Licensed to Lake Erie Swimming LC Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 7/24/2019 11:20 AM
    2019 Lake Erie LC Age Group Championship Meet - 7/19/2019 to 7/21/2019     
     Lake Erie Age Group Long Course Championships, Sanction #: LE19090LS      
                          Spire Institute, Geneva, OH                          
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.12   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Alex              10 Kraken                 32.37      30.74  
  2 Jackson, Rylee            10 Firestone              32.29      31.24  
  3 Agwa, Oma                 10 Solon                  32.45      31.58  
  4 Falke, Gigi               10 Heat                   33.49      33.19  
  5 Caldwell, Kayla           10 Crawford               35.02      33.68  
  6 Gerber, Alessandra        10 Wooster                35.25      33.83  
  7 Porter, Rachel             9 Heat                   33.58      35.13  
  8 Arbie, Savannah           10 Penguin                35.11      35.69  
  9 Wood, Kate                10 SwimUnited             34.56      35.78  
 10 Stewart, Alice             9 Great Lakes            35.72      35.81  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.12   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jackson, Rylee            10 Firestone              32.57      32.29  
  2 Taylor, Alex              10 Kraken                 31.65      32.37  
  3 Agwa, Oma                 10 Solon                  32.05      32.45  
  4 Falke, Gigi               10 Heat                   33.83      33.49  
  5 Porter, Rachel             9 Heat                   37.06      33.58  
  6 Wood, Kate                10 SwimUnited             35.61      34.56  
  7 Caldwell, Kayla           10 Crawford               35.03      35.02  
  8 Arbie, Savannah           10 Penguin                36.43      35.11  
  9 Gerber, Alessandra        10 Wooster                34.91      35.25  
 10 Stewart, Alice             9 Great Lakes            35.80      35.72  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes            36.41      35.76  
 12 Womack, Aiyana             9 Heat                   35.73      35.85  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hanek, Lauren             10 Otters                 35.51      36.12  
 14 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha                36.80      36.33  
 15 Pruce, Peyton              9 Silver Dolphins        36.73      36.40  
 16 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y            34.64      36.58  
 17 Hively, Tres              10 Piranha                38.44      37.37  
 18 Gustin, Chloe             10 Great Lakes            36.45      37.50  
 19 Turner, Julia              9 Blazers                38.64      37.88  
 20 Lu, Caroline              10 Lake Shore             40.35      38.03  
 21 Hruschak, Liv             10 SwimUnited             41.06      38.14  
 22 Losch, Ellery              8 Silver Dolphins        39.17      38.77  
 23 Shymske, Bella            10 SwimUnited                NT      38.78  
 24 Nappo, Raegan             10 Piranha                40.31      38.89  
 25 Samide, Izzy               7 Lake Shore             40.36      38.93  
 26 Barkley, Madeline         10 Lake Shore             39.91      39.59  
 27 Rosenbaum, Katherine       8 Otters                 43.79      39.80  
 28 Danger, Irelin             9 Copley                 41.94      40.41  
 29 Sherry, Reagan            10 Copley                 41.58      40.43  
 30 Stewart, Brynne            8 Lake Shore             41.54      40.84  
 31 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins        41.53      40.94  
 32 Betscakos, Solana          9 Green YMCA             43.81      41.11  
 33 Song, Kelly                9 Ridgewood Y            40.73      41.41  
 34 Butte, Julia              10 Lakewood               38.38      41.73  
 35 Duncan, Mackenzie          8 Solon                  42.71      42.31  
 35 Hughes, Eva                8 Blazers                41.88      42.31  
 37 Wilson, Emma              10 Vermillion Y           41.60      42.73  
 38 Flute, Jules              10 Swim Inst.             40.98      42.77  
 39 Fan, Flora                 8 Blazers                42.66      42.91  
 40 Pisanelli, Molly           9 Westlake               43.09      43.42  
 41 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins        42.48      43.83  
 42 Krizansky, Kelsey         10 Solon                  41.49      44.59  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.69   7/23/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               1:11.46    1:07.90* 
                  31.97     1:07.90 (35.93)                                        
  2 Agwa, Oma                 10 Solon                1:12.98    1:10.44  
                  33.13     1:10.44 (37.31)                                        
  3 Jackson, Rylee            10 Firestone            1:13.24    1:11.38  
                  34.64     1:11.38 (36.74)                                        
  4 Falke, Gigi               10 Heat                 1:15.23    1:13.82  
                  35.03     1:13.82 (38.79)                                        
  5 Cremer, Livia              9 Blazers              1:16.15    1:15.23  
                  36.04     1:15.23 (39.19)                                        
  6 Caldwell, Kayla           10 Crawford             1:17.82    1:15.98  
                  36.27     1:15.98 (39.71)                                        
  7 Gerber, Alessandra        10 Wooster              1:16.98    1:18.09  
                  36.17     1:18.09 (41.92)                                        
  8 Hanek, Lauren             10 Otters               1:17.52    1:18.15  
                  38.17     1:18.15 (39.98)                                        
  9 Womack, Aiyana             9 Heat                 1:19.35    1:19.22  
                  38.60     1:19.22 (40.62)                                        
 10 Wood, Kate                10 SwimUnited           1:19.79    1:23.14  
                  39.04     1:23.14 (44.10)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.69   7/23/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               1:11.17    1:11.46  
                  32.95     1:11.46 (38.51)                                        
  2 Agwa, Oma                 10 Solon                1:13.78    1:12.98  
                  34.25     1:12.98 (38.73)                                        
  3 Jackson, Rylee            10 Firestone            1:13.28    1:13.24  
                  35.02     1:13.24 (38.22)                                        
  4 Falke, Gigi               10 Heat                 1:15.67    1:15.23  
                  34.90     1:15.23 (40.33)                                        
  5 Cremer, Livia              9 Blazers              1:18.86    1:16.15  
                  36.36     1:16.15 (39.79)                                        
  6 Gerber, Alessandra        10 Wooster              1:20.65    1:16.98  
                  36.93     1:16.98 (40.05)                                        
  7 Hanek, Lauren             10 Otters               1:17.31    1:17.52  
                  37.99     1:17.52 (39.53)                                        
  8 Caldwell, Kayla           10 Crawford             1:17.21    1:17.82  
                  36.67     1:17.82 (41.15)                                        
  9 Womack, Aiyana             9 Heat                 1:20.37    1:19.35  
                  37.56     1:19.35 (41.79)                                        
 10 Wood, Kate                10 SwimUnited           1:20.95    1:19.79  
                  37.21     1:19.79 (42.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Porter, Rachel             9 Heat                 1:28.18    1:20.38  
                  37.42     1:20.38 (42.96)                                        
 12 Stewart, Alice             9 Great Lakes          1:20.17    1:20.64  
                  37.97     1:20.64 (42.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Arbie, Savannah           10 Penguin              1:21.39    1:21.69  
                  39.17     1:21.69 (42.52)                                        
 14 Barnes, Lila              10 Otters               1:23.94    1:22.54  
                  39.89     1:22.54 (42.65)                                        
 15 Pruce, Peyton              9 Silver Dolphins      1:27.40    1:22.89  
                  38.80     1:22.89 (44.09)                                        
 16 Gustin, Chloe             10 Great Lakes          1:23.41    1:23.65  
                  39.66     1:23.65 (43.99)                                        
 17 Hively, Tres              10 Piranha              1:25.05    1:24.42  
                  40.13     1:24.42 (44.29)                                        
 18 Chang, Isabella           10 Solon                1:31.80    1:25.17  
                  39.87     1:25.17 (45.30)                                        
 19 Lentz, Leighton            8 Silver Dolphins      1:27.35    1:25.36  
                  40.29     1:25.36 (45.07)                                        
 20 Lu, Caroline              10 Lake Shore           1:26.16    1:25.67  
                  39.17     1:25.67 (46.50)                                        
 21 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha              1:29.26    1:26.67  
                  39.41     1:26.67 (47.26)                                        
 22 Taylor, Cora               9 Kraken               1:29.40    1:27.49  
                  41.56     1:27.49 (45.93)                                        
 23 Danger, Irelin             9 Copley               1:28.68    1:29.46  
                  43.62     1:29.46 (45.84)                                        
 24 Hruschak, Liv             10 SwimUnited           1:36.09    1:29.82  
                  42.10     1:29.82 (47.72)                                        
 25 Turner, Julia              9 Blazers              1:27.96    1:30.14  
                  39.73     1:30.14 (50.41)                                        
 26 Losch, Ellery              8 Silver Dolphins      1:28.07    1:30.18  
                  43.43     1:30.18 (46.75)                                        
 27 Barkley, Madeline         10 Lake Shore           1:30.07    1:30.28  
                  41.51     1:30.28 (48.77)                                        
 28 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins      1:31.82    1:30.32  
                  42.61     1:30.32 (47.71)                                        
 29 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins      1:30.15    1:30.94  
                  42.87     1:30.94 (48.07)                                        
 30 Samide, Izzy               7 Lake Shore           1:30.13    1:31.13  
                  41.87     1:31.13 (49.26)                                        
 31 Wilson, Emma              10 Vermillion Y         1:36.03    1:31.49  
                  43.45     1:31.49 (48.04)                                        
 32 Nappo, Raegan             10 Piranha                   NT    1:32.26  
                  44.09     1:32.26 (48.17)                                        
 33 Betscakos, Solana          9 Green YMCA           1:40.11    1:37.07  
                  45.92     1:37.07 (51.15)                                        
 34 Fan, Flora                 8 Blazers              1:40.78    1:37.66  
                  46.91     1:37.66 (50.75)                                        
 35 Pisanelli, Molly           9 Westlake             1:38.29    1:38.40  
 36 Flute, Jules              10 Swim Inst.           1:39.77    1:38.83  
                  46.43     1:38.83 (52.40)                                        
 37 Stewart, Brynne            8 Lake Shore           1:38.16    1:39.32  
                  46.18     1:39.32 (53.14)                                        
 38 Gonzalez-Valderrey, Iara  10 Solon                1:40.56    1:39.94  
                  44.76     1:39.94 (55.18)                                        
 39 Karas, Ana                10 Heat                 1:39.64    1:40.00  
                  45.12     1:40.00 (54.88)                                        
 40 Pesek, Alice               8 University           1:37.96    1:42.01  
 41 Rosenbaum, Katherine       8 Otters               1:41.42    1:43.26  
                  47.39     1:43.26 (55.87)                                        
 42 Krizansky, Kelsey         10 Solon                1:38.65    1:44.62  
                  47.08     1:44.62 (57.54)                                        
 43 Caudill, Vera              9 Otters               1:42.38    1:45.15  
                  49.21     1:45.15 (55.94)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.09   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               2:36.81    2:30.49  
                  32.66     1:11.28 (38.62)     1:51.84 (40.56)     2:30.49 (38.65)
  2 Jackson, Rylee            10 Firestone            2:43.55    2:37.53  
                  35.22     1:14.55 (39.33)     1:56.74 (42.19)     2:37.53 (40.79)
  3 Falke, Gigi               10 Heat                 2:41.71    2:38.14  
                  34.89     1:16.32 (41.43)     1:58.04 (41.72)     2:38.14 (40.10)
  4 Cremer, Livia              9 Blazers              2:40.46    2:39.69  
                  36.73     1:18.41 (41.68)     1:59.87 (41.46)     2:39.69 (39.82)
  5 Caldwell, Kayla           10 Crawford             2:44.48    2:40.31  
                  36.65     1:18.03 (41.38)     1:58.68 (40.65)     2:40.31 (41.63)
  6 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes          2:39.70    2:42.87  
                  36.68     1:19.00 (42.32)     2:01.30 (42.30)     2:42.87 (41.57)
  7 Arbie, Savannah           10 Penguin              2:50.69    2:46.35  
                  38.27     1:20.77 (42.50)     2:05.41 (44.64)     2:46.35 (40.94)
  8 Hanek, Lauren             10 Otters               2:48.88    2:49.32  
                  38.75     1:23.38 (44.63)     2:08.77 (45.39)     2:49.32 (40.55)
  9 Gerber, Alessandra        10 Wooster              2:53.06    2:49.80  
                  36.49     1:20.04 (43.55)     2:04.77 (44.73)     2:49.80 (45.03)
 10 Stewart, Alice             9 Great Lakes          2:49.96    2:50.78  
                  37.48     1:21.16 (43.68)     2:05.58 (44.42)     2:50.78 (45.20)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.09   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               2:37.54    2:36.81  
                  34.36     1:14.20 (39.84)     1:56.00 (41.80)     2:36.81 (40.81)
  2 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes          2:37.59    2:39.70  
                  37.12     1:17.58 (40.46)     1:59.44 (41.86)     2:39.70 (40.26)
  3 Cremer, Livia              9 Blazers              2:45.20    2:40.46  
                  37.04     1:17.91 (40.87)     1:59.57 (41.66)     2:40.46 (40.89)
  4 Falke, Gigi               10 Heat                 2:38.71    2:41.71  
                  36.20     1:17.89 (41.69)     2:01.61 (43.72)     2:41.71 (40.10)
  5 Jackson, Rylee            10 Firestone            2:53.66    2:43.55  
                  36.40     1:20.50 (44.10)     2:03.50 (43.00)     2:43.55 (40.05)
  6 Caldwell, Kayla           10 Crawford             2:40.95    2:44.48  
                  38.16     1:20.68 (42.52)     2:03.87 (43.19)     2:44.48 (40.61)
  7 Hanek, Lauren             10 Otters               2:48.13    2:48.88  
                  39.10     1:22.73 (43.63)     2:07.00 (44.27)     2:48.88 (41.88)
  8 Stewart, Alice             9 Great Lakes          2:50.32    2:49.96  
                  38.81     1:22.67 (43.86)     2:07.38 (44.71)     2:49.96 (42.58)
  9 Arbie, Savannah           10 Penguin              2:49.00    2:50.69  
                  38.34     1:22.28 (43.94)     2:07.02 (44.74)     2:50.69 (43.67)
 10 Gerber, Alessandra        10 Wooster              2:59.58    2:53.06  
                  38.36     1:22.57 (44.21)     2:09.61 (47.04)     2:53.06 (43.45)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y          2:59.08    2:53.65  
                  38.78     1:22.58 (43.80)     2:08.84 (46.26)     2:53.65 (44.81)
 12 Gustin, Chloe             10 Great Lakes          2:54.27    2:56.72  
                  40.55     1:26.01 (45.46)     2:13.14 (47.13)     2:56.72 (43.58)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Wood, Kate                10 SwimUnited           3:00.98    2:57.59  
                  40.23     1:27.07 (46.84)     2:13.75 (46.68)     2:57.59 (43.84)
 14 Womack, Aiyana             9 Heat                 3:08.01    2:58.46  
                  38.10     1:24.74 (46.64)     2:13.25 (48.51)     2:58.46 (45.21)
 15 Lu, Caroline              10 Lake Shore           3:09.96    3:06.98  
                  42.22     1:30.61 (48.39)     2:20.43 (49.82)     3:06.98 (46.55)
 16 Turner, Julia              9 Blazers              3:13.05    3:09.37  
                  40.03     1:28.92 (48.89)     2:19.03 (50.11)     3:09.37 (50.34)
 17 Sherry, Reagan            10 Copley               3:14.09    3:11.93  
                  44.16     1:34.06 (49.90)     2:25.29 (51.23)     3:11.93 (46.64)
 18 Danger, Irelin             9 Copley               3:02.83    3:13.37  
                  43.75     1:34.54 (50.79)     2:25.14 (50.60)     3:13.37 (48.23)
 19 Barkley, Madeline         10 Lake Shore           3:25.87    3:17.08  
                  45.59     1:37.24 (51.65)     2:28.83 (51.59)     3:17.08 (48.25)
 20 Wilson, Emma              10 Vermillion Y         3:27.97    3:17.53  
                  44.94     1:36.40 (51.46)     2:28.74 (52.34)     3:17.53 (48.79)
 21 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins      3:19.86    3:18.29  
                  46.85     1:39.19 (52.34)     2:29.16 (49.97)     3:18.29 (49.13)
 22 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins      3:16.84    3:19.38  
                  44.10     1:36.49 (52.39)     2:28.39 (51.90)     3:19.38 (50.99)
 23 Jankowski, Jane            8 Lake Shore           3:31.72    3:21.87  
                  46.86     1:37.54 (50.68)     2:29.64 (52.10)     3:21.87 (52.23)
 24 Duncan, Mackenzie          8 Solon                3:24.82    3:22.98  
                  43.74     1:37.98 (54.24)     2:30.50 (52.52)     3:22.98 (52.48)
 25 Karas, Ana                10 Heat                 3:28.15    3:25.55  
                  45.98     1:41.87 (55.89)     2:34.99 (53.12)     3:25.55 (50.56)
 26 Betscakos, Solana          9 Green YMCA           3:35.50    3:26.42  
                  46.95     1:43.94 (56.99)     2:36.76 (52.82)     3:26.42 (49.66)
 27 Butte, Julia              10 Lakewood             3:40.34    3:29.94  
                  46.33     1:40.56 (54.23)     2:35.31 (54.75)     3:29.94 (54.63)
 28 Stewart, Brynne            8 Lake Shore           3:37.31    3:31.15  
                  48.73     1:43.61 (54.88)     2:39.80 (56.19)     3:31.15 (51.35)
 29 Rosenbaum, Katherine       8 Otters               3:43.76    3:42.23  
                  49.90     1:47.58 (57.68)   3:42.23 (1:54.65)                    
 30 Krizansky, Kelsey         10 Solon                3:35.87    3:42.80  
                  50.03     1:46.05 (56.02)     2:44.76 (58.71)     3:42.80 (58.04)
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:06.63   7/20/2001 Meghan Stang, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               5:45.63    5:18.19  
                  35.59     1:15.78 (40.19)     1:56.83 (41.05)     2:38.30 (41.47)
        3:19.56 (41.26)     4:01.18 (41.62)     4:40.57 (39.39)     5:18.19 (37.62)
  2 Falke, Gigi               10 Heat                 6:00.19    5:28.95  
                  36.84     1:18.69 (41.85)     2:00.80 (42.11)     2:43.73 (42.93)
        3:25.97 (42.24)     4:07.71 (41.74)     4:48.93 (41.22)     5:28.95 (40.02)
  3 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes          5:41.01    5:30.31  
                  37.94     1:19.38 (41.44)     2:01.74 (42.36)     2:45.09 (43.35)
        3:27.43 (42.34)     4:09.19 (41.76)     4:50.74 (41.55)     5:30.31 (39.57)
  4 Cremer, Livia              9 Blazers              5:40.83    5:31.83  
                  36.91     1:18.25 (41.34)     2:00.61 (42.36)     2:43.84 (43.23)
        3:26.09 (42.25)     4:08.86 (42.77)     4:51.02 (42.16)     5:31.83 (40.81)
  5 Caldwell, Kayla           10 Crawford             5:54.12    5:40.60  
                  37.61     1:20.45 (42.84)     2:02.55 (42.10)     2:46.14 (43.59)
        3:29.75 (43.61)     4:13.25 (43.50)     4:57.15 (43.90)     5:40.60 (43.45)
  6 Stewart, Alice             9 Great Lakes          6:32.53    5:48.92  
                  37.93     1:20.59 (42.66)     2:05.48 (44.89)     2:49.78 (44.30)
        3:35.62 (45.84)     4:20.98 (45.36)     5:06.54 (45.56)     5:48.92 (42.38)
  7 DeAngelis, Raine          10 Lakewood             6:22.11    5:49.43  
                  38.82     1:22.38 (43.56)     2:08.52 (46.14)     2:53.75 (45.23)
        3:38.89 (45.14)     4:23.93 (45.04)     5:08.96 (45.03)     5:49.43 (40.47)
  8 Wood, Kate                10 SwimUnited           6:23.66    6:10.19  
                  40.46     1:26.52 (46.06)     2:12.43 (45.91)     3:02.37 (49.94)
        3:49.54 (47.17)     4:38.43 (48.89)     5:24.89 (46.46)     6:10.19 (45.30)
  9 Barnes, Lila              10 Otters               6:56.85    6:32.43  
                  42.17     1:31.93 (49.76)     2:23.00 (51.07)     3:14.01 (51.01)
        4:04.45 (50.44)     4:56.37 (51.92)     5:45.15 (48.78)     6:32.43 (47.28)
 10 Sherry, Reagan            10 Copley               7:15.08    6:33.20  
                  44.68     1:35.60 (50.92)     2:27.07 (51.47)     3:17.66 (50.59)
        4:08.82 (51.16)     4:59.21 (50.39)     5:48.74 (49.53)     6:33.20 (44.46)
 11 Turner, Julia              9 Blazers              6:48.15    6:33.78  
                  39.69     1:29.36 (49.67)     2:19.49 (50.13)     3:11.23 (51.74)
        4:01.60 (50.37)     4:55.08 (53.48)     5:44.53 (49.45)     6:33.78 (49.25)
 12 Lu, Caroline              10 Lake Shore           6:49.20    6:33.85  
                  40.63     1:30.36 (49.73)     2:19.67 (49.31)     3:11.94 (52.27)
        4:01.71 (49.77)     4:54.71 (53.00)     5:43.36 (48.65)     6:33.85 (50.49)
 13 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins      6:50.93    6:41.98  
                  44.85     1:37.31 (52.46)     2:28.46 (51.15)     3:20.67 (52.21)
        4:11.59 (50.92)     5:03.97 (52.38)     5:53.04 (49.07)     6:41.98 (48.94)
 14 Hively, Tres              10 Piranha              6:19.56    6:43.88  
                  42.09     1:34.33 (52.24)     2:27.48 (53.15)     3:20.95 (53.47)
        4:12.03 (51.08)     5:06.91 (54.88)     5:58.21 (51.30)     6:43.88 (45.67)
 15 Betscakos, Solana          9 Green YMCA           7:25.97    7:05.22  
                  48.14     1:42.91 (54.77)     2:36.95 (54.04)     3:31.31 (54.36)
        4:27.42 (56.11)     5:23.86 (56.44)     6:19.37 (55.51)     7:05.22 (45.85)
 16 Flute, Jules              10 Swim Inst.           7:19.32    7:26.43  
                  47.82     1:43.17 (55.35)     2:42.02 (58.85)     3:38.51 (56.49)
        4:37.86 (59.35)     5:34.70 (56.84)     6:31.52 (56.82)     7:26.43 (54.91)
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.12   7/23/2017 Bella Rhoades, LESD -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Alex              10 Kraken                 39.00      37.16  
  2 Jackson, Rylee            10 Firestone              40.69      37.39  
  3 Agwa, Oma                 10 Solon                  41.13      39.85  
  4 Falke, Gigi               10 Heat                   39.67      39.96  
  5 Hanek, Lauren             10 Otters                 41.30      40.17  
  6 Cremer, Livia              9 Blazers                42.45      40.33  
  7 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha                41.62      40.71  
  8 Womack, Aiyana             9 Heat                   42.23      40.87  
  9 Caldwell, Kayla           10 Crawford               42.27      41.55  
 10 Gustin, Chloe             10 Great Lakes            42.56      42.64  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.12   7/23/2017 Bella Rhoades, LESD -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Alex              10 Kraken                 37.96      39.00  
  2 Falke, Gigi               10 Heat                   38.62      39.67  
  3 Jackson, Rylee            10 Firestone              39.66      40.69  
  4 Agwa, Oma                 10 Solon                  42.73      41.13  
  5 Hanek, Lauren             10 Otters                 40.16      41.30  
  6 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha                42.63      41.62  
  7 Womack, Aiyana             9 Heat                   42.52      42.23  
  8 Caldwell, Kayla           10 Crawford               42.12      42.27  
  9 Cremer, Livia              9 Blazers                41.96      42.45  
 10 Gustin, Chloe             10 Great Lakes            41.68      42.56  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chang, Isabella           10 Solon                  44.32      42.60  
 12 Turner, Julia              9 Blazers                47.48      42.73  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Arbie, Savannah           10 Penguin                41.48      42.91  
 14 Stewart, Alice             9 Great Lakes            41.47      43.03  
 15 Hruschak, Liv             10 SwimUnited             49.39      43.80  
 16 Pruce, Peyton              9 Silver Dolphins        45.46      44.11  
 17 Taylor, Cora               9 Kraken                 44.33      44.90  
 18 Porter, Rachel             9 Heat                   44.93      45.25  
 19 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins        44.56      45.31  
 20 Jones, Vivian              9 Blazers                48.71      45.74  
 21 Wood, Kate                10 SwimUnited             47.01      45.83  
 22 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins        49.96      45.95  
 23 Losch, Ellery              8 Silver Dolphins        47.97      46.64  
 24 Barnes, Lila              10 Otters                 46.40      46.71  
 25 Wilson, Emma              10 Vermillion Y           51.71      46.83  
 26 Pisanelli, Molly           9 Westlake               48.54      47.49  
 27 Krizansky, Kelsey         10 Solon                  48.03      47.94  
 27 Hively, Tres              10 Piranha                48.14      47.94  
 29 Barkley, Madeline         10 Lake Shore             50.83      48.05  
 30 Danger, Irelin             9 Copley                 49.38      49.48  
 31 Karas, Ana                10 Heat                   47.22      50.05  
 32 Samide, Izzy               7 Lake Shore             49.57      50.12  
 33 Hughes, Eva                8 Blazers                48.13      50.96  
 34 Lentz, Leighton            8 Silver Dolphins        48.60      51.24  
 35 Gonzalez-Valderrey, Iara  10 Solon                  53.87      51.26  
 36 Cremer, Ella               7 Blazers                54.89      51.57  
 37 Caudill, Vera              9 Otters                 53.38      51.99  
 38 Stewart, Brynne            8 Lake Shore             54.61      52.08  
 39 Fan, Flora                 8 Blazers                51.67      52.36  
 40 CaJacob, Riley             7 Lake Shore             53.92      52.69  
 41 Betscakos, Solana          9 Green YMCA             50.00      52.90  
 42 Flute, Jules              10 Swim Inst.             54.67      53.76  
 43 Rickel, Adryan             7 Crawford               51.43      54.48  
 44 Jun, Christina             7 Silver Dolphins        52.83      55.24  
 45 Rosenbaum, Katherine       8 Otters                 54.01      55.82  
 46 Pesek, Alice               8 University             51.50      59.69  
 -- Lu, Caroline              10 Lake Shore             47.92         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.52   7/29/2016 Mia Dezelic, Tiger Sharks                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               1:22.65    1:21.28  
                  38.46     1:21.28 (42.82)                                        
  2 Jackson, Rylee            10 Firestone            1:26.25    1:22.90  
                  40.72     1:22.90 (42.18)                                        
  3 Cremer, Livia              9 Blazers              1:27.64    1:24.66  
                  41.76     1:24.66 (42.90)                                        
  4 Falke, Gigi               10 Heat                 1:25.87    1:24.87  
                  40.48     1:24.87 (44.39)                                        
  5 DeAngelis, Raine          10 Lakewood             1:30.15    1:25.79  
                  41.77     1:25.79 (44.02)                                        
  6 Hanek, Lauren             10 Otters               1:24.87    1:25.88  
                  41.49     1:25.88 (44.39)                                        
  7 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha              1:27.12    1:26.09  
                  42.45     1:26.09 (43.64)                                        
  8 Gustin, Chloe             10 Great Lakes          1:31.82    1:26.16  
                  40.77     1:26.16 (45.39)                                        
  9 Caldwell, Kayla           10 Crawford             1:27.18    1:26.83  
                  42.60     1:26.83 (44.23)                                        
 10 Stewart, Alice             9 Great Lakes          1:29.16    1:28.44  
                  42.02     1:28.44 (46.42)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.52   7/29/2016 Mia Dezelic, Tiger Sharks                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               1:26.66    1:22.65  
                  39.92     1:22.65 (42.73)                                        
  2 Hanek, Lauren             10 Otters               1:27.24    1:24.87  
                  41.53     1:24.87 (43.34)                                        
  3 Falke, Gigi               10 Heat                 1:25.65    1:25.87  
                  40.99     1:25.87 (44.88)                                        
  4 Jackson, Rylee            10 Firestone            1:26.96    1:26.25  
                  41.91     1:26.25 (44.34)                                        
  5 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha              1:32.45    1:27.12  
                  43.18     1:27.12 (43.94)                                        
  6 Caldwell, Kayla           10 Crawford             1:28.24    1:27.18  
  7 Cremer, Livia              9 Blazers              1:28.57    1:27.64  
                  43.31     1:27.64 (44.33)                                        
  8 Stewart, Alice             9 Great Lakes          1:30.96    1:29.16  
                  42.68     1:29.16 (46.48)                                        
  9 DeAngelis, Raine          10 Lakewood             1:29.33    1:30.15  
                  44.01     1:30.15 (46.14)                                        
 10 Gustin, Chloe             10 Great Lakes          1:28.91    1:31.82  
                  45.38     1:31.82 (46.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Womack, Aiyana             9 Heat                 1:35.81    1:33.16  
                  44.48     1:33.16 (48.68)                                        
 12 Agwa, Oma                 10 Solon                1:35.99    1:33.37  
                  44.63     1:33.37 (48.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Turner, Julia              9 Blazers              1:40.00    1:34.15  
                  43.87     1:34.15 (50.28)                                        
 14 Barnes, Lila              10 Otters               1:38.62    1:36.05  
 15 Taylor, Cora               9 Kraken               1:39.38    1:36.98  
                  46.74     1:36.98 (50.24)                                        
 16 Chang, Isabella           10 Solon                1:38.06    1:37.61  
                  48.18     1:37.61 (49.43)                                        
 17 Porter, Rachel             9 Heat                 1:36.37    1:39.75  
 18 Losch, Ellery              8 Silver Dolphins      1:42.84    1:41.67  
                  50.24     1:41.67 (51.43)                                        
 19 Lu, Caroline              10 Lake Shore           1:43.98    1:42.54  
                  49.73     1:42.54 (52.81)                                        
 20 Danger, Irelin             9 Copley               1:47.79    1:42.86  
                  49.49     1:42.86 (53.37)                                        
 21 Jones, Vivian              9 Blazers              1:50.53    1:42.96  
                  49.22     1:42.96 (53.74)                                        
 22 Samide, Izzy               7 Lake Shore           1:52.81    1:43.12  
                  51.58     1:43.12 (51.54)                                        
 23 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins      1:40.96    1:43.42  
 24 Duncan, Mackenzie          8 Solon                1:46.69    1:44.08  
                  50.73     1:44.08 (53.35)                                        
 25 Fan, Flora                 8 Blazers              1:48.99    1:45.69  
                  54.10     1:45.69 (51.59)                                        
 26 Karas, Ana                10 Heat                 1:45.78    1:46.04  
                  51.83     1:46.04 (54.21)                                        
 27 Krizansky, Kelsey         10 Solon                1:49.12    1:47.89  
                  51.81     1:47.89 (56.08)                                        
 28 Pisanelli, Molly           9 Westlake             1:56.68    1:47.95  
 29 Jankowski, Jane            8 Lake Shore           1:50.41    1:48.30  
                  52.15     1:48.30 (56.15)                                        
 30 Malbasa, Lauren            8 Great Lakes          1:50.36    1:49.86  
                  54.64     1:49.86 (55.22)                                        
 31 Wilson, Emma              10 Vermillion Y         1:58.96    1:51.71  
                  53.56     1:51.71 (58.15)                                        
 32 Hughes, Eva                8 Blazers              1:57.37    1:52.53  
 33 Butte, Julia              10 Lakewood             1:56.08    1:54.13  
                  56.80     1:54.13 (57.33)                                        
 34 Betscakos, Solana          9 Green YMCA           1:49.15    1:54.20  
 35 CaJacob, Riley             7 Lake Shore           1:59.18    1:57.21  
                  57.14   1:57.21 (1:00.07)                                        
 36 Stewart, Brynne            8 Lake Shore           1:59.18    1:58.56  
                  57.86   1:58.56 (1:00.70)                                        
 37 Wilson, Amme               9 Vermillion Y         1:59.05    2:01.10  
                1:00.03   2:01.10 (1:01.07)                                        
 -- Gullett, Ellie            10 Heat                 1:54.41         DQ  
                  56.40        DQ (1:00.84)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.59   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y            43.79      44.74  
  2 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes            45.18      45.50  
  3 DeAngelis, Raine          10 Lakewood               45.28      45.89  
  4 Arbie, Savannah           10 Penguin                48.28      47.49  
  5 Fan, Flora                 8 Blazers                48.54      48.06  
  6 Krizansky, Kelsey         10 Solon                  48.95      48.75  
  7 Agwa, Oma                 10 Solon                  49.20      48.91  
  8 Hively, Tres              10 Piranha                52.21      49.73  
  9 Porter, Rachel             9 Heat                   50.50      51.80  
 10 Taylor, Cora               9 Kraken                 52.86      55.96  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.59   7/25/2015 Carrie Caniglia, Tiger Sharks                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y            42.54      43.79  
  2 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes            44.24      45.18  
  3 DeAngelis, Raine          10 Lakewood               46.79      45.28  
  4 Arbie, Savannah           10 Penguin                48.24      48.28  
  5 Fan, Flora                 8 Blazers                48.60      48.54  
  6 Krizansky, Kelsey         10 Solon                  47.77      48.95  
  7 Agwa, Oma                 10 Solon                  50.49      49.20  
  8 Porter, Rachel             9 Heat                   52.72      50.50  
  9 Hively, Tres              10 Piranha                49.13      52.21  
 10 Taylor, Cora               9 Kraken                 56.15      52.86  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Samide, Izzy               7 Lake Shore             52.76      53.35  
 12 Caldwell, Kayla           10 Crawford               54.63      53.39  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gustin, Chloe             10 Great Lakes            50.54      54.26  
 14 Sherry, Reagan            10 Copley                 55.41      54.46  
 15 Barkley, Madeline         10 Lake Shore             52.72      55.04  
 16 Pisanelli, Molly           9 Westlake               54.15      55.36  
 17 Chang, Isabella           10 Solon                  58.30      55.39  
 18 Wood, Kate                10 SwimUnited             52.67      55.60  
 19 Goodman, Sofie             9 Lake Shore             59.88      55.62  
 20 Barnes, Lila              10 Otters                 51.78      55.72  
 21 Losch, Ellery              8 Silver Dolphins        57.91      56.53  
 22 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha                56.81      57.24  
 23 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins        55.14      57.49  
 24 Gullett, Ellie            10 Heat                 1:00.23      57.65  
 25 Rosenbaum, Katherine       8 Otters                 59.86      58.18  
 26 Cremer, Ella               7 Blazers                58.63      58.33  
 27 Duncan, Mackenzie          8 Solon                  59.34      58.71  
 28 Pesek, Alice               8 University             57.15      59.68  
 29 Jankowski, Jane            8 Lake Shore           1:00.48      59.89  
 30 Slivinski, Chloe           9 Lake Shore             55.73    1:00.63  
 31 Jimenez, Bela              7 Blazers                59.08    1:02.30  
 -- Taylor, Alex              10 Kraken                 48.46         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:26.94   7/26/2015 Madison Machado, Solon Stars               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y          1:35.56    1:34.85  
                  44.77     1:34.85 (50.08)                                        
  2 Cremer, Livia              9 Blazers              1:38.53    1:35.95  
                  45.74     1:35.95 (50.21)                                        
  3 DeAngelis, Raine          10 Lakewood             1:39.28    1:36.83  
                  45.52     1:36.83 (51.31)                                        
  4 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes          1:38.44    1:37.51  
                  45.88     1:37.51 (51.63)                                        
  5 Stewart, Alice             9 Great Lakes          1:42.59    1:40.35  
                  48.12     1:40.35 (52.23)                                        
  6 Arbie, Savannah           10 Penguin              1:42.97    1:44.93  
                  48.75     1:44.93 (56.18)                                        
  7 Fan, Flora                 8 Blazers              1:45.71    1:45.70  
                  51.24     1:45.70 (54.46)                                        
  8 Hanek, Lauren             10 Otters               1:49.41    1:47.60  
                  52.67     1:47.60 (54.93)                                        
  9 Porter, Rachel             9 Heat                 1:48.40    1:49.81  
                  51.85     1:49.81 (57.96)                                        
 10 Agwa, Oma                 10 Solon                1:49.00    1:50.37  
                  52.52     1:50.37 (57.85)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:26.94   7/26/2015 Madison Machado, Solon Stars               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y          1:35.75    1:35.56  
                  46.66     1:35.56 (48.90)                                        
  2 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes          1:35.75    1:38.44  
                  46.05     1:38.44 (52.39)                                        
  3 Cremer, Livia              9 Blazers              1:38.43    1:38.53  
                  47.32     1:38.53 (51.21)                                        
  4 DeAngelis, Raine          10 Lakewood             1:38.53    1:39.28  
                  48.01     1:39.28 (51.27)                                        
  5 Stewart, Alice             9 Great Lakes          1:40.76    1:42.59  
                  48.91     1:42.59 (53.68)                                        
  6 Arbie, Savannah           10 Penguin              1:45.52    1:42.97  
                  49.71     1:42.97 (53.26)                                        
  7 Fan, Flora                 8 Blazers              1:44.71    1:45.71  
                  50.68     1:45.71 (55.03)                                        
  8 Porter, Rachel             9 Heat                 1:53.28    1:48.40  
                  53.23     1:48.40 (55.17)                                        
  9 Agwa, Oma                 10 Solon                1:49.28    1:49.00  
                  51.77     1:49.00 (57.23)                                        
 10 Hanek, Lauren             10 Otters               1:46.53    1:49.41  
                  52.17     1:49.41 (57.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Krizansky, Kelsey         10 Solon                1:49.09    1:49.77  
                  51.59     1:49.77 (58.18)                                        
 12 Barnes, Lila              10 Otters               1:54.94    1:50.49  
                  54.28     1:50.49 (56.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nappo, Raegan             10 Piranha              1:53.36    1:50.79  
                  51.93     1:50.79 (58.86)                                        
 14 Gustin, Chloe             10 Great Lakes          1:50.26    1:53.38  
                  55.07     1:53.38 (58.31)                                        
 15 Pruce, Peyton              9 Silver Dolphins      1:56.95    1:53.93  
                  54.16     1:53.93 (59.77)                                        
 16 Barkley, Madeline         10 Lake Shore           1:56.91    1:53.97  
                  55.34     1:53.97 (58.63)                                        
 17 Hruschak, Liv             10 SwimUnited           1:57.54    1:54.52  
                  56.20     1:54.52 (58.32)                                        
 18 Shymske, Bella            10 SwimUnited                NT    1:55.31  
                  53.96   1:55.31 (1:01.35)                                        
 19 Womack, Aiyana             9 Heat                 1:56.72    1:56.20  
                  53.52   1:56.20 (1:02.68)                                        
 20 Song, Kelly                9 Ridgewood Y          1:58.79    1:59.20  
                  57.76   1:59.20 (1:01.44)                                        
 21 Samide, Izzy               7 Lake Shore           1:57.94    2:01.12  
                  58.11   2:01.12 (1:03.01)                                        
 22 Losch, Ellery              8 Silver Dolphins      2:08.47    2:01.82  
                1:00.53   2:01.82 (1:01.29)                                        
 22 Pisanelli, Molly           9 Westlake             2:02.96    2:01.82  
                  59.27   2:01.82 (1:02.55)                                        
 24 Gullett, Ellie            10 Heat                 2:06.81    2:03.42  
                  58.85   2:03.42 (1:04.57)                                        
 25 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins      2:12.95    2:07.84  
 26 Duncan, Mackenzie          8 Solon                2:09.28    2:08.52  
                1:02.14   2:08.52 (1:06.38)                                        
 27 Rosenbaum, Katherine       8 Otters               2:10.22    2:08.96  
                1:01.65   2:08.96 (1:07.31)                                        
 28 Karas, Ana                10 Heat                 2:13.68    2:11.25  
                1:03.52   2:11.25 (1:07.73)                                        
 29 Jimenez, Bela              7 Blazers              2:08.52    2:13.59  
                1:00.93   2:13.59 (1:12.66)                                        
 30 Slivinski, Chloe           9 Lake Shore           2:06.18    2:13.74  
                1:04.99   2:13.74 (1:08.75)                                        
 31 Smith, Fiona               9 SwimUnited           2:16.55    2:14.86  
                1:02.52   2:14.86 (1:12.34)                                        
 32 Jun, Christina             7 Silver Dolphins      2:12.98    2:14.95  
 33 Dahiya, Falak             10 Solon                2:13.75    2:16.31  
                1:05.00   2:16.31 (1:11.31)                                        
 34 Wilson, Emma              10 Vermillion Y         2:16.29    2:19.40  
                1:08.61   2:19.40 (1:10.79)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 32.33   7/22/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Alex              10 Kraken                 35.80      34.37  
  2 Falke, Gigi               10 Heat                   35.23      35.03  
  3 DeAngelis, Raine          10 Lakewood               39.56      36.30  
  4 Jackson, Rylee            10 Firestone              38.26      36.52  
  5 Caldwell, Kayla           10 Crawford               38.07      37.20  
  6 Cremer, Livia              9 Blazers                39.51      38.94  
  7 Agwa, Oma                 10 Solon                  42.08      39.51  
  8 Wood, Kate                10 SwimUnited             39.36      40.08  
  9 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y            40.99      40.96  
 10 Porter, Rachel             9 Heat                   43.21      43.16  
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 32.33   7/22/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Falke, Gigi               10 Heat                   35.36      35.23  
  2 Taylor, Alex              10 Kraken                 34.73      35.80  
  3 Caldwell, Kayla           10 Crawford               38.16      38.07  
  4 Jackson, Rylee            10 Firestone              38.75      38.26  
  5 Wood, Kate                10 SwimUnited             43.45      39.36  
  6 Cremer, Livia              9 Blazers                38.33      39.51  
  7 DeAngelis, Raine          10 Lakewood               39.11      39.56  
  8 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y            43.23      40.99  
  9 Agwa, Oma                 10 Solon                  43.48      42.08  
 10 Porter, Rachel             9 Heat                   46.77      43.21  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Arbie, Savannah           10 Penguin                42.80      43.49  
 12 Lu, Caroline              10 Lake Shore             47.12      43.63  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hanek, Lauren             10 Otters                 42.18      43.99  
 14 Gustin, Chloe             10 Great Lakes            45.68      44.01  
 15 Womack, Aiyana             9 Heat                   43.19      44.33  
 16 Pruce, Peyton              9 Silver Dolphins        43.77      44.54  
 17 Barnes, Lila              10 Otters                 46.75      44.57  
 18 Jones, Vivian              9 Blazers                52.74      45.39  
 19 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha                48.17      46.24  
 20 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins        43.97      46.45  
 21 Fan, Flora                 8 Blazers                45.45      47.38  
 22 Danger, Irelin             9 Copley                 51.49      48.05  
 23 Losch, Ellery              8 Silver Dolphins        49.23      48.75  
 24 Hughes, Eva                8 Blazers                46.08      48.85  
 25 Song, Kelly                9 Ridgewood Y            49.29      49.19  
 26 Gerber, Alessandra        10 Wooster                50.09      49.33  
 27 Shymske, Bella            10 SwimUnited                NT      51.17  
 28 Cremer, Ella               7 Blazers                50.68      51.71  
 29 Sherry, Reagan            10 Copley                 49.40      52.11  
 30 Wilson, Emma              10 Vermillion Y           48.21      54.30  
 31 Karas, Ana                10 Heat                   52.15      55.45  
 32 Barkley, Madeline         10 Lake Shore             48.53      55.69  
 33 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins        52.56      56.42  
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.51        1994 Anna Strohl, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               1:22.23    1:20.82  
                  36.04     1:20.82 (44.78)                                        
  2 Falke, Gigi               10 Heat                 1:22.41    1:23.38  
                  37.06     1:23.38 (46.32)                                        
  3 Cremer, Livia              9 Blazers              1:27.35    1:26.93  
                  39.73     1:26.93 (47.20)                                        
  4 Caldwell, Kayla           10 Crawford             1:34.68    1:27.06  
                  42.52     1:27.06 (44.54)                                        
  5 Stewart, Alice             9 Great Lakes          1:35.33    1:32.88  
                  42.94     1:32.88 (49.94)                                        
  6 Lu, Caroline              10 Lake Shore           1:42.41    1:38.99  
                  45.18     1:38.99 (53.81)                                        
  7 Gustin, Chloe             10 Great Lakes          1:39.83    1:39.43  
                  46.23     1:39.43 (53.20)                                        
  8 Womack, Aiyana             9 Heat                 1:43.70    1:39.75  
                  42.53     1:39.75 (57.22)                                        
  9 Hanek, Lauren             10 Otters               1:40.52    1:39.89  
                  44.52     1:39.89 (55.37)                                        
 10 Wood, Kate                10 SwimUnited           1:43.04    1:45.16  
                  48.36     1:45.16 (56.80)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.51        1994 Anna Strohl, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Alex              10 Kraken               1:25.93    1:22.23  
                  37.41     1:22.23 (44.82)                                        
  2 Falke, Gigi               10 Heat                 1:22.54    1:22.41  
                  38.23     1:22.41 (44.18)                                        
  3 Cremer, Livia              9 Blazers              1:26.58    1:27.35  
                  38.73     1:27.35 (48.62)                                        
  4 Caldwell, Kayla           10 Crawford             1:30.31    1:34.68  
                  41.89     1:34.68 (52.79)                                        
  5 Stewart, Alice             9 Great Lakes          1:32.94    1:35.33  
                  44.79     1:35.33 (50.54)                                        
  6 Gustin, Chloe             10 Great Lakes          1:42.88    1:39.83  
                  47.10     1:39.83 (52.73)                                        
  7 Hanek, Lauren             10 Otters               2:00.00    1:40.52  
                  46.06     1:40.52 (54.46)                                        
  8 Lu, Caroline              10 Lake Shore           1:47.30    1:42.41  
                  46.30     1:42.41 (56.11)                                        
  9 Wood, Kate                10 SwimUnited           1:43.65    1:43.04  
                  45.86     1:43.04 (57.18)                                        
 10 Womack, Aiyana             9 Heat                 1:45.38    1:43.70  
                  47.92     1:43.70 (55.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pruce, Peyton              9 Silver Dolphins      1:45.68    1:44.26  
                  48.06     1:44.26 (56.20)                                        
 12 Porter, Rachel             9 Heat                 1:52.47    1:44.61  
                  48.34     1:44.61 (56.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Agwa, Oma                 10 Solon                1:53.81    1:46.49  
                  46.25   1:46.49 (1:00.24)                                        
 14 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins      1:51.73    1:49.40  
                  49.39   1:49.40 (1:00.01)                                        
 15 Chang, Isabella           10 Solon                2:00.82    1:50.80  
                  45.93   1:50.80 (1:04.87)                                        
 16 Fan, Flora                 8 Blazers              1:46.88    1:50.83  
                  49.86   1:50.83 (1:00.97)                                        
 17 Barnes, Lila              10 Otters               1:54.63    1:51.95  
                  50.03   1:51.95 (1:01.92)                                        
 18 Karas, Ana                10 Heat                 2:02.83    2:02.45  
                  56.60   2:02.45 (1:05.85)                                        
 -- Samide, Izzy               7 Lake Shore           2:05.31         DQ  
                  59.07        DQ (1:06.62)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:43.69   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cremer, Livia              9 Blazers              2:58.73    2:55.58  
                  40.37     1:24.67 (44.30)     2:15.10 (50.43)     2:55.58 (40.48)
  2 Falke, Gigi               10 Heat                 3:06.53    3:03.01  
                  38.82     1:24.43 (45.61)     2:21.92 (57.49)     3:03.01 (41.09)
  3 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y          3:08.15    3:04.45  
                  43.74     1:35.01 (51.27)     2:25.26 (50.25)     3:04.45 (39.19)
  4 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes          3:05.58    3:04.53  
                  42.27     1:30.57 (48.30)     2:25.10 (54.53)     3:04.53 (39.43)
  5 DeAngelis, Raine          10 Lakewood             3:09.53    3:06.40  
                  41.24     1:28.75 (47.51)     2:25.05 (56.30)     3:06.40 (41.35)
  6 Stewart, Alice             9 Great Lakes          3:09.09    3:09.54  
                  44.55     1:33.52 (48.97)     2:27.91 (54.39)     3:09.54 (41.63)
  7 Agwa, Oma                 10 Solon                3:14.18    3:14.11  
                  43.45     1:35.41 (51.96)     2:32.97 (57.56)     3:14.11 (41.14)
  8 Hanek, Lauren             10 Otters               3:22.74    3:22.79  
                  45.92     1:37.34 (51.42)   2:38.00 (1:00.66)     3:22.79 (44.79)
  9 Womack, Aiyana             9 Heat                 3:26.11    3:27.25  
                  46.25     1:39.70 (53.45)   2:41.89 (1:02.19)     3:27.25 (45.36)
 10 Barnes, Lila              10 Otters               3:25.84    3:30.38  
                  49.48     1:42.85 (53.37)   2:45.62 (1:02.77)     3:30.38 (44.76)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:43.69   7/21/2017 Beatrice Stewart, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cremer, Livia              9 Blazers              3:00.92    2:58.73  
                  41.31     1:27.13 (45.82)     2:18.45 (51.32)     2:58.73 (40.28)
  2 Duijser, Charlotte         9 Great Lakes          3:05.81    3:05.58  
                  42.58     1:29.79 (47.21)     2:25.56 (55.77)     3:05.58 (40.02)
  3 Falke, Gigi               10 Heat                 2:58.28    3:06.53  
                  39.08     1:27.61 (48.53)     2:25.64 (58.03)     3:06.53 (40.89)
  4 Henely, Reagan            10 Ridgewood Y          3:10.45    3:08.15  
                  45.61     1:37.64 (52.03)     2:27.85 (50.21)     3:08.15 (40.30)
  5 Stewart, Alice             9 Great Lakes          3:06.53    3:09.09  
                  44.89     1:33.47 (48.58)     2:27.31 (53.84)     3:09.09 (41.78)
  6 DeAngelis, Raine          10 Lakewood             3:03.78    3:09.53  
                  42.46     1:32.22 (49.76)     2:27.62 (55.40)     3:09.53 (41.91)
  7 Agwa, Oma                 10 Solon                3:20.33    3:14.18  
                  41.77     1:34.06 (52.29)     2:31.52 (57.46)     3:14.18 (42.66)
  8 Hanek, Lauren             10 Otters               3:35.36    3:22.74  
                  46.07     1:39.92 (53.85)   2:41.89 (1:01.97)     3:22.74 (40.85)
  9 Barnes, Lila              10 Otters               3:28.53    3:25.84  
                  47.18     1:39.63 (52.45)   2:40.47 (1:00.84)     3:25.84 (45.37)
 10 Womack, Aiyana             9 Heat                 3:35.10    3:26.11  
                  46.13     1:39.35 (53.22)   2:42.43 (1:03.08)     3:26.11 (43.68)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hively, Tres              10 Piranha              3:29.78    3:27.06  
                  49.10     1:41.96 (52.86)   2:44.00 (1:02.04)     3:27.06 (43.06)
 12 Wood, Kate                10 SwimUnited           3:33.06    3:28.09  
                  46.05     1:41.09 (55.04)   2:44.96 (1:03.87)     3:28.09 (43.13)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Porter, Rachel             9 Heat                 3:41.66    3:30.39  
                  48.59     1:41.60 (53.01)   2:45.08 (1:03.48)     3:30.39 (45.31)
 14 Lu, Caroline              10 Lake Shore           3:35.09    3:31.60  
                  46.73     1:42.55 (55.82)   2:46.55 (1:04.00)     3:31.60 (45.05)
 15 Sherry, Reagan            10 Copley               3:52.89    3:35.04  
                  53.58     1:48.01 (54.43)   2:48.15 (1:00.14)     3:35.04 (46.89)
 16 Horvath, Emery             7 Silver Dolphins      3:45.30    3:35.53  
                  50.17     1:43.06 (52.89)   2:48.47 (1:05.41)     3:35.53 (47.06)
 17 Chang, Isabella           10 Solon                4:04.89    3:36.14  
                  48.49     1:44.24 (55.75)   2:52.19 (1:07.95)     3:36.14 (43.95)
 18 Reynolds, Ashlynn         10 Piranha              3:26.32    3:36.45  
                  51.90     1:42.00 (50.10)   2:52.79 (1:10.79)     3:36.45 (43.66)
 19 Danger, Irelin             9 Copley               3:41.20    3:37.37  
                  50.92     1:44.10 (53.18)   2:48.99 (1:04.89)     3:37.37 (48.38)
 20 Fan, Flora                 8 Blazers              3:41.27    3:38.21  
                  49.91     1:44.55 (54.64)     2:42.09 (57.54)     3:38.21 (56.12)
 21 Samide, Izzy               7 Lake Shore           3:39.97    3:47.51  
                  58.01     1:54.77 (56.76)   2:59.01 (1:04.24)     3:47.51 (48.50)
 22 Matsievich, Elizabeth      7 Silver Dolphins      3:51.32    3:50.65  
                  59.82     1:54.75 (54.93)   3:04.32 (1:09.57)     3:50.65 (46.33)
 23 Hughes, Eva                8 Blazers              3:52.60    3:59.15  
                  51.06   1:52.99 (1:01.93)   3:03.20 (1:10.21)     3:59.15 (55.95)
 24 Barkley, Madeline         10 Lake Shore           3:50.86    4:03.54  
                1:04.80   2:07.27 (1:02.47)   3:13.70 (1:06.43)     4:03.54 (49.84)
 25 Malbasa, Lauren            8 Great Lakes          4:06.07    4:08.53  
                1:01.81     1:57.94 (56.13)   4:08.53 (2:10.59)                    
 -- Goodman, Sofie             9 Lake Shore           3:47.30         DQ  
                  59.16   2:01.44 (1:02.28)   3:09.34 (1:07.90)          DQ (53.38)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.01        1994 Silver Dolphins                            
                         Weingart, Kos, Klaus, Strohl                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:34.71    2:32.94  
     1) Agwa, Oma 10                    2) Chang, Isabella 10             
     3) Krizansky, Kelsey 10            4) Duncan, Mackenzie 8            
                  32.64     1:09.56 (36.92)     1:51.82 (42.26)     2:32.94 (41.12)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:32.55    2:34.17  
     1) Womack, Aiyana 9                2) Falke, Gigi 10                 
     3) Porter, Rachel 9                4) Gullett, Ellie 10              
                  37.42     1:09.98 (32.56)     1:48.49 (38.51)     2:34.17 (45.68)
  3 Geauga Otters  'A'                                2:35.99    2:39.60  
     1) Barnes, Lila 10                 2) Caudill, Vera 9                
     3) Rosenbaum, Katherine 8          4) Hanek, Lauren 10               
                  39.18     1:28.49 (49.31)     2:11.45 (42.96)     2:39.60 (28.15)
  4 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                     NT    2:41.48  
     1) Stewart, Alice 9                2) Gustin, Chloe 10               
     3) Malbasa, Lauren 8               4) Duijser, Charlotte 9           
                  37.52     1:15.41 (37.89)     2:04.08 (48.67)     2:41.48 (37.40)
  5 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:43.73    2:42.78  
     1) Lu, Caroline 10                 2) Samide, Izzy 7                 
     3) Jankowski, Jane 8               4) Barkley, Madeline 10           
                  43.17     1:20.29 (37.12)     2:03.17 (42.88)     2:42.78 (39.61)
  6 Blazing Barracudas  'A'                           2:35.97    2:42.87  
     1) Cremer, Livia 9                 2) Hughes, Eva 8                  
     3) Fan, Flora 8                    4) Turner, Julia 9                
                  35.48     1:19.60 (44.12)     2:04.82 (45.22)     2:42.87 (38.05)
  7 Blazing Barracudas  'B'                           3:29.01    3:13.43  
     1) Jones, Vivian 9                 2) Jimenez, Bela 7                
     3) Ehlers, Adelyn 9                4) Cremer, Ella 7                 
                  52.40     1:38.13 (45.73)     2:29.45 (51.32)     3:13.43 (43.98)
  8 Lake Shore Swim Club  'B'                         3:06.53    3:18.84  
     1) Goodman, Sofie 9                2) Slivinski, Chloe 9             
     3) CaJacob, Riley 7                4) Stewart, Brynne 8              
                                1:43.85 ( )     2:35.31 (51.46)     3:18.84 (43.53)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.25   7/23/2017 Lake Erie Silver Dolphins, LESD            
                         I Rhoades, L Li, B Stewart, N Newton              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:51.03    2:47.65  
     1) Karas, Ana 10                   2) Porter, Rachel 9               
     3) Falke, Gigi 10                  4) Womack, Aiyana 9               
                  45.75     1:36.26 (50.51)   2:47.65 (1:11.39)                    
  2 Blazing Barracudas  'A'                           2:55.32    2:52.72  
     1) Turner, Julia 9                 2) Fan, Flora 8                   
     3) Cremer, Livia 9                 4) Jones, Vivian 9                
                  43.91     1:32.94 (49.03)     2:10.33 (37.39)     2:52.72 (42.39)
  3 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:55.63    2:54.18  
     1) Gonzalez-Valderrey, Iara 10     2) Krizansky, Kelsey 10           
     3) Chang, Isabella 10              4) Agwa, Oma 10                   
                  59.89     1:40.58 (40.69)   2:54.18 (1:13.60)                    
  4 Lake Shore Swim Club  'A'                         3:15.67    3:09.39  
     1) Samide, Izzy 7                  2) Barkley, Madeline 10           
     3) Lu, Caroline 10                 4) Stewart, Brynne 8              
                  50.28     1:45.01 (54.73)     2:28.37 (43.36)     3:09.39 (41.02)
  5 Geauga Otters  'A'                                3:00.00    3:10.24  
     1) Barnes, Lila 10                 2) Rosenbaum, Katherine 8         
     3) Hanek, Lauren 10                4) Caudill, Vera 9                
                  45.97     1:43.18 (57.21)     2:23.90 (40.72)     3:10.24 (46.34)
  6 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    3:01.38    3:10.78  
     1) Lentz, Leighton 8               2) Horvath, Emery 7               
     3) Pruce, Peyton 9                 4) Losch, Ellery 8                
                  48.29     1:47.17 (58.88)     2:31.37 (44.20)     3:10.78 (39.41)
  7 Blazing Barracudas  'B'                           3:54.11    3:48.26  
     1) Hughes, Eva 8                   2) Cremer, Ella 7                 
     3) Jimenez, Bela 7                 4) Ehlers, Adelyn 9               
                1:07.13                             1:40.63 ( )   3:48.26 (2:07.63)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 28.31   7/20/2019 Nina Newton, Silver Dolphins-                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        29.18      28.31* 
  2 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes            29.52      28.66  
  3 Sawicki, Ava              12 Heat                   29.78      29.77  
  4 Montgomery, Emma          12 Crawford               30.03      29.92  
  5 Yorkievitz, Emily         12 Heat                   30.36      30.34  
  6 Cox, Caitlin              12 Canton                 30.85      30.56  
  7 Rickel, Ashtyn            12 Crawford               30.58      30.70  
  8 Hewitt, Briella           11 Otters                 30.58      30.94  
  9 Rosenbaum, Anna           11 Otters                 31.42      31.96  
 -- Schleig, Ava              12 Firestone              30.53         DQ  
B - Final
 11 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins        31.45      31.11  
 12 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins        31.61      31.13  
 13 Omega, Celine             12 Heat                   32.16      31.49  
 14 Chen, Grace               12 Solon                  31.49      31.50  
 15 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins        31.91      31.84  
 16 Womack, Amiya             11 Heat                   32.10      32.03  
 17 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y            32.22      32.11  
 18 Chen, Sophia              12 Solon                  32.62      32.63  
 19 Sayre, Addalyn            12 Canton                 31.94      32.72  
 20 Qi, Iris                  12 Blazers                31.78      33.13  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 28.31   7/20/2019 Nina Newton, Silver Dolphins-                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        29.48      29.18  
  2 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes            29.66      29.52  
  3 Sawicki, Ava              12 Heat                   29.82      29.78  
  4 Montgomery, Emma          12 Crawford               30.31      30.03  
  5 Yorkievitz, Emily         12 Heat                   31.13      30.36  
  6 Schleig, Ava              12 Firestone              30.58      30.53  
  7 Rickel, Ashtyn            12 Crawford               31.21      30.58  
  7 Hewitt, Briella           11 Otters                 31.14      30.58  
  9 Cox, Caitlin              12 Canton                 31.99      30.85  
 10 Rosenbaum, Anna           11 Otters                 32.14      31.42  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins        31.81      31.45  
 12 Chen, Grace               12 Solon                  32.77      31.49  
 13 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins        32.27      31.61  
 14 Qi, Iris                  12 Blazers                33.13      31.78  
 15 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins        33.57      31.91  
 16 Sayre, Addalyn            12 Canton                 32.96      31.94  
 17 Womack, Amiya             11 Heat                   31.67      32.10  
 18 Omega, Celine             12 Heat                   33.26      32.16  
 19 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y            35.07      32.22  
 20 Chen, Sophia              12 Solon                  32.53      32.62  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Juliano, Paige            12 Penguin                32.76      32.70  
 22 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins        32.78      32.72  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Von Ville, Natalie        12 Heat                   33.46      32.81  
 24 Griffiths, Abby           12 Silver Dolphins        33.40      33.05  
 25 Lazanich, Theresa         12 University             33.93      33.14  
 26 Indries, Bri              12 SwimUnited             34.19      33.41  
 27 Eads, Emily               11 Great Lakes            35.09      33.44  
 28 Cooch, Julia-Marie        12 Solon                  35.77      33.72  
 29 Koballa, Peyton           11 Great Lakes            32.91      33.73  
 30 Suarez, Barbara           12 Westlake               34.93      33.77  
 30 Schneider, Kayla          12 Otters                 35.18      33.77  
 32 Messina, Sophia           12 Great Lakes            33.91      33.85  
 33 Nappo, Nina               12 Piranha                34.58      34.04  
 34 Ng, Su-Kyi                11 Cle Swimming           35.16      34.16  
 35 Zhang, Lily               11 Heat                   35.18      34.19  
 36 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming           35.08      34.27  
 37 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA             34.34      34.39  
 38 Muzychak, Annie           11 Lake Shore             34.52      34.46  
 39 Reynolds, Addison         12 Piranha                35.51      34.61  
 40 Brady, Reese              12 Firestone              33.68      34.75  
 41 Turner, Madeline          12 Lake Shore             34.84      34.85  
 42 Bing, Josie               11 Canton                 35.45      35.80  
 43 Pisanelli, Chloe          12 Westlake               35.65      35.85  
 44 Holtz, Avery              11 Heat                   35.15      37.79  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:02.82   7/28/2013 Portia Brown, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          1:04.43    1:01.99* 
                  29.88     1:01.99 (32.11)                                        
  2 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      1:06.02    1:04.25  
                  31.03     1:04.25 (33.22)                                        
  3 Sawicki, Ava              12 Heat                 1:05.93    1:04.88  
                  31.53     1:04.88 (33.35)                                        
  4 Montgomery, Emma          12 Crawford             1:06.46    1:05.30  
                  31.26     1:05.30 (34.04)                                        
  5 Baylor, Sara              12 Heat                 1:07.11    1:05.35  
                  31.63     1:05.35 (33.72)                                        
  6 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 1:07.64    1:05.82  
                  31.13     1:05.82 (34.69)                                        
  7 Cox, Caitlin              12 Canton               1:09.03    1:08.08  
                  32.45     1:08.08 (35.63)                                        
  8 Rosenbaum, Anna           11 Otters               1:09.72    1:08.31  
                  32.11     1:08.31 (36.20)                                        
  9 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             1:07.81    1:08.48  
                  32.99     1:08.48 (35.49)                                        
  9 Schleig, Ava              12 Firestone            1:09.45    1:08.48  
                  33.13     1:08.48 (35.35)                                        
B - Final
 11 Omega, Celine             12 Heat                 1:09.83    1:07.87  
                  32.18     1:07.87 (35.69)                                        
 12 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      1:09.84    1:08.26  
                  32.63     1:08.26 (35.63)                                        
 13 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins      1:10.34    1:08.61  
                  32.98     1:08.61 (35.63)                                        
 14 Qi, Iris                  12 Blazers              1:11.34    1:09.09  
                  33.46     1:09.09 (35.63)                                        
 15 Hewitt, Briella           11 Otters               1:09.98    1:09.13  
                  32.78     1:09.13 (36.35)                                        
 16 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y          1:13.24    1:11.02  
                  34.07     1:11.02 (36.95)                                        
 17 Chang, Marianne           12 Solon                1:11.04    1:11.20  
                  34.44     1:11.20 (36.76)                                        
 18 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.           1:12.25    1:11.60  
                  33.07     1:11.60 (38.53)                                        
 19 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      1:12.94    1:11.61  
                  34.42     1:11.61 (37.19)                                        
 20 Griffiths, Abby           12 Silver Dolphins      1:12.21    1:12.55  
                  35.06     1:12.55 (37.49)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:02.82   7/28/2013 Portia Brown, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          1:03.86    1:04.43  
                  30.73     1:04.43 (33.70)                                        
  2 Sawicki, Ava              12 Heat                 1:07.18    1:05.93  
                  31.82     1:05.93 (34.11)                                        
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      1:04.95    1:06.02  
                  31.89     1:06.02 (34.13)                                        
  4 Montgomery, Emma          12 Crawford             1:05.68    1:06.46  
                  32.32     1:06.46 (34.14)                                        
  5 Baylor, Sara              12 Heat                 1:05.07    1:07.11  
                  32.20     1:07.11 (34.91)                                        
  6 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 1:07.34    1:07.64  
                  31.34     1:07.64 (36.30)                                        
  7 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             1:07.23    1:07.81  
                  31.76     1:07.81 (36.05)                                        
  8 Cox, Caitlin              12 Canton               1:10.51    1:09.03  
                  32.69     1:09.03 (36.34)                                        
  9 Schleig, Ava              12 Firestone            1:08.85    1:09.45  
                  33.11     1:09.45 (36.34)                                        
 10 Rosenbaum, Anna           11 Otters               1:10.23    1:09.72  
                  32.68     1:09.72 (37.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Omega, Celine             12 Heat                 1:14.37    1:09.83  
                  32.98     1:09.83 (36.85)                                        
 12 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      1:13.23    1:09.84  
                  33.56     1:09.84 (36.28)                                        
 13 Hewitt, Briella           11 Otters               1:09.76    1:09.98  
                  32.52     1:09.98 (37.46)                                        
 14 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins      1:11.26    1:10.34  
                  33.80     1:10.34 (36.54)                                        
 15 Chang, Marianne           12 Solon                1:11.22    1:11.04  
                  35.03     1:11.04 (36.01)                                        
 16 Qi, Iris                  12 Blazers              1:13.49    1:11.34  
                  33.82     1:11.34 (37.52)                                        
 17 Griffiths, Abby           12 Silver Dolphins      1:15.08    1:12.21  
                  34.00     1:12.21 (38.21)                                        
 18 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.           1:12.13    1:12.25  
                  33.93     1:12.25 (38.32)                                        
 19 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      1:15.18    1:12.94  
                  34.34     1:12.94 (38.60)                                        
 20 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y               NT    1:13.24  
                  34.09     1:13.24 (39.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Juliano, Paige            12 Penguin              1:12.25    1:13.56  
                  35.28     1:13.56 (38.28)                                        
 22 Womack, Amiya             11 Heat                 1:13.11    1:13.80  
                  34.79     1:13.80 (39.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited           1:15.01    1:13.91  
                  34.99     1:13.91 (38.92)                                        
 24 Lazanich, Theresa         12 University           1:16.14    1:13.98  
                  35.05     1:13.98 (38.93)                                        
 25 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          1:12.09    1:14.16  
                  35.12     1:14.16 (39.04)                                        
 26 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA           1:17.88    1:14.27  
                  35.37     1:14.27 (38.90)                                        
 27 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         1:15.12    1:14.35  
                  36.20     1:14.35 (38.15)                                        
 28 Eads, Emily               11 Great Lakes          1:17.19    1:14.71  
                  36.50     1:14.71 (38.21)                                        
 29 Brady, Reese              12 Firestone            1:18.10    1:15.33  
                  35.95     1:15.33 (39.38)                                        
 30 Messina, Sophia           12 Great Lakes          1:15.29    1:15.60  
                  37.34     1:15.60 (38.26)                                        
 31 Von Ville, Natalie        12 Heat                 1:12.31    1:16.07  
                  35.34     1:16.07 (40.73)                                        
 32 Suarez, Barbara           12 Westlake             1:16.56    1:16.32  
                  35.84     1:16.32 (40.48)                                        
 33 Karas, Mina               12 Heat                 1:15.29    1:16.46  
                  35.91     1:16.46 (40.55)                                        
 34 Svette, Alethea           12 Solon                1:16.87    1:17.23  
                  36.24     1:17.23 (40.99)                                        
 35 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming         1:17.93    1:18.12  
                  37.37     1:18.12 (40.75)                                        
 36 Turner, Madeline          12 Lake Shore           1:18.18    1:18.32  
                  37.29     1:18.32 (41.03)                                        
 37 Reynolds, Addison         12 Piranha              1:15.80    1:19.84  
                  36.71     1:19.84 (43.13)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.48   7/19/2019 Beatrice Stewart, Great Lakes-LE           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          2:16.39    2:12.48* 
                  30.43     1:03.43 (33.00)     1:38.20 (34.77)     2:12.48 (34.28)
  2 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      2:21.99    2:18.20  
                  31.42     1:06.41 (34.99)     1:43.15 (36.74)     2:18.20 (35.05)
  3 Baylor, Sara              12 Heat                 2:25.30    2:22.60  
                  32.00     1:07.77 (35.77)     1:44.99 (37.22)     2:22.60 (37.61)
  4 Sawicki, Ava              12 Heat                 2:21.49    2:22.67  
                  32.30     1:08.48 (36.18)     1:46.25 (37.77)     2:22.67 (36.42)
  5 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 2:25.13    2:24.01  
                  32.90     1:09.29 (36.39)     1:47.13 (37.84)     2:24.01 (36.88)
  6 Montgomery, Emma          12 Crawford             2:26.64    2:25.11  
                  33.09     1:09.99 (36.90)     1:49.05 (39.06)     2:25.11 (36.06)
  7 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             2:24.58    2:26.00  
                  32.30     1:09.47 (37.17)     1:47.83 (38.36)     2:26.00 (38.17)
  8 Cox, Caitlin              12 Canton               2:27.23    2:26.50  
                  32.99     1:10.74 (37.75)     1:49.32 (38.58)     2:26.50 (37.18)
  9 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      2:28.81    2:28.05  
                  32.99     1:10.31 (37.32)     1:49.78 (39.47)     2:28.05 (38.27)
 10 Sliman, A J               12 Amherst              2:31.63    2:33.70  
                  34.56     1:14.09 (39.53)     1:54.30 (40.21)     2:33.70 (39.40)
B - Final
 11 Rosenbaum, Anna           11 Otters               2:32.62    2:29.52  
                  34.38     1:13.33 (38.95)     1:50.91 (37.58)     2:29.52 (38.61)
 12 Hewitt, Briella           11 Otters               2:33.64    2:32.03  
                  34.60     1:12.97 (38.37)     1:53.26 (40.29)     2:32.03 (38.77)
 13 Chang, Marianne           12 Solon                2:32.01    2:33.08  
                  34.65     1:13.86 (39.21)     1:54.12 (40.26)     2:33.08 (38.96)
 14 Qi, Iris                  12 Blazers              2:33.34    2:34.06  
                  35.64     1:16.72 (41.08)     1:56.04 (39.32)     2:34.06 (38.02)
 15 Omega, Celine             12 Heat                 2:33.28    2:35.33  
                  34.61     1:13.82 (39.21)     1:55.09 (41.27)     2:35.33 (40.24)
 16 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          2:36.92    2:36.24  
                  36.32     1:16.57 (40.25)     1:58.34 (41.77)     2:36.24 (37.90)
 17 Messina, Sophia           12 Great Lakes          2:35.67    2:36.51  
                  36.14     1:16.43 (40.29)     1:56.61 (40.18)     2:36.51 (39.90)
 18 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         2:40.19    2:36.57  
                  35.54     1:15.83 (40.29)     1:58.44 (42.61)     2:36.57 (38.13)
 19 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      2:39.12    2:41.35  
                  35.95     1:16.96 (41.01)     1:58.58 (41.62)     2:41.35 (42.77)
 20 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA           2:40.56    2:43.72  
                  37.53     1:19.94 (42.41)     2:02.28 (42.34)     2:43.72 (41.44)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.48   7/19/2019 Beatrice Stewart, Great Lakes-LE           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          2:15.87    2:16.39  
                  31.54     1:05.47 (33.93)     1:40.94 (35.47)     2:16.39 (35.45)
  2 Sawicki, Ava              12 Heat                 2:21.11    2:21.49  
                  32.42     1:08.50 (36.08)     1:45.58 (37.08)     2:21.49 (35.91)
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      2:18.32    2:21.99  
                  32.38     1:08.91 (36.53)     1:45.95 (37.04)     2:21.99 (36.04)
  4 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             2:26.15    2:24.58  
                  31.84     1:08.80 (36.96)     1:46.91 (38.11)     2:24.58 (37.67)
  5 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 2:26.18    2:25.13  
                  32.10     1:09.91 (37.81)     1:47.54 (37.63)     2:25.13 (37.59)
  6 Baylor, Sara              12 Heat                 2:21.36    2:25.30  
                  33.28     1:09.03 (35.75)     1:47.33 (38.30)     2:25.30 (37.97)
  7 Montgomery, Emma          12 Crawford             2:30.25    2:26.64  
                  32.99     1:11.12 (38.13)     1:50.47 (39.35)     2:26.64 (36.17)
  8 Cox, Caitlin              12 Canton               2:28.67    2:27.23  
                  33.46     1:10.95 (37.49)     1:49.64 (38.69)     2:27.23 (37.59)
  9 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      2:36.53    2:28.81  
                  33.04     1:10.84 (37.80)     1:49.81 (38.97)     2:28.81 (39.00)
 10 Sliman, A J               12 Amherst              2:29.57    2:31.63  
                  34.47     1:12.21 (37.74)     1:52.87 (40.66)     2:31.63 (38.76)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chang, Marianne           12 Solon                2:37.87    2:32.01  
                  34.97     1:14.30 (39.33)     1:54.48 (40.18)     2:32.01 (37.53)
 12 Rosenbaum, Anna           11 Otters               2:34.45    2:32.62  
                  34.16     1:12.31 (38.15)     1:52.70 (40.39)     2:32.62 (39.92)
 13 Omega, Celine             12 Heat                 2:45.53    2:33.28  
                  34.33     1:12.60 (38.27)     1:52.88 (40.28)     2:33.28 (40.40)
 14 Qi, Iris                  12 Blazers              2:37.04    2:33.34  
                  34.91     1:14.99 (40.08)     1:54.64 (39.65)     2:33.34 (38.70)
 15 Hewitt, Briella           11 Otters               2:32.41    2:33.64  
                  34.11     1:12.49 (38.38)     1:52.82 (40.33)     2:33.64 (40.82)
 16 Deshpande, Nina           12 Great Lakes          2:33.06    2:35.03  
                  34.10     1:13.95 (39.85)   2:35.03 (1:21.08)                    
 17 Messina, Sophia           12 Great Lakes          2:36.83    2:35.67  
                  37.07     1:16.00 (38.93)     1:57.58 (41.58)     2:35.67 (38.09)
 18 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          2:37.26    2:36.92  
                  35.33     1:15.66 (40.33)     1:57.34 (41.68)     2:36.92 (39.58)
 19 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      2:41.79    2:39.12  
                  35.65     1:15.88 (40.23)     1:58.03 (42.15)     2:39.12 (41.09)
 20 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         2:43.04    2:40.19  
                  36.06     1:16.98 (40.92)     2:00.11 (43.13)     2:40.19 (40.08)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA           2:43.44    2:40.56  
                  36.80     1:18.99 (42.19)     2:00.56 (41.57)     2:40.56 (40.00)
 22 Brady, Reese              12 Firestone            2:47.45    2:42.71  
                  37.87     1:20.63 (42.76)     2:03.04 (42.41)     2:42.71 (39.67)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Lazanich, Theresa         12 University           2:50.00    2:42.76  
                  36.13     1:19.03 (42.90)     2:02.98 (43.95)     2:42.76 (39.78)
 24 Griffiths, Abby           12 Silver Dolphins      2:38.51    2:42.78  
                  35.68     1:17.81 (42.13)     2:01.52 (43.71)     2:42.78 (41.26)
 25 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.           2:41.79    2:44.52  
                  37.38     1:20.80 (43.42)     2:05.64 (44.84)     2:44.52 (38.88)
 26 Karas, Mina               12 Heat                 2:44.73    2:46.27  
                  37.90     1:19.03 (41.13)     2:02.85 (43.82)     2:46.27 (43.42)
 27 Muzychak, Annie           11 Lake Shore           2:47.43    2:47.87  
                  38.09     1:22.32 (44.23)     2:07.80 (45.48)     2:47.87 (40.07)
 28 Turner, Madeline          12 Lake Shore           2:50.39    2:49.19  
                  38.83     1:22.76 (43.93)     2:08.74 (45.98)     2:49.19 (40.45)
 -- Juliano, Paige            12 Penguin              2:45.08        DFS  
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:36.81        1999 Alyssa Kiel, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          4:44.74    4:42.01  
                  31.06     1:06.06 (35.00)     1:42.18 (36.12)     2:18.66 (36.48)
        2:54.79 (36.13)     3:30.98 (36.19)     4:06.82 (35.84)     4:42.01 (35.19)
  2 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 5:14.66    5:02.88  
                  34.23     1:12.71 (38.48)     1:50.86 (38.15)     2:30.28 (39.42)
        3:08.02 (37.74)     3:47.33 (39.31)     4:25.24 (37.91)     5:02.88 (37.64)
  3 Baylor, Sara              12 Heat                 5:07.96    5:08.41  
                  33.53     1:11.11 (37.58)     1:49.90 (38.79)     2:29.72 (39.82)
        3:09.26 (39.54)     3:49.97 (40.71)     4:29.89 (39.92)     5:08.41 (38.52)
  4 Cox, Caitlin              12 Canton               5:15.92    5:08.98  
                  35.06     1:13.44 (38.38)     1:53.45 (40.01)     2:33.99 (40.54)
        3:13.75 (39.76)     3:54.26 (40.51)     4:31.95 (37.69)     5:08.98 (37.03)
  5 Sawicki, Ava              12 Heat                 5:11.61    5:09.15  
                  34.41     1:12.42 (38.01)     1:51.30 (38.88)     2:30.64 (39.34)
        3:11.00 (40.36)     3:51.34 (40.34)     4:31.26 (39.92)     5:09.15 (37.89)
  6 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             5:11.27    5:09.29  
                  33.41     1:11.04 (37.63)     1:51.16 (40.12)     2:30.98 (39.82)
        3:11.70 (40.72)     3:51.65 (39.95)     4:31.29 (39.64)     5:09.29 (38.00)
  7 Messina, Sophia           12 Great Lakes          5:19.50    5:18.91  
                  36.02     1:16.15 (40.13)     1:55.57 (39.42)     2:36.93 (41.36)
        3:17.56 (40.63)     3:57.97 (40.41)     4:39.47 (41.50)     5:18.91 (39.44)
  8 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          5:27.55    5:20.97  
                  36.09     1:15.71 (39.62)     1:57.79 (42.08)     2:38.50 (40.71)
        3:20.37 (41.87)     4:01.83 (41.46)     4:43.05 (41.22)     5:20.97 (37.92)
  9 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      5:30.76    5:21.26  
                  34.87     1:13.90 (39.03)     1:55.78 (41.88)     2:37.23 (41.45)
        3:19.79 (42.56)     4:01.35 (41.56)     4:42.55 (41.20)     5:21.26 (38.71)
 10 Rockenberger, Janet       11 Otters               5:27.71    5:23.87  
                  35.74     1:16.06 (40.32)     1:57.24 (41.18)     2:39.53 (42.29)
        3:20.91 (41.38)     4:03.30 (42.39)     4:43.80 (40.50)     5:23.87 (40.07)
 11 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins      5:29.47    5:24.05  
                  35.61     1:16.03 (40.42)     1:57.61 (41.58)     2:40.21 (42.60)
        3:21.67 (41.46)     4:04.10 (42.43)     4:45.00 (40.90)     5:24.05 (39.05)
 12 Qi, Iris                  12 Blazers              5:48.21    5:31.18  
                  38.90     1:21.80 (42.90)     2:04.47 (42.67)     2:46.37 (41.90)
        3:29.65 (43.28)     4:11.75 (42.10)     4:51.90 (40.15)     5:31.18 (39.28)
 13 Rosenbaum, Anna           11 Otters               5:28.41    5:31.75  
                  36.25     1:16.12 (39.87)     1:58.70 (42.58)     2:41.34 (42.64)
        3:25.28 (43.94)     4:07.66 (42.38)     4:50.19 (42.53)     5:31.75 (41.56)
 14 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         5:39.02    5:34.27  
                  37.78     1:20.69 (42.91)     2:03.91 (43.22)     2:47.54 (43.63)
        3:30.29 (42.75)     4:13.89 (43.60)     4:55.70 (41.81)     5:34.27 (38.57)
 15 Griffiths, Abby           12 Silver Dolphins      5:41.02    5:35.82  
                  36.32     1:18.14 (41.82)     2:01.52 (43.38)     2:45.12 (43.60)
        3:28.63 (43.51)     4:12.82 (44.19)     4:54.85 (42.03)     5:35.82 (40.97)
 16 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y          5:38.18    5:40.29  
                  37.07     1:19.69 (42.62)     2:03.07 (43.38)     2:47.44 (44.37)
        3:31.88 (44.44)     4:16.16 (44.28)     4:59.46 (43.30)     5:40.29 (40.83)
 17 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      5:39.46    5:40.39  
                  36.85     1:19.14 (42.29)     2:02.78 (43.64)     2:46.87 (44.09)
        3:30.65 (43.78)     4:13.83 (43.18)     4:56.47 (42.64)     5:40.39 (43.92)
 18 Willett, Anya             12 Canton               5:40.27    5:44.38  
                  38.70     1:21.07 (42.37)     2:05.18 (44.11)     2:49.18 (44.00)
        3:34.42 (45.24)     4:18.52 (44.10)     5:02.56 (44.04)     5:44.38 (41.82)
 
