)                                        
 35 Moore, Harrison P         14 PACK-GU              1:09.69    1:24.97  
                  38.25     1:24.97 (46.72)                                        
 36 Sloan, Gage C             13 PACK-GU              1:09.69    1:28.63  
 37 McNiece, Cody J           14 PACK-GU              1:09.69    1:33.60  
                  43.11     1:33.60 (50.49)                                        
 -- Wooley, Preston S         13 CSI-LE                    NT         DQ  
                  39.80          DQ (48.69)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.85   6/19/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:19.51    2:11.80* 
                  28.87     1:01.77 (32.90)     1:36.16 (34.39)     2:11.80 (35.64)
  2 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              2:22.18    2:13.78* 
                  29.33     1:02.92 (33.59)     1:37.48 (34.56)     2:13.78 (36.30)
  3 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:32.43    2:22.29  
                  31.18     1:07.60 (36.42)     1:44.92 (37.32)     2:22.29 (37.37)
  4 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              2:29.14    2:22.97  
                  31.28     1:07.93 (36.65)     1:44.11 (36.18)     2:22.97 (38.86)
  5 Gao, William              13 PEAQ-AM              2:29.59    2:27.91  
                  30.48     1:06.60 (36.12)     1:47.26 (40.66)     2:27.91 (40.65)
  6 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              2:34.80    2:30.78  
                  32.12     1:10.42 (38.30)     1:51.24 (40.82)     2:30.78 (39.54)
  7 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              2:30.38    2:30.92  
                  32.50     1:11.94 (39.44)     1:52.42 (40.48)     2:30.92 (38.50)
  8 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:40.47    2:32.49  
                  32.77     1:11.61 (38.84)     1:51.94 (40.33)     2:32.49 (40.55)
  9 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              2:36.27    2:35.24  
                  32.66     1:11.75 (39.09)     1:51.75 (40.00)     2:35.24 (43.49)
 10 McGrail, Jack L           13 PEAQ-AM              3:07.18    3:04.25  
                  38.45     1:25.22 (46.77)     2:13.26 (48.04)     3:04.25 (50.99)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.85   6/19/2016 Ricky C Mihm, Allegheny North-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:26.97    2:19.51  
                  29.69     1:04.74 (35.05)     1:41.13 (36.39)     2:19.51 (38.38)
  2 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              2:18.00    2:22.18  
                  30.99     1:06.77 (35.78)     1:44.03 (37.26)     2:22.18 (38.15)
  3 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              2:24.96    2:24.42  
                  32.25     1:08.32 (36.07)     1:46.53 (38.21)     2:24.42 (37.89)
  4 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              2:32.25    2:24.52  
                  32.11     1:09.13 (37.02)     1:46.12 (36.99)     2:24.52 (38.40)
  5 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               2:29.26    2:27.73  
                  32.64     1:09.95 (37.31)     1:48.74 (38.79)     2:27.73 (38.99)
  6 Tudorascu, Andrei         14 PEAQ-AM              2:28.52    2:27.87  
                  32.46     1:09.81 (37.35)     1:49.02 (39.21)     2:27.87 (38.85)
  7 Marshall, Jonny C         14 FAST$-LE             2:25.10    2:28.82  
                  30.15     1:06.33 (36.18)     1:46.30 (39.97)     2:28.82 (42.52)
  8 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              2:27.21    2:29.14  
                  32.47     1:09.41 (36.94)     1:48.69 (39.28)     2:29.14 (40.45)
  9 Gao, William              13 PEAQ-AM              2:24.72    2:29.59  
                  32.06     1:10.12 (38.06)     1:50.74 (40.62)     2:29.59 (38.85)
 10 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              2:26.90    2:29.86  
                  32.19     1:10.65 (38.46)     1:49.53 (38.88)     2:29.86 (40.33)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              2:27.94    2:30.38  
                  32.95     1:11.66 (38.71)     1:52.24 (40.58)     2:30.38 (38.14)
 12 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:32.22    2:32.43  
                  33.66     1:12.45 (38.79)     1:53.84 (41.39)     2:32.43 (38.59)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              2:34.15    2:34.80  
                  32.54     1:12.03 (39.49)     1:54.00 (41.97)     2:34.80 (40.80)
 14 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              2:33.41    2:36.27  
                  34.35     1:13.72 (39.37)     1:53.65 (39.93)     2:36.27 (42.62)
 15 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:34.44    2:40.47  
                  33.66     1:14.01 (40.35)     1:57.03 (43.02)     2:40.47 (43.44)
 16 Ruff, Oscar I             13 KW-AM                     NT    2:45.32  
                  35.77     1:18.44 (42.67)     2:02.77 (44.33)     2:45.32 (42.55)
 17 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE              2:36.09    2:53.99  
                  33.96     1:18.04 (44.08)     2:05.27 (47.23)     2:53.99 (48.72)
 18 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              2:36.19    2:59.24  
                  38.39     1:23.08 (44.69)     2:10.86 (47.78)     2:59.24 (48.38)
 19 McGrail, Jack L           13 PEAQ-AM              2:28.34    3:07.18  
                  38.28     1:24.54 (46.26)   3:07.18 (1:42.64)                    
 20 Wooley, Preston S         13 CSI-LE                    NT    3:17.74  
                  39.06     1:28.91 (49.85)     2:22.89 (53.98)     3:17.74 (54.85)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.57   6/16/2017 Tyler J Hong, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:19.98    2:14.95  
                  28.04     1:01.65 (33.61)     1:43.61 (41.96)     2:14.95 (31.34)
  2 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:22.74    2:18.66  
                  30.27     1:05.66 (35.39)     1:46.49 (40.83)     2:18.66 (32.17)
  3 Marshall, Jonny C         14 FAST$-LE             2:24.38    2:19.08  
                  28.60     1:02.90 (34.30)     1:46.71 (43.81)     2:19.08 (32.37)
  4 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              2:22.84    2:19.14  
                  30.26     1:06.83 (36.57)     1:47.61 (40.78)     2:19.14 (31.53)
  5 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              2:25.83    2:22.03  
                  30.40     1:08.48 (38.08)     1:48.80 (40.32)     2:22.03 (33.23)
  6 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:23.03    2:23.19  
                  30.98     1:06.88 (35.90)     1:50.74 (43.86)     2:23.19 (32.45)
  7 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              2:25.01    2:25.09  
                  30.71     1:09.31 (38.60)     1:52.66 (43.35)     2:25.09 (32.43)
  8 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              2:25.73    2:25.22  
                  31.40     1:10.52 (39.12)     1:54.06 (43.54)     2:25.22 (31.16)
  9 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               2:21.66    2:26.37  
                  31.42     1:10.50 (39.08)     1:53.17 (42.67)     2:26.37 (33.20)
 10 Gottfried, James J        13 PACK-GU              2:25.60    2:27.91  
                  32.36     1:13.41 (41.05)     1:54.81 (41.40)     2:27.91 (33.10)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.57   6/16/2017 Tyler J Hong, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              2:22.51    2:19.98  
                  28.39     1:06.00 (37.61)     1:47.44 (41.44)     2:19.98 (32.54)
  2 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               2:25.54    2:21.66  
                  30.48     1:08.41 (37.93)     1:49.88 (41.47)     2:21.66 (31.78)
  3 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              2:18.12    2:22.74  
                  31.18     1:08.70 (37.52)     1:49.67 (40.97)     2:22.74 (33.07)
  4 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              2:21.61    2:22.84  
                  30.98     1:08.90 (37.92)     1:50.33 (41.43)     2:22.84 (32.51)
  5 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              2:26.92    2:23.03  
                  31.30     1:06.60 (35.30)     1:50.77 (44.17)     2:23.03 (32.26)
  6 Marshall, Jonny C         14 FAST$-LE             2:18.91    2:24.38  
                  29.16     1:06.06 (36.90)     1:50.03 (43.97)     2:24.38 (34.35)
  7 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              2:28.69    2:25.01  
                  30.64     1:07.96 (37.32)     1:52.54 (44.58)     2:25.01 (32.47)
  8 Gottfried, James J        13 PACK-GU              2:28.28    2:25.60  
                  31.44     1:12.70 (41.26)     1:52.74 (40.04)     2:25.60 (32.86)
  9 Winslow, Ben              14 PEAQ-AM              2:28.41    2:25.73  
                  31.49     1:09.68 (38.19)     1:53.57 (43.89)     2:25.73 (32.16)
 10 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              2:24.48    2:25.83  
                  31.01     1:09.45 (38.44)     1:52.09 (42.64)     2:25.83 (33.74)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              2:24.02    2:25.93  
                  31.15     1:09.99 (38.84)     1:51.98 (41.99)     2:25.93 (33.95)
 12 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               2:32.35    2:26.00  
                  30.54     1:08.41 (37.87)     1:52.02 (43.61)     2:26.00 (33.98)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              2:22.28    2:26.27  
                  30.36     1:08.49 (38.13)     1:52.04 (43.55)     2:26.27 (34.23)
 14 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              2:31.21    2:26.51  
                  31.81     1:07.24 (35.43)     1:53.45 (46.21)     2:26.51 (33.06)
 15 Begany, Nick B            14 SWIM-LE              2:28.36    2:28.81  
                  30.88     1:09.45 (38.57)     1:52.73 (43.28)     2:28.81 (36.08)
 16 Gao, William              13 PEAQ-AM              2:36.42    2:28.95  
                  31.78     1:10.44 (38.66)     1:55.27 (44.83)     2:28.95 (33.68)
 17 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              2:35.40    2:29.19  
                  31.17     1:10.13 (38.96)     1:54.15 (44.02)     2:29.19 (35.04)
 18 Ninke, Jager A            13 VSC-LE               2:31.29    2:29.66  
                  30.42     1:10.45 (40.03)     1:54.93 (44.48)     2:29.66 (34.73)
 19 Tudorascu, Andrei         14 PEAQ-AM              2:37.02    2:29.84  
                  30.56     1:10.65 (40.09)     1:55.37 (44.72)     2:29.84 (34.47)
 20 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              2:38.13    2:30.59  
                  30.59     1:10.60 (40.01)     1:57.03 (46.43)     2:30.59 (33.56)
 21 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              2:37.86    2:31.12  
                  33.30     1:13.28 (39.98)     1:56.15 (42.87)     2:31.12 (34.97)
 22 Purcell, Matthew A        14 UPEAQ-AM             2:30.04    2:31.65  
                  30.69     1:08.93 (38.24)     1:55.51 (46.58)     2:31.65 (36.14)
 23 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE               2:35.06    2:32.77  
                  31.14     1:13.49 (42.35)     1:59.68 (46.19)     2:32.77 (33.09)
 24 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              2:23.99    2:32.84  
                  30.53     1:10.93 (40.40)     1:57.84 (46.91)     2:32.84 (35.00)
 25 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM              2:35.36    2:33.29  
                  33.71     1:13.13 (39.42)   2:33.29 (1:20.16)                    
 26 Ross, Nathaniel           14 UKW-AM               2:35.04    2:33.32  
                  30.23     1:08.42 (38.19)     1:58.24 (49.82)     2:33.32 (35.08)
 27 Koloc, Henry T            13 KW-AM                2:30.34    2:33.56  
                  32.73     1:12.34 (39.61)     1:56.38 (44.04)     2:33.56 (37.18)
 28 Boeman, Joris J           13 USC-LE               2:30.00    2:34.74  
                  31.48     1:11.14 (39.66)     1:58.19 (47.05)     2:34.74 (36.55)
 29 Zoukovski, Matvey         14 PEAQ-AM              2:38.31    2:35.60  
                  34.78     1:15.19 (40.41)     2:00.62 (45.43)     2:35.60 (34.98)
 30 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              2:38.69    2:35.68  
                  32.65     1:15.00 (42.35)     1:57.72 (42.72)     2:35.68 (37.96)
 30 Cho, Iason C              13 HEAT-LE              2:35.28    2:35.68  
                  34.10     1:12.06 (37.96)     1:59.71 (47.65)     2:35.68 (35.97)
 32 Toothman, Josh R          13 CSI-LE               2:36.76    2:36.53  
                  32.51     1:14.10 (41.59)     2:01.75 (47.65)     2:36.53 (34.78)
 33 Kowalczyk, Evan S         14 LESD-LE              2:38.12    2:36.93  
                  32.33     1:14.33 (42.00)     2:02.34 (48.01)     2:36.93 (34.59)
 34 Schuster, Zach V          13 UPEAQ-AM             2:36.99    2:37.23  
                  32.72     1:15.00 (42.28)     2:02.01 (47.01)     2:37.23 (35.22)
 35 Jubeck, Zachary D         14 ANSC-AM              2:38.61    2:37.61  
                  32.23     1:12.94 (40.71)     2:02.10 (49.16)     2:37.61 (35.51)
 36 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE              2:35.44    2:37.82  
                  32.09     1:14.37 (42.28)     2:01.83 (47.46)     2:37.82 (35.99)
 37 Bernard, Colby J          14 PEAQ-AM              2:38.39    2:38.93  
                  33.26     1:16.42 (43.16)     2:02.55 (46.13)     2:38.93 (36.38)
 38 Rangel, Eric W            13 PACK-GU              2:38.79    2:39.54  
                  35.43     1:17.65 (42.22)     2:01.71 (44.06)     2:39.54 (37.83)
 39 Viteri, Lorenzo G         13 PACK-GU              2:38.26    2:40.38  
                  34.94     1:16.73 (41.79)     2:03.22 (46.49)     2:40.38 (37.16)
 40 Schabanow, Pavel D        13 PEAQ-AM                   NT    2:40.55  
                  36.22     1:18.49 (42.27)     2:06.15 (47.66)     2:40.55 (34.40)
 41 Van Voorhis, Connor D     14 RYD-LE               2:32.17    2:43.45  
                  33.23     1:14.92 (41.69)     2:05.85 (50.93)     2:43.45 (37.60)
 42 Ruff, Oscar I             13 KW-AM                     NT    2:44.11  
                  32.50     1:16.94 (44.44)     2:08.15 (51.21)     2:44.11 (35.96)
 43 Salazar, Pablo J          14 PACK-GU              2:38.79    2:45.90  
                  35.02     1:21.42 (46.40)     2:07.70 (46.28)     2:45.90 (38.20)
 44 Sundquist, Jonah F        14 LESD-LE              2:38.79    2:50.13  
                  35.67     1:22.01 (46.34)     2:12.86 (50.85)     2:50.13 (37.27)
 45 McNiece, Cody J           14 PACK-GU              2:38.79    3:03.15  
                  42.76     1:29.55 (46.79)     2:24.08 (54.53)     3:03.15 (39.07)
 46 Sloan, Gage C             13 PACK-GU              2:38.79    3:04.21  
                  38.43     1:26.71 (48.28)     2:25.65 (58.94)     3:04.21 (38.56)
 -- Wooley, Preston S         13 CSI-LE               2:38.79         DQ  
                  37.59     1:22.31 (44.72)     2:16.70 (54.39)          DQ (40.63)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:58.49   6/15/2019 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, HEAT -LE   
                         A Ketler, V Cappabianca, R Szabo, A Cimera        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            4:07.00    3:58.49* 
     1) Ketler, Andrew S 14             2) Cappabianca, Vittorio V 14     
     3) Szabo, Ruben E 14               4) Cimera, Alex J 14              
                          1:01.46 (1:01.46)                       2:01.74 (1:00.28)
                          3:03.61 (1:01.87)     3:58.49 (54.88)                    
  2 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:06.64    3:59.78  
     1) Sens, Keller E 14               2) Sivaramakrishnan, Ganesh 14    
     3) Tudorascu, Andrei 14            4) Gao, William 13                
                  28.13       59.47 (59.47)     1:27.35 (27.88)     1:58.93 (59.46)
        2:27.48 (28.55)   3:00.42 (1:01.49)     3:28.44 (28.02)     3:59.78 (59.36)
  3 Premier Aquatics-GU  'A'                          4:13.30    4:04.28  
     1) Rangel, Diego F 14              2) McCrory, Ryder C 13            
     3) Viteri, Lorenzo G 13            4) Gottfried, James J 13          
                  28.02       57.80 (57.80)     1:28.18 (30.38)   2:01.58 (1:03.78)
        2:31.42 (29.84)   3:04.69 (1:03.11)     3:33.06 (28.37)     4:04.28 (59.59)
  4 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'B'            4:14.42    4:31.67  
     1) Zoukovski, Matvey 14            2) McGrail, Jack L 13             
     3) Schabanow, Pavel D 13           4) Fibbi, Matthew 13              
                  29.94   1:03.21 (1:03.21)     1:36.86 (33.65)   2:14.58 (1:11.37)
        2:46.35 (31.77)   3:23.04 (1:08.46)     3:55.12 (32.08)   4:31.67 (1:08.63)
  5 Premier Aquatics-GU  'B'                          4:39.90    4:38.09  
     1) Sloan, Gage C 13                2) Moore, Harrison P 14           
     3) Salazar, Pablo J 14             4) Rangel, Eric W 13              
                  31.08   1:08.96 (1:08.96)     1:41.48 (32.52)   2:18.13 (1:09.17)
        2:51.93 (33.80)   3:31.50 (1:13.37)     4:03.27 (31.77)   4:38.09 (1:06.59)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:22.75   6/14/2019 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, HEAT -LE   
                         A Cimera, A Gallagher, A Ketler, V Cappabianca    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'A'            4:20.00    4:22.75* 
     1) Cimera, Alex J 14               2) Gallagher, Alex I 13           
     3) Ketler, Andrew S 14             4) Cappabianca, Vittorio V 14     
                  30.11   1:03.80 (1:03.80)     1:38.28 (34.48)   2:17.88 (1:14.08)
        2:47.72 (29.84)   3:21.84 (1:03.96)     3:50.67 (28.83)   4:22.75 (1:00.91)
  2 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'A'            4:36.07    4:33.26  
     1) Neal, Ethan T 14                2) Winslow, Ben 14                
     3) Gao, William 13                 4) Sens, Keller E 14              
                  32.59   1:08.10 (1:08.10)     1:44.34 (36.24)   2:25.45 (1:17.35)
        2:56.07 (30.62)   3:31.46 (1:06.01)     4:00.25 (28.79)   4:33.26 (1:01.80)
  3 Premier Aquatics-GU  'A'                          4:41.24    4:37.54  
     1) Rangel, Eric W 13               2) Viteri, Lorenzo G 13           
     3) Rangel, Diego F 14              4) Gottfried, James J 13          
                  37.39   1:16.61 (1:16.61)     1:51.78 (35.17)   2:32.23 (1:15.62)
        3:02.61 (30.38)   3:37.60 (1:05.37)     4:06.09 (28.49)     4:37.54 (59.94)
  4 Team Pittsburgh Elite Aquatics-AM  'B'            4:47.31    4:44.27  
     1) Sivaramakrishnan, Ganesh 14     2) Wang, Daniel 14                
     3) Tudorascu, Andrei 14            4) Zoukovski, Matvey 14           
                  34.64   1:12.03 (1:12.03)     1:49.29 (37.26)   2:33.13 (1:21.10)
        3:03.93 (30.80)   3:41.23 (1:08.10)     4:11.20 (29.97)   4:44.27 (1:03.04)
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic-LE  'B'            4:50.00    4:44.50  
     1) Cho, Iason C 13                 2) Barzellato, Justin D 14        
     3) Szabo, Ruben E 14               4) Tanner, Nolan W 13             
                  34.66   1:11.97 (1:11.97)     1:48.87 (36.90)   2:31.10 (1:19.13)
        3:02.18 (31.08)   3:40.73 (1:09.63)     4:10.73 (30.00)   4:44.50 (1:03.77)
  6 Premier Aquatics-GU  'B'                          5:08.88    5:10.29  
     1) Moore, Harrison P 14            2) Salazar, Pablo J 14            
     3) McCrory, Ryder C 13             4) Sloan, Gage C 13               
                  38.33   1:19.74 (1:19.74)     2:01.14 (41.40)   2:49.41 (1:29.67)
        3:22.98 (33.57)   4:00.89 (1:11.48)     4:33.30 (32.41)   5:10.29 (1:09.40)
 
Boys 14 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:21.57   6/16/2017 Paige M Hetrick, Unat-NI                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              4:31.63    4:23.26  
                  29.02     1:00.93 (31.91)     1:33.99 (33.06)     2:07.81 (33.82)
        2:41.81 (34.00)     3:15.93 (34.12)     3:50.10 (34.17)     4:23.26 (33.16)
  2 Gottfried, James J        13 PACK-GU              4:31.10    4:26.14  
                  29.94     1:02.71 (32.77)     1:36.07 (33.36)     2:09.95 (33.88)
        2:44.36 (34.41)     3:18.55 (34.19)     3:53.17 (34.62)     4:26.14 (32.97)
  3 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              4:28.36    4:26.29  
                  30.15     1:03.40 (33.25)     1:37.06 (33.66)     2:11.70 (34.64)
        2:45.59 (33.89)     3:19.96 (34.37)     3:54.11 (34.15)     4:26.29 (32.18)
  4 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               4:30.35    4:27.80  
                                1:03.03 ( )                             2:11.63 ( )
                                3:20.59 ( )   4:27.80 (1:07.21)                    
  5 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               4:34.04    4:32.15  
                  30.18     1:03.62 (33.44)     1:38.85 (35.23)     2:13.77 (34.92)
        2:49.00 (35.23)     3:23.77 (34.77)     3:58.85 (35.08)     4:32.15 (33.30)
  6 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              4:34.49    4:32.81  
                  29.82     1:02.46 (32.64)     1:36.31 (33.85)     2:11.44 (35.13)
        2:46.19 (34.75)     3:22.04 (35.85)     3:57.16 (35.12)     4:32.81 (35.65)
  7 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              4:50.00    4:36.17  
                  31.13     1:05.10 (33.97)     1:40.30 (35.20)     2:15.44 (35.14)
        2:50.84 (35.40)     3:26.54 (35.70)     4:02.31 (35.77)     4:36.17 (33.86)
  8 Schuster, Zach V          13 UPEAQ-AM             4:46.06    4:45.30  
                  31.80     1:06.51 (34.71)     1:42.59 (36.08)     2:18.70 (36.11)
        2:55.50 (36.80)     3:32.67 (37.17)     4:09.80 (37.13)     4:45.30 (35.50)
  9 Bender, Nathan P          14 GO-LE                4:47.84    4:51.81  
                  31.08     1:07.00 (35.92)     1:43.25 (36.25)     2:20.97 (37.72)
        2:58.47 (37.50)     3:37.11 (38.64)     4:14.98 (37.87)     4:51.81 (36.83)
 
Boys 14 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:21.57   6/16/2017 Paige M Hetrick, Unat-NI                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              4:35.43    4:28.36  
                  30.60     1:04.09 (33.49)     1:38.89 (34.80)     2:13.49 (34.60)
        2:47.67 (34.18)     3:22.06 (34.39)     3:55.82 (33.76)     4:28.36 (32.54)
  2 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              4:39.10    4:28.66  
                  31.38     1:04.77 (33.39)     1:39.20 (34.43)     2:13.53 (34.33)
        2:47.83 (34.30)     3:21.96 (34.13)     3:55.93 (33.97)     4:28.66 (32.73)
  3 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               4:42.90    4:30.35  
                  31.29     1:05.41 (34.12)     1:39.49 (34.08)     2:13.99 (34.50)
        2:48.03 (34.04)     3:22.62 (34.59)     3:56.91 (34.29)     4:30.35 (33.44)
  4 Gottfried, James J        13 PACK-GU              4:32.22    4:31.10  
                  30.83     1:04.87 (34.04)     1:39.27 (34.40)     2:13.94 (34.67)
        2:48.38 (34.44)     3:23.11 (34.73)     3:57.65 (34.54)     4:31.10 (33.45)
  5 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              4:28.80    4:31.63  
                  30.15     1:03.30 (33.15)     1:37.74 (34.44)     2:12.27 (34.53)
        2:47.26 (34.99)     3:22.22 (34.96)     3:56.96 (34.74)     4:31.63 (34.67)
  6 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               4:35.16    4:34.04  
                  29.96     1:04.26 (34.30)     1:39.34 (35.08)     2:14.53 (35.19)
        2:50.36 (35.83)     3:26.07 (35.71)     4:00.87 (34.80)     4:34.04 (33.17)