Girls 11-12 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 9:43.59   7/21/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          9:54.90    9:43.60  
                  31.73     1:06.87 (35.14)     1:43.17 (36.30)     2:19.20 (36.03)
        2:55.88 (36.68)     3:32.60 (36.72)     4:05.62 (33.02)     4:46.36 (40.74)
        5:23.29 (36.93)     6:00.63 (37.34)     6:37.93 (37.30)     7:15.41 (37.48)
        7:52.75 (37.34)     8:30.47 (37.72)     9:06.11 (35.64)     9:43.60 (37.49)
  2 Rickel, Ashtyn            12 Crawford            10:56.36   10:40.43  
                  32.87     1:12.25 (39.38)     1:52.27 (40.02)     2:33.04 (40.77)
        3:13.41 (40.37)     3:53.83 (40.42)     4:34.86 (41.03)     5:16.10 (41.24)
        5:57.07 (40.97)     6:38.80 (41.73)     7:19.10 (40.30)     8:00.63 (41.53)
        8:41.40 (40.77)     9:21.82 (40.42)    10:01.50 (39.68)    10:40.43 (38.93)
  3 Deshpande, Nina           12 Great Lakes         11:34.38   11:09.02  
                  37.29     1:17.94 (40.65)     2:00.32 (42.38)     2:42.39 (42.07)
        3:25.58 (43.19)     4:08.25 (42.67)     4:51.14 (42.89)     5:33.38 (42.24)
        6:15.86 (42.48)     6:58.88 (43.02)     7:41.52 (42.64)     8:23.68 (42.16)
        9:06.31 (42.63)     9:47.94 (41.63)    10:29.92 (41.98)    11:09.02 (39.10)
  4 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins     11:17.61   11:11.05  
                  36.36     1:17.69 (41.33)     1:59.57 (41.88)     2:41.18 (41.61)
        3:23.80 (42.62)     4:06.58 (42.78)     4:50.30 (43.72)     5:34.12 (43.82)
        6:18.15 (44.03)     7:00.81 (42.66)     7:43.74 (42.93)     8:25.28 (41.54)
        9:07.61 (42.33)     9:51.51 (43.90)    10:32.78 (41.27)    11:11.05 (38.27)
  5 Rockenberger, Janet       11 Otters              12:22.09   11:12.43  
                  38.67     1:20.40 (41.73)     2:03.22 (42.82)     2:45.59 (42.37)
        3:29.16 (43.57)     4:11.22 (42.06)     4:55.34 (44.12)     5:38.56 (43.22)
        6:21.12 (42.56)     7:03.66 (42.54)     7:46.64 (42.98)     8:29.10 (42.46)
        9:10.76 (41.66)     9:52.14 (41.38)    10:33.65 (41.51)    11:12.43 (38.78)
  6 Rosenbaum, Anna           11 Otters              12:22.22   11:29.63  
                  36.93     1:19.16 (42.23)     2:01.28 (42.12)     2:45.37 (44.09)
        3:28.32 (42.95)     4:12.62 (44.30)     4:55.62 (43.00)     5:40.13 (44.51)
        6:23.75 (43.62)     7:08.77 (45.02)     7:52.19 (43.42)     8:37.30 (45.11)
        9:21.00 (43.70)    10:04.67 (43.67)    10:46.70 (42.03)    11:29.63 (42.93)
  7 Willett, Anya             12 Canton              11:54.82   11:52.26  
                  38.06     1:21.58 (43.52)     2:06.81 (45.23)     2:51.89 (45.08)
        3:37.09 (45.20)     4:22.83 (45.74)     5:07.20 (44.37)     5:52.81 (45.61)
        6:37.79 (44.98)     7:23.52 (45.73)     8:08.40 (44.88)     8:53.72 (45.32)
        9:38.61 (44.89)    10:24.21 (45.60)    11:08.55 (44.34)    11:52.26 (43.71)
 
Girls 11-12 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 18:31.97   7/31/2016 Tori Culotta, Silver Dolphins-            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rickel, Ashtyn            12 Crawford            20:51.36   20:27.81  
                  28.29     1:14.13 (45.84)     1:54.47 (40.34)     2:35.82 (41.35)
        3:16.53 (40.71)     3:58.31 (41.78)     4:39.23 (40.92)     5:20.47 (41.24)
        6:01.80 (41.33)     6:44.26 (42.46)     7:25.12 (40.86)     8:07.01 (41.89)
        8:48.01 (41.00)     9:29.65 (41.64)    10:10.26 (40.61)    10:52.06 (41.80)
       11:32.39 (40.33)    12:13.96 (41.57)    12:55.34 (41.38)    13:36.41 (41.07)
       14:17.50 (41.09)    14:58.96 (41.46)    15:39.79 (40.83)    16:22.08 (42.29)
       17:02.91 (40.83)    17:45.53 (42.62)    18:26.75 (41.22)    19:08.15 (41.40)
       19:48.51 (40.36)    20:27.81 (39.30)                                        
  2 Rosenbaum, Anna           11 Otters              22:55.96   21:58.24  
                  37.69     1:18.92 (41.23)     2:03.11 (44.19)     2:46.65 (43.54)
        3:32.03 (45.38)     4:15.46 (43.43)     5:00.64 (45.18)     5:44.25 (43.61)
        6:28.99 (44.74)     7:13.00 (44.01)     7:58.14 (45.14)     8:42.18 (44.04)
        9:28.46 (46.28)    10:12.66 (44.20)    10:59.25 (46.59)    11:44.44 (45.19)
       12:30.69 (46.25)    13:15.07 (44.38)    14:00.93 (45.86)    14:45.13 (44.20)
       15:30.88 (45.75)    16:14.55 (43.67)    16:58.32 (43.77)    17:40.71 (42.39)
       18:23.04 (42.33)    19:05.88 (42.84)    19:50.33 (44.45)    20:33.56 (43.23)
       21:17.33 (43.77)    21:58.24 (40.91)                                        
  3 Willett, Anya             12 Canton              23:04.13   22:04.92  
                  38.01     1:19.91 (41.90)     2:04.14 (44.23)     2:47.73 (43.59)
        3:32.10 (44.37)     4:15.57 (43.47)     4:59.91 (44.34)     5:44.07 (44.16)
        6:27.69 (43.62)     7:11.99 (44.30)     7:55.88 (43.89)     8:39.96 (44.08)
        9:24.02 (44.06)    10:08.37 (44.35)    10:53.54 (45.17)    11:37.85 (44.31)
       12:23.41 (45.56)    13:08.04 (44.63)    13:53.59 (45.55)    14:38.08 (44.49)
       15:24.06 (45.98)    16:09.27 (45.21)    16:54.27 (45.00)    17:38.60 (44.33)
       18:23.07 (44.47)    19:07.65 (44.58)    19:53.05 (45.40)    20:37.79 (44.74)
       21:22.55 (44.76)    22:04.92 (42.37)                                        
  4 Rockenberger, Janet       11 Otters              22:57.99   22:20.04  
                  39.82     1:25.29 (45.47)     2:10.69 (45.40)     2:53.92 (43.23)
        3:38.47 (44.55)     4:23.40 (44.93)     5:06.91 (43.51)     5:52.06 (45.15)
        6:37.51 (45.45)     7:22.53 (45.02)     8:06.86 (44.33)     8:53.26 (46.40)
        9:38.34 (45.08)    10:24.15 (45.81)    11:08.75 (44.60)    11:54.54 (45.79)
       12:40.02 (45.48)    13:25.66 (45.64)    14:12.05 (46.39)    14:59.47 (47.42)
       15:44.92 (45.45)    16:29.92 (45.00)    17:15.61 (45.69)    18:01.07 (45.46)
       18:45.78 (44.71)    19:30.21 (44.43)    20:13.54 (43.33)    20:57.61 (44.07)
       21:39.95 (42.34)    22:20.04 (40.09)                                        
  5 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins     21:57.87   22:41.41  
                  36.00     1:18.44 (42.44)     2:01.42 (42.98)     2:46.58 (45.16)
        3:30.02 (43.44)     4:16.20 (46.18)     5:01.52 (45.32)     5:48.52 (47.00)
        6:34.25 (45.73)     7:20.22 (45.97)     8:05.56 (45.34)     8:52.46 (46.90)
        9:38.60 (46.14)    10:24.88 (46.28)    11:11.56 (46.68)    11:58.28 (46.72)
       12:44.42 (46.14)    13:30.95 (46.53)    14:16.74 (45.79)    15:03.44 (46.70)
       15:51.30 (47.86)    16:37.91 (46.61)    17:24.17 (46.26)    18:11.00 (46.83)
       18:58.14 (47.14)    19:44.57 (46.43)    20:28.61 (44.04)    21:13.61 (45.00)
       21:57.55 (43.94)    22:41.41 (43.86)                                        
  6 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins     22:44.70   22:57.59  
                  37.45     1:20.47 (43.02)     2:04.60 (44.13)     2:50.19 (45.59)
        3:35.97 (45.78)     4:22.61 (46.64)     5:07.93 (45.32)     5:54.87 (46.94)
        6:41.71 (46.84)     7:28.25 (46.54)     8:13.81 (45.56)     9:00.96 (47.15)
        9:47.76 (46.80)    10:34.20 (46.44)    11:20.49 (46.29)    12:07.98 (47.49)
       12:53.43 (45.45)    13:40.13 (46.70)    14:26.47 (46.34)    15:13.37 (46.90)
       15:59.30 (45.93)    16:46.04 (46.74)    17:32.22 (46.18)    18:18.51 (46.29)
       19:05.22 (46.71)    19:52.21 (46.99)    20:38.82 (46.61)    21:25.62 (46.80)
       22:11.86 (46.24)    22:57.59 (45.73)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 31.90   7/31/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes            34.62      33.44  
  2 Baylor, Sara              12 Heat                   34.16      33.53  
  3 Rickel, Ashtyn            12 Crawford               34.46      34.64  
  4 Yorkievitz, Emily         12 Heat                   35.42      34.77  
  5 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.             34.74      34.93  
  6 Crislip, Faith            11 Cle Swimming           36.70      35.65  
  7 Li, Lilian                11 Silver Dolphins        36.30      35.78  
  8 Montgomery, Emma          12 Crawford               35.78      36.08  
  9 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        36.64      37.12  
 10 Womack, Amiya             11 Heat                   37.00      37.78  
B - Final
 11 Svette, Alethea           12 Solon                  37.40      36.40  
 12 Sawicki, Ava              12 Heat                   37.03      36.57  
 13 Omega, Celine             12 Heat                   38.44      37.09  
 14 Qi, Iris                  12 Blazers                37.46      37.65  
 15 Rosenbaum, Anna           11 Otters                 39.11      37.66  
 16 Koballa, Peyton           11 Great Lakes            38.33      37.99  
 17 Juliano, Paige            12 Penguin                38.77      38.05  
 18 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins        38.47      38.29  
 19 Indries, Bri              12 SwimUnited             37.90      38.64  
 20 Chang, Marianne           12 Solon                  39.57      39.05  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 31.90   7/31/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-             
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baylor, Sara              12 Heat                   35.35      34.16  
  2 Rickel, Ashtyn            12 Crawford               34.72      34.46  
  3 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes            33.14      34.62  
  4 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.             35.13      34.74  
  5 Yorkievitz, Emily         12 Heat                   36.28      35.42  
  6 Montgomery, Emma          12 Crawford               37.77      35.78  
  7 Li, Lilian                11 Silver Dolphins        40.71      36.30  
  8 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        38.03      36.64  
  9 Crislip, Faith            11 Cle Swimming           38.28      36.70  
 10 Womack, Amiya             11 Heat                   36.87      37.00  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sawicki, Ava              12 Heat                   37.09      37.03  
 12 Svette, Alethea           12 Solon                  36.40      37.40  
 13 Qi, Iris                  12 Blazers                38.73      37.46  
 14 Indries, Bri              12 SwimUnited             39.46      37.90  
 15 Koballa, Peyton           11 Great Lakes            39.02      38.33  
 16 Omega, Celine             12 Heat                   37.93      38.44  
 17 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins        39.07      38.47  
 18 Juliano, Paige            12 Penguin                39.30      38.77  
 19 Rosenbaum, Anna           11 Otters                 39.36      39.11  
 20 Suarez, Barbara           12 Westlake               38.91      39.28  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Chang, Marianne           12 Solon                  38.33      39.57  
 22 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited             38.80      39.78  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Jimenez, Sofia            11 Blazers                38.89      39.97  
 24 Ng, Su-Kyi                11 Cle Swimming           40.65      40.66  
 25 Pelkowski, Payton         12 Heat                   39.94      40.68  
 26 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming           40.77      40.87  
 27 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins        40.92      40.88  
 28 Eads, Emily               11 Great Lakes            40.27      41.11  
 29 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y               NT      41.12  
 30 Kobak, Sierra             11 Cle Swimming           40.02      41.29  
 31 Reynolds, Addison         12 Piranha                40.28      43.06  
 32 Turner, Madeline          12 Lake Shore             41.12      43.34  
 -- Pruce, Addison            11 Silver Dolphins        39.38         DQ  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.82   7/29/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Baylor, Sara              12 Heat                 1:14.06    1:12.88  
                  34.06     1:12.88 (38.82)                                        
  2 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 1:14.91    1:14.08  
                  35.79     1:14.08 (38.29)                                        
  3 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             1:15.58    1:15.83  
                  35.84     1:15.83 (39.99)                                        
  4 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.           1:20.46    1:17.17  
                  37.27     1:17.17 (39.90)                                        
  5 Sawicki, Ava              12 Heat                 1:18.93    1:17.37  
                  37.94     1:17.37 (39.43)                                        
  6 Omega, Celine             12 Heat                 1:19.52    1:18.78  
                  37.39     1:18.78 (41.39)                                        
  7 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      1:18.32    1:19.74  
                  37.86     1:19.74 (41.88)                                        
  8 Rosenbaum, Anna           11 Otters               1:21.61    1:20.68  
                  38.20     1:20.68 (42.48)                                        
  9 Juliano, Paige            12 Penguin              1:21.83    1:20.98  
                  39.28     1:20.98 (41.70)                                        
 10 Chang, Marianne           12 Solon                1:21.65    1:22.17  
                  40.10     1:22.17 (42.07)                                        
B - Final
 11 Svette, Alethea           12 Solon                1:22.92    1:21.90  
                  39.00     1:21.90 (42.90)                                        
 12 Womack, Amiya             11 Heat                 1:23.70    1:23.21  
                  39.95     1:23.21 (43.26)                                        
 12 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         1:23.04    1:23.21  
                  39.25     1:23.21 (43.96)                                        
 14 Jimenez, Sofia            11 Blazers              1:23.50    1:23.54  
 15 Qi, Iris                  12 Blazers              1:24.58    1:24.04  
                  40.60     1:24.04 (43.44)                                        
 16 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          1:24.38    1:24.21  
                  40.69     1:24.21 (43.52)                                        
 17 Messina, Sophia           12 Great Lakes          1:27.05    1:26.03  
                  42.97     1:26.03 (43.06)                                        
 18 Willett, Anya             12 Canton               1:24.42    1:26.45  
                  42.50     1:26.45 (43.95)                                        
 19 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited           1:23.85    1:26.82  
                  42.70     1:26.82 (44.12)                                        
 20 Holtz, Avery              11 Heat                 1:27.23    1:28.64  
                  42.57     1:28.64 (46.07)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.82   7/29/2016 Maggie Mallett, Silver Dolphins-           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baylor, Sara              12 Heat                 1:13.19    1:14.06  
                  36.17     1:14.06 (37.89)                                        
  2 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 1:15.23    1:14.91  
                  35.85     1:14.91 (39.06)                                        
  3 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             1:16.97    1:15.58  
                  36.05     1:15.58 (39.53)                                        
  4 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      1:19.07    1:17.07  
                  38.11     1:17.07 (38.96)                                        
  5 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      1:26.19    1:18.32  
                  37.51     1:18.32 (40.81)                                        
  6 Sawicki, Ava              12 Heat                 1:19.50    1:18.93  
                  38.98     1:18.93 (39.95)                                        
  7 Omega, Celine             12 Heat                 1:21.85    1:19.52  
                  37.92     1:19.52 (41.60)                                        
  8 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.           1:21.73    1:20.46  
                  39.52     1:20.46 (40.94)                                        
  9 Rosenbaum, Anna           11 Otters               1:25.14    1:21.61  
                  39.40     1:21.61 (42.21)                                        
 10 Chang, Marianne           12 Solon                1:21.00    1:21.65  
                  39.73     1:21.65 (41.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Juliano, Paige            12 Penguin              1:24.47    1:21.83  
                  40.52     1:21.83 (41.31)                                        
 12 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins      1:23.10    1:22.34  
                  39.88     1:22.34 (42.46)                                        
 13 Svette, Alethea           12 Solon                1:22.40    1:22.92  
                  40.21     1:22.92 (42.71)                                        
 14 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         1:23.72    1:23.04  
                  39.92     1:23.04 (43.12)                                        
 15 Jimenez, Sofia            11 Blazers              1:26.32    1:23.50  
                  40.04     1:23.50 (43.46)                                        
 16 Womack, Amiya             11 Heat                 1:27.03    1:23.70  
                  40.99     1:23.70 (42.71)                                        
 17 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited           1:26.06    1:23.85  
                  41.42     1:23.85 (42.43)                                        
 18 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          1:24.22    1:24.38  
                  40.85     1:24.38 (43.53)                                        
 19 Willett, Anya             12 Canton               1:24.82    1:24.42  
                  41.19     1:24.42 (43.23)                                        
 20 Qi, Iris                  12 Blazers              1:26.26    1:24.58  
                  41.59     1:24.58 (42.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Messina, Sophia           12 Great Lakes          1:26.77    1:27.05  
                  42.19     1:27.05 (44.86)                                        
 22 Holtz, Avery              11 Heat                 1:29.14    1:27.23  
                  42.13     1:27.23 (45.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Pelkowski, Payton         12 Heat                 1:28.83    1:27.26  
                  41.99     1:27.26 (45.27)                                        
 24 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      1:27.16    1:27.71  
                  42.77     1:27.71 (44.94)                                        
 25 Zhang, Lily               11 Heat                 1:29.26    1:28.90  
                  43.20     1:28.90 (45.70)                                        
 26 Reynolds, Addison         12 Piranha              1:27.92    1:32.20  
                  44.00     1:32.20 (48.20)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:30.22   7/30/2016 Jessica Eden, Great Lakes-LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Baylor, Sara              12 Heat                 2:38.70    2:36.09  
                  35.60     1:14.77 (39.17)     1:55.56 (40.79)     2:36.09 (40.53)
  2 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 2:41.49    2:39.74  
                  36.53     1:17.13 (40.60)     1:58.78 (41.65)     2:39.74 (40.96)
  3 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      2:46.57    2:44.77  
                  38.47     1:19.77 (41.30)     2:03.82 (44.05)     2:44.77 (40.95)
  4 Schleig, Ava              12 Firestone            2:52.06    2:54.38  
                  41.84     1:25.91 (44.07)     2:09.88 (43.97)     2:54.38 (44.50)
  5 Rosenbaum, Anna           11 Otters               2:56.39    2:56.47  
                  41.51     1:26.14 (44.63)     2:13.21 (47.07)     2:56.47 (43.26)
  6 Omega, Celine             12 Heat                 3:02.52    2:56.78  
                  40.29     1:25.49 (45.20)     2:11.26 (45.77)     2:56.78 (45.52)
  7 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         2:59.70    2:56.85  
                  41.45     1:27.17 (45.72)     2:14.00 (46.83)     2:56.85 (42.85)
  8 Juliano, Paige            12 Penguin              3:05.32    2:58.64  
                  41.50     1:28.60 (47.10)     2:14.53 (45.93)     2:58.64 (44.11)
  9 Willett, Anya             12 Canton               2:59.70    3:00.82  
                  42.51     1:28.31 (45.80)     2:15.18 (46.87)     3:00.82 (45.64)
 10 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      3:04.50    3:01.19  
                  42.28     1:27.34 (45.06)     2:15.10 (47.76)     3:01.19 (46.09)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:30.22   7/30/2016 Jessica Eden, Great Lakes-LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baylor, Sara              12 Heat                 2:35.59    2:38.70  
                  36.84     1:16.42 (39.58)     1:57.90 (41.48)     2:38.70 (40.80)
  2 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 3:05.31    2:41.49  
                  37.07     1:18.29 (41.22)     2:00.85 (42.56)     2:41.49 (40.64)
  3 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      2:42.40    2:46.57  
                  38.95     1:21.04 (42.09)     2:05.38 (44.34)     2:46.57 (41.19)
  4 Schleig, Ava              12 Firestone            2:56.18    2:52.06  
                  40.87     1:25.86 (44.99)     2:09.27 (43.41)     2:52.06 (42.79)
  5 Rosenbaum, Anna           11 Otters               3:02.22    2:56.39  
                  40.95     1:25.47 (44.52)     2:11.85 (46.38)     2:56.39 (44.54)
  6 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         2:57.78    2:59.70  
                  41.33     1:28.61 (47.28)     2:15.73 (47.12)     2:59.70 (43.97)
  6 Willett, Anya             12 Canton               2:59.35    2:59.70  
                  42.28     1:27.22 (44.94)     2:14.42 (47.20)     2:59.70 (45.28)
  8 Omega, Celine             12 Heat                 2:59.67    3:02.52  
                  42.20     1:28.83 (46.63)     2:16.13 (47.30)     3:02.52 (46.39)
  9 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      2:57.92    3:04.50  
                  44.73     1:30.62 (45.89)     2:18.11 (47.49)     3:04.50 (46.39)
 10 Juliano, Paige            12 Penguin              2:58.65    3:05.32  
                  43.18     1:32.09 (48.91)     2:18.97 (46.88)     3:05.32 (46.35)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.73   7/21/2017 Madison Machado, STRS-LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        37.56      36.21  
  2 Li, Lilian                11 Silver Dolphins        37.87      37.30  
  3 Chen, Grace               12 Solon                  37.78      38.04  
  4 Cox, Caitlin              12 Canton                 40.64      39.60  
  5 Montgomery, Emma          12 Crawford               40.38      39.81  
  6 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins        41.07      39.92  
  7 Rockenberger, Janet       11 Otters                 40.64      40.13  
  8 Hewitt, Briella           11 Otters                 40.45      40.20  
  9 Chen, Sophia              12 Solon                  40.65      41.64  
 10 Willett, Anya             12 Canton                 41.35      42.68  
B - Final
 11 Jimenez, Sofia            11 Blazers                41.86      42.22  
 12 Omega, Celine             12 Heat                   42.09      42.36  
 13 Henely, Izzy              12 Ridgewood Y            42.00      42.67  
 14 Juliano, Paige            12 Penguin                42.79      42.82  
 15 Womack, Amiya             11 Heat                   44.41      42.83  
 16 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited             41.84      42.94  
 17 Pisanelli, Chloe          12 Westlake               44.87      44.23  
 18 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming           43.37      45.01  
 19 Kobak, Sierra             11 Cle Swimming           44.55      46.38  
 20 Turner, Madeline          12 Lake Shore             45.90      46.49  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.73   7/21/2017 Madison Machado, STRS-LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        36.63      37.56  
  2 Chen, Grace               12 Solon                  38.51      37.78  
  3 Li, Lilian                11 Silver Dolphins        39.91      37.87  
  4 Montgomery, Emma          12 Crawford               39.69      40.38  
  5 Hewitt, Briella           11 Otters                 41.32      40.45  
  6 Cox, Caitlin              12 Canton                 40.58      40.64  
  6 Rockenberger, Janet       11 Otters                 39.72      40.64  
  8 Chen, Sophia              12 Solon                  41.19      40.65  
  9 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins        44.00      41.07  
 10 Willett, Anya             12 Canton                 42.88      41.35  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited             42.83      41.84  
 12 Jimenez, Sofia            11 Blazers                44.74      41.86  
 13 Henely, Izzy              12 Ridgewood Y            42.39      42.00  
 14 Omega, Celine             12 Heat                   43.28      42.09  
 15 Juliano, Paige            12 Penguin                43.02      42.79  
 16 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming           43.95      43.37  
 17 Womack, Amiya             11 Heat                   45.08      44.41  
 18 Kobak, Sierra             11 Cle Swimming           44.99      44.55  
 19 Pisanelli, Chloe          12 Westlake               45.00      44.87  
 20 Turner, Madeline          12 Lake Shore             44.74      45.90  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:17.09   7/23/2017 Carrie Caniglia, HEAT -LE                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      1:24.71    1:21.02  
                  38.86     1:21.02 (42.16)                                        
  2 Chen, Grace               12 Solon                1:23.96    1:21.43  
                  37.93     1:21.43 (43.50)                                        
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      1:26.79    1:23.40  
                  39.09     1:23.40 (44.31)                                        
  4 Montgomery, Emma          12 Crawford             1:30.79    1:27.92  
                  41.87     1:27.92 (46.05)                                        
  5 Chen, Sophia              12 Solon                1:28.74    1:28.61  
                  41.98     1:28.61 (46.63)                                        
  6 Cox, Caitlin              12 Canton               1:29.14    1:29.03  
                  41.48     1:29.03 (47.55)                                        
  7 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins      1:30.75    1:29.20  
                  41.47     1:29.20 (47.73)                                        
  8 Willett, Anya             12 Canton               1:32.10    1:32.12  
                  42.52     1:32.12 (49.60)                                        
  9 Rockenberger, Janet       11 Otters               1:32.21    1:33.96  
                  44.86     1:33.96 (49.10)                                        
 10 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y          1:33.25    1:35.01  
                  43.89     1:35.01 (51.12)                                        
B - Final
 11 Jimenez, Sofia            11 Blazers              1:33.90    1:30.85  
                  42.12     1:30.85 (48.73)                                        
 12 Hewitt, Briella           11 Otters               1:34.39    1:32.11  
                  42.56     1:32.11 (49.55)                                        
 13 Henely, Izzy              12 Ridgewood Y          1:35.76    1:32.86  
                  42.50     1:32.86 (50.36)                                        
 14 Juliano, Paige            12 Penguin              1:38.05    1:35.39  
                  45.21     1:35.39 (50.18)                                        
 15 Pisanelli, Chloe          12 Westlake             1:37.55    1:35.60  
                  45.57     1:35.60 (50.03)                                        
 16 Von Ville, Natalie        12 Heat                 1:40.76    1:37.54  
                  45.64     1:37.54 (51.90)                                        
 16 Womack, Amiya             11 Heat                 1:38.40    1:37.54  
                  47.30     1:37.54 (50.24)                                        
 18 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming         1:38.08    1:37.57  
                  45.68     1:37.57 (51.89)                                        
 19 Ng, Su-Kyi                11 Cle Swimming         1:41.58    1:40.76  
                  47.52     1:40.76 (53.24)                                        
 20 Karas, Mina               12 Heat                 1:40.79    1:41.74  
                  47.93     1:41.74 (53.81)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:17.09   7/23/2017 Carrie Caniglia, HEAT -LE                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chen, Grace               12 Solon                1:23.94    1:23.96  
                  39.49     1:23.96 (44.47)                                        
  2 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      1:22.12    1:24.71  
                  40.08     1:24.71 (44.63)                                        
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      1:22.64    1:26.79  
                  40.75     1:26.79 (46.04)                                        
  4 Chen, Sophia              12 Solon                1:33.23    1:28.74  
                  42.88     1:28.74 (45.86)                                        
  5 Cox, Caitlin              12 Canton               1:31.75    1:29.14  
                  41.74     1:29.14 (47.40)                                        
  6 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins      1:30.35    1:30.75  
                  41.69     1:30.75 (49.06)                                        
  7 Montgomery, Emma          12 Crawford             1:27.49    1:30.79  
                  43.40     1:30.79 (47.39)                                        
  8 Willett, Anya             12 Canton               1:33.34    1:32.10  
                  42.30     1:32.10 (49.80)                                        
  9 Rockenberger, Janet       11 Otters               1:28.21    1:32.21  
                  42.58     1:32.21 (49.63)                                        
 10 Siftar, Violet            12 Ridgewood Y          1:34.23    1:33.25  
                  43.56     1:33.25 (49.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jimenez, Sofia            11 Blazers              1:31.67    1:33.90  
                  43.67     1:33.90 (50.23)                                        
 12 Hewitt, Briella           11 Otters               1:31.17    1:34.39  
                  43.85     1:34.39 (50.54)                                        
 13 Henely, Izzy              12 Ridgewood Y          1:35.74    1:35.76  
                  44.08     1:35.76 (51.68)                                        
 14 Pisanelli, Chloe          12 Westlake             1:38.28    1:37.55  
                  47.45     1:37.55 (50.10)                                        
 15 Juliano, Paige            12 Penguin              1:38.60    1:38.05  
                  47.96     1:38.05 (50.09)                                        
 16 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming         1:35.20    1:38.08  
                  45.37     1:38.08 (52.71)                                        
 17 Womack, Amiya             11 Heat                 1:35.68    1:38.40  
                  47.08     1:38.40 (51.32)                                        
 18 Von Ville, Natalie        12 Heat                 1:37.09    1:40.76  
                  46.58     1:40.76 (54.18)                                        
 19 Karas, Mina               12 Heat                 1:38.65    1:40.79  
                  49.16     1:40.79 (51.63)                                        
 20 Ng, Su-Kyi                11 Cle Swimming         1:40.28    1:41.58  
                  49.40     1:41.58 (52.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Messina, Sophia           12 Great Lakes          1:41.22    1:43.35  
                  49.84     1:43.35 (53.51)                                        
 22 Brady, Reese              12 Firestone                 NT    1:43.36  
                  50.13     1:43.36 (53.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Turner, Madeline          12 Lake Shore           1:41.32    1:45.38  
                  48.80     1:45.38 (56.58)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:49.35   7/27/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chen, Grace               12 Solon                3:01.25    2:53.60  
                  39.56     1:24.38 (44.82)     2:09.08 (44.70)     2:53.60 (44.52)
  2 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      2:59.84    2:53.73  
                  39.46     1:24.30 (44.84)     2:09.32 (45.02)     2:53.73 (44.41)
  3 Chen, Sophia              12 Solon                3:13.07    3:09.63  
                  43.94     1:32.37 (48.43)     2:21.28 (48.91)     3:09.63 (48.35)
  4 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins      3:12.99    3:12.65  
                  43.06     1:32.30 (49.24)     2:22.04 (49.74)     3:12.65 (50.61)
  5 Jimenez, Sofia            11 Blazers              3:20.70    3:14.02  
                  45.38     1:35.42 (50.04)     2:26.99 (51.57)     3:14.02 (47.03)
  6 Cox, Caitlin              12 Canton               3:15.78    3:14.14  
                  44.57     1:34.40 (49.83)     2:25.57 (51.17)     3:14.14 (48.57)
  7 Willett, Anya             12 Canton               3:17.14    3:18.38  
                  43.42     1:34.66 (51.24)     2:25.90 (51.24)     3:18.38 (52.48)
  8 Rockenberger, Janet       11 Otters               3:23.53    3:19.78  
                  43.74     1:35.84 (52.10)     2:28.30 (52.46)     3:19.78 (51.48)
  9 Karas, Mina               12 Heat                 3:36.47    3:34.76  
                  48.32     1:41.50 (53.18)     2:39.27 (57.77)     3:34.76 (55.49)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:49.35   7/27/2013 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      2:58.19    2:59.84  
                  40.84     1:26.26 (45.42)     2:13.67 (47.41)     2:59.84 (46.17)
  2 Chen, Grace               12 Solon                3:00.55    3:01.25  
                  42.07     1:28.39 (46.32)     2:15.66 (47.27)     3:01.25 (45.59)
  3 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins      3:16.58    3:12.99  
                  42.95     1:31.94 (48.99)     2:21.94 (50.00)     3:12.99 (51.05)
  4 Chen, Sophia              12 Solon                3:12.68    3:13.07  
                  45.68     1:34.18 (48.50)     2:24.81 (50.63)     3:13.07 (48.26)
  5 Cox, Caitlin              12 Canton               3:18.98    3:15.78  
                  44.33     1:34.64 (50.31)     2:26.42 (51.78)     3:15.78 (49.36)
  6 Willett, Anya             12 Canton               3:16.44    3:17.14  
                  43.63     1:34.17 (50.54)     2:24.63 (50.46)     3:17.14 (52.51)
  7 Jimenez, Sofia            11 Blazers              3:15.71    3:20.70  
                  44.28     1:37.22 (52.94)     2:28.70 (51.48)     3:20.70 (52.00)
  8 Rockenberger, Janet       11 Otters               3:21.26    3:23.53  
                  46.08     1:39.66 (53.58)     2:32.05 (52.39)     3:23.53 (51.48)
  9 Karas, Mina               12 Heat                 3:34.79    3:36.47  
                  49.97     1:44.08 (54.11)     2:41.49 (57.41)     3:36.47 (54.98)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.45   7/22/2017 Tera Brilmyer, FAST -LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes            31.09      30.06  
  2 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        32.10      31.32  
  3 Chen, Sophia              12 Solon                  31.80      31.51  
  4 Baylor, Sara              12 Heat                   32.19      32.01  
  5 Sawicki, Ava              12 Heat                   32.98      32.58  
  6 Montgomery, Emma          12 Crawford               34.21      32.64  
  7 Chen, Grace               12 Solon                  33.36      33.18  
  8 Hewitt, Briella           11 Otters                 34.09      33.30  
  9 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins        34.29      34.50  
 10 Omega, Celine             12 Heat                   34.13      34.96  
B - Final
 11 Jimenez, Sofia            11 Blazers                34.66      34.52  
 12 Qi, Iris                  12 Blazers                35.92      34.73  
 13 Schleig, Ava              12 Firestone              34.99      35.03  
 14 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins        35.93      35.37  
 15 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA             36.54      35.45  
 16 Suarez, Barbara           12 Westlake               35.75      35.89  
 17 Crislip, Faith            11 Cle Swimming           36.28      35.92  
 18 Indries, Bri              12 SwimUnited             35.91      36.40  
 19 Ng, Su-Kyi                11 Cle Swimming           36.76      36.41  
 20 Schneider, Kayla          12 Otters                 36.86      37.57  
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.45   7/22/2017 Tera Brilmyer, FAST -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes            30.57      31.09  
  2 Chen, Sophia              12 Solon                  33.00      31.80  
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins        31.13      32.10  
  4 Baylor, Sara              12 Heat                   33.13      32.19  
  5 Sawicki, Ava              12 Heat                   34.91      32.98  
  6 Chen, Grace               12 Solon                  33.20      33.36  
  7 Hewitt, Briella           11 Otters                 33.29      34.09  
  8 Omega, Celine             12 Heat                   34.08      34.13  
  9 Montgomery, Emma          12 Crawford               33.48      34.21  
 10 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins        37.99      34.29  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jimenez, Sofia            11 Blazers                34.45      34.66  
 12 Schleig, Ava              12 Firestone              35.20      34.99  
 13 Suarez, Barbara           12 Westlake               37.42      35.75  
 14 Indries, Bri              12 SwimUnited             37.20      35.91  
 15 Qi, Iris                  12 Blazers                35.12      35.92  
 16 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins        36.93      35.93  
 17 Crislip, Faith            11 Cle Swimming           37.32      36.28  
 18 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA             36.88      36.54  
 19 Ng, Su-Kyi                11 Cle Swimming           38.05      36.76  
 20 Schneider, Kayla          12 Otters                 38.19      36.86  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Womack, Amiya             11 Heat                   37.05      37.16  
 22 Henely, Izzy              12 Ridgewood Y            37.80      38.76  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Von Ville, Natalie        12 Heat                   37.08      40.27  
 24 Holtz, Avery              11 Heat                   37.86      41.60  
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.49   7/23/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          1:09.00    1:06.02* 
                  30.38     1:06.02 (35.64)                                        
  2 Chen, Sophia              12 Solon                1:11.75    1:10.22  
                  32.79     1:10.22 (37.43)                                        
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      1:17.42    1:12.18  
                  33.61     1:12.18 (38.57)                                        
  4 Baylor, Sara              12 Heat                 1:14.69    1:12.31  
                  33.89     1:12.31 (38.42)                                        
  5 Chen, Grace               12 Solon                1:15.06    1:13.58  
                  34.26     1:13.58 (39.32)                                        
  6 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 1:16.40    1:14.36  
                  33.99     1:14.36 (40.37)                                        
  7 Sawicki, Ava              12 Heat                 1:17.02    1:15.59  
                  36.53     1:15.59 (39.06)                                        
  8 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      1:16.83    1:17.67  
                  35.28     1:17.67 (42.39)                                        
  9 Omega, Celine             12 Heat                 1:19.64    1:18.88  
                  35.69     1:18.88 (43.19)                                        
 10 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      1:19.84    1:19.11  
                  36.63     1:19.11 (42.48)                                        
B - Final
 11 Montgomery, Emma          12 Crawford             1:22.11    1:16.32  
                  34.01     1:16.32 (42.31)                                        
 12 Hewitt, Briella           11 Otters               1:19.93    1:19.96  
                  34.87     1:19.96 (45.09)                                        
 13 Qi, Iris                  12 Blazers              1:28.17    1:20.24  
                  36.90     1:20.24 (43.34)                                        
 14 Rockenberger, Janet       11 Otters               1:23.54    1:20.87  
                  36.74     1:20.87 (44.13)                                        
 15 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins      1:23.64    1:20.99  
                  37.72     1:20.99 (43.27)                                        
 16 Chang, Marianne           12 Solon                1:24.21    1:21.52  
                  36.71     1:21.52 (44.81)                                        
 17 Schleig, Ava              12 Firestone            1:24.38    1:22.93  
                  37.89     1:22.93 (45.04)                                        
 18 Indries, Bri              12 SwimUnited           1:25.65    1:24.52  
                  37.98     1:24.52 (46.54)                                        
 19 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA           1:23.78    1:25.22  
                  39.12     1:25.22 (46.10)                                        
 20 Griffiths, Abby           12 Silver Dolphins      1:25.12    1:29.04  
                  38.89     1:29.04 (50.15)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.49   7/23/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          1:08.09    1:09.00  
                  32.96     1:09.00 (36.04)                                        
  2 Chen, Sophia              12 Solon                1:13.51    1:11.75  
                  33.74     1:11.75 (38.01)                                        
  3 Baylor, Sara              12 Heat                 1:11.06    1:14.69  
                  34.43     1:14.69 (40.26)                                        
  4 Chen, Grace               12 Solon                1:17.48    1:15.06  
                  35.47     1:15.06 (39.59)                                        
  5 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 1:18.14    1:16.40  
                  34.78     1:16.40 (41.62)                                        
  6 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      1:16.51    1:16.83  
                  35.82     1:16.83 (41.01)                                        
  7 Sawicki, Ava              12 Heat                 1:16.00    1:17.02  
                  34.88     1:17.02 (42.14)                                        
  8 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      1:09.40    1:17.42  
                  35.28     1:17.42 (42.14)                                        
  9 Omega, Celine             12 Heat                 1:20.32    1:19.64  
                  34.92     1:19.64 (44.72)                                        
 10 Laven, Alexis             12 Silver Dolphins      1:21.52    1:19.84  
                  38.36     1:19.84 (41.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hewitt, Briella           11 Otters               1:17.59    1:19.93  
                  36.23     1:19.93 (43.70)                                        
 12 Montgomery, Emma          12 Crawford             1:20.44    1:22.11  
                  36.62     1:22.11 (45.49)                                        
 13 Rockenberger, Janet       11 Otters               1:26.04    1:23.54  
                  39.70     1:23.54 (43.84)                                        
 14 Suarez, Barbara           12 Westlake             1:24.65    1:23.59  
                  38.26     1:23.59 (45.33)                                        
 15 Pruce, Addison            11 Silver Dolphins      1:25.94    1:23.64  
                  38.88     1:23.64 (44.76)                                        
 16 Swartzwelder, Laina       12 Green YMCA           1:28.48    1:23.78  
                  38.25     1:23.78 (45.53)                                        
 17 Chang, Marianne           12 Solon                1:27.15    1:24.21  
                  38.22     1:24.21 (45.99)                                        
 18 Schleig, Ava              12 Firestone            1:22.67    1:24.38  
                  38.80     1:24.38 (45.58)                                        
 19 Griffiths, Abby           12 Silver Dolphins      1:27.01    1:25.12  
                  39.23     1:25.12 (45.89)                                        
 20 Jimenez, Sofia            11 Blazers              1:23.87    1:25.44  
                  38.24     1:25.44 (47.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Indries, Bri              12 SwimUnited                NT    1:25.65  
                  38.00     1:25.65 (47.65)                                        
 22 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         1:27.25    1:26.67  
                  40.83     1:26.67 (45.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Qi, Iris                  12 Blazers              1:24.76    1:28.17  
                  40.84     1:28.17 (47.33)                                        
 24 Von Ville, Natalie        12 Heat                 1:27.04    1:31.61  
                  41.03     1:31.61 (50.58)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:30.63   7/19/2019 Beatrice Stewart, Great Lakes-LE           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          2:31.11    2:30.63* 
                  31.99     1:10.36 (38.37)     1:55.93 (45.57)     2:30.63 (34.70)
  2 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      2:36.16    2:36.21  
                  34.05     1:15.77 (41.72)     2:01.24 (45.47)     2:36.21 (34.97)
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      2:41.18    2:38.54  
                  33.64     1:16.53 (42.89)     2:03.92 (47.39)     2:38.54 (34.62)
  4 Chen, Grace               12 Solon                2:44.60    2:39.62  
                  33.72     1:17.89 (44.17)     2:02.30 (44.41)     2:39.62 (37.32)
  5 Chen, Sophia              12 Solon                2:46.15    2:42.54  
                  33.80     1:16.54 (42.74)     2:05.01 (48.47)     2:42.54 (37.53)
  6 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 2:45.33    2:42.95  
                  34.36     1:15.96 (41.60)     2:06.82 (50.86)     2:42.95 (36.13)
  7 Sawicki, Ava              12 Heat                 2:44.95    2:43.96  
                  35.60     1:18.81 (43.21)     2:08.89 (50.08)     2:43.96 (35.07)
  8 Baylor, Sara              12 Heat                 2:42.27    2:43.98  
                  34.24     1:16.17 (41.93)     2:09.76 (53.59)     2:43.98 (34.22)
  9 Montgomery, Emma          12 Crawford             2:46.95    2:46.38  
                  35.24     1:18.88 (43.64)     2:10.42 (51.54)     2:46.38 (35.96)
 10 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins      2:52.90    2:51.12  
                  37.00     1:20.80 (43.80)     2:09.62 (48.82)     2:51.12 (41.50)
B - Final
 11 Rockenberger, Janet       11 Otters               2:54.04    2:51.55  
                  37.97     1:23.38 (45.41)     2:13.15 (49.77)     2:51.55 (38.40)
 12 Jimenez, Sofia            11 Blazers              2:53.32    2:52.69  
                  37.38     1:23.08 (45.70)     2:14.16 (51.08)     2:52.69 (38.53)
 13 Hewitt, Briella           11 Otters               2:54.06    2:53.20  
                  36.95     1:22.69 (45.74)     2:15.53 (52.84)     2:53.20 (37.67)
 14 Chang, Marianne           12 Solon                2:58.44    2:55.25  
                  36.53     1:22.74 (46.21)     2:18.23 (55.49)     2:55.25 (37.02)
 15 Qi, Iris                  12 Blazers              2:56.61    2:55.56  
                  38.68     1:25.12 (46.44)     2:17.76 (52.64)     2:55.56 (37.80)
 16 Cox, Caitlin              12 Canton               2:56.65    2:57.94  
                  42.28     1:29.61 (47.33)     2:18.58 (48.97)     2:57.94 (39.36)
 17 Sliman, A J               12 Amherst              3:00.50    3:00.76  
                  41.10     1:26.82 (45.72)     2:23.02 (56.20)     3:00.76 (37.74)
 18 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          3:01.08    3:00.79  
                  40.82     1:27.42 (46.60)     2:22.05 (54.63)     3:00.79 (38.74)
 19 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         3:03.51    3:00.89  
                  40.32     1:28.49 (48.17)     2:23.44 (54.95)     3:00.89 (37.45)
 20 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited           3:01.28    3:03.10  
                  41.58     1:26.71 (45.13)     2:24.22 (57.51)     3:03.10 (38.88)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:30.63   7/19/2019 Beatrice Stewart, Great Lakes-LE           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Beatrice         12 Great Lakes          2:32.88    2:31.11  
                  32.25     1:10.36 (38.11)     1:57.36 (47.00)     2:31.11 (33.75)
  2 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      2:38.02    2:36.16  
                  34.15     1:14.63 (40.48)     2:00.36 (45.73)     2:36.16 (35.80)
  3 Newton, Nina              12 Silver Dolphins      2:36.82    2:41.18  
                  34.63     1:18.60 (43.97)     2:03.87 (45.27)     2:41.18 (37.31)
  4 Baylor, Sara              12 Heat                 2:37.78    2:42.27  
                  34.51     1:15.04 (40.53)     2:06.32 (51.28)     2:42.27 (35.95)
  5 Chen, Grace               12 Solon                2:48.43    2:44.60  
                  34.92     1:21.82 (46.90)     2:05.78 (43.96)     2:44.60 (38.82)
  6 Sawicki, Ava              12 Heat                 2:46.90    2:44.95  
                  35.12     1:19.16 (44.04)     2:08.09 (48.93)     2:44.95 (36.86)
  7 Yorkievitz, Emily         12 Heat                 2:44.70    2:45.33  
                  35.43     1:15.07 (39.64)     2:09.34 (54.27)     2:45.33 (35.99)
  8 Chen, Sophia              12 Solon                2:48.45    2:46.15  
                  34.12     1:20.58 (46.46)     2:07.80 (47.22)     2:46.15 (38.35)
  9 Montgomery, Emma          12 Crawford             2:51.84    2:46.95  
                  34.17     1:19.40 (45.23)     2:09.65 (50.25)     2:46.95 (37.30)
 10 Liao, Delicia             12 Silver Dolphins      2:54.52    2:52.90  
                  40.41     1:23.02 (42.61)     2:12.73 (49.71)     2:52.90 (40.17)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jimenez, Sofia            11 Blazers              2:51.78    2:53.32  
                  37.80     1:25.48 (47.68)     2:16.01 (50.53)     2:53.32 (37.31)
 12 Rockenberger, Janet       11 Otters               2:52.20    2:54.04  
                  37.63     1:24.60 (46.97)     2:15.70 (51.10)     2:54.04 (38.34)
 13 Hewitt, Briella           11 Otters               2:54.39    2:54.06  
                  36.47     1:21.15 (44.68)     2:14.90 (53.75)     2:54.06 (39.16)
 14 Qi, Iris                  12 Blazers              2:57.12    2:56.61  
                  39.48     1:26.26 (46.78)     2:18.51 (52.25)     2:56.61 (38.10)
 15 Cox, Caitlin              12 Canton               2:58.72    2:56.65  
                  41.05     1:28.52 (47.47)     2:20.12 (51.60)     2:56.65 (36.53)
 16 Chang, Marianne           12 Solon                3:00.20    2:58.44  
                  36.11     1:24.26 (48.15)     2:19.45 (55.19)     2:58.44 (38.99)
 17 Sliman, A J               12 Amherst              3:05.17    3:00.50  
                  41.15     1:25.76 (44.61)     2:22.76 (57.00)     3:00.50 (37.74)
 18 Koballa, Peyton           11 Great Lakes          3:01.02    3:01.08  
                  40.49     1:26.44 (45.95)     2:23.16 (56.72)     3:01.08 (37.92)
 19 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited           2:59.90    3:01.28  
                  41.69     1:27.75 (46.06)     2:21.77 (54.02)     3:01.28 (39.51)
 20 Crislip, Faith            11 Cle Swimming         3:02.12    3:03.51  
                  39.63     1:27.19 (47.56)     2:23.05 (55.86)     3:03.51 (40.46)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Karas, Mina               12 Heat                 3:05.48    3:04.73  
                  40.22     1:26.27 (46.05)     2:23.53 (57.26)     3:04.73 (41.20)
 22 Womack, Amiya             11 Heat                 3:11.09    3:06.51  
                  39.38     1:24.59 (45.21)   2:25.15 (1:00.56)     3:06.51 (41.36)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Slivochka, Hannah         12 Cle Swimming         3:05.65    3:12.40  
                  43.04     1:33.60 (50.56)     2:30.03 (56.43)     3:12.40 (42.37)
 24 Busch, Lexi               12 Silver Dolphins      3:07.21    3:14.00  
                  43.98     1:32.49 (48.51)     2:32.41 (59.92)     3:14.00 (41.59)
 -- Messina, Sophia           12 Great Lakes          3:01.05         DQ  
                  46.68     1:34.58 (47.90)     2:30.21 (55.63)          DQ (41.22)
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:21.92   7/22/2017 Lexie Cunningham, LESD -LE                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Lilian                11 Silver Dolphins      5:43.95    5:31.00  
                  35.69     1:18.26 (42.57)     2:01.04 (42.78)     2:44.10 (43.06)
        3:30.68 (46.58)     4:17.95 (47.27)     4:55.78 (37.83)     5:31.00 (35.22)
  2 Rickel, Ashtyn            12 Crawford             6:13.39    5:54.05  
                  35.51     1:21.96 (46.45)     2:07.77 (45.81)     2:53.77 (46.00)
        3:43.63 (49.86)     4:35.68 (52.05)     5:14.91 (39.23)     5:54.05 (39.14)
  3 Rockenberger, Janet       11 Otters               6:11.20    6:00.05  
                  37.15     1:22.29 (45.14)     2:09.89 (47.60)     2:58.24 (48.35)
        3:47.81 (49.57)     4:40.03 (52.22)     5:20.38 (40.35)     6:00.05 (39.67)
  4 Jimenez, Sofia            11 Blazers              6:29.44    6:12.47  
                  37.73     1:29.81 (52.08)     2:16.35 (46.54)     3:04.97 (48.62)
        3:55.53 (50.56)     4:51.16 (55.63)     5:32.10 (40.94)     6:12.47 (40.37)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.59   7/31/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         V Culotta, A Chase, A Cunningham, M Mallett       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:02.94    2:00.95  
     1) Yorkievitz, Emily 12            2) Baylor, Sara 12                
     3) Womack, Amiya 11                4) Sawicki, Ava 12                
                  30.21     1:00.27 (30.06)     1:31.34 (31.07)     2:00.95 (29.61)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:04.80    2:01.18  
     1) Newton, Nina 12                 2) Laven, Alexis 12               
     3) Liao, Delicia 12                4) Li, Lilian 11                  
                  29.14     1:00.18 (31.04)     1:32.01 (31.83)     2:01.18 (29.17)
  3 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:10.34    2:07.16  
     1) Chen, Sophia 12                 2) Svette, Alethea 12             
     3) Chang, Marianne 12              4) Chen, Grace 12                 
                  31.99     1:04.54 (32.55)     1:35.90 (31.36)     2:07.16 (31.26)
  4 Geauga Otters  'A'                                2:05.55    2:07.71  
     1) Rosenbaum, Anna 11              2) Rockenberger, Janet 11         
     3) Schneider, Kayla 12             4) Hewitt, Briella 11             
                  31.65     1:03.01 (31.36)     1:37.19 (34.18)     2:07.71 (30.52)
  5 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:07.25    2:10.65  
     1) Deshpande, Nina 12              2) Koballa, Peyton 11             
     3) Messina, Sophia 12              4) Stewart, Beatrice 12           
                  32.46     1:06.49 (34.03)     1:39.72 (33.23)     2:10.65 (30.93)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:19.48    2:18.59  
     1) Omega, Celine 12                2) Karas, Mina 12                 
     3) Zhang, Lily 11                  4) Pelkowski, Payton 12           
                  31.99     1:07.09 (35.10)     1:42.05 (34.96)     2:18.59 (36.54)
  7 Cle Swimming  'A'                                 2:20.29    2:20.53  
     1) Slivochka, Hannah 12            2) Kobak, Sierra 11               
     3) Ng, Su-Kyi 11                   4) Crislip, Faith 11              
                  35.31     1:12.10 (36.79)     1:46.78 (34.68)     2:20.53 (33.75)
  8 Blazing Barracudas  'A'                           2:27.65    2:22.33  
     1) Jimenez, Sofia 11               2) Seed, Penina 12                
     3) Su, Arianna 11                  4) Qi, Iris 12                    
                  33.20     1:11.27 (38.07)     1:50.51 (39.24)     2:22.33 (31.82)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:28.14   7/31/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         M Mallett, A Chase, M Maholic, A Cunningham       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:34.03    4:31.42  
     1) Li, Lilian 11                   2) Laven, Alexis 12               
     3) Pruce, Addison 11               4) Newton, Nina 12                
                  31.14   1:04.60 (1:04.60)     1:37.95 (33.35)   2:16.25 (1:11.65)
        2:50.18 (33.93)   3:26.40 (1:10.15)     3:57.93 (31.53)   4:31.42 (1:05.02)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:32.70    4:31.86  
     1) Yorkievitz, Emily 12            2) Womack, Amiya 11               
     3) Baylor, Sara 12                 4) Sawicki, Ava 12                
                  31.53   1:06.85 (1:06.85)     1:41.46 (34.61)   2:19.82 (1:12.97)
        2:52.17 (32.35)   3:26.51 (1:06.69)     3:58.39 (31.88)   4:31.86 (1:05.35)
  3 Solon Stars Swim Club  'A'                        4:51.78    4:45.36  
     1) Chen, Grace 12                  2) Chen, Sophia 12                
     3) Chang, Marianne 12              4) Svette, Alethea 12             
                  32.81   1:09.19 (1:09.19)     1:42.19 (33.00)   2:18.64 (1:09.45)
        2:52.12 (33.48)   3:28.95 (1:10.31)     4:04.88 (35.93)   4:45.36 (1:16.41)
  4 Geauga Otters  'A'                                5:00.98    4:49.07  
     1) Rockenberger, Janet 11          2) Rosenbaum, Anna 11             
     3) Schneider, Kayla 12             4) Hewitt, Briella 11             
                  34.38   1:10.34 (1:10.34)     1:44.44 (34.10)   2:19.94 (1:09.60)
        2:57.91 (37.97)   3:38.80 (1:18.86)     4:12.31 (33.51)   4:49.07 (1:10.27)
  5 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:40.51    4:53.06  
     1) Eads, Emily 11                  2) Koballa, Peyton 11             
     3) Messina, Sophia 12              4) Stewart, Beatrice 12           
                  35.59   1:15.27 (1:15.27)     1:50.43 (35.16)   2:29.07 (1:13.80)
        3:04.10 (35.03)   3:44.13 (1:15.06)     4:16.90 (32.77)   4:53.06 (1:08.93)
  6 Cle Swimming  'A'                                 5:14.83    5:22.68  
     1) Slivochka, Hannah 12            2) Kobak, Sierra 11               
     3) Ng, Su-Kyi 11                   4) Crislip, Faith 11              
                  36.72   1:18.48 (1:18.48)     1:57.63 (39.15)   2:42.86 (1:24.38)
        3:22.37 (39.51)   4:07.63 (1:24.77)     4:43.75 (36.12)   5:22.68 (1:15.05)
 -- Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:19.84         DQ  
     1) Omega, Celine 12                2) Karas, Mina 12                 
     3) Von Ville, Natalie 12           4) Pelkowski, Payton 12           
                  34.35   1:13.24 (1:13.24)     1:50.75 (37.51)   2:31.70 (1:18.46)
        3:08.96 (37.26)   3:50.71 (1:19.01)     4:31.98 (41.27)        DQ (1:27.17)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:13.44   7/23/2017 Solon Stars Swim Club, STRS-               
                         A Doorley, M Machado, C Mehok, G Perlberg         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:19.38    2:16.48  
     1) Svette, Alethea 12              2) Chen, Grace 12                 
     3) Chen, Sophia 12                 4) Chang, Marianne 12             
                  36.16     1:13.95 (37.79)     1:45.26 (31.31)     2:16.48 (31.22)
  2 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:22.01    2:17.92  
     1) Laven, Alexis 12                2) Li, Lilian 11                  
     3) Newton, Nina 12                 4) Pruce, Addison 11              
                  36.68     1:14.94 (38.26)     1:46.82 (31.88)     2:17.92 (31.10)
  3 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:22.39    2:20.00  
     1) Baylor, Sara 12                 2) Omega, Celine 12               
     3) Yorkievitz, Emily 12            4) Sawicki, Ava 12                
                  34.79     1:16.53 (41.74)     1:49.39 (32.86)     2:20.00 (30.61)
  4 Geauga Otters  'A'                                2:30.00    2:29.10  
     1) Rosenbaum, Anna 11              2) Rockenberger, Janet 11         
     3) Hewitt, Briella 11              4) Schneider, Kayla 12            
                  39.13     1:19.76 (40.63)     1:53.82 (34.06)     2:29.10 (35.28)
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:35.31    2:35.65  
     1) Womack, Amiya 11                2) Karas, Mina 12                 
     3) Pelkowski, Payton 12            4) Von Ville, Natalie 12          
                  36.65     1:23.55 (46.90)     2:02.04 (38.49)     2:35.65 (33.61)
  6 Blazing Barracudas  'A'                           2:49.06    2:37.95  
     1) Su, Arianna 11                  2) Jimenez, Sofia 11              
     3) Qi, Iris 12                     4) Seed, Penina 12                
                  43.16     1:25.59 (42.43)     2:00.20 (34.61)     2:37.95 (37.75)
  7 Cle Swimming  'A'                                 2:37.92    2:39.51  
     1) Ng, Su-Kyi 11                   2) Slivochka, Hannah 12           
     3) Crislip, Faith 11               4) Kobak, Sierra 11               
                  40.94     1:26.41 (45.47)     2:03.76 (37.35)     2:39.51 (35.75)
 -- Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:27.50         DQ  
     1) Eads, Emily 11                  2) Messina, Sophia 12             
     3) Stewart, Beatrice 12            4) Koballa, Peyton 11             
                  39.66     1:26.06 (46.40)     1:58.68 (32.62)          DQ (33.09)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:58.59   7/30/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         M Maholic, A Cunningham, M Mallett, A Chase       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    5:05.88    5:03.85  
     1) Laven, Alexis 12                2) Li, Lilian 11                  
     3) Newton, Nina 12                 4) Liao, Delicia 12               
                  38.64                             1:59.28 ( )         2:41.86 ( )
        3:14.89 (33.03)   3:53.46 (1:11.60)     4:25.94 (32.48)   5:03.85 (1:10.39)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               5:06.68    5:09.43  
     1) Baylor, Sara 12                 2) Omega, Celine 12               
     3) Yorkievitz, Emily 12            4) Sawicki, Ava 12                
                  36.37   1:15.52 (1:15.52)     1:57.61 (42.09)   2:48.69 (1:33.17)
        3:22.17 (33.48)   4:03.54 (1:14.85)   5:09.43 (1:05.89)                    
  3 Geauga Otters  'A'                                5:15.99    5:30.87  
     1) Rosenbaum, Anna 11              2) Rockenberger, Janet 11         
     3) Hewitt, Briella 11              4) Schneider, Kayla 12            
                  39.09   1:22.37 (1:22.37)     2:05.61 (43.24)   2:54.98 (1:32.61)
        3:29.76 (34.78)   4:13.43 (1:18.45)     4:50.20 (36.77)   5:30.87 (1:17.44)
  4 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                     NT    5:34.69  
     1) Eads, Emily 11                  2) Messina, Sophia 12             
     3) Stewart, Beatrice 12            4) Koballa, Peyton 11             
                  42.73   1:26.61 (1:26.61)     2:15.13 (48.52)   3:08.66 (1:42.05)
        3:43.33 (34.67)   4:20.74 (1:12.08)     4:56.23 (35.49)   5:34.69 (1:13.95)
  5 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:59.98    5:55.94  
     1) Holtz, Avery 11                 2) Womack, Amiya 11               
     3) Karas, Mina 12                  4) Zhang, Lily 11                 
                  43.81   1:28.11 (1:28.11)     2:16.08 (47.97)   3:08.58 (1:40.47)
        3:50.46 (41.88)   4:38.38 (1:29.80)     5:14.64 (36.26)   5:55.94 (1:17.56)
  6 Blazing Barracudas  'A'                           6:09.41    6:00.27  
     1) Su, Arianna 11                  2) Jimenez, Sofia 11              
     3) Qi, Iris 12                     4) Seed, Penina 12                
                  44.94   1:33.25 (1:33.25)     2:16.50 (43.25)   3:08.77 (1:35.52)
        3:47.39 (38.62)   4:35.26 (1:26.49)     5:13.81 (38.55)   6:00.27 (1:25.01)
  7 Cle Swimming  'A'                                 5:54.71    6:00.69  
     1) Ng, Su-Kyi 11                   2) Slivochka, Hannah 12           
     3) Crislip, Faith 11               4) Kobak, Sierra 11               
                  43.95   1:31.13 (1:31.13)     2:18.55 (47.42)   3:11.89 (1:40.76)
        3:53.38 (41.49)   4:40.14 (1:28.25)     5:18.22 (38.08)   6:00.69 (1:20.55)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.97   7/22/2017 Mackenzie DeWitt, HEAT -LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins        28.62      28.19  
  1 Caniglia, Carrie          14 Heat                   28.35      28.19  
  3 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y            28.61      28.28  
  4 Miklos, Kyra              14 Shaker                 29.05      28.63  
  5 Elgin, Olivia             14 Green YMCA             28.99      28.67  
  6 Binns, Peyton             14 Heat                   28.73      28.79  
  7 Downing, Alex             13 SwimUnited             28.82      28.81  
  8 Stewart, Meredith         14 Great Lakes            28.95      29.40  
  9 Hanek, Izabella           14 Otters                 29.02      29.48  
 10 Haywood, Daelynn          14 Blazers                29.20      29.73  
B - Final
 11 Dezelic, Mia              13 Heat                   29.36      28.95  
 12 Collis, Laina             13 Swim Inst.             29.35      29.06  
 13 Chase, Ashley             14 Blazers                29.21      29.28  
 14 Speed, Elle               14 Blazers                29.50      29.44  
 15 Mehok, Claire             13 Great Lakes            29.55      29.46  
 16 Cox, Claire               14 Canton                 29.71      29.69  
 17 Miller, Gianna            14 Lakewood               29.31      29.70  
 18 Slivinski, Liv            13 Lake Shore             29.66      29.72  
 19 Brindley, Natalie         13 Heat                   29.62      29.89  
 20 Smith, Samantha           14 Otters                 29.28      29.93  
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.97   7/22/2017 Mackenzie DeWitt, HEAT -LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Caniglia, Carrie          14 Heat                   27.78      28.35  
  2 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y            28.41      28.61  
  3 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins        28.17      28.62  
  4 Binns, Peyton             14 Heat                   29.12      28.73  
  5 Downing, Alex             13 SwimUnited             29.24      28.82  
  6 Stewart, Meredith         14 Great Lakes            29.83      28.95  
  7 Elgin, Olivia             14 Green YMCA             29.38      28.99  
  8 Hanek, Izabella           14 Otters                 29.01      29.02  
  9 Miklos, Kyra              14 Shaker                 29.80      29.05  
 10 Haywood, Daelynn          14 Blazers                30.10      29.20  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chase, Ashley             14 Blazers                29.58      29.21  
 12 Smith, Samantha           14 Otters                 29.07      29.28  
 13 Miller, Gianna            14 Lakewood               29.34      29.31  
 14 Collis, Laina             13 Swim Inst.             29.00      29.35  
 15 Dezelic, Mia              13 Heat                   34.15      29.36  
 16 Speed, Elle               14 Blazers                29.74      29.50  
 17 Mehok, Claire             13 Great Lakes            29.88      29.55  
 18 Brindley, Natalie         13 Heat                   29.40      29.62  
 19 Slivinski, Liv            13 Lake Shore             29.46      29.66  
 20 Cox, Claire               14 Canton                 30.00      29.71  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Vogel, Morgan             14 Medina                 30.29      29.76  
 22 Wellman, Evey             14 Blazers                30.08     J29.76  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Pesek, zoe                13 University             29.92      29.97  
 24 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited             30.02      29.99  
 24 Muzychak, Ella            13 Lake Shore             31.00      29.99  
 26 Bochenek, Molly           14 Solon                  30.85      30.02  
 27 Armao, Maria              13 Heat                   30.72      30.11  
 28 Schoch, Sophie            14 Medina                 29.38      30.15  
 29 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins        30.19      30.18  
 30 Chapman, Lindsey          14 Firestone              29.76      30.20  
 31 Speelman, Ava             14 Solon                  31.16      30.22  
 32 Rockenberger, Lizzy       13 Otters                 30.40      30.23  
 33 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y            30.84      30.40  
 34 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins        30.78      30.42  
 35 Mehok, Lilly              13 Great Lakes            30.75      30.43  
 36 Shirkey, Bree             13 Great Lakes            30.69      30.46  
 37 Hirsch, Savannah          13 University             31.91      30.49  
 38 Zmich, Erin               14 Heat                   30.20      30.57  
 39 LaRosa, Nina              14 Lake Shore             31.25      30.59  
 40 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins        32.38      30.62  
 41 Pizarro, Alaina           13 Heat                   30.59      30.68  
 42 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins        31.43      30.79  
 43 Clark, Emily              14 Heat                   31.07      30.81  
 44 McDaniel, Allison         14 Ridgewood Y            31.30      31.09  
 45 Jones, Gabby              14 SwimUnited             30.40      31.12  
 46 Shaker, Ava               14 Solon                  31.91      31.15  
 47 Edwards, Elliana          13 Green YMCA             32.38      31.16  
 48 Henely, Grace             13 Ridgewood Y            32.36      31.24  
 49 Pophal, Sarah             13 Silver Dolphins        31.58      31.26  
 50 Kirkpatrick, Mac          13 Cle Swimming           32.65      31.29  
 51 Machado, Madi             14 Great Lakes            30.82      31.34  
 52 Swanson, Leyna            13 SwimUnited             31.25      31.41  
 53 Metzler, Maya             13 Heat                   31.80      31.42  
 54 Peterson, Sydney          13 Green YMCA             31.70      31.43  
 55 Goodrich, Hanna           13 Firestone              30.85      31.48  
 56 Walton, Lori              14 Heat                   31.29      31.74  
 56 Schnelzer, Maddy          14 Copley                 32.91      31.74  
 58 Hruschak, Ella            14 SwimUnited             31.62      31.77  
 59 Collis, Kacey             14 Swim Inst.             32.47      31.80  
 60 Rowane, Cilka             13 Great Lakes            33.00      31.83  
 61 Rosko, Giovanna           13 Solon                  32.85      31.86  
 61 Dimmerling, Gennie        13 Canton                 31.39      31.86  
 63 Sevald, Audrey            13 Firestone              32.94      31.88  
 64 Carson, Abigail           14 Otters                 33.86      31.90  
 65 Butler, Erin              14 Silver Dolphins        32.19      31.91  
 66 Sammut, Maddie            13 Otters                 32.35      31.97  
 67 Yuhas, Grace              13 Great Lakes            32.04      32.01  
 68 Su, Alexa                 13 Blazers                32.95      32.04  
 69 Grespin, Maggie           14 Vacationland           32.19      32.20  
 70 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins        32.52      32.29  
 71 Wanosik, Carolyn          13 Lakewood               33.49      32.40  
 72 Fernandez, Suzanna        14 Ridgewood Y            32.85      32.42  
 73 Nordstrom, Olivia         14 Blazers                33.35      32.60  
 74 Scharpf, Alexandra        13 Solon                  33.77      32.66  
 75 Lanning, Kylie            14 Otters                 34.15      32.72  
 75 Sweatt, Maria             13 Firestone              33.06      32.72  
 77 Botos, Izzy               14 Blazers                32.78      32.82  
 78 Agwa, Muna                14 Blazers                34.04      32.86  
 79 Simon, Sierra             13 Cle Swimming           34.05      33.01  
 80 Tan, Rachel               13 Tigersharks            32.99      33.37  
 81 Bing, Kara                14 Canton                 33.68      33.39  
 82 Polyakov, Sophia          13 Solon                  34.17      33.43  
 83 D'Angelo, Antonette       14 Solon                  34.31      33.62  
 84 Klein, Clara              14 Silver Dolphins        32.23      33.63  
 85 Turner, Amanda            14 Lake Shore             32.94      33.70  
 86 Simonelli, Bay            14 Shaker                 33.71      33.85  
 87 Butte, Meghan             14 Lakewood               34.22      33.96  
 87 Johannessen, Anna         13 Blazers                33.77      33.96  
 89 Gustin, Jana              13 Great Lakes            32.61      34.02  
 90 Peleg, Orli               13 Solon                  34.54      34.11  
 91 Sakach, Paige             14 Lake Shore             34.58      35.13  
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.71   7/31/2016 Maja Miedza, SwimStrong-LE                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Caniglia, Carrie          14 Heat                 1:02.72    1:01.62  
                  29.50     1:01.62 (32.12)                                        
  2 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:02.70    1:01.80  
                  29.41     1:01.80 (32.39)                                        
  3 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:02.84    1:02.52  
                  30.26     1:02.52 (32.26)                                        
  4 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          1:03.31    1:03.18  
                  30.52     1:03.18 (32.66)                                        
  5 Smith, Samantha           14 Otters               1:02.98    1:03.20  
                  30.41     1:03.20 (32.79)                                        
  6 Chase, Ashley             14 Blazers              1:04.16    1:03.36  
                  31.15     1:03.36 (32.21)                                        
  7 Downing, Alex             13 SwimUnited           1:03.55    1:03.55  
                  30.67     1:03.55 (32.88)                                        
  8 Mehok, Claire             13 Great Lakes          1:03.63    1:03.58  
                  31.06     1:03.58 (32.52)                                        
  9 Binns, Peyton             14 Heat                 1:03.73    1:03.65  
                  30.51     1:03.65 (33.14)                                        
 10 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins      1:04.50    1:04.62  
                  30.82     1:04.62 (33.80)                                        
B - Final
 11 Dezelic, Mia              13 Heat                 1:04.90    1:03.24  
                  30.34     1:03.24 (32.90)                                        
 12 Miklos, Kyra              14 Shaker               1:04.54    1:03.80  
                  30.11     1:03.80 (33.69)                                        
 13 Cox, Claire               14 Canton               1:04.81    1:04.19  
                  30.43     1:04.19 (33.76)                                        
 14 Slivinski, Liv            13 Lake Shore           1:05.07    1:04.63  
                  31.26     1:04.63 (33.37)                                        
 15 Schoch, Sophie            14 Medina               1:05.40    1:04.86  
                  30.71     1:04.86 (34.15)                                        
 16 Collis, Laina             13 Swim Inst.           1:05.94    1:05.06  
                  31.38     1:05.06 (33.68)                                        
 17 Haywood, Daelynn          14 Blazers              1:05.39    1:05.30  
                  31.34     1:05.30 (33.96)                                        
 18 Pesek, zoe                13 University           1:05.49    1:05.38  
                  31.80     1:05.38 (33.58)                                        
 19 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:05.85    1:05.77  
                  31.43     1:05.77 (34.34)                                        
 20 Wellman, Evey             14 Blazers              1:05.88    1:06.12  
                  31.79     1:06.12 (34.33)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.71   7/31/2016 Maja Miedza, SwimStrong-LE                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murphy, Madison           14 Penguin              1:03.23    1:02.54  
                  30.07     1:02.54 (32.47)                                        
  2 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:02.76    1:02.70  
                  29.94     1:02.70 (32.76)                                        
  3 Caniglia, Carrie          14 Heat                 1:00.74    1:02.72  
                  30.06     1:02.72 (32.66)                                        
  4 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:02.88    1:02.84  
                  30.35     1:02.84 (32.49)                                        
  5 Smith, Samantha           14 Otters               1:02.03    1:02.98  
                  30.72     1:02.98 (32.26)                                        
  6 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          1:05.76    1:03.31  
                  30.75     1:03.31 (32.56)                                        
  7 Downing, Alex             13 SwimUnited           1:03.85    1:03.55  
                  30.54     1:03.55 (33.01)                                        
  8 Mehok, Claire             13 Great Lakes          1:03.54    1:03.63  
                  30.39     1:03.63 (33.24)                                        
  9 Binns, Peyton             14 Heat                 1:05.31    1:03.73  
                  30.38     1:03.73 (33.35)                                        
 10 Chase, Ashley             14 Blazers              1:03.96    1:04.16  
                  30.68     1:04.16 (33.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins      1:06.26    1:04.50  
                  31.21     1:04.50 (33.29)                                        
 12 Miklos, Kyra              14 Shaker               1:08.14    1:04.54  
                  30.77     1:04.54 (33.77)                                        
 13 Cox, Claire               14 Canton               1:06.78    1:04.81  
                  31.15     1:04.81 (33.66)                                        
 14 Dezelic, Mia              13 Heat                 1:03.62    1:04.90  
                  31.04     1:04.90 (33.86)                                        
 15 Slivinski, Liv            13 Lake Shore           1:04.13    1:05.07  
                  31.02     1:05.07 (34.05)                                        
 16 Haywood, Daelynn          14 Blazers              1:06.68    1:05.39  
                  30.60     1:05.39 (34.79)                                        
 17 Schoch, Sophie            14 Medina               1:04.84    1:05.40  
                  30.94     1:05.40 (34.46)                                        
 18 Vogel, Morgan             14 Medina               1:05.01    1:05.42  
                  31.31     1:05.42 (34.11)                                        
 19 Pesek, zoe                13 University           1:06.41    1:05.49  
                  31.96     1:05.49 (33.53)                                        
 20 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:06.09    1:05.85  
                  31.07     1:05.85 (34.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Wellman, Evey             14 Blazers              1:05.89    1:05.88  
                  31.02     1:05.88 (34.86)                                        
 22 Collis, Laina             13 Swim Inst.           1:07.66    1:05.94  
                  32.17     1:05.94 (33.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Hanek, Izabella           14 Otters               1:06.01    1:06.19  
                  30.94     1:06.19 (35.25)                                        
 24 Speed, Elle               14 Blazers              1:06.15    1:06.22  
                  32.20     1:06.22 (34.02)                                        
 25 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      1:06.98    1:06.56  
                  31.43     1:06.56 (35.13)                                        
 26 Armao, Maria              13 Heat                 1:08.26    1:06.67  
                  31.67     1:06.67 (35.00)                                        
 27 Pizarro, Alaina           13 Heat                 1:05.37    1:06.71  
                  31.60     1:06.71 (35.11)                                        
 28 Parrish, Stella           14 Otters               1:05.55    1:06.72  
                  31.34     1:06.72 (35.38)                                        
 29 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      1:08.57    1:06.94  
                  31.38     1:06.94 (35.56)                                        
 30 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y          1:07.33    1:07.12  
                  32.36     1:07.12 (34.76)                                        
 31 Zmich, Erin               14 Heat                 1:07.88    1:07.22  
                  31.64     1:07.22 (35.58)                                        
 32 Butler, Erin              14 Silver Dolphins      1:08.76    1:07.24  
                  32.79     1:07.24 (34.45)                                        
 33 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          1:06.51    1:07.33  
                  31.94     1:07.33 (35.39)                                        
 34 Chapman, Lindsey          14 Firestone            1:06.54    1:07.47  
                  32.48     1:07.47 (34.99)                                        
 35 Brewster, Hayley          14 Medina               1:10.57    1:07.60  
                  32.31     1:07.60 (35.29)                                        
 36 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          1:09.77    1:07.74  
                  32.01     1:07.74 (35.73)                                        
 37 Clark, Emily              14 Heat                 1:09.28    1:07.75  
                  32.24     1:07.75 (35.51)                                        
 38 Shaker, Ava               14 Solon                1:11.66    1:07.77  
                  32.36     1:07.77 (35.41)                                        
 39 Shirkey, Bree             13 Great Lakes          1:10.82    1:08.11  
                  32.65     1:08.11 (35.46)                                        
 40 Peterson, Sydney          13 Green YMCA           1:10.31    1:08.12  
                  32.05     1:08.12 (36.07)                                        
 41 Schnelzer, Maddy          14 Copley               1:09.68    1:08.18  
                  32.75     1:08.18 (35.43)                                        
 42 Wysong, Zoe               14 Ridgewood Y          1:11.28    1:08.21  
                  32.64     1:08.21 (35.57)                                        
 43 Metzler, Maya             13 Heat                 1:11.29    1:08.46  
                  32.97     1:08.46 (35.49)                                        
 44 Jones, Hannah             14 Solon                1:10.19    1:08.57  
                  32.73     1:08.57 (35.84)                                        
 45 Muzychak, Ella            13 Lake Shore           1:09.59    1:08.61  
                  32.32     1:08.61 (36.29)                                        
 46 Pophal, Sarah             13 Silver Dolphins      1:08.75    1:08.75  
                  32.85     1:08.75 (35.90)                                        
 47 Chang, Irene              14 Solon                1:10.45    1:08.85  
                  32.77     1:08.85 (36.08)                                        
 48 Bochenek, Molly           14 Solon                1:11.48    1:09.32  
                  33.10     1:09.32 (36.22)                                        
 49 Swanson, Leyna            13 SwimUnited           1:13.09    1:09.37  
                  34.30     1:09.37 (35.07)                                        
 49 Grespin, Maggie           14 Vacationland         1:11.25    1:09.37  
                  32.09     1:09.37 (37.28)                                        
 51 Hirsch, Savannah          13 University           1:12.86    1:09.51  
                  32.35     1:09.51 (37.16)                                        
 52 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           1:10.91    1:09.56  
                  32.97     1:09.56 (36.59)                                        
 53 Rockenberger, Lizzy       13 Otters               1:09.18    1:09.64  
                  33.04     1:09.64 (36.60)                                        
 54 Sneek, Keeley             14 Otters               1:14.23    1:09.95  
                  32.54     1:09.95 (37.41)                                        
 55 Carson, Abigail           14 Otters               1:13.70    1:10.25  
                  34.60     1:10.25 (35.65)                                        
 56 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           1:12.73    1:10.44  
                  33.96     1:10.44 (36.48)                                        
 57 Machado, Madi             14 Great Lakes          1:09.57    1:10.46  
                  33.82     1:10.46 (36.64)                                        
 58 Nordstrom, Olivia         14 Blazers              1:05.79    1:10.67  
                  33.70     1:10.67 (36.97)                                        
 59 Walton, Lori              14 Heat                 1:10.72    1:10.74  
                  34.11     1:10.74 (36.63)                                        
 60 Gustin, Jana              13 Great Lakes          1:10.91    1:10.78  
                  33.35     1:10.78 (37.43)                                        
 61 Su, Alexa                 13 Blazers              1:11.50    1:11.19  
                  33.88     1:11.19 (37.31)                                        
 62 Zamary, Annabelle         14 Twinsburg            1:15.30    1:11.22  
                  33.86     1:11.22 (37.36)                                        
 63 Botos, Izzy               14 Blazers              1:13.22    1:11.24  
                  33.66     1:11.24 (37.58)                                        
 64 Sweatt, Maria             13 Firestone            1:10.89    1:11.72  
                  34.15     1:11.72 (37.57)                                        
 65 Sevald, Audrey            13 Firestone            1:11.41    1:12.18  
                  33.87     1:12.18 (38.31)                                        
 66 Hruschak, Ella            14 SwimUnited           1:14.34    1:12.20  
                  33.81     1:12.20 (38.39)                                        
 67 Lanning, Kylie            14 Otters               1:12.16    1:12.51  
                  34.53     1:12.51 (37.98)                                        
 68 Dimmerling, Gennie        13 Canton               1:10.81    1:12.57  
                  33.13     1:12.57 (39.44)                                        
 69 Klein, Clara              14 Silver Dolphins      1:12.12    1:12.95  
                  34.15     1:12.95 (38.80)                                        
 70 Sammut, Maddie            13 Otters               1:10.57    1:13.05  
                  34.50     1:13.05 (38.55)                                        
 71 Kirkpatrick, Mac          13 Cle Swimming         1:11.44    1:13.06  
                  33.38     1:13.06 (39.68)                                        
 72 Scharpf, Alexandra        13 Solon                1:15.05    1:13.39  
                  34.64     1:13.39 (38.75)                                        
 73 Rosko, Giovanna           13 Solon                1:14.83    1:13.42  
 74 Turner, Amanda            14 Lake Shore           1:11.08    1:13.76  
                  34.20     1:13.76 (39.56)                                        
 75 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          1:12.63    1:13.91  
                  34.05     1:13.91 (39.86)                                        
 76 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins      1:11.15    1:14.38  
                  35.64     1:14.38 (38.74)                                        
 77 D'Angelo, Antonette       14 Solon                1:14.09    1:14.57  
                  35.94     1:14.57 (38.63)                                        
 78 Jones, Gabby              14 SwimUnited           1:11.86    1:14.79  
                  35.68     1:14.79 (39.11)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.22   7/21/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins      2:13.31    2:10.69  
                  30.47     1:03.43 (32.96)     1:37.35 (33.92)     2:10.69 (33.34)
  2 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          2:13.50    2:13.66  
                  30.88     1:04.53 (33.65)     1:38.90 (34.37)     2:13.66 (34.76)
  3 Perlberg, Grace           14 Solon                2:15.23    2:14.44  
                  31.30     1:05.50 (34.20)     1:39.92 (34.42)     2:14.44 (34.52)
  4 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:14.79    2:15.47  
                  31.53     1:05.56 (34.03)     1:40.71 (35.15)     2:15.47 (34.76)
  5 Smith, Samantha           14 Otters               2:16.48    2:16.65  
                  30.87     1:05.31 (34.44)     1:41.12 (35.81)     2:16.65 (35.53)
  6 Caniglia, Carrie          14 Heat                 2:16.18    2:17.76  
                  31.63     1:05.76 (34.13)     1:41.93 (36.17)     2:17.76 (35.83)
  7 Dezelic, Mia              13 Heat                 2:18.67    2:17.83  
                  31.81     1:06.62 (34.81)     1:43.17 (36.55)     2:17.83 (34.66)
  8 Downing, Alex             13 SwimUnited           2:18.80    2:19.77  
                  31.61     1:07.29 (35.68)     1:43.17 (35.88)     2:19.77 (36.60)
  9 Binns, Peyton             14 Heat                 2:18.47    2:20.26  
                  31.20     1:06.79 (35.59)     1:43.24 (36.45)     2:20.26 (37.02)
 10 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins      2:17.94    2:20.67  
                  32.07     1:06.64 (34.57)     1:43.84 (37.20)     2:20.67 (36.83)
B - Final
 11 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      2:19.23    2:16.06  
                  32.34     1:07.09 (34.75)     1:42.55 (35.46)     2:16.06 (33.51)
 12 Chase, Ashley             14 Blazers              2:18.97    2:16.41  
                  31.72     1:06.09 (34.37)     1:41.22 (35.13)     2:16.41 (35.19)
 13 Vogel, Morgan             14 Medina               2:19.39    2:17.16  
                  31.72     1:07.18 (35.46)     1:42.21 (35.03)     2:17.16 (34.95)
 14 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      2:19.50    2:18.76  
                  32.43     1:07.72 (35.29)     1:43.66 (35.94)     2:18.76 (35.10)
 15 Brindley, Natalie         13 Heat                 2:19.69    2:19.79  
                  32.60     1:08.54 (35.94)     1:43.91 (35.37)     2:19.79 (35.88)
 16 Butler, Erin              14 Silver Dolphins      2:20.35    2:19.99  
                  33.03     1:08.31 (35.28)     1:44.92 (36.61)     2:19.99 (35.07)
 17 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 2:18.90    2:21.11  
                  31.82     1:07.10 (35.28)     1:43.91 (36.81)     2:21.11 (37.20)
 18 Schoch, Sophie            14 Medina               2:21.68    2:21.12  
                  32.00     1:08.28 (36.28)     1:44.30 (36.02)     2:21.12 (36.82)
 19 Pizarro, Alaina           13 Heat                 2:23.10    2:24.36  
                  32.78     1:09.22 (36.44)     1:46.16 (36.94)     2:24.36 (38.20)
 20 Hanek, Izabella           14 Otters               2:22.89    2:24.61  
                  32.66     1:08.80 (36.14)     1:46.68 (37.88)     2:24.61 (37.93)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.22   7/21/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins      2:13.62    2:13.31  
                  30.77     1:04.52 (33.75)     1:39.17 (34.65)     2:13.31 (34.14)
  2 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          2:13.77    2:13.50  
                  30.75     1:04.31 (33.56)     1:38.58 (34.27)     2:13.50 (34.92)
  3 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:17.56    2:14.79  
                  31.42     1:05.77 (34.35)     1:40.31 (34.54)     2:14.79 (34.48)
  4 Perlberg, Grace           14 Solon                2:18.63    2:15.23  
                  31.74     1:05.96 (34.22)     1:40.30 (34.34)     2:15.23 (34.93)
  5 Caniglia, Carrie          14 Heat                 2:15.18    2:16.18  
                  31.14     1:04.99 (33.85)     1:40.63 (35.64)     2:16.18 (35.55)
  6 Smith, Samantha           14 Otters               2:15.28    2:16.48  
                  31.55     1:06.38 (34.83)     1:42.32 (35.94)     2:16.48 (34.16)
  7 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins      2:20.79    2:17.94  
                  32.04     1:06.97 (34.93)     1:42.86 (35.89)     2:17.94 (35.08)
  8 Binns, Peyton             14 Heat                 2:20.45    2:18.47  
                  31.49     1:06.07 (34.58)     1:42.33 (36.26)     2:18.47 (36.14)
  9 Murphy, Madison           14 Penguin              2:21.17    2:18.64  
                  31.40     1:06.99 (35.59)     1:43.02 (36.03)     2:18.64 (35.62)
 10 Dezelic, Mia              13 Heat                 2:20.46    2:18.67  
                  31.65     1:06.82 (35.17)     1:43.27 (36.45)     2:18.67 (35.40)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Downing, Alex             13 SwimUnited           2:21.95    2:18.80  
                  30.80     1:04.57 (33.77)     1:41.53 (36.96)     2:18.80 (37.27)
 12 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 2:20.29    2:18.90  
                  31.58     1:06.61 (35.03)     1:42.65 (36.04)     2:18.90 (36.25)
 13 Chase, Ashley             14 Blazers              2:19.16    2:18.97  
                  32.11     1:06.73 (34.62)     1:42.68 (35.95)     2:18.97 (36.29)
 14 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      2:16.27    2:19.23  
                  31.67     1:06.62 (34.95)     1:43.13 (36.51)     2:19.23 (36.10)
 15 Vogel, Morgan             14 Medina               2:22.87    2:19.39  
                  32.97     1:09.90 (36.93)     1:45.09 (35.19)     2:19.39 (34.30)
 16 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      2:22.02    2:19.50  
                  31.93     1:07.72 (35.79)     1:43.70 (35.98)     2:19.50 (35.80)
 17 Brindley, Natalie         13 Heat                 2:19.95    2:19.69  
                  32.19     1:06.45 (34.26)     1:42.79 (36.34)     2:19.69 (36.90)
 18 Butler, Erin              14 Silver Dolphins      2:22.93    2:20.35  
                  32.24     1:08.41 (36.17)     1:44.59 (36.18)     2:20.35 (35.76)
 19 Schoch, Sophie            14 Medina               2:21.17    2:21.68  
                  32.49     1:08.60 (36.11)     1:45.40 (36.80)     2:21.68 (36.28)
 20 Hanek, Izabella           14 Otters               2:24.10    2:22.89  
                  32.20     1:07.67 (35.47)     1:46.04 (38.37)     2:22.89 (36.85)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Pizarro, Alaina           13 Heat                 2:21.52    2:23.10  
                  32.37     1:07.76 (35.39)     1:45.70 (37.94)     2:23.10 (37.40)
 22 Slivinski, Liv            13 Lake Shore           2:25.13    2:23.11  
                  32.66     1:09.45 (36.79)     1:46.14 (36.69)     2:23.11 (36.97)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Wellman, Evey             14 Blazers              2:25.45    2:23.38  
                  32.43     1:08.98 (36.55)     1:46.09 (37.11)     2:23.38 (37.29)
 24 Pophal, Sarah             13 Silver Dolphins      2:26.48    2:23.57  
                  32.74     1:09.96 (37.22)     1:47.60 (37.64)     2:23.57 (35.97)
 25 Parrish, Stella           14 Otters               2:23.50    2:23.67  
                  33.01     1:08.92 (35.91)     1:46.95 (38.03)     2:23.67 (36.72)
 26 Armao, Maria              13 Heat                 2:27.65    2:24.16  
                  33.05     1:09.31 (36.26)     1:47.36 (38.05)     2:24.16 (36.80)
 27 Cox, Claire               14 Canton               2:30.11    2:24.52  
                  32.78     1:09.46 (36.68)     1:47.34 (37.88)     2:24.52 (37.18)
 28 Brewster, Hayley          14 Medina               2:27.71    2:26.23  
                  34.03     1:10.97 (36.94)     1:49.40 (38.43)     2:26.23 (36.83)
 29 Haywood, Daelynn          14 Blazers              2:27.68    2:26.53  
                  33.62     1:10.94 (37.32)     1:48.88 (37.94)     2:26.53 (37.65)
 30 Metzler, Maya             13 Heat                 2:31.35    2:26.67  
                  34.26     1:11.68 (37.42)     1:49.94 (38.26)     2:26.67 (36.73)
 31 Chapman, Lindsey          14 Firestone            2:24.50    2:26.90  
                  34.03     1:10.71 (36.68)     1:49.74 (39.03)     2:26.90 (37.16)
 32 Pesek, zoe                13 University           2:26.40    2:28.16  
                  33.53     1:11.26 (37.73)     1:50.79 (39.53)     2:28.16 (37.37)
 33 Collis, Laina             13 Swim Inst.           2:29.78    2:29.03  
                  33.84     1:12.24 (38.40)     1:51.07 (38.83)     2:29.03 (37.96)
 34 Speelman, Ava             14 Solon                2:30.57    2:29.20  
                  34.14     1:12.73 (38.59)     1:51.78 (39.05)     2:29.20 (37.42)
 35 Zmich, Erin               14 Heat                 2:33.08    2:29.31  
                  32.66     1:10.24 (37.58)     1:49.19 (38.95)     2:29.31 (40.12)
 36 Muzychak, Ella            13 Lake Shore           2:30.89    2:29.60  
                  35.16     1:14.37 (39.21)     1:53.16 (38.79)     2:29.60 (36.44)
 37 Sevald, Audrey            13 Firestone            2:37.36    2:29.69  
                  34.26     1:12.36 (38.10)     1:51.28 (38.92)     2:29.69 (38.41)
 38 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins      2:32.21    2:29.85  
                  34.06     1:12.38 (38.32)     1:51.80 (39.42)     2:29.85 (38.05)
 39 Swanson, Leyna            13 SwimUnited           2:35.05    2:30.58  
                  34.33     1:13.38 (39.05)     1:52.36 (38.98)     2:30.58 (38.22)
 40 Schnelzer, Maddy          14 Copley               2:33.08    2:30.64  
                  33.93     1:12.92 (38.99)     1:52.30 (39.38)     2:30.64 (38.34)
 41 Walton, Lori              14 Heat                 2:33.88    2:31.03  
                  33.69     1:11.40 (37.71)     1:52.00 (40.60)     2:31.03 (39.03)
 41 Dye, Anna                 14 Heat                 2:25.43    2:31.03  
                  33.91     1:11.89 (37.98)     1:51.09 (39.20)     2:31.03 (39.94)
 43 Gustin, Jana              13 Great Lakes          2:31.12    2:31.23  
                  34.29     1:13.24 (38.95)     1:53.11 (39.87)     2:31.23 (38.12)
 44 Carson, Abigail           14 Otters               2:35.69    2:31.26  
                  34.81     1:12.82 (38.01)     1:52.16 (39.34)     2:31.26 (39.10)
 45 Fernandez, Suzanna        14 Ridgewood Y          2:35.75    2:31.34  
                  34.56     1:13.08 (38.52)     1:53.94 (40.86)     2:31.34 (37.40)
 46 McDaniel, Allison         14 Ridgewood Y          2:33.91    2:31.38  
                  34.68     1:13.94 (39.26)     1:52.81 (38.87)     2:31.38 (38.57)
 47 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           2:35.28    2:32.08  
                  34.52     1:13.84 (39.32)     1:53.89 (40.05)     2:32.08 (38.19)
 48 Bochenek, Molly           14 Solon                2:35.46    2:32.49  
                  34.80     1:14.35 (39.55)     1:54.01 (39.66)     2:32.49 (38.48)
 49 Chang, Irene              14 Solon                2:35.77    2:32.52  
                  34.13     1:12.17 (38.04)     1:52.64 (40.47)     2:32.52 (39.88)
 50 Speed, Elle               14 Blazers              2:33.54    2:32.72  
                  32.98     1:11.47 (38.49)     1:52.89 (41.42)     2:32.72 (39.83)
 51 Sisler, Peyton            14 Penguin              2:35.53    2:33.38  
                  34.01     1:13.34 (39.33)     1:53.92 (40.58)     2:33.38 (39.46)
 52 Shirkey, Bree             13 Great Lakes          2:33.78    2:34.07  
                  34.84     1:15.49 (40.65)     1:55.98 (40.49)     2:34.07 (38.09)
 53 Molenaar, Eva             13 Ridgewood Y          2:35.90    2:35.58  
                  34.68     1:14.65 (39.97)     1:57.46 (42.81)     2:35.58 (38.12)
 54 Olsavsky, Paige           13 Medina               2:30.37    2:37.18  
                  34.30     1:14.48 (40.18)     1:55.97 (41.49)     2:37.18 (41.21)
 55 Klein, Clara              14 Silver Dolphins      2:38.82    2:38.65  
                  35.21     1:14.98 (39.77)     1:57.38 (42.40)     2:38.65 (41.27)
 56 Zamary, Annabelle         14 Twinsburg            2:40.65    2:39.01  
                  33.56     1:13.04 (39.48)     1:56.56 (43.52)     2:39.01 (42.45)
 57 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           2:40.64    2:40.51  
                  35.93     1:17.52 (41.59)     1:58.75 (41.23)     2:40.51 (41.76)
 58 Dimmerling, Gennie        13 Canton               2:32.43    2:44.83  
                  35.52     1:17.29 (41.77)     2:00.37 (43.08)     2:44.83 (44.46)
 59 Turner, Amanda            14 Lake Shore           2:38.75    2:46.72  
                  35.20     1:17.81 (42.61)     2:01.99 (44.18)     2:46.72 (44.73)
 -- Shaker, Ava               14 Solon                2:33.41         DQ  
 -- Johannessen, Anna         13 Blazers                   NT         DQ  
                  35.40     1:16.62 (41.22)     1:57.80 (41.18)          DQ (41.13)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:29.90   7/22/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      4:36.43    4:38.54  
                  31.49     1:06.33 (34.84)     1:41.72 (35.39)     2:17.90 (36.18)
        2:53.43 (35.53)     3:29.68 (36.25)     4:04.87 (35.19)     4:38.54 (33.67)
  2 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          4:39.43    4:39.25  
                  31.12     1:06.01 (34.89)     1:41.52 (35.51)     2:17.84 (36.32)
        2:53.41 (35.57)     3:29.69 (36.28)     4:04.97 (35.28)     4:39.25 (34.28)
  3 Butler, Erin              14 Silver Dolphins      4:50.71    4:46.31  
                  32.27     1:08.36 (36.09)     1:44.72 (36.36)     2:21.74 (37.02)
        2:58.51 (36.77)     3:35.14 (36.63)     4:10.94 (35.80)     4:46.31 (35.37)
  4 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins      4:51.92    4:47.30  
                  31.66     1:06.78 (35.12)     1:43.51 (36.73)     2:20.42 (36.91)
        2:58.45 (38.03)     3:35.15 (36.70)     4:11.89 (36.74)     4:47.30 (35.41)
  5 Smith, Samantha           14 Otters               4:52.84    4:49.00  
                  32.95     1:09.22 (36.27)     1:47.25 (38.03)     2:24.25 (37.00)
        3:01.65 (37.40)     3:38.66 (37.01)     4:15.75 (37.09)     4:49.00 (33.25)
  6 Caniglia, Carrie          14 Heat                 4:49.81    4:49.84  
                  31.85     1:07.54 (35.69)     1:44.78 (37.24)     2:22.37 (37.59)
        2:59.34 (36.97)     3:38.31 (38.97)     4:14.83 (36.52)     4:49.84 (35.01)
  7 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      4:50.91    4:50.97  
                  32.55     1:08.91 (36.36)     1:46.67 (37.76)     2:23.87 (37.20)
        3:01.49 (37.62)     3:38.23 (36.74)     4:15.28 (37.05)     4:50.97 (35.69)
  8 Dezelic, Mia              13 Heat                 4:56.39    4:53.02  
                  32.07     1:09.42 (37.35)     1:46.77 (37.35)     2:24.71 (37.94)
        3:02.10 (37.39)     3:39.66 (37.56)     4:16.60 (36.94)     4:53.02 (36.42)
  9 Vogel, Morgan             14 Medina               5:01.18    4:53.96  
                  34.15     1:11.95 (37.80)     1:49.64 (37.69)     2:26.91 (37.27)
        3:04.23 (37.32)     3:41.53 (37.30)     4:18.28 (36.75)     4:53.96 (35.68)
 10 Pophal, Sarah             13 Silver Dolphins      4:59.83    4:56.55  
                  33.19     1:10.12 (36.93)     1:48.33 (38.21)     2:25.34 (37.01)
        3:03.86 (38.52)     3:41.30 (37.44)     4:19.96 (38.66)     4:56.55 (36.59)
 11 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 5:06.68    4:57.00  
                  33.49     1:11.43 (37.94)     1:50.00 (38.57)     2:28.34 (38.34)
        3:05.77 (37.43)     3:43.76 (37.99)     4:20.83 (37.07)     4:57.00 (36.17)
 12 Chase, Ashley             14 Blazers              5:03.87    4:59.80  
                  32.63     1:10.04 (37.41)     1:47.34 (37.30)     2:25.90 (38.56)
        3:03.83 (37.93)     3:42.89 (39.06)     4:21.55 (38.66)     4:59.80 (38.25)
 13 Brewster, Hayley          14 Medina               5:00.96    4:59.91  
                  34.05     1:10.94 (36.89)     1:48.28 (37.34)     2:26.52 (38.24)
        3:05.04 (38.52)     3:43.45 (38.41)     4:21.82 (38.37)     4:59.91 (38.09)
 14 Brindley, Natalie         13 Heat                 5:14.51    5:00.31  
                  34.68     1:12.58 (37.90)     1:51.08 (38.50)     2:28.44 (37.36)
        3:06.11 (37.67)     3:44.46 (38.35)     4:23.63 (39.17)     5:00.31 (36.68)
 15 Armao, Maria              13 Heat                 5:12.17    5:00.69  
                  33.00     1:10.51 (37.51)     1:48.58 (38.07)     2:27.38 (38.80)
        3:06.05 (38.67)     3:45.44 (39.39)     4:24.10 (38.66)     5:00.69 (36.59)
 16 Clark, Emily              14 Heat                 5:13.39    5:02.05  
                  33.11     1:10.56 (37.45)     1:49.23 (38.67)     2:28.30 (39.07)
        3:07.31 (39.01)     3:46.68 (39.37)     4:25.65 (38.97)     5:02.05 (36.40)
 17 Rowane, Cilka             13 Great Lakes          5:33.62    5:04.86  
                  34.99     1:12.90 (37.91)     1:51.70 (38.80)     2:30.15 (38.45)
        3:09.27 (39.12)     3:48.34 (39.07)     4:27.25 (38.91)     5:04.86 (37.61)
 18 Wellman, Evey             14 Blazers              5:06.99    5:06.29  
                  33.52     1:11.77 (38.25)     1:51.08 (39.31)     2:29.37 (38.29)
        3:08.79 (39.42)     3:48.92 (40.13)     4:29.32 (40.40)     5:06.29 (36.97)
 19 Shaker, Ava               14 Solon                5:16.76    5:06.84  
                  35.22     1:13.33 (38.11)     1:53.39 (40.06)     2:31.44 (38.05)
        3:10.40 (38.96)     3:49.37 (38.97)     4:28.72 (39.35)     5:06.84 (38.12)
 20 Binns, Peyton             14 Heat                 5:07.89    5:07.66  
                  34.57     1:12.42 (37.85)     1:52.40 (39.98)     2:31.29 (38.89)
        3:11.62 (40.33)     3:51.16 (39.54)     4:30.57 (39.41)     5:07.66 (37.09)
 21 Pizarro, Alaina           13 Heat                 5:15.08    5:08.12  
                  35.24     1:13.27 (38.03)     1:52.01 (38.74)     2:31.41 (39.40)
        3:10.02 (38.61)     3:50.42 (40.40)     4:29.61 (39.19)     5:08.12 (38.51)
 22 Schoch, Sophie            14 Medina               5:10.69    5:08.66  
                  33.92     1:12.40 (38.48)     1:51.13 (38.73)     2:31.08 (39.95)
        3:10.57 (39.49)     3:50.79 (40.22)     4:30.28 (39.49)     5:08.66 (38.38)
 23 Parrish, Stella           14 Otters               5:02.55    5:09.17  
                  34.47     1:13.73 (39.26)     1:53.89 (40.16)     2:33.69 (39.80)
        3:13.36 (39.67)     3:53.30 (39.94)     4:32.20 (38.90)     5:09.17 (36.97)
 24 Slivinski, Liv            13 Lake Shore           5:11.89    5:09.23  
                  35.39     1:15.07 (39.68)     1:54.42 (39.35)     2:35.71 (41.29)
        3:14.05 (38.34)     3:53.66 (39.61)     4:32.29 (38.63)     5:09.23 (36.94)
 25 Chapman, Lindsey          14 Firestone            5:14.07    5:10.26  
                  34.01     1:12.08 (38.07)     1:51.12 (39.04)     2:30.85 (39.73)
        3:10.88 (40.03)     3:51.02 (40.14)     4:31.36 (40.34)     5:10.26 (38.90)
 26 Pesek, zoe                13 University           5:19.70    5:10.69  
                  34.67     1:13.88 (39.21)     1:54.28 (40.40)     2:34.67 (40.39)
        3:14.76 (40.09)     3:55.25 (40.49)     4:34.48 (39.23)     5:10.69 (36.21)
 27 Fernandez, Suzanna        14 Ridgewood Y          5:21.45    5:13.11  
                  33.75     1:12.76 (39.01)     1:53.54 (40.78)     2:34.06 (40.52)
        3:14.74 (40.68)     3:55.46 (40.72)     4:35.06 (39.60)     5:13.11 (38.05)
 28 Walton, Lori              14 Heat                 5:19.06    5:14.64  
                  34.64     1:14.36 (39.72)     1:54.14 (39.78)     2:35.05 (40.91)
        3:14.65 (39.60)     3:55.97 (41.32)     4:35.48 (39.51)     5:14.64 (39.16)
 29 Muzychak, Ella            13 Lake Shore           5:14.47    5:15.80  
                  36.31     1:16.56 (40.25)     1:56.71 (40.15)     2:37.74 (41.03)
        3:17.63 (39.89)     3:58.79 (41.16)     4:37.55 (38.76)     5:15.80 (38.25)
 30 Peterson, Sydney          13 Green YMCA           5:25.66    5:19.37  
                  34.12     1:14.39 (40.27)     1:55.80 (41.41)     2:37.74 (41.94)
        3:19.67 (41.93)     4:01.34 (41.67)     4:42.25 (40.91)     5:19.37 (37.12)
 31 Cox, Claire               14 Canton               5:11.23    5:19.91  
                  35.30     1:13.85 (38.55)     1:54.90 (41.05)     2:35.95 (41.05)
        3:18.02 (42.07)     3:59.07 (41.05)     4:40.66 (41.59)     5:19.91 (39.25)
 32 Johannessen, Anna         13 Blazers              5:32.36    5:19.98  
                  36.25     1:16.16 (39.91)     1:57.79 (41.63)     2:38.83 (41.04)
        3:19.85 (41.02)     4:01.09 (41.24)     4:41.99 (40.90)     5:19.98 (37.99)
 33 McDaniel, Allison         14 Ridgewood Y          5:34.06    5:22.54  
                  36.18     1:17.69 (41.51)     1:59.02 (41.33)     2:40.58 (41.56)
        3:21.96 (41.38)     4:02.98 (41.02)     4:43.86 (40.88)     5:22.54 (38.68)
 34 Carson, Abigail           14 Otters               5:36.29    5:23.47  
                  36.66     1:16.67 (40.01)     1:57.85 (41.18)     2:39.17 (41.32)
        3:20.53 (41.36)     4:01.87 (41.34)     4:42.96 (41.09)     5:23.47 (40.51)
 35 Speed, Elle               14 Blazers              5:34.18    5:23.66  
                  34.40     1:13.65 (39.25)     1:55.26 (41.61)     2:37.54 (42.28)
        3:19.97 (42.43)     4:02.51 (42.54)     4:43.52 (41.01)     5:23.66 (40.14)
 36 Botos, Izzy               14 Blazers              5:34.92    5:32.97  
                  36.13     1:17.84 (41.71)     1:59.59 (41.75)     2:43.03 (43.44)
        3:25.89 (42.86)     4:10.20 (44.31)     4:52.21 (42.01)     5:32.97 (40.76)
 37 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins      5:07.76    5:33.24  
                  35.16     1:16.92 (41.76)     2:00.06 (43.14)     2:43.33 (43.27)
        3:27.23 (43.90)     4:09.75 (42.52)     4:53.03 (43.28)     5:33.24 (40.21)
 38 Wanosik, Carolyn          13 Lakewood             5:37.95    5:34.07  
                  37.07     1:18.25 (41.18)     2:01.64 (43.39)     2:44.66 (43.02)
        3:28.62 (43.96)     4:11.44 (42.82)     4:54.28 (42.84)     5:34.07 (39.79)
 39 Klein, Clara              14 Silver Dolphins      5:33.62    5:34.64  
                  37.01     1:19.24 (42.23)     2:02.50 (43.26)     2:46.72 (44.22)
        3:29.18 (42.46)     4:12.07 (42.89)     4:53.63 (41.56)     5:34.64 (41.01)
 40 Tan, Rachel               13 Tigersharks          5:39.11    5:39.88  
                  36.78     1:18.75 (41.97)     2:03.17 (44.42)     2:47.31 (44.14)
        3:32.69 (45.38)     4:16.88 (44.19)     4:59.29 (42.41)     5:39.88 (40.59)
 