  7 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              4:36.48    4:34.49  
                  30.51     1:04.21 (33.70)     1:39.44 (35.23)     2:14.62 (35.18)
        2:50.00 (35.38)     3:25.58 (35.58)     4:00.96 (35.38)     4:34.49 (33.53)
  8 Schuster, Zach V          13 UPEAQ-AM             4:41.92    4:46.06  
                  32.77     1:08.19 (35.42)     1:44.12 (35.93)     2:20.59 (36.47)
        2:57.42 (36.83)     3:34.41 (36.99)     4:11.00 (36.59)     4:46.06 (35.06)
  9 Bender, Nathan P          14 GO-LE                4:42.60    4:47.84  
                  31.88     1:07.39 (35.51)     1:44.24 (36.85)     2:21.48 (37.24)
        2:59.11 (37.63)     3:36.34 (37.23)     4:12.87 (36.53)     4:47.84 (34.97)
 10 Boeman, Joris J           13 USC-LE               4:40.00    4:48.74  
                  31.10     1:06.62 (35.52)     1:43.50 (36.88)     2:20.82 (37.32)
        2:57.95 (37.13)     3:36.21 (38.26)     4:13.04 (36.83)     4:48.74 (35.70)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              4:48.41    4:50.00  
                  32.16     1:08.38 (36.22)     1:45.32 (36.94)     2:22.92 (37.60)
        2:59.97 (37.05)     3:37.27 (37.30)     4:14.49 (37.22)     4:50.00 (35.51)
 12 Szabo, Ruben E            14 HEAT-LE              4:42.97    4:54.64  
                  32.32     1:09.26 (36.94)     1:47.31 (38.05)     2:25.81 (38.50)
        3:03.91 (38.10)     3:42.27 (38.36)     4:19.40 (37.13)     4:54.64 (35.24)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jubeck, Zachary D         14 ANSC-AM              4:48.20    4:56.08  
                  33.19     1:10.77 (37.58)     1:49.15 (38.38)     2:26.60 (37.45)
        3:04.73 (38.13)     3:42.59 (37.86)     4:20.19 (37.60)     4:56.08 (35.89)
 14 Cho, Iason C              13 HEAT-LE              4:50.79    4:56.25  
                  32.94     1:10.17 (37.23)     1:47.02 (36.85)     2:25.17 (38.15)
        3:02.35 (37.18)     3:41.24 (38.89)     4:18.70 (37.46)     4:56.25 (37.55)
 15 Griffith, Drew D          13 KW-AM                4:49.30    4:56.28  
                  33.63     1:11.62 (37.99)     1:50.18 (38.56)     2:28.17 (37.99)
        3:06.77 (38.60)     3:44.69 (37.92)     4:21.35 (36.66)     4:56.28 (34.93)
 16 Tanner, Nolan W           13 HEAT-LE              4:47.55    4:57.82  
                  33.33     1:11.82 (38.49)     1:49.54 (37.72)     2:28.07 (38.53)
        3:06.15 (38.08)     3:44.29 (38.14)     4:21.75 (37.46)     4:57.82 (36.07)
 17 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              4:47.40    5:01.12  
                  32.62     1:09.99 (37.37)     1:49.12 (39.13)     2:28.11 (38.99)
        3:07.35 (39.24)     3:46.73 (39.38)     4:25.80 (39.07)     5:01.12 (35.32)
 18 Bernard, Colby J          14 PEAQ-AM              4:50.34    5:02.38  
                  34.22     1:11.34 (37.12)     1:49.43 (38.09)     2:27.75 (38.32)
        3:07.12 (39.37)     3:45.40 (38.28)     4:24.53 (39.13)     5:02.38 (37.85)
 19 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              4:49.77    5:02.52  
                  34.37     1:13.55 (39.18)     1:52.35 (38.80)     2:30.78 (38.43)
        3:08.92 (38.14)     3:47.18 (38.26)     4:25.74 (38.56)     5:02.52 (36.78)
 20 Wallace, Connor W         14 SRST-AM              4:47.22    5:06.15  
                  33.19     1:11.24 (38.05)     1:50.41 (39.17)     2:29.77 (39.36)
        3:08.35 (38.58)     3:49.25 (40.90)     4:28.45 (39.20)     5:06.15 (37.70)
 
Boys 14 & Under 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 9:14.32   6/18/2017 Paige N McCormick, Hudson Explorers        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Ben J              13 GLSS-LE              9:03.28    9:11.33* 
                  30.43     1:04.00 (33.57)     1:38.65 (34.65)     2:12.98 (34.33)
        2:48.04 (35.06)     3:23.06 (35.02)     3:58.50 (35.44)     4:33.45 (34.95)
        5:08.23 (34.78)     5:43.55 (35.32)     6:18.99 (35.44)     6:54.24 (35.25)
        7:29.27 (35.03)     8:03.83 (34.56)     8:38.20 (34.37)     9:11.33 (33.13)
  2 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              9:28.82    9:14.09* 
                  31.52     1:06.20 (34.68)     1:41.47 (35.27)     2:16.68 (35.21)
        2:51.89 (35.21)     3:26.81 (34.92)     4:02.29 (35.48)     4:37.74 (35.45)
        5:13.36 (35.62)     5:48.14 (34.78)     6:22.98 (34.84)     6:57.43 (34.45)
        7:31.86 (34.43)     8:06.20 (34.34)     8:40.26 (34.06)     9:14.09 (33.83)
  3 Gottfried, James J        13 PACK-GU              9:54.61    9:15.77  
                  31.24     1:05.08 (33.84)     1:39.96 (34.88)     2:14.39 (34.43)
        2:49.52 (35.13)     3:23.97 (34.45)     3:59.48 (35.51)     4:34.38 (34.90)
        5:09.87 (35.49)     5:45.22 (35.35)     6:20.78 (35.56)     6:56.18 (35.40)
        7:27.71 (31.53)     8:07.08 (39.37)     8:42.21 (35.13)     9:15.77 (33.56)
  4 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              9:30.67    9:16.27  
                  31.86     1:06.53 (34.67)     1:41.49 (34.96)     2:16.89 (35.40)
        2:52.10 (35.21)     3:27.11 (35.01)     4:02.30 (35.19)     4:37.94 (35.64)
        5:13.19 (35.25)     5:48.23 (35.04)     6:23.12 (34.89)     6:57.90 (34.78)
        7:32.62 (34.72)     8:07.56 (34.94)     8:42.85 (35.29)     9:16.27 (33.42)
  5 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               9:33.56    9:16.51  
                  31.22     1:05.57 (34.35)     1:40.87 (35.30)     2:16.17 (35.30)
        2:51.42 (35.25)     3:26.80 (35.38)     4:01.87 (35.07)     4:37.25 (35.38)
        5:12.60 (35.35)     5:48.19 (35.59)     6:23.37 (35.18)     6:58.68 (35.31)
        7:33.70 (35.02)     8:08.90 (35.20)     8:43.30 (34.40)     9:16.51 (33.21)
  6 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               9:24.86    9:21.46  
                  31.00     1:05.32 (34.32)     1:41.19 (35.87)     2:16.54 (35.35)
        2:52.49 (35.95)     3:27.67 (35.18)     4:04.06 (36.39)     4:39.08 (35.02)
        5:14.91 (35.83)     5:49.94 (35.03)     6:26.48 (36.54)     7:02.03 (35.55)
        7:36.92 (34.89)     8:13.08 (36.16)     8:48.55 (35.47)     9:21.46 (32.91)
  7 Rangel, Diego F           14 PACK-GU              9:21.48    9:37.89  
                  31.44     1:07.22 (35.78)     1:43.05 (35.83)     2:19.84 (36.79)
        2:52.06 (32.22)     3:32.80 (40.74)     4:09.25 (36.45)     4:46.08 (36.83)
        5:22.83 (36.75)     5:59.96 (37.13)     6:36.31 (36.35)     7:13.43 (37.12)
        7:49.86 (36.43)     8:27.00 (37.14)     8:55.95 (28.95)     9:37.89 (41.94)
  8 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE              10:10.46    9:41.28  
                  31.60     1:07.67 (36.07)     1:44.11 (36.44)     2:21.32 (37.21)
        2:58.24 (36.92)     3:35.95 (37.71)     4:12.33 (36.38)     4:49.79 (37.46)
        5:26.75 (36.96)     6:04.36 (37.61)     6:41.38 (37.02)     7:18.98 (37.60)
        7:55.36 (36.38)     8:31.59 (36.23)     9:07.58 (35.99)     9:41.28 (33.70)
  9 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              9:57.85    9:58.85  
                  32.17     1:09.78 (37.61)     1:48.11 (38.33)     2:26.35 (38.24)
        3:04.89 (38.54)     3:43.67 (38.78)     4:21.58 (37.91)     4:59.89 (38.31)
        5:37.24 (37.35)     6:15.20 (37.96)     6:52.88 (37.68)     7:30.85 (37.97)
        8:08.38 (37.53)     8:47.26 (38.88)     9:21.84 (34.58)     9:58.85 (37.01)
 10 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              9:34.99   10:01.58  
                  33.84     1:11.16 (37.32)     1:49.33 (38.17)     2:27.89 (38.56)
        3:06.25 (38.36)     3:44.79 (38.54)     4:23.24 (38.45)     5:02.15 (38.91)
        5:38.76 (36.61)     6:17.50 (38.74)     6:55.39 (37.89)     7:33.38 (37.99)
        8:10.97 (37.59)     8:49.08 (38.11)     9:25.82 (36.74)    10:01.58 (35.76)
 11 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              9:58.68   10:02.20  
                  33.78     1:11.28 (37.50)     1:50.16 (38.88)     2:27.79 (37.63)
        3:06.05 (38.26)     3:44.69 (38.64)     4:23.25 (38.56)     5:01.41 (38.16)
        5:40.10 (38.69)     6:17.88 (37.78)     6:56.06 (38.18)     7:33.85 (37.79)
        8:12.05 (38.20)     8:49.76 (37.71)     9:26.82 (37.06)    10:02.20 (35.38)
 12 Carson, Owen D            12 PWRS-AM              9:37.44   10:04.55  
                  32.44     1:08.49 (36.05)     1:43.26 (34.77)     2:23.90 (40.64)
        3:02.17 (38.27)     3:40.50 (38.33)     4:19.15 (38.65)     4:57.94 (38.79)
        5:36.37 (38.43)     6:15.36 (38.99)     6:54.15 (38.79)     7:33.36 (39.21)
        8:11.88 (38.52)     8:50.29 (38.41)     9:28.30 (38.01)    10:04.55 (36.25)
 13 MacPhail, Quinn S         12 GLSS-LE             10:03.68   10:10.55  
                  34.01     1:12.04 (38.03)     1:50.53 (38.49)     2:28.92 (38.39)
        3:07.54 (38.62)     3:46.17 (38.63)     4:24.96 (38.79)     5:03.79 (38.83)
        5:42.26 (38.47)     6:20.94 (38.68)     6:59.44 (38.50)     7:38.20 (38.76)
        8:16.70 (38.50)     8:55.05 (38.35)     9:33.22 (38.17)    10:10.55 (37.33)
 14 Cimera, Alex J            14 HEAT-LE              9:45.00   10:25.02  
                  34.13     1:13.78 (39.65)     1:53.82 (40.04)     2:33.78 (39.96)
        3:13.27 (39.49)     3:53.41 (40.14)     4:32.66 (39.25)     5:13.23 (40.57)
        5:52.55 (39.32)     6:32.58 (40.03)     7:12.05 (39.47)     7:51.95 (39.90)
        8:31.16 (39.21)     9:10.41 (39.25)     9:47.90 (37.49)    10:25.02 (37.12)
 -- Griffith, Drew D          13 KW-AM               10:04.13        DFS  
 
Boys 14 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:54.75   6/18/2016 Bailey A Bonnett, Fox Chapel               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              5:11.93    4:55.63  
                  31.59     1:08.94 (37.35)     1:47.86 (38.92)     2:26.78 (38.92)
        3:07.80 (41.02)     3:49.86 (42.06)     4:23.24 (33.38)     4:55.63 (32.39)
  2 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              5:02.54    4:58.75  
                  30.97     1:07.73 (36.76)     1:45.42 (37.69)     2:24.22 (38.80)
        3:07.74 (43.52)     3:53.14 (45.40)     4:26.37 (33.23)     4:58.75 (32.38)
  3 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              5:15.99    5:04.36  
                  31.36     1:07.98 (36.62)     1:49.24 (41.26)     2:30.46 (41.22)
        3:13.64 (43.18)     3:55.51 (41.87)     4:30.57 (35.06)     5:04.36 (33.79)
  4 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               5:05.74    5:04.48  
                  32.23     1:09.77 (37.54)     1:50.81 (41.04)     2:30.60 (39.79)
        3:14.68 (44.08)     3:58.19 (43.51)     4:32.36 (34.17)     5:04.48 (32.12)
  5 Gottfried, James J        13 PACK-GU              5:06.48    5:05.22  
                  32.68     1:10.48 (37.80)     1:52.02 (41.54)     2:33.17 (41.15)
        3:15.56 (42.39)     3:59.25 (43.69)     4:32.55 (33.30)     5:05.22 (32.67)
  6 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              5:15.80    5:06.50  
                  32.13     1:09.49 (37.36)     1:50.72 (41.23)     2:30.52 (39.80)
        3:13.95 (43.43)     3:57.88 (43.93)     4:33.55 (35.67)     5:06.50 (32.95)
  7 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               5:07.54    5:07.72  
                  32.18     1:09.39 (37.21)     1:49.22 (39.83)     2:28.07 (38.85)
        3:13.41 (45.34)     4:00.00 (46.59)     4:35.04 (35.04)     5:07.72 (32.68)
  8 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              5:11.32    5:08.58  
                  31.73     1:09.43 (37.70)     1:51.01 (41.58)     2:32.86 (41.85)
        3:15.57 (42.71)     3:58.92 (43.35)     4:34.78 (35.86)     5:08.58 (33.80)
  9 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              5:17.54    5:12.86  
                  33.10     1:12.54 (39.44)     1:55.32 (42.78)     2:35.84 (40.52)
        3:17.53 (41.69)     4:00.71 (43.18)     4:37.48 (36.77)     5:12.86 (35.38)
 10 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              5:20.43    5:26.93  
                  34.11     1:13.80 (39.69)     1:57.61 (43.81)     2:39.85 (42.24)
        3:24.36 (44.51)     4:10.67 (46.31)     4:48.74 (38.07)     5:26.93 (38.19)
 
Boys 14 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:54.75   6/18/2016 Bailey A Bonnett, Fox Chapel               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Neal, Ethan T             14 PEAQ-AM              5:06.24    5:02.54  
                  31.48     1:07.62 (36.14)     1:45.72 (38.10)     2:23.53 (37.81)
        3:07.60 (44.07)     3:53.62 (46.02)     4:28.31 (34.69)     5:02.54 (34.23)
  2 Sterlitz, Parker J        14 FAST-AM              5:15.15    5:04.97  
                  32.50     1:09.18 (36.68)     1:47.45 (38.27)     2:25.19 (37.74)
        3:11.60 (46.41)     3:58.11 (46.51)     4:31.94 (33.83)     5:04.97 (33.03)
  3 Warnagiris, Paul D        14 WST-VA               5:09.31    5:05.74  
                  32.26     1:09.85 (37.59)     1:50.19 (40.34)     2:29.50 (39.31)
        3:13.73 (44.23)     3:58.23 (44.50)     4:33.09 (34.86)     5:05.74 (32.65)
  4 Gottfried, James J        13 PACK-GU              5:19.93    5:06.48  
                  34.08     1:11.59 (37.51)     1:52.92 (41.33)     2:35.10 (42.18)
        3:17.27 (42.17)     3:58.30 (41.03)     4:33.07 (34.77)     5:06.48 (33.41)
  5 Hansen, Levi M            14 CSC-AM               5:27.96    5:07.54  
                  32.21     1:10.04 (37.83)     1:49.10 (39.06)     2:28.57 (39.47)
        3:12.98 (44.41)     3:59.26 (46.28)     4:34.64 (35.38)     5:07.54 (32.90)
  6 Bunker, Aiden L           14 FAST-AM              5:32.42    5:11.32  
                  32.37     1:10.12 (37.75)     1:52.27 (42.15)     2:33.85 (41.58)
        3:16.41 (42.56)     3:59.76 (43.35)     4:37.04 (37.28)     5:11.32 (34.28)
  7 Cappabianca, Vittorio V   14 HEAT-LE              5:02.24    5:11.93  
                  32.91     1:12.18 (39.27)     1:53.97 (41.79)     2:33.97 (40.00)
        3:18.32 (44.35)     4:02.58 (44.26)     4:37.75 (35.17)     5:11.93 (34.18)
  8 Barzellato, Justin D      14 HEAT-LE              5:05.13    5:15.80  
                  33.30     1:13.03 (39.73)     1:54.83 (41.80)     2:34.95 (40.12)
        3:20.10 (45.15)     4:05.00 (44.90)     4:41.48 (36.48)     5:15.80 (34.32)
  9 Gallagher, Alex I         13 HEAT-LE              5:11.35    5:15.99  
                  32.98     1:11.30 (38.32)     1:53.95 (42.65)     2:35.13 (41.18)
        3:20.92 (45.79)     4:04.91 (43.99)     4:41.60 (36.69)     5:15.99 (34.39)
 10 Cucu, Michael             14 GLSS-LE              5:32.27    5:17.54  
                  33.77     1:14.28 (40.51)     1:57.01 (42.73)     2:38.39 (41.38)
        3:19.68 (41.29)     4:02.62 (42.94)     4:41.46 (38.84)     5:17.54 (36.08)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cucu, Alexandru           13 GLSS-LE              5:22.57    5:20.43  
                  34.16     1:14.08 (39.92)     1:57.19 (43.11)     2:37.69 (40.50)
        3:20.78 (43.09)     4:06.32 (45.54)     4:43.88 (37.56)     5:20.43 (36.55)
 12 Sivaramakrishnan, Ganesh  14 PEAQ-AM              5:10.02    5:23.51  
                  32.46     1:12.75 (40.29)     1:56.29 (43.54)     2:40.45 (44.16)
        3:24.29 (43.84)     4:11.37 (47.08)     4:47.24 (35.87)     5:23.51 (36.27)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jubeck, Zachary D         14 ANSC-AM              5:24.70    5:26.37  
                  33.33     1:11.52 (38.19)     1:53.21 (41.69)     2:34.89 (41.68)
        3:23.14 (48.25)     4:12.54 (49.40)     4:49.66 (37.12)     5:26.37 (36.71)
 14 Koloc, Henry T            13 KW-AM                5:17.56    5:28.02  
                  34.53     1:14.01 (39.48)     1:57.84 (43.83)     2:42.09 (44.25)
        3:25.90 (43.81)     4:10.85 (44.95)     4:50.15 (39.30)     5:28.02 (37.87)
 15 Kerrigan, Brian M         14 MRST-LE              5:18.44    5:29.76  
                  34.32     1:16.42 (42.10)     2:01.35 (44.93)     2:41.41 (40.06)
        3:30.39 (48.98)     4:18.92 (48.53)     4:54.64 (35.72)     5:29.76 (35.12)
 16 McCrory, Ryder C          13 PACK-GU              5:36.59    5:30.01  
                  35.22     1:14.61 (39.39)     1:56.46 (41.85)     2:39.20 (42.74)
        3:25.94 (46.74)     4:14.20 (48.26)     4:52.38 (38.18)     5:30.01 (37.63)
 17 Ketler, Andrew S          14 HEAT-LE              5:21.42    5:30.10  
                  32.61     1:11.48 (38.87)     1:58.59 (47.11)     2:41.37 (42.78)
        3:29.14 (47.77)     4:19.68 (50.54)     4:55.21 (35.53)     5:30.10 (34.89)
 18 Cho, Iason C              13 HEAT-LE              5:28.27    5:31.23  
                  35.25     1:17.08 (41.83)     1:59.07 (41.99)     2:40.47 (41.40)
        3:29.18 (48.71)     4:16.95 (47.77)     4:54.63 (37.68)     5:31.23 (36.60)
 19 Warnagiris, Joseph J      11 WST-VA               5:34.18    5:31.62  
                  34.13     1:15.28 (41.15)     1:56.18 (40.90)     2:38.81 (42.63)
        3:28.78 (49.97)     4:19.03 (50.25)     4:55.79 (36.76)     5:31.62 (35.83)
 20 Rangel, Eric W            13 PACK-GU              5:36.59    5:31.64  
                  36.24     1:20.80 (44.56)     2:03.38 (42.58)     2:46.81 (43.43)
        3:32.47 (45.66)     4:18.80 (46.33)     4:55.86 (37.06)     5:31.64 (35.78)
 21 McIntyre, Thomas P        14 RYD-LE               5:23.45    5:32.01  
                  32.77     1:13.40 (40.63)     1:58.61 (45.21)     2:42.86 (44.25)
        3:31.05 (48.19)     4:21.17 (50.12)     4:57.51 (36.34)     5:32.01 (34.50)
 22 Wang, Daniel              14 PEAQ-AM              5:29.39    5:33.87  
                  34.66     1:16.56 (41.90)     1:59.36 (42.80)     2:41.08 (41.72)
        3:28.64 (47.56)     4:16.17 (47.53)     4:55.71 (39.54)     5:33.87 (38.16)
 23 Kemp, Evan C              14 PWRS-AM              5:13.49    5:34.05  
                  32.88     1:13.51 (40.63)     1:57.92 (44.41)     2:41.96 (44.04)
        3:30.04 (48.08)     4:20.25 (50.21)     4:58.80 (38.55)     5:34.05 (35.25)
 24 Bernard, Colby J          14 PEAQ-AM              5:28.97    5:34.40  
                  34.13     1:13.99 (39.86)     1:59.20 (45.21)     2:42.18 (42.98)
        3:30.45 (48.27)     4:19.31 (48.86)     4:57.73 (38.42)     5:34.40 (36.67)
 25 Tanner, Nolan W           13 HEAT-LE              5:28.09    5:45.52  
                  36.09     1:20.05 (43.96)     2:05.55 (45.50)     2:48.76 (43.21)
        3:38.21 (49.45)     4:28.11 (49.90)     5:07.17 (39.06)     5:45.52 (38.35)
 26 Van Voorhis, Connor D     14 RYD-LE               5:26.04    5:48.79  
                  35.33     1:17.56 (42.23)     2:03.24 (45.68)     2:47.43 (44.19)
        3:37.34 (49.91)     4:28.09 (50.75)     5:09.03 (40.94)     5:48.79 (39.76)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:03.20   6/14/2019 Charlie K Clark, VSC  -LE                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               4:06.06    4:03.20* 
                  28.26       59.53 (31.27)     1:30.25 (30.72)     2:01.27 (31.02)
        2:31.85 (30.58)     3:02.92 (31.07)     3:33.73 (30.81)     4:03.20 (29.47)
  2 Schonbachler, Ryan R      19 PEAQ-AM              4:09.98    4:05.97  
                  27.84       58.38 (30.54)     1:28.78 (30.40)     2:00.00 (31.22)
                                3:03.51 ( )     3:35.58 (32.07)     4:05.97 (30.39)
  3 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                4:17.18    4:11.25  
                  28.96     1:00.04 (31.08)     1:31.53 (31.49)     2:03.32 (31.79)
        2:35.34 (32.02)     3:08.06 (32.72)     3:39.41 (31.35)     4:11.25 (31.84)
  4 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE               4:26.20    4:18.53  
                  30.12     1:03.50 (33.38)     1:36.54 (33.04)     2:09.84 (33.30)
        2:43.56 (33.72)     3:16.65 (33.09)     3:48.37 (31.72)     4:18.53 (30.16)
  5 Christian, Brandon A      21 CM-WV                4:21.94    4:18.63  
                  29.65     1:02.27 (32.62)     1:35.04 (32.77)     2:08.36 (33.32)
        2:42.12 (33.76)     3:15.22 (33.10)     3:48.05 (32.83)     4:18.63 (30.58)
  6 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              4:25.34    4:20.13  
                  28.68     1:00.28 (31.60)     1:32.98 (32.70)     2:06.64 (33.66)
        2:40.92 (34.28)     3:14.22 (33.30)     3:48.88 (34.66)     4:20.13 (31.25)
  7 Grimenstein, Michael J    16 PEAQ-AM              4:21.39    4:24.60  
                  30.21     1:03.08 (32.87)     1:36.79 (33.71)     2:11.37 (34.58)
        2:45.03 (33.66)     3:18.81 (33.78)     3:52.02 (33.21)     4:24.60 (32.58)
  8 Holmes, Andrew K          15 JCCS-AM              4:27.79    4:24.68  
                  29.15     1:01.62 (32.47)     1:35.13 (33.51)     2:09.92 (34.79)
        2:44.61 (34.69)     3:19.40 (34.79)     3:52.85 (33.45)     4:24.68 (31.83)
  9 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE             4:33.05    4:29.22  
                  30.13     1:03.98 (33.85)     1:37.73 (33.75)     2:12.23 (34.50)
        2:46.29 (34.06)     3:20.95 (34.66)     3:55.16 (34.21)     4:29.22 (34.06)
 10 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI              4:32.60    4:32.83  
                  30.78     1:03.96 (33.18)     1:37.79 (33.83)     2:11.84 (34.05)
        2:47.02 (35.18)     3:21.97 (34.95)     3:57.90 (35.93)     4:32.83 (34.93)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:03.20   6/14/2019 Charlie K Clark, VSC  -LE                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               4:05.33    4:06.06  
                  28.73       59.28 (30.55)     1:30.75 (31.47)     2:01.78 (31.03)
        2:33.51 (31.73)     3:04.90 (31.39)     3:36.49 (31.59)     4:06.06 (29.57)
  2 Schonbachler, Ryan R      19 PEAQ-AM              4:03.96    4:09.98  
                  27.83       58.39 (30.56)     1:29.98 (31.59)     2:01.65 (31.67)
        2:33.80 (32.15)     3:06.00 (32.20)     3:38.93 (32.93)     4:09.98 (31.05)
  3 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                4:03.79    4:17.18  
                  29.66     1:02.19 (32.53)     1:34.47 (32.28)     2:07.08 (32.61)
        2:39.62 (32.54)     3:13.22 (33.60)     3:45.82 (32.60)     4:17.18 (31.36)
  4 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM              4:17.26    4:18.91  
                  29.32     1:02.04 (32.72)     1:35.40 (33.36)     2:09.33 (33.93)
        2:42.59 (33.26)     3:15.78 (33.19)     3:47.95 (32.17)     4:18.91 (30.96)
  5 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM              4:03.55    4:21.04  
                  30.26     1:04.19 (33.93)     1:37.84 (33.65)     2:11.76 (33.92)
        2:44.76 (33.00)     3:17.39 (32.63)     3:49.98 (32.59)     4:21.04 (31.06)
  6 Grimenstein, Michael J    16 PEAQ-AM              4:27.12    4:21.39  
                  30.66     1:03.53 (32.87)     1:36.54 (33.01)     2:09.56 (33.02)
        2:42.27 (32.71)     3:16.23 (33.96)     3:49.24 (33.01)     4:21.39 (32.15)
  7 Christian, Brandon A      21 CM-WV                4:08.95    4:21.94  
                  30.04     1:03.42 (33.38)     1:37.25 (33.83)     2:11.70 (34.45)
        2:44.85 (33.15)     3:18.23 (33.38)     3:51.01 (32.78)     4:21.94 (30.93)
  8 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE              4:07.24    4:22.72  
                  30.22     1:03.88 (33.66)     1:37.85 (33.97)     2:11.92 (34.07)
        2:44.96 (33.04)     3:17.78 (32.82)     3:50.36 (32.58)     4:22.72 (32.36)
  9 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM              4:10.46    4:23.48  
                  29.88     1:03.04 (33.16)     1:36.64 (33.60)     2:10.90 (34.26)
        2:43.41 (32.51)     3:16.87 (33.46)     3:49.93 (33.06)     4:23.48 (33.55)
 10 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              4:16.12    4:25.34  
                  30.02     1:03.85 (33.83)     1:37.81 (33.96)     2:11.38 (33.57)
        2:44.61 (33.23)     3:18.76 (34.15)     3:52.34 (33.58)     4:25.34 (33.00)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE               4:29.61    4:26.20  
                  29.93     1:03.33 (33.40)     1:37.57 (34.24)     2:12.49 (34.92)
        2:47.15 (34.66)     3:21.93 (34.78)     3:53.77 (31.84)     4:26.20 (32.43)
 12 Holmes, Andrew K          15 JCCS-AM              4:30.68    4:27.79  
                  30.47     1:03.96 (33.49)     1:38.94 (34.98)     2:13.92 (34.98)
        2:48.11 (34.19)     3:22.26 (34.15)     3:55.44 (33.18)     4:27.79 (32.35)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI              4:25.71    4:32.60  
                  31.69     1:05.99 (34.30)     1:40.55 (34.56)     2:14.89 (34.34)
        2:49.39 (34.50)     3:23.52 (34.13)     3:58.66 (35.14)     4:32.60 (33.94)
 14 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE             4:27.66    4:33.05  
                  30.32     1:04.59 (34.27)     1:38.28 (33.69)     2:12.58 (34.30)
        2:47.85 (35.27)     3:22.85 (35.00)     3:58.13 (35.28)     4:33.05 (34.92)
 15 Grahor, Alexander J       17 ANSC-AM              4:20.98    4:33.44  
                  32.08     1:06.39 (34.31)     1:41.04 (34.65)     2:16.47 (35.43)
        2:51.08 (34.61)     3:25.80 (34.72)     4:00.10 (34.30)     4:33.44 (33.34)
 16 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              4:29.94    4:33.54  
                  31.23     1:05.33 (34.10)     1:40.04 (34.71)     2:15.20 (35.16)
        2:50.55 (35.35)     3:25.26 (34.71)     3:59.35 (34.09)     4:33.54 (34.19)
 17 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE              4:20.18    4:34.16  
                  30.35     1:04.12 (33.77)     1:38.68 (34.56)     2:13.35 (34.67)
        2:48.41 (35.06)     3:23.67 (35.26)     3:59.64 (35.97)     4:34.16 (34.52)
 18 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM              4:24.28    4:34.62  
                  30.77     1:04.10 (33.33)     1:38.33 (34.23)     2:14.01 (35.68)
        2:49.86 (35.85)     3:25.38 (35.52)     4:00.21 (34.83)     4:34.62 (34.41)
 19 Butler, Michael J         16 UGLSS-LE             4:27.83    4:35.13  
                  30.96     1:05.55 (34.59)     1:40.68 (35.13)     2:15.82 (35.14)
        2:51.08 (35.26)     3:26.25 (35.17)     4:01.07 (34.82)     4:35.13 (34.06)
 20 Baker, Troy J             19 VICT-NI              4:29.33    4:35.44  
                  31.58     1:06.82 (35.24)     1:42.52 (35.70)     2:18.49 (35.97)
        2:51.92 (33.43)     3:26.87 (34.95)     4:02.32 (35.45)     4:35.44 (33.12)
 21 McCutchan, Frank R        15 CM-WV                4:19.27    4:37.81  
                  32.76     1:08.57 (35.81)     1:44.28 (35.71)     2:19.91 (35.63)
        2:55.40 (35.49)     3:30.72 (35.32)     4:05.12 (34.40)     4:37.81 (32.69)
 22 Murphey, Teddy R          17 PWRS-AM              4:19.96    4:39.55  
                  31.67     1:07.12 (35.45)     1:43.47 (36.35)     2:19.82 (36.35)
        2:55.74 (35.92)     3:31.96 (36.22)     4:06.78 (34.82)     4:39.55 (32.77)
 23 McBeth, Conner A          16 MOON-AM              4:27.26    4:40.24  
                  31.74     1:06.55 (34.81)     1:41.73 (35.18)     2:16.65 (34.92)
        2:52.17 (35.52)     3:28.49 (36.32)     4:05.13 (36.64)     4:40.24 (35.11)
 24 Deemer, Alex W            18 LESD-LE              4:14.41    4:40.38  
                  32.02     1:06.03 (34.01)     1:41.76 (35.73)     2:17.39 (35.63)
        2:53.18 (35.79)     3:28.49 (35.31)     4:04.79 (36.30)     4:40.38 (35.59)
 25 Titus, Zach E             17 PWRS-AM              4:19.43    4:40.73  
                  30.69     1:05.43 (34.74)     1:40.84 (35.41)     2:16.91 (36.07)
        2:53.72 (36.81)     3:29.78 (36.06)     4:05.94 (36.16)     4:40.73 (34.79)
 26 Ehling, John W            18 ANSC-AM              4:17.98    4:41.02  
                  32.47     1:08.02 (35.55)     1:44.66 (36.64)     2:21.24 (36.58)
        2:56.83 (35.59)     3:32.33 (35.50)     4:07.58 (35.25)     4:41.02 (33.44)
 27 Compton, Timothy B        16 ANSC-AM              4:14.05    4:41.35  
                  32.19     1:07.71 (35.52)     1:43.71 (36.00)     2:20.68 (36.97)
        2:56.10 (35.42)     3:32.95 (36.85)     4:08.56 (35.61)     4:41.35 (32.79)
 28 Doerrer, Tyler N          19 HEAT-LE              4:10.05    4:47.36  
                  29.45     1:03.62 (34.17)     1:39.95 (36.33)     2:17.35 (37.40)
        2:54.97 (37.62)     3:33.08 (38.11)     4:10.22 (37.14)     4:47.36 (37.14)
 29 Trattner, Tate C          16 HEAT-LE              4:23.86    4:47.47  
                  32.31     1:08.23 (35.92)     1:45.02 (36.79)     2:21.92 (36.90)
        2:58.50 (36.58)     3:35.03 (36.53)     4:11.72 (36.69)     4:47.47 (35.75)
 30 Sitton, Jackson R         17 WST-VA               4:21.40    4:50.00  
                  31.59     1:06.49 (34.90)     1:42.69 (36.20)     2:20.45 (37.76)
        2:57.89 (37.44)     3:35.26 (37.37)     4:12.93 (37.67)     4:50.00 (37.07)
 
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 8:40.30   6/17/2018 Ryan R Schonbachler, UTPIT-AM              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               8:29.12    8:28.70* 
                  29.43     1:01.15 (31.72)     1:33.74 (32.59)     2:06.14 (32.40)
        2:38.28 (32.14)     3:10.80 (32.52)     3:43.05 (32.25)     4:15.06 (32.01)
        4:46.81 (31.75)     5:18.71 (31.90)     5:50.76 (32.05)     6:22.94 (32.18)
        6:55.16 (32.22)     7:27.23 (32.07)     7:58.91 (31.68)     8:28.70 (29.79)
  2 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               8:41.30    8:57.80  
                  26.27     1:02.62 (36.35)     1:35.90 (33.28)     2:10.12 (34.22)
        2:44.00 (33.88)     3:18.21 (34.21)     3:49.66 (31.45)     4:26.75 (37.09)
        5:01.03 (34.28)     5:35.51 (34.48)     6:10.03 (34.52)     6:44.44 (34.41)
        7:14.34 (29.90)     7:53.34 (39.00)     8:26.68 (33.34)     8:57.80 (31.12)
  3 Christian, Brandon A      21 CM-WV                8:37.21    8:58.62  
                  30.41     1:04.20 (33.79)     1:39.16 (34.96)     2:14.12 (34.96)
        2:49.25 (35.13)     3:24.06 (34.81)     3:58.80 (34.74)     4:33.55 (34.75)
        5:07.28 (33.73)     5:41.32 (34.04)     6:15.30 (33.98)     6:49.46 (34.16)
        7:22.55 (33.09)     7:55.92 (33.37)     8:28.23 (32.31)     8:58.62 (30.39)
  4 Butler, Michael J         16 UGLSS-LE             9:00.74    9:05.62  
                  30.52     1:04.56 (34.04)     1:39.10 (34.54)     2:13.94 (34.84)
        2:48.82 (34.88)     3:23.41 (34.59)     3:57.80 (34.39)     4:32.38 (34.58)
        5:06.14 (33.76)     5:41.00 (34.86)     6:15.41 (34.41)     6:49.69 (34.28)
        7:23.94 (34.25)     7:57.97 (34.03)     8:32.58 (34.61)     9:05.62 (33.04)
  5 Crossing, Alex            15 VICT-NI              9:30.34    9:09.14  
                  30.93     1:05.37 (34.44)     1:40.21 (34.84)     2:15.42 (35.21)
        2:50.39 (34.97)     3:25.29 (34.90)     4:00.11 (34.82)     4:35.39 (35.28)
        5:10.16 (34.77)     5:45.30 (35.14)     6:19.70 (34.40)     6:54.46 (34.76)
        7:28.86 (34.40)     8:03.33 (34.47)     8:35.75 (32.42)     9:09.14 (33.39)
  6 Grimenstein, Michael J    16 PEAQ-AM              9:24.68    9:11.99  
                  31.18     1:05.21 (34.03)     1:39.75 (34.54)     2:14.86 (35.11)
        2:49.35 (34.49)     3:24.26 (34.91)     3:59.74 (35.48)     4:34.83 (35.09)
        5:10.05 (35.22)     5:44.85 (34.80)     6:19.74 (34.89)     6:55.00 (35.26)
        7:29.65 (34.65)     8:04.48 (34.83)     8:38.65 (34.17)     9:11.99 (33.34)
  7 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE              9:05.84    9:15.54  
                  30.76     1:04.56 (33.80)     1:39.35 (34.79)     2:14.11 (34.76)
        2:49.51 (35.40)     3:24.62 (35.11)     4:00.23 (35.61)     4:35.48 (35.25)
        5:11.58 (36.10)     5:46.63 (35.05)     6:22.72 (36.09)     6:57.62 (34.90)
        7:33.32 (35.70)     8:07.88 (34.56)     8:42.06 (34.18)     9:15.54 (33.48)
  8 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              8:57.18    9:16.17  
                  30.78     1:04.59 (33.81)     1:39.22 (34.63)     2:13.99 (34.77)
        2:49.08 (35.09)     3:24.54 (35.46)     3:59.17 (34.63)     4:34.23 (35.06)
        5:10.02 (35.79)     5:46.24 (36.22)     6:22.75 (36.51)     6:58.93 (36.18)
        7:34.77 (35.84)     8:09.75 (34.98)     8:43.71 (33.96)     9:16.17 (32.46)
  9 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              9:15.34    9:18.17  
                  31.11     1:04.71 (33.60)     1:39.26 (34.55)     2:14.33 (35.07)
        2:49.53 (35.20)     3:24.76 (35.23)     4:00.21 (35.45)     4:35.65 (35.44)
        5:11.63 (35.98)     5:47.50 (35.87)     6:23.11 (35.61)     6:58.42 (35.31)
        7:33.27 (34.85)     8:08.38 (35.11)     8:43.68 (35.30)     9:18.17 (34.49)
 10 Herman, Nathan M          17 ULESD-LE             9:04.59    9:19.39  
                  30.34     1:03.96 (33.62)     1:38.11 (34.15)     2:12.24 (34.13)
        2:46.89 (34.65)     3:23.24 (36.35)     3:59.89 (36.65)     4:36.12 (36.23)
        5:13.08 (36.96)     5:49.27 (36.19)     6:25.94 (36.67)     7:01.51 (35.57)
        7:36.82 (35.31)     8:11.47 (34.65)     8:45.78 (34.31)     9:19.39 (33.61)
 11 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM              9:24.63    9:19.63  
                  31.10     1:04.59 (33.49)     1:39.48 (34.89)     2:14.80 (35.32)
        2:50.59 (35.79)     3:26.44 (35.85)     4:03.12 (36.68)     4:38.94 (35.82)
        5:15.06 (36.12)     5:50.40 (35.34)     6:25.88 (35.48)     7:01.30 (35.42)
        7:36.10 (34.80)     8:11.51 (35.41)     8:46.43 (34.92)     9:19.63 (33.20)
 12 Bednar, Michael A         16 GLSS-LE              9:14.48    9:19.96  
                  30.92     1:05.04 (34.12)     1:39.71 (34.67)     2:15.06 (35.35)
        2:50.56 (35.50)     3:25.98 (35.42)     4:02.36 (36.38)     4:38.48 (36.12)
        5:14.22 (35.74)     5:50.18 (35.96)     6:26.15 (35.97)     7:02.00 (35.85)
        7:37.26 (35.26)     8:12.45 (35.19)     8:47.16 (34.71)     9:19.96 (32.80)
 13 Holmes, Andrew K          15 JCCS-AM              9:19.96    9:28.88  
                  30.81     1:05.25 (34.44)     1:40.51 (35.26)     2:16.50 (35.99)
        2:52.09 (35.59)     3:29.09 (37.00)                             4:41.62 ( )
        5:18.29 (36.67)     5:55.08 (36.79)     6:31.10 (36.02)     7:07.59 (36.49)
        7:43.28 (35.69)     8:18.45 (35.17)     8:54.06 (35.61)     9:28.88 (34.82)
 14 Shaker, Isaac V           16 STRS-LE              9:27.49    9:30.85  
                  32.22     1:08.13 (35.91)     1:44.31 (36.18)     2:20.64 (36.33)
        2:56.61 (35.97)     3:32.59 (35.98)     4:08.48 (35.89)     4:44.60 (36.12)
        5:20.78 (36.18)     5:57.50 (36.72)     6:33.37 (35.87)     7:09.70 (36.33)
        7:45.60 (35.90)     8:21.27 (35.67)     8:56.08 (34.81)     9:30.85 (34.77)
 15 Baker, Troy J             19 VICT-NI              9:25.86    9:36.79  
                  32.25     1:07.96 (35.71)     1:44.43 (36.47)     2:21.07 (36.64)
        2:57.48 (36.41)     3:34.12 (36.64)     4:10.51 (36.39)     4:46.15 (35.64)
        5:22.17 (36.02)     5:59.38 (37.21)     6:35.28 (35.90)     7:11.99 (36.71)
        7:48.22 (36.23)     8:25.64 (37.42)     9:01.98 (36.34)     9:36.79 (34.81)
 16 Napholz, Trent G          17 CCS-LE               9:23.59    9:39.25  
                  30.62     1:05.64 (35.02)     1:41.83 (36.19)     2:19.08 (37.25)
        2:55.88 (36.80)     3:32.29 (36.41)     4:08.87 (36.58)     4:46.15 (37.28)
        5:23.29 (37.14)     6:00.26 (36.97)     6:36.96 (36.70)     7:13.61 (36.65)
        7:50.32 (36.71)     8:27.32 (37.00)     9:04.33 (37.01)     9:39.25 (34.92)
 17 Aruskevicius, Chase C     16 AAC-LE               9:27.22    9:49.49  
                  33.16     1:09.15 (35.99)     1:45.78 (36.63)     2:22.72 (36.94)
        2:59.64 (36.92)     3:36.46 (36.82)     4:13.78 (37.32)     4:50.25 (36.47)
        5:27.17 (36.92)     6:04.55 (37.38)     6:43.49 (38.94)     7:21.07 (37.58)
        7:57.97 (36.90)     8:35.69 (37.72)     9:13.39 (37.70)     9:49.49 (36.10)
 18 Fincke, Garrett G         16 PEAQ-AM              9:21.09    9:57.68  
                  32.44     1:07.98 (35.54)     1:44.97 (36.99)     2:22.36 (37.39)
        3:00.28 (37.92)     3:37.95 (37.67)     4:15.37 (37.42)     4:53.58 (38.21)
        5:31.72 (38.14)     6:09.32 (37.60)     6:48.21 (38.89)     7:26.55 (38.34)
        8:04.86 (38.31)     8:42.49 (37.63)     9:20.54 (38.05)     9:57.68 (37.14)
 -- Olsavsky, Austin C        18 MRST-LE              9:28.38        DFS  
 
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 16:05.95   6/14/2018 Aaron L Sett, UTPIT-AM                    
 Pool Record: ! 15:41.43   3/31/2016 Matthew K Anderson, Indiana Univ          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schonbachler, Ryan R      19 PEAQ-AM             16:04.96   16:23.30  
                  28.19       59.29 (31.10)     1:31.48 (32.19)     2:03.66 (32.18)
        2:35.92 (32.26)     3:08.26 (32.34)     3:40.57 (32.31)     4:13.32 (32.75)
        4:46.10 (32.78)     5:19.08 (32.98)     5:52.40 (33.32)     6:25.54 (33.14)
        6:58.90 (33.36)     7:31.64 (32.74)     8:04.59 (32.95)     8:37.82 (33.23)
        9:11.38 (33.56)     9:44.81 (33.43)    10:18.51 (33.70)    10:52.04 (33.53)
       11:25.43 (33.39)    11:58.90 (33.47)    12:32.54 (33.64)    13:06.22 (33.68)
       13:39.65 (33.43)    14:13.56 (33.91)    14:46.06 (32.50)    15:20.27 (34.21)
       15:53.63 (33.36)    16:23.30 (29.67)                                        
  2 Chimes, Eric C            18 CSI-LE              16:25.64   16:36.91  
                  29.45     1:01.61 (32.16)     1:34.78 (33.17)     2:08.04 (33.26)
        2:41.51 (33.47)     3:14.99 (33.48)     3:48.40 (33.41)     4:22.35 (33.95)
        4:55.64 (33.29)     5:29.34 (33.70)     6:03.30 (33.96)     6:36.97 (33.67)
        7:10.53 (33.56)     7:44.25 (33.72)     8:18.21 (33.96)     8:52.05 (33.84)
        9:25.70 (33.65)     9:59.20 (33.50)    10:32.67 (33.47)    11:06.27 (33.60)
       11:39.57 (33.30)    12:13.03 (33.46)    12:46.66 (33.63)    13:20.15 (33.49)
       13:53.92 (33.77)    14:27.42 (33.50)    15:00.43 (33.01)    15:33.60 (33.17)
       16:06.02 (32.42)    16:36.91 (30.89)                                        
  3 Podrez, Alex E            16 GLSS-LE             16:34.81   17:02.23  
                  29.18     1:01.86 (32.68)     1:35.16 (33.30)     2:09.18 (34.02)
        2:42.96 (33.78)     3:16.88 (33.92)     3:50.89 (34.01)     4:24.94 (34.05)
        4:59.24 (34.30)     5:33.44 (34.20)     6:07.71 (34.27)     6:42.10 (34.39)
        7:16.64 (34.54)     7:50.92 (34.28)     8:24.24 (33.32)     8:59.63 (35.39)
        9:34.25 (34.62)    10:08.75 (34.50)    10:43.09 (34.34)    11:17.85 (34.76)
       11:52.27 (34.42)    12:26.85 (34.58)    13:01.16 (34.31)    13:35.96 (34.80)
       14:10.42 (34.46)    14:45.05 (34.63)    15:19.55 (34.50)    15:54.39 (34.84)
       16:28.95 (34.56)    17:02.23 (33.28)                                        
  4 Herman, Nathan M          17 ULESD-LE                  NT   17:25.32  
                  29.32     1:03.15 (33.83)     1:36.86 (33.71)     2:11.49 (34.63)
        2:45.71 (34.22)     3:20.52 (34.81)     3:55.32 (34.80)     4:30.58 (35.26)
        5:05.31 (34.73)     5:41.37 (36.06)     6:17.53 (36.16)     6:53.73 (36.20)
        7:29.72 (35.99)     8:06.11 (36.39)     8:41.38 (35.27)     9:17.04 (35.66)
        9:51.94 (34.90)    10:27.49 (35.55)    11:02.20 (34.71)    11:37.30 (35.10)
       12:11.50 (34.20)    12:46.87 (35.37)    13:21.23 (34.36)    13:56.35 (35.12)
       14:31.00 (34.65)    15:07.17 (36.17)    15:42.09 (34.92)    16:17.62 (35.53)
       16:51.76 (34.14)    17:25.32 (33.56)                                        
  5 Dietz, William R          15 LESD-LE                   NT   17:30.60  
                  31.62     1:06.54 (34.92)     1:42.46 (35.92)     2:18.06 (35.60)
        2:54.23 (36.17)     3:29.38 (35.15)     4:04.88 (35.50)     4:40.26 (35.38)
        5:15.96 (35.70)     5:51.36 (35.40)     6:26.97 (35.61)     7:02.25 (35.28)
        7:38.19 (35.94)     8:12.69 (34.50)     8:47.97 (35.28)     9:22.53 (34.56)
        9:57.68 (35.15)    10:32.35 (34.67)    11:07.22 (34.87)    11:42.29 (35.07)
       12:17.72 (35.43)    12:52.14 (34.42)    13:27.42 (35.28)    14:02.32 (34.90)
       14:37.25 (34.93)    15:12.27 (35.02)    15:47.52 (35.25)    16:22.28 (34.76)
       16:56.64 (34.36)    17:30.60 (33.96)                                        
  6 McCutchan, Frank R        15 CM-WV                     NT   17:37.69  
                  31.81     1:06.89 (35.08)     1:42.38 (35.49)     2:18.49 (36.11)
        2:54.44 (35.95)     3:30.05 (35.61)     4:05.84 (35.79)     4:41.52 (35.68)
        5:17.02 (35.50)     5:52.78 (35.76)     6:28.45 (35.67)     7:03.94 (35.49)
        7:39.13 (35.19)     8:14.72 (35.59)     8:50.18 (35.46)     9:25.51 (35.33)
       10:00.42 (34.91)    10:35.73 (35.31)    11:11.02 (35.29)    11:46.27 (35.25)
       12:21.70 (35.43)    12:56.88 (35.18)    13:32.12 (35.24)    14:07.14 (35.02)
       14:42.72 (35.58)    15:18.20 (35.48)    15:53.27 (35.07)    16:28.57 (35.30)
       17:03.62 (35.05)    17:37.69 (34.07)                                        
  7 Shaker, Isaac V           16 STRS-LE             18:07.30   17:40.18  
                  31.28     1:06.44 (35.16)     1:41.99 (35.55)     2:17.50 (35.51)
        2:53.12 (35.62)     3:29.04 (35.92)     4:04.50 (35.46)     4:40.40 (35.90)
        5:15.84 (35.44)     5:51.06 (35.22)     6:26.61 (35.55)     7:01.77 (35.16)
        7:37.35 (35.58)     8:12.84 (35.49)     8:48.09 (35.25)     9:24.13 (36.04)
        9:59.94 (35.81)    10:35.16 (35.22)    11:10.92 (35.76)    11:46.99 (36.07)
       12:22.56 (35.57)    12:59.19 (36.63)    13:35.22 (36.03)    14:11.21 (35.99)
       14:47.23 (36.02)    15:22.64 (35.41)    15:58.13 (35.49)    16:33.47 (35.34)
       17:08.61 (35.14)    17:40.18 (31.57)                                        
  8 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE             17:36.69   17:44.92  
                  30.85     1:05.26 (34.41)     1:40.24 (34.98)     2:15.50 (35.26)
        2:50.81 (35.31)     3:26.55 (35.74)     4:01.83 (35.28)     4:37.78 (35.95)
        5:13.18 (35.40)     5:48.79 (35.61)     6:24.40 (35.61)     7:00.20 (35.80)
        7:35.63 (35.43)     8:11.61 (35.98)     8:47.00 (35.39)     9:22.35 (35.35)
        9:57.78 (35.43)    10:33.57 (35.79)    11:09.31 (35.74)    11:44.91 (35.60)
       12:20.84 (35.93)    12:56.88 (36.04)    13:33.06 (36.18)    14:09.22 (36.16)
       14:45.50 (36.28)    15:21.94 (36.44)    15:58.37 (36.43)    16:34.45 (36.08)
       17:10.54 (36.09)    17:44.92 (34.38)                                        
  9 Christian, Brandon A      21 CM-WV               16:51.41   18:02.35  
                  33.02     1:09.90 (36.88)     1:47.79 (37.89)     2:25.51 (37.72)
        3:03.74 (38.23)     3:41.37 (37.63)     4:19.96 (38.59)     4:57.99 (38.03)
        5:35.96 (37.97)     6:13.62 (37.66)     6:49.08 (35.46)     7:25.62 (36.54)
        8:02.13 (36.51)     8:38.81 (36.68)     9:15.63 (36.82)     9:52.20 (36.57)
       10:28.43 (36.23)    11:05.27 (36.84)    11:42.00 (36.73)    12:18.50 (36.50)
       12:53.13 (34.63)    13:28.40 (35.27)    14:04.26 (35.86)    14:39.55 (35.29)
       15:14.81 (35.26)    15:49.04 (34.23)    16:23.47 (34.43)    16:57.81 (34.34)
       17:31.48 (33.67)    18:02.35 (30.87)                                        
 10 Holmes, Andrew K          15 JCCS-AM             17:56.75   18:05.99  
                  30.70     1:04.74 (34.04)     1:40.29 (35.55)     2:15.63 (35.34)
        2:51.30 (35.67)     3:26.84 (35.54)     4:02.76 (35.92)     4:38.41 (35.65)
        5:13.86 (35.45)     5:49.38 (35.52)     6:25.23 (35.85)     7:00.92 (35.69)
        7:37.26 (36.34)     8:13.28 (36.02)     8:43.66 (30.38)     9:26.29 (42.63)
       10:03.08 (36.79)    10:39.46 (36.38)    11:16.36 (36.90)    11:53.63 (37.27)
       12:31.01 (37.38)    13:08.00 (36.99)    13:46.02 (38.02)    14:23.07 (37.05)
       15:00.49 (37.42)    15:38.00 (37.51)    16:15.27 (37.27)    16:53.27 (38.00)
       17:29.96 (36.69)    18:05.99 (36.03)                                        
 11 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM             17:38.79   18:15.25  
                  29.80     1:03.80 (34.00)     1:38.36 (34.56)     2:14.71 (36.35)
        2:51.23 (36.52)     3:28.49 (37.26)     4:05.70 (37.21)     4:43.54 (37.84)
        5:14.19 (30.65)     5:58.15 (43.96)     6:35.37 (37.22)     7:13.36 (37.99)
        7:50.46 (37.10)     8:28.33 (37.87)     9:04.38 (36.05)     9:41.41 (37.03)
       10:18.27 (36.86)    10:56.06 (37.79)    11:32.88 (36.82)    12:10.31 (37.43)
       12:47.10 (36.79)    13:24.26 (37.16)    14:02.20 (37.94)    14:39.21 (37.01)
       15:15.31 (36.10)    15:51.70 (36.39)    16:28.47 (36.77)    17:04.99 (36.52)
       17:40.48 (35.49)    18:15.25 (34.77)                                        
 12 Fincke, Garrett G         16 PEAQ-AM             17:57.30   18:49.35  
                  32.20     1:07.95 (35.75)     1:43.74 (35.79)     2:20.75 (37.01)
        2:57.73 (36.98)     3:35.13 (37.40)     4:12.44 (37.31)     4:50.50 (38.06)
        5:27.81 (37.31)     6:05.81 (38.00)     6:43.75 (37.94)     7:21.86 (38.11)
        7:59.39 (37.53)     8:37.96 (38.57)     9:16.17 (38.21)     9:54.87 (38.70)
       10:33.33 (38.46)    11:12.09 (38.76)    11:50.18 (38.09)    12:28.85 (38.67)
       13:07.09 (38.24)    13:45.71 (38.62)    14:23.97 (38.26)    15:02.33 (38.36)
       15:40.38 (38.05)    16:19.01 (38.63)    16:57.09 (38.08)    17:34.59 (37.50)
       18:12.19 (37.60)    18:49.35 (37.16)                                        
 13 Klein, Shawn Luke         20 LESD-LE             18:11.69   21:44.25  
                  35.48     1:15.56 (40.08)     1:56.43 (40.87)     2:38.61 (42.18)
        3:21.31 (42.70)     4:04.68 (43.37)     4:47.74 (43.06)     5:32.07 (44.33)
        6:15.83 (43.76)     7:00.33 (44.50)     7:44.19 (43.86)     8:29.04 (44.85)
        9:13.22 (44.18)     9:58.42 (45.20)    10:42.71 (44.29)    11:26.51 (43.80)
       12:10.06 (43.55)    12:54.52 (44.46)    13:37.81 (43.29)    14:21.51 (43.70)
       15:05.43 (43.92)    15:50.20 (44.77)    16:34.57 (44.37)    17:19.50 (44.93)
       18:04.13 (44.63)    18:49.16 (45.03)    19:34.03 (44.87)    20:18.94 (44.91)
       21:01.80 (42.86)    21:44.25 (42.45)                                        
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:35.59   6/17/2017 Nate K Carr, UCM-WV                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              4:44.14    4:29.13* 
                  28.37     1:00.56 (32.19)     1:37.34 (36.78)     2:12.08 (34.74)
        2:49.07 (36.99)     3:26.81 (37.74)     3:58.67 (31.86)     4:29.13 (30.46)
  2 Dixon, David A            20 CM-WV                4:45.34    4:39.05  
                  28.99     1:00.54 (31.55)     1:36.95 (36.41)     2:13.24 (36.29)
        2:54.77 (41.53)     3:36.19 (41.42)     4:08.77 (32.58)     4:39.05 (30.28)
  3 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               4:47.11    4:39.42  
                  28.70     1:01.40 (32.70)     1:39.47 (38.07)     2:15.86 (36.39)
        2:56.05 (40.19)     3:36.53 (40.48)     4:08.93 (32.40)     4:39.42 (30.49)
  4 Podrez, Alex E            16 GLSS-LE              4:49.02    4:40.64  
                  29.59     1:03.23 (33.64)     1:39.66 (36.43)     2:15.28 (35.62)
        2:55.49 (40.21)     3:36.06 (40.57)     4:09.83 (33.77)     4:40.64 (30.81)
  5 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM              4:51.10    4:43.11  
                  29.76     1:03.43 (33.67)     1:41.60 (38.17)     2:19.64 (38.04)
        2:57.58 (37.94)     3:36.27 (38.69)     4:10.47 (34.20)     4:43.11 (32.64)
  6 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               4:44.32    4:46.32  
                  29.39     1:03.97 (34.58)     1:40.52 (36.55)     2:16.25 (35.73)