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 9:17.82   7/21/2017 Tori Culotta, LESD -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      9:24.81    9:35.36  
                  32.61     1:07.44 (34.83)     1:42.89 (35.45)     2:18.67 (35.78)
        2:54.36 (35.69)     3:30.52 (36.16)     4:06.64 (36.12)     4:43.17 (36.53)
        5:20.10 (36.93)     5:56.84 (36.74)     6:33.36 (36.52)     7:10.29 (36.93)
        7:46.53 (36.24)     8:23.00 (36.47)     8:59.36 (36.36)     9:35.36 (36.00)
  2 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins     10:00.55    9:53.71  
                  32.67     1:08.50 (35.83)     1:45.66 (37.16)     2:22.79 (37.13)
        3:00.35 (37.56)     3:38.16 (37.81)     4:15.64 (37.48)     4:53.61 (37.97)
        5:31.75 (38.14)     6:09.75 (38.00)     6:47.59 (37.84)     7:25.44 (37.85)
        8:03.02 (37.58)     8:40.83 (37.81)     9:17.64 (36.81)     9:53.71 (36.07)
  3 Pophal, Sarah             13 Silver Dolphins     10:05.69   10:03.88  
                  32.45     1:09.99 (37.54)     1:47.36 (37.37)     2:25.29 (37.93)
        3:02.71 (37.42)     3:40.67 (37.96)     4:18.37 (37.70)     4:57.70 (39.33)
        5:35.51 (37.81)     6:14.86 (39.35)     6:52.94 (38.08)     7:32.46 (39.52)
        8:10.49 (38.03)     8:49.43 (38.94)     9:27.16 (37.73)    10:03.88 (36.72)
  4 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins     10:22.84   10:08.89  
                  33.51     1:10.71 (37.20)     1:49.78 (39.07)     2:28.52 (38.74)
        3:07.37 (38.85)     3:45.73 (38.36)     4:24.26 (38.53)     5:03.14 (38.88)
        5:40.95 (37.81)     6:19.87 (38.92)     6:58.34 (38.47)     7:36.80 (38.46)
        8:14.82 (38.02)     8:53.58 (38.76)     9:31.19 (37.61)    10:08.89 (37.70)
  5 Smith, Samantha           14 Otters              10:09.52   10:18.21  
                  34.83     1:13.07 (38.24)     1:48.45 (35.38)     2:31.13 (42.68)
        3:09.86 (38.73)     3:49.83 (39.97)     4:25.67 (35.84)     5:07.23 (41.56)
        5:46.91 (39.68)     6:25.84 (38.93)     6:59.09 (33.25)     7:44.46 (45.37)
        8:19.20 (34.74)     9:02.18 (42.98)     9:37.63 (35.45)    10:18.21 (40.58)
  6 Shaker, Ava               14 Solon               11:05.62   10:26.24  
                  35.82     1:14.56 (38.74)     1:53.83 (39.27)     2:32.75 (38.92)
        3:13.18 (40.43)     3:53.30 (40.12)     4:32.76 (39.46)     5:12.55 (39.79)
        5:52.33 (39.78)     6:32.49 (40.16)     7:12.10 (39.61)     7:52.37 (40.27)
        8:31.96 (39.59)     9:11.32 (39.36)     9:49.92 (38.60)    10:26.24 (36.32)
  7 Clark, Emily              14 Heat                11:34.32   10:27.32  
                  35.66     1:15.15 (39.49)     1:55.45 (40.30)     2:36.10 (40.65)
        3:16.25 (40.15)     3:56.78 (40.53)     4:37.07 (40.29)     5:16.75 (39.68)
        5:56.27 (39.52)     6:35.45 (39.18)     7:15.08 (39.63)     7:54.15 (39.07)
        8:33.75 (39.60)     9:12.85 (39.10)     9:51.19 (38.34)    10:27.32 (36.13)
  8 Brewster, Hayley          14 Medina              10:24.63   10:32.67  
                  35.87     1:14.42 (38.55)     1:53.88 (39.46)     2:33.29 (39.41)
        3:13.50 (40.21)     3:53.34 (39.84)     4:33.79 (40.45)     5:13.84 (40.05)
        5:54.78 (40.94)     6:34.55 (39.77)     7:15.39 (40.84)     7:55.45 (40.06)
        8:35.80 (40.35)     9:14.95 (39.15)     9:54.84 (39.89)    10:32.67 (37.83)
  9 Slivinski, Liv            13 Lake Shore          11:19.73   10:47.88  
                  35.46     1:14.90 (39.44)     1:55.31 (40.41)     2:35.90 (40.59)
        3:17.35 (41.45)     3:58.68 (41.33)     4:40.20 (41.52)     5:21.61 (41.41)
        6:02.75 (41.14)     6:43.97 (41.22)     7:25.00 (41.03)     8:06.37 (41.37)
        8:47.10 (40.73)     9:27.98 (40.88)    10:06.18 (38.20)    10:47.88 (41.70)
 10 Pesek, zoe                13 University          11:04.34   10:56.74  
                  35.27     1:15.63 (40.36)     1:55.44 (39.81)     2:37.82 (42.38)
        3:19.15 (41.33)     4:01.90 (42.75)     4:43.65 (41.75)     5:26.42 (42.77)
        6:08.43 (42.01)     6:50.45 (42.02)     7:32.42 (41.97)     8:15.04 (42.62)
        8:56.81 (41.77)     9:38.44 (41.63)    10:18.72 (40.28)    10:56.74 (38.02)
 11 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins     10:58.72   11:18.63  
                  36.66     1:16.44 (39.78)     1:58.12 (41.68)     2:40.25 (42.13)
        3:23.56 (43.31)     4:06.79 (43.23)     4:51.26 (44.47)     5:34.04 (42.78)
        6:18.79 (44.75)     7:01.51 (42.72)     7:46.48 (44.97)     8:29.35 (42.87)
        9:12.76 (43.41)     9:56.69 (43.93)    10:39.62 (42.93)    11:18.63 (39.01)
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 17:41.56   7/23/2017 Tori Culotta, LESD -LE                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pophal, Sarah             13 Silver Dolphins     18:54.84   19:00.58  
                  32.49     1:09.67 (37.18)     1:47.36 (37.69)     2:24.98 (37.62)
        3:03.19 (38.21)     3:41.08 (37.89)     4:19.11 (38.03)     4:57.46 (38.35)
        5:33.05 (35.59)     6:14.68 (41.63)     6:51.91 (37.23)     7:31.97 (40.06)
        8:10.57 (38.60)     8:48.94 (38.37)     9:27.43 (38.49)    10:05.83 (38.40)
       10:44.55 (38.72)    11:23.28 (38.73)    12:01.82 (38.54)    12:40.41 (38.59)
       13:18.87 (38.46)    13:57.30 (38.43)    14:35.80 (38.50)    15:14.23 (38.43)
       15:52.43 (38.20)    16:30.19 (37.76)    17:08.50 (38.31)    17:46.46 (37.96)
       18:23.97 (37.51)    19:00.58 (36.61)                                        
  2 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins     21:19.28   19:05.82  
                  33.51     1:11.03 (37.52)     1:49.26 (38.23)     2:27.62 (38.36)
        3:06.09 (38.47)     3:44.18 (38.09)     4:22.92 (38.74)     5:01.39 (38.47)
        5:40.11 (38.72)     6:18.72 (38.61)     6:57.82 (39.10)     7:36.05 (38.23)
        8:14.96 (38.91)     8:53.62 (38.66)     9:32.38 (38.76)    10:10.83 (38.45)
       10:49.77 (38.94)    11:28.40 (38.63)    12:07.29 (38.89)    12:45.71 (38.42)
       13:24.61 (38.90)    14:02.10 (37.49)    14:40.40 (38.30)    15:18.61 (38.21)
       15:56.86 (38.25)    16:34.87 (38.01)    17:13.29 (38.42)    17:51.39 (38.10)
       18:29.47 (38.08)    19:05.82 (36.35)                                        
  3 Smith, Samantha           14 Otters              19:58.93   19:42.81  
                  35.36     1:14.48 (39.12)     1:54.20 (39.72)     2:34.64 (40.44)
        3:14.56 (39.92)     3:55.26 (40.70)     4:35.47 (40.21)     5:15.50 (40.03)
        5:55.89 (40.39)     6:35.97 (40.08)     7:16.09 (40.12)     7:55.90 (39.81)
        8:36.32 (40.42)     9:16.34 (40.02)     9:56.55 (40.21)    10:37.24 (40.69)
       11:17.16 (39.92)    11:57.62 (40.46)    12:37.47 (39.85)    13:17.14 (39.67)
       13:56.99 (39.85)    14:35.96 (38.97)    15:15.14 (39.18)    15:55.22 (40.08)
       16:34.89 (39.67)    17:14.45 (39.56)    17:54.11 (39.66)    18:32.33 (38.22)
       19:09.58 (37.25)    19:42.81 (33.23)                                        
  4 Murlin, Darby             13 Great Lakes         19:37.28   19:42.87  
                  34.56     1:14.17 (39.61)     1:53.35 (39.18)     2:33.63 (40.28)
        3:12.90 (39.27)     3:52.46 (39.56)     4:32.24 (39.78)     5:11.84 (39.60)
        5:51.96 (40.12)     6:31.82 (39.86)     7:12.09 (40.27)     7:52.29 (40.20)
        8:32.58 (40.29)     9:12.76 (40.18)     9:52.39 (39.63)    10:32.35 (39.96)
       11:12.64 (40.29)    11:52.56 (39.92)    12:33.65 (41.09)    13:13.42 (39.77)
       13:53.62 (40.20)    14:33.01 (39.39)    15:12.17 (39.16)    15:51.66 (39.49)
       16:30.98 (39.32)    17:10.78 (39.80)    17:50.59 (39.81)    18:30.62 (40.03)
       19:08.88 (38.26)    19:42.87 (33.99)                                        
  5 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes         19:58.40   19:47.74  
                  33.40     1:11.35 (37.95)     1:50.50 (39.15)     2:30.21 (39.71)
        3:09.79 (39.58)     3:48.96 (39.17)     4:29.41 (40.45)     5:08.24 (38.83)
        5:49.21 (40.97)     6:29.63 (40.42)     7:09.49 (39.86)     7:49.37 (39.88)
        8:29.73 (40.36)     9:10.00 (40.27)     9:50.32 (40.32)    10:30.28 (39.96)
       11:11.67 (41.39)    11:51.75 (40.08)    12:31.60 (39.85)    13:11.78 (40.18)
       13:52.42 (40.64)    14:32.88 (40.46)    15:12.30 (39.42)    15:52.44 (40.14)
       16:31.78 (39.34)    17:12.54 (40.76)    17:52.26 (39.72)    18:31.69 (39.43)
       19:11.90 (40.21)    19:47.74 (35.84)                                        
  6 Gustin, Jana              13 Great Lakes         20:21.31   19:48.17  
                  35.40     1:14.26 (38.86)     1:54.24 (39.98)     2:33.82 (39.58)
        3:11.19 (37.37)     3:54.43 (43.24)     4:30.06 (35.63)     5:14.95 (44.89)
        5:52.81 (37.86)     6:34.89 (42.08)     7:15.01 (40.12)     7:54.73 (39.72)
        8:34.26 (39.53)     9:14.16 (39.90)     9:51.12 (36.96)    10:34.12 (43.00)
       11:12.98 (38.86)    11:54.17 (41.19)    12:34.08 (39.91)    13:14.41 (40.33)
       13:54.34 (39.93)    14:33.79 (39.45)    15:13.18 (39.39)    15:52.82 (39.64)
       16:32.15 (39.33)    17:12.86 (40.71)    17:52.99 (40.13)    18:32.34 (39.35)
       19:11.73 (39.39)    19:48.17 (36.44)                                        
  7 Brewster, Hayley          14 Medina              20:27.46   19:55.79  
                  35.68     1:14.35 (38.67)     1:54.01 (39.66)     2:33.42 (39.41)
        3:13.23 (39.81)     3:52.94 (39.71)     4:33.12 (40.18)     5:12.94 (39.82)
        5:53.49 (40.55)     6:33.22 (39.73)     7:13.76 (40.54)     7:54.04 (40.28)
        8:34.47 (40.43)     9:14.51 (40.04)     9:54.80 (40.29)    10:34.50 (39.70)
       11:14.81 (40.31)    11:55.16 (40.35)    12:35.75 (40.59)    13:15.46 (39.71)
       13:55.28 (39.82)    14:35.35 (40.07)    15:15.71 (40.36)    15:55.68 (39.97)
       16:36.20 (40.52)    17:16.41 (40.21)    17:56.18 (39.77)    18:36.41 (40.23)
       19:16.66 (40.25)    19:55.79 (39.13)                                        
  8 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins     20:26.47   20:09.47  
                  34.52     1:13.76 (39.24)     1:53.56 (39.80)     2:34.77 (41.21)
        3:14.69 (39.92)     3:55.01 (40.32)     4:35.68 (40.67)     5:16.10 (40.42)
        5:56.34 (40.24)     6:36.52 (40.18)     7:16.75 (40.23)     7:56.51 (39.76)
        8:36.29 (39.78)     9:17.02 (40.73)     9:57.06 (40.04)    10:37.64 (40.58)
       11:17.89 (40.25)    11:58.73 (40.84)    12:38.37 (39.64)    13:18.27 (39.90)
       13:56.01 (37.74)    14:37.79 (41.78)    15:18.40 (40.61)    15:59.59 (41.19)
       16:41.11 (41.52)    17:23.83 (42.72)    18:05.59 (41.76)    18:47.40 (41.81)
       19:29.12 (41.72)    20:09.47 (40.35)                                        
  9 Shaker, Ava               14 Solon               22:07.72   20:27.89  
                  35.36     1:14.32 (38.96)     1:54.86 (40.54)     2:34.84 (39.98)
        3:11.11 (36.27)     3:55.10 (43.99)     4:34.04 (38.94)     5:15.66 (41.62)
        5:57.76 (42.10)     6:39.46 (41.70)     7:20.85 (41.39)     8:01.41 (40.56)
        8:44.82 (43.41)     9:25.50 (40.68)    10:07.24 (41.74)    10:48.82 (41.58)
       11:30.57 (41.75)    12:12.22 (41.65)    12:53.89 (41.67)    13:35.26 (41.37)
       14:16.73 (41.47)    14:57.63 (40.90)    15:39.65 (42.02)    16:21.23 (41.58)
       17:04.18 (42.95)    17:45.27 (41.09)    18:26.25 (40.98)    19:08.23 (41.98)
       19:47.09 (38.86)    20:27.89 (40.80)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.33   7/19/2019 Ashlyn Doorley, Silver Dolphins-           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins      1:07.88    1:06.33* 
                  32.34     1:06.33 (33.99)                                        
  2 Mehok, Claire             13 Great Lakes          1:08.51    1:08.72  
                  33.28     1:08.72 (35.44)                                        
  3 Downing, Alex             13 SwimUnited           1:08.41    1:09.03  
                  33.21     1:09.03 (35.82)                                        
  4 Dezelic, Mia              13 Heat                 1:09.77    1:09.64  
                  33.53     1:09.64 (36.11)                                        
  5 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          1:10.20    1:10.36  
                  34.08     1:10.36 (36.28)                                        
  6 Perlberg, Grace           14 Solon                1:11.85    1:10.87  
                  34.94     1:10.87 (35.93)                                        
  7 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:10.99    1:10.91  
                  34.57     1:10.91 (36.34)                                        
  8 Pizarro, Alaina           13 Heat                 1:11.15    1:11.36  
                  34.37     1:11.36 (36.99)                                        
  9 Hanek, Izabella           14 Otters               1:11.53    1:11.84  
                  33.87     1:11.84 (37.97)                                        
 10 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:12.34    1:12.71  
                  33.81     1:12.71 (38.90)                                        
B - Final
 11 Brindley, Natalie         13 Heat                 1:12.90    1:11.06  
                  34.47     1:11.06 (36.59)                                        
 12 Sevald, Audrey            13 Firestone            1:13.72    1:11.32  
                  34.37     1:11.32 (36.95)                                        
 13 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:12.88    1:11.64  
                  34.92     1:11.64 (36.72)                                        
 14 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          1:12.87    1:12.22  
                  34.45     1:12.22 (37.77)                                        
 15 Schoch, Sophie            14 Medina               1:13.00    1:12.98  
                  35.41     1:12.98 (37.57)                                        
 16 Chase, Ashley             14 Blazers              1:14.78    1:13.05  
                  35.75     1:13.05 (37.30)                                        
 17 Collis, Laina             13 Swim Inst.           1:15.36    1:14.26  
                  36.36     1:14.26 (37.90)                                        
 18 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      1:14.43    1:14.27  
                  36.28     1:14.27 (37.99)                                        
 19 Caniglia, Carrie          14 Heat                 1:15.28    1:14.40  
                  35.64     1:14.40 (38.76)                                        
 20 Binns, Peyton             14 Heat                 1:14.27    1:16.47  
                  36.56     1:16.47 (39.91)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.33   7/19/2019 Ashlyn Doorley, Silver Dolphins-           
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins      1:08.79    1:07.88  
                  32.82     1:07.88 (35.06)                                        
  2 Downing, Alex             13 SwimUnited           1:11.09    1:08.41  
                  33.50     1:08.41 (34.91)                                        
  3 Mehok, Claire             13 Great Lakes          1:09.31    1:08.51  
                  33.23     1:08.51 (35.28)                                        
  4 Dezelic, Mia              13 Heat                 1:09.37    1:09.77  
                  33.90     1:09.77 (35.87)                                        
  5 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          1:11.08    1:10.20  
                  34.07     1:10.20 (36.13)                                        
  6 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:10.40    1:10.99  
                  34.56     1:10.99 (36.43)                                        
  7 Pizarro, Alaina           13 Heat                 1:10.57    1:11.15  
                  33.58     1:11.15 (37.57)                                        
  8 Hanek, Izabella           14 Otters               1:10.63    1:11.53  
                  34.38     1:11.53 (37.15)                                        
  9 Perlberg, Grace           14 Solon                1:11.65    1:11.85  
                  35.15     1:11.85 (36.70)                                        
 10 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:14.82    1:12.34  
                  34.98     1:12.34 (37.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          1:14.47    1:12.87  
                  34.94     1:12.87 (37.93)                                        
 12 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:12.25    1:12.88  
                  35.13     1:12.88 (37.75)                                        
 13 Brindley, Natalie         13 Heat                 1:12.07    1:12.90  
                  35.03     1:12.90 (37.87)                                        
 14 Schoch, Sophie            14 Medina               1:13.51    1:13.00  
                  36.38     1:13.00 (36.62)                                        
 15 Goodrich, Hanna           13 Firestone            1:14.06    1:13.50  
                  35.38     1:13.50 (38.12)                                        
 16 Sevald, Audrey            13 Firestone            1:14.23    1:13.72  
                  35.64     1:13.72 (38.08)                                        
 17 Binns, Peyton             14 Heat                 1:18.46    1:14.27  
                  35.66     1:14.27 (38.61)                                        
 18 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      1:14.85    1:14.43  
                  36.17     1:14.43 (38.26)                                        
 19 Chase, Ashley             14 Blazers              1:13.94    1:14.78  
                  38.06     1:14.78 (36.72)                                        
 20 Caniglia, Carrie          14 Heat                 1:14.73    1:15.28  
                  36.15     1:15.28 (39.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Collis, Laina             13 Swim Inst.           1:17.18    1:15.36  
 22 Haywood, Daelynn          14 Blazers              1:14.80    1:15.44  
                  37.39     1:15.44 (38.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Murphy, Madison           14 Penguin              1:13.83    1:15.54  
                  37.08     1:15.54 (38.46)                                        
 24 McDaniel, Allison         14 Ridgewood Y          1:17.67    1:16.08  
                  36.81     1:16.08 (39.27)                                        
 25 Chapman, Lindsey          14 Firestone            1:18.75    1:16.33  
                  36.79     1:16.33 (39.54)                                        
 26 Grespin, Maggie           14 Vacationland         1:22.63    1:16.36  
                  36.91     1:16.36 (39.45)                                        
 27 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y          1:19.68    1:16.47  
                  37.33     1:16.47 (39.14)                                        
 28 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited           1:16.49    1:17.26  
                  37.62     1:17.26 (39.64)                                        
 29 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins      1:17.54    1:17.55  
                  37.68     1:17.55 (39.87)                                        
 30 Su, Alexa                 13 Blazers              1:21.61    1:18.15  
                  37.56     1:18.15 (40.59)                                        
 31 Zmich, Erin               14 Heat                 1:20.02    1:18.65  
                  37.45     1:18.65 (41.20)                                        
 32 Armao, Maria              13 Heat                 1:23.24    1:19.07  
                  38.74     1:19.07 (40.33)                                        
 33 Rockenberger, Lizzy       13 Otters               1:17.10    1:19.12  
                  37.57     1:19.12 (41.55)                                        
 34 Walton, Lori              14 Heat                 1:15.06    1:19.21  
                  38.55     1:19.21 (40.66)                                        
 35 Schnelzer, Maddy          14 Copley               1:20.38    1:19.26  
                  38.74     1:19.26 (40.52)                                        
 36 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          1:19.03    1:19.56  
                  38.50     1:19.56 (41.06)                                        
 37 Fernandez, Suzanna        14 Ridgewood Y          1:21.91    1:19.78  
                  38.76     1:19.78 (41.02)                                        
 38 Dimmerling, Gennie        13 Canton               1:20.97    1:19.95  
                  38.45     1:19.95 (41.50)                                        
 39 Dye, Anna                 14 Heat                 1:20.83    1:20.02  
                  38.65     1:20.02 (41.37)                                        
 40 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           1:18.82    1:20.11  
                  38.89     1:20.11 (41.22)                                        
 41 Molenaar, Eva             13 Ridgewood Y          1:23.16    1:20.17  
                  39.10     1:20.17 (41.07)                                        
 42 Bochenek, Molly           14 Solon                1:20.65    1:20.59  
                  39.26     1:20.59 (41.33)                                        
 43 Slivinski, Liv            13 Lake Shore           1:20.92    1:20.67  
                  39.23     1:20.67 (41.44)                                        
 44 Kirkpatrick, Mac          13 Cle Swimming         1:23.07    1:20.68  
                  37.81     1:20.68 (42.87)                                        
 45 Chang, Irene              14 Solon                1:23.53    1:20.72  
                  39.22     1:20.72 (41.50)                                        
 46 Malbasa, Madie            13 Great Lakes          1:22.71    1:20.81  
                  39.32     1:20.81 (41.49)                                        
 47 Metzler, Maya             13 Heat                 1:23.36    1:21.25  
                  39.99     1:21.25 (41.26)                                        
 48 Hirsch, Savannah          13 University           1:23.07    1:21.42  
                  39.27     1:21.42 (42.15)                                        
 49 Klein, Clara              14 Silver Dolphins      1:22.03    1:22.08  
                  39.92     1:22.08 (42.16)                                        
 50 Olsavsky, Paige           13 Medina               1:19.55    1:22.25  
                  39.12     1:22.25 (43.13)                                        
 51 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      1:19.21    1:22.34  
                  40.44     1:22.34 (41.90)                                        
 52 Sisler, Peyton            14 Penguin              1:22.76    1:22.45  
                  38.80     1:22.45 (43.65)                                        
 53 Sweatt, Maria             13 Firestone            1:22.29    1:22.59  
                  39.78     1:22.59 (42.81)                                        
 54 Gustin, Jana              13 Great Lakes          1:23.07    1:22.90  
                  39.90     1:22.90 (43.00)                                        
 55 Muzychak, Ella            13 Lake Shore           1:23.08    1:23.27  
                  41.05     1:23.27 (42.22)                                        
 56 Wanosik, Carolyn          13 Lakewood             1:22.22    1:23.47  
                  40.37     1:23.47 (43.10)                                        
 57 D'Angelo, Antonette       14 Solon                1:20.79    1:24.54  
                  40.96     1:24.54 (43.58)                                        
 58 Zamary, Annabelle         14 Twinsburg            1:22.89    1:26.94  
                  42.08     1:26.94 (44.86)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.73   7/28/2018 Lucy Reber, Heat-LE                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dezelic, Mia              13 Heat                 2:30.28    2:27.69  
                  34.21     1:11.51 (37.30)     1:49.87 (38.36)     2:27.69 (37.82)
  2 Mehok, Claire             13 Great Lakes          2:29.99    2:29.24  
                  34.03     1:11.10 (37.07)     1:50.34 (39.24)     2:29.24 (38.90)
  3 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          2:32.13    2:30.86  
                  34.99     1:12.90 (37.91)     1:52.37 (39.47)     2:30.86 (38.49)
  4 Pizarro, Alaina           13 Heat                 2:35.17    2:33.97  
                  36.00     1:14.91 (38.91)     1:54.78 (39.87)     2:33.97 (39.19)
  5 Brindley, Natalie         13 Heat                 2:35.54    2:34.01  
                  35.30     1:14.50 (39.20)     1:54.11 (39.61)     2:34.01 (39.90)
  6 Schoch, Sophie            14 Medina               2:38.89    2:34.50  
                  35.97     1:15.01 (39.04)     1:54.43 (39.42)     2:34.50 (40.07)
  7 Downing, Alex             13 SwimUnited           2:37.54    2:34.53  
                  36.53     1:15.12 (38.59)     1:55.71 (40.59)     2:34.53 (38.82)
  8 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:35.72    2:35.71  
                  37.64     1:16.42 (38.78)     1:56.96 (40.54)     2:35.71 (38.75)
  9 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      2:35.27    2:36.54  
                  36.84     1:16.14 (39.30)     1:57.45 (41.31)     2:36.54 (39.09)
 10 Hanek, Izabella           14 Otters               2:36.39    2:38.42  
                  36.26     1:15.77 (39.51)     1:57.06 (41.29)     2:38.42 (41.36)
B - Final
 11 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          2:41.32    2:32.75  
                  34.96     1:13.96 (39.00)     1:53.98 (40.02)     2:32.75 (38.77)
 12 Sevald, Audrey            13 Firestone            2:41.05    2:38.23  
                  36.14     1:15.28 (39.14)     1:56.64 (41.36)     2:38.23 (41.59)
 13 McDaniel, Allison         14 Ridgewood Y          2:42.14    2:40.65  
                  38.31     1:18.76 (40.45)     2:00.38 (41.62)     2:40.65 (40.27)
 14 Walton, Lori              14 Heat                 2:42.86    2:41.47  
                  35.85     1:17.32 (41.47)     1:59.54 (42.22)     2:41.47 (41.93)
 15 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins      2:43.58    2:41.49  
                  37.80     1:18.82 (41.02)     2:01.02 (42.20)     2:41.49 (40.47)
 16 Miklos, Kyra              14 Shaker               2:44.73    2:42.01  
                  38.14     1:18.45 (40.31)     2:01.22 (42.77)     2:42.01 (40.79)
 17 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y          2:42.61    2:43.17  
                  38.56     1:19.38 (40.82)     2:02.69 (43.31)     2:43.17 (40.48)
 18 Haywood, Daelynn          14 Blazers              2:42.14    2:44.08  
                  38.69     1:21.00 (42.31)     2:03.22 (42.22)     2:44.08 (40.86)
 19 Collis, Laina             13 Swim Inst.           2:45.64    2:44.50  
                  38.19     1:20.56 (42.37)     2:02.88 (42.32)     2:44.50 (41.62)
 20 Chapman, Lindsey          14 Firestone            2:44.07    2:45.88  
                  38.26     1:21.08 (42.82)     2:03.89 (42.81)     2:45.88 (41.99)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.73   7/28/2018 Lucy Reber, Heat-LE                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mehok, Claire             13 Great Lakes          2:28.17    2:29.99  
                  33.67     1:11.24 (37.57)     1:50.90 (39.66)     2:29.99 (39.09)
  2 Dezelic, Mia              13 Heat                 2:29.98    2:30.28  
                  34.69     1:12.83 (38.14)     1:51.86 (39.03)     2:30.28 (38.42)
  3 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          2:32.74    2:32.13  
                  34.72     1:12.87 (38.15)     1:53.07 (40.20)     2:32.13 (39.06)
  4 Pizarro, Alaina           13 Heat                 2:33.09    2:35.17  
                  35.90     1:15.05 (39.15)     1:55.15 (40.10)     2:35.17 (40.02)
  5 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      2:41.49    2:35.27  
                  36.79     1:16.24 (39.45)     1:57.10 (40.86)     2:35.27 (38.17)
  6 Brindley, Natalie         13 Heat                 2:33.43    2:35.54  
                  35.97     1:15.80 (39.83)     1:55.38 (39.58)     2:35.54 (40.16)
  7 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:39.52    2:35.72  
                  37.12     1:16.79 (39.67)     1:56.67 (39.88)     2:35.72 (39.05)
  8 Hanek, Izabella           14 Otters               2:33.84    2:36.39  
                  36.16     1:15.63 (39.47)     1:56.41 (40.78)     2:36.39 (39.98)
  9 Downing, Alex             13 SwimUnited           2:37.12    2:37.54  
                  36.17     1:16.31 (40.14)     1:57.37 (41.06)     2:37.54 (40.17)
 10 Schoch, Sophie            14 Medina               2:40.07    2:38.89  
                  37.32     1:17.08 (39.76)   2:38.89 (1:21.81)                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sevald, Audrey            13 Firestone            2:37.35    2:41.05  
                  37.08     1:17.49 (40.41)     1:59.67 (42.18)     2:41.05 (41.38)
 12 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          2:43.62    2:41.32  
                  36.86     1:17.97 (41.11)     1:59.94 (41.97)     2:41.32 (41.38)
 13 McDaniel, Allison         14 Ridgewood Y          2:46.47    2:42.14  
                  38.33     1:19.48 (41.15)     2:01.21 (41.73)     2:42.14 (40.93)
 13 Haywood, Daelynn          14 Blazers              2:45.29    2:42.14  
                  37.90     1:18.98 (41.08)     2:01.69 (42.71)     2:42.14 (40.45)
 15 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y          2:43.88    2:42.61  
                  37.49     1:19.01 (41.52)     2:00.50 (41.49)     2:42.61 (42.11)
 16 Walton, Lori              14 Heat                 2:42.27    2:42.86  
                  36.89     1:17.61 (40.72)     2:01.58 (43.97)     2:42.86 (41.28)
 17 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins      2:43.95    2:43.58  
                  37.92     1:18.73 (40.81)     2:02.55 (43.82)     2:43.58 (41.03)
 18 Chapman, Lindsey          14 Firestone            2:48.31    2:44.07  
                  38.93     1:21.50 (42.57)     2:04.84 (43.34)     2:44.07 (39.23)
 19 Miklos, Kyra              14 Shaker               2:49.86    2:44.73  
                  38.26     1:20.98 (42.72)     2:02.41 (41.43)     2:44.73 (42.32)
 20 Collis, Laina             13 Swim Inst.           2:56.30    2:45.64  
                  40.70     1:22.84 (42.14)     2:05.56 (42.72)     2:45.64 (40.08)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Schnelzer, Maddy          14 Copley               2:43.41    2:45.67  
                  38.57     1:21.25 (42.68)     2:04.60 (43.35)     2:45.67 (41.07)
 22 Machado, Madi             14 Great Lakes          2:42.24    2:46.60  
                  38.76     1:19.91 (41.15)     2:03.75 (43.84)     2:46.60 (42.85)
-------------------------------------------------------------------------
 23 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          2:47.41    2:47.55  
                  38.14     1:20.77 (42.63)     2:04.32 (43.55)     2:47.55 (43.23)
 24 Swanson, Leyna            13 SwimUnited           2:49.07    2:48.85  
                  39.20     1:21.69 (42.49)     2:06.33 (44.64)     2:48.85 (42.52)
 25 Su, Alexa                 13 Blazers              2:54.20    2:50.07  
                  41.43     1:24.72 (43.29)     2:08.70 (43.98)     2:50.07 (41.37)
 26 Zmich, Erin               14 Heat                 2:55.19    2:50.30  
                  39.62     1:22.93 (43.31)     2:06.67 (43.74)     2:50.30 (43.63)
 27 Miller, Gianna            14 Lakewood             2:44.47    2:50.57  
                  39.64     1:21.77 (42.13)     2:07.03 (45.26)     2:50.57 (43.54)
 28 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      2:45.68    2:50.82  
                  40.18     1:23.38 (43.20)     2:07.19 (43.81)     2:50.82 (43.63)
 29 Fernandez, Suzanna        14 Ridgewood Y          2:50.99    2:51.50  
                  39.08     1:23.58 (44.50)     2:07.89 (44.31)     2:51.50 (43.61)
 30 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           2:50.34    2:52.48  
                  40.38     1:25.71 (45.33)   2:52.48 (1:26.77)                    
 31 Bochenek, Molly           14 Solon                2:58.99    2:52.71  
                  41.74     1:25.47 (43.73)     2:09.23 (43.76)     2:52.71 (43.48)
 32 Dimmerling, Gennie        13 Canton               2:53.01    2:55.17  
                  40.16     1:24.42 (44.26)     2:09.93 (45.51)     2:55.17 (45.24)
 33 Klein, Clara              14 Silver Dolphins      2:55.41    2:56.12  
                  41.83     1:25.81 (43.98)     2:11.42 (45.61)     2:56.12 (44.70)
 34 Sweatt, Maria             13 Firestone            2:58.83    2:57.63  
                  40.60     1:25.87 (45.27)     2:12.43 (46.56)     2:57.63 (45.20)
 35 D'Angelo, Antonette       14 Solon                2:49.18    3:04.63  
                  42.88     1:28.97 (46.09)     2:17.38 (48.41)     3:04.63 (47.25)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:13.69   7/31/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          1:19.11    1:18.23  
                  37.03     1:18.23 (41.20)                                        
  2 Speelman, Ava             14 Solon                1:19.61    1:20.25  
                  38.09     1:20.25 (42.16)                                        
  3 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:21.62    1:20.60  
                  37.69     1:20.60 (42.91)                                        
  4 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:19.45    1:20.71  
                  38.30     1:20.71 (42.41)                                        
  5 Elgin, Olivia             14 Green YMCA           1:22.01    1:21.34  
                  38.40     1:21.34 (42.94)                                        
  6 Caniglia, Carrie          14 Heat                 1:21.66    1:21.57  
                  38.15     1:21.57 (43.42)                                        
  7 Machado, Madi             14 Great Lakes          1:22.19    1:22.72  
                  37.79     1:22.72 (44.93)                                        
  8 Murlin, Darby             13 Great Lakes          1:22.02    1:23.62  
                  40.06     1:23.62 (43.56)                                        
  9 Cox, Claire               14 Canton               1:24.73    1:24.23  
                  40.15     1:24.23 (44.08)                                        
 -- Collis, Laina             13 Swim Inst.           1:24.63         DQ  
                  40.35          DQ (43.00)                                        
B - Final
 11 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           1:26.64    1:22.68  
                  38.01     1:22.68 (44.67)                                        
 12 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:25.43    1:23.13  
                  39.70     1:23.13 (43.43)                                        
 13 Chase, Ashley             14 Blazers              1:24.81    1:23.38  
                  39.23     1:23.38 (44.15)                                        
 14 Swanson, Leyna            13 SwimUnited           1:27.45    1:25.71  
                  40.83     1:25.71 (44.88)                                        
 15 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited           1:26.71    1:25.82  
                  39.86     1:25.82 (45.96)                                        
 15 Henely, Grace             13 Ridgewood Y          1:27.30    1:25.82  
                  40.23     1:25.82 (45.59)                                        
 17 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      1:26.97    1:26.96  
                  40.93     1:26.96 (46.03)                                        
 18 Armao, Maria              13 Heat                 1:27.42    1:27.07  
                  39.82     1:27.07 (47.25)                                        
 19 Metzler, Maya             13 Heat                 1:27.87    1:27.12  
                  40.75     1:27.12 (46.37)                                        
 20 Sammut, Maddie            13 Otters               1:26.46    1:27.75  
                  40.63     1:27.75 (47.12)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:13.69   7/31/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          1:21.26    1:19.11  
                  36.69     1:19.11 (42.42)                                        
  2 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:20.07    1:19.45  
                  38.16     1:19.45 (41.29)                                        
  3 Speelman, Ava             14 Solon                1:21.43    1:19.61  
                  37.87     1:19.61 (41.74)                                        
  4 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:19.15    1:21.62  
                  37.48     1:21.62 (44.14)                                        
  5 Caniglia, Carrie          14 Heat                 1:16.23    1:21.66  
                  37.80     1:21.66 (43.86)                                        
  6 Elgin, Olivia             14 Green YMCA           1:24.25    1:22.01  
                  39.05     1:22.01 (42.96)                                        
  7 Murlin, Darby             13 Great Lakes          1:22.99    1:22.02  
                  38.70     1:22.02 (43.32)                                        
  8 Machado, Madi             14 Great Lakes          1:19.06    1:22.19  
                  38.02     1:22.19 (44.17)                                        
  9 Collis, Laina             13 Swim Inst.           1:21.82    1:24.63  
                  40.22     1:24.63 (44.41)                                        
 10 Cox, Claire               14 Canton               1:26.31    1:24.73  
                  40.15     1:24.73 (44.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chase, Ashley             14 Blazers              1:30.06    1:24.81  
                  40.78     1:24.81 (44.03)                                        
 12 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:23.97    1:25.43  
                  41.15     1:25.43 (44.28)                                        
 13 Sammut, Maddie            13 Otters               1:28.18    1:26.46  
                  40.98     1:26.46 (45.48)                                        
 14 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           1:24.55    1:26.64  
                  40.84     1:26.64 (45.80)                                        
 15 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited           1:28.00    1:26.71  
                  39.85     1:26.71 (46.86)                                        
 16 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      1:25.10    1:26.97  
                  41.60     1:26.97 (45.37)                                        
 17 Henely, Grace             13 Ridgewood Y          1:27.69    1:27.30  
                  41.89     1:27.30 (45.41)                                        
 18 Armao, Maria              13 Heat                 1:29.93    1:27.42  
                  40.78     1:27.42 (46.64)                                        
 19 Swanson, Leyna            13 SwimUnited           1:33.84    1:27.45  
                  41.07     1:27.45 (46.38)                                        
 20 Metzler, Maya             13 Heat                 1:27.96    1:27.87  
                  40.58     1:27.87 (47.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Scharpf, Alexandra        13 Solon                1:29.70    1:27.95  
                  41.53     1:27.95 (46.42)                                        
 22 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           1:26.67    1:28.00  
                  41.55     1:28.00 (46.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Downing, Alex             13 SwimUnited           1:31.62    1:28.06  
                  41.97     1:28.06 (46.09)                                        
 24 Binns, Peyton             14 Heat                 1:33.18    1:28.43  
                  41.89     1:28.43 (46.54)                                        
 25 Brewster, Hayley          14 Medina               1:29.79    1:29.21  
                  41.65     1:29.21 (47.56)                                        
 26 Shirkey, Bree             13 Great Lakes          1:34.05    1:30.19  
                  42.88     1:30.19 (47.31)                                        
 27 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      1:29.53    1:30.54  
                  43.48     1:30.54 (47.06)                                        
 28 Pophal, Sarah             13 Silver Dolphins      1:30.19    1:30.77  
                  43.32     1:30.77 (47.45)                                        
 29 Agwa, Muna                14 Blazers              1:29.61    1:30.80  
                  41.28     1:30.80 (49.52)                                        
 30 Edwards, Elliana          13 Green YMCA           1:30.02    1:30.88  
                  42.77     1:30.88 (48.11)                                        
 31 Wellman, Evey             14 Blazers              1:28.82    1:30.99  
                  41.80     1:30.99 (49.19)                                        
 32 Yuhas, Grace              13 Great Lakes          1:30.31    1:31.33  
                  43.34     1:31.33 (47.99)                                        
 33 Hirsch, Savannah          13 University           1:31.02    1:31.37  
                  43.44     1:31.37 (47.93)                                        
 34 Polyakov, Sophia          13 Solon                1:32.64    1:31.51  
                  42.91     1:31.51 (48.60)                                        
 35 Pesek, zoe                13 University           1:29.83    1:31.62  
                  43.08     1:31.62 (48.54)                                        
 36 Zmich, Erin               14 Heat                 1:24.54    1:31.66  
                  43.13     1:31.66 (48.53)                                        
 37 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          1:27.93    1:31.67  
                  41.80     1:31.67 (49.87)                                        
 38 Muzychak, Ella            13 Lake Shore           1:31.07    1:31.86  
                  43.16     1:31.86 (48.70)                                        
 39 Sneek, Keeley             14 Otters               1:34.97    1:32.67  
                  43.46     1:32.67 (49.21)                                        
 40 Kirkpatrick, Mac          13 Cle Swimming         1:32.85    1:32.80  
                  44.11     1:32.80 (48.69)                                        
 41 Sevald, Audrey            13 Firestone            1:31.73    1:35.90  
                  44.85     1:35.90 (51.05)                                        
 42 Turner, Amanda            14 Lake Shore           1:34.99    1:39.88  
                  47.72     1:39.88 (52.16)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:40.96   7/30/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          2:52.48    2:50.07  
                  38.05     1:21.70 (43.65)     2:06.20 (44.50)     2:50.07 (43.87)
  2 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:54.96    2:51.21  
                  39.77     1:23.57 (43.80)     2:07.60 (44.03)     2:51.21 (43.61)
  3 Speelman, Ava             14 Solon                2:54.61    2:54.00  
                  39.20     1:24.09 (44.89)     2:09.73 (45.64)     2:54.00 (44.27)
  4 Caniglia, Carrie          14 Heat                 2:56.74    2:54.80  
                  40.40     1:24.66 (44.26)     2:10.65 (45.99)     2:54.80 (44.15)
  5 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 3:01.47    2:54.81  
                  41.10     1:26.72 (45.62)     2:11.77 (45.05)     2:54.81 (43.04)
  6 Vogel, Morgan             14 Medina               2:55.15    2:55.41  
                  39.88     1:23.96 (44.08)     2:10.14 (46.18)     2:55.41 (45.27)
  7 Machado, Madi             14 Great Lakes          2:56.80    2:58.00  
                  39.19     1:24.88 (45.69)     2:10.64 (45.76)     2:58.00 (47.36)
  8 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          3:02.52    3:02.52  
                  40.21     1:26.96 (46.75)     2:14.03 (47.07)     3:02.52 (48.49)
  9 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          3:05.51    3:03.50  
                  41.87     1:28.15 (46.28)     2:17.07 (48.92)     3:03.50 (46.43)
 10 Cox, Claire               14 Canton               3:06.55    3:04.10  
                  42.17     1:29.43 (47.26)     2:17.66 (48.23)     3:04.10 (46.44)
B - Final
 11 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           3:10.11    3:01.19  
                  41.77     1:27.51 (45.74)     2:14.96 (47.45)     3:01.19 (46.23)
 12 Collis, Laina             13 Swim Inst.           3:08.06    3:03.11  
                  42.10     1:29.12 (47.02)     2:17.15 (48.03)     3:03.11 (45.96)
 13 Sammut, Maddie            13 Otters               3:09.11    3:05.42  
                  41.99     1:28.09 (46.10)     2:16.70 (48.61)     3:05.42 (48.72)
 14 Butler, Erin              14 Silver Dolphins      3:11.94    3:06.47  
                  42.17     1:30.58 (48.41)     2:18.43 (47.85)     3:06.47 (48.04)
 15 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited           3:08.31    3:07.28  
                  39.92     1:27.39 (47.47)     2:17.11 (49.72)     3:07.28 (50.17)
 16 Scharpf, Alexandra        13 Solon                3:10.42    3:08.15  
                  41.44     1:30.71 (49.27)     2:19.71 (49.00)     3:08.15 (48.44)
 17 Metzler, Maya             13 Heat                 3:09.45    3:11.53  
                  43.70     1:32.72 (49.02)     2:22.58 (49.86)     3:11.53 (48.95)
 18 Shirkey, Bree             13 Great Lakes          3:11.61    3:11.93  
                  44.74     1:33.54 (48.80)     2:24.46 (50.92)     3:11.93 (47.47)
 19 Armao, Maria              13 Heat                 3:12.15    3:12.66  
                  44.39     1:32.96 (48.57)     2:23.97 (51.01)     3:12.66 (48.69)
 20 Brewster, Hayley          14 Medina               3:13.92    3:15.98  
                  42.60     1:32.52 (49.92)     2:22.91 (50.39)     3:15.98 (53.07)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:40.96   7/30/2016 Madeline Dyer, Firestone-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          2:49.55    2:52.48  
                  39.12     1:23.34 (44.22)     2:08.47 (45.13)     2:52.48 (44.01)
  2 Speelman, Ava             14 Solon                2:56.51    2:54.61  
                  40.31     1:25.26 (44.95)     2:11.35 (46.09)     2:54.61 (43.26)
  3 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:56.10    2:54.96  
                  40.60     1:25.53 (44.93)     2:09.88 (44.35)     2:54.96 (45.08)
  4 Vogel, Morgan             14 Medina               2:54.05    2:55.15  
                  39.22     1:23.78 (44.56)     2:09.42 (45.64)     2:55.15 (45.73)
  5 Caniglia, Carrie          14 Heat                 2:52.64    2:56.74  
                  40.90     1:26.09 (45.19)     2:11.70 (45.61)     2:56.74 (45.04)
  6 Machado, Madi             14 Great Lakes          2:48.37    2:56.80  
                  40.53     1:25.50 (44.97)     2:11.70 (46.20)     2:56.80 (45.10)
  7 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 2:53.82    3:01.47  
                  41.22     1:28.19 (46.97)     2:14.91 (46.72)     3:01.47 (46.56)
  8 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          3:01.22    3:02.52  
                  40.86     1:26.93 (46.07)     2:14.02 (47.09)     3:02.52 (48.50)
  9 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          3:02.86    3:05.51  
                  42.34     1:29.13 (46.79)     2:16.84 (47.71)     3:05.51 (48.67)
 10 Cox, Claire               14 Canton               3:06.06    3:06.55  
                  41.77     1:29.50 (47.73)     2:18.33 (48.83)     3:06.55 (48.22)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Collis, Laina             13 Swim Inst.           3:06.47    3:08.06  
                  44.32     1:32.69 (48.37)     2:22.46 (49.77)     3:08.06 (45.60)
 12 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited           3:09.70    3:08.31  
                  40.63     1:28.61 (47.98)     2:17.54 (48.93)     3:08.31 (50.77)
 13 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      3:09.29    3:08.44  
                  43.98     1:32.59 (48.61)     2:21.87 (49.28)     3:08.44 (46.57)
 14 Sammut, Maddie            13 Otters               3:10.90    3:09.11  
                  42.80     1:31.93 (49.13)     2:22.43 (50.50)     3:09.11 (46.68)
 15 Metzler, Maya             13 Heat                 3:09.39    3:09.45  
                  42.47     1:31.28 (48.81)     2:19.81 (48.53)     3:09.45 (49.64)
 16 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           3:14.42    3:10.11  
                  43.59     1:31.73 (48.14)     2:19.81 (48.08)     3:10.11 (50.30)
 17 Scharpf, Alexandra        13 Solon                3:13.42    3:10.42  
                  42.15     1:31.92 (49.77)     2:22.55 (50.63)     3:10.42 (47.87)
 18 Shirkey, Bree             13 Great Lakes          3:17.22    3:11.61  
                  44.64     1:34.17 (49.53)     2:23.67 (49.50)     3:11.61 (47.94)
 19 Butler, Erin              14 Silver Dolphins      3:21.28    3:11.94  
                  44.72     1:33.58 (48.86)     2:22.95 (49.37)     3:11.94 (48.99)
 20 Armao, Maria              13 Heat                 3:13.00    3:12.15  
                  42.95     1:32.90 (49.95)     2:22.35 (49.45)     3:12.15 (49.80)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      3:07.71    3:12.32  
                  44.80     1:33.55 (48.75)     2:24.19 (50.64)     3:12.32 (48.13)
 22 Brewster, Hayley          14 Medina               3:23.90    3:13.92  
                  43.82     1:32.37 (48.55)     2:22.91 (50.54)     3:13.92 (51.01)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Agwa, Muna                14 Blazers              3:20.65    3:15.42  
                  43.49     1:33.55 (50.06)     2:23.97 (50.42)     3:15.42 (51.45)
 24 Pesek, zoe                13 University           3:19.84    3:15.85  
                  44.74     1:35.50 (50.76)     2:26.88 (51.38)     3:15.85 (48.97)
 25 Arnold, Anna              13 Ridgewood Y          3:16.57    3:17.35  
                  44.77     1:35.34 (50.57)     2:26.77 (51.43)     3:17.35 (50.58)
 26 Hirsch, Savannah          13 University           3:17.82    3:17.56  
                  45.34     1:36.23 (50.89)     2:27.21 (50.98)     3:17.56 (50.35)
 27 Wellman, Evey             14 Blazers              3:16.25    3:18.11  
                  43.45     1:34.10 (50.65)     2:25.89 (51.79)     3:18.11 (52.22)
 28 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           3:15.29    3:18.23  
                  44.53     1:34.64 (50.11)     2:26.65 (52.01)     3:18.23 (51.58)
 29 Kirkpatrick, Mac          13 Cle Swimming         3:16.85    3:19.12  
                  44.77     1:35.49 (50.72)     2:28.12 (52.63)     3:19.12 (51.00)
 30 Polyakov, Sophia          13 Solon                3:14.50    3:19.40  
                  45.70     1:35.19 (49.49)     2:28.74 (53.55)     3:19.40 (50.66)
 31 Clark, Emily              14 Heat                 3:21.23    3:20.39  
                  46.29     1:36.72 (50.43)     2:29.21 (52.49)     3:20.39 (51.18)
 32 Smith, Samantha           14 Otters               3:11.94    3:22.57  
                  47.93     1:40.11 (52.18)     2:33.78 (53.67)     3:22.57 (48.79)
 33 Zmich, Erin               14 Heat                 3:14.53    3:23.69  
                  45.76     1:36.93 (51.17)     2:31.03 (54.10)     3:23.69 (52.66)
 34 Dezelic, Mia              13 Heat                 3:19.24    3:24.28  
                  46.51     1:39.90 (53.39)     2:32.17 (52.27)     3:24.28 (52.11)
 35 Muzychak, Ella            13 Lake Shore           3:09.76    3:24.96  
                  46.68     1:38.11 (51.43)     2:30.92 (52.81)     3:24.96 (54.04)
 36 Tekieli, Ingrid Christin  14 Silver Dolphins      3:17.61    3:28.30  
                  46.75     1:39.38 (52.63)     2:33.89 (54.51)     3:28.30 (54.41)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.76   7/31/2016 Jordyn Homoki, SwimStrong-LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:07.72    1:06.62  
                  31.26     1:06.62 (35.36)                                        
  2 Downing, Alex             13 SwimUnited           1:07.59    1:07.23  
                  31.33     1:07.23 (35.90)                                        
  3 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          1:08.09    1:07.97  
                  31.63     1:07.97 (36.34)                                        
  4 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:08.90    1:08.29  
                  31.98     1:08.29 (36.31)                                        
  5 Mehok, Claire             13 Great Lakes          1:08.67    1:08.62  
                  32.08     1:08.62 (36.54)                                        
  6 Murlin, Darby             13 Great Lakes          1:08.95    1:08.91  
                  32.41     1:08.91 (36.50)                                        
  7 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      1:09.88    1:08.95  
                  32.76     1:08.95 (36.19)                                        
  8 Grespin, Maggie           14 Vacationland         1:10.82    1:09.22  
                  32.88     1:09.22 (36.34)                                        
  9 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          1:09.89    1:09.26  
                  31.71     1:09.26 (37.55)                                        
 10 Vogel, Morgan             14 Medina               1:10.79    1:10.61  
                  33.04     1:10.61 (37.57)                                        
B - Final
 11 Parrish, Stella           14 Otters               1:11.70    1:09.61  