        2:59.17 (42.92)     3:43.10 (43.93)     4:15.64 (32.54)     4:46.32 (30.68)
  7 Kubacki, Timmy D          20 FAST$-LE             4:48.50    4:46.95  
                  28.99     1:02.17 (33.18)     1:40.08 (37.91)     2:16.99 (36.91)
        2:57.90 (40.91)     3:40.24 (42.34)     4:14.02 (33.78)     4:46.95 (32.93)
  8 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              4:57.89    4:51.82  
                  30.46     1:06.17 (35.71)     1:43.56 (37.39)     2:20.71 (37.15)
        3:03.43 (42.72)     3:45.95 (42.52)     4:20.22 (34.27)     4:51.82 (31.60)
  9 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              4:48.70    4:52.35  
                  29.73     1:05.17 (35.44)     1:42.82 (37.65)     2:20.13 (37.31)
        3:02.14 (42.01)     3:45.44 (43.30)     4:19.69 (34.25)     4:52.35 (32.66)
 10 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               5:00.37    5:02.32  
                  29.79     1:05.43 (35.64)     1:45.28 (39.85)     2:26.45 (41.17)
        3:08.95 (42.50)     3:53.93 (44.98)     4:28.48 (34.55)     5:02.32 (33.84)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:35.59   6/17/2017 Nate K Carr, UCM-WV                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              4:27.30    4:44.14  
                  30.41     1:05.54 (35.13)     1:44.63 (39.09)     2:20.12 (35.49)
        3:00.68 (40.56)     3:38.35 (37.67)     4:12.83 (34.48)     4:44.14 (31.31)
  2 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               4:54.06    4:44.32  
                  30.07     1:04.78 (34.71)     1:41.16 (36.38)     2:16.23 (35.07)
        2:59.27 (43.04)     3:42.08 (42.81)     4:14.03 (31.95)     4:44.32 (30.29)
  3 Dixon, David A            20 CM-WV                4:28.56    4:45.34  
                  29.34     1:03.22 (33.88)     1:40.61 (37.39)     2:18.21 (37.60)
        2:59.85 (41.64)     3:41.14 (41.29)     4:15.48 (34.34)     4:45.34 (29.86)
  4 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               4:36.23    4:47.11  
                  29.29     1:03.05 (33.76)     1:42.05 (39.00)     2:19.24 (37.19)
        3:00.66 (41.42)     3:43.11 (42.45)     4:16.30 (33.19)     4:47.11 (30.81)
  5 Kubacki, Timmy D          20 FAST$-LE             4:51.58    4:48.50  
                  30.14     1:04.58 (34.44)     1:42.61 (38.03)     2:19.50 (36.89)
        3:00.58 (41.08)     3:42.58 (42.00)     4:16.10 (33.52)     4:48.50 (32.40)
  6 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              4:43.09    4:48.70  
                  29.76     1:06.44 (36.68)     1:42.89 (36.45)     2:19.80 (36.91)
        3:00.51 (40.71)     3:41.86 (41.35)     4:15.94 (34.08)     4:48.70 (32.76)
  7 Podrez, Alex E            16 GLSS-LE              4:34.43    4:49.02  
                  30.42     1:04.75 (34.33)     1:42.40 (37.65)     2:19.04 (36.64)
                                3:42.31 ( )     4:16.57 (34.26)     4:49.02 (32.45)
  8 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM              4:44.27    4:51.10  
                  30.75     1:06.19 (35.44)     1:45.71 (39.52)     2:24.86 (39.15)
        3:03.70 (38.84)     3:43.86 (40.16)     4:18.28 (34.42)     4:51.10 (32.82)
  9 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              4:47.76    4:57.89  
                  31.92     1:08.38 (36.46)     1:47.89 (39.51)     2:25.68 (37.79)
        3:08.22 (42.54)     3:50.60 (42.38)     4:25.03 (34.43)     4:57.89 (32.86)
 10 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE              4:47.89    4:58.99  
                  29.94     1:05.05 (35.11)     1:45.04 (39.99)     2:25.44 (40.40)
        3:09.45 (44.01)     3:54.20 (44.75)     4:26.52 (32.32)     4:58.99 (32.47)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               4:55.33    5:00.37  
                  30.47     1:06.45 (35.98)     1:46.61 (40.16)     2:26.49 (39.88)
        3:09.38 (42.89)     3:53.12 (43.74)     4:27.22 (34.10)     5:00.37 (33.15)
 12 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               5:03.33    5:03.60  
                  31.04     1:10.59 (39.55)     1:49.99 (39.40)     2:29.09 (39.10)
        3:10.77 (41.68)     3:54.15 (43.38)     4:29.05 (34.90)     5:03.60 (34.55)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               4:49.85    5:05.94  
                  30.79     1:06.95 (36.16)     1:48.61 (41.66)     2:30.01 (41.40)
        3:12.96 (42.95)     3:55.99 (43.03)     4:31.43 (35.44)     5:05.94 (34.51)
 14 Crossing, Alex            15 VICT-NI              5:02.35    5:06.57  
                  32.12     1:09.97 (37.85)     1:48.90 (38.93)     2:28.60 (39.70)
        3:14.16 (45.56)     4:01.34 (47.18)     4:34.49 (33.15)     5:06.57 (32.08)
 15 Tekieli, Nicolas D        17 GLSS-LE              4:47.99    5:08.81  
                  30.81     1:07.67 (36.86)     1:46.89 (39.22)     2:24.59 (37.70)
        3:10.30 (45.71)     3:57.04 (46.74)     4:33.64 (36.60)     5:08.81 (35.17)
 16 McCutchan, Frank R        15 CM-WV                4:50.45    5:09.20  
                  33.39     1:11.11 (37.72)     1:51.52 (40.41)     2:31.14 (39.62)
        3:14.97 (43.83)     3:59.68 (44.71)     4:35.67 (35.99)     5:09.20 (33.53)
 17 Compton, Timothy B        16 ANSC-AM              5:01.38    5:11.12  
                  31.17     1:08.01 (36.84)     1:48.83 (40.82)     2:29.15 (40.32)
        3:13.81 (44.66)     3:58.95 (45.14)     4:35.94 (36.99)     5:11.12 (35.18)
 18 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              5:04.32    5:11.13  
                  33.46     1:11.50 (38.04)     1:53.32 (41.82)     2:34.26 (40.94)
        3:16.71 (42.45)     4:00.78 (44.07)     4:36.01 (35.23)     5:11.13 (35.12)
 19 Baker, Troy J             19 VICT-NI              5:01.42    5:14.92  
                  32.03     1:08.15 (36.12)     1:52.05 (43.90)     2:35.66 (43.61)
        3:18.26 (42.60)     4:02.06 (43.80)     4:39.77 (37.71)     5:14.92 (35.15)
 20 Cavanaugh, Patrick R      17 FAST-AM              4:39.98    5:15.42  
                  30.86     1:08.56 (37.70)     1:50.20 (41.64)     2:31.89 (41.69)
        3:17.04 (45.15)     4:02.92 (45.88)     4:39.75 (36.83)     5:15.42 (35.67)
 21 Mefferd, Jason C          17 SYL-OH               5:04.35    5:19.70  
                  33.87     1:12.08 (38.21)     1:54.04 (41.96)     2:34.29 (40.25)
        3:19.29 (45.00)     4:04.35 (45.06)     4:43.65 (39.30)     5:19.70 (36.05)
 22 Klein, Shawn Luke         20 LESD-LE              5:07.29    6:22.37  
                  41.79     1:34.36 (52.57)     2:23.43 (49.07)     3:10.82 (47.39)
        4:06.62 (55.80)     4:59.80 (53.18)     5:42.64 (42.84)     6:22.37 (39.73)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 23.69   6/17/2017 Drew L Damich, CM   -WV                      
 Pool Record: ! 23.37    8/5/2017 Sam N Neaveill, Club Mountaineer             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pierce, Nicolin R         14 MIST-AM                   NT      29.20  
 
Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 23.69   6/17/2017 Drew L Damich, CM   -WV                      
 Pool Record: ! 23.37    8/5/2017 Sam N Neaveill, Club Mountaineer             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romstadt, Mason A         19 CCS-LE                    NT      23.73  
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.69   6/17/2017 Drew L Damich, CM   -WV                      
 Pool Record: ! 23.37    8/5/2017 Sam N Neaveill, Club Mountaineer             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rose, Will J              17 CCS-LE                 24.47      23.93  
  2 Neaveill, Sam N           21 CM-WV                  24.77      24.28  
  2 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE                24.51      24.28  
  2 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                  24.82      24.28  
  5 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE                 24.66      24.43  
  6 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE                24.73      24.45  
  7 Madej, David              19 SWIM-LE                24.65      24.46  
  8 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM                24.87      24.52  
  9 Borisov, Tolik A          18 ANSC-AM                24.75      24.80  
 10 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM                24.97      24.91  
B - Final
 11 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE                25.46      24.40  
 12 Borvendeg, Ben L          15 ULESD-LE               25.39      24.87  
 13 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE               25.48      24.94  
 14 Brooks, Ben V             20 CM-WV                  25.54      24.95  
 15 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM                25.38      25.11  
 16 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE                 25.32      25.18  
 17 Doerrer, Tyler N          19 HEAT-LE                25.41      25.41  
 18 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM                25.66      25.57  
 19 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE               25.58      25.62  
 20 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE                 25.60      25.68  
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.69   6/17/2017 Drew L Damich, CM   -WV                      
 Pool Record: ! 23.37    8/5/2017 Sam N Neaveill, Club Mountaineer             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Armstrong, Hunter H       18 CCS-LE                 23.69      23.84  
  2 Rose, Will J              17 CCS-LE                 23.41      24.47  
  3 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE                24.34      24.51  
  4 McBeth, Conner A          16 MOON-AM                24.93      24.64  
  5 Madej, David              19 SWIM-LE                23.55      24.65  
  6 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE                 24.45      24.66  
  7 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE                23.54      24.73  
  8 Borisov, Tolik A          18 ANSC-AM                24.87      24.75  
  9 Neaveill, Sam N           21 CM-WV                  23.37      24.77  
 10 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                  24.74      24.82  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM                23.94      24.87  
 12 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM                24.92      24.97  
 13 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE                 26.75      25.32  
 14 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM                24.77      25.38  
 15 Borvendeg, Ben L          15 ULESD-LE               25.68      25.39  
 16 Doerrer, Tyler N          19 HEAT-LE                24.18      25.41  
 17 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE                24.52      25.46  
 18 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE               25.51      25.48  
 19 Brooks, Ben V             20 CM-WV                  24.42      25.54  
 20 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                  25.67      25.58  
 20 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE               25.11      25.58  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 22 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE                 25.50      25.60  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Grinberg, Isaac D         17 SYL-OH                 24.37      25.64  
 24 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM                26.41      25.66  
 25 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM                24.74      25.67  
 26 Senchyshak, Ryan N        15 PEAQ-AM                25.52      25.68  
 27 Schneider, Will H         18 CCS-LE                 25.16      25.71  
 28 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE                 26.46      25.78  
 28 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE               25.61      25.78  
 30 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE                25.86      25.82  
 31 Chi, Jeffrey T            18 CSI-LE                 26.62      25.86  
 32 Grahor, Alexander J       17 ANSC-AM                25.91      25.93  
 33 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM                26.45      25.94  
 34 Clark, Charlie K          16 VSC-LE                 26.75      26.00  
 35 Holm, Owen R              15 FAST-AM                26.33      26.05  
 36 Kondev, George W          18 CCS-LE                 26.66      26.10  
 37 Ferguson, Ezra J          20 CCS-LE                 27.38      26.12  
 38 Frazier, Jack P           22 CM-WV                  26.43      26.15  
 39 Holmes, Andrew K          15 JCCS-AM                27.84      26.16  
 40 O'Connor, Christopher J   17 CCS-LE                 26.73      26.25  
 40 Gustafson, Chachi G       17 SHSH-LE                26.00      26.25  
 42 Hanna, Owen R             18 STRS-LE                25.16      26.27  
 43 Krusinski, Mark D         21 CSI-LE                 24.38      26.29  
 44 Ream, Sean A              19 CCS-LE                 25.29      26.33  
 45 Marshall, Charles J       18 BBA-LE                 25.93      26.38  
 45 Chaye, Owen S             17 MRST-LE                26.66      26.38  
 45 Dudley, Sam R             18 CSI-LE                 26.31      26.38  
 48 Bragg, T.J J              15 CCS-LE                 25.53      26.40  
 49 Kurlich, Andrew F         19 FAST$-LE               26.70      26.45  
 50 Ehlers, Ryan S            15 CCS-LE                 26.38      26.52  
 51 Van de Walle, Will J      16 GLSS-LE                25.40      26.55  
 52 Tavens, Henry D           15 BBA-LE                 26.51      26.57  
 53 Basista, Noah T           18 PS-LE                  26.03      26.61  
 54 Hong, Nick T              18 GLSS-LE                26.98      26.69  
 55 Grimenstein, Michael J    16 PEAQ-AM                27.33      26.75  
 56 Deemer, Alex W            18 LESD-LE                26.25      26.80  
 57 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM                26.94      26.84  
 57 Richmond, Joseph M        16 GLSS-LE                27.16      26.84  
 59 Florio, Aidan C           15 RYD-LE                 26.82      26.95  
 60 Toothman, Zach J          16 CSI-LE                 26.81      26.97  
 61 Ehling, John W            18 ANSC-AM                26.46      27.03  
 62 Cavanaugh, Patrick R      17 FAST-AM                25.92      27.07  
 63 Belak, Ethan J            15 AAC-LE                 26.68      27.08  
 64 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM                26.96      27.11  
 65 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE                26.11      27.15  
 66 Zhang, Jason D            16 PEAQ-AM                26.51      27.27  
 67 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM                26.21      27.28  
 68 Cosentino, Caleb C        19 HEAT-LE                26.61      27.29  
 69 McCutchan, Frank R        15 CM-WV                  27.04      27.39  
 70 Puthoff, Matt             38 MOON-AM                27.06      27.40  
 71 Morris, Madan R           15 LESD-LE                27.11      27.45  
 72 Shaker, Isaac V           16 STRS-LE                27.77      27.46  
 73 Turzai, Matthew R         16 ANSC-AM                27.04      27.55  
 74 Crossing, Alex            15 VICT-NI                27.64      27.57  
 74 Baker, Troy J             19 VICT-NI                27.20      27.57  
 76 Olsavsky, Austin C        18 MRST-LE                26.95      27.58  
 77 Novak, Luke D             16 HEAT-LE                27.50      27.59  
 78 Sitton, Jackson R         17 WST-VA                 27.51      27.66  
 79 O'Brien, Jack P           17 BBA-LE                 26.92      27.72  
 80 Trattner, Tate C          16 HEAT-LE                27.23      27.83  
 81 Simon, Timothy J          16 MIST-AM                26.46      27.84  
 82 Fincke, Garrett G         16 PEAQ-AM                27.61      27.88  
 82 Compton, Timothy B        16 ANSC-AM                27.78      27.88  
 84 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI                27.42      27.91  
 85 Mefferd, Jason C          17 SYL-OH                 27.14      27.93  
 86 Kuzmich, Matt R           16 MOON-AM                27.45      27.94  
 86 Butler, Michael J         16 UGLSS-LE               26.95      27.94  
 88 Petruzzi, Anthony N       19 MRST-LE                26.82      28.02  
 89 Mellett, Gannon A         17 MOON-AM                27.42      28.04  
 90 Turnbull, Keith J         15 CFYN-LE                27.45      28.10  
 91 Surtman, Jack T           17 CSI-LE                 27.37      28.15  
 92 Belak, John I             15 AAC-LE                 27.42      28.17  
 93 Raimondo, Isaiah T        15 UJCCS-AM               27.85      28.19  
 94 Bednar, Michael A         16 GLSS-LE                27.51      28.25  
 95 DeMichael, Benjamin C     15 FAST$-LE               27.89      28.35  
 96 Schabanow, Aleksey D      15 PEAQ-AM                27.48      28.40  
 97 Liao, Donovan D           16 LESD-LE                27.92      28.43  
 98 Kosanovich, Marko M       15 ANSC-AM                27.46      28.49  
 99 Hankinson, Nate J         42 MOON-AM                27.76      28.51  
100 Gadd, Colin J             15 SWIM-LE                27.02      28.56  
101 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE                27.19      28.63  
102 Klein, Hayden R           15 ANSC-AM                27.21      28.85  
103 Jiang, Ethan F            16 LESD-LE                27.89      28.90  
104 Singler, Collin D         16 VSC-LE                 27.18      29.03  
105 Wellings, Iszac E         15 PACK-GU                27.89      29.97  
106 Huerta, Fausto D          19 CM-WV                  25.00      30.33  
107 Klein, Shawn Luke         20 LESD-LE                27.89      32.77  
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
 Pool Record: ! 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Armstrong, Hunter H       18 CCS-LE                 52.21      51.29  
                  24.75       51.29 (26.54)                                        
  2 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE                53.71      53.10  
  3 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM                53.97      53.30  
                  25.71       53.30 (27.59)                                        
  4 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE                 53.94      53.74  
                  26.03       53.74 (27.71)                                        
  5 Romstadt, Mason A         19 CCS-LE                 54.44      53.99  
                  26.16       53.99 (27.83)                                        
  6 Rose, Will J              17 CCS-LE                 54.75      54.09  
                  26.21       54.09 (27.88)                                        
  7 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE                 55.01      54.65  
                  26.52       54.65 (28.13)                                        
  8 Schneider, Will H         18 CCS-LE                 54.76      54.85  
                  26.55       54.85 (28.30)                                        
  9 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE                 54.85      55.26  
                  26.24       55.26 (29.02)                                        
 10 Neaveill, Sam N           21 CM-WV                  55.20      56.34  
                  27.04       56.34 (29.30)                                        
B - Final
 11 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM                55.22      52.32  
                  25.71       52.32 (26.61)                                        
 12 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE                55.78      54.46  
                  25.71       54.46 (28.75)                                        
 13 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                  55.32      54.71  
                  26.52       54.71 (28.19)                                        
 14 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                  55.72      54.88  
                  26.70       54.88 (28.18)                                        
 15 Borvendeg, Ben L          15 ULESD-LE               55.88      55.16  
                  26.25       55.16 (28.91)                                        
 16 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE               55.44      55.28  
                  26.11       55.28 (29.17)                                        
 17 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE                 55.56      55.56  
                  26.93       55.56 (28.63)                                        
 18 Christian, Brandon A      21 CM-WV                  55.37      56.00  
                  27.49       56.00 (28.51)                                        
 19 Bragg, T.J J              15 CCS-LE                 56.01      56.01  
                  26.99       56.01 (29.02)                                        
 20 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM                56.06      56.22  
                  27.03       56.22 (29.19)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
 Pool Record: ! 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Warnagiris, Joseph J      11 WST-VA                    NT    1:04.75  
                                                      31.13 ( )     1:04.75 (33.62)
 
Boys 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
 Pool Record: ! 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aldewereld, Luca J        16 RYD-LE                    NT      56.58  
                  26.42       56.58 (30.16)                                        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
 Pool Record: ! 51.00   6/16/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Armstrong, Hunter H       18 CCS-LE                 51.64      52.21  
                  25.63       52.21 (26.58)                                        
  2 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE                51.78      53.71  
                  25.72       53.71 (27.99)                                        
  3 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE                 54.07      53.94  
                  26.30       53.94 (27.64)                                        
  4 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM                54.12      53.97  
                  26.11       53.97 (27.86)                                        
  5 Romstadt, Mason A         19 CCS-LE                    NT      54.44  
                  25.78       54.44 (28.66)                                        
  6 Rose, Will J              17 CCS-LE                 50.82      54.75  
                  26.63       54.75 (28.12)                                        
  7 Schneider, Will H         18 CCS-LE                 56.75      54.76  
                  26.45       54.76 (28.31)                                        
  8 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE                 56.33      54.85  
                  26.23       54.85 (28.62)                                        
  9 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE                 54.30      55.01  
                  26.69       55.01 (28.32)                                        
 10 Neaveill, Sam N           21 CM-WV                  51.68      55.20  
                  27.08       55.20 (28.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM                51.44      55.22  
                  26.84       55.22 (28.38)                                        
 12 Clark, Charlie K          16 VSC-LE                 55.37      55.26  
                  26.68       55.26 (28.58)                                        
 13 McBeth, Conner A          16 MOON-AM                55.76      55.30  
                  26.71       55.30 (28.59)                                        
 14 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                  54.65      55.32  
                  26.96       55.32 (28.36)                                        
 15 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE               54.60      55.34  
                  26.54       55.34 (28.80)                                        
 16 Christian, Brandon A      21 CM-WV                  54.20      55.37  
                  27.42       55.37 (27.95)                                        
 17 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE               55.42      55.44  
                  26.33       55.44 (29.11)                                        
 18 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE                 56.47      55.56  
                  26.81       55.56 (28.75)                                        
 19 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                  55.89      55.72  
                  26.83       55.72 (28.89)                                        
 20 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE                56.59      55.78  
                  26.75       55.78 (29.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Borvendeg, Ben L          15 ULESD-LE               55.39      55.88  
                  26.43       55.88 (29.45)                                        
 22 Bragg, T.J J              15 CCS-LE                 55.86      56.01  
                  26.71       56.01 (29.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM                54.41      56.06  
                  27.10       56.06 (28.96)                                        
 24 Krusinski, Mark D         21 CSI-LE                    NT      56.08  
                  26.93       56.08 (29.15)                                        
 25 Watson, Ty R              18 LESD-LE                   NT      56.11  
                  27.63       56.11 (28.48)                                        
 26 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM                54.30      56.16  
                  27.08       56.16 (29.08)                                        
 27 Grinberg, Isaac D         17 SYL-OH                 53.90      56.24  
                  26.84       56.24 (29.40)                                        
 27 Gustafson, Chachi G       17 SHSH-LE                58.69      56.24  
                  27.21       56.24 (29.03)                                        
 29 Frazier, Jack P           22 CM-WV                  54.28      56.43  
                  27.56       56.43 (28.87)                                        
 30 Grimenstein, Michael J    16 PEAQ-AM                57.98      56.65  
                  27.63       56.65 (29.02)                                        
 30 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM                57.84      56.65  
                  27.37       56.65 (29.28)                                        
 32 Aldewereld, Luca J        16 RYD-LE                    NT      56.70  
                  26.34       56.70 (30.36)                                        
 33 Holmes, Andrew K          15 JCCS-AM                57.60      56.74  
                  27.55       56.74 (29.19)                                        
 34 Grahor, Alexander J       17 ANSC-AM                57.78      56.81  
                  27.07       56.81 (29.74)                                        
 35 Hanna, Owen R             18 STRS-LE                55.14      56.89  
                  27.50       56.89 (29.39)                                        
 36 Madzy, Joshua D           19 CM-WV                  55.38      56.98  
                  27.81       56.98 (29.17)                                        
 37 Kondev, George W          18 CCS-LE                 57.52      57.01  
                  26.93       57.01 (30.08)                                        
 38 O'Connor, Christopher J   17 CCS-LE                 57.74      57.04  
                  27.86       57.04 (29.18)                                        
 39 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM                51.48      57.05  
                  27.13       57.05 (29.92)                                        
 40 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM                56.82      57.19  
                  27.95       57.19 (29.24)                                        
 41 Russo, Russo J            20 CM-WV                  57.28      57.20  
                  27.97       57.20 (29.23)                                        
 42 Senchyshak, Ryan N        15 PEAQ-AM                59.39      57.26  
                  26.83       57.26 (30.43)                                        
 43 Holm, Owen R              15 FAST-AM                58.73      57.31  
                  27.93       57.31 (29.38)                                        
 44 Borisov, Tolik A          18 ANSC-AM                55.34      57.32  
                  27.67       57.32 (29.65)                                        
 45 Marshall, Charles J       18 BBA-LE                 56.48      57.44  
                  27.73       57.44 (29.71)                                        
 46 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM                55.81      57.49  
                  27.49       57.49 (30.00)                                        
 47 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE                56.11      57.53  
                  27.33       57.53 (30.20)                                        
 48 Deemer, Alex W            18 LESD-LE                55.05      57.55  
                  27.93       57.55 (29.62)                                        
 49 Cavanaugh, Patrick R      17 FAST-AM                57.57      57.87  
                  27.76       57.87 (30.11)                                        
 50 Dudley, Sam R             18 CSI-LE                 56.98      57.90  
                  27.60       57.90 (30.30)                                        
 51 Tavens, Henry D           15 BBA-LE                 58.39      57.95  
                  27.32       57.95 (30.63)                                        
 52 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM                58.76      57.98  
                  27.75       57.98 (30.23)                                        
 53 Kurlich, Andrew F         19 FAST$-LE               59.75      58.06  
                  27.33       58.06 (30.73)                                        
 54 Morris, Madan R           15 LESD-LE                57.63      58.18  
                  27.97       58.18 (30.21)                                        
 55 Bradford, Nick J          21 PWRS-AM                58.04      58.23  
                  28.03       58.23 (30.20)                                        
 56 Chaye, Owen S             17 MRST-LE                58.30      58.38  
                  27.82       58.38 (30.56)                                        
 57 Zhang, Jason D            16 PEAQ-AM                57.95      58.39  
                  28.05       58.39 (30.34)                                        
 58 Napholz, Trent G          17 CCS-LE                 58.58      58.49  
                  27.69       58.49 (30.80)                                        
 59 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE               57.41      58.52  
                  28.03       58.52 (30.49)                                        
 60 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM                57.04      58.55  
                  28.05       58.55 (30.50)                                        
 61 Esposito, Isaac R         18 BBA-LE                    NT      58.70  
                  27.56       58.70 (31.14)                                        
 62 Cosentino, Caleb C        19 HEAT-LE                57.84      58.91  
                  28.02       58.91 (30.89)                                        
 63 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               1:01.06      59.17  
                  28.30       59.17 (30.87)                                        
 64 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              1:00.74      59.49  
                  28.49       59.49 (31.00)                                        
 65 Sitton, Jackson R         17 WST-VA                 58.92      59.83  
                  29.06       59.83 (30.77)                                        
 66 Van de Walle, Will J      16 GLSS-LE                59.14      59.93  
                  28.39       59.93 (31.54)                                        
 67 Singler, Collin D         16 VSC-LE                 59.31    1:00.03  
                  28.85     1:00.03 (31.18)                                        
 68 Dietz, William R          15 LESD-LE                   NT    1:00.18  
                  28.70     1:00.18 (31.48)                                        
 69 Ehling, John W            18 ANSC-AM                56.50    1:00.23  
                  28.13     1:00.23 (32.10)                                        
 70 Turnbull, Keith J         15 CFYN-LE                59.33    1:00.26  
                  28.68     1:00.26 (31.58)                                        
 71 Shaker, Isaac V           16 STRS-LE              1:01.14    1:00.30  
                  28.85     1:00.30 (31.45)                                        
 72 Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              1:01.06    1:00.32  
                  28.83     1:00.32 (31.49)                                        
 73 Metz, Thomas M            15 GLSS-LE                   NT    1:00.40  
                  28.50     1:00.40 (31.90)                                        
 74 Trattner, Tate C          16 HEAT-LE                59.42    1:00.82  
                  28.56     1:00.82 (32.26)                                        
 75 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI                58.16    1:00.85  
                  29.01     1:00.85 (31.84)                                        
 76 Novak, Luke D             16 HEAT-LE              1:00.21    1:00.90  
                  29.47     1:00.90 (31.43)                                        
 77 Butler, Michael J         16 UGLSS-LE             1:00.67    1:01.03  
                  29.52     1:01.03 (31.51)                                        
 78 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              1:00.59    1:01.10  
                  29.62     1:01.10 (31.48)                                        
 79 Fincke, Garrett G         16 PEAQ-AM              1:00.68    1:01.12  
                  29.47     1:01.12 (31.65)                                        
 80 Vizmeg, Alek R            17 HEAT-LE                59.64    1:01.24  
                  29.15     1:01.24 (32.09)                                        
 81 Raimondo, Isaiah T        15 UJCCS-AM             1:01.45    1:02.16  
                  29.51     1:02.16 (32.65)                                        
 82 DeMichael, Benjamin C     15 FAST$-LE               58.40    1:02.30  
                  29.73     1:02.30 (32.57)                                        
 83 Kuzmich, Matt R           16 MOON-AM                59.11    1:02.61  
                  29.61     1:02.61 (33.00)                                        
 84 Simon, Timothy J          16 MIST-AM                59.98    1:02.76  
                  30.32     1:02.76 (32.44)                                        
 85 Kosanovich, Marko M       15 ANSC-AM                59.12    1:02.89  
                  29.86     1:02.89 (33.03)                                        
 86 Schabanow, Aleksey D      15 PEAQ-AM                58.81    1:04.62  
                  30.35     1:04.62 (34.27)                                        
 87 Wellings, Iszac E         15 PACK-GU              1:01.89    1:07.33  
                  33.27     1:07.33 (34.06)                                        
 -- Turzai, Matthew R         16 ANSC-AM              1:00.01        DFS  
 -- Robertson, Joel A         15 MOON-AM                59.71        DFS  
 
Boys 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 1:52.95   6/18/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                 
 Pool Record: ! 1:52.95   6/18/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Warnagiris, Joseph J      11 WST-VA                    NT    2:18.86  
                  31.93     1:06.94 (35.01)     1:43.49 (36.55)     2:18.86 (35.37)
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:52.95   6/18/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                 
 Pool Record: ! 1:52.95   6/18/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM              1:58.16    1:55.32  
                  27.58       57.10 (29.52)     1:26.87 (29.77)     1:55.32 (28.45)
  2 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              1:58.11    1:55.36  
                  26.83       56.35 (29.52)     1:26.11 (29.76)     1:55.36 (29.25)
  3 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM              1:59.03    1:57.13  
                  27.20       56.79 (29.59)     1:27.38 (30.59)     1:57.13 (29.75)
  4 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE              1:58.95    1:57.41  
                  27.37       56.87 (29.50)     1:27.53 (30.66)     1:57.41 (29.88)
  5 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               1:56.92    1:57.47  
                  27.31       57.05 (29.74)     1:27.79 (30.74)     1:57.47 (29.68)
  6 Kubacki, Timmy D          20 FAST$-LE             2:00.20    1:59.75  
                  27.68       57.90 (30.22)     1:28.78 (30.88)     1:59.75 (30.97)
  7 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               2:02.54    2:03.17  
                  27.65       58.62 (30.97)     1:30.91 (32.29)     2:03.17 (32.26)
  8 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              2:02.96    2:03.62  
                  28.38       59.22 (30.84)     1:31.33 (32.11)     2:03.62 (32.29)
  9 Schneider, Will H         18 CCS-LE               2:04.29    2:06.49  
                  27.38       58.65 (31.27)     1:32.02 (33.37)     2:06.49 (34.47)
B - Final
 11 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              2:05.16    2:02.34  
                  28.14       59.23 (31.09)     1:30.95 (31.72)     2:02.34 (31.39)
 12 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE              2:08.47    2:03.13  
                  28.94     1:00.42 (31.48)     1:31.72 (31.30)     2:03.13 (31.41)
 13 Marshall, Charles J       18 BBA-LE               2:10.68    2:03.39  
                  28.01       59.99 (31.98)     1:32.26 (32.27)     2:03.39 (31.13)
 14 Crossing, Alex            15 VICT-NI              2:07.28    2:04.52  
                  29.21     1:01.15 (31.94)     1:33.65 (32.50)     2:04.52 (30.87)
 15 Gorbachev, Denis A        17 STRS-LE              2:05.30    2:05.06  
                  28.63     1:00.65 (32.02)     1:33.80 (33.15)     2:05.06 (31.26)
 16 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE              2:07.06    2:05.84  
                  28.81     1:00.38 (31.57)     1:33.52 (33.14)     2:05.84 (32.32)
 17 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              2:09.97    2:06.56  
                  29.55     1:01.64 (32.09)     1:34.33 (32.69)     2:06.56 (32.23)
 18 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               2:11.31    2:10.08  
                  29.39     1:03.28 (33.89)     1:36.42 (33.14)     2:10.08 (33.66)
 19 Sitton, Jackson R         17 WST-VA               2:10.57    2:16.02  
                  30.66     1:04.52 (33.86)     1:40.68 (36.16)     2:16.02 (35.34)
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:52.95   6/18/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                 
 Pool Record: ! 1:52.95   6/18/2017 Xander S Skinner, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Madej, David              19 SWIM-LE              1:52.96    1:56.40  
                  27.10       56.82 (29.72)     1:27.04 (30.22)     1:56.40 (29.36)
  2 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               1:55.71    1:56.92  
                  27.59       57.16 (29.57)     1:27.57 (30.41)     1:56.92 (29.35)
  3 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              1:55.26    1:58.11  
                  28.02       58.85 (30.83)     1:29.12 (30.27)     1:58.11 (28.99)
  4 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM              1:52.19    1:58.16  
                  27.99       58.67 (30.68)     1:28.92 (30.25)     1:58.16 (29.24)
  5 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                1:55.35    1:58.94  
                  27.66       57.37 (29.71)     1:28.60 (31.23)     1:58.94 (30.34)
  6 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE              1:53.29    1:58.95  
                  27.64       57.50 (29.86)     1:28.36 (30.86)     1:58.95 (30.59)
  7 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM              1:58.90    1:59.03  
                  28.07       58.28 (30.21)     1:28.63 (30.35)     1:59.03 (30.40)
  8 Kubacki, Timmy D          20 FAST$-LE             2:00.24    2:00.20  
                  28.33       59.00 (30.67)     1:29.81 (30.81)     2:00.20 (30.39)
  9 Christian, Brandon A      21 CM-WV                1:56.59    2:01.10  
                  28.82       59.84 (31.02)     1:31.14 (31.30)     2:01.10 (29.96)
 10 Madzy, Joshua D           19 CM-WV                1:59.05    2:02.34  
                  28.90     1:00.06 (31.16)     1:31.39 (31.33)     2:02.34 (30.95)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               1:59.07    2:02.48  
                  28.23       58.74 (30.51)     1:30.20 (31.46)     2:02.48 (32.28)
 12 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               2:00.46    2:02.54  
                  28.00       59.11 (31.11)     1:31.22 (32.11)     2:02.54 (31.32)
 13 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE               2:02.31    2:02.93  
                  28.59     1:00.06 (31.47)     1:32.70 (32.64)     2:02.93 (30.23)
 14 Huerta, Fausto D          19 CM-WV                2:02.00    2:02.96  
                  28.45       59.47 (31.02)     1:31.22 (31.75)     2:02.96 (31.74)
 14 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              1:59.76    2:02.96  
                  28.61       58.93 (30.32)     1:31.33 (32.40)     2:02.96 (31.63)
 16 Harlan, Josh W            18 CM-WV                2:01.37    2:03.02  
                  29.50     1:00.88 (31.38)     1:32.23 (31.35)     2:03.02 (30.79)
 17 Holmes, Andrew K          15 JCCS-AM              2:05.08    2:03.45  
                  28.75     1:00.45 (31.70)     1:32.37 (31.92)     2:03.45 (31.08)
 18 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                1:57.75    2:03.53  
                  27.23       58.23 (31.00)     1:30.63 (32.40)     2:03.53 (32.90)
 19 Richmond, Joseph M        16 GLSS-LE              2:02.30    2:03.70  
                  28.82     1:00.14 (31.32)     1:32.69 (32.55)     2:03.70 (31.01)
 20 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM              2:04.05    2:03.93  
                  28.57       59.95 (31.38)     1:32.19 (32.24)     2:03.93 (31.74)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Grimenstein, Michael J    16 PEAQ-AM              2:07.54    2:04.19  
                  28.24       59.03 (30.79)     1:31.36 (32.33)     2:04.19 (32.83)
 22 Schneider, Will H         18 CCS-LE               2:05.43    2:04.29  
                  29.76     1:00.74 (30.98)     1:32.36 (31.62)     2:04.29 (31.93)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Grahor, Alexander J       17 ANSC-AM              2:09.19    2:04.85  
                  29.02     1:00.00 (30.98)     1:32.09 (32.09)     2:04.85 (32.76)
 24 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM              1:59.81    2:04.86  
                  29.26     1:01.32 (32.06)     1:33.47 (32.15)     2:04.86 (31.39)
 25 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM              2:00.68    2:04.99  
                  29.03     1:00.34 (31.31)     1:32.19 (31.85)     2:04.99 (32.80)
 26 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              2:03.23    2:05.16  
                  29.20     1:01.11 (31.91)     1:33.53 (32.42)     2:05.16 (31.63)
 27 Gorbachev, Denis A        17 STRS-LE              2:05.47    2:05.30  
                  28.63     1:00.69 (32.06)     1:33.59 (32.90)     2:05.30 (31.71)
 28 Grinberg, Isaac D         17 SYL-OH               1:59.19    2:05.68  
                  28.26     1:00.92 (32.66)     1:34.12 (33.20)     2:05.68 (31.56)
 29 Neaveill, Sam N           21 CM-WV                1:57.00    2:05.90  
                  29.05     1:00.90 (31.85)     1:33.01 (32.11)     2:05.90 (32.89)
 30 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM              2:10.46    2:06.06  
                  29.71     1:01.67 (31.96)     1:33.87 (32.20)     2:06.06 (32.19)
 31 Chi, Jeffrey T            18 CSI-LE               2:05.39    2:06.17  
                  29.02     1:00.88 (31.86)     1:33.41 (32.53)     2:06.17 (32.76)
 32 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE               1:56.65    2:06.28  
                  28.45     1:00.59 (32.14)     1:33.89 (33.30)     2:06.28 (32.39)
 33 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE               2:00.92    2:06.33  
                  28.88     1:01.66 (32.78)     1:34.20 (32.54)     2:06.33 (32.13)
 34 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              2:05.93    2:06.78  
                  28.97     1:00.89 (31.92)     1:33.68 (32.79)     2:06.78 (33.10)
 35 Doerrer, Tyler N          19 HEAT-LE              1:55.99    2:07.01  
                  27.80       59.01 (31.21)     1:32.27 (33.26)     2:07.01 (34.74)
 36 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE              2:02.25    2:07.06  
                  28.79     1:00.63 (31.84)     1:33.43 (32.80)     2:07.06 (33.63)
 37 Crossing, Alex            15 VICT-NI              2:09.33    2:07.28  
                  29.97     1:02.34 (32.37)     1:35.36 (33.02)     2:07.28 (31.92)
 38 Rose, Will J              17 CCS-LE               2:00.39    2:07.35  
                  28.46     1:01.11 (32.65)     1:34.41 (33.30)     2:07.35 (32.94)
 39 Ehlers, Ryan S            15 CCS-LE               2:08.92    2:07.93  
                  29.96     1:02.85 (32.89)     1:36.39 (33.54)     2:07.93 (31.54)
 40 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE              2:08.14    2:07.94  
                  27.62       59.52 (31.90)     1:32.78 (33.26)     2:07.94 (35.16)
 41 Titus, Zach E             17 PWRS-AM              2:08.27    2:08.14  
                  29.46     1:02.07 (32.61)     1:35.58 (33.51)     2:08.14 (32.56)
 42 Herman, Nathan M          17 ULESD-LE             2:06.24    2:08.20  
                                1:00.67 ( )     1:33.95 (33.28)     2:08.20 (34.25)
 43 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE              1:59.50    2:08.47  
                  28.83     1:00.61 (31.78)     1:34.00 (33.39)     2:08.47 (34.47)
 44 Kondev, George W          18 CCS-LE               2:08.98    2:08.56  
                  29.70     1:02.91 (33.21)     1:36.28 (33.37)     2:08.56 (32.28)
 45 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI              2:07.32    2:08.80  
                  29.39     1:01.93 (32.54)     1:35.85 (33.92)     2:08.80 (32.95)
 46 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM              2:07.41    2:08.81  
                  29.48     1:01.93 (32.45)     1:35.76 (33.83)     2:08.81 (33.05)
 47 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM              2:05.16    2:09.35  
                  28.97     1:01.90 (32.93)     1:35.90 (34.00)     2:09.35 (33.45)