                  32.43     1:09.61 (37.18)                                        
 12 Schnelzer, Maddy          14 Copley               1:12.47    1:11.39  
                  33.01     1:11.39 (38.38)                                        
 13 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      1:13.16    1:11.86  
                  34.11     1:11.86 (37.75)                                        
 14 Binns, Peyton             14 Heat                 1:12.95    1:12.51  
                  34.19     1:12.51 (38.32)                                        
 15 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:14.56    1:13.10  
                  33.64     1:13.10 (39.46)                                        
 16 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y          1:14.71    1:13.45  
                  32.84     1:13.45 (40.61)                                        
 17 Walton, Lori              14 Heat                 1:15.60    1:13.56  
                  33.81     1:13.56 (39.75)                                        
 18 Pizarro, Alaina           13 Heat                 1:13.79    1:13.71  
                  34.61     1:13.71 (39.10)                                        
 19 Jones, Hannah             14 Solon                1:13.29    1:13.79  
                  33.61     1:13.79 (40.18)                                        
 20 Chapman, Lindsey          14 Firestone            1:15.60    1:15.91  
                  36.18     1:15.91 (39.73)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.76   7/31/2016 Jordyn Homoki, SwimStrong-LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Downing, Alex             13 SwimUnited           1:07.28    1:07.59  
                  32.08     1:07.59 (35.51)                                        
  2 Brilmyer, Tera            14 Firestone            1:06.35    1:07.72  
                  32.17     1:07.72 (35.55)                                        
  3 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          1:08.35    1:08.09  
                  31.81     1:08.09 (36.28)                                        
  4 Mehok, Claire             13 Great Lakes          1:08.55    1:08.67  
                  31.74     1:08.67 (36.93)                                        
  5 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          1:09.32    1:08.90  
                  31.70     1:08.90 (37.20)                                        
  6 Murlin, Darby             13 Great Lakes          1:10.64    1:08.95  
                  32.45     1:08.95 (36.50)                                        
  7 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      1:10.09    1:09.88  
                  32.86     1:09.88 (37.02)                                        
  8 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          1:10.76    1:09.89  
                  32.54     1:09.89 (37.35)                                        
  9 Vogel, Morgan             14 Medina               1:08.79    1:10.79  
                  32.50     1:10.79 (38.29)                                        
 10 Grespin, Maggie           14 Vacationland         1:14.55    1:10.82  
                  31.83     1:10.82 (38.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Parrish, Stella           14 Otters               1:12.55    1:11.70  
                  33.92     1:11.70 (37.78)                                        
 12 Schnelzer, Maddy          14 Copley               1:13.34    1:12.47  
                  33.74     1:12.47 (38.73)                                        
 13 Binns, Peyton             14 Heat                 1:12.96    1:12.95  
                  34.87     1:12.95 (38.08)                                        
 14 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      1:11.51    1:13.16  
                  34.40     1:13.16 (38.76)                                        
 15 Jones, Hannah             14 Solon                1:15.26    1:13.29  
                  34.36     1:13.29 (38.93)                                        
 16 Pizarro, Alaina           13 Heat                 1:13.44    1:13.79  
                  34.08     1:13.79 (39.71)                                        
 17 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 1:15.84    1:14.56  
                  33.28     1:14.56 (41.28)                                        
 18 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y          1:14.78    1:14.71  
                  33.41     1:14.71 (41.30)                                        
 19 Walton, Lori              14 Heat                 1:18.13    1:15.60  
                  34.80     1:15.60 (40.80)                                        
 19 Chapman, Lindsey          14 Firestone            1:15.28    1:15.60  
                  36.07     1:15.60 (39.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Speelman, Ava             14 Solon                1:15.07    1:15.75  
                  35.41     1:15.75 (40.34)                                        
 22 Murphy, Madison           14 Penguin              1:16.12    1:15.82  
                  34.95     1:15.82 (40.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Caniglia, Carrie          14 Heat                 1:13.88    1:15.83  
                  34.52     1:15.83 (41.31)                                        
 24 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          1:17.04    1:16.80  
                  35.09     1:16.80 (41.71)                                        
 25 Peterson, Sydney          13 Green YMCA           1:18.32    1:16.85  
                  34.19     1:16.85 (42.66)                                        
 26 Wellman, Evey             14 Blazers              1:17.96    1:17.27  
                  34.74     1:17.27 (42.53)                                        
 27 Chase, Ashley             14 Blazers              1:17.69    1:17.52  
                  35.96     1:17.52 (41.56)                                        
 28 Su, Alexa                 13 Blazers              1:16.82    1:17.56  
                  34.76     1:17.56 (42.80)                                        
 29 Edgar, Carys              13 Silver Dolphins      1:18.38    1:17.76  
                  36.62     1:17.76 (41.14)                                        
 30 Schoch, Sophie            14 Medina               1:15.60    1:17.92  
                  35.38     1:17.92 (42.54)                                        
 31 Chang, Irene              14 Solon                1:19.10    1:18.17  
                  35.90     1:18.17 (42.27)                                        
 32 Goodrich, Hanna           13 Firestone            1:17.86    1:18.20  
                  35.24     1:18.20 (42.96)                                        
 33 Sneek, Keeley             14 Otters               1:20.44    1:18.96  
                  37.06     1:18.96 (41.90)                                        
 34 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           1:17.25    1:19.06  
                  35.33     1:19.06 (43.73)                                        
 35 Rockenberger, Lizzy       13 Otters               1:17.10    1:19.49  
                  35.71     1:19.49 (43.78)                                        
 36 Collis, Laina             13 Swim Inst.           1:14.99    1:19.84  
                  36.31     1:19.84 (43.53)                                        
 37 Wysong, Zoe               14 Ridgewood Y          1:15.74    1:20.29  
 38 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          1:14.01    1:20.32  
                  37.99     1:20.32 (42.33)                                        
 39 Pesek, zoe                13 University           1:20.48    1:20.64  
                  37.43     1:20.64 (43.21)                                        
 40 Armao, Maria              13 Heat                 1:18.84    1:21.73  
                  36.76     1:21.73 (44.97)                                        
 41 Dezelic, Mia              13 Heat                 1:17.51    1:21.89  
                  35.61     1:21.89 (46.28)                                        
 42 Sevald, Audrey            13 Firestone            1:20.67    1:22.60  
                  37.42     1:22.60 (45.18)                                        
 43 Slivinski, Liv            13 Lake Shore           1:19.67    1:22.84  
                  36.87     1:22.84 (45.97)                                        
 44 Zamary, Annabelle         14 Twinsburg            1:21.00    1:33.70  
 -- Hirsch, Savannah          13 University           1:18.00        DNF  
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:20.80   7/28/2002 Leah Giancarli, Firestone                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Murlin, Darby             13 Great Lakes          2:29.62    2:28.72  
                  33.11     1:11.39 (38.28)     1:50.20 (38.81)     2:28.72 (38.52)
  2 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          2:29.75    2:29.26  
                  32.08     1:09.65 (37.57)     1:49.06 (39.41)     2:29.26 (40.20)
  3 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          2:36.00    2:33.22  
                  34.07     1:12.59 (38.52)     1:53.70 (41.11)     2:33.22 (39.52)
  4 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      2:30.21    2:33.47  
                  33.24     1:12.28 (39.04)     1:53.23 (40.95)     2:33.47 (40.24)
  5 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      2:37.85    2:38.08  
                  34.47     1:14.28 (39.81)     1:58.06 (43.78)     2:38.08 (40.02)
  6 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      2:40.25    2:39.05  
                  35.15     1:15.17 (40.02)     1:56.43 (41.26)     2:39.05 (42.62)
  7 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          2:40.60    2:39.53  
                  34.43     1:15.17 (40.74)     1:57.83 (42.66)     2:39.53 (41.70)
  8 Schnelzer, Maddy          14 Copley               2:45.00    2:42.75  
                  35.44     1:15.89 (40.45)     1:58.26 (42.37)     2:42.75 (44.49)
  9 Grespin, Maggie           14 Vacationland         2:47.17    2:47.49  
                  35.19     1:17.02 (41.83)     2:02.45 (45.43)     2:47.49 (45.04)
 10 Su, Alexa                 13 Blazers              2:57.08    2:57.48  
                  38.27     1:24.40 (46.13)     2:11.20 (46.80)     2:57.48 (46.28)
B - Final
 11 Clark, Emily              14 Heat                 2:57.66    2:56.97  
                  37.85     1:23.32 (45.47)     2:09.87 (46.55)     2:56.97 (47.10)
 12 Sneek, Keeley             14 Otters               2:59.72    3:00.75  
                  39.40     1:25.41 (46.01)     2:11.76 (46.35)     3:00.75 (48.99)
 13 Yuhas, Grace              13 Great Lakes          3:20.93    3:16.46  
                  41.82     1:31.62 (49.80)     2:23.57 (51.95)     3:16.46 (52.89)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:20.80   7/28/2002 Leah Giancarli, Firestone                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Murlin, Darby             13 Great Lakes          2:30.83    2:29.62  
                  33.18     1:11.35 (38.17)     1:50.45 (39.10)     2:29.62 (39.17)
  2 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          2:29.99    2:29.75  
                  32.47     1:10.24 (37.77)     1:49.19 (38.95)     2:29.75 (40.56)
  3 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      2:33.66    2:30.21  
                  32.51     1:10.49 (37.98)     1:49.85 (39.36)     2:30.21 (40.36)
  4 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          2:34.74    2:36.00  
                  33.35     1:12.59 (39.24)     1:54.25 (41.66)     2:36.00 (41.75)
  5 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      2:31.77    2:37.85  
                  34.50     1:15.67 (41.17)     1:56.75 (41.08)     2:37.85 (41.10)
  6 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      2:37.18    2:40.25  
                  33.88     1:12.19 (38.31)     1:55.84 (43.65)     2:40.25 (44.41)
  7 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          2:44.35    2:40.60  
                  35.03     1:14.80 (39.77)     1:58.10 (43.30)     2:40.60 (42.50)
  8 Schnelzer, Maddy          14 Copley               2:50.42    2:45.00  
                  36.93     1:16.68 (39.75)     2:02.05 (45.37)     2:45.00 (42.95)
  9 Grespin, Maggie           14 Vacationland         2:47.09    2:47.17  
                  34.10     1:15.72 (41.62)     2:00.06 (44.34)     2:47.17 (47.11)
 10 Su, Alexa                 13 Blazers              2:54.11    2:57.08  
                  37.39     1:21.16 (43.77)     2:09.63 (48.47)     2:57.08 (47.45)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Clark, Emily              14 Heat                 2:58.89    2:57.66  
                  35.82     1:18.79 (42.97)   2:57.66 (1:38.87)                    
 12 Sneek, Keeley             14 Otters               2:58.88    2:59.72  
                  38.01     1:21.34 (43.33)     2:09.49 (48.15)     2:59.72 (50.23)
 13 Yuhas, Grace              13 Great Lakes               NT    3:20.93  
                  42.29     1:31.16 (48.87)     2:27.20 (56.04)     3:20.93 (53.73)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.55   7/27/2014 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:29.49    2:28.40  
                  31.87     1:10.75 (38.88)     1:53.59 (42.84)     2:28.40 (34.81)
  2 Perlberg, Grace           14 Solon                2:33.27    2:31.62  
                  32.29     1:11.78 (39.49)     1:56.77 (44.99)     2:31.62 (34.85)
  3 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins      2:33.28    2:32.71  
                  32.92     1:10.90 (37.98)     1:59.39 (48.49)     2:32.71 (33.32)
  4 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          2:33.62    2:32.92  
                  33.08     1:15.10 (42.02)     1:58.18 (43.08)     2:32.92 (34.74)
  5 Mehok, Claire             13 Great Lakes          2:34.53    2:33.70  
                  32.07     1:10.87 (38.80)     1:59.31 (48.44)     2:33.70 (34.39)
  6 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 2:31.24    2:34.45  
                  32.26     1:12.37 (40.11)     1:56.47 (44.10)     2:34.45 (37.98)
  7 Murlin, Darby             13 Great Lakes          2:36.54    2:34.64  
                  33.05     1:15.16 (42.11)     2:00.46 (45.30)     2:34.64 (34.18)
  8 Caniglia, Carrie          14 Heat                 2:34.20    2:36.33  
                  33.47     1:14.97 (41.50)     1:59.79 (44.82)     2:36.33 (36.54)
  9 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          2:35.15    2:37.42  
                  33.92     1:12.88 (38.96)     2:02.42 (49.54)     2:37.42 (35.00)
 10 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          2:32.95    2:37.89  
                  32.33     1:13.76 (41.43)     2:01.83 (48.07)     2:37.89 (36.06)
B - Final
 11 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          2:38.74    2:35.92  
                  32.39     1:14.57 (42.18)     2:00.32 (45.75)     2:35.92 (35.60)
 12 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      2:42.13    2:38.63  
                  33.16     1:15.27 (42.11)     2:03.55 (48.28)     2:38.63 (35.08)
 13 Downing, Alex             13 SwimUnited           2:38.74    2:39.20  
                  32.98     1:13.41 (40.43)     2:03.21 (49.80)     2:39.20 (35.99)
 14 Cox, Claire               14 Canton               2:41.41    2:39.92  
                  34.32     1:17.25 (42.93)     2:03.43 (46.18)     2:39.92 (36.49)
 15 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      2:43.37    2:39.96  
                  33.59     1:15.03 (41.44)     2:04.23 (49.20)     2:39.96 (35.73)
 16 Chase, Ashley             14 Blazers              2:41.27    2:40.19  
                  34.10     1:16.08 (41.98)     2:04.20 (48.12)     2:40.19 (35.99)
 17 Binns, Peyton             14 Heat                 2:38.88    2:41.58  
                  34.17     1:17.13 (42.96)     2:06.53 (49.40)     2:41.58 (35.05)
 18 Parrish, Stella           14 Otters               2:42.27    2:41.71  
                  33.97     1:16.84 (42.87)     2:05.17 (48.33)     2:41.71 (36.54)
 19 Smith, Samantha           14 Otters               2:43.41    2:43.10  
                  35.92     1:18.17 (42.25)     2:07.83 (49.66)     2:43.10 (35.27)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.55   7/27/2014 Giovanna Cappabianca, Tiger Sharks         
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brilmyer, Tera            14 Firestone            2:31.33    2:29.49  
                  31.80     1:11.14 (39.34)     1:54.97 (43.83)     2:29.49 (34.52)
  2 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 2:32.08    2:31.24  
                  32.37     1:11.89 (39.52)     1:54.88 (42.99)     2:31.24 (36.36)
  3 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          2:33.76    2:32.95  
                  31.89     1:12.21 (40.32)     1:58.06 (45.85)     2:32.95 (34.89)
  4 Perlberg, Grace           14 Solon                2:31.38    2:33.27  
                  32.15     1:11.57 (39.42)     1:57.65 (46.08)     2:33.27 (35.62)
  5 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins      2:35.51    2:33.28  
                  32.62     1:11.01 (38.39)     1:59.39 (48.38)     2:33.28 (33.89)
  6 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          2:37.81    2:33.62  
                  33.38     1:15.53 (42.15)     1:59.90 (44.37)     2:33.62 (33.72)
  7 Caniglia, Carrie          14 Heat                 2:31.77    2:34.20  
                  33.32     1:15.34 (42.02)     1:59.20 (43.86)     2:34.20 (35.00)
  8 Mehok, Claire             13 Great Lakes          2:36.48    2:34.53  
                  32.63     1:10.83 (38.20)     1:59.19 (48.36)     2:34.53 (35.34)
  9 Mehok, Lilly              13 Great Lakes          2:37.57    2:35.15  
                  33.37     1:11.89 (38.52)     1:59.73 (47.84)     2:35.15 (35.42)
 10 Murlin, Darby             13 Great Lakes          2:40.55    2:36.54  
                  33.69     1:16.17 (42.48)     2:01.19 (45.02)     2:36.54 (35.35)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          2:38.57    2:38.74  
                  32.81     1:15.05 (42.24)     2:02.19 (47.14)     2:38.74 (36.55)
 11 Downing, Alex             13 SwimUnited           2:38.72    2:38.74  
                  33.58     1:13.28 (39.70)     2:02.39 (49.11)     2:38.74 (36.35)
 13 Binns, Peyton             14 Heat                 2:43.14    2:38.88  
                  34.07     1:15.30 (41.23)     2:04.01 (48.71)     2:38.88 (34.87)
 14 Murphy, Madison           14 Penguin              2:43.60    2:41.10  
                  34.88     1:18.14 (43.26)     2:04.96 (46.82)     2:41.10 (36.14)
 15 Chase, Ashley             14 Blazers              2:38.91    2:41.27  
                  34.46     1:16.00 (41.54)     2:04.26 (48.26)     2:41.27 (37.01)
 16 Cox, Claire               14 Canton               2:48.09    2:41.41  
                  35.37     1:17.99 (42.62)     2:05.30 (47.31)     2:41.41 (36.11)
 17 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      2:43.80    2:42.13  
                  32.81     1:18.28 (45.47)     2:05.81 (47.53)     2:42.13 (36.32)
 18 Parrish, Stella           14 Otters               2:47.34    2:42.27  
                  33.82     1:16.78 (42.96)     2:06.92 (50.14)     2:42.27 (35.35)
 19 Schoch, Sophie            14 Medina               2:48.67    2:43.32  
                  34.71     1:15.89 (41.18)     2:05.85 (49.96)     2:43.32 (37.47)
 20 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      2:39.92    2:43.37  
                  34.46     1:17.30 (42.84)     2:07.69 (50.39)     2:43.37 (35.68)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Smith, Samantha           14 Otters               2:44.97    2:43.41  
                  36.39     1:17.66 (41.27)     2:08.90 (51.24)     2:43.41 (34.51)
 22 Wellman, Evey             14 Blazers              2:47.16    2:43.52  
                  34.71     1:18.10 (43.39)     2:06.90 (48.80)     2:43.52 (36.62)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Collis, Laina             13 Swim Inst.           2:52.24    2:43.59  
                  34.20     1:18.70 (44.50)     2:06.19 (47.49)     2:43.59 (37.40)
 24 Pizarro, Alaina           13 Heat                 2:43.08    2:43.89  
                  35.42     1:14.04 (38.62)     2:06.19 (52.15)     2:43.89 (37.70)
 25 Brindley, Natalie         13 Heat                 2:42.35    2:44.03  
                  35.07     1:15.30 (40.23)     2:07.10 (51.80)     2:44.03 (36.93)
 26 Speelman, Ava             14 Solon                2:45.78    2:44.31  
                  34.36     1:22.15 (47.79)     2:06.42 (44.27)     2:44.31 (37.89)
 27 Swope, Rayna              14 Ridgewood Y          2:51.74    2:44.44  
                  33.71     1:14.45 (40.74)     2:06.30 (51.85)     2:44.44 (38.14)
 28 Chapman, Lindsey          14 Firestone            2:42.79    2:45.68  
                  36.73     1:18.35 (41.62)     2:11.65 (53.30)     2:45.68 (34.03)
 29 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited           2:49.67    2:45.95  
                  35.26     1:17.48 (42.22)     2:07.17 (49.69)     2:45.95 (38.78)
 30 Armao, Maria              13 Heat                 2:50.21    2:46.53  
                  35.95     1:19.05 (43.10)     2:07.98 (48.93)     2:46.53 (38.55)
 31 Henely, Grace             13 Ridgewood Y          2:56.32    2:47.01  
                  35.38     1:20.74 (45.36)     2:08.90 (48.16)     2:47.01 (38.11)
 32 McDaniel, Allison         14 Ridgewood Y          2:50.25    2:47.11  
                  36.84     1:19.50 (42.66)     2:10.32 (50.82)     2:47.11 (36.79)
 33 Grespin, Maggie           14 Vacationland         2:51.43    2:47.39  
                  34.29     1:17.45 (43.16)     2:09.76 (52.31)     2:47.39 (37.63)
 34 Walton, Lori              14 Heat                 2:51.84    2:47.93  
                  35.67     1:17.70 (42.03)     2:10.68 (52.98)     2:47.93 (37.25)
 35 Rowane, Cilka             13 Great Lakes          2:57.75    2:48.21  
                  35.85     1:20.09 (44.24)     2:11.36 (51.27)     2:48.21 (36.85)
 36 Brewster, Hayley          14 Medina               2:48.82    2:48.55  
                  37.47     1:21.83 (44.36)     2:12.62 (50.79)     2:48.55 (35.93)
 37 Metzler, Maya             13 Heat                 2:49.35    2:48.63  
                  38.02     1:23.20 (45.18)     2:11.37 (48.17)     2:48.63 (37.26)
 38 Swanson, Leyna            13 SwimUnited           2:49.32    2:48.76  
                  35.59     1:18.89 (43.30)     2:08.21 (49.32)     2:48.76 (40.55)
 39 Chang, Irene              14 Solon                2:57.58    2:48.79  
                  34.69     1:19.42 (44.73)     2:10.87 (51.45)     2:48.79 (37.92)
 40 Sneek, Keeley             14 Otters               2:50.44    2:49.39  
                  36.49     1:18.65 (42.16)     2:11.06 (52.41)     2:49.39 (38.33)
 41 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          2:44.67    2:49.40  
                  36.83     1:19.61 (42.78)     2:11.68 (52.07)     2:49.40 (37.72)
 42 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           2:53.50    2:49.51  
                  34.88     1:20.92 (46.04)     2:11.05 (50.13)     2:49.51 (38.46)
 43 Clark, Emily              14 Heat                 2:52.98    2:49.56  
                  35.38     1:22.64 (47.26)     2:13.86 (51.22)     2:49.56 (35.70)
 44 Pesek, zoe                13 University           2:54.40    2:49.72  
                  35.59     1:22.96 (47.37)     2:12.71 (49.75)     2:49.72 (37.01)
 45 Sevald, Audrey            13 Firestone            2:48.54    2:51.28  
                  37.84     1:19.61 (41.77)     2:12.02 (52.41)     2:51.28 (39.26)
 46 Shirkey, Bree             13 Great Lakes          2:57.06    2:52.13  
                  38.38     1:25.83 (47.45)     2:15.62 (49.79)     2:52.13 (36.51)
 47 Muzychak, Ella            13 Lake Shore           3:00.36    2:52.55  
                  39.56     1:26.19 (46.63)     2:17.49 (51.30)     2:52.55 (35.06)
 48 Scharpf, Alexandra        13 Solon                2:57.00    2:52.85  
                  35.63     1:19.61 (43.98)     2:11.18 (51.57)     2:52.85 (41.67)
 49 Su, Alexa                 13 Blazers              3:02.48    2:53.38  
                  35.52     1:19.99 (44.47)     2:12.01 (52.02)     2:53.38 (41.37)
 50 Gustin, Jana              13 Great Lakes          2:52.16    2:53.98  
                  38.58     1:23.37 (44.79)     2:16.41 (53.04)     2:53.98 (37.57)
 50 Sammut, Maddie            13 Otters               3:00.12    2:53.98  
                  39.16     1:26.16 (47.00)     2:15.19 (49.03)     2:53.98 (38.79)
 52 Fernandez, Suzanna        14 Ridgewood Y          3:02.22    2:54.29  
                  41.26     1:25.36 (44.10)     2:17.53 (52.17)     2:54.29 (36.76)
 53 Hirsch, Savannah          13 University           3:01.66    2:55.98  
                  36.75     1:24.14 (47.39)     2:15.00 (50.86)     2:55.98 (40.98)
 54 Sisler, Peyton            14 Penguin              2:59.61    2:56.11  
                  36.42     1:23.05 (46.63)     2:17.72 (54.67)     2:56.11 (38.39)
 55 Kirkpatrick, Mac          13 Cle Swimming         3:00.89    2:56.14  
                  39.99     1:26.73 (46.74)     2:17.41 (50.68)     2:56.14 (38.73)
 56 Collis, Kacey             14 Swim Inst.           2:54.26    2:57.44  
                  40.19     1:26.58 (46.39)     2:15.88 (49.30)     2:57.44 (41.56)
 57 Botos, Izzy               14 Blazers                   NT    2:57.49  
                  37.36     1:21.81 (44.45)     2:18.06 (56.25)     2:57.49 (39.43)
 58 Wanosik, Carolyn          13 Lakewood             3:01.28    2:58.04  
                  40.16     1:27.41 (47.25)     2:18.09 (50.68)     2:58.04 (39.95)
 59 Molenaar, Eva             13 Ridgewood Y               NT    2:58.14  
                  40.95     1:25.72 (44.77)     2:18.99 (53.27)     2:58.14 (39.15)
 60 Malbasa, Madie            13 Great Lakes          3:02.93    3:01.32  
                  42.03     1:25.45 (43.42)     2:19.68 (54.23)     3:01.32 (41.64)
 61 Dye, Anna                 14 Heat                 2:52.14    3:01.37  
                  38.57     1:24.14 (45.57)     2:19.63 (55.49)     3:01.37 (41.74)
 62 Olsavsky, Paige           13 Medina               2:54.58    3:01.77  
                  37.76     1:24.36 (46.60)     2:19.30 (54.94)     3:01.77 (42.47)
 63 Sweatt, Maria             13 Firestone            3:02.82    3:04.85  
                  40.95     1:29.20 (48.25)     2:25.88 (56.68)     3:04.85 (38.97)
 64 Polyakov, Sophia          13 Solon                2:59.78    3:05.55  
                  45.13     1:33.85 (48.72)     2:24.08 (50.23)     3:05.55 (41.47)
 65 Turner, Amanda            14 Lake Shore           3:03.30    3:06.61  
                  40.27     1:31.61 (51.34)     2:26.93 (55.32)     3:06.61 (39.68)
 -- Dezelic, Mia              13 Heat                 2:50.15         DQ  
                  33.04     1:12.22 (39.18)     2:03.73 (51.51)          DQ (36.98)
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:09.06   7/22/2017 Jessica Eden, GLSS -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Lexie         14 Silver Dolphins      5:21.92    5:19.24  
                                1:11.49 ( )                             2:37.40 ( )
        3:23.89 (46.49)     4:10.40 (46.51)     4:45.48 (35.08)     5:19.24 (33.76)
  2 Brilmyer, Tera            14 Firestone            5:30.25    5:19.72  
                  33.82     1:11.66 (37.84)     1:54.33 (42.67)     2:36.46 (42.13)
        3:22.05 (45.59)     4:07.99 (45.94)     4:44.81 (36.82)     5:19.72 (34.91)
  3 Stewart, Meredith         14 Great Lakes          5:23.38    5:19.74  
                  31.82     1:09.45 (37.63)     1:52.14 (42.69)     2:34.35 (42.21)
        3:20.20 (45.85)     4:08.58 (48.38)     4:44.52 (35.94)     5:19.74 (35.22)
  4 MacPhail, Olivia          14 Great Lakes          5:31.33    5:20.27  
                  33.95     1:14.16 (40.21)     1:57.27 (43.11)     2:39.35 (42.08)
        3:22.88 (43.53)     4:08.20 (45.32)     4:44.71 (36.51)     5:20.27 (35.56)
  5 Murlin, Darby             13 Great Lakes          5:27.48    5:23.99  
                  33.68     1:13.94 (40.26)     1:57.17 (43.23)     2:38.81 (41.64)
        3:24.18 (45.37)     4:10.44 (46.26)     4:47.42 (36.98)     5:23.99 (36.57)
  6 Doorley, Ashlyn           14 Silver Dolphins      5:37.52    5:26.66  
                  34.03     1:13.40 (39.37)     1:54.97 (41.57)     2:36.05 (41.08)
        3:26.53 (50.48)     4:15.82 (49.29)     4:52.25 (36.43)     5:26.66 (34.41)
  7 Schenkenberger, Marisa    14 Heat                 5:39.50    5:31.52  
                  33.57     1:14.57 (41.00)     2:00.03 (45.46)     2:44.21 (44.18)
        3:29.73 (45.52)     4:17.07 (47.34)     4:54.50 (37.43)     5:31.52 (37.02)
  8 Musbach, Marie            14 Silver Dolphins      5:33.89    5:34.36  
                  34.39     1:13.15 (38.76)     1:57.53 (44.38)     2:40.11 (42.58)
        3:31.02 (50.91)     4:20.51 (49.49)     4:58.29 (37.78)     5:34.36 (36.07)
  9 Bautista, Chloe           14 Silver Dolphins      5:38.53    5:35.20  
                  33.75     1:12.82 (39.07)     1:58.48 (45.66)     2:43.33 (44.85)
        3:31.31 (47.98)     4:20.15 (48.84)     4:58.59 (38.44)     5:35.20 (36.61)
 10 Vogel, Morgan             14 Medina               5:38.07    5:36.10  
                  33.13     1:11.91 (38.78)     1:57.17 (45.26)     2:42.88 (45.71)
        3:29.19 (46.31)     4:17.81 (48.62)     4:57.25 (39.44)     5:36.10 (38.85)
 11 Bodrock, Grace            14 Ridgewood Y          5:34.19    5:36.78  
                  34.13     1:15.06 (40.93)     1:58.94 (43.88)     2:42.07 (43.13)
        3:30.06 (47.99)     4:19.13 (49.07)     4:58.29 (39.16)     5:36.78 (38.49)
 12 Smith, Samantha           14 Otters               5:26.24    5:39.92  
                  35.39     1:16.46 (41.07)     1:59.69 (43.23)     2:42.77 (43.08)
        3:35.23 (52.46)     4:25.84 (50.61)     5:03.79 (37.95)     5:39.92 (36.13)
 13 Murlin, Elizabeth         13 Great Lakes          5:43.85    5:43.18  
                  35.10     1:17.40 (42.30)     2:01.95 (44.55)     2:44.77 (42.82)
        3:35.51 (50.74)     4:25.74 (50.23)     5:05.13 (39.39)     5:43.18 (38.05)
 14 Metzler, Maya             13 Heat                 6:01.94    5:53.71  
                  38.50     1:22.37 (43.87)     2:08.33 (45.96)     2:53.91 (45.58)
        3:43.16 (49.25)     4:33.66 (50.50)     5:14.66 (41.00)     5:53.71 (39.05)
 15 Grespin, Maggie           14 Vacationland         6:05.24    5:54.06  
                  35.49     1:16.74 (41.25)     2:02.39 (45.65)     2:47.00 (44.61)
        3:39.84 (52.84)     4:31.92 (52.08)     5:13.10 (41.18)     5:54.06 (40.96)
 16 Clark, Emily              14 Heat                 6:03.45    6:00.51  
                  36.41     1:21.26 (44.85)     2:08.30 (47.04)     2:55.71 (47.41)
        3:48.80 (53.09)     4:42.24 (53.44)     5:21.52 (39.28)     6:00.51 (38.99)
 17 Schnelzer, Maddy          14 Copley               6:02.24    6:01.78  
                  35.64     1:15.25 (39.61)     2:01.08 (45.83)     2:46.33 (45.25)
        3:41.61 (55.28)     4:38.16 (56.55)     5:20.85 (42.69)     6:01.78 (40.93)
 18 Parrish, Stella           14 Otters               6:25.09    6:05.77  
                  38.68     1:25.54 (46.86)     2:15.16 (49.62)     3:01.70 (46.54)
        3:56.39 (54.69)     4:50.42 (54.03)     5:28.82 (38.40)     6:05.77 (36.95)
 19 LaRosa, Nina              14 Lake Shore           6:23.17    6:08.75  
                  35.12     1:21.17 (46.05)     2:13.38 (52.21)     3:01.83 (48.45)
        3:53.48 (51.65)     4:48.21 (54.73)     5:30.26 (42.05)     6:08.75 (38.49)
 20 Sneek, Keeley             14 Otters               6:20.75    6:09.94  
                  38.92     1:26.28 (47.36)     2:14.49 (48.21)     3:01.76 (47.27)
        3:55.72 (53.96)     4:48.88 (53.16)     5:29.25 (40.37)     6:09.94 (40.69)
 21 Peterson, Sydney          13 Green YMCA           6:14.62    6:12.29  
                  35.86     1:19.28 (43.42)     2:07.94 (48.66)     2:54.28 (46.34)
        3:51.75 (57.47)     4:48.34 (56.59)     5:30.92 (42.58)     6:12.29 (41.37)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:53.55   7/31/2016 SwimStrong, SwimS                          
                         F Pasadyn, J Homoki, R McNichols, M Miedza        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               1:57.51    1:54.66  
     1) Brindley, Natalie 13            2) Dezelic, Mia 13                
     3) Binns, Peyton 14                4) Caniglia, Carrie 14            
                  29.53       58.31 (28.78)     1:26.81 (28.50)     1:54.66 (27.85)
  2 Geauga Otters  'A'                                2:02.55    1:57.60  
     1) Smith, Samantha 14              2) Hanek, Izabella 14             
     3) Rockenberger, Lizzy 13          4) Parrish, Stella 14             
                  29.62       58.57 (28.95)     1:28.00 (29.43)     1:57.60 (29.60)
  3 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:02.18    1:58.10  
     1) Mehok, Claire 13                2) Shirkey, Bree 13               
     3) Mehok, Lilly 13                 4) Stewart, Meredith 14           
                  29.32       59.63 (30.31)     1:29.07 (29.44)     1:58.10 (29.03)
  4 Blazing Barracudas  'A'                           1:59.78    1:58.24  
     1) Speed, Elle 14                  2) Haywood, Daelynn 14            
     3) Wellman, Evey 14                4) Chase, Ashley 14               
                  30.05       59.81 (29.76)     1:29.32 (29.51)     1:58.24 (28.92)
  5 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:02.36    1:59.04  
     1) Perlberg, Grace 14              2) Speelman, Ava 14               
     3) Chang, Irene 14                 4) Bochenek, Molly 14             
                  29.10       58.45 (29.35)     1:29.49 (31.04)     1:59.04 (29.55)
  6 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    1:59.39    2:00.43  
     1) Doorley, Ashlyn 14              2) Cox, Chloe 14                  
     3) Edgar, Carys 13                 4) Cunningham, Lexie 14           
                  28.38       58.70 (30.32)     1:29.10 (30.40)     2:00.43 (31.33)
  7 SwimUnited  'A'                                   2:00.91    2:00.72  
     1) Kutchel, Abbey 14               2) Jones, Gabby 14                
     3) Swanson, Leyna 13               4) Downing, Alex 13               
                  30.53     1:01.03 (30.50)     1:32.12 (31.09)     2:00.72 (28.60)
  8 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:03.03    2:01.20  
     1) Schenkenberger, Marisa 14       2) Armao, Maria 13                
     3) Clark, Emily 14                 4) Pizarro, Alaina 13             
                  29.77     1:00.45 (30.68)     1:31.08 (30.63)     2:01.20 (30.12)
  9 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:04.91    2:01.28  
     1) Slivinski, Liv 13               2) LaRosa, Nina 14                
     3) Turner, Amanda 14               4) Muzychak, Ella 13              
                  29.94     1:00.17 (30.23)     1:31.50 (31.33)     2:01.28 (29.78)
 10 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      2:02.12    2:02.15  
     1) Swope, Rayna 14                 2) McDaniel, Allison 14           
     3) Molenaar, Eva 13                4) Bodrock, Grace 14              
                  30.94     1:02.47 (31.53)     1:34.06 (31.59)     2:02.15 (28.09)
 11 Firestone Akron Swim Team  'A'                    2:02.87    2:04.21  
     1) Chapman, Lindsey 14             2) Goodrich, Hanna 13             
     3) Sevald, Audrey 13               4) Brilmyer, Tera 14              
                  30.83     1:01.28 (30.45)     1:34.53 (33.25)     2:04.21 (29.68)
 12 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:07.43    2:05.91  
     1) Butler, Erin 14                 2) Tekieli, Ingrid Christin 14    
     3) Bautista, Chloe 14              4) Pophal, Sarah 13               
                  31.27     1:03.63 (32.36)     1:35.38 (31.75)     2:05.91 (30.53)
 13 Great Lakes Sailfish Swimming  'B'                2:15.56    2:06.30  
     1) Gustin, Jana 13                 2) Murlin, Elizabeth 13           
     3) MacPhail, Olivia 14             4) Murlin, Darby 13               
                  33.44     1:05.45 (32.01)     1:35.83 (30.38)     2:06.30 (30.47)
 14 Geauga Otters  'B'                                2:15.55    2:06.35  
     1) Sneek, Keeley 14                2) Carson, Abigail 14             
     3) Lanning, Kylie 14               4) Sammut, Maddie 13              
                  31.55     1:03.01 (31.46)     1:34.94 (31.93)     2:06.35 (31.41)
 15 Solon Stars Swim Club  'B'                        2:15.88    2:11.31  
     1) Shaker, Ava 14                  2) Scharpf, Alexandra 13          
     3) D'Angelo, Antonette 14          4) Polyakov, Sophia 13            
                  31.04     1:04.52 (33.48)     1:37.82 (33.30)     2:11.31 (33.49)
 16 Blazing Barracudas  'B'                           2:15.35    2:13.85  
     1) Botos, Izzy 14                  2) Johannessen, Anna 13           
     3) Agwa, Muna 14                   4) Su, Alexa 13                   
                  33.29     1:07.17 (33.88)     1:40.73 (33.56)     2:13.85 (33.12)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:10.24   7/31/2016 SwimStrong, SwimS                          
                         J Homoki, F Pasadyn, R McNichols, M Miedza        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:15.04    4:16.89  
     1) Dezelic, Mia 13                 2) Binns, Peyton 14               
     3) Pizarro, Alaina 13              4) Caniglia, Carrie 14            
                  30.68   1:04.50 (1:04.50)     1:35.21 (30.71)   2:08.81 (1:04.31)
        2:39.46 (30.65)   3:13.82 (1:05.01)     3:43.40 (29.58)   4:16.89 (1:03.07)
  2 Blazing Barracudas  'B'                           4:22.95    4:20.37  
     1) Speed, Elle 14                  2) Haywood, Daelynn 14            
     3) Wellman, Evey 14                4) Chase, Ashley 14               
                  31.27   1:04.78 (1:04.78)     1:36.37 (31.59)   2:10.74 (1:05.96)
        2:41.79 (31.05)   3:17.14 (1:06.40)     3:47.51 (30.37)   4:20.37 (1:03.23)
  3 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:25.38    4:20.42  
     1) Stewart, Meredith 14            2) Mehok, Lilly 13                
     3) Mehok, Claire 13                4) MacPhail, Olivia 14            
                  30.91   1:04.56 (1:04.56)     1:36.31 (31.75)   2:11.28 (1:06.72)
        2:41.52 (30.24)   3:14.80 (1:03.52)     3:45.88 (31.08)   4:20.42 (1:05.62)
  4 Geauga Otters  'A'                                4:30.09    4:22.41  
     1) Smith, Samantha 14              2) Sneek, Keeley 14               
     3) Hanek, Izabella 14              4) Parrish, Stella 14             
                  31.33   1:04.46 (1:04.46)     1:36.73 (32.27)   2:12.54 (1:08.08)
        2:42.24 (29.70)   3:16.81 (1:04.27)     3:47.72 (30.91)   4:22.41 (1:05.60)
  5 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:30.56    4:28.21  
     1) Cox, Chloe 14                   2) Musbach, Marie 14              
     3) Bautista, Chloe 14              4) Butler, Erin 14                
                  31.27   1:04.59 (1:04.59)     1:37.28 (32.69)   2:11.48 (1:06.89)
        2:44.82 (33.34)   3:21.26 (1:09.78)     3:53.73 (32.47)   4:28.21 (1:06.95)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               4:31.93    4:29.74  
     1) Schenkenberger, Marisa 14       2) Armao, Maria 13                
     3) Clark, Emily 14                 4) Zmich, Erin 14                 
                  31.83   1:06.13 (1:06.13)     1:38.61 (32.48)   2:14.32 (1:08.19)
        2:47.56 (33.24)   3:22.66 (1:08.34)     3:54.49 (31.83)   4:29.74 (1:07.08)
  7 Firestone Akron Swim Team  'A'                    4:31.74    4:32.60  
     1) Chapman, Lindsey 14             2) Goodrich, Hanna 13             
     3) Sevald, Audrey 13               4) Brilmyer, Tera 14              
                  32.23   1:06.71 (1:06.71)     1:39.23 (32.52)   2:15.13 (1:08.42)
        2:48.82 (33.69)   3:28.13 (1:13.00)     3:58.87 (30.74)   4:32.60 (1:04.47)
  8 SwimUnited  'A'                                   4:36.20    4:35.60  
     1) Kutchel, Abbey 14               2) Jones, Gabby 14                
     3) Swanson, Leyna 13               4) Downing, Alex 13               
                  32.01   1:07.32 (1:07.32)     1:40.47 (33.15)   2:19.21 (1:11.89)
        2:52.80 (33.59)   3:29.87 (1:10.66)     4:00.90 (31.03)   4:35.60 (1:05.73)
  9 Great Lakes Sailfish Swimming  'B'                4:42.96    4:39.03  
     1) Shirkey, Bree 13                2) Gustin, Jana 13                
     3) Murlin, Darby 13                4) Machado, Madi 14               
                  32.52   1:09.10 (1:09.10)     1:42.93 (33.83)   2:20.33 (1:11.23)
        2:53.60 (33.27)   3:30.84 (1:10.51)     4:03.44 (32.60)   4:39.03 (1:08.19)
 10 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      4:40.58    4:39.37  
     1) Swope, Rayna 14                 2) Wysong, Zoe 14                 
     3) Arnold, Anna 13                 4) Bodrock, Grace 14              
                  32.02   1:07.18 (1:07.18)     1:39.27 (32.09)   2:16.46 (1:09.28)
        2:53.19 (36.73)   3:34.36 (1:17.90)     4:04.25 (29.89)   4:39.37 (1:05.01)
 11 Solon Stars Swim Club  'A'                        4:41.65    4:41.73  
     1) Speelman, Ava 14                2) Shaker, Ava 14                 
     3) Jones, Hannah 14                4) Scharpf, Alexandra 13          
                  32.39   1:07.61 (1:07.61)     1:40.19 (32.58)   2:16.15 (1:08.54)
        2:50.76 (34.61)   3:27.28 (1:11.13)     4:01.99 (34.71)   4:41.73 (1:14.45)
 12 Geauga Otters  'B'                                5:00.09    4:43.75  
     1) Rockenberger, Lizzy 13          2) Lanning, Kylie 14              
     3) Sammut, Maddie 13               4) Carson, Abigail 14             
                  32.70   1:09.73 (1:09.73)     1:43.65 (33.92)                    
            2:56.18 ( )         3:34.60 ( )     4:07.69 (33.09)   4:43.75 (1:09.15)
 13 Blazing Barracudas  'C'                           5:12.18    4:47.33  
     1) Su, Alexa 13                    2) Nordstrom, Olivia 14           
     3) Botos, Izzy 14                  4) Johannessen, Anna 13           
                  34.11   1:12.41 (1:12.41)     1:46.81 (34.40)   2:24.95 (1:12.54)
        2:57.99 (33.04)   3:35.06 (1:10.11)     4:09.71 (34.65)   4:47.33 (1:12.27)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:06.78   7/23/2017 Great Lakes Sailfish Swimming, GLSS        
                         E Macphail, S Bare, J Eden, G Valenza             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:07.00    2:10.01  
     1) Dezelic, Mia 13                 2) Schenkenberger, Marisa 14      
     3) Binns, Peyton 14                4) Caniglia, Carrie 14            
                  32.52     1:09.95 (37.43)     1:41.89 (31.94)     2:10.01 (28.12)
  2 Geauga Otters  'A'                                2:13.00    2:11.22  
     1) Hanek, Izabella 14              2) Sammut, Maddie 13              
     3) Parrish, Stella 14              4) Smith, Samantha 14             
                  33.35     1:11.72 (38.37)     1:42.17 (30.45)     2:11.22 (29.05)
  3 Great Lakes Sailfish Swimming  'B'                2:20.96    2:16.61  
     1) Murlin, Elizabeth 13            2) Machado, Madi 14               
     3) Murlin, Darby 13                4) Shirkey, Bree 13               
                  36.78     1:14.11 (37.33)     1:47.06 (32.95)     2:16.61 (29.55)
  4 Blazing Barracudas  'A'                           2:23.24    2:16.63  
     1) Haywood, Daelynn 14             2) Wellman, Evey 14               
     3) Chase, Ashley 14                4) Speed, Elle 14                 
                  36.00     1:14.89 (38.89)     1:47.57 (32.68)     2:16.63 (29.06)
  5 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    2:20.46    2:17.36  
     1) Edgar, Carys 13                 2) Pophal, Sarah 13               
     3) Bautista, Chloe 14              4) Cox, Chloe 14                  
                                1:15.12 ( )     1:47.50 (32.38)     2:17.36 (29.86)
  6 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:14.00    2:17.69  
     1) Pizarro, Alaina 13              2) Zmich, Erin 14                 
     3) Walton, Lori 14                 4) Armao, Maria 13                
                  33.50     1:14.73 (41.23)     1:54.92 (40.19)     2:17.69 (22.77)
  7 SwimUnited  'A'                                   2:24.51    2:19.06  
     1) Swanson, Leyna 13               2) Kutchel, Abbey 14              
     3) Downing, Alex 13                4) Jones, Gabby 14                
                  35.88     1:16.60 (40.72)     1:46.80 (30.20)     2:19.06 (32.26)
  8 Solon Stars Swim Club  'A'                        2:28.78    2:19.22  
     1) Bochenek, Molly 14              2) Speelman, Ava 14               
     3) Chang, Irene 14                 4) Shaker, Ava 14                 
                  39.06     1:14.46 (35.40)     1:48.88 (34.42)     2:19.22 (30.34)
  9 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      2:23.22    2:20.19  
     1) Swope, Rayna 14                 2) Arnold, Anna 13                
     3) Bodrock, Grace 14               4) Wysong, Zoe 14                 
                  36.09     1:18.92 (42.83)     1:49.47 (30.55)     2:20.19 (30.72)
 10 Firestone Akron Swim Team  'A'                    2:19.55    2:20.47  
     1) Sevald, Audrey 13               2) Goodrich, Hanna 13             
     3) Brilmyer, Tera 14               4) Chapman, Lindsey 14            
                  35.89     1:17.64 (41.75)     1:48.79 (31.15)     2:20.47 (31.68)
 11 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:24.83    2:20.97  
     1) Slivinski, Liv 13               2) Muzychak, Ella 13              
     3) LaRosa, Nina 14                 4) Turner, Amanda 14              
                  36.34     1:16.53 (40.19)     1:49.11 (32.58)     2:20.97 (31.86)
 12 Solon Stars Swim Club  'B'                        2:40.05    2:22.61  
     1) Scharpf, Alexandra 13           2) Polyakov, Sophia 13            
     3) Jones, Hannah 14                4) Rosko, Giovanna 13             
                  37.84     1:19.30 (41.46)     1:51.10 (31.80)     2:22.61 (31.51)
 13 Blazing Barracudas  'B'                           2:34.29    2:22.91  
     1) Botos, Izzy 14                  2) Agwa, Muna 14                  
     3) Su, Alexa 13                    4) Nordstrom, Olivia 14           
                  39.81     1:17.72 (37.91)     1:51.18 (33.46)     2:22.91 (31.73)
 14 Geauga Otters  'B'                                2:30.09    2:26.61  
     1) Carson, Abigail 14              2) Sneek, Keeley 14               
     3) Rockenberger, Lizzy 13          4) Lanning, Kylie 14              
                  38.68     1:21.45 (42.77)     1:53.73 (32.28)     2:26.61 (32.88)
 15 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    2:27.26    2:27.56  
     1) Tekieli, Ingrid Christin 14     2) Klein, Clara 14                
     3) Musbach, Marie 14               4) Butler, Erin 14                
                  36.28     1:23.17 (46.89)     1:56.50 (33.33)     2:27.56 (31.06)
 -- Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:10.46         DQ  
     1) Mehok, Lilly 13                 2) MacPhail, Olivia 14            
     3) Stewart, Meredith 14            4) Mehok, Claire 13               
                  32.85     1:08.70 (35.85)     1:39.35 (30.65)          DQ (28.46)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:37.74   7/28/2018 HEAT- Hudson Explorers Aquatic, Heat-      
                         L Reber, C Caniglia, E Szabo, O Pisano            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:44.32    4:40.73  
     1) Mehok, Lilly 13                 2) MacPhail, Olivia 14            
     3) Stewart, Meredith 14            4) Mehok, Claire 13               
                  34.18   1:11.96 (1:11.96)     1:48.08 (36.12)   2:30.08 (1:18.12)
        3:01.32 (31.24)   3:37.88 (1:07.80)     4:07.81 (29.93)   4:40.73 (1:02.85)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:42.22    4:46.53  
     1) Dezelic, Mia 13                 2) Schenkenberger, Marisa 14      
     3) Binns, Peyton 14                4) Caniglia, Carrie 14            
                  33.58   1:09.79 (1:09.79)     1:46.04 (36.25)   2:30.00 (1:20.21)
        3:03.72 (33.72)   3:43.53 (1:13.53)     4:12.95 (29.42)   4:46.53 (1:03.00)
  3 Lake Erie Silver Dolphins  'A'                    4:50.24    4:51.83  
     1) Doorley, Ashlyn 14              2) Cunningham, Lexie 14           
     3) Bautista, Chloe 14              4) Edgar, Carys 13                
                  33.84   1:09.55 (1:09.55)                       2:36.00 (1:26.45)
        3:09.13 (33.13)   3:46.96 (1:10.96)     4:17.50 (30.54)   4:51.83 (1:04.87)
  4 Great Lakes Sailfish Swimming  'B'                5:17.39    4:54.79  
     1) Murlin, Elizabeth 13            2) Machado, Madi 14               
     3) Murlin, Darby 13                4) Shirkey, Bree 13               
                  35.13   1:13.55 (1:13.55)     1:51.48 (37.93)   2:36.13 (1:22.58)
        3:08.86 (32.73)   3:47.12 (1:10.99)     4:18.39 (31.27)   4:54.79 (1:07.67)
  5 Geauga Otters  'A'                                5:06.00    4:54.90  
     1) Hanek, Izabella 14              2) Sammut, Maddie 13              
     3) Parrish, Stella 14              4) Smith, Samantha 14             
                  36.04   1:13.65 (1:13.65)     1:53.20 (39.55)   2:39.13 (1:25.48)
        3:13.49 (34.36)   3:50.91 (1:11.78)     4:21.53 (30.62)   4:54.90 (1:03.99)
  6 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      5:02.01    4:59.42  
     1) McDaniel, Allison 14            2) Henely, Grace 13               
     3) Bodrock, Grace 14               4) Swope, Rayna 14                
                  37.36   1:16.88 (1:16.88)     1:55.73 (38.85)   2:42.08 (1:25.20)
        3:14.26 (32.18)   3:52.67 (1:10.59)   4:59.42 (1:06.75)                    
  7 Firestone Akron Swim Team  'A'                    5:18.45    5:04.94  
     1) Sevald, Audrey 13               2) Brilmyer, Tera 14              
     3) Chapman, Lindsey 14             4) Sweatt, Maria 13               
                  35.02   1:12.45 (1:12.45)     1:51.57 (39.12)   2:35.27 (1:22.82)
        3:11.32 (36.05)   3:52.22 (1:16.95)   5:04.94 (1:12.72)                    
  8 SwimUnited  'A'                                   5:08.55    5:05.88  
     1) Swanson, Leyna 13               2) Kutchel, Abbey 14              
     3) Downing, Alex 13                4) Jones, Gabby 14                
                  37.37   1:17.76 (1:17.76)     1:58.12 (40.36)   2:45.37 (1:27.61)
        3:16.81 (31.44)   3:53.46 (1:08.09)     4:26.39 (32.93)   5:05.88 (1:12.42)
  9 Lake Erie Silver Dolphins  'B'                    5:05.31    5:11.23  
     1) Tekieli, Ingrid Christin 14     2) Pophal, Sarah 13               
     3) Musbach, Marie 14               4) Butler, Erin 14                
                  38.72   1:20.45 (1:20.45)     2:02.22 (41.77)   2:48.70 (1:28.25)
        3:24.18 (35.48)   4:04.17 (1:15.47)     4:36.29 (32.12)   5:11.23 (1:07.06)
 10 Solon Stars Swim Club  'A'                        5:17.08    5:17.40  
     1) Bochenek, Molly 14              2) Scharpf, Alexandra 13          
     3) Speelman, Ava 14                4) Shaker, Ava 14                 
                  39.14   1:20.91 (1:20.91)     2:05.56 (44.65)   2:53.65 (1:32.74)
        3:28.73 (35.08)   4:07.99 (1:14.34)     4:40.91 (32.92)   5:17.40 (1:09.41)
 11 Lake Shore Swim Club  'A'                         5:26.21    5:23.88  
     1) Slivinski, Liv 13               2) Muzychak, Ella 13              
     3) LaRosa, Nina 14                 4) Turner, Amanda 14              
                  39.62   1:22.12 (1:22.12)     2:05.56 (43.44)   2:53.82 (1:31.70)
        3:27.67 (33.85)   4:11.54 (1:17.72)     4:45.65 (34.11)   5:23.88 (1:12.34)
 12 Geauga Otters  'B'                                5:48.13    5:26.31  
     1) Carson, Abigail 14              2) Sneek, Keeley 14               
     3) Rockenberger, Lizzy 13          4) Lanning, Kylie 14              
                  41.69   1:24.27 (1:24.27)     2:07.83 (43.56)   2:57.12 (1:32.85)
        3:31.87 (34.75)   4:14.97 (1:17.85)     4:48.34 (33.37)   5:26.31 (1:11.34)
 13 Blazing Barracudas  'B'                           5:29.60    5:27.41  
     1) Botos, Izzy 14                  2) Agwa, Muna 14                  
     3) Su, Alexa 13                    4) Johannessen, Anna 13           
                  41.55   1:26.20 (1:26.20)     2:05.71 (39.51)   2:54.19 (1:27.99)
        3:29.43 (35.24)   4:13.39 (1:19.20)     4:48.39 (35.00)   5:27.41 (1:14.02)
 14 Solon Stars Swim Club  'B'                        5:49.11    5:38.19  
     1) D'Angelo, Antonette 14          2) Polyakov, Sophia 13            
     3) Peleg, Orli 13                  4) Rosko, Giovanna 13             
                  40.71   1:24.19 (1:24.19)     2:06.58 (42.39)   2:54.29 (1:30.10)
        3:37.11 (42.82)   4:26.01 (1:31.72)     4:59.54 (33.53)   5:38.19 (1:12.18)
 -- Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:00.00         DQ  
     1) Brindley, Natalie 13            2) Metzler, Maya 13               
     3) Pizarro, Alaina 13              4) Walton, Lori 14                
                  35.63   1:13.74 (1:13.74)     1:54.23 (40.49)   2:41.63 (1:27.89)
        3:16.79 (35.16)   3:57.78 (1:16.15)        DQ (1:08.40)                    
 -- Blazing Barracudas  'A'                           5:12.70         DQ  
     1) Haywood, Daelynn 14             2) Wellman, Evey 14               
     3) Chase, Ashley 14                4) Speed, Elle 14                 
                  37.07   1:15.18 (1:15.18)     1:56.22 (41.04)   2:44.45 (1:29.27)
        3:18.40 (33.95)   3:59.41 (1:14.96)     4:31.62 (32.21)        DQ (1:08.78)
 
Girls 14 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited                NT      30.78  
 
Girls 14 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Binns, Peyton             14 Heat                      NT      28.62  
  2 Slivinski, Liv            13 Lake Shore                NT      29.35  
  3 Cox, Claire               14 Canton                    NT      29.46  
  4 Chapman, Lindsey          14 Firestone                 NT      29.88  
  5 Muzychak, Ella            13 Lake Shore                NT      29.92  
  6 Schoch, Sophie            14 Medina                    NT      30.01  
  7 Rockenberger, Lizzy       13 Otters                    NT      30.13  
  8 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited                NT      30.53  
  9 Hewitt, Briella           11 Otters                    NT      30.55  
 10 Swanson, Leyna            13 SwimUnited                NT      30.62  
 11 Cox, Caitlin              12 Canton                    NT      30.74  
 12 Clark, Emily              14 Heat                      NT      30.76  
 13 Schleig, Ava              12 Firestone                 NT      30.92  
 14 Hruschak, Ella            14 SwimUnited                NT      31.10  
 15 Kaminski, Hailey          12 Swim Inst.                NT      32.12  
 16 Brady, Reese              12 Firestone                 NT      35.09  
 
Girls 14 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slivinski, Liv            13 Lake Shore                NT      29.96  
  2 Kutchel, Abbey            14 SwimUnited                NT      30.55  
  3 Jones, Gabby              14 SwimUnited                NT      32.63  
 
Girls 14 & Under 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Vogel, Morgan             14 Medina                 29.76      28.84  
  2 Wellman, Evey             14 Blazers                29.76      29.72  
 
Girls 14 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Peleg, Orli               13 Solon                     NT    1:19.24  
                  39.22     1:19.24 (40.02)                                        
 
Girls 14 & Under 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Chloe                14 Silver Dolphins           NT    2:18.06  
                  31.68     1:06.11 (34.43)   2:18.06 (1:11.95)                    
 
Girls 14 & Under 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bing, Josie               11 Canton                    NT    2:49.41  
                  38.91     1:23.50 (44.59)     2:07.41 (43.91)     2:49.41 (42.00)
 
Girls 14 & Under 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaker, Ava               14 Solon                     NT    2:31.88  
                  32.76     1:11.30 (38.54)     1:51.99 (40.69)     2:31.88 (39.89)
 
Girls 14 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hruschak, Liv             10 SwimUnited                NT      43.58  
 
Girls 14 & Under 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodrich, Hanna           13 Firestone                 NT    1:13.57  
                  36.08     1:13.57 (37.49)                                        
 
Girls 14 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kutchel, Gwen             12 SwimUnited                NT      43.50  
 
Girls 14 & Under 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bing, Kara                14 Canton                    NT    1:43.36  
                  47.98     1:43.36 (55.38)                                        
 
Girls 14 & Under 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Reese              12 Firestone                 NT    1:41.30  
                  48.92     1:41.30 (52.38)                                        
 
Girls 14 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Lily               11 Heat                      NT      41.40  
 
Girls 14 & Under 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Reese              12 Firestone                 NT    3:15.56  
                  48.83     1:39.73 (50.90)     2:34.51 (54.78)     3:15.56 (41.05)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.08   7/21/2007 Dylan Thirion, Warren Harding                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford               33.44      32.40  
  2 Folger, Ryan              10 Piranha                34.24      33.22  
  3 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            33.28      33.50  
  4 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore             35.79      33.77  
  5 Stewart, Aiden            10 Lake Shore             34.84      34.22  
  6 Leblanc, Josh             10 SwimUnited             35.41      34.61  
  7 Perez Reyes, Andres        9 Solon                  35.95      35.71  
  8 Herring, Brayden           9 Lake Shore             35.84      36.11  
  9 Ackerman, Ben             10 Heat                   36.11      36.65  
 10 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins        35.58      36.91  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 30.08   7/21/2007 Dylan Thirion, Warren Harding                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            35.37      33.28  
  2 Montgomery, Colten         9 Crawford               32.86      33.44  
  3 Folger, Ryan              10 Piranha                33.07      34.24  
  4 Stewart, Aiden            10 Lake Shore             36.31      34.84  
  5 Leblanc, Josh             10 SwimUnited             35.14      35.41  
  6 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins        35.74      35.58  
  7 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore             36.14      35.79  
  8 Herring, Brayden           9 Lake Shore             36.91      35.84  
  9 Perez Reyes, Andres        9 Solon                  35.02      35.95  
 10 Ackerman, Ben             10 Heat                   36.72      36.11  
-------------------------------------------------------------------------
 11 McMillan, Aidan           10 Wooster                37.88      36.37  
 12 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore             35.88      36.46  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Turney, Reed               9 Tigersharks            37.28      36.75  
 14 Newton, Jude               9 Silver Dolphins        39.53      36.98  
 15 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.             38.72      37.09  
 16 Yan, James                 9 Blazers                38.51      37.71  
 17 Jun, Chris                 9 Silver Dolphins        38.24      38.53  
 18 Drost, Caleb               8 Vermillion Y           39.48      38.56  
 19 Wood, Charles             10 SwimUnited             40.11      38.65  
 20 Greer, Braden              9 Cle Swimming           41.17      39.39  
 21 Ormiston, Brian            9 Lake Shore             39.17      39.44  
 22 Woodhouse, Luke            9 Great Lakes            37.57      39.81  
 23 Varanese, Andrew          10 Otters                 41.53      40.73  
 24 Bing, Grant                9 Canton                 41.70      41.42  
 25 Torgersen, Luke            9 Canton                 43.07      41.45  
 26 Young, Hayden              8 Crawford               42.58      43.09  
 27 Brooks, Elliott            8 Lake Shore             41.24      43.37  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.07   7/22/2007 Dylan Thirion, Warren Harding              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             1:12.48    1:10.92  
                  33.25     1:10.92 (37.67)                                        
  2 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:17.88    1:14.70  
                  35.85     1:14.70 (38.85)                                        
  3 Folger, Ryan              10 Piranha              1:17.91    1:14.71  
                  36.06     1:14.71 (38.65)                                        
  4 Leblanc, Josh             10 SwimUnited           1:17.90    1:15.47  
                  35.68     1:15.47 (39.79)                                        
  5 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           1:16.70    1:16.34  
                  36.04     1:16.34 (40.30)                                        
  6 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:18.88    1:17.64  
                  38.34     1:17.64 (39.30)                                        
  7 Kimak, Ian                 9 Twinsburg            1:18.24    1:17.70  
                  37.59     1:17.70 (40.11)                                        
  8 Cho, Ian                  10 Heat                 1:18.69    1:18.30  
                  38.04     1:18.30 (40.26)                                        
  9 Herring, Brayden           9 Lake Shore           1:22.59    1:23.51  
                  38.90     1:23.51 (44.61)                                        
 10 Perez Reyes, Andres        9 Solon                1:22.91    1:25.08  
                  39.23     1:25.08 (45.85)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.07   7/22/2007 Dylan Thirion, Warren Harding              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             1:11.99    1:12.48  
                  34.67     1:12.48 (37.81)                                        
  2 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           1:22.93    1:16.70  
                  36.97     1:16.70 (39.73)                                        
  3 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:19.53    1:17.88  
                  37.56     1:17.88 (40.32)                                        
  4 Leblanc, Josh             10 SwimUnited           1:18.76    1:17.90  
                  37.13     1:17.90 (40.77)                                        
  5 Folger, Ryan              10 Piranha              1:20.10    1:17.91  
                  36.25     1:17.91 (41.66)                                        
  6 Kimak, Ian                 9 Twinsburg            1:23.20    1:18.24  
                  37.34     1:18.24 (40.90)                                        
  7 Cho, Ian                  10 Heat                 1:20.92    1:18.69  
                  37.77     1:18.69 (40.92)                                        
  8 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:24.43    1:18.88  
                  38.62     1:18.88 (40.26)                                        
  9 Herring, Brayden           9 Lake Shore           1:19.47    1:22.59  
                  38.27     1:22.59 (44.32)                                        
 10 Perez Reyes, Andres        9 Solon                1:23.40    1:22.91  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      1:21.07    1:22.97  
                  38.04     1:22.97 (44.93)                                        
 12 Destino, Dom              10 Heat                 1:26.17    1:23.30  
                  39.44     1:23.30 (43.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Turney, Reed               9 Tigersharks          1:23.86    1:23.55  
                  38.89     1:23.55 (44.66)                                        
 14 Stewart, Aiden            10 Lake Shore           1:27.30    1:23.89  
                  38.53     1:23.89 (45.36)                                        
 15 McMillan, Aidan           10 Wooster              1:24.28    1:23.95  
                  40.22     1:23.95 (43.73)                                        
 16 Yan, James                 9 Blazers              1:26.20    1:24.22  
                  39.65     1:24.22 (44.57)                                        
 17 Greenberg, Nathan         10 Great Lakes          1:32.95    1:24.50  
 18 Ackerman, Ben             10 Heat                 1:24.95    1:24.83  
                  40.04     1:24.83 (44.79)                                        
 19 Colwell, Blake            10 SwimUnited           1:24.56    1:24.91  
                  39.72     1:24.91 (45.19)                                        
 20 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.           1:25.03    1:26.67  
                  40.94     1:26.67 (45.73)                                        
 21 Jun, Chris                 9 Silver Dolphins      1:28.15    1:27.12  
                  41.88     1:27.12 (45.24)                                        
 22 Wood, Charles             10 SwimUnited           1:31.78    1:27.38  
                  41.04     1:27.38 (46.34)                                        
 23 Newton, Jude               9 Silver Dolphins      1:28.55    1:29.35  
                  42.44     1:29.35 (46.91)                                        
 24 Ormiston, Brian            9 Lake Shore           1:33.76    1:29.45  
                  41.94     1:29.45 (47.51)                                        
 25 Greer, Braden              9 Cle Swimming         1:35.58    1:31.60  
                  43.06     1:31.60 (48.54)                                        
 26 Varanese, Andrew          10 Otters               1:32.34    1:32.08  
                  43.44     1:32.08 (48.64)                                        
 27 Young, Hayden              8 Crawford             1:31.95    1:34.44  
                  44.13     1:34.44 (50.31)                                        
 28 Bing, Grant                9 Canton               1:37.06    1:35.05  
                  44.06     1:35.05 (50.99)                                        
 29 Brooks, Elliott            8 Lake Shore           1:36.19    1:35.49  
                  46.10     1:35.49 (49.39)                                        
 30 Torgersen, Luke            9 Canton               1:40.59    1:36.42  
                  47.93     1:36.42 (48.49)                                        
 31 House, Ethan              10 Westlake             1:37.82    1:37.44  
                  45.61     1:37.44 (51.83)                                        
 32 Fano, Seth                 9 Copley               1:39.94    1:38.63  
                  45.46     1:38.63 (53.17)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.76   7/24/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             2:40.92    2:36.99  
                  35.83     1:15.91 (40.08)     1:57.88 (41.97)     2:36.99 (39.11)
  2 Kimak, Ian                 9 Twinsburg            2:45.90    2:42.19  
                  37.71     1:19.07 (41.36)     2:02.32 (43.25)     2:42.19 (39.87)
  3 Macphail, Jake             9 Great Lakes          2:43.06    2:42.40  
                  37.59     1:19.70 (42.11)     2:02.75 (43.05)     2:42.40 (39.65)
  4 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      2:59.33    2:51.36  
                  38.91     1:23.18 (44.27)     2:09.07 (45.89)     2:51.36 (42.29)
  5 Turney, Reed               9 Tigersharks          3:02.34    2:51.58  
                  39.67     1:24.27 (44.60)     2:09.75 (45.48)     2:51.58 (41.83)
  6 Ackerman, Ben             10 Heat                 2:57.51    2:52.56  
                  39.62     1:24.35 (44.73)     2:09.32 (44.97)     2:52.56 (43.24)
  7 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          2:51.00    2:54.60  
                  39.31     1:25.87 (46.56)     2:12.74 (46.87)     2:54.60 (41.86)
  8 Herring, Brayden           9 Lake Shore           2:58.58    2:58.50  
                  40.04     1:27.15 (47.11)     2:13.24 (46.09)     2:58.50 (45.26)
  9 Yan, James                 9 Blazers              3:04.89    3:01.75  
                  40.16     1:28.27 (48.11)     2:16.51 (48.24)     3:01.75 (45.24)
 10 Stewart, Aiden            10 Lake Shore           3:00.25    3:09.46  
                  39.16     1:29.59 (50.43)     2:19.72 (50.13)     3:09.46 (49.74)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:24.76   7/24/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             2:35.73    2:40.92  
                  35.25     1:16.52 (41.27)     1:59.71 (43.19)     2:40.92 (41.21)
  2 Macphail, Jake             9 Great Lakes          2:40.47    2:43.06  
                  36.90     1:18.97 (42.07)     2:02.25 (43.28)     2:43.06 (40.81)
  3 Kimak, Ian                 9 Twinsburg            2:57.45    2:45.90  
                  38.89     1:22.23 (43.34)     2:05.95 (43.72)     2:45.90 (39.95)
  4 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          2:56.02    2:51.00  
                  38.04     1:22.70 (44.66)     2:08.37 (45.67)     2:51.00 (42.63)
  5 Ackerman, Ben             10 Heat                 2:59.87    2:57.51  
                  40.08     1:26.14 (46.06)     2:13.09 (46.95)     2:57.51 (44.42)
  6 Herring, Brayden           9 Lake Shore           3:03.81    2:58.58  
                  40.92     1:26.64 (45.72)   2:58.58 (1:31.94)                    
  7 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      3:00.25    2:59.33  
                  39.15     1:25.96 (46.81)     2:13.85 (47.89)     2:59.33 (45.48)
  8 Stewart, Aiden            10 Lake Shore           3:14.58    3:00.25  
                  38.14     1:24.46 (46.32)     2:13.59 (49.13)     3:00.25 (46.66)
  9 Turney, Reed               9 Tigersharks          2:54.31    3:02.34  
                  40.48     1:28.69 (48.21)     2:18.02 (49.33)     3:02.34 (44.32)
 10 Yan, James                 9 Blazers              3:07.31    3:04.89  
                  42.62     1:31.02 (48.40)     2:19.68 (48.66)     3:04.89 (45.21)
-------------------------------------------------------------------------
 11 McMillan, Aidan           10 Wooster              3:04.73    3:07.67  
                                1:30.55 ( )     2:18.71 (48.16)     3:07.67 (48.96)
 12 Woodhouse, Luke            9 Great Lakes          3:06.67    3:10.10  
                  42.11     1:30.91 (48.80)     2:21.41 (50.50)     3:10.10 (48.69)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Greer, Braden              9 Cle Swimming         3:25.61    3:14.64  
                  44.03     1:35.27 (51.24)     2:27.41 (52.14)     3:14.64 (47.23)
 14 Varanese, Andrew          10 Otters               3:26.19    3:22.96  
                  46.16     1:40.58 (54.42)     2:35.23 (54.65)     3:22.96 (47.73)
 15 Ormiston, Brian            9 Lake Shore           3:21.14    3:26.30  
                  43.39     1:37.04 (53.65)   3:26.30 (1:49.26)                    
 16 Brooks, Elliott            8 Lake Shore           3:26.38    3:32.88  
                  49.21     1:44.27 (55.06)     2:38.69 (54.42)     3:32.88 (54.19)
 -- Wood, Charles             10 SwimUnited           3:25.27         DQ  
                  41.40     1:32.28 (50.88)     2:23.15 (50.87)          DQ (46.81)
 -- Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           2:56.42         DQ  
                  38.47     1:23.38 (44.91)     2:09.29 (45.91)          DQ (43.10)
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:52.73   7/23/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macphail, Jake             9 Great Lakes          6:00.17    5:33.35  
                  36.98     1:19.33 (42.35)     2:01.85 (42.52)     2:45.91 (44.06)
        3:27.87 (41.96)     4:10.90 (43.03)     4:53.00 (42.10)     5:33.35 (40.35)
  2 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           6:17.05    6:00.66  
                  38.80     1:25.69 (46.89)     2:11.97 (46.28)     2:59.11 (47.14)
        3:44.72 (45.61)     4:31.91 (47.19)     5:17.17 (45.26)     6:00.66 (43.49)
  3 Turney, Reed               9 Tigersharks          7:24.68    6:03.10  
                  39.64     1:25.27 (45.63)     2:13.33 (48.06)     3:01.48 (48.15)
        3:47.97 (46.49)     4:34.64 (46.67)     5:19.33 (44.69)     6:03.10 (43.77)
  4 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      6:15.08    6:14.17  
                  39.28     1:26.43 (47.15)     2:13.87 (47.44)     3:02.16 (48.29)
        3:51.77 (49.61)     4:41.24 (49.47)     5:29.19 (47.95)     6:14.17 (44.98)
  5 McMillan, Aidan           10 Wooster              6:44.65    6:19.95  
                  40.00     1:28.14 (48.14)     2:19.07 (50.93)     3:09.15 (50.08)
        3:58.99 (49.84)     4:50.18 (51.19)     5:37.81 (47.63)     6:19.95 (42.14)
  6 Herring, Brayden           9 Lake Shore           6:35.32    6:20.01  
                  42.31     1:30.57 (48.26)     2:20.13 (49.56)     3:09.04 (48.91)
        3:58.91 (49.87)     4:47.54 (48.63)     5:36.73 (49.19)     6:20.01 (43.28)
  7 Destino, Dom              10 Heat                 6:14.01    6:21.44  
                  41.61     1:28.59 (46.98)     2:16.61 (48.02)     3:06.80 (50.19)
        3:55.51 (48.71)     4:46.41 (50.90)     5:34.71 (48.30)     6:21.44 (46.73)
  8 Greer, Braden              9 Cle Swimming         6:54.41    6:40.90  
                  42.97     1:35.32 (52.35)     2:27.09 (51.77)     3:17.56 (50.47)
        4:10.35 (52.79)     5:01.02 (50.67)     5:53.92 (52.90)     6:40.90 (46.98)
  9 Varanese, Andrew          10 Otters               6:57.33    6:51.75  
                  44.28     1:37.94 (53.66)     2:29.90 (51.96)     3:24.27 (54.37)
        4:17.48 (53.21)     5:10.77 (53.29)     6:02.95 (52.18)     6:51.75 (48.80)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.89   7/31/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood-LE                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford               39.22      37.97  
  2 Leblanc, Josh             10 SwimUnited             40.02      39.19  
  3 Folger, Ryan              10 Piranha                41.84      39.88  
  4 Kimak, Ian                 9 Twinsburg              40.03      40.09  
  5 Macphail, Jake             9 Great Lakes            40.11      41.38  
  6 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            40.63      41.70  
  7 Colwell, Blake            10 SwimUnited             41.12      42.20  
  8 Cho, Ian                  10 Heat                   42.67      42.24  
  9 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore             43.30      42.77  
 10 Ackerman, Ben             10 Heat                   44.26      45.46  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.89   7/31/2016 Alexandru Cucu, Ridgewood-LE                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford               40.72      39.22  
  2 Leblanc, Josh             10 SwimUnited             39.69      40.02  
  3 Kimak, Ian                 9 Twinsburg              43.44      40.03  
  4 Macphail, Jake             9 Great Lakes            40.52      40.11  
  5 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            43.00      40.63  
  6 Colwell, Blake            10 SwimUnited             41.23      41.12  
  7 Folger, Ryan              10 Piranha                41.07      41.84  
  8 Cho, Ian                  10 Heat                   43.55      42.67  
  9 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore             43.66      43.30  
 10 Ackerman, Ben             10 Heat                   46.12      44.26  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Destino, Dom              10 Heat                   44.57      44.42  
 12 Wood, Charles             10 SwimUnited             48.77      44.47  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.             42.31      44.91  
 14 Stewart, Aiden            10 Lake Shore             47.23      45.00  
 15 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins        44.05      45.07  
 16 Perez Reyes, Andres        9 Solon                  45.23      45.29  
 17 Drost, Caleb               8 Vermillion Y           48.75      45.39  
 18 Greenberg, Nathan         10 Great Lakes            47.22      45.40  
 19 Newton, Jude               9 Silver Dolphins        45.33      46.37  
 20 Yan, James                 9 Blazers                44.73      46.68  
 21 Jun, Chris                 9 Silver Dolphins        48.46      46.72  
 22 Herring, Brayden           9 Lake Shore             44.07      46.77  
 23 Greer, Braden              9 Cle Swimming           47.92      46.95  
 24 Wickramasinghe, Thesath    8 Twinsburg              49.64      47.41  
 25 Li, Alexander             10 Heat                   51.52      48.92  
 26 Ormiston, Brian            9 Lake Shore             48.82      49.66  
 27 Fano, Seth                 9 Copley                 51.87      50.41  
 28 Cho, Isaac                 7 Heat                   53.68      51.22  
 29 Varanese, Andrew          10 Otters                 54.22      53.00  
 30 House, Ethan              10 Westlake               50.95      54.07  
 31 Turnbull, Lex              9 Tigersharks            55.14      54.35  
 32 Taylor, Myles             10 Cle Swimming           54.27      54.78  
 33 Brooks, Elliott            8 Lake Shore             52.65      55.15  
 34 Bing, Grant                9 Canton                 52.56      58.41  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.78   7/28/2002 Michael Gallagher, Vacationland            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kimak, Ian                 9 Twinsburg            1:28.94    1:23.95  
                  40.61     1:23.95 (43.34)                                        
  2 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:27.85    1:24.73  
                  41.46     1:24.73 (43.27)                                        
  3 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:31.33    1:27.35  
  4 Cho, Ian                  10 Heat                 1:30.17    1:28.60  
                  43.33     1:28.60 (45.27)                                        
  5 Colwell, Blake            10 SwimUnited           1:29.77    1:29.14  
                  43.66     1:29.14 (45.48)                                        
  6 Folger, Ryan              10 Piranha              1:33.50    1:30.09  
                  42.29     1:30.09 (47.80)                                        
  7 Van Voorhis, Logan        10 Ridgewood Y          1:32.07    1:30.44  
  8 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           1:30.96    1:31.69  
                  44.88     1:31.69 (46.81)                                        
  9 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.           1:34.31    1:32.07  
                  45.77     1:32.07 (46.30)                                        
 10 Destino, Dom              10 Heat                 1:34.72    1:33.83  
                  44.00     1:33.83 (49.83)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.78   7/28/2002 Michael Gallagher, Vacationland            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:27.56    1:27.85  
                  42.95     1:27.85 (44.90)                                        
  2 Kimak, Ian                 9 Twinsburg            1:37.34    1:28.94  
                  43.13     1:28.94 (45.81)                                        
  3 Colwell, Blake            10 SwimUnited           1:30.22    1:29.77  
                  43.97     1:29.77 (45.80)                                        
  4 Cho, Ian                  10 Heat                 1:32.69    1:30.17  
  5 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           1:36.67    1:30.96  
                  45.05     1:30.96 (45.91)                                        
  6 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:27.53    1:31.33  
                  43.50     1:31.33 (47.83)                                        
  7 Van Voorhis, Logan        10 Ridgewood Y          1:33.01    1:32.07  
                  45.10     1:32.07 (46.97)                                        
  8 Folger, Ryan              10 Piranha              1:29.16    1:33.50  
                  45.30     1:33.50 (48.20)                                        
  9 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.           1:30.79    1:34.31  
                  45.81     1:34.31 (48.50)                                        
 10 Destino, Dom              10 Heat                 1:37.23    1:34.72  
                  44.90     1:34.72 (49.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wood, Charles             10 SwimUnited           1:40.78    1:37.69  
                  46.51     1:37.69 (51.18)                                        
 12 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      1:35.53    1:38.17  
                  47.36     1:38.17 (50.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ackerman, Ben             10 Heat                 1:37.85    1:38.55  
                  49.02     1:38.55 (49.53)                                        
 14 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore           1:36.98    1:39.66  
                  47.96     1:39.66 (51.70)                                        
 15 Greenberg, Nathan         10 Great Lakes          1:39.97    1:40.01  
                  49.62     1:40.01 (50.39)                                        
 16 Greer, Braden              9 Cle Swimming         1:48.08    1:44.96  
                  49.92     1:44.96 (55.04)                                        
 17 Ormiston, Brian            9 Lake Shore           1:41.80    1:46.07  
                  51.73     1:46.07 (54.34)                                        
 18 Wickramasinghe, Thesath    8 Twinsburg            1:46.07    1:47.56  
                  51.49     1:47.56 (56.07)                                        
 19 Cho, Isaac                 7 Heat                 1:54.92    1:48.26  
                  52.85     1:48.26 (55.41)                                        
 20 Varanese, Andrew          10 Otters               1:50.99    1:52.65  
                  54.37     1:52.65 (58.28)                                        
 21 Fano, Seth                 9 Copley               1:47.97    1:53.34  
                  55.84     1:53.34 (57.50)                                        
 22 Brooks, Elliott            8 Lake Shore           1:54.13    2:01.94  
                  59.01   2:01.94 (1:02.93)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.32   7/29/2016 Alex Gallagher, Green                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Folger, Ryan              10 Piranha                43.26      40.74  
  2 Woodhouse, Luke            9 Great Lakes            48.71      44.65  
  3 Cho, Ian                  10 Heat                   43.87      44.68  
  4 Montgomery, Colten         9 Crawford               48.10      45.04  
  5 Yan, James                 9 Blazers                46.90      45.73  
  6 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.             47.14      45.99  
  7 Colwell, Blake            10 SwimUnited             50.34      48.94  
  8 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            48.45      49.05  
  9 Herring, Brayden           9 Lake Shore             51.10      50.72  
 10 Destino, Dom              10 Heat                   50.11      51.14  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.32   7/29/2016 Alex Gallagher, Green                        
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Folger, Ryan              10 Piranha                44.06      43.26  
  2 Cho, Ian                  10 Heat                   47.11      43.87  
  3 Yan, James                 9 Blazers                46.40      46.90  
  4 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.             47.02      47.14  
  5 Montgomery, Colten         9 Crawford               47.43      48.10  
  6 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            50.79      48.45  
  7 Woodhouse, Luke            9 Great Lakes            46.29      48.71  
  8 Destino, Dom              10 Heat                   51.42      50.11  
  9 Colwell, Blake            10 SwimUnited             51.39      50.34  
 10 Herring, Brayden           9 Lake Shore             49.37      51.10  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Drost, Caleb               8 Vermillion Y           54.50      51.11  
 12 Van Voorhis, Logan        10 Ridgewood Y            52.44      51.78  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore             53.50      52.29  
 14 Ackerman, Ben             10 Heat                   51.72      52.43  
 15 Ormiston, Brian            9 Lake Shore             49.35      52.65  
 16 Kimak, Ian                 9 Twinsburg              52.38      53.67  
 17 Torgersen, Luke            9 Canton                 55.90      53.99  
 18 Stewart, Aiden            10 Lake Shore             59.11      54.24  
 19 Greenberg, Nathan         10 Great Lakes            55.07      54.26  
 20 Turney, Reed               9 Tigersharks            55.65      56.14  
 21 Fano, Seth                 9 Copley                 53.92      56.26  
 22 Wickramasinghe, Thesath    8 Twinsburg              59.00      57.94  
 23 Greer, Braden              9 Cle Swimming           58.39    1:00.37  
 24 Kimak, Gavin               7 Twinsburg              58.13    1:01.46  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:25.26   7/31/2016 Alex Gallagher, Green                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Folger, Ryan              10 Piranha              1:41.73    1:32.89  
                  45.16     1:32.89 (47.73)                                        
  2 Cho, Ian                  10 Heat                 1:39.16    1:34.97  
                  44.97     1:34.97 (50.00)                                        
  3 Woodhouse, Luke            9 Great Lakes          1:40.56    1:38.20  
                  45.97     1:38.20 (52.23)                                        
  4 Montgomery, Colten         9 Crawford             1:40.43    1:38.61  
                  46.52     1:38.61 (52.09)                                        
  5 Yan, James                 9 Blazers              1:44.98    1:42.05  
                  49.34     1:42.05 (52.71)                                        
  6 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.           1:43.77    1:42.18  
                  47.67     1:42.18 (54.51)                                        
  7 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:43.23    1:45.37  
                  48.93     1:45.37 (56.44)                                        
  8 Perez Reyes, Andres        9 Solon                1:46.90    1:47.23  
                  51.16     1:47.23 (56.07)                                        
  9 Destino, Dom              10 Heat                 1:48.24    1:48.47  
                  52.28     1:48.47 (56.19)                                        
 10 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:49.77    1:49.60  
                  52.15     1:49.60 (57.45)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:25.26   7/31/2016 Alex Gallagher, Green                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cho, Ian                  10 Heat                 1:40.63    1:39.16  
                  47.84     1:39.16 (51.32)                                        
  2 Montgomery, Colten         9 Crawford             1:41.31    1:40.43  
                  47.60     1:40.43 (52.83)                                        
  3 Woodhouse, Luke            9 Great Lakes          1:42.69    1:40.56  
                  47.85     1:40.56 (52.71)                                        
  4 Folger, Ryan              10 Piranha              1:36.74    1:41.73  
                  48.22     1:41.73 (53.51)                                        
  5 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:44.64    1:43.23  
                  49.40     1:43.23 (53.83)                                        
  6 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.           1:43.82    1:43.77  
                  50.41     1:43.77 (53.36)                                        
  7 Yan, James                 9 Blazers              1:44.28    1:44.98  
                  51.35     1:44.98 (53.63)                                        
  8 Perez Reyes, Andres        9 Solon                1:48.83    1:46.90  
                  52.65     1:46.90 (54.25)                                        
  9 Destino, Dom              10 Heat                 1:55.17    1:48.24  
                  52.14     1:48.24 (56.10)                                        
 10 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:51.30    1:49.77  
                  52.34     1:49.77 (57.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ackerman, Ben             10 Heat                 1:54.73    1:50.07  
                  54.31     1:50.07 (55.76)                                        
 12 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      1:55.75    1:50.66  
                  51.62     1:50.66 (59.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ormiston, Brian            9 Lake Shore           1:57.13    1:54.38  
                  53.01   1:54.38 (1:01.37)                                        
 14 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore           1:58.21    1:54.94  
                  55.44     1:54.94 (59.50)                                        
 15 Drost, Caleb               8 Vermillion Y         2:02.07    1:56.36  
                  54.72   1:56.36 (1:01.64)                                        
 16 Leblanc, Josh             10 SwimUnited           2:04.95    1:58.20  
                  56.55   1:58.20 (1:01.65)                                        
 17 Fano, Seth                 9 Copley               1:59.76    2:00.33  
                  58.21   2:00.33 (1:02.12)                                        
 18 Stewart, Aiden            10 Lake Shore           2:04.64    2:01.99  
                  58.70   2:01.99 (1:03.29)                                        
 19 Jun, Chris                 9 Silver Dolphins      1:59.47    2:02.14  
                  58.50   2:02.14 (1:03.64)                                        
 20 Torgersen, Luke            9 Canton               2:01.06    2:02.23  
                  58.84   2:02.23 (1:03.39)                                        
 21 Greer, Braden              9 Cle Swimming         2:08.08    2:09.52  
                  59.76   2:09.52 (1:09.76)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 32.57   7/22/2017 Cash Strickland, LSSC -LE                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Folger, Ryan              10 Piranha                38.50      36.45  
  2 Montgomery, Colten         9 Crawford               36.64      36.51  
  3 Macphail, Jake             9 Great Lakes            42.68      39.04  
  4 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore             41.39      39.11  
  5 Herring, Brayden           9 Lake Shore             39.79      39.28  
  6 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            37.25      39.35  
  7 Cho, Ian                  10 Heat                   40.39      39.61  
  8 Leblanc, Josh             10 SwimUnited             41.88      40.66  
  9 Perez Reyes, Andres        9 Solon                  40.08      41.90  
 10 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore             42.93      42.71  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 32.57   7/22/2017 Cash Strickland, LSSC -LE                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford               35.76      36.64  
  2 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y            37.88      37.25  
  3 Folger, Ryan              10 Piranha                36.29      38.50  
  4 Herring, Brayden           9 Lake Shore             38.33      39.79  
  5 Perez Reyes, Andres        9 Solon                  41.92      40.08  
  6 Cho, Ian                  10 Heat                   41.22      40.39  
  7 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore             47.01      41.39  
  8 Leblanc, Josh             10 SwimUnited             40.49      41.88  
  9 Macphail, Jake             9 Great Lakes            40.98      42.68  
 10 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore             41.99      42.93  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.             42.58      42.99  
 12 Destino, Dom              10 Heat                   44.60      43.14  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Wood, Charles             10 SwimUnited             44.05      43.24  
 14 Woodhouse, Luke            9 Great Lakes            44.71      44.66  
 15 Yan, James                 9 Blazers                45.22      45.28  
 16 Ormiston, Brian            9 Lake Shore             48.99      45.78  
 17 Turney, Reed               9 Tigersharks            44.60      46.35  
 18 Ackerman, Ben             10 Heat                   44.98      47.09  
 19 Newton, Jude               9 Silver Dolphins        51.18      49.15  
 20 Jun, Chris                 9 Silver Dolphins        48.46      52.05  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.45        1992 Todd Minnier, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             1:22.88    1:21.46  
                  37.20     1:21.46 (44.26)                                        
  2 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:33.06    1:26.49  
                  40.96     1:26.49 (45.53)                                        
  3 Cho, Ian                  10 Heat                 1:30.65    1:29.80  
                  40.71     1:29.80 (49.09)                                        
  4 Leblanc, Josh             10 SwimUnited           1:33.04    1:32.90  
                  40.51     1:32.90 (52.39)                                        
  5 Destino, Dom              10 Heat                 1:36.19    1:34.00  
                  43.78     1:34.00 (50.22)                                        
  6 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           1:35.85    1:37.60  
                  45.39     1:37.60 (52.21)                                        
  7 Herring, Brayden           9 Lake Shore           1:34.99    1:38.46  
                  43.76     1:38.46 (54.70)                                        
  8 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:42.54    1:44.32  
                  50.09     1:44.32 (54.23)                                        
  9 Perez Reyes, Andres        9 Solon                1:44.81    1:48.45  
                  47.19   1:48.45 (1:01.26)                                        
 -- Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      1:45.11         DQ  
                  47.88        DQ (1:00.34)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.45        1992 Todd Minnier, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             1:23.26    1:22.88  
                  39.52     1:22.88 (43.36)                                        
  2 Cho, Ian                  10 Heat                 1:35.29    1:30.65  
                  41.79     1:30.65 (48.86)                                        
  3 Leblanc, Josh             10 SwimUnited           1:37.20    1:33.04  
                  41.46     1:33.04 (51.58)                                        
  4 Macphail, Jake             9 Great Lakes          1:33.28    1:33.06  
                  42.49     1:33.06 (50.57)                                        
  5 Herring, Brayden           9 Lake Shore           1:33.78    1:34.99  
                  44.23     1:34.99 (50.76)                                        
  6 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           1:41.92    1:35.85  
                  44.92     1:35.85 (50.93)                                        
  7 Destino, Dom              10 Heat                 1:36.17    1:36.19  
                  43.85     1:36.19 (52.34)                                        
  8 Hong, Jaime               10 Ridgewood Y          1:32.91    1:42.54  
                  46.44     1:42.54 (56.10)                                        
  9 Perez Reyes, Andres        9 Solon                1:51.88    1:44.81  
 10 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      1:57.51    1:45.11  
                  46.45     1:45.11 (58.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Greenberg, Nathan         10 Great Lakes          1:55.81    1:49.19  
                  52.88     1:49.19 (56.31)                                        
 12 Wood, Charles             10 SwimUnited           2:00.28    1:50.20  
                  47.78   1:50.20 (1:02.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Turney, Reed               9 Tigersharks          1:55.25    1:50.93  
                  49.07   1:50.93 (1:01.86)                                        
 14 Ackerman, Ben             10 Heat                 1:56.46    1:53.23  
                  49.59   1:53.23 (1:03.64)                                        
 15 Ormiston, Brian            9 Lake Shore           2:04.80    2:03.00  
                  55.71   2:03.00 (1:07.29)                                        
 16 Varanese, Andrew          10 Otters               2:01.90    2:10.07  
                1:00.65   2:10.07 (1:09.42)                                        
 -- Kimak, Ian                 9 Twinsburg            1:48.75         DQ  
                  47.25          DQ (51.10)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:41.50   7/25/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             2:58.80    2:57.35  
                  37.74     1:22.44 (44.70)     2:16.98 (54.54)     2:57.35 (40.37)
  2 Cho, Ian                  10 Heat                 3:07.71    3:04.40  
                  40.06     1:28.62 (48.56)     2:21.79 (53.17)     3:04.40 (42.61)
  3 Folger, Ryan              10 Piranha              3:15.21    3:06.52  
                  41.31     1:32.19 (50.88)     2:25.00 (52.81)     3:06.52 (41.52)
  4 Macphail, Jake             9 Great Lakes          2:59.19    3:13.93  
                  43.04     1:29.93 (46.89)     2:29.70 (59.77)     3:13.93 (44.23)
  5 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.           3:24.90    3:17.13  
                  47.13     1:37.76 (50.63)     2:34.42 (56.66)     3:17.13 (42.71)
  6 Destino, Dom              10 Heat                 3:20.96    3:17.22  
                  45.21     1:34.47 (49.26)   2:35.43 (1:00.96)     3:17.22 (41.79)
  7 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           3:17.12    3:18.77  
                  44.49     1:32.17 (47.68)   2:37.04 (1:04.87)     3:18.77 (41.73)
  8 Yan, James                 9 Blazers              3:20.12    3:21.13  
                  50.57     1:40.42 (49.85)     2:35.15 (54.73)     3:21.13 (45.98)
  9 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore           3:29.13    3:23.46  
                  43.75     1:36.60 (52.85)   2:36.64 (1:00.04)     3:23.46 (46.82)
 10 Herring, Brayden           9 Lake Shore           3:24.66    3:32.87  
                                1:41.74 ( )   2:45.79 (1:04.05)     3:32.87 (47.08)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:41.50   7/25/2004 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Montgomery, Colten         9 Crawford             3:01.17    2:58.80  
                  39.13     1:25.90 (46.77)     2:21.25 (55.35)     2:58.80 (37.55)
  2 Macphail, Jake             9 Great Lakes          3:01.57    2:59.19  
                  41.04     1:27.20 (46.16)     2:21.22 (54.02)     2:59.19 (37.97)
  3 Cho, Ian                  10 Heat                 3:15.75    3:07.71  
                  43.46     1:30.85 (47.39)     2:24.61 (53.76)     3:07.71 (43.10)
  4 Folger, Ryan              10 Piranha              3:07.63    3:15.21  
                  41.67     1:34.63 (52.96)     2:31.10 (56.47)     3:15.21 (44.11)
  5 Ormiston, Brendan         10 Lake Shore           3:23.32    3:17.12  
                  45.20     1:33.16 (47.96)   2:35.15 (1:01.99)     3:17.12 (41.97)
  6 Yan, James                 9 Blazers              3:21.85    3:20.12  
                  47.88     1:40.58 (52.70)     2:36.30 (55.72)     3:20.12 (43.82)
  7 Destino, Dom              10 Heat                 3:20.86    3:20.96  
                  44.99     1:36.26 (51.27)   2:36.56 (1:00.30)     3:20.96 (44.40)
  8 Herring, Brayden           9 Lake Shore           3:23.55    3:24.66  
                                1:37.45 ( )   2:39.52 (1:02.07)     3:24.66 (45.14)
  9 Lennon, Bryce             10 Swim Inst.           3:28.02    3:24.90  
                  48.15     1:39.96 (51.81)     2:38.61 (58.65)     3:24.90 (46.29)
 10 Chernisky, Nathan         10 Lake Shore           3:33.60    3:29.13  
                  47.86     1:42.37 (54.51)   2:45.64 (1:03.27)     3:29.13 (43.49)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Azok, Ben                  9 Silver Dolphins      3:28.76    3:29.73  
                  50.34     1:42.58 (52.24)   2:43.50 (1:00.92)     3:29.73 (46.23)
 12 Greenberg, Nathan         10 Great Lakes          3:47.74    3:31.99  
                  50.51     1:48.33 (57.82)   3:31.99 (1:43.66)                    
-------------------------------------------------------------------------
 13 Van Voorhis, Logan        10 Ridgewood Y          3:29.22    3:36.21  
                  48.93     1:46.97 (58.04)   2:48.38 (1:01.41)     3:36.21 (47.83)
 14 Stewart, Aiden            10 Lake Shore           3:52.44    3:37.36  
                  55.45     1:50.67 (55.22)   2:55.85 (1:05.18)     3:37.36 (41.51)
 15 Wood, Charles             10 SwimUnited           3:56.47    3:39.55  
                  51.39     1:44.85 (53.46)   2:55.57 (1:10.72)     3:39.55 (43.98)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.13   7/30/2016 Ridgewood YMCA Dolphins, Ridge             
                         A Kulacz, A Kulacz, J Toothman, A Cucu            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:28.66    2:23.33  
     1) Ormiston, Brendan 10            2) Chernisky, Nathan 10           
     3) Herring, Brayden 9              4) Stewart, Aiden 10              
                  48.58     1:11.61 (23.03)     1:47.39 (35.78)     2:23.33 (35.94)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:38.29    2:33.24  
     1) Cho, Ian 10                     2) Destino, Dom 10                
     3) Ackerman, Ben 10                4) Cho, Isaac 7                   
                  35.52     1:13.21 (37.69)     1:51.02 (37.81)     2:33.24 (42.22)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:32.53   7/29/2016 Ridgewood YMCA Dolphins, Ridge             
                         J Toothman, A Cucu, A Kulacz, A Kulacz            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:52.17    2:51.69  
     1) Ormiston, Brendan 10            2) Chernisky, Nathan 10           
     3) Herring, Brayden 9              4) Stewart, Aiden 10              
                  42.30     1:35.75 (53.45)     2:15.00 (39.25)     2:51.69 (36.69)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               3:03.04    2:58.27  
     1) Cho, Isaac 7                    2) Destino, Dom 10                
     3) Cho, Ian 10                     4) Ackerman, Ben 10               
                  50.44     1:42.64 (52.20)     2:20.91 (38.27)     2:58.27 (37.36)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.79   7/31/2011 Robert Lauren, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore             27.95      27.23  
  2 Greene, Danny             12 Otters                 30.68      29.58  
  3 Pesek, Alex               12 University             30.44      29.67  
  4 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y            30.24      29.70  
  5 Bailey, Ethan             12 Piranha                30.03      29.74  
  6 Libecco, George           12 Solon                  30.81      30.24  
  7 Good, Cameron             12 Twinsburg              30.10      30.53  
  8 Xu, Daniel                11 Great Lakes            30.80      31.36  
  9 Pesek, Owen               11 University             30.90      31.39  
 -- Florio, Jacob             12 Ridgewood Y            29.40         DQ  
B - Final
 11 Allen, Ben                11 Canton                 31.09      30.79  
 12 Harvey, Ethan             12 Twinsburg              31.23      30.90  
 13 de Boer, Peter            11 Firestone              31.77      31.38  
 14 Holtz, Noah               12 Heat                   31.32      31.47  
 15 McBride, Riley            12 UPS                    31.79      32.03  
 16 Beaver, Noah              12 Solon                  32.23      32.22  
 17 Banks, Jude               12 Swim Inst.             32.54      32.54  
 18 Wang, Jayden              12 Solon                  31.54      32.63  
 19 Reber, Ivan               12 Heat                   32.91      33.53  
 19 Bartlett, Noah            12 Heat                   33.14      33.53  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.79   7/31/2011 Robert Lauren, Silver Dolphins               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore                NT      27.95  
  2 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y            30.30      29.40  
  3 Bailey, Ethan             12 Piranha                30.16      30.03  
  4 Good, Cameron             12 Twinsburg              30.07      30.10  
  5 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y            30.15      30.24  
  6 Pesek, Alex               12 University             29.52      30.44  
  7 Greene, Danny             12 Otters                 31.73      30.68  
  8 Xu, Daniel                11 Great Lakes            31.44      30.80  
  9 Libecco, George           12 Solon                  30.79      30.81  
 10 Pesek, Owen               11 University             31.09      30.90  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Allen, Ben                11 Canton                 30.61      31.09  
 12 Harvey, Ethan             12 Twinsburg              31.86      31.23  
 13 Holtz, Noah               12 Heat                   31.44      31.32  
 14 Wang, Jayden              12 Solon                  32.76      31.54  
 15 de Boer, Peter            11 Firestone              31.84      31.77  
 16 McBride, Riley            12 UPS                    31.84      31.79  
 17 Beaver, Noah              12 Solon                  31.72      32.23  
 18 Banks, Jude               12 Swim Inst.             32.64      32.54  
 19 Reber, Ivan               12 Heat                   33.96      32.91  
 20 Bartlett, Noah            12 Heat                   34.14      33.14  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Sulak, Brendan            11 Twinsburg              33.98      33.66  
 22 Nolan, Luke               12 Lake Shore             33.53      33.71  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Nagle, Luke               12 Firestone              33.62      33.78  
 24 Fernandez, Jacob          11 Ridgewood Y               NT      35.22  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.23   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore             59.86      58.71* 
                  28.05       58.71 (30.66)                                        
  2 Pesek, Alex               12 University           1:05.76    1:04.12  
                  30.66     1:04.12 (33.46)                                        
  3 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          1:05.40    1:04.43  
                  30.89     1:04.43 (33.54)                                        
  4 Greene, Danny             12 Otters               1:06.90    1:05.51  
                  31.34     1:05.51 (34.17)                                        
  5 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 1:06.84    1:07.17  
                  32.43     1:07.17 (34.74)                                        
  6 Bailey, Ethan             12 Piranha              1:08.44    1:07.47  
                  31.78     1:07.47 (35.69)                                        
  7 Pesek, Owen               11 University           1:08.61    1:08.19  
                  32.81     1:08.19 (35.38)                                        
  8 Good, Cameron             12 Twinsburg            1:08.46    1:08.38  
                  33.04     1:08.38 (35.34)                                        
  9 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          1:06.93    1:08.43  
                  32.74     1:08.43 (35.69)                                        
 10 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:07.66    1:08.80  
                  33.11     1:08.80 (35.69)                                        
B - Final
 11 Allen, Ben                11 Canton               1:08.68    1:08.40  
                  33.23     1:08.40 (35.17)                                        
 12 Ream, Evan                11 Great Lakes          1:10.26    1:08.44  
                  32.96     1:08.44 (35.48)                                        
 13 Holtz, Noah               12 Heat                 1:08.93    1:08.47  
                  32.87     1:08.47 (35.60)                                        
 14 Harvey, Ethan             12 Twinsburg            1:10.20    1:08.85  
                  31.74     1:08.85 (37.11)                                        
 15 Libecco, George           12 Solon                1:08.70    1:09.44  
                  33.20     1:09.44 (36.24)                                        
 16 McBride, Riley            12 UPS                  1:10.94    1:10.53  
                  32.92     1:10.53 (37.61)                                        
 17 Beaver, Noah              12 Solon                1:09.51    1:10.59  
                  34.04     1:10.59 (36.55)                                        
 18 de Boer, Peter            11 Firestone            1:11.97    1:11.77  
                  34.65     1:11.77 (37.12)                                        
 19 Wolke, Julian             11 UCSI                 1:09.52    1:12.08  
                  35.18     1:12.08 (36.90)                                        
 20 Mateyo, Cam               12 Great Lakes          1:13.03    1:13.15  
                  34.83     1:13.15 (38.32)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.23   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore             59.74      59.86  
                  28.87       59.86 (30.99)                                        
  2 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          1:07.74    1:05.40  
                  31.39     1:05.40 (34.01)                                        
  3 Pesek, Alex               12 University           1:03.99    1:05.76  
                  31.16     1:05.76 (34.60)                                        
  4 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 1:07.76    1:06.84  
                  32.29     1:06.84 (34.55)                                        
  5 Greene, Danny             12 Otters               1:13.45    1:06.90  
                  31.38     1:06.90 (35.52)                                        
  6 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          1:09.03    1:06.93  
                  32.38     1:06.93 (34.55)                                        
  7 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:07.94    1:07.66  
                  32.60     1:07.66 (35.06)                                        
  8 Bailey, Ethan             12 Piranha              1:09.33    1:08.44  
                  31.88     1:08.44 (36.56)                                        
  9 Good, Cameron             12 Twinsburg            1:11.76    1:08.46  
                  32.79     1:08.46 (35.67)                                        
 10 Pesek, Owen               11 University           1:09.35    1:08.61  
                  32.95     1:08.61 (35.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Allen, Ben                11 Canton               1:06.99    1:08.68  
                  32.73     1:08.68 (35.95)                                        
 12 Libecco, George           12 Solon                1:11.52    1:08.70  
                  32.87     1:08.70 (35.83)                                        
 13 Holtz, Noah               12 Heat                 1:10.58    1:08.93  
                  33.26     1:08.93 (35.67)                                        
 14 Beaver, Noah              12 Solon                1:08.65    1:09.51  
                  33.79     1:09.51 (35.72)                                        
 15 Wolke, Julian             11 UCSI                 1:11.26    1:09.52  
                  33.87     1:09.52 (35.65)                                        
 16 Harvey, Ethan             12 Twinsburg            1:15.53    1:10.20  
                  33.39     1:10.20 (36.81)                                        
 17 Ream, Evan                11 Great Lakes          1:08.78    1:10.26  
                  33.21     1:10.26 (37.05)                                        
 18 McBride, Riley            12 UPS                  1:12.71    1:10.94  
                  33.63     1:10.94 (37.31)                                        
 19 de Boer, Peter            11 Firestone            1:12.24    1:11.97  
                  34.60     1:11.97 (37.37)                                        
 20 Mateyo, Cam               12 Great Lakes          1:15.19    1:13.03  
                  35.02     1:13.03 (38.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Wang, Jayden              12 Solon                1:14.42    1:13.04  
                  34.90     1:13.04 (38.14)                                        
 22 Reber, Ivan               12 Heat                 1:14.89    1:13.37  
                  34.69     1:13.37 (38.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Oddenino, Cameron         12 Heat                 1:12.67    1:14.49  
                  35.86     1:14.49 (38.63)                                        
 24 Bittner, Darren           11 University           1:15.00    1:14.77  
                  34.53     1:14.77 (40.24)                                        
 25 Nolan, Luke               12 Lake Shore           1:15.59    1:15.36  
                  35.61     1:15.36 (39.75)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.66   7/25/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kerrigan, Barrett         11 Medina               2:26.37    2:22.37  
                  33.56     1:09.85 (36.29)     1:47.29 (37.44)     2:22.37 (35.08)
  2 Pesek, Alex               12 University           2:25.75    2:22.60  
                  33.79     1:10.47 (36.68)     1:47.67 (37.20)     2:22.60 (34.93)
  3 Allen, Ben                11 Canton               2:25.84    2:23.65  
                  32.52     1:09.46 (36.94)     1:46.76 (37.30)     2:23.65 (36.89)
  4 Holtz, Noah               12 Heat                 2:24.60    2:24.16  
                  33.38     1:12.04 (38.66)     1:48.19 (36.15)     2:24.16 (35.97)
  5 Luczywo, Aiden            11 Heat                 2:23.45    2:24.49  
                  32.98     1:10.37 (37.39)     1:48.11 (37.74)     2:24.49 (36.38)
  6 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 2:26.87    2:25.46  
                  33.18     1:10.71 (37.53)     1:48.37 (37.66)     2:25.46 (37.09)
  7 Greene, Danny             12 Otters               2:27.10    2:26.12  
                  34.04                             1:49.55 ( )     2:26.12 (36.57)
  8 Pesek, Owen               11 University           2:32.45    2:29.29  
                  34.33     1:11.89 (37.56)     1:50.89 (39.00)     2:29.29 (38.40)
  9 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      2:30.55    2:32.28  
                  35.67     1:14.63 (38.96)     1:53.51 (38.88)     2:32.28 (38.77)
 10 Wolke, Julian             11 UCSI                 2:33.94    2:33.09  
                  35.48     1:15.50 (40.02)     1:55.41 (39.91)     2:33.09 (37.68)
B - Final
 11 Xu, Daniel                11 Great Lakes          2:35.29    2:31.50  
                  34.95     1:13.10 (38.15)     1:53.16 (40.06)     2:31.50 (38.34)
 12 Oddenino, Cameron         12 Heat                 2:35.88    2:33.68  
                  36.26     1:15.55 (39.29)     1:54.84 (39.29)     2:33.68 (38.84)
 13 Nagle, Luke               12 Firestone            2:41.63    2:36.27  
                  36.67     1:18.61 (41.94)     1:58.12 (39.51)     2:36.27 (38.15)
 14 Reber, Ivan               12 Heat                 2:36.07    2:36.43  
                  36.31     1:16.80 (40.49)     1:57.66 (40.86)     2:36.43 (38.77)
 15 Fernandez, Jacob          11 Ridgewood Y          2:37.34    2:37.34  
                  35.74     1:16.29 (40.55)     1:57.75 (41.46)     2:37.34 (39.59)
 16 Weiss, Owen               12 SwimUnited           2:36.97    2:40.04  
                  36.52     1:17.44 (40.92)     1:59.33 (41.89)     2:40.04 (40.71)
 17 Johannessen, Thor         11 Blazers              2:45.68    2:41.09  
                  37.87     1:18.92 (41.05)     2:01.75 (42.83)     2:41.09 (39.34)
 18 Bittner, Darren           11 University           2:45.94    2:43.34  
                  34.43     1:16.93 (42.50)     2:02.26 (45.33)     2:43.34 (41.08)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.66   7/25/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Luczywo, Aiden            11 Heat                 2:27.32    2:23.45  
                  32.44     1:09.45 (37.01)     1:46.41 (36.96)     2:23.45 (37.04)
  2 Holtz, Noah               12 Heat                 2:26.29    2:24.60  
                  32.84     1:10.38 (37.54)     1:47.09 (36.71)     2:24.60 (37.51)
  3 Pesek, Alex               12 University           2:21.57    2:25.75  
                  32.50     1:09.41 (36.91)     1:47.79 (38.38)     2:25.75 (37.96)
  4 Allen, Ben                11 Canton               2:23.84    2:25.84  
                  32.09     1:08.38 (36.29)     1:47.20 (38.82)     2:25.84 (38.64)
  5 Kerrigan, Barrett         11 Medina               2:28.38    2:26.37  
                  32.75     1:10.59 (37.84)     1:48.79 (38.20)     2:26.37 (37.58)
  6 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 2:26.80    2:26.87  
                  34.30     1:11.29 (36.99)     1:49.97 (38.68)     2:26.87 (36.90)
  7 Greene, Danny             12 Otters               2:40.84    2:27.10  
                  32.67                             1:50.23 ( )     2:27.10 (36.87)
  8 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      2:29.21    2:30.55  
                  34.11     1:12.60 (38.49)     1:52.93 (40.33)     2:30.55 (37.62)
  9 Pesek, Owen               11 University           2:32.87    2:32.45  
                  33.57     1:12.92 (39.35)     1:52.79 (39.87)     2:32.45 (39.66)
 10 Wolke, Julian             11 UCSI                 2:33.34    2:33.94  
                  36.93     1:16.24 (39.31)     1:56.64 (40.40)     2:33.94 (37.30)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xu, Daniel                11 Great Lakes          2:38.54    2:35.29  
                  34.42     1:14.53 (40.11)     1:54.82 (40.29)     2:35.29 (40.47)
 12 Oddenino, Cameron         12 Heat                 2:35.99    2:35.88  
                  36.60     1:16.75 (40.15)     1:57.04 (40.29)     2:35.88 (38.84)
 13 Reber, Ivan               12 Heat                 2:41.16    2:36.07  
                  36.14     1:16.48 (40.34)     1:56.86 (40.38)     2:36.07 (39.21)
 14 Weiss, Owen               12 SwimUnited           2:39.00    2:36.97  
                  35.48     1:15.73 (40.25)     1:56.78 (41.05)     2:36.97 (40.19)
 15 Fernandez, Jacob          11 Ridgewood Y          2:42.66    2:37.34  
                  36.08     1:16.01 (39.93)     1:57.76 (41.75)     2:37.34 (39.58)
 16 Nagle, Luke               12 Firestone            2:43.05    2:41.63  
                  36.82     1:20.09 (43.27)     2:00.95 (40.86)     2:41.63 (40.68)
 17 Johannessen, Thor         11 Blazers              2:41.72    2:45.68  
                  37.08     1:20.29 (43.21)     2:03.57 (43.28)     2:45.68 (42.11)
 18 Bittner, Darren           11 University           2:41.66    2:45.94  
                  34.53     1:17.68 (43.15)     2:03.13 (45.45)     2:45.94 (42.81)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:40.00        1998 Norm Ference, Silver Dolphins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ream, Evan                11 Great Lakes          5:04.84    4:59.66  
                  33.28     1:11.03 (37.75)     1:49.64 (38.61)     2:28.10 (38.46)
        3:06.11 (38.01)     3:44.78 (38.67)     4:22.87 (38.09)     4:59.66 (36.79)
  2 Holtz, Noah               12 Heat                 5:12.90    5:01.63  
                  33.31     1:11.79 (38.48)     1:49.77 (37.98)     2:28.71 (38.94)
        3:04.71 (36.00)     3:44.79 (40.08)     4:23.56 (38.77)     5:01.63 (38.07)
  3 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 5:14.78    5:04.28  
                  33.53     1:11.06 (37.53)     1:50.08 (39.02)     2:29.40 (39.32)
        3:08.77 (39.37)     3:48.09 (39.32)     4:26.67 (38.58)     5:04.28 (37.61)
  4 Kerrigan, Barrett         11 Medina               5:06.69    5:07.21  
                  34.32     1:12.80 (38.48)     1:52.16 (39.36)     2:31.64 (39.48)
        3:11.28 (39.64)     3:50.52 (39.24)     4:30.12 (39.60)     5:07.21 (37.09)
  5 Pesek, Alex               12 University           5:05.05    5:09.66  
                  34.87     1:14.51 (39.64)     1:53.97 (39.46)     2:34.40 (40.43)
        3:13.83 (39.43)     3:53.25 (39.42)     4:32.10 (38.85)     5:09.66 (37.56)
  6 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      5:16.40    5:17.17  
                  35.04     1:15.17 (40.13)     1:54.74 (39.57)     2:35.23 (40.49)
        3:16.00 (40.77)     3:57.33 (41.33)     4:37.56 (40.23)     5:17.17 (39.61)
  7 Oddenino, Cameron         12 Heat                 5:23.40    5:21.16  
                  37.35     1:17.73 (40.38)     1:57.96 (40.23)     2:38.99 (41.03)
        3:19.92 (40.93)     4:01.52 (41.60)     4:41.71 (40.19)     5:21.16 (39.45)
  8 Wolke, Julian             11 UCSI                 5:20.89    5:22.24  
                  36.22     1:17.16 (40.94)     1:59.33 (42.17)     2:41.40 (42.07)
        3:22.54 (41.14)     4:03.63 (41.09)     4:44.68 (41.05)     5:22.24 (37.56)
  9 Xu, Daniel                11 Great Lakes          5:47.19    5:24.46  
                  36.16     1:16.94 (40.78)     1:58.71 (41.77)     2:40.91 (42.20)
        3:21.89 (40.98)     4:03.99 (42.10)     4:44.32 (40.33)     5:24.46 (40.14)
 10 Johannessen, Thor         11 Blazers              5:42.89    5:26.89  
                  36.29     1:17.61 (41.32)     1:59.04 (41.43)     2:40.85 (41.81)
        3:21.68 (40.83)     4:04.77 (43.09)     4:46.67 (41.90)     5:26.89 (40.22)
 11 Nagle, Luke               12 Firestone            5:46.70    5:28.80  
                  37.43     1:19.76 (42.33)     2:02.35 (42.59)     2:44.83 (42.48)
        3:27.63 (42.80)     4:09.32 (41.69)     4:51.14 (41.82)     5:28.80 (37.66)
 12 Reber, Ivan               12 Heat                 5:32.50    5:29.11  
                  37.44     1:18.78 (41.34)     2:02.27 (43.49)     2:44.19 (41.92)
        3:26.69 (42.50)     4:08.28 (41.59)     4:49.52 (41.24)     5:29.11 (39.59)
 