 48 Napholz, Trent G          17 CCS-LE               2:14.19    2:09.52  
                  28.80     1:02.08 (33.28)     1:36.35 (34.27)     2:09.52 (33.17)
 49 Ehling, John W            18 ANSC-AM              2:01.02    2:09.56  
                  29.09     1:01.60 (32.51)     1:35.71 (34.11)     2:09.56 (33.85)
 50 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              2:09.90    2:09.97  
                  30.36     1:03.31 (32.95)     1:37.02 (33.71)     2:09.97 (32.95)
 51 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM              1:57.90    2:10.15  
                  29.51     1:01.80 (32.29)     1:35.84 (34.04)     2:10.15 (34.31)
 52 Baker, Troy J             19 VICT-NI              2:09.17    2:10.18  
                  30.23     1:03.44 (33.21)     1:37.26 (33.82)     2:10.18 (32.92)
 53 Murphey, Teddy R          17 PWRS-AM              2:09.30    2:10.27  
                  30.00     1:03.35 (33.35)     1:37.28 (33.93)     2:10.27 (32.99)
 54 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE             2:03.62    2:10.28  
                  29.03     1:01.52 (32.49)     1:35.88 (34.36)     2:10.28 (34.40)
 55 Holm, Owen R              15 FAST-AM              2:07.15    2:10.34  
                  29.94     1:02.67 (32.73)     1:36.94 (34.27)     2:10.34 (33.40)
 56 Tavens, Henry D           15 BBA-LE               2:09.61    2:10.45  
                  29.73     1:02.79 (33.06)     1:37.25 (34.46)     2:10.45 (33.20)
 57 Sitton, Jackson R         17 WST-VA               2:07.48    2:10.57  
                  30.50     1:03.72 (33.22)     1:38.11 (34.39)     2:10.57 (32.46)
 58 Marshall, Charles J       18 BBA-LE               2:05.10    2:10.68  
                  29.30     1:02.84 (33.54)     1:38.45 (35.61)     2:10.68 (32.23)
 59 Basista, Noah T           18 PS-LE                2:11.23    2:10.77  
                  30.31     1:03.99 (33.68)     1:39.23 (35.24)     2:10.77 (31.54)
 60 Turnbull, Keith J         15 CFYN-LE              2:09.79    2:10.87  
                  28.97     1:02.01 (33.04)     1:35.81 (33.80)     2:10.87 (35.06)
 61 Hanna, Owen R             18 STRS-LE              2:04.13    2:10.90  
                  28.85     1:01.91 (33.06)     1:36.66 (34.75)     2:10.90 (34.24)
 62 Compton, Timothy B        16 ANSC-AM              2:03.05    2:11.19  
                  30.75     1:03.96 (33.21)     1:37.99 (34.03)     2:11.19 (33.20)
 63 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               2:12.10    2:11.31  
                  29.05     1:03.05 (34.00)     1:37.52 (34.47)     2:11.31 (33.79)
 64 Bednar, Michael A         16 GLSS-LE              2:07.90    2:11.38  
                  30.42     1:03.64 (33.22)     1:37.91 (34.27)     2:11.38 (33.47)
 65 Shaker, Isaac V           16 STRS-LE              2:11.80    2:11.47  
                  29.39     1:02.46 (33.07)     1:36.59 (34.13)     2:11.47 (34.88)
 66 Fincke, Garrett G         16 PEAQ-AM              2:11.15    2:12.16  
                  30.13     1:03.38 (33.25)     1:38.32 (34.94)     2:12.16 (33.84)
 67 Butler, Michael J         16 UGLSS-LE             2:12.70    2:12.34  
                  30.23     1:04.15 (33.92)     1:39.02 (34.87)     2:12.34 (33.32)
 68 Senchyshak, Ryan N        15 PEAQ-AM              2:05.93    2:12.41  
                  30.97     1:05.61 (34.64)     1:38.87 (33.26)     2:12.41 (33.54)
 69 Singler, Collin D         16 VSC-LE               2:10.35    2:12.68  
                  30.41     1:04.37 (33.96)     1:39.31 (34.94)     2:12.68 (33.37)
 70 Olsavsky, Austin C        18 MRST-LE              2:07.02    2:12.88  
                  29.72     1:03.03 (33.31)     1:38.60 (35.57)     2:12.88 (34.28)
 71 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM              2:11.99    2:12.93  
                  30.67     1:04.68 (34.01)     1:38.69 (34.01)     2:12.93 (34.24)
 72 Zhang, Jason D            16 PEAQ-AM              2:12.14    2:13.69  
                  30.16     1:03.33 (33.17)     1:38.73 (35.40)     2:13.69 (34.96)
 73 Cavanaugh, Patrick R      17 FAST-AM              2:06.31    2:14.05  
                  29.97     1:03.65 (33.68)     1:39.03 (35.38)     2:14.05 (35.02)
 74 Petruzzi, Anthony N       19 MRST-LE              2:10.62    2:14.64  
                  29.99     1:03.87 (33.88)     1:39.32 (35.45)     2:14.64 (35.32)
 75 Aruskevicius, Chase C     16 AAC-LE               2:13.73    2:14.86  
                  29.95     1:03.41 (33.46)     1:39.43 (36.02)     2:14.86 (35.43)
 76 Jiang, Ethan F            16 LESD-LE              2:09.47    2:15.26  
                  31.14     1:05.61 (34.47)     1:40.23 (34.62)     2:15.26 (35.03)
 77 Chaye, Owen S             17 MRST-LE              2:08.84    2:16.40  
                  30.28     1:05.02 (34.74)     1:40.87 (35.85)     2:16.40 (35.53)
 78 Raimondo, Isaiah T        15 UJCCS-AM             2:09.86    2:16.73  
                  30.60     1:04.82 (34.22)     1:41.58 (36.76)     2:16.73 (35.15)
 79 Klein, Hayden R           15 ANSC-AM              2:12.76    2:17.30  
                  30.62     1:05.20 (34.58)     1:41.49 (36.29)     2:17.30 (35.81)
 80 Schabanow, Aleksey D      15 PEAQ-AM              2:10.93    2:17.74  
                  30.58     1:04.87 (34.29)     1:41.44 (36.57)     2:17.74 (36.30)
 81 Turzai, Matthew R         16 ANSC-AM              2:07.06    2:18.84  
                  30.81     1:06.04 (35.23)     1:43.65 (37.61)     2:18.84 (35.19)
 82 Liao, Donovan D           16 LESD-LE                   NT    2:23.06  
                  30.85     1:07.04 (36.19)     1:44.47 (37.43)     2:23.06 (38.59)
 83 Kosanovich, Marko M       15 ANSC-AM              2:11.53    2:27.07  
                  32.30     1:07.80 (35.50)     1:47.41 (39.61)     2:27.07 (39.66)
 84 Klein, Shawn Luke         20 LESD-LE              2:14.89    2:35.02  
                  35.45     1:15.60 (40.15)     1:55.78 (40.18)     2:35.02 (39.24)
 -- Dietz, William R          15 LESD-LE                   NT        DFS  
 -- Gustafson, Chachi G       17 SHSH-LE              2:09.02        DFS  
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 4:08.73   6/17/2016 Jason T Quinn, Lake Erie Silver            
 Pool Record: ! 3:56.96    4/2/2016 Adam C Destrampe, Indiana Univ             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Bragg, T.J J              15 CCS-LE                    NT    4:20.71  
                  28.35       59.65 (31.30)     1:32.17 (32.52)     2:05.64 (33.47)
        2:39.71 (34.07)     3:14.16 (34.45)     3:48.54 (34.38)     4:20.71 (32.17)
  2 Napholz, Trent G          17 CCS-LE                    NT    4:35.72  
                  29.09     1:02.18 (33.09)     1:36.53 (34.35)     2:11.90 (35.37)
                                3:24.15 ( )     4:00.24 (36.09)     4:35.72 (35.48)
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 56.83   6/14/2019 Hunter H Armstrong, CCS  -LE                 
 Pool Record: ! 55.55    4/2/2016 Bryce A Bohman, Unattached-WV                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Armstrong, Hunter H       18 CCS-LE                 56.95      56.83* 
                  27.71       56.83 (29.12)                                        
  2 O'Connor, Christopher J   17 CCS-LE                 57.98      57.15  
  3 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE                 59.14      58.85  
                  28.44       58.85 (30.41)                                        
  4 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE               59.74      59.50  
                  28.75       59.50 (30.75)                                        
  5 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                1:00.22    1:00.00  
                  29.86     1:00.00 (30.14)                                        
  6 Rose, Will J              17 CCS-LE               1:00.89    1:00.50  
                  29.21     1:00.50 (31.29)                                        
  7 Hanna, Owen R             18 STRS-LE              1:00.64    1:00.72  
                  29.25     1:00.72 (31.47)                                        
  8 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               1:00.43    1:00.85  
                  30.11     1:00.85 (30.74)                                        
  9 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM              1:01.48    1:01.95  
                  29.81     1:01.95 (32.14)                                        
 10 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                1:01.09    1:02.23  
                  29.97     1:02.23 (32.26)                                        
B - Final
 11 Russo, Russo J            20 CM-WV                1:02.12      59.53  
 12 Harlan, Josh W            18 CM-WV                1:02.59    1:00.59  
                  29.53     1:00.59 (31.06)                                        
 13 Titus, Zach E             17 PWRS-AM              1:02.24    1:01.70  
                  30.01     1:01.70 (31.69)                                        
 14 Madzy, Joshua D           19 CM-WV                1:02.99    1:01.99  
                  30.35     1:01.99 (31.64)                                        
 15 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE              1:04.32    1:02.35  
                  30.01     1:02.35 (32.34)                                        
 16 Bocci, David J            16 LESD-LE              1:02.10    1:02.67  
                  30.84     1:02.67 (31.83)                                        
 17 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              1:03.95    1:03.94  
                  31.38     1:03.94 (32.56)                                        
 18 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              1:04.49    1:05.00  
                  31.18     1:05.00 (33.82)                                        
 19 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM              1:04.84    1:06.31  
                  32.17     1:06.31 (34.14)                                        
 20 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE             1:04.86    1:06.72  
                  31.69     1:06.72 (35.03)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 57.36   6/16/2017 Kevin H Liu, PEAQ -AM                        
 Pool Record: ! 55.55    4/2/2016 Bryce A Bohman, Unattached-WV                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Tavens, Henry D           15 BBA-LE                    NT    1:10.62  
                                                      34.09 ( )     1:10.62 (36.53)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 57.36   6/16/2017 Kevin H Liu, PEAQ -AM                        
 Pool Record: ! 55.55    4/2/2016 Bryce A Bohman, Unattached-WV                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Connor W         14 SRST-AM                   NT    1:12.12  
                  35.01     1:12.12 (37.11)                                        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 56.83   6/14/2019 Hunter H Armstrong, CCS  -LE                 
 Pool Record: ! 55.55    4/2/2016 Bryce A Bohman, Unattached-WV                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Armstrong, Hunter H       18 CCS-LE                 56.57      56.95  
                  27.75       56.95 (29.20)                                        
  2 O'Connor, Christopher J   17 CCS-LE                 58.47      57.98  
                  28.15       57.98 (29.83)                                        
  3 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE               1:02.37      59.14  
                  28.75       59.14 (30.39)                                        
  4 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE               57.24      59.74  
                  28.84       59.74 (30.90)                                        
  5 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                  58.48    1:00.22  
                  29.44     1:00.22 (30.78)                                        
  6 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               1:01.54    1:00.43  
                  29.83     1:00.43 (30.60)                                        
  7 Hanna, Owen R             18 STRS-LE                59.02    1:00.64  
                  29.57     1:00.64 (31.07)                                        
  8 Rose, Will J              17 CCS-LE                 58.38    1:00.89  
                  29.63     1:00.89 (31.26)                                        
  9 Kubacki, Timmy D          20 FAST$-LE             1:00.53    1:01.08  
                  29.52     1:01.08 (31.56)                                        
 10 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                  57.75    1:01.09  
                  29.95     1:01.09 (31.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM                56.86    1:01.48  
                  29.59     1:01.48 (31.89)                                        
 12 Bocci, David J            16 LESD-LE              1:00.97    1:02.10  
                  30.21     1:02.10 (31.89)                                        
 13 Russo, Russo J            20 CM-WV                  59.39    1:02.12  
                  30.56     1:02.12 (31.56)                                        
 14 Titus, Zach E             17 PWRS-AM              1:01.24    1:02.24  
                  30.14     1:02.24 (32.10)                                        
 15 Harlan, Josh W            18 CM-WV                  59.85    1:02.59  
                  31.18     1:02.59 (31.41)                                        
 16 Madzy, Joshua D           19 CM-WV                1:01.41    1:02.99  
                  31.10     1:02.99 (31.89)                                        
 17 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              1:01.74    1:03.95  
                  31.42     1:03.95 (32.53)                                        
 18 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE              1:02.16    1:04.32  
                  31.04     1:04.32 (33.28)                                        
 19 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              1:01.99    1:04.49  
                  30.73     1:04.49 (33.76)                                        
 20 Gustafson, Chachi G       17 SHSH-LE              1:06.23    1:04.55  
                  30.70     1:04.55 (33.85)                                        
 20 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM              1:02.93   J1:04.84  
                  30.63     1:04.84 (34.21)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 21 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              1:02.50    1:04.84  
                  31.77     1:04.84 (33.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE             1:03.48    1:04.86  
                  31.04     1:04.86 (33.82)                                        
 24 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM              1:00.10    1:05.24  
                  32.19     1:05.24 (33.05)                                        
 25 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM              1:05.44    1:05.31  
                  31.71     1:05.31 (33.60)                                        
 26 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               1:05.77    1:05.67  
                  31.67     1:05.67 (34.00)                                        
 27 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM              1:07.02    1:05.74  
                  32.06     1:05.74 (33.68)                                        
 28 Aruskevicius, Chase C     16 AAC-LE               1:04.94    1:05.79  
                  31.53     1:05.79 (34.26)                                        
 29 Marshall, Charles J       18 BBA-LE               1:03.11    1:05.98  
                  31.22     1:05.98 (34.76)                                        
 30 Borvendeg, Ben L          15 ULESD-LE             1:04.09    1:06.09  
                  32.16     1:06.09 (33.93)                                        
 31 Bragg, T.J J              15 CCS-LE               1:05.88    1:06.22  
                  31.72     1:06.22 (34.50)                                        
 32 Morris, Madan R           15 LESD-LE              1:05.51    1:06.35  
                  31.83     1:06.35 (34.52)                                        
 33 Schneider, Will H         18 CCS-LE               1:06.07    1:06.48  
                  31.80     1:06.48 (34.68)                                        
 34 Borisov, Tolik A          18 ANSC-AM              1:07.50    1:06.53  
                  32.67     1:06.53 (33.86)                                        
 35 McBeth, Conner A          16 MOON-AM              1:07.51    1:06.66  
                  32.15     1:06.66 (34.51)                                        
 36 Novak, Luke D             16 HEAT-LE              1:06.33    1:06.71  
                  31.78     1:06.71 (34.93)                                        
 37 Grinberg, Isaac D         17 SYL-OH               1:08.78    1:07.22  
                  32.19     1:07.22 (35.03)                                        
 38 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE              1:05.72    1:07.33  
                  32.75     1:07.33 (34.58)                                        
 39 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE              1:08.11    1:07.53  
                  31.96     1:07.53 (35.57)                                        
 40 Mefferd, Jason C          17 SYL-OH               1:08.87    1:07.79  
                  32.58     1:07.79 (35.21)                                        
 41 Senchyshak, Ryan N        15 PEAQ-AM              1:03.64    1:07.89  
                  31.91     1:07.89 (35.98)                                        
 42 Shaker, Isaac V           16 STRS-LE                   NT    1:08.03  
                  33.08     1:08.03 (34.95)                                        
 43 Herman, Nathan M          17 ULESD-LE             1:05.22    1:08.09  
                  32.51     1:08.09 (35.58)                                        
 44 Kuzmich, Matt R           16 MOON-AM              1:03.90    1:08.10  
                  32.32     1:08.10 (35.78)                                        
 45 Turnbull, Keith J         15 CFYN-LE              1:04.65    1:08.83  
                  32.43     1:08.83 (36.40)                                        
 46 Doerrer, Tyler N          19 HEAT-LE              1:05.81    1:11.11  
                  33.40     1:11.11 (37.71)                                        
 47 Zhubanov, Tanirbegen      14 LESD-LE              1:08.89    1:11.14  
                  33.50     1:11.14 (37.64)                                        
 48 Signor, Mitchell G        16 BRAD-NI              1:06.29    1:12.17  
                  34.39     1:12.17 (37.78)                                        
 49 DeMichael, Benjamin C     15 FAST$-LE             1:08.00    1:13.26  
                  34.63     1:13.26 (38.63)                                        
 50 Wellings, Iszac E         15 PACK-GU              1:08.89    1:21.10  
                  39.80     1:21.10 (41.30)                                        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:07.63   6/17/2017 Trayton R Saladin, CM   -WV                
 Pool Record: ! 2:03.71   3/31/2016 James W Beckman, Indiana Univ              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hong, Tyler J             16 GLSS-LE              2:09.80    2:07.06* 
                  29.21     1:00.92 (31.71)     1:33.82 (32.90)     2:07.06 (33.24)
  2 O'Connor, Christopher J   17 CCS-LE               2:10.78    2:08.35  
                  28.91     1:00.88 (31.97)     1:34.60 (33.72)     2:08.35 (33.75)
  3 Harlan, Josh W            18 CM-WV                2:12.93    2:09.71  
                  30.64     1:03.70 (33.06)     1:37.47 (33.77)     2:09.71 (32.24)
  4 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                2:09.45    2:09.76  
                  30.10     1:02.53 (32.43)     1:36.16 (33.63)     2:09.76 (33.60)
  5 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE             2:14.76    2:10.16  
                  30.46     1:03.58 (33.12)     1:37.32 (33.74)     2:10.16 (32.84)
  6 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM              2:15.70    2:11.90  
                  32.06     1:05.43 (33.37)     1:39.25 (33.82)     2:11.90 (32.65)
  7 Russo, Russo J            20 CM-WV                2:16.62    2:12.23  
                  31.34     1:05.39 (34.05)     1:39.35 (33.96)     2:12.23 (32.88)
  8 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               2:12.05    2:12.86  
                  31.12     1:04.69 (33.57)     1:39.39 (34.70)     2:12.86 (33.47)
  9 Bocci, David J            16 LESD-LE              2:14.50    2:14.03  
                  30.48     1:03.68 (33.20)     1:38.83 (35.15)     2:14.03 (35.20)
 10 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               2:16.04    2:14.94  
                  32.16     1:06.72 (34.56)     1:41.59 (34.87)     2:14.94 (33.35)
B - Final
 11 Madzy, Joshua D           19 CM-WV                2:16.77    2:13.38  
                  31.92     1:06.12 (34.20)     1:40.22 (34.10)     2:13.38 (33.16)
 12 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM              2:18.28    2:14.69  
                  30.51     1:03.96 (33.45)     1:39.74 (35.78)     2:14.69 (34.95)
 13 Titus, Zach E             17 PWRS-AM              2:16.83    2:15.18  
                  31.41     1:06.07 (34.66)     1:41.26 (35.19)     2:15.18 (33.92)
 14 Podrez, Alex E            16 GLSS-LE              2:17.90    2:16.43  
                  31.79     1:06.58 (34.79)     1:42.42 (35.84)     2:16.43 (34.01)
 15 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              2:16.92    2:16.65  
                  31.37     1:06.18 (34.81)     1:42.07 (35.89)     2:16.65 (34.58)
 16 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              2:17.96    2:16.86  
                  32.28     1:07.14 (34.86)     1:42.55 (35.41)     2:16.86 (34.31)
 17 Bragg, T.J J              15 CCS-LE               2:19.94    2:17.86  
                  31.84     1:06.71 (34.87)     1:42.90 (36.19)     2:17.86 (34.96)
 18 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               2:21.47    2:18.30  
                  32.13     1:07.59 (35.46)     1:43.21 (35.62)     2:18.30 (35.09)
 19 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM              2:19.87    2:18.86  
                  32.47     1:07.46 (34.99)     1:43.81 (36.35)     2:18.86 (35.05)
 20 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE               2:19.28    2:35.06  
                  28.34       58.63 (30.29)     1:49.47 (50.84)     2:35.06 (45.59)
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:07.63   6/17/2017 Trayton R Saladin, CM   -WV                
 Pool Record: ! 2:03.71   3/31/2016 James W Beckman, Indiana Univ              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Armstrong, Hunter H       18 CCS-LE               2:09.73    2:08.49  
                  30.83     1:04.07 (33.24)     1:37.75 (33.68)     2:08.49 (30.74)
  2 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                2:05.19    2:09.45  
                  31.09     1:03.76 (32.67)     1:36.78 (33.02)     2:09.45 (32.67)
  3 Hong, Tyler J             16 GLSS-LE              2:08.94    2:09.80  
                  30.03     1:02.77 (32.74)     1:36.75 (33.98)     2:09.80 (33.05)
  4 O'Connor, Christopher J   17 CCS-LE               2:14.06    2:10.78  
                  30.02     1:02.85 (32.83)     1:36.60 (33.75)     2:10.78 (34.18)
  5 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               2:11.47    2:12.05  
                  31.32     1:05.40 (34.08)     1:39.32 (33.92)     2:12.05 (32.73)
  6 Harlan, Josh W            18 CM-WV                2:06.28    2:12.93  