Boys 11-12 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 9:42.18   7/19/2019 Cash Strickland, Lake Shore-LE             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore          10:10.53    9:42.18* 
                  30.84     1:05.67 (34.83)     1:41.00 (35.33)     2:17.29 (36.29)
        2:53.03 (35.74)     3:30.00 (36.97)     4:06.67 (36.67)     4:44.08 (37.41)
        5:21.19 (37.11)     5:58.88 (37.69)     6:36.22 (37.34)     7:13.78 (37.56)
        7:51.06 (37.28)     8:28.81 (37.75)     9:06.05 (37.24)     9:42.18 (36.13)
  2 Ream, Evan                11 Great Lakes         10:23.23   10:17.51  
                  33.81     1:11.88 (38.07)     1:50.49 (38.61)     2:29.05 (38.56)
        3:08.52 (39.47)     3:47.47 (38.95)     4:27.16 (39.69)     5:06.31 (39.15)
        5:46.46 (40.15)     6:25.30 (38.84)     7:04.53 (39.23)     7:44.09 (39.56)
        8:23.52 (39.43)     9:02.26 (38.74)     9:40.61 (38.35)    10:17.51 (36.90)
  3 Clark, Mac                12 Silver Dolphins     10:26.02   10:37.03  
                  34.77     1:14.41 (39.64)     1:53.92 (39.51)     2:33.57 (39.65)
        3:13.55 (39.98)     3:54.05 (40.50)     4:33.56 (39.51)     5:14.27 (40.71)
        5:54.79 (40.52)     6:35.22 (40.43)     7:15.67 (40.45)     7:57.02 (41.35)
        8:37.26 (40.24)     9:18.29 (41.03)     9:57.98 (39.69)    10:37.03 (39.05)
  4 Weiss, Owen               12 SwimUnited          11:49.14   11:31.39  
                  36.51     1:18.87 (42.36)     2:01.12 (42.25)     2:45.19 (44.07)
        3:28.67 (43.48)     4:14.10 (45.43)     4:57.77 (43.67)     5:42.25 (44.48)
        6:27.15 (44.90)     7:11.03 (43.88)     7:55.12 (44.09)     8:39.49 (44.37)
        9:22.79 (43.30)    10:07.11 (44.32)    10:50.34 (43.23)    11:31.39 (41.05)
  5 Seredenko, Edward         11 SwimUnited          12:07.50   11:39.36  
                  37.23     1:20.67 (43.44)     2:03.67 (43.00)     2:48.58 (44.91)
        3:32.65 (44.07)     4:18.19 (45.54)     5:01.68 (43.49)     5:47.48 (45.80)
        6:31.57 (44.09)     7:16.46 (44.89)     8:00.70 (44.24)     8:45.00 (44.30)
        9:29.83 (44.83)    10:13.66 (43.83)  11:39.36 (1:25.70)                    
  6 Nagle, Luke               12 Firestone           11:55.16   11:47.90  
                  38.64     1:22.70 (44.06)     2:07.52 (44.82)     2:52.45 (44.93)
        3:37.78 (45.33)     4:22.66 (44.88)     5:09.45 (46.79)     5:54.50 (45.05)
        6:41.39 (46.89)     7:25.84 (44.45)     8:11.39 (45.55)     8:55.67 (44.28)
        9:41.50 (45.83)    10:24.98 (43.48)    11:08.74 (43.76)    11:47.90 (39.16)
 