                  31.69     1:05.67 (33.98)     1:39.55 (33.88)     2:12.93 (33.38)
  7 Bocci, David J            16 LESD-LE              2:11.85    2:14.50  
                  31.53     1:05.79 (34.26)     1:40.03 (34.24)     2:14.50 (34.47)
  8 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE             2:06.94    2:14.76  
                  32.06     1:07.02 (34.96)     1:42.51 (35.49)     2:14.76 (32.25)
  9 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM              2:11.51    2:15.70  
                  32.94     1:06.95 (34.01)     1:41.89 (34.94)     2:15.70 (33.81)
 10 Clark, Charlie K          16 VSC-LE               2:15.60    2:16.04  
                  32.89     1:07.26 (34.37)     1:42.60 (35.34)     2:16.04 (33.44)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Russo, Russo J            20 CM-WV                2:12.64    2:16.62  
                  32.90     1:08.10 (35.20)     1:42.90 (34.80)     2:16.62 (33.72)
 12 Hanna, Owen R             18 STRS-LE              2:10.33    2:16.71  
                  31.97     1:06.43 (34.46)     1:41.16 (34.73)     2:16.71 (35.55)
 13 Madzy, Joshua D           19 CM-WV                2:13.05    2:16.77  
                  32.90     1:07.56 (34.66)     1:42.62 (35.06)     2:16.77 (34.15)
 14 Titus, Zach E             17 PWRS-AM              2:14.23    2:16.83  
                  31.91     1:07.17 (35.26)     1:43.22 (36.05)     2:16.83 (33.61)
 15 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              2:13.75    2:16.92  
                  30.92     1:05.22 (34.30)     1:41.10 (35.88)     2:16.92 (35.82)
 16 Podrez, Alex E            16 GLSS-LE              2:16.54    2:17.90  
                  31.80     1:06.60 (34.80)     1:42.46 (35.86)     2:17.90 (35.44)
 17 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              2:12.75    2:17.96  
                  32.79     1:08.12 (35.33)     1:43.14 (35.02)     2:17.96 (34.82)
 18 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM              2:05.88    2:18.28  
                  32.59     1:07.74 (35.15)     1:43.35 (35.61)     2:18.28 (34.93)
 19 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE               2:17.44    2:19.28  
                  32.17     1:08.14 (35.97)     1:44.66 (36.52)     2:19.28 (34.62)
 20 Tekieli, Nicolas D        17 GLSS-LE              2:11.92    2:19.62  
                  30.18     1:04.66 (34.48)     1:42.24 (37.58)     2:19.62 (37.38)
-------------------------------------------------------------------------
 21 McFaden, Ryan G           17 JCCS-AM              2:15.57    2:19.87  
                  32.51     1:07.95 (35.44)     1:44.44 (36.49)     2:19.87 (35.43)
 22 Bragg, T.J J              15 CCS-LE               2:23.43    2:19.94  
                  32.95     1:08.46 (35.51)     1:44.81 (36.35)     2:19.94 (35.13)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM              2:18.39    2:21.13  
                  33.19     1:08.32 (35.13)     1:44.85 (36.53)     2:21.13 (36.28)
 24 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               2:19.61    2:21.47  
                  33.91     1:09.15 (35.24)     1:45.72 (36.57)     2:21.47 (35.75)
 25 Chi, Jeffrey T            18 CSI-LE               2:28.57    2:21.52  
                  32.65     1:07.71 (35.06)     1:44.51 (36.80)     2:21.52 (37.01)
 26 Bradford, Nick J          21 PWRS-AM              2:25.96    2:22.34  
                  33.53     1:10.43 (36.90)     1:47.43 (37.00)     2:22.34 (34.91)
 27 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE              2:13.28    2:22.63  
                  33.46     1:09.38 (35.92)     1:46.29 (36.91)     2:22.63 (36.34)
 28 Finnerty, Sean D          18 STRS-LE              2:16.51    2:23.11  
                  32.73     1:09.59 (36.86)     1:46.23 (36.64)     2:23.11 (36.88)
 29 Borvendeg, Ben L          15 ULESD-LE             2:16.68    2:23.73  
                  33.16     1:10.03 (36.87)     1:47.06 (37.03)     2:23.73 (36.67)
 30 Novak, Luke D             16 HEAT-LE              2:25.00    2:25.16  
                  33.80     1:10.20 (36.40)     1:47.72 (37.52)     2:25.16 (37.44)
 31 Aruskevicius, Chase C     16 AAC-LE               2:22.41    2:25.17  
                  33.04     1:09.83 (36.79)     1:47.47 (37.64)     2:25.17 (37.70)
 32 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM              2:24.21    2:27.22  
                  35.94     1:14.20 (38.26)     1:52.53 (38.33)     2:27.22 (34.69)
 33 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE             2:23.02    2:28.28  
                  34.93     1:12.41 (37.48)     1:50.25 (37.84)     2:28.28 (38.03)
 34 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM              2:23.38    2:28.48  
                  36.08     1:14.03 (37.95)     1:51.73 (37.70)     2:28.48 (36.75)
 35 Morris, Madan R           15 LESD-LE              2:24.20    2:29.51  
                  35.29     1:14.37 (39.08)     1:52.64 (38.27)     2:29.51 (36.87)
 36 Mefferd, Jason C          17 SYL-OH               2:23.85    2:29.70  
                  35.77     1:14.38 (38.61)     1:53.10 (38.72)     2:29.70 (36.60)
 37 Zhang, Jason D            16 PEAQ-AM              2:24.07    2:30.85  
                  34.67     1:13.08 (38.41)     1:52.34 (39.26)     2:30.85 (38.51)
 38 Olsavsky, Austin C        18 MRST-LE              2:27.50    2:31.82  
                  34.92     1:13.72 (38.80)     1:53.62 (39.90)     2:31.82 (38.20)
 39 Turnbull, Keith J         15 CFYN-LE              2:19.63    2:32.11  
                  33.71     1:12.08 (38.37)     1:51.84 (39.76)     2:32.11 (40.27)
 40 Trattner, Tate C          16 HEAT-LE              2:22.40    2:34.39  
                  34.87     1:13.80 (38.93)     1:53.29 (39.49)     2:34.39 (41.10)
 41 Cosentino, Caleb C        19 HEAT-LE              2:22.95    2:37.92  
                  37.69     1:17.20 (39.51)     1:58.19 (40.99)     2:37.92 (39.73)
 42 Schabanow, Aleksey D      15 PEAQ-AM                   NT    2:39.20  
                  36.02     1:16.37 (40.35)     1:58.21 (41.84)     2:39.20 (40.99)
 -- Brown, Granthem C         14 VSC-LE               2:24.64        DFS  
 -- O'Shea, Chris M           20 CM-WV                2:07.59        DFS  
 -- Sens, Keller E            14 PEAQ-AM              2:23.29        DFS  
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:03.55   6/17/2018 Brian D Ramsey, UTPIT-AM                   
 Pool Record: ! 1:03.29    4/2/2016 Levi B Brock, Indiana Universi             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              1:06.18    1:04.47  
                  30.47     1:04.47 (34.00)                                        
  2 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE             1:07.20    1:06.06  
                  31.34     1:06.06 (34.72)                                        
  3 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE               1:08.55    1:07.50  
                  31.66     1:07.50 (35.84)                                        
  4 Krusinski, Jack W         19 CSI-LE               1:09.15    1:08.38  
                  32.38     1:08.38 (36.00)                                        
  5 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM              1:08.51    1:08.78  
                  32.05     1:08.78 (36.73)                                        
  6 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM              1:11.12    1:10.22  
                  33.09     1:10.22 (37.13)                                        
  7 Murphey, Teddy R          17 PWRS-AM              1:10.87    1:10.31  
                  33.18     1:10.31 (37.13)                                        
  8 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               1:10.41    1:10.38  
                  33.38     1:10.38 (37.00)                                        
  9 Ferguson, Ezra J          20 CCS-LE               1:11.03    1:11.62  
                  33.23     1:11.62 (38.39)                                        
 10 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               1:11.20    1:12.42  
                  33.95     1:12.42 (38.47)                                        
B - Final
 11 Gorbachev, Denis A        17 STRS-LE              1:12.05    1:10.87  
                  33.00     1:10.87 (37.87)                                        
 12 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              1:14.07    1:11.60  
                  33.72     1:11.60 (37.88)                                        
 13 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               1:11.55    1:12.38  
                  33.28     1:12.38 (39.10)                                        
 14 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              1:16.82    1:13.35  
                  34.29     1:13.35 (39.06)                                        
 15 Aldewereld, Luca J        16 RYD-LE               1:13.03    1:13.57  
                  34.06     1:13.57 (39.51)                                        
 16 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE              1:18.17    1:14.14  
                  34.37     1:14.14 (39.77)                                        
 17 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE              1:13.67    1:15.78  
                  35.87     1:15.78 (39.91)                                        
 18 Marshall, Charles J       18 BBA-LE               1:19.12    1:16.08  
                  35.36     1:16.08 (40.72)                                        
 19 Kurlich, Andrew F         19 FAST$-LE             1:16.62    1:16.49  
                  35.55     1:16.49 (40.94)                                        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.73   6/18/2017 Tristen E DiSibio, CM   -WV                
 Pool Record: ! 1:03.29    4/2/2016 Levi B Brock, Indiana Universi             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Toothman, Zach J          16 CSI-LE                    NT    1:09.78  
                  31.76     1:09.82 (38.06)         1:09.78 ( )                    
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:03.55   6/17/2018 Brian D Ramsey, UTPIT-AM                   
 Pool Record: ! 1:03.29    4/2/2016 Levi B Brock, Indiana Universi             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM              1:01.06    1:06.06  
                  31.30     1:06.06 (34.76)                                        
  2 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              1:03.28    1:06.18  
                  31.62     1:06.18 (34.56)                                        
  3 Huerta, Fausto D          19 CM-WV                1:03.46    1:06.71  
                  31.09     1:06.71 (35.62)                                        
  4 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE             1:05.40    1:07.20  
                  31.73     1:07.20 (35.47)                                        
  5 Portmann, Jack R          21 CM-WV                1:05.49    1:07.68  
                  32.16     1:07.68 (35.52)                                        
  6 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM              1:06.04    1:08.51  
                  32.51     1:08.51 (36.00)                                        
  7 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE               1:07.59    1:08.55  
                  32.21     1:08.55 (36.34)                                        
  8 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM              1:06.26    1:08.88  
                  32.61     1:08.88 (36.27)                                        
  9 Brooks, Ben V             20 CM-WV                1:04.95    1:09.04  
                  32.28     1:09.04 (36.76)                                        
 10 Krusinski, Jack W         19 CSI-LE               1:07.63    1:09.15  
                  32.96     1:09.15 (36.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               1:10.59    1:10.41  
                  33.33     1:10.41 (37.08)                                        
 12 Murphey, Teddy R          17 PWRS-AM              1:07.67    1:10.87  
                  33.26     1:10.87 (37.61)                                        
 13 Ferguson, Ezra J          20 CCS-LE               1:15.02    1:11.03  
                  32.12     1:11.03 (38.91)                                        
 14 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM              1:04.92    1:11.12  
                  33.04     1:11.12 (38.08)                                        
 15 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               1:09.83    1:11.20  
                  33.18     1:11.20 (38.02)                                        
 16 Podrez, Alex E            16 GLSS-LE              1:09.90    1:11.30  
                  34.05     1:11.30 (37.25)                                        
 17 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               1:09.21    1:11.55  
                  33.11     1:11.55 (38.44)                                        
 18 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              1:13.75    1:11.56  
                  33.89     1:11.56 (37.67)                                        
 19 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM              1:13.58    1:11.81  
                  34.18     1:11.81 (37.63)                                        
 20 Gorbachev, Denis A        17 STRS-LE              1:09.88    1:12.05  
                  33.79     1:12.05 (38.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Basista, Noah T           18 PS-LE                1:09.78    1:12.62  
                  33.68     1:12.62 (38.94)                                        
 22 Hong, Tyler J             16 GLSS-LE              1:10.86    1:12.77  
                  33.60     1:12.77 (39.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM              1:11.95    1:12.98  
                  33.79     1:12.98 (39.19)                                        
 24 Aldewereld, Luca J        16 RYD-LE                    NT    1:13.03  
                  33.18     1:13.03 (39.85)                                        
 25 Grahor, Alexander J       17 ANSC-AM              1:12.21    1:13.63  
                  34.01     1:13.63 (39.62)                                        
 26 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE              1:06.51    1:13.67  
                  34.47     1:13.67 (39.20)                                        
 27 Hong, Nick T              18 GLSS-LE              1:09.50    1:13.78  
                  33.88     1:13.78 (39.90)                                        
 28 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              1:09.57    1:14.07  
                  35.68     1:14.07 (38.39)                                        
 29 Cavanaugh, Patrick R      17 FAST-AM              1:09.94    1:14.59  
                  35.60     1:14.59 (38.99)                                        
 30 Pickett, Davis H          17 FAST$-LE             1:16.26    1:14.91  
                  35.62     1:14.91 (39.29)                                        
 31 Liao, Donovan D           16 LESD-LE              1:15.07    1:15.16  
                  34.67     1:15.16 (40.49)                                        
 32 Herman, Nathan M          17 ULESD-LE             1:12.24    1:15.27  
                  35.39     1:15.27 (39.88)                                        
 33 Ehlers, Ryan S            15 CCS-LE               1:11.71    1:15.31  
                  35.76     1:15.31 (39.55)                                        
 34 Baker, Troy J             19 VICT-NI              1:12.52    1:15.32  
                  35.47     1:15.32 (39.85)                                        
 35 Perez Reyes, Victor M     15 STRS-LE              1:13.17    1:15.67  
                  34.99     1:15.67 (40.68)                                        
 36 Zhang, Jason D            16 PEAQ-AM              1:09.96    1:16.17  
                  35.68     1:16.17 (40.49)                                        
 37 Compton, Timothy B        16 ANSC-AM              1:12.21    1:16.38  
                  36.15     1:16.38 (40.23)                                        
 38 Neuman, Aiden J           16 CCS-LE               1:15.11    1:16.41  
                  35.71     1:16.41 (40.70)                                        
 39 Kurlich, Andrew F         19 FAST$-LE             1:16.90    1:16.62  
                  35.60     1:16.62 (41.02)                                        
 40 Wolke, Christian K        15 GLSS-LE              1:16.19    1:16.82  
                  36.45     1:16.82 (40.37)                                        
 41 Borisov, Tolik A          18 ANSC-AM              1:16.39    1:16.86  
                  35.58     1:16.86 (41.28)                                        
 42 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE              1:13.79    1:18.17  
                  35.73     1:18.17 (42.44)                                        
 43 Ehling, John W            18 ANSC-AM              1:14.90    1:18.63  
                  36.51     1:18.63 (42.12)                                        
 44 Holm, Owen R              15 FAST-AM              1:11.26    1:19.08  
                  36.89     1:19.08 (42.19)                                        
 45 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM              1:13.50    1:19.11  
                  37.43     1:19.11 (41.68)                                        
 46 Marshall, Charles J       18 BBA-LE               1:13.73    1:19.12  
                  37.64     1:19.12 (41.48)                                        
 47 Singler, Collin D         16 VSC-LE               1:12.06    1:19.65  
                  36.26     1:19.65 (43.39)                                        
 48 Petruzzi, Anthony N       19 MRST-LE              1:16.75    1:19.91  
                  37.17     1:19.91 (42.74)                                        
 49 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI              1:15.18    1:20.33  
                  37.65     1:20.33 (42.68)                                        
 50 Senchyshak, Ryan N        15 PEAQ-AM              1:14.54    1:20.58  
                  36.24     1:20.58 (44.34)                                        
 51 Sitton, Jackson R         17 WST-VA               1:13.81    1:23.55  
                  39.50     1:23.55 (44.05)                                        
 52 Wellings, Iszac E         15 PACK-GU              1:16.99    1:23.81  
                  39.37     1:23.81 (44.44)                                        
 53 Jiang, Ethan F            16 LESD-LE              1:16.99    1:24.69  
                  39.63     1:24.69 (45.06)                                        
 54 Schabanow, Aleksey D      15 PEAQ-AM              1:15.17    1:28.24  
                  39.87     1:28.24 (48.37)                                        
 55 Klein, Shawn Luke         20 LESD-LE              1:16.49    1:36.53  
                  45.37     1:36.53 (51.16)                                        
 -- Harlan, Josh W            18 CM-WV                1:05.59        DFS  
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.98   6/14/2019 Ross D Palazzo, HEAT -LE                   
 Pool Record: ! 2:17.15   3/31/2016 Jacob R Foster, Mason Manta Rays           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              2:24.78    2:17.98* 
                  30.87     1:05.69 (34.82)     1:41.77 (36.08)     2:17.98 (36.21)
  2 Huerta, Fausto D          19 CM-WV                2:30.67    2:27.45  
                  33.02     1:10.87 (37.85)     1:49.26 (38.39)     2:27.45 (38.19)
  3 Portmann, Jack R          21 CM-WV                2:27.86    2:27.74  
                  34.30     1:11.49 (37.19)     1:50.31 (38.82)     2:27.74 (37.43)
  4 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               2:32.73    2:29.71  
                  34.98     1:13.35 (38.37)     1:52.38 (39.03)     2:29.71 (37.33)
  5 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM              2:33.20    2:30.03  
                  34.06     1:11.57 (37.51)     1:50.20 (38.63)     2:30.03 (39.83)
  6 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               2:35.78    2:31.76  
                  34.13     1:13.10 (38.97)     1:52.45 (39.35)     2:31.76 (39.31)
  7 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE               2:35.08    2:31.96  
                  33.28     1:13.04 (39.76)     1:52.68 (39.64)     2:31.96 (39.28)
  8 Dixon, David A            20 CM-WV                2:30.68    2:34.38  
                  34.70     1:14.27 (39.57)     1:54.35 (40.08)     2:34.38 (40.03)
  9 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               2:35.54    2:37.29  
                  35.04     1:14.48 (39.44)     1:55.85 (41.37)     2:37.29 (41.44)
 10 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               2:32.85    2:38.50  
                  34.45     1:14.49 (40.04)     1:56.14 (41.65)     2:38.50 (42.36)
B - Final
 11 Hong, Nick T              18 GLSS-LE              2:39.97    2:31.83  
                  33.94     1:11.80 (37.86)     1:52.13 (40.33)     2:31.83 (39.70)
 12 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              2:36.22    2:32.10  
                  33.96     1:12.93 (38.97)     1:52.86 (39.93)     2:32.10 (39.24)
 13 Murphey, Teddy R          17 PWRS-AM              2:36.79    2:33.74  
                  34.44     1:13.74 (39.30)     1:53.57 (39.83)     2:33.74 (40.17)
 14 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM              2:37.05    2:35.12  
                  34.19     1:12.74 (38.55)     1:54.37 (41.63)     2:35.12 (40.75)
 15 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM              2:39.65    2:35.49  
                  35.29     1:14.19 (38.90)     1:54.42 (40.23)     2:35.49 (41.07)
 16 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              2:39.03    2:36.32  
                  34.73     1:14.68 (39.95)     1:55.83 (41.15)     2:36.32 (40.49)
 17 Dudley, Sam R             18 CSI-LE               2:39.72    2:38.03  
                  34.88     1:15.04 (40.16)     1:56.27 (41.23)     2:38.03 (41.76)
 18 Herman, Nathan M          17 ULESD-LE             2:39.97    2:39.70  
                  35.10     1:15.20 (40.10)     1:55.94 (40.74)     2:39.70 (43.76)
 19 Brooks, Ben V             20 CM-WV                2:40.21    2:41.88  
                  37.29     1:19.00 (41.71)     2:00.51 (41.51)     2:41.88 (41.37)
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.98   6/14/2019 Ross D Palazzo, HEAT -LE                   
 Pool Record: ! 2:17.15   3/31/2016 Jacob R Foster, Mason Manta Rays           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE             2:19.91    2:23.26  
                  32.52     1:07.94 (35.42)     1:46.09 (38.15)     2:23.26 (37.17)
  2 Palazzo, Ross D           22 HEAT-LE              2:13.78    2:24.78  
                  32.60     1:09.55 (36.95)     1:47.24 (37.69)     2:24.78 (37.54)
  3 Portmann, Jack R          21 CM-WV                2:21.35    2:27.86  
                  34.64     1:11.80 (37.16)     1:49.68 (37.88)     2:27.86 (38.18)
  4 Huerta, Fausto D          19 CM-WV                2:25.67    2:30.67  
                  35.00     1:13.77 (38.77)     1:52.37 (38.60)     2:30.67 (38.30)
  5 Dixon, David A            20 CM-WV                2:21.72    2:30.68  
                  34.46     1:12.73 (38.27)     1:51.22 (38.49)     2:30.68 (39.46)
  6 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               2:30.10    2:32.73  
                  34.35     1:14.20 (39.85)     1:53.33 (39.13)     2:32.73 (39.40)
  7 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               2:28.18    2:32.85  
                  34.15     1:12.57 (38.42)     1:53.39 (40.82)     2:32.85 (39.46)
  8 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM              2:23.89    2:33.20  
                  34.48     1:13.23 (38.75)     1:52.82 (39.59)     2:33.20 (40.38)
  9 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE               2:27.95    2:35.08  
                  33.47     1:13.14 (39.67)     1:54.51 (41.37)     2:35.08 (40.57)
 10 Toothman, Zach J          16 CSI-LE               2:35.43    2:35.54  
                  35.47     1:15.41 (39.94)     1:56.34 (40.93)     2:35.54 (39.20)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               2:30.93    2:35.78  
                  35.85     1:15.49 (39.64)     1:56.41 (40.92)     2:35.78 (39.37)
 12 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              2:34.09    2:36.22  
                  34.45     1:14.00 (39.55)     1:55.63 (41.63)     2:36.22 (40.59)
 13 Murphey, Teddy R          17 PWRS-AM              2:26.11    2:36.79  
                  35.53     1:15.43 (39.90)     1:56.41 (40.98)     2:36.79 (40.38)
 14 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM              2:29.13    2:37.05  
                  35.23     1:16.41 (41.18)     1:56.68 (40.27)     2:37.05 (40.37)
 15 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              2:28.24    2:39.03  
                  35.48     1:16.28 (40.80)     1:57.58 (41.30)     2:39.03 (41.45)
 16 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM              2:31.58    2:39.65  
                  36.54     1:17.17 (40.63)     1:58.23 (41.06)     2:39.65 (41.42)
 17 Dudley, Sam R             18 CSI-LE               2:47.48    2:39.72  
                  36.39     1:17.01 (40.62)     1:58.44 (41.43)     2:39.72 (41.28)
 18 Herman, Nathan M          17 ULESD-LE             2:33.01    2:39.97  
                  35.19     1:16.03 (40.84)     1:57.80 (41.77)     2:39.97 (42.17)
 18 Hong, Nick T              18 GLSS-LE              2:33.13    2:39.97  
                  35.20     1:15.89 (40.69)     1:57.78 (41.89)     2:39.97 (42.19)
 20 Brooks, Ben V             20 CM-WV                2:25.92    2:40.21  
                  36.74     1:18.27 (41.53)     1:59.85 (41.58)     2:40.21 (40.36)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Harlan, Josh W            18 CM-WV                2:22.73    2:40.70  
                  37.78     1:19.13 (41.35)     2:00.91 (41.78)     2:40.70 (39.79)
 22 Singler, Collin D         16 VSC-LE               2:44.65    2:43.08  
                  35.74     1:18.85 (43.11)     2:01.05 (42.20)     2:43.08 (42.03)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Grahor, Alexander J       17 ANSC-AM              2:32.35    2:45.66  
                  37.12     1:19.10 (41.98)     2:03.05 (43.95)     2:45.66 (42.61)
 24 Mefferd, Jason C          17 SYL-OH               2:48.39    2:47.40  
                  38.05     1:20.54 (42.49)     2:04.40 (43.86)     2:47.40 (43.00)
 25 Baker, Troy J             19 VICT-NI              2:41.96    2:47.65  
                  37.08     1:19.54 (42.46)     2:03.24 (43.70)     2:47.65 (44.41)
 26 Cavanaugh, Patrick R      17 FAST-AM              2:35.93    2:48.58  
                  36.87     1:19.84 (42.97)     2:04.49 (44.65)     2:48.58 (44.09)
 27 Compton, Timothy B        16 ANSC-AM              2:39.43    2:48.61  
                  37.60     1:19.75 (42.15)     2:03.84 (44.09)     2:48.61 (44.77)
 28 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI              2:40.64    2:50.43  
                  38.19     1:21.20 (43.01)     2:05.93 (44.73)     2:50.43 (44.50)
 29 Perez Reyes, Victor M     15 STRS-LE              2:46.73    2:52.81  
                  38.69     1:23.45 (44.76)     2:08.21 (44.76)     2:52.81 (44.60)
 30 Cosentino, Caleb C        19 HEAT-LE              2:40.67    2:53.32  
                  40.47     1:24.40 (43.93)     2:09.29 (44.89)     2:53.32 (44.03)
 31 McCutchan, Frank R        15 CM-WV                2:37.39    2:53.66  
                  39.09     1:23.44 (44.35)     2:08.19 (44.75)     2:53.66 (45.47)
 32 Vizmeg, Alek R            17 HEAT-LE              2:48.20    2:58.37  
                  39.68     1:25.58 (45.90)     2:12.66 (47.08)     2:58.37 (45.71)
 33 Zhang, Jason D            16 PEAQ-AM              2:47.74    2:58.84  
                  38.03     1:22.75 (44.72)     2:09.91 (47.16)     2:58.84 (48.93)
 34 Wellings, Iszac E         15 PACK-GU              2:48.39    3:08.92  
                  41.92     1:29.93 (48.01)     2:19.79 (49.86)     3:08.92 (49.13)
 35 Klein, Shawn Luke         20 LESD-LE              2:48.39    3:18.24  
                  44.41     1:35.59 (51.18)     2:26.65 (51.06)     3:18.24 (51.59)
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 55.41   6/18/2016 Andrew A Rich, Unat OH-OH                    
 Pool Record: ! 53.72   3/22/2013 Kyler Van Swol, MINN-MN                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dixon, David A            20 CM-WV                  56.28      55.28* 
                  26.23       55.28 (29.05)                                        
  2 Madej, David              19 SWIM-LE                56.44      55.77  
                  25.78       55.77 (29.99)                                        
  3 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE                 57.36      56.23  
                  26.11       56.23 (30.12)                                        
  4 Gustafson, Chachi G       17 SHSH-LE                57.86      56.95  
                  27.14       56.95 (29.81)                                        
  5 Russo, Russo J            20 CM-WV                  58.44      56.98  
                  26.49       56.98 (30.49)                                        
  6 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM                58.33      57.03  
                  27.38       57.03 (29.65)                                        
  7 Chimes, Eric C            18 CSI-LE                 57.70      57.06  
                  26.42       57.06 (30.64)                                        
  8 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM                58.01      57.46  
                  27.52       57.46 (29.94)                                        
  9 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE               58.21      57.50  
                  27.25       57.50 (30.25)                                        
 10 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE                57.93      57.60  
                  26.96       57.60 (30.64)                                        
B - Final
 11 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                  59.07      57.84  
                  27.21       57.84 (30.63)                                        
 12 Krusinski, Jack W         19 CSI-LE                 59.20      58.29  
                  27.25       58.29 (31.04)                                        
 13 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE                 59.85      58.34  
                  27.53       58.34 (30.81)                                        
 14 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM                59.39      58.67  
                  27.47       58.67 (31.20)                                        
 15 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM              1:00.01      58.77  
                  27.50       58.77 (31.27)                                        
 16 Schneider, Will H         18 CCS-LE                 59.72      58.89  
                  27.64       58.89 (31.25)                                        
 17 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM                59.97      59.23  
                  27.14       59.23 (32.09)                                        
 18 Ream, Sean A              19 CCS-LE               1:00.09      59.41  
                  28.00       59.41 (31.41)                                        
 19 Borisov, Tolik A          18 ANSC-AM                59.66    1:00.18  
                  27.53     1:00.18 (32.65)                                        
 20 Deemer, Sam K             16 LESD-LE              1:00.10    1:00.70  
                  28.42     1:00.70 (32.28)                                        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 55.41   6/18/2016 Andrew A Rich, Unat OH-OH                    
 Pool Record: ! 53.72   3/22/2013 Kyler Van Swol, MINN-MN                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dixon, David A            20 CM-WV                  55.87      56.28  
                  26.96       56.28 (29.32)                                        
  2 Madej, David              19 SWIM-LE                53.91      56.44  
                  26.28       56.44 (30.16)                                        
  3 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE                 56.62      57.36  
                  26.77       57.36 (30.59)                                        
  4 Chimes, Eric C            18 CSI-LE                 57.22      57.70  
                  27.19       57.70 (30.51)                                        
  5 Gustafson, Chachi G       17 SHSH-LE                57.45      57.86  
                  27.57       57.86 (30.29)                                        
  6 BuArish, Yousif H         18 LESD-LE                58.55      57.93  
                  26.93       57.93 (31.00)                                        
  7 Kosanovich, Branko A      17 ANSC-AM              1:00.45      58.01  
                  27.60       58.01 (30.41)                                        
  8 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE               57.71      58.21  
                  27.07       58.21 (31.14)                                        
  9 Mihm, Rick C              17 ANSC-AM                55.57      58.33  
                  27.72       58.33 (30.61)                                        
 10 Russo, Russo J            20 CM-WV                  59.23      58.44  
                  27.53       58.44 (30.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Saladin, Trayton R        21 CM-WV                  56.08      59.07  
                  27.86       59.07 (31.21)                                        
 12 Krusinski, Jack W         19 CSI-LE                 58.86      59.20  
                  28.03       59.20 (31.17)                                        
 13 Chen, Jerry Z             18 ANSC-AM              1:00.29      59.39  
                  27.85       59.39 (31.54)                                        
 14 Borisov, Tolik A          18 ANSC-AM                57.89      59.66  
                  27.50       59.66 (32.16)                                        
 15 Schneider, Will H         18 CCS-LE               1:00.42      59.72  
                  27.91       59.72 (31.81)                                        
 16 Krusinski, Pete T         17 CSI-LE               1:01.92      59.85  
                  27.31       59.85 (32.54)                                        
 17 Grinberg, Isaac D         17 SYL-OH                 56.78      59.90  
                  28.57       59.90 (31.33)                                        
 18 Molinaro, Conrad M        18 PEAQ-AM                57.53      59.97  
                  28.80       59.97 (31.17)                                        
 19 Butera, Nico A            15 PEAQ-AM              1:00.26    1:00.01  
                  28.19     1:00.01 (31.82)                                        
 20 Ream, Sean A              19 CCS-LE               1:01.68    1:00.09  
                  28.97     1:00.09 (31.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Deemer, Sam K             16 LESD-LE                58.76    1:00.10  
                  28.36     1:00.10 (31.74)                                        
 22 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE                56.65    1:00.13  
                  27.53     1:00.13 (32.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Hong, Tyler J             16 GLSS-LE                59.03    1:00.24  
                  28.43     1:00.24 (31.81)                                        
 24 O'Shea, Chris M           20 CM-WV                  57.38   J1:00.24  
                  27.82     1:00.24 (32.42)                                        
 25 Rose, Will J              17 CCS-LE                 56.38    1:00.29  
                  27.48     1:00.29 (32.81)                                        
 26 Portmann, Jack R          21 CM-WV                  58.72    1:00.31  
                  29.15     1:00.31 (31.16)                                        
 27 Frazier, Jack P           22 CM-WV                  57.27    1:00.33  
                  28.62     1:00.33 (31.71)                                        
 27 Brown, Connor B           16 UCSI-LE              1:02.47    1:00.33  
                  28.11     1:00.33 (32.22)                                        
 29 Bocci, David J            16 LESD-LE                58.78    1:00.75  
                  28.93     1:00.75 (31.82)                                        
 30 Brooks, Ben V             20 CM-WV                  56.18    1:01.15  
                  28.34     1:01.15 (32.81)                                        
 31 Romstadt, Mason A         19 CCS-LE                    NT    1:01.25  
                  27.82     1:01.25 (33.43)                                        
 32 Madzy, Joshua D           19 CM-WV                1:02.53    1:01.32  
                  28.71     1:01.32 (32.61)                                        
 33 Neaveill, Sam N           21 CM-WV                  57.99    1:01.38  
                  29.30     1:01.38 (32.08)                                        
 34 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               1:01.85    1:01.53  
                  28.40     1:01.53 (33.13)                                        
 35 Huerta, Fausto D          19 CM-WV                1:00.00    1:01.74  
                  28.26     1:01.74 (33.48)                                        
 35 Krusinski, Mark D         21 CSI-LE                 56.38    1:01.74  
                  28.50     1:01.74 (33.24)                                        
 37 Tuckerman, Jacob S        19 HEAT-LE                57.93    1:01.84  
                  28.49     1:01.84 (33.35)                                        
 38 Senchyshak, Ryan N        15 PEAQ-AM              1:01.68    1:02.12  
                  28.67     1:02.12 (33.45)                                        
 39 Podrez, Alex E            16 GLSS-LE              1:02.18    1:02.20  
                  29.67     1:02.20 (32.53)                                        
 40 Galecki, Joshua A         17 ANSC-AM              1:01.22    1:02.22  
                  29.61     1:02.22 (32.61)                                        
 41 Tekieli, Nicolas D        17 GLSS-LE              1:01.93    1:02.27  
                  28.65     1:02.27 (33.62)                                        
 42 McBeth, Conner A          16 MOON-AM              1:05.38    1:02.46  
                  28.47     1:02.46 (33.99)                                        
 43 Smesko, Kaden W           17 FAST$-LE             1:01.08    1:02.51  
                  28.97     1:02.51 (33.54)                                        
 44 Borvendeg, Ben L          15 ULESD-LE             1:01.67    1:03.11  
                  28.70     1:03.11 (34.41)                                        
 45 Matheny, Josh M           16 PEAQ-AM              1:04.23    1:03.27  
                  29.78     1:03.27 (33.49)                                        
 46 Bradford, Nick J          21 PWRS-AM              1:02.54    1:03.34  
                  29.41     1:03.34 (33.93)                                        
 47 Cosentino, Caleb C        19 HEAT-LE              1:00.41    1:03.46  
                  29.32     1:03.46 (34.14)                                        
 48 Compton, Timothy B        16 ANSC-AM              1:03.90    1:03.81  
                  29.63     1:03.81 (34.18)                                        
 49 Zhang, Jason D            16 PEAQ-AM              1:02.40    1:03.86  
                  29.82     1:03.86 (34.04)                                        
 49 Sitton, Jackson R         17 WST-VA               1:05.10    1:03.86  
                  29.60     1:03.86 (34.26)                                        
 51 Kurlich, Andrew F         19 FAST$-LE             1:03.55    1:03.90  
                  29.23     1:03.90 (34.67)                                        
 52 Kondev, George W          18 CCS-LE               1:03.94    1:03.93  
                  29.38     1:03.93 (34.55)                                        
 53 Basista, Noah T           18 PS-LE                1:01.41    1:03.98  
                  29.60     1:03.98 (34.38)                                        
 54 Hanna, Owen R             18 STRS-LE                58.23    1:04.07  
                  28.41     1:04.07 (35.66)                                        
 55 Tuckerman, Caleb S        17 HEAT-LE              1:02.14    1:04.10  
                  29.80     1:04.10 (34.30)                                        
 56 Neff, Ethan L             17 PWRS-AM              1:00.48    1:04.16  
                  29.86     1:04.16 (34.30)                                        
 57 Florio, Aidan C           15 RYD-LE               1:04.22    1:04.29  
                  29.97     1:04.29 (34.32)                                        
 58 Richmond, Joseph M        16 GLSS-LE              1:01.13    1:04.32  
                  29.88     1:04.32 (34.44)                                        
 59 Grimenstein, Michael J    16 PEAQ-AM              1:05.71    1:04.36  
                  29.86     1:04.36 (34.50)                                        
 60 Titus, Zach E             17 PWRS-AM              1:02.94    1:04.51  
                  29.87     1:04.51 (34.64)                                        
 61 Doerrer, Tyler N          19 HEAT-LE              1:01.05    1:04.74  
                  29.34     1:04.74 (35.40)                                        
 62 Ferguson, Ezra J          20 CCS-LE                    NT    1:04.92  
                  30.39     1:04.92 (34.53)                                        
 63 Crossing, Alex            15 VICT-NI              1:05.76    1:05.02  
                  31.08     1:05.02 (33.94)                                        
 64 Esposito, Isaac R         18 BBA-LE                    NT    1:05.20  
                  30.17     1:05.20 (35.03)                                        
 65 O'Brien, Jack P           17 BBA-LE               1:04.14    1:05.26  
                  30.23     1:05.26 (35.03)                                        
 66 Ehling, John W            18 ANSC-AM              1:04.36    1:05.28  
                  30.23     1:05.28 (35.05)                                        
 67 Phillips, Nathan J        15 FAST$-LE             1:03.20    1:05.31  
                  30.16     1:05.31 (35.15)                                        
 68 Shaker, Isaac V           16 STRS-LE                   NT    1:05.77  
                  30.98     1:05.77 (34.79)                                        
 69 Morris, Madan R           15 LESD-LE              1:05.20    1:06.14  
                  31.07     1:06.14 (35.07)                                        
 70 McCarran, Jacob R         16 ANSC-AM              1:04.51    1:06.17  
                  30.32     1:06.17 (35.85)                                        
 71 Chaye, Owen S             17 MRST-LE              1:03.22    1:06.20  
                  30.51     1:06.20 (35.69)                                        
 72 Singler, Collin D         16 VSC-LE               1:01.77    1:06.28  
                  30.62     1:06.28 (35.66)                                        
 73 Holm, Owen R              15 FAST-AM              1:02.34    1:06.88  
                  31.11     1:06.88 (35.77)                                        
 74 McCutchan, Frank R        15 CM-WV                1:03.94    1:06.90  
                  31.73     1:06.90 (35.17)                                        
 75 Vizmeg, Alek R            17 HEAT-LE              1:04.91    1:07.42  
 76 Bednar, Michael A         16 GLSS-LE              1:04.68    1:07.45  
                  31.72     1:07.45 (35.73)                                        
 77 Deemer, Alex W            18 LESD-LE              1:03.79    1:07.80  
                  30.66     1:07.80 (37.14)                                        
 78 Gangloff, Karl F          17 BRAD-NI              1:06.29    1:07.88  
                  30.73     1:07.88 (37.15)                                        
 79 Dietz, William R          15 LESD-LE                   NT    1:08.62  
                  31.82     1:08.62 (36.80)                                        
 79 Turnbull, Keith J         15 CFYN-LE              1:05.10    1:08.62  
                  31.13     1:08.62 (37.49)                                        
 81 Liao, Donovan D           16 LESD-LE                   NT    1:08.72  
                  31.86     1:08.72 (36.86)                                        
 82 Jiang, Ethan F            16 LESD-LE              1:06.29    1:08.73  
                  31.72     1:08.73 (37.01)                                        
 83 Olsavsky, Austin C        18 MRST-LE              1:04.65    1:08.97  
                  31.47     1:08.97 (37.50)                                        
 84 Turzai, Matthew R         16 ANSC-AM              1:05.20    1:09.31  
                  31.40     1:09.31 (37.91)                                        
 85 Marshall, Charles J       18 BBA-LE               1:02.88    1:09.48  
                  31.45     1:09.48 (38.03)                                        
 86 Mellett, Gannon A         17 MOON-AM              1:06.26    1:11.53  
                  32.22     1:11.53 (39.31)                                        
 87 Surtman, Jack T           17 CSI-LE               1:06.22    1:11.91  
                  31.27     1:11.91 (40.64)                                        
 -- Wellings, Iszac E         15 PACK-GU              1:06.29        DFS  
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.95   6/17/2018 Luke R Smutny, UTPIT-AM                    
 Pool Record: ! 2:02.99    8/5/2017 Tavis D Siebert, NYS Aquatics, In          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Applebaum, Frank R        17 BBA-LE               2:14.70    2:08.08  
                  28.55     1:01.38 (32.83)     1:35.15 (33.77)     2:08.08 (32.93)
  2 Chimes, Eric C            18 CSI-LE               2:11.06    2:08.34  
                  27.96     1:00.29 (32.33)     1:33.56 (33.27)     2:08.34 (34.78)
  3 Kurlich, Richie A         19 FAST$-LE             2:11.40    2:10.02  
                  28.59     1:00.67 (32.08)     1:35.44 (34.77)     2:10.02 (34.58)
  4 Gustafson, Chachi G       17 SHSH-LE              2:16.41    2:14.50  
                  27.94     1:01.28 (33.34)     1:37.75 (36.47)     2:14.50 (36.75)
  5 Bocci, David J            16 LESD-LE              2:15.36    2:15.77  
                  29.80     1:03.51 (33.71)     1:39.06 (35.55)     2:15.77 (36.71)
  6 Johnson, Jay W            18 HEAT-LE              2:20.40    2:19.06  
                  30.06     1:05.28 (35.22)     1:42.81 (37.53)     2:19.06 (36.25)
  7 Singler, Collin D         16 VSC-LE               2:21.23    2:20.52  
                  30.82     1:06.42 (35.60)     1:44.60 (38.18)     2:20.52 (35.92)
  8 Krusinski, Mark D         21 CSI-LE               2:19.81    2:21.36  
                  30.33     1:06.73 (36.40)     1:44.55 (37.82)     2:21.36 (36.81)
  9 Stoia, Brandon R          17 RYD-LE               2:23.96    2:22.39  
                  30.63     1:07.12 (36.49)     1:44.66 (37.54)     2:22.39 (37.73)
 10 Crossing, Alex            15 VICT-NI              2:22.93    2:23.52  
                  32.52     1:08.98 (36.46)     1:46.39 (37.41)     2:23.52 (37.13)
B - Final
 1