Boys 11-12 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 18:57.29   7/24/2015 Tyler Hong, Lake Shore                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ream, Evan                11 Great Lakes         19:48.28   19:26.98  
                  34.22     1:13.35 (39.13)     1:52.69 (39.34)     2:31.62 (38.93)
        3:11.10 (39.48)     3:50.43 (39.33)     4:30.13 (39.70)     5:09.73 (39.60)
        5:48.99 (39.26)     6:28.51 (39.52)     7:07.95 (39.44)     7:47.07 (39.12)
        8:26.34 (39.27)     9:05.32 (38.98)     9:44.55 (39.23)    10:23.74 (39.19)
       11:02.23 (38.49)    11:41.67 (39.44)    12:20.62 (38.95)    12:59.44 (38.82)
       13:38.59 (39.15)    14:17.34 (38.75)    14:56.34 (39.00)    15:35.35 (39.01)
       16:14.40 (39.05)    16:53.17 (38.77)    17:32.26 (39.09)    18:11.33 (39.07)
       18:49.47 (38.14)    19:26.98 (37.51)                                        
  2 Kerrigan, Barrett         11 Medina              20:31.86   19:40.54  
                  33.81     1:12.55 (38.74)     1:51.57 (39.02)     2:31.32 (39.75)
        3:10.30 (38.98)     3:50.28 (39.98)     4:29.30 (39.02)     5:09.53 (40.23)
        5:48.93 (39.40)     6:28.68 (39.75)     7:07.88 (39.20)     7:48.13 (40.25)
        8:27.28 (39.15)     9:07.33 (40.05)     9:46.69 (39.36)    10:26.31 (39.62)
       11:06.38 (40.07)    11:46.49 (40.11)    12:25.44 (38.95)    13:05.50 (40.06)
       13:45.37 (39.87)    14:25.51 (40.14)    15:05.66 (40.15)    15:45.74 (40.08)
       16:25.63 (39.89)    17:05.69 (40.06)    17:44.85 (39.16)    18:24.55 (39.70)
       19:03.29 (38.74)    19:40.54 (37.25)                                        
  3 Yorkievitz, Paul          12 Heat                20:15.55   20:00.48  
                  34.55     1:13.28 (38.73)     1:52.32 (39.04)     2:32.46 (40.14)
        3:12.31 (39.85)     3:52.56 (40.25)     4:32.86 (40.30)     5:13.50 (40.64)
        5:53.50 (40.00)     6:33.09 (39.59)     7:13.22 (40.13)     7:53.47 (40.25)
        8:33.53 (40.06)     9:13.91 (40.38)     9:54.58 (40.67)    10:35.06 (40.48)
       11:15.61 (40.55)    11:56.21 (40.60)    12:36.59 (40.38)    13:17.25 (40.66)
       13:57.94 (40.69)    14:38.57 (40.63)    15:19.48 (40.91)    16:00.00 (40.52)
       16:40.93 (40.93)    17:21.90 (40.97)    18:02.60 (40.70)    18:42.84 (40.24)
       19:17.33 (34.49)    20:00.48 (43.15)                                        
  4 Holtz, Noah               12 Heat                21:58.76   20:20.81  
                  34.69     1:13.67 (38.98)     1:52.74 (39.07)     2:34.35 (41.61)
        3:14.43 (40.08)     3:55.06 (40.63)     4:36.00 (40.94)     5:17.72 (41.72)
        5:56.60 (38.88)     6:38.36 (41.76)     7:19.50 (41.14)     8:01.95 (42.45)
        8:35.37 (33.42)     9:24.64 (49.27)     9:59.90 (35.26)    10:48.77 (48.87)
       11:23.72 (34.95)    12:12.44 (48.72)    12:45.38 (32.94)    13:34.42 (49.04)
       14:15.67 (41.25)    14:58.72 (43.05)    15:32.33 (33.61)    16:22.19 (49.86)
       16:56.69 (34.50)    17:44.46 (47.77)    18:25.07 (40.61)    19:06.79 (41.72)
       19:43.90 (37.11)    20:20.81 (36.91)                                        
  5 Clark, Mac                12 Silver Dolphins     20:48.03   20:36.47  
                  36.25     1:17.78 (41.53)     1:58.48 (40.70)     2:40.86 (42.38)
        3:22.02 (41.16)     4:03.78 (41.76)     4:45.86 (42.08)     5:27.48 (41.62)
        6:09.32 (41.84)     6:50.81 (41.49)     7:32.10 (41.29)     8:13.22 (41.12)
        8:54.77 (41.55)     9:36.24 (41.47)    10:17.70 (41.46)    10:58.63 (40.93)
       11:40.28 (41.65)    12:21.61 (41.33)    13:03.64 (42.03)    13:45.10 (41.46)
       14:26.66 (41.56)    15:09.07 (42.41)    15:50.24 (41.17)    16:32.54 (42.30)
       17:13.46 (40.92)    17:54.88 (41.42)    18:35.69 (40.81)    19:17.16 (41.47)
       19:57.00 (39.84)    20:36.47 (39.47)                                        
  6 Nagle, Luke               12 Firestone           22:36.36   21:51.74  
                  37.91     1:21.87 (43.96)     2:05.26 (43.39)     2:49.93 (44.67)
        3:33.02 (43.09)     4:17.45 (44.43)     5:00.92 (43.47)     5:44.61 (43.69)
        6:28.44 (43.83)     7:13.37 (44.93)     7:57.00 (43.63)     8:41.06 (44.06)
        9:24.77 (43.71)    10:08.98 (44.21)    10:54.94 (45.96)    11:39.01 (44.07)
       12:23.00 (43.99)    13:08.64 (45.64)    13:52.51 (43.87)    14:37.41 (44.90)
       15:20.87 (43.46)    16:06.41 (45.54)    16:51.24 (44.83)    17:35.16 (43.92)
       18:19.44 (44.28)    19:04.15 (44.71)    19:48.32 (44.17)    20:30.61 (42.29)
       21:13.44 (42.83)    21:51.74 (38.30)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 31.34        1996 Michael Jones, Louisville Y                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore             33.06      31.98  
  2 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y            33.06      33.05  
  3 Bailey, Ethan             12 Piranha                34.33      34.39  
  4 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y            35.14      34.69  
  5 Luczywo, Aiden            11 Heat                   35.83      34.85  
  6 Pesek, Alex               12 University             35.12      35.02  
  7 Beaver, Noah              12 Solon                  35.16      35.26  
  8 Allen, Ben                11 Canton                 37.02      35.73  
  9 McBride, Riley            12 UPS                    37.05      36.29  
 10 Pesek, Owen               11 University             37.01      36.37  
B - Final
 11 Ortman, Caleb             11 University             37.27      36.52  
 12 Good, Cameron             12 Twinsburg              37.52      36.76  
 13 Fan, Derek                11 Blazers                37.07      37.38  
 14 de Boer, Peter            11 Firestone              37.26      37.80  
 15 Mateyo, Cam               12 Great Lakes            38.35      37.98  
 16 Bittner, Darren           11 University             37.30      37.99  
 17 Greene, Danny             12 Otters                 37.78      38.28  
 18 Reber, Ivan               12 Heat                   38.97      38.77  
 19 Nolan, Luke               12 Lake Shore             40.58      39.90  
 20 Reitzel, Colin            11 Ridgewood Y            40.95      41.38  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 31.34        1996 Michael Jones, Louisville Y                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y            33.36      33.06  
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore                NT      33.06  
  3 Bailey, Ethan             12 Piranha                36.41      34.33  
  4 Pesek, Alex               12 University             35.73      35.12  
  5 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y            34.98      35.14  
  6 Beaver, Noah              12 Solon                  35.42      35.16  
  7 Luczywo, Aiden            11 Heat                   36.67      35.83  
  8 Pesek, Owen               11 University             37.63      37.01  
  9 Allen, Ben                11 Canton                 35.48      37.02  
 10 McBride, Riley            12 UPS                    35.42      37.05  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fan, Derek                11 Blazers                38.69      37.07  
 12 de Boer, Peter            11 Firestone              38.44      37.26  
 13 Ortman, Caleb             11 University             36.54      37.27  
 14 Bittner, Darren           11 University             40.36      37.30  
 15 Good, Cameron             12 Twinsburg              38.04      37.52  
 16 Greene, Danny             12 Otters                 39.99      37.78  
 17 Mateyo, Cam               12 Great Lakes            38.12      38.35  
 18 Kerrigan, Barrett         11 Medina                 38.96      38.69  
 19 Reber, Ivan               12 Heat                   39.81      38.97  
 20 Nolan, Luke               12 Lake Shore             39.81      40.58  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Reitzel, Colin            11 Ridgewood Y            40.58      40.95  
 22 Bartlett, Noah            12 Heat                   40.85      44.00  
-------------------------------------------------------------------------
 -- Nagle, Luke               12 Firestone              40.72         DQ  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.03        1996 Michael Jones, Louisville Y                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore           1:10.21    1:10.22  
                  34.11     1:10.22 (36.11)                                        
  2 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          1:11.94    1:12.56  
                  34.95     1:12.56 (37.61)                                        
  3 Bailey, Ethan             12 Piranha              1:14.75    1:14.43  
                  36.09     1:14.43 (38.34)                                        
  4 Beaver, Noah              12 Solon                1:16.81    1:16.02  
                  37.84     1:16.02 (38.18)                                        
  5 Pesek, Alex               12 University           1:14.83    1:16.49  
                  37.40     1:16.49 (39.09)                                        
  6 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          1:18.19    1:16.70  
                  37.13     1:16.70 (39.57)                                        
  7 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:18.04    1:17.20  
                  37.73     1:17.20 (39.47)                                        
  8 Good, Cameron             12 Twinsburg            1:19.26    1:17.26  
                  37.66     1:17.26 (39.60)                                        
  9 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 1:17.33    1:18.06  
                  37.80     1:18.06 (40.26)                                        
 10 Reber, Ivan               12 Heat                 1:19.80    1:20.37  
                  38.74     1:20.37 (41.63)                                        
B - Final
 11 Pesek, Owen               11 University           1:20.83    1:19.44  
                  39.08     1:19.44 (40.36)                                        
 12 Mateyo, Cam               12 Great Lakes          1:20.87    1:20.41  
                  39.10     1:20.41 (41.31)                                        
 13 Nagle, Luke               12 Firestone            1:21.58    1:21.03  
                  39.65     1:21.03 (41.38)                                        
 14 de Boer, Peter            11 Firestone            1:21.02    1:21.38  
                  39.82     1:21.38 (41.56)                                        
 15 Fan, Derek                11 Blazers              1:24.09    1:23.81  
                  39.94     1:23.81 (43.87)                                        
 16 Bittner, Darren           11 University           1:21.99    1:23.82  
                  39.79     1:23.82 (44.03)                                        
 17 Malbasa, Andrew           11 Great Lakes          1:24.08    1:24.07  
                  41.15     1:24.07 (42.92)                                        
 18 Kerrigan, Barrett         11 Medina               1:23.33    1:24.37  
                  40.40     1:24.37 (43.97)                                        
 19 Seredenko, Edward         11 SwimUnited           1:27.89    1:25.17  
                  40.97     1:25.17 (44.20)                                        
 20 Nolan, Luke               12 Lake Shore           1:31.02    1:29.68  
                  42.26     1:29.68 (47.42)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.03        1996 Michael Jones, Louisville Y                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore           1:09.50    1:10.21  
                  33.93     1:10.21 (36.28)                                        
  2 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          1:12.91    1:11.94  
                  34.63     1:11.94 (37.31)                                        
  3 Bailey, Ethan             12 Piranha              1:18.01    1:14.75  
                  36.79     1:14.75 (37.96)                                        
  4 Pesek, Alex               12 University           1:14.81    1:14.83  
                  35.91     1:14.83 (38.92)                                        
  5 Beaver, Noah              12 Solon                1:17.84    1:16.81  
                  37.23     1:16.81 (39.58)                                        
  6 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 1:19.58    1:17.33  
                  38.03     1:17.33 (39.30)                                        
  7 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:17.47    1:18.04  
                  38.37     1:18.04 (39.67)                                        
  8 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          1:18.45    1:18.19  
                  38.35     1:18.19 (39.84)                                        
  9 Good, Cameron             12 Twinsburg            1:22.54    1:19.26  
                  38.00     1:19.26 (41.26)                                        
 10 Reber, Ivan               12 Heat                 1:24.43    1:19.80  
                  39.05     1:19.80 (40.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pesek, Owen               11 University           1:18.14    1:20.83  
                  39.28     1:20.83 (41.55)                                        
 12 Mateyo, Cam               12 Great Lakes          1:23.34    1:20.87  
                  39.94     1:20.87 (40.93)                                        
 13 de Boer, Peter            11 Firestone            1:24.80    1:21.02  
                  39.93     1:21.02 (41.09)                                        
 14 Nagle, Luke               12 Firestone            1:24.18    1:21.58  
                  40.49     1:21.58 (41.09)                                        
 15 Bittner, Darren           11 University           1:23.28    1:21.99  
                  38.78     1:21.99 (43.21)                                        
 16 Kerrigan, Barrett         11 Medina               1:22.41    1:23.33  
                  40.26     1:23.33 (43.07)                                        
 17 Malbasa, Andrew           11 Great Lakes          1:26.47    1:24.08  
                  41.46     1:24.08 (42.62)                                        
 18 Fan, Derek                11 Blazers              1:24.88    1:24.09  
                  39.74     1:24.09 (44.35)                                        
 19 Seredenko, Edward         11 SwimUnited           1:23.32    1:27.89  
                  41.66     1:27.89 (46.23)                                        
 20 Nolan, Luke               12 Lake Shore           1:29.08    1:31.02  
                  44.50     1:31.02 (46.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Ortman, Caleb             11 University           1:29.00         DQ  
                  36.61          DQ (41.65)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.15   7/21/2006 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          2:36.39    2:37.05  
                  35.50     1:15.64 (40.14)     1:56.83 (41.19)     2:37.05 (40.22)
  2 Pesek, Alex               12 University           2:45.13    2:39.97  
                  38.01     1:18.93 (40.92)     2:00.49 (41.56)     2:39.97 (39.48)
  3 Beaver, Noah              12 Solon                2:47.10    2:43.77  
                  39.83     1:22.41 (42.58)     2:06.08 (43.67)     2:43.77 (37.69)
  4 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          2:47.00    2:44.20  
                  38.59     1:21.54 (42.95)     2:03.87 (42.33)     2:44.20 (40.33)
  5 Bailey, Ethan             12 Piranha              2:46.57    2:44.37  
                  38.26     1:20.74 (42.48)     2:04.17 (43.43)     2:44.37 (40.20)
  6 Luczywo, Aiden            11 Heat                 2:47.46    2:45.88  
                  37.00     1:20.51 (43.51)     2:03.74 (43.23)     2:45.88 (42.14)
  7 Reber, Ivan               12 Heat                 2:46.65    2:46.52  
                  39.79     1:21.43 (41.64)     2:04.69 (43.26)     2:46.52 (41.83)
  8 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      2:43.96    2:46.59  
                  39.45     1:21.75 (42.30)     2:04.35 (42.60)     2:46.59 (42.24)
  9 Pesek, Owen               11 University           2:51.61    2:47.77  
                  40.48     1:22.32 (41.84)     2:06.41 (44.09)     2:47.77 (41.36)
 10 McBride, Riley            12 UPS                  2:52.24    2:50.60  
                  38.92     1:24.01 (45.09)     2:07.59 (43.58)     2:50.60 (43.01)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.15   7/21/2006 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          2:37.19    2:36.39  
                  36.28     1:15.52 (39.24)     1:56.39 (40.87)     2:36.39 (40.00)
  2 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      2:42.96    2:43.96  
                  39.02     1:21.44 (42.42)     2:02.83 (41.39)     2:43.96 (41.13)
  3 Pesek, Alex               12 University           2:39.20    2:45.13  
                  39.85     1:21.96 (42.11)     2:05.32 (43.36)     2:45.13 (39.81)
  4 Bailey, Ethan             12 Piranha              2:50.32    2:46.57  
                  39.03     1:22.90 (43.87)     2:05.68 (42.78)     2:46.57 (40.89)
  5 Reber, Ivan               12 Heat                 2:54.52    2:46.65  
                  40.49     1:23.75 (43.26)     2:06.24 (42.49)     2:46.65 (40.41)
  6 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          2:44.19    2:47.00  
                  40.09     1:23.04 (42.95)     2:07.10 (44.06)     2:47.00 (39.90)
  7 Beaver, Noah              12 Solon                2:43.56    2:47.10  
                  40.00     1:24.47 (44.47)     2:07.64 (43.17)     2:47.10 (39.46)
  8 Luczywo, Aiden            11 Heat                 2:43.46    2:47.46  
                  37.72     1:21.89 (44.17)     2:06.11 (44.22)     2:47.46 (41.35)
  9 Pesek, Owen               11 University           2:54.85    2:51.61  
                  41.28     1:25.53 (44.25)     2:09.36 (43.83)     2:51.61 (42.25)
 10 McBride, Riley            12 UPS                  2:45.63    2:52.24  
                  40.03     1:24.66 (44.63)     2:10.05 (45.39)     2:52.24 (42.19)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 3:06.02    2:52.90  
                  39.99     1:24.36 (44.37)     2:08.85 (44.49)     2:52.90 (44.05)
 12 Kerrigan, Barrett         11 Medina               2:47.22    2:53.93  
                  39.78     1:24.29 (44.51)     2:09.49 (45.20)     2:53.93 (44.44)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nagle, Luke               12 Firestone            2:58.68    2:57.90  
                  41.65     1:27.19 (45.54)     2:13.25 (46.06)     2:57.90 (44.65)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 33.59   7/27/2018 Alex Gallagher, Heat-LE                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore             35.94      35.87  
  2 Banks, Jude               12 Swim Inst.             36.79      36.96  
  3 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y            39.29      39.00  
  4 Ortman, Caleb             11 University             39.00      39.20  
  5 Fan, Derek                11 Blazers                40.27      39.35  
  6 Holtz, Noah               12 Heat                   39.34      39.54  
  7 Allen, Ben                11 Canton                 39.56      40.02  
  8 Wolke, Julian             11 UCSI                   40.36      40.81  
  9 Bailey, Ethan             12 Piranha                40.10      41.15  
 -- Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y            40.60         DQ  
B - Final
 11 Oddenino, Cameron         12 Heat                   41.32      40.03  
 12 Beaver, Noah              12 Solon                  40.63      40.80  
 13 Pesek, Owen               11 University             44.16      43.42  
 14 Johannessen, Thor         11 Blazers                43.77      44.04  
 15 Nolan, Luke               12 Lake Shore             47.25      45.10  
 16 Bittner, Darren           11 University             45.48      45.20  
 17 Bernys, Aaron             12 Lakewood               45.68      46.09  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 33.59   7/27/2018 Alex Gallagher, Heat-LE                      
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore                NT      35.94  
  2 Banks, Jude               12 Swim Inst.             38.38      36.79  
  3 Ortman, Caleb             11 University             39.71      39.00  
  4 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y            38.22      39.29  
  5 Holtz, Noah               12 Heat                   40.33      39.34  
  6 Allen, Ben                11 Canton                 39.72      39.56  
  7 Bailey, Ethan             12 Piranha                42.74      40.10  
  8 Fan, Derek                11 Blazers                39.07      40.27  
  9 Wolke, Julian             11 UCSI                   41.98      40.36  
 10 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y            40.80      40.60  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Beaver, Noah              12 Solon                  39.61      40.63  
 12 Oddenino, Cameron         12 Heat                   40.51      41.32  
 13 Johannessen, Thor         11 Blazers                44.09      43.77  
 14 Pesek, Owen               11 University             43.12      44.16  
 15 Bittner, Darren           11 University             43.79      45.48  
 16 Bernys, Aaron             12 Lakewood               45.32      45.68  
 17 Nolan, Luke               12 Lake Shore             45.26      47.25  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:13.83   7/29/2018 Alex Gallagher, Heat-LE                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore           1:21.23    1:19.46  
                  37.24     1:19.46 (42.22)                                        
  2 Banks, Jude               12 Swim Inst.           1:25.25    1:21.42  
                  37.88     1:21.42 (43.54)                                        
  3 Oddenino, Cameron         12 Heat                 1:25.92    1:24.76  
                  39.68     1:24.76 (45.08)                                        
  4 Fan, Derek                11 Blazers              1:27.54    1:25.94  
                  39.73     1:25.94 (46.21)                                        
  5 Ortman, Caleb             11 University           1:29.72    1:26.16  
                  40.13     1:26.16 (46.03)                                        
  6 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          1:26.78    1:26.67  
                  40.50     1:26.67 (46.17)                                        
  7 Allen, Ben                11 Canton               1:27.54    1:26.98  
                  40.74     1:26.98 (46.24)                                        
  8 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:28.05    1:28.14  
                  42.30     1:28.14 (45.84)                                        
  9 Holtz, Noah               12 Heat                 1:28.27    1:28.91  
                  42.01     1:28.91 (46.90)                                        
 10 Kerrigan, Barrett         11 Medina               1:29.39    1:32.85  
                  45.01     1:32.85 (47.84)                                        
B - Final
 11 Wolke, Julian             11 UCSI                 1:29.84    1:28.42  
                  41.85     1:28.42 (46.57)                                        
 12 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          1:30.22    1:28.45  
                  41.47     1:28.45 (46.98)                                        
 13 Wang, Jayden              12 Solon                1:32.84    1:31.86  
                  43.37     1:31.86 (48.49)                                        
 14 Johannessen, Thor         11 Blazers              1:36.60    1:34.87  
                  43.89     1:34.87 (50.98)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:13.83   7/29/2018 Alex Gallagher, Heat-LE                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore           1:17.05    1:21.23  
                  37.92     1:21.23 (43.31)                                        
  2 Banks, Jude               12 Swim Inst.           1:27.25    1:25.25  
                  39.65     1:25.25 (45.60)                                        
  3 Oddenino, Cameron         12 Heat                 1:27.80    1:25.92  
                  41.30     1:25.92 (44.62)                                        
  4 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          1:25.59    1:26.78  
                  40.89     1:26.78 (45.89)                                        
  5 Allen, Ben                11 Canton               1:26.78    1:27.54  
                  40.58     1:27.54 (46.96)                                        
  5 Fan, Derek                11 Blazers              1:27.57    1:27.54  
                  41.14     1:27.54 (46.40)                                        
  7 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:31.94    1:28.05  
                  42.84     1:28.05 (45.21)                                        
  8 Holtz, Noah               12 Heat                 1:31.07    1:28.27  
                  41.40     1:28.27 (46.87)                                        
  9 Kerrigan, Barrett         11 Medina               1:31.24    1:29.39  
                  42.86     1:29.39 (46.53)                                        
 10 Ortman, Caleb             11 University           1:27.79    1:29.72  
                  44.19     1:29.72 (45.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wolke, Julian             11 UCSI                 1:30.14    1:29.84  
                  42.55     1:29.84 (47.29)                                        
 12 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y          1:26.57    1:30.22  
                  41.72     1:30.22 (48.50)                                        
 13 Wang, Jayden              12 Solon                1:36.23    1:32.84  
                  44.63     1:32.84 (48.21)                                        
 14 Johannessen, Thor         11 Blazers              1:33.70    1:36.60  
                  45.24     1:36.60 (51.36)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:44.09   7/27/2013 Drew Grespin, Vacationland                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Oddenino, Cameron         12 Heat                 3:04.39    3:02.29  
                  40.98     1:28.34 (47.36)     2:14.70 (46.36)     3:02.29 (47.59)
  2 Ortman, Caleb             11 University           3:07.55    3:04.33  
                  42.21     1:29.89 (47.68)     2:17.27 (47.38)     3:04.33 (47.06)
  3 Kerrigan, Barrett         11 Medina               3:14.53    3:06.75  
                  42.01     1:30.16 (48.15)     2:17.96 (47.80)     3:06.75 (48.79)
  4 Fan, Derek                11 Blazers              3:10.81    3:07.37  
                  40.45     1:27.59 (47.14)     2:16.95 (49.36)     3:07.37 (50.42)
  5 Wolke, Julian             11 UCSI                 3:12.72    3:13.03  
                  44.51     1:32.66 (48.15)     2:24.89 (52.23)     3:13.03 (48.14)
  6 Holtz, Noah               12 Heat                 3:11.81    3:13.08  
                  42.97     1:33.39 (50.42)     2:24.43 (51.04)     3:13.08 (48.65)
  7 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      3:24.92    3:21.24  
                  46.63     1:39.47 (52.84)     2:32.78 (53.31)     3:21.24 (48.46)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:44.09   7/27/2013 Drew Grespin, Vacationland                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oddenino, Cameron         12 Heat                 3:10.73    3:04.39  
                  44.63     1:32.55 (47.92)     2:19.83 (47.28)     3:04.39 (44.56)
  2 Ortman, Caleb             11 University           3:06.01    3:07.55  
                  43.45     1:33.22 (49.77)     2:20.46 (47.24)     3:07.55 (47.09)
  3 Fan, Derek                11 Blazers              3:15.13    3:10.81  
                  40.81     1:30.64 (49.83)     2:20.13 (49.49)     3:10.81 (50.68)
  4 Holtz, Noah               12 Heat                 3:09.10    3:11.81  
                  43.52     1:33.35 (49.83)     2:22.99 (49.64)     3:11.81 (48.82)
  5 Wolke, Julian             11 UCSI                 3:14.35    3:12.72  
                  43.79     1:32.82 (49.03)     2:23.19 (50.37)     3:12.72 (49.53)
  6 Kerrigan, Barrett         11 Medina               3:09.90    3:14.53  
                  44.76     1:33.37 (48.61)     2:25.23 (51.86)     3:14.53 (49.30)
  7 Clark, Mac                12 Silver Dolphins           NT    3:24.92  
                  45.41     1:39.25 (53.84)     2:32.12 (52.87)     3:24.92 (52.80)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.12   7/22/2017 Jonny Marshall, FAST -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore             30.35      29.44  
  2 Beaver, Noah              12 Solon                  32.25      32.28  
  3 Ream, Evan                11 Great Lakes            33.73      33.19  
  4 Ortman, Caleb             11 University             34.39      33.30  
  5 Bailey, Ethan             12 Piranha                33.37      33.42  
  6 Allen, Ben                11 Canton                 33.53      33.74  
  7 Good, Cameron             12 Twinsburg              34.08      33.85  
  8 Pesek, Owen               11 University             34.77      33.99  
  9 Yorkievitz, Paul          12 Heat                   34.66      34.77  
 10 Greene, Danny             12 Otters                 34.87      35.47  
B - Final
 11 Harvey, Ethan             12 Twinsburg              35.17      35.04  
 12 Fan, Derek                11 Blazers                36.07      35.18  
 13 Banks, Jude               12 Swim Inst.             35.96      36.04  
 14 Oddenino, Cameron         12 Heat                   35.67      36.40  
 15 McBride, Riley            12 UPS                    36.70      37.17  
 16 Xu, Daniel                11 Great Lakes            35.33      37.44  
 17 Libecco, George           12 Solon                  38.32      38.93  
 18 Nolan, Luke               12 Lake Shore             39.98      39.81  
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.12   7/22/2017 Jonny Marshall, FAST -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore                NT      30.35  
  2 Beaver, Noah              12 Solon                  33.40      32.25  
  3 Bailey, Ethan             12 Piranha                34.75      33.37  
  4 Allen, Ben                11 Canton                 33.33      33.53  
  5 Ream, Evan                11 Great Lakes            32.63      33.73  
  6 Good, Cameron             12 Twinsburg              35.51      34.08  
  7 Ortman, Caleb             11 University             33.15      34.39  
  8 Yorkievitz, Paul          12 Heat                   35.02      34.66  
  9 Pesek, Owen               11 University             36.13      34.77  
 10 Greene, Danny             12 Otters                 38.44      34.87  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Harvey, Ethan             12 Twinsburg              37.68      35.17  
 12 Xu, Daniel                11 Great Lakes            38.43      35.33  
 13 Oddenino, Cameron         12 Heat                   36.53      35.67  
 14 Banks, Jude               12 Swim Inst.             35.46      35.96  
 15 Fan, Derek                11 Blazers                36.29      36.07  
 16 McBride, Riley            12 UPS                    36.69      36.70  
 17 Libecco, George           12 Solon                  37.83      38.32  
 18 Nolan, Luke               12 Lake Shore             38.68      39.98  
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.95   7/26/2014 Jordan Stackpole, Neptunes                 
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore           1:10.22    1:07.47  
                  31.39     1:07.47 (36.08)                                        
  2 Pesek, Alex               12 University           1:13.12    1:10.09  
                  33.25     1:10.09 (36.84)                                        
  3 Ream, Evan                11 Great Lakes          1:16.68    1:13.01  
                  34.98     1:13.01 (38.03)                                        
  4 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:16.17    1:16.53  
                  34.92     1:16.53 (41.61)                                        
  5 Pesek, Owen               11 University           1:18.73    1:16.86  
                  37.04     1:16.86 (39.82)                                        
  6 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 1:16.82    1:17.04  
                  36.40     1:17.04 (40.64)                                        
  7 Ortman, Caleb             11 University           1:19.28    1:17.66  
                  37.99     1:17.66 (39.67)                                        
  8 Allen, Ben                11 Canton               1:17.59    1:17.85  
                  34.92     1:17.85 (42.93)                                        
  9 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      1:19.28    1:20.09  
                  37.79     1:20.09 (42.30)                                        
 10 Good, Cameron             12 Twinsburg            1:21.77    1:22.74  
                  38.20     1:22.74 (44.54)                                        
B - Final
 11 Wolke, Julian             11 UCSI                 1:24.41    1:20.24  
                  36.23     1:20.24 (44.01)                                        
 12 Oddenino, Cameron         12 Heat                 1:24.71    1:26.94  
                  41.51     1:26.94 (45.43)                                        
 13 Fan, Derek                11 Blazers              1:24.44    1:27.03  
                  38.48     1:27.03 (48.55)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.95   7/26/2014 Jordan Stackpole, Neptunes                 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strickland, Cash          12 Lake Shore           1:06.24    1:10.22  
                  32.57     1:10.22 (37.65)                                        
  2 Pesek, Alex               12 University           1:10.67    1:13.12  
                  33.94     1:13.12 (39.18)                                        
  3 Luczywo, Aiden            11 Heat                 1:18.01    1:16.17  
                  35.10     1:16.17 (41.07)                                        
  4 Ream, Evan                11 Great Lakes          1:14.50    1:16.68  
                  35.14     1:16.68 (41.54)                                        
  5 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 1:17.85    1:16.82  
                  35.95     1:16.82 (40.87)                                        
  6 Allen, Ben                11 Canton               1:18.53    1:17.59  
                  34.92     1:17.59 (42.67)                                        
  7 Pesek, Owen               11 University           1:18.32    1:18.73  
                  36.71     1:18.73 (42.02)                                        
  8 Ortman, Caleb             11 University           1:18.81    1:19.28  
                  36.49     1:19.28 (42.79)                                        
  8 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      1:19.91    1:19.28  
                  37.62     1:19.28 (41.66)                                        
 10 Good, Cameron             12 Twinsburg            1:25.02    1:21.77  
                  37.04     1:21.77 (44.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wolke, Julian             11 UCSI                 1:24.32    1:24.41  
                  41.99     1:24.41 (42.42)                                        
 12 Fan, Derek                11 Blazers              1:24.07    1:24.44  
                  38.78     1:24.44 (45.66)                                        
 13 Oddenino, Cameron         12 Heat                 1:20.56    1:24.71  
                  40.65     1:24.71 (44.06)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:25.12   7/27/2018 Alex Gallagher, Heat-LE                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ream, Evan                11 Great Lakes          2:40.98    2:37.69  
                  34.97     1:15.77 (40.80)     1:56.57 (40.80)     2:37.69 (41.12)
  2 Pesek, Alex               12 University           2:50.93    2:41.14  
                  36.95     1:19.51 (42.56)     2:01.00 (41.49)     2:41.14 (40.14)
  3 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      2:55.70    2:53.58  
                  39.24     1:24.76 (45.52)     2:09.35 (44.59)     2:53.58 (44.23)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:25.12   7/27/2018 Alex Gallagher, Heat-LE                    
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ream, Evan                11 Great Lakes          2:36.27    2:40.98  
                  35.77     1:18.05 (42.28)     1:59.77 (41.72)     2:40.98 (41.21)
  2 Pesek, Alex               12 University           2:39.95    2:50.93  
                  38.23     1:23.49 (45.26)     2:08.70 (45.21)     2:50.93 (42.23)
  3 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      2:54.55    2:55.70  
                  40.64     1:26.46 (45.82)     2:12.53 (46.07)     2:55.70 (43.17)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:26.95   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Allen, Ben                11 Canton               2:43.62    2:40.46  
                  33.98     1:15.13 (41.15)     2:03.35 (48.22)     2:40.46 (37.11)
  2 Beaver, Noah              12 Solon                2:43.85    2:41.47  
                  35.88     1:17.53 (41.65)     2:06.14 (48.61)     2:41.47 (35.33)
  3 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          2:44.67    2:42.69  
                  35.82     1:15.97 (40.15)     2:06.64 (50.67)     2:42.69 (36.05)
  4 Ortman, Caleb             11 University           2:44.67    2:44.50  
                  36.24     1:18.48 (42.24)     2:07.77 (49.29)     2:44.50 (36.73)
  5 Ream, Evan                11 Great Lakes          2:46.55    2:46.11  
                  35.14     1:20.12 (44.98)     2:10.17 (50.05)     2:46.11 (35.94)
  6 Luczywo, Aiden            11 Heat                 2:42.65    2:47.39  
                  36.24     1:20.91 (44.67)     2:10.25 (49.34)     2:47.39 (37.14)
  7 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 2:46.17    2:47.80  
                  35.33     1:19.57 (44.24)     2:11.27 (51.70)     2:47.80 (36.53)
  8 Bailey, Ethan             12 Piranha              2:48.82    2:49.20  
                  34.89     1:17.29 (42.40)     2:10.73 (53.44)     2:49.20 (38.47)
  9 Kerrigan, Barrett         11 Medina               2:49.78    2:52.84  
                  39.93     1:23.72 (43.79)     2:14.59 (50.87)     2:52.84 (38.25)
 10 Holtz, Noah               12 Heat                 2:50.60    2:53.08  
                  37.86     1:26.68 (48.82)     2:14.43 (47.75)     2:53.08 (38.65)
B - Final
 11 Oddenino, Cameron         12 Heat                 2:55.57    2:49.62  
                  38.20     1:22.83 (44.63)     2:11.20 (48.37)     2:49.62 (38.42)
 12 Good, Cameron             12 Twinsburg            2:57.70    2:50.08  
                  37.17     1:20.81 (43.64)     2:12.68 (51.87)     2:50.08 (37.40)
 13 Wolke, Julian             11 UCSI                 2:54.28    2:50.97  
                  38.82     1:23.74 (44.92)     2:13.03 (49.29)     2:50.97 (37.94)
 14 Reber, Ivan               12 Heat                 2:56.57    2:58.45  
                  41.36     1:26.10 (44.74)     2:18.97 (52.87)     2:58.45 (39.48)
 15 Fan, Derek                11 Blazers              3:02.87    2:59.47  
                  40.71     1:25.51 (44.80)     2:16.34 (50.83)     2:59.47 (43.13)
 16 Johannessen, Thor         11 Blazers              3:06.88    3:01.36  
                  40.79     1:28.88 (48.09)     2:21.01 (52.13)     3:01.36 (40.35)
 17 Fernandez, Jacob          11 Ridgewood Y          2:59.30    3:03.73  
                  40.45     1:26.65 (46.20)     2:22.89 (56.24)     3:03.73 (40.84)
 18 Weiss, Owen               12 SwimUnited           3:02.62    3:03.76  
                  40.61     1:26.57 (45.96)     2:22.41 (55.84)     3:03.76 (41.35)
 19 Bernys, Aaron             12 Lakewood             3:10.02    3:11.59  
                  42.79     1:33.35 (50.56)     2:30.42 (57.07)     3:11.59 (41.17)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:26.95   7/26/2015 Tyler Hong, Lake Shore                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Luczywo, Aiden            11 Heat                 2:44.06    2:42.65  
                  36.28     1:19.33 (43.05)     2:06.84 (47.51)     2:42.65 (35.81)
  2 Allen, Ben                11 Canton               2:42.09    2:43.62  
                  33.41     1:14.37 (40.96)     2:04.54 (50.17)     2:43.62 (39.08)
  3 Beaver, Noah              12 Solon                2:48.60    2:43.85  
                  35.95     1:20.07 (44.12)     2:08.22 (48.15)     2:43.85 (35.63)
  4 Ortman, Caleb             11 University           2:44.67    2:44.67  
                  36.14     1:19.21 (43.07)     2:07.09 (47.88)     2:44.67 (37.58)
  4 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y          2:45.18    2:44.67  
                  34.93     1:15.84 (40.91)     2:05.38 (49.54)     2:44.67 (39.29)
  6 Yorkievitz, Paul          12 Heat                 2:48.03    2:46.17  
                  35.93     1:18.66 (42.73)     2:09.20 (50.54)     2:46.17 (36.97)
  7 Ream, Evan                11 Great Lakes          2:52.31    2:46.55  
                  35.73     1:21.75 (46.02)     2:10.57 (48.82)     2:46.55 (35.98)
  8 Bailey, Ethan             12 Piranha              2:59.74    2:48.82  
                  34.26     1:16.25 (41.99)     2:10.38 (54.13)     2:48.82 (38.44)
  9 Kerrigan, Barrett         11 Medina               2:49.10    2:49.78  
                  39.42     1:23.53 (44.11)     2:12.52 (48.99)     2:49.78 (37.26)
 10 Holtz, Noah               12 Heat                 3:01.43    2:50.60  
                  38.18     1:24.58 (46.40)     2:12.81 (48.23)     2:50.60 (37.79)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wolke, Julian             11 UCSI                 2:53.22    2:54.28  
                  41.40     1:27.26 (45.86)     2:17.10 (49.84)     2:54.28 (37.18)
 12 Oddenino, Cameron         12 Heat                 2:52.36    2:55.57  
                  40.37     1:27.05 (46.68)     2:16.97 (49.92)     2:55.57 (38.60)
 13 Reber, Ivan               12 Heat                 2:59.15    2:56.57  
                  40.58     1:25.30 (44.72)     2:17.38 (52.08)     2:56.57 (39.19)
 14 Good, Cameron             12 Twinsburg            2:58.28    2:57.70  
                  37.90     1:21.74 (43.84)     2:19.71 (57.97)     2:57.70 (37.99)
 15 Fernandez, Jacob          11 Ridgewood Y          3:07.00    2:59.30  
                  40.25     1:27.07 (46.82)     2:22.01 (54.94)     2:59.30 (37.29)
 16 Weiss, Owen               12 SwimUnited           3:04.87    3:02.62  
                  40.53     1:26.82 (46.29)     2:22.14 (55.32)     3:02.62 (40.48)
 17 Fan, Derek                11 Blazers              3:03.01    3:02.87  
                  40.40     1:28.59 (48.19)     2:17.69 (49.10)     3:02.87 (45.18)
 18 Johannessen, Thor         11 Blazers              3:03.31    3:06.88  
                  42.60     1:31.80 (49.20)     2:25.60 (53.80)     3:06.88 (41.28)
 19 Bernys, Aaron             12 Lakewood             3:08.23    3:10.02  
                  43.17     1:34.92 (51.75)     2:29.09 (54.17)     3:10.02 (40.93)
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 5:15.07   7/27/2012 Will Chan, Silver Dolphins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luczywo, Aiden            11 Heat                 5:44.74    5:41.04  
                  37.15     1:20.19 (43.04)     2:05.00 (44.81)     2:47.82 (42.82)
        3:36.98 (49.16)     4:25.97 (48.99)     5:04.14 (38.17)     5:41.04 (36.90)
  2 Ream, Evan                11 Great Lakes          5:44.03    5:43.44  
                  35.37     1:17.87 (42.50)     2:03.45 (45.58)     2:48.52 (45.07)
        3:38.97 (50.45)     4:29.16 (50.19)     5:07.09 (37.93)     5:43.44 (36.35)
  3 Clark, Mac                12 Silver Dolphins      6:00.10    5:55.08  
                  39.21     1:24.59 (45.38)     2:09.02 (44.43)     2:52.26 (43.24)
        3:45.66 (53.40)     4:36.63 (50.97)     5:16.74 (40.11)     5:55.08 (38.34)
  4 Ortman, Caleb             11 University           5:56.20    5:55.91  
                  35.97     1:21.37 (45.40)     2:08.50 (47.13)     2:55.18 (46.68)
        3:45.16 (49.98)     4:36.12 (50.96)     5:16.54 (40.42)     5:55.91 (39.37)
  5 Wolke, Julian             11 UCSI                 6:13.64    6:05.96  
                  42.39     1:29.04 (46.65)     2:16.61 (47.57)     3:03.14 (46.53)
        3:54.25 (51.11)     4:46.63 (52.38)     5:27.15 (40.52)     6:05.96 (38.81)
  6 Fan, Derek                11 Blazers              6:31.40    6:33.20  
                  37.87     1:24.03 (46.16)     2:15.70 (51.67)     3:04.90 (49.20)
        3:56.92 (52.02)     4:52.88 (55.96)     5:43.25 (50.37)     6:33.20 (49.95)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:59.75   7/30/2011 Lake Erie Silver Dolphins                  
                         W Chan, S Bowman, C Fallon, R Lauren              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University Swim Club  'A'                         2:06.34    2:04.65  
     1) Pesek, Alex 12                  2) Ortman, Caleb 11               
     3) Bittner, Darren 11              4) Pesek, Owen 11                 
                  31.31     1:03.14 (31.83)     1:35.45 (32.31)     2:04.65 (29.20)
  2 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:08.33    2:06.03  
     1) Luczywo, Aiden 11               2) Yorkievitz, Paul 12            
     3) Holtz, Noah 12                  4) Reber, Ivan 12                 
                  31.37     1:02.99 (31.62)     1:34.21 (31.22)     2:06.03 (31.82)
  3 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                     NT    2:15.86  
     1) Mateyo, Cam 12                  2) Xu, Daniel 11                  
     3) Malbasa, Andrew 11              4) Ream, Evan 11                  
                  34.49     1:06.77 (32.28)     1:44.80 (38.03)     2:15.86 (31.06)
  4 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:21.00    2:18.74  
     1) Oddenino, Cameron 12            2) Bartlett, Noah 12              
     3) Newyear, Patrick 11             4) Hoover, Nicholas 11            
                  34.19     1:07.72 (33.53)     1:42.55 (34.83)     2:18.74 (36.19)
  5 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:24.70    2:24.37  
     1) Strickland, Cash 12             2) Samide, Ethan 11               
     3) Herring, Mekhi 12               4) Nolan, Luke 12                 
                  28.04     1:09.07 (41.03)     1:50.35 (41.28)     2:24.37 (34.02)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:24.25   7/29/2018 Great Lakes Sailfish Swimming, Great       
                         A Olson, A Cucu, T Dong, B Davis                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:38.96    4:35.11  
     1) Yorkievitz, Paul 12             2) Luczywo, Aiden 11              
     3) Holtz, Noah 12                  4) Oddenino, Cameron 12           
                  32.76   1:07.83 (1:07.83)     1:39.86 (32.03)   2:15.60 (1:07.77)
        2:48.04 (32.44)   3:23.26 (1:07.66)     3:58.02 (34.76)   4:35.11 (1:11.85)
  2 University Swim Club  'A'                         4:41.51    4:37.01  
     1) Pesek, Owen 11                  2) Ortman, Caleb 11               
     3) Bittner, Darren 11              4) Pesek, Alex 12                 
                  32.67   1:07.90 (1:07.90)     1:41.26 (33.36)   2:18.65 (1:10.75)
        2:52.41 (33.76)   3:32.71 (1:14.06)   4:37.01 (1:04.30)                    
  3 Solon Stars Swim Club  'A'                        4:57.80    4:53.61  
     1) Beaver, Noah 12                 2) Libecco, George 12             
     3) Wang, Jayden 12                 4) Kong, Yuahn 11                 
                  33.19   1:08.46 (1:08.46)     1:41.24 (32.78)   2:18.68 (1:10.22)
        2:52.96 (34.28)   3:31.50 (1:12.82)     4:09.32 (37.82)   4:53.61 (1:22.11)
  4 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               5:00.00    5:19.08  
     1) Reber, Ivan 12                  2) Newyear, Patrick 11            
     3) Bartlett, Noah 12               4) Hoover, Nicholas 11            
                  35.78   1:15.50 (1:15.50)     1:52.58 (37.08)   2:34.23 (1:18.73)
        3:11.16 (36.93)   3:53.40 (1:19.17)     4:32.62 (39.22)   5:19.08 (1:25.68)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.30   7/29/2018 Great Lakes Sailfish Swimming, Great       
                         A Olson, A Cucu, T Dong, B Davis                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'B'               2:32.00    2:45.05  
     1) Bartlett, Noah 12               2) Reber, Ivan 12                 
     3) Hoover, Nicholas 11             4) Newyear, Patrick 11            
                  42.88     1:27.57 (44.69)     2:09.06 (41.49)     2:45.05 (35.99)
  2 Lake Shore Swim Club  'A'                         2:48.16    2:50.82  
     1) Herring, Mekhi 12               2) Nolan, Luke 12                 
     3) Strickland, Cash 12             4) Samide, Ethan 11               
                  50.87     1:37.96 (47.09)     2:08.65 (30.69)     2:50.82 (42.17)
 -- University Swim Club  'A'                         2:22.58         DQ  
     1) Pesek, Owen 11                  2) Ortman, Caleb 11               
     3) Pesek, Alex 12                  4) Bittner, Darren 11             
                  36.07     1:16.46 (40.39)     1:48.94 (32.48)          DQ (31.70)
 -- Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:23.64         DQ  
     1) Luczywo, Aiden 11               2) Oddenino, Cameron 12           
     3) Yorkievitz, Paul 12             4) Holtz, Noah 12                 
                  35.55     1:16.09 (40.54)     1:50.72 (34.63)          DQ (31.53)
 -- Solon Stars Swim Club  'A'                        2:35.84         DQ  
     1) Libecco, George 12              2) Wang, Jayden 12                
     3) Beaver, Noah 12                 4) Kong, Yuahn 11                 
                  39.37     1:21.33 (41.96)        DQ (1:05.95)                    
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:57.81   7/22/2017 HEAT, HEAT                                 
                         V Cappabianca, A Gallagher, A Ketler, R Szabo     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               5:13.71    5:12.99  
     1) Luczywo, Aiden 11               2) Oddenino, Cameron 12           
     3) Yorkievitz, Paul 12             4) Holtz, Noah 12                 
                  36.94   1:27.51 (1:27.51)     2:01.40 (33.89)   2:48.20 (1:20.69)
        3:24.35 (36.15)   4:05.57 (1:17.37)     4:36.86 (31.29)   5:12.99 (1:07.42)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.43   7/27/2013 Bobby Lauren, Strongsville                   
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone              26.01      25.46  
  2 Ninke, Jager              13 Vacationland           26.33      25.82  
  3 Davis, Ben                13 Great Lakes            27.17      26.62  
  4 Begany, Nick              14 SwimUnited             27.03      26.75  
  5 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y            26.96      26.97  
  6 Szabo, Ruben              14 Heat                   27.62      27.06  
  7 Brady, Mason              14 Firestone              27.91      27.36  
  8 Seicean, Erik             14 Lake Shore             28.08      27.83  
  9 Ketler, Andrew            14 Heat                   28.04      28.17  
 10 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins        28.29      28.75  
B - Final
 11 Solonche, Logan           14 Solon                  28.30      28.09  
 12 Sumption, Riley           14 Green YMCA             28.35      28.23  
 13 Vickers, Luke             13 UN                     28.99      28.54  
 14 Hupp, Henry               14 Canton                 29.08      28.60  
 15 Stump, Jackson            13 Cle Swimming           28.45      28.73  
 16 Jiang, Joshua             13 Solon                  29.50      28.76  
 17 Schweikert, Thomas        14 Green YMCA             29.51      29.68  
 18 Price, Hayden             13 Penguin                29.71      29.83  
 19 Santoro, Max              13 Ridgewood Y            29.19      29.89  
 20 Grant, David              14 Vacationland           29.87      30.23  
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.43   7/27/2013 Bobby Lauren, Strongsville                   
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone              25.59      26.01  
  2 Ninke, Jager              13 Vacationland           26.90      26.33  
  3 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y            27.27      26.96  
  4 Begany, Nick              14 SwimUnited             28.08      27.03  
  5 Davis, Ben                13 Great Lakes            27.40      27.17  
  6 Szabo, Ruben              14 Heat                   27.30      27.62  
  7 Brady, Mason              14 Firestone              28.34      27.91  
  8 Ketler, Andrew            14 Heat                   27.51      28.04  
  9 Seicean, Erik             14 Lake Shore             28.67      28.08  
 10 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins        28.47      28.29  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Solonche, Logan           14 Solon                  28.88      28.30  
 12 Sumption, Riley           14 Green YMCA             28.54      28.35  
 13 Stump, Jackson            13 Cle Swimming           28.96      28.45  
 14 Vickers, Luke             13 UN                     29.50      28.99  
 15 Hupp, Henry               14 Canton                 30.57      29.08  
 16 Santoro, Max              13 Ridgewood Y            29.89      29.19  
 17 Jiang, Joshua             13 Solon                  29.69      29.50  
 18 Schweikert, Thomas        14 Green YMCA             29.04      29.51  
 19 Price, Hayden             13 Penguin                30.14      29.71  
 20 Grant, David              14 Vacationland           31.31      29.87  
-------------------------------------------------------------------------
 21 Wooley, Preston           13 Swim Inst.                NT      29.99  
 22 Lenz, Luke                14 Firestone              30.88      30.25  
-------------------------------------------------------------------------
 23 Williams, Tyler           13 Ridgewood Y            30.84      30.34  
 24 Pickett, Owen             14 Firestone              31.36      30.57  
 25 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y            30.15      30.73  
 26 Indradjaja, Andrew        13 Solon                  31.14      30.97  
 27 McIntyre, Anthony         13 Ridgewood Y            31.13      31.19  
 28 Sun, Caleb                14 Tigersharks            31.87      31.27  
 29 Kmet, Sam                 14 Firestone              31.66      31.41  
 30 Beaver, Benjamin          14 Solon                  31.55      31.63  
 -- Toothman, Josh            13 Swim Inst.             28.86         DQ  
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 55.62   7/29/2018 Michael Krajcovic, Firestone-LE              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone              57.05      55.52* 
                  26.32       55.52 (29.20)                                        
  2 Davis, Ben                13 Great Lakes            57.71      57.29  
                  27.69       57.29 (29.60)                                        
  3 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                   58.84      57.85  
                  27.79       57.85 (30.06)                                        
  4 Ketler, Andrew            14 Heat                   59.77      58.42  
                  28.14       58.42 (30.28)                                        
  5 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y            59.39      58.70  
                  28.66       58.70 (30.04)                                        
  6 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:01.33    1:00.26  
                  29.12     1:00.26 (31.14)                                        
  7 Tanner, Nolan             13 Heat                 1:01.65    1:00.63  
                  28.55     1:00.63 (32.08)                                        
  8 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:00.10    1:00.73  
                  29.29     1:00.73 (31.44)                                        
  9 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:00.80    1:01.18  
                  28.63     1:01.18 (32.55)                                        
 10 Ninke, Jager              13 Vacationland           59.98    1:01.93  
                  29.15     1:01.93 (32.78)                                        
B - Final
 11 Ratka, Jonathan           14 Otters               1:02.80    1:01.69  
                  29.48     1:01.69 (32.21)                                        
 12 Seicean, Erik             14 Lake Shore           1:02.69    1:01.94  
                  28.80     1:01.94 (33.14)                                        
 13 Cho, Iason                13 Heat                 1:02.29    1:02.22  
                  30.11     1:02.22 (32.11)                                        
 14 Kerrigan, Brian           14 Medina               1:01.89    1:02.51  
                  29.78     1:02.51 (32.73)                                        
 15 Vickers, Luke             13 UN                   1:04.00    1:02.79  
                  30.77     1:02.79 (32.02)                                        
 16 Jiang, Joshua             13 Solon                1:03.60    1:02.80  
                  30.45     1:02.80 (32.35)                                        
 17 Solonche, Logan           14 Solon                1:03.82    1:02.81  
                  30.01     1:02.81 (32.80)                                        
 18 Hupp, Henry               14 Canton               1:04.23    1:02.83  
                  30.51     1:02.83 (32.32)                                        
 19 Marinis, Zach             14 Medina               1:02.70    1:02.86  
                  30.56     1:02.86 (32.30)                                        
 20 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      1:02.90    1:03.11  
                  29.39     1:03.11 (33.72)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 55.62   7/29/2018 Michael Krajcovic, Firestone-LE              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone              56.11      57.05  
                  26.97       57.05 (30.08)                                        
  2 Davis, Ben                13 Great Lakes            58.04      57.71  
                  27.74       57.71 (29.97)                                        
  3 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 1:00.02      58.84  
                  28.05       58.84 (30.79)                                        
  4 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          1:00.57      59.39  
                  28.94       59.39 (30.45)                                        
  5 Ketler, Andrew            14 Heat                   59.80      59.77  
                  28.33       59.77 (31.44)                                        
  6 Ninke, Jager              13 Vacationland         1:01.33      59.98  
                  28.15       59.98 (31.83)                                        
  7 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:00.86    1:00.10  
                  28.58     1:00.10 (31.52)                                        
  8 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:02.88    1:00.80  
                  28.37     1:00.80 (32.43)                                        
  9 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:01.43    1:01.33  
                  29.51     1:01.33 (31.82)                                        
 10 Tanner, Nolan             13 Heat                 1:08.05    1:01.65  
                  29.08     1:01.65 (32.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kerrigan, Brian           14 Medina               1:03.10    1:01.89  
                  29.88     1:01.89 (32.01)                                        
 12 Cho, Iason                13 Heat                 1:02.88    1:02.29  
                  29.97     1:02.29 (32.32)                                        
 13 Seicean, Erik             14 Lake Shore           1:04.14    1:02.69  
                  29.47     1:02.69 (33.22)                                        
 14 Marinis, Zach             14 Medina               1:05.18    1:02.70  
                  30.33     1:02.70 (32.37)                                        
 15 Ratka, Jonathan           14 Otters               1:02.34    1:02.80  
                  29.78     1:02.80 (33.02)                                        
 16 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      1:04.04    1:02.90  
                  29.55     1:02.90 (33.35)                                        
 17 Jiang, Joshua             13 Solon                1:04.68    1:03.60  
                  30.53     1:03.60 (33.07)                                        
 18 Solonche, Logan           14 Solon                1:05.04    1:03.82  
                  30.69     1:03.82 (33.13)                                        
 19 Vickers, Luke             13 UN                   1:05.37    1:04.00  
                  30.26     1:04.00 (33.74)                                        
 20 Hupp, Henry               14 Canton               1:05.67    1:04.23  
                  31.21     1:04.23 (33.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           1:04.42    1:04.81  
                  28.98     1:04.81 (35.83)                                        
 22 Esdon, Michael            14 Lakewood             1:05.39    1:05.01  
                  30.97     1:05.01 (34.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y          1:06.90    1:05.32  
                  31.63     1:05.32 (33.69)                                        
 24 Williams, Tyler           13 Ridgewood Y          1:09.08    1:05.42  
                  31.26     1:05.42 (34.16)                                        
 25 Brady, Mason              14 Firestone            1:05.05    1:05.62  
                  27.66     1:05.62 (37.96)                                        
 26 Santoro, Max              13 Ridgewood Y          1:07.40    1:05.77  
                  31.41     1:05.77 (34.36)                                        
 27 Stump, Jackson            13 Cle Swimming         1:05.78    1:06.02  
                  30.66     1:06.02 (35.36)                                        
 28 Cucu, Michael             14 Great Lakes          1:08.57    1:06.27  
                  31.29     1:06.27 (34.98)                                        
 29 Price, Hayden             13 Penguin              1:06.18    1:06.41  
                  31.59     1:06.41 (34.82)                                        
 30 McIntyre, Anthony         13 Ridgewood Y          1:08.62    1:07.33  
                  32.71     1:07.33 (34.62)                                        
 31 Roth, Will                13 Great Lakes          1:09.19    1:07.46  
                  32.11     1:07.46 (35.35)                                        
 32 Wooley, Preston           13 Swim Inst.           1:08.27    1:07.89  
                  32.04     1:07.89 (35.85)                                        
 33 Sun, Caleb                14 Tigersharks          1:08.67    1:08.05  
                  32.63     1:08.05 (35.42)                                        
 34 Pickett, Owen             14 Firestone            1:09.93    1:08.09  
                  33.20     1:08.09 (34.89)                                        
 35 Dillenbeck, Sam           14 Shaker               1:08.15    1:08.30  
                  33.95     1:08.30 (34.35)                                        
 36 Indradjaja, Andrew        13 Solon                1:09.19    1:08.71  
                  33.05     1:08.71 (35.66)                                        
 37 Lewis, Andrew             14 Great Lakes          1:09.19    1:08.91  
                  33.60     1:08.91 (35.31)                                        
 38 Turnbull, Luke            13 Tigersharks          1:09.92    1:10.17  
                  33.98     1:10.17 (36.19)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.67   7/27/2008 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:05.06    2:00.82  
                  28.10       58.35 (30.25)     1:29.56 (31.21)     2:00.82 (31.26)
  2 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:09.96    2:03.67  
                  28.00       58.63 (30.63)     1:30.91 (32.28)     2:03.67 (32.76)
  3 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          2:09.75    2:07.83  
                  29.05     1:01.45 (32.40)     1:35.19 (33.74)     2:07.83 (32.64)
  4 Gallagher, Alex           13 Heat                 2:11.02    2:08.61  
                  29.32     1:02.18 (32.86)     1:35.34 (33.16)     2:08.61 (33.27)
  5 Szabo, Ruben              14 Heat                 2:14.55    2:09.39  
                  29.61     1:02.84 (33.23)     1:36.11 (33.27)     2:09.39 (33.28)
  6 Kerrigan, Brian           14 Medina               2:12.36    2:12.32  
                  30.38     1:03.38 (33.00)     1:38.18 (34.80)     2:12.32 (34.14)
  7 Boeman, Joris             13 University           2:14.83    2:13.39  
                  30.75     1:04.90 (34.15)     1:40.14 (35.24)     2:13.39 (33.25)
  8 Tanner, Nolan             13 Heat                 2:15.59    2:14.59  
                  29.98     1:03.56 (33.58)     1:38.83 (35.27)     2:14.59 (35.76)
  9 Cho, Iason                13 Heat                 2:16.83    2:15.07  
                  31.17     1:05.06 (33.89)     1:40.44 (35.38)     2:15.07 (34.63)
 10 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           2:17.02    2:16.69  
                  30.58     1:05.54 (34.96)     1:41.14 (35.60)     2:16.69 (35.55)
B - Final
 11 Vickers, Luke             13 UN                   2:17.98    2:16.02  
                  31.15     1:05.84 (34.69)     1:42.17 (36.33)     2:16.02 (33.85)
 12 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      2:20.11    2:16.21  
                  30.37     1:05.49 (35.12)     1:40.40 (34.91)     2:16.21 (35.81)
 13 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:19.51    2:16.65  
                  30.96     1:06.23 (35.27)     1:41.84 (35.61)     2:16.65 (34.81)
 14 Marinis, Zach             14 Medina               2:17.56    2:16.95  
                  30.79     1:06.12 (35.33)     1:42.39 (36.27)     2:16.95 (34.56)
 15 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y          2:17.63    2:17.44  
                  31.45     1:06.88 (35.43)     1:42.82 (35.94)     2:17.44 (34.62)
 16 Seicean, Erik             14 Lake Shore           2:20.43    2:18.87  
                  30.98     1:06.29 (35.31)     1:43.50 (37.21)     2:18.87 (35.37)
 17 Sumption, Riley           14 Green YMCA           2:22.18    2:19.45  
                  30.49     1:06.42 (35.93)     1:43.57 (37.15)     2:19.45 (35.88)
 18 Jiang, Joshua             13 Solon                2:22.42    2:19.96  
                  31.52     1:07.49 (35.97)     1:43.86 (36.37)     2:19.96 (36.10)
 19 Williams, Tyler           13 Ridgewood Y          2:22.38    2:23.85  
                  32.98     1:09.76 (36.78)     1:47.88 (38.12)     2:23.85 (35.97)
 20 Ninke, Jager              13 Vacationland         2:20.10    2:24.88  
                  31.11     1:07.69 (36.58)     1:46.76 (39.07)     2:24.88 (38.12)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.67   7/27/2008 Nicholas Crane, Silver Dolphins            
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:06.92    2:05.06  
                  29.08     1:00.71 (31.63)     1:33.56 (32.85)     2:05.06 (31.50)
  2 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          2:10.55    2:09.75  
                  29.68     1:02.70 (33.02)     1:37.15 (34.45)     2:09.75 (32.60)
  3 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:06.90    2:09.96  
                  28.45     1:01.17 (32.72)     1:35.95 (34.78)     2:09.96 (34.01)
  4 Gallagher, Alex           13 Heat                 2:15.68    2:11.02  
                  29.57     1:02.41 (32.84)     1:37.09 (34.68)     2:11.02 (33.93)
  5 Kerrigan, Brian           14 Medina               2:15.33    2:12.36  
                  29.75     1:02.27 (32.52)     1:37.32 (35.05)     2:12.36 (35.04)
  6 Szabo, Ruben              14 Heat                 2:13.23    2:14.55  
                  30.54     1:04.42 (33.88)     1:40.10 (35.68)     2:14.55 (34.45)
  7 Boeman, Joris             13 University           2:32.00    2:14.83  
                  30.37     1:04.75 (34.38)     1:40.93 (36.18)     2:14.83 (33.90)
  8 Tanner, Nolan             13 Heat                 2:19.10    2:15.59  
                  31.06     1:04.79 (33.73)     1:40.56 (35.77)     2:15.59 (35.03)
  9 Cho, Iason                13 Heat                 2:18.32    2:16.83  
                  31.27     1:05.74 (34.47)     1:41.42 (35.68)     2:16.83 (35.41)
 10 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           2:18.34    2:17.02  
                  30.24     1:05.50 (35.26)     1:41.68 (36.18)     2:17.02 (35.34)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marinis, Zach             14 Medina               2:23.14    2:17.56  
                  31.80     1:07.98 (36.18)     1:44.34 (36.36)     2:17.56 (33.22)
 12 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y          2:18.94    2:17.63  
                  32.14     1:07.63 (35.49)     1:44.01 (36.38)     2:17.63 (33.62)
 13 Vickers, Luke             13 UN                   2:23.72    2:17.98  
                  31.21     1:06.06 (34.85)     1:42.24 (36.18)     2:17.98 (35.74)
 14 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:25.50    2:19.51  
                  32.54     1:08.08 (35.54)     1:44.39 (36.31)     2:19.51 (35.12)
 15 Ninke, Jager              13 Vacationland         2:22.17    2:20.10  
                  30.52     1:06.20 (35.68)     1:43.62 (37.42)     2:20.10 (36.48)
 16 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      2:19.25    2:20.11  
                  30.13     1:05.54 (35.41)     1:43.22 (37.68)     2:20.11 (36.89)
 17 Seicean, Erik             14 Lake Shore           2:27.14    2:20.43  
                  31.94     1:07.82 (35.88)     1:45.43 (37.61)     2:20.43 (35.00)
 18 Sumption, Riley           14 Green YMCA           2:22.92    2:22.18  
                  31.37     1:07.75 (36.38)     1:46.56 (38.81)     2:22.18 (35.62)
 19 Williams, Tyler           13 Ridgewood Y          2:30.65    2:22.38  
                  32.48     1:08.50 (36.02)     1:46.63 (38.13)     2:22.38 (35.75)
 20 Jiang, Joshua             13 Solon                2:24.74    2:22.42  
                  31.80     1:07.83 (36.03)     1:45.36 (37.53)     2:22.42 (37.06)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Price, Hayden             13 Penguin              2:25.18    2:22.77  
                  31.69     1:08.11 (36.42)     1:46.04 (37.93)     2:22.77 (36.73)
 22 Ratka, Jonathan           14 Otters               2:18.86    2:22.87  
                  30.94     1:06.80 (35.86)     1:45.08 (38.28)     2:22.87 (37.79)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Wooley, Preston           13 Swim Inst.           2:29.86    2:23.15  
                  31.44     1:07.06 (35.62)     1:45.33 (38.27)     2:23.15 (37.82)
 24 Grant, David              14 Vacationland         2:29.02    2:23.93  
                  30.77     1:08.31 (37.54)     1:46.38 (38.07)     2:23.93 (37.55)
 25 McIntyre, Anthony         13 Ridgewood Y          2:26.48    2:24.05  
                  32.39     1:08.92 (36.53)     1:47.27 (38.35)     2:24.05 (36.78)
 26 Turnbull, Luke            13 Tigersharks          2:29.94    2:24.79  
                  33.66     1:10.73 (37.07)     1:48.21 (37.48)     2:24.79 (36.58)
 27 Stump, Jackson            13 Cle Swimming         2:26.55    2:25.20  
                  31.56     1:09.75 (38.19)     1:48.00 (38.25)     2:25.20 (37.20)
 28 Hupp, Henry               14 Canton               2:27.28    2:25.40  
                  33.20     1:09.93 (36.73)     1:48.43 (38.50)     2:25.40 (36.97)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:19.38   7/25/2015 Ethan Banks, Sailfish                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ketler, Andrew            14 Heat                 4:30.61    4:32.36  
                  30.20     1:04.02 (33.82)     1:38.54 (34.52)     2:13.86 (35.32)
        2:48.31 (34.45)     3:23.34 (35.03)     3:57.83 (34.49)     4:32.36 (34.53)
  2 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          4:43.19    4:35.09  
                  29.81     1:04.18 (34.37)     1:39.86 (35.68)     2:15.52 (35.66)
        2:50.86 (35.34)     3:26.38 (35.52)     4:01.68 (35.30)     4:35.09 (33.41)
  3 Szabo, Ruben              14 Heat                 4:51.94    4:37.32  
                  30.74     1:05.76 (35.02)     1:41.06 (35.30)     2:17.79 (36.73)
        2:53.45 (35.66)     3:29.96 (36.51)     4:04.26 (34.30)     4:37.32 (33.06)
  4 Gallagher, Alex           13 Heat                 4:47.87    4:38.66  
                  30.57     1:05.08 (34.51)     1:40.94 (35.86)     2:17.05 (36.11)
        2:53.25 (36.20)     3:29.25 (36.00)     4:05.06 (35.81)     4:38.66 (33.60)
  5 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           4:57.49    4:46.74  
                  31.69     1:08.07 (36.38)     1:44.82 (36.75)     2:22.28 (37.46)
        2:58.57 (36.29)     3:35.84 (37.27)     4:12.47 (36.63)     4:46.74 (34.27)
  6 Tanner, Nolan             13 Heat                 4:56.79    4:46.86  
                  31.61     1:08.33 (36.72)     1:45.02 (36.69)     2:22.91 (37.89)
        2:59.28 (36.37)     3:36.55 (37.27)     4:12.91 (36.36)     4:46.86 (33.95)
  7 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y          4:46.92    4:48.24  
                  32.69     1:08.59 (35.90)     1:44.85 (36.26)     2:21.53 (36.68)
        2:58.39 (36.86)     3:35.46 (37.07)     4:12.42 (36.96)     4:48.24 (35.82)
  8 Solonche, Logan           14 Solon                5:16.70    4:51.40  
                  32.76     1:08.08 (35.32)     1:45.67 (37.59)     2:24.01 (38.34)
        3:01.43 (37.42)     3:41.51 (40.08)     4:18.28 (36.77)     4:51.40 (33.12)
  9 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      4:57.05    4:52.09  
                  31.48     1:07.66 (36.18)     1:44.97 (37.31)     2:22.47 (37.50)
        3:00.34 (37.87)     3:37.93 (37.59)     4:15.86 (37.93)     4:52.09 (36.23)
 10 Ratka, Jonathan           14 Otters               5:00.87    4:52.74  
                  32.96     1:09.46 (36.50)     1:47.12 (37.66)     2:24.59 (37.47)
        3:02.51 (37.92)     3:40.13 (37.62)     4:17.86 (37.73)     4:52.74 (34.88)
 11 Cho, Iason                13 Heat                 4:52.79    4:53.05  
                  32.72     1:08.47 (35.75)     1:45.19 (36.72)     2:22.79 (37.60)
        3:00.43 (37.64)     3:38.54 (38.11)     4:15.92 (37.38)     4:53.05 (37.13)
 12 McIntyre, Anthony         13 Ridgewood Y          5:02.54    4:57.22  
                  33.38     1:09.84 (36.46)     1:48.78 (38.94)     2:26.72 (37.94)
        3:05.04 (38.32)     3:43.71 (38.67)     4:21.19 (37.48)     4:57.22 (36.03)
 13 Vickers, Luke             13 UN                   5:16.63    4:57.59  
                  32.86     1:09.84 (36.98)     1:47.66 (37.82)     2:25.99 (38.33)
        3:04.47 (38.48)     3:42.94 (38.47)     4:20.86 (37.92)     4:57.59 (36.73)
 14 Wooley, Preston           13 Swim Inst.           5:17.93    5:03.39  
                  31.84     1:09.55 (37.71)     1:48.36 (38.81)     2:27.72 (39.36)
        3:06.31 (38.59)     3:46.35 (40.04)     4:25.44 (39.09)     5:03.39 (37.95)
 15 Williams, Tyler           13 Ridgewood Y          5:02.16    5:03.46  
                  34.20     1:11.70 (37.50)     1:50.14 (38.44)     2:28.89 (38.75)
        3:07.85 (38.96)     3:47.57 (39.72)     4:26.40 (38.83)     5:03.46 (37.06)
 16 Turnbull, Luke            13 Tigersharks          5:23.86    5:03.67  
                  33.85     1:11.09 (37.24)     1:49.20 (38.11)     2:27.89 (38.69)
        3:06.59 (38.70)     3:45.87 (39.28)     4:25.29 (39.42)     5:03.67 (38.38)
 17 Esdon, Michael            14 Lakewood             4:58.25    5:06.21  
                  32.11     1:10.23 (38.12)     1:50.31 (40.08)     2:30.22 (39.91)
        3:10.64 (40.42)     3:50.48 (39.84)     4:30.18 (39.70)     5:06.21 (36.03)
 18 Price, Hayden             13 Penguin              5:09.57    5:06.83  
                  32.11     1:09.63 (37.52)     1:48.62 (38.99)     2:28.32 (39.70)
        3:08.33 (40.01)     3:49.23 (40.90)     4:28.51 (39.28)     5:06.83 (38.32)
 19 Sumption, Riley           14 Green YMCA           5:15.82    5:09.02  
                  33.39     1:10.82 (37.43)     1:50.58 (39.76)     2:30.47 (39.89)
        3:11.24 (40.77)     3:51.26 (40.02)     4:31.22 (39.96)     5:09.02 (37.80)
 20 Santoro, Max              13 Ridgewood Y          5:20.99    5:10.55  
                  33.27     1:10.44 (37.17)     1:49.67 (39.23)     2:30.00 (40.33)
        3:11.20 (41.20)     3:52.16 (40.96)     4:32.63 (40.47)     5:10.55 (37.92)
 21 Beaver, Benjamin          14 Solon                5:23.48    5:11.17  
                  34.00     1:12.14 (38.14)     1:51.15 (39.01)     2:31.72 (40.57)
        3:13.01 (41.29)     3:52.95 (39.94)     4:33.19 (40.24)     5:11.17 (37.98)
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 8:54.54   7/25/2004 Tommy Inwood, University                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ketler, Andrew            14 Heat                 9:57.85    9:18.75  
                  31.02     1:05.01 (33.99)     1:40.23 (35.22)     2:15.27 (35.04)
        2:50.50 (35.23)     3:25.51 (35.01)     4:00.94 (35.43)     4:36.53 (35.59)
        5:11.54 (35.01)     5:47.21 (35.67)     6:22.85 (35.64)     6:58.05 (35.20)
        7:33.76 (35.71)     8:09.05 (35.29)     8:44.63 (35.58)     9:18.75 (34.12)
  2 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          9:39.61    9:23.45  
                  31.00     1:05.85 (34.85)     1:41.15 (35.30)     2:17.16 (36.01)
        2:52.74 (35.58)     3:28.44 (35.70)     3:57.35 (28.91)     4:40.04 (42.69)
        5:16.11 (36.07)     5:51.87 (35.76)     6:27.54 (35.67)     7:03.42 (35.88)
        7:39.41 (35.99)     8:14.92 (35.51)     8:49.90 (34.98)     9:23.45 (33.55)
  3 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y          9:40.03    9:49.27  
                  32.90     1:09.73 (36.83)     1:45.71 (35.98)     2:23.05 (37.34)
        2:59.83 (36.78)     3:37.27 (37.44)     4:14.39 (37.12)     4:51.72 (37.33)
        5:28.86 (37.14)     6:06.55 (37.69)     6:43.35 (36.80)     7:20.88 (37.53)
        7:58.15 (37.27)     8:35.52 (37.37)     9:12.55 (37.03)     9:49.27 (36.72)
  4 Ratka, Jonathan           14 Otters              11:00.98   10:26.62  
                  35.41     1:12.89 (37.48)     1:52.18 (39.29)     2:31.14 (38.96)
        3:11.22 (40.08)     3:50.58 (39.36)     4:31.06 (40.48)     5:10.51 (39.45)
        5:50.59 (40.08)     6:30.21 (39.62)     7:10.62 (40.41)     7:50.01 (39.39)
        8:30.15 (40.14)     9:09.66 (39.51)     9:49.59 (39.93)    10:26.62 (37.03)
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 17:19.58        2013 Norm Ference, Silver Dolphins             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y         18:31.50   17:54.72  
                  30.94     1:05.07 (34.13)     1:40.99 (35.92)     2:16.98 (35.99)
        2:53.36 (36.38)     3:30.57 (37.21)     4:06.88 (36.31)     4:43.55 (36.67)
        5:20.13 (36.58)     5:56.60 (36.47)     6:33.38 (36.78)     7:10.07 (36.69)
        7:42.27 (32.20)     8:23.14 (40.87)     8:59.42 (36.28)     9:35.90 (36.48)
       10:12.22 (36.32)    10:48.62 (36.40)    11:25.04 (36.42)    12:01.04 (36.00)
       12:37.40 (36.36)    13:13.16 (35.76)    13:49.50 (36.34)    14:25.67 (36.17)
       15:02.01 (36.34)    15:37.96 (35.95)    16:13.67 (35.71)    16:48.70 (35.03)
       17:22.83 (34.13)    17:54.72 (31.89)                                        
  2 Kerrigan, Brian           14 Medina              18:41.38   17:54.80  
                  31.15     1:06.01 (34.86)     1:42.59 (36.58)     2:18.71 (36.12)
        2:55.19 (36.48)     3:31.68 (36.49)     4:07.81 (36.13)     4:43.74 (35.93)
        5:20.24 (36.50)     5:56.71 (36.47)     6:33.13 (36.42)     7:09.73 (36.60)
        7:46.05 (36.32)     8:22.36 (36.31)     8:58.76 (36.40)     9:34.92 (36.16)
       10:11.30 (36.38)    10:47.67 (36.37)    11:23.90 (36.23)    11:59.85 (35.95)
       12:35.64 (35.79)    13:12.26 (36.62)    13:48.24 (35.98)    14:24.59 (36.35)
       15:00.83 (36.24)    15:36.77 (35.94)    16:12.10 (35.33)    16:47.61 (35.51)
       17:21.70 (34.09)    17:54.80 (33.10)                                        
  3 Szabo, Ruben              14 Heat                19:36.42   18:38.14  
                  31.89     1:08.10 (36.21)     1:44.95 (36.85)     2:22.82 (37.87)
        2:56.73 (33.91)     3:37.99 (41.26)     4:11.87 (33.88)     4:53.06 (41.19)
        5:22.92 (29.86)     6:08.70 (45.78)     6:46.11 (37.41)     7:23.51 (37.40)
        8:01.39 (37.88)     8:39.34 (37.95)     9:16.87 (37.53)     9:54.55 (37.68)
       10:31.82 (37.27)    11:09.90 (38.08)    11:42.21 (32.31)    12:24.65 (42.44)
       13:01.28 (36.63)    13:39.13 (37.85)    14:16.58 (37.45)    14:54.08 (37.50)
       15:31.96 (37.88)    16:10.16 (38.20)    16:48.06 (37.90)    17:26.25 (38.19)
       17:58.06 (31.81)    18:38.14 (40.08)                                        
  4 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y         18:51.24   18:50.74  
                  33.17     1:09.31 (36.14)     1:46.35 (37.04)     2:23.57 (37.22)
        3:01.23 (37.66)     3:38.27 (37.04)     4:16.17 (37.90)     4:53.46 (37.29)
        5:31.46 (38.00)     6:08.42 (36.96)     6:46.60 (38.18)     7:23.52 (36.92)
        8:01.60 (38.08)     8:38.59 (36.99)     9:17.08 (38.49)     9:54.80 (37.72)
       10:32.86 (38.06)    11:10.55 (37.69)    11:49.20 (38.65)    12:26.70 (37.50)
       13:05.28 (38.58)    13:43.26 (37.98)    14:22.37 (39.11)    15:00.86 (38.49)
       15:37.65 (36.79)    16:18.06 (40.41)    16:57.09 (39.03)    17:35.21 (38.12)
       18:13.68 (38.47)    18:50.74 (37.06)                                        
  5 McIntyre, Anthony         13 Ridgewood Y         20:23.27   19:17.87  
                  33.86     1:11.47 (37.61)     1:49.79 (38.32)     2:28.64 (38.85)
        3:07.42 (38.78)     3:46.66 (39.24)     4:24.57 (37.91)     5:04.03 (39.46)
        5:42.55 (38.52)     6:22.23 (39.68)     7:01.63 (39.40)     7:40.89 (39.26)
        8:19.81 (38.92)     8:58.77 (38.96)     9:37.83 (39.06)    10:16.91 (39.08)
       10:55.49 (38.58)    11:34.04 (38.55)    12:12.60 (38.56)    12:51.50 (38.90)
       13:30.49 (38.99)    14:09.60 (39.11)    14:48.94 (39.34)    15:28.23 (39.29)
       16:06.37 (38.14)    16:45.37 (39.00)    17:23.66 (38.29)    18:02.56 (38.90)
       18:33.76 (31.20)    19:17.87 (44.11)                                        
  6 Ratka, Jonathan           14 Otters              20:20.42   19:40.66  
                  35.29     1:13.91 (38.62)     1:53.84 (39.93)     2:33.59 (39.75)
        3:13.96 (40.37)     3:54.29 (40.33)     4:34.86 (40.57)     5:14.82 (39.96)
        5:56.43 (41.61)     6:36.34 (39.91)     7:17.03 (40.69)     7:56.15 (39.12)
        8:36.09 (39.94)     9:15.22 (39.13)     9:55.41 (40.19)    10:34.54 (39.13)
       11:11.11 (36.57)    11:54.09 (42.98)    12:34.03 (39.94)    13:13.05 (39.02)
       13:52.96 (39.91)    14:31.57 (38.61)    15:11.28 (39.71)    15:49.72 (38.44)
       16:29.42 (39.70)    17:07.71 (38.29)    17:46.74 (39.03)    18:25.35 (38.61)
       19:04.41 (39.06)    19:40.66 (36.25)                                        
  7 Wooley, Preston           13 Swim Inst.                NT   19:58.87  
                  34.55     1:13.28 (38.73)     1:53.58 (40.30)     2:33.52 (39.94)
        3:13.07 (39.55)     3:52.77 (39.70)     4:33.77 (41.00)     5:13.06 (39.29)
        5:53.46 (40.40)     6:35.60 (42.14)     7:15.10 (39.50)     7:54.27 (39.17)
        8:35.20 (40.93)     9:13.73 (38.53)     9:56.23 (42.50)    10:35.26 (39.03)
       11:16.11 (40.85)    11:55.83 (39.72)    12:35.58 (39.75)    13:14.01 (38.43)
       13:54.26 (40.25)    14:34.56 (40.30)    15:15.60 (41.04)    15:56.23 (40.63)
       16:37.15 (40.92)    17:17.46 (40.31)    17:59.58 (42.12)    18:39.18 (39.60)
       19:19.39 (40.21)    19:58.87 (39.48)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.68   7/29/2016 Ethan Neff, Silver Dolphins-               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone            1:01.94    1:02.38  
                  29.99     1:02.38 (32.39)                                        
  2 Ratka, Jonathan           14 Otters               1:06.89    1:05.66  
                  31.63     1:05.66 (34.03)                                        
  3 Seicean, Erik             14 Lake Shore           1:05.90    1:05.67  
                  31.49     1:05.67 (34.18)                                        
  4 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 1:06.16    1:05.83  
                  32.10     1:05.83 (33.73)                                        
  5 Davis, Ben                13 Great Lakes          1:09.32    1:06.27  
                  31.94     1:06.27 (34.33)                                        
  6 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:06.89    1:06.99  
                  32.09     1:06.99 (34.90)                                        
  7 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:08.27    1:09.10  
                  32.82     1:09.10 (36.28)                                        
  8 Boeman, Joris             13 University           1:09.54    1:09.62  
                  34.69     1:09.62 (34.93)                                        
  9 Kerrigan, Brian           14 Medina               1:09.61    1:09.95  
                  33.28     1:09.95 (36.67)                                        
 10 Ketler, Andrew            14 Heat                 1:08.86    1:11.76  
                  34.94     1:11.76 (36.82)                                        
B - Final
 11 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:11.21    1:08.69  
                  33.11     1:08.69 (35.58)                                        
 12 Brady, Mason              14 Firestone            1:09.80    1:09.37  
                  33.71     1:09.37 (35.66)                                        
 13 Cho, Iason                13 Heat                 1:11.36    1:09.97  
                  34.10     1:09.97 (35.87)                                        
 14 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           1:10.40    1:10.05  
                  34.17     1:10.05 (35.88)                                        
 15 Budd, Noah                14 Green YMCA           1:12.18    1:11.33  
                  33.61     1:11.33 (37.72)                                        
 16 Grant, David              14 Vacationland         1:12.11    1:11.87  
                  35.05     1:11.87 (36.82)                                        
 17 Tanner, Nolan             13 Heat                 1:13.59    1:12.52  
                  34.62     1:12.52 (37.90)                                        
 18 Cucu, Michael             14 Great Lakes          1:13.23    1:13.06  
                  35.99     1:13.06 (37.07)                                        
 19 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          1:11.95    1:13.34  
                  35.08     1:13.34 (38.26)                                        
 20 Ninke, Jager              13 Vacationland         1:10.01    1:13.50  
                  34.91     1:13.50 (38.59)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.68   7/29/2016 Ethan Neff, Silver Dolphins-               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone              59.32    1:01.94  
                  29.57     1:01.94 (32.37)                                        
  2 Seicean, Erik             14 Lake Shore           1:10.40    1:05.90  
                  31.70     1:05.90 (34.20)                                        
  3 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 1:09.18    1:06.16  
                  32.18     1:06.16 (33.98)                                        
  4 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:09.58    1:06.89  
                  31.64     1:06.89 (35.25)                                        
  4 Ratka, Jonathan           14 Otters               1:06.34    1:06.89  
                  32.19     1:06.89 (34.70)                                        
  6 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:09.21    1:08.27  
                  32.97     1:08.27 (35.30)                                        
  7 Ketler, Andrew            14 Heat                 1:08.27    1:08.86  
                  32.85     1:08.86 (36.01)                                        
  8 Davis, Ben                13 Great Lakes          1:08.46    1:09.32  
                  33.99     1:09.32 (35.33)                                        
  9 Boeman, Joris             13 University           1:18.00    1:09.54  
                  33.38     1:09.54 (36.16)                                        
 10 Kerrigan, Brian           14 Medina               1:11.38    1:09.61  
                  33.72     1:09.61 (35.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brady, Mason              14 Firestone            1:12.68    1:09.80  
                  33.85     1:09.80 (35.95)                                        
 12 Ninke, Jager              13 Vacationland         1:14.15    1:10.01  
                  34.21     1:10.01 (35.80)                                        
 13 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           1:12.09    1:10.40  
                  34.19     1:10.40 (36.21)                                        
 14 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:10.63    1:11.21  
                  33.95     1:11.21 (37.26)                                        
 15 Cho, Iason                13 Heat                 1:11.84    1:11.36  
                  35.09     1:11.36 (36.27)                                        
 16 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          1:10.99    1:11.95  
                  34.31     1:11.95 (37.64)                                        
 17 Grant, David              14 Vacationland         1:13.98    1:12.11  
                  35.07     1:12.11 (37.04)                                        
 18 Budd, Noah                14 Green YMCA           1:14.07    1:12.18  
                  34.52     1:12.18 (37.66)                                        
 19 Cucu, Michael             14 Great Lakes          1:17.96    1:13.23  
                  35.23     1:13.23 (38.00)                                        
 20 Price, Hayden             13 Penguin              1:11.97    1:13.55  
                  35.86     1:13.55 (37.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Tanner, Nolan             13 Heat                 1:12.49    1:13.59  
                  35.77     1:13.59 (37.82)                                        
 22 Lewis, Andrew             14 Great Lakes          1:18.26    1:14.20  
                  36.36     1:14.20 (37.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      1:14.86    1:15.64  
                  35.64     1:15.64 (40.00)                                        
 24 Williams, Tyler           13 Ridgewood Y          1:18.09    1:15.74  
                  37.07     1:15.74 (38.67)                                        
 25 Gorski, Krystoph          13 Otters               1:16.87    1:16.20  
                  37.18     1:16.20 (39.02)                                        
 26 Stump, Jackson            13 Cle Swimming         1:15.37    1:16.45  
                  36.55     1:16.45 (39.90)                                        
 27 Sumption, Riley           14 Green YMCA           1:13.47    1:17.23  
                  37.43     1:17.23 (39.80)                                        
 28 Hickin, Jacob             14 Heat                 1:18.20    1:17.36  
                  37.09     1:17.36 (40.27)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.87   7/20/2019 Jonny Marshall, Firestone-LE               
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:16.72    2:11.87* 
                  29.30     1:02.31 (33.01)     1:36.77 (34.46)     2:11.87 (35.10)
  2 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:23.31    2:19.94  
                  31.88     1:06.50 (34.62)     1:43.06 (36.56)     2:19.94 (36.88)
  3 Kerrigan, Brian           14 Medina               2:27.84    2:26.18  
                  33.59     1:10.91 (37.32)     1:49.07 (38.16)     2:26.18 (37.11)
  4 Ratka, Jonathan           14 Otters               2:28.10    2:26.37  
                  34.29     1:12.02 (37.73)     1:50.47 (38.45)     2:26.37 (35.90)
  5 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:27.47    2:27.28  
                  34.02     1:11.97 (37.95)     1:50.47 (38.50)     2:27.28 (36.81)
  6 Cho, Iason                13 Heat                 2:31.24    2:28.19  
                  34.80     1:12.27 (37.47)     1:50.77 (38.50)     2:28.19 (37.42)
  7 Seicean, Erik             14 Lake Shore           2:28.76    2:29.10  
                  33.24     1:11.43 (38.19)     1:50.71 (39.28)     2:29.10 (38.39)
  8 Grant, David              14 Vacationland         2:34.73    2:31.70  
                  35.25     1:14.24 (38.99)     1:53.06 (38.82)     2:31.70 (38.64)
  9 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           2:33.15    2:32.96  
                  36.51     1:15.12 (38.61)     1:55.47 (40.35)     2:32.96 (37.49)
 10 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          2:32.35    2:34.53  
                  35.55     1:15.70 (40.15)     1:55.93 (40.23)     2:34.53 (38.60)
B - Final
 11 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:36.26    2:32.14  
                  36.20     1:15.18 (38.98)     1:54.31 (39.13)     2:32.14 (37.83)
 12 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      2:37.66    2:32.73  
                  36.52     1:15.99 (39.47)     1:54.55 (38.56)     2:32.73 (38.18)
 13 Price, Hayden             13 Penguin              2:38.65    2:36.66  
                  36.00     1:15.59 (39.59)     1:57.12 (41.53)     2:36.66 (39.54)
 14 Tanner, Nolan             13 Heat                 2:39.34    2:37.22  
                  36.63     1:17.40 (40.77)     1:57.09 (39.69)     2:37.22 (40.13)
 15 Stump, Jackson            13 Cle Swimming         2:47.55    2:48.15  
                  38.85     1:21.07 (42.22)     2:05.78 (44.71)     2:48.15 (42.37)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.87   7/20/2019 Jonny Marshall, Firestone-LE               
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:14.77    2:16.72  
                  30.55     1:05.04 (34.49)     1:41.10 (36.06)     2:16.72 (35.62)
  2 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:27.38    2:23.31  
                  33.49     1:09.50 (36.01)     1:46.81 (37.31)     2:23.31 (36.50)
  3 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:23.74    2:27.47  
                  34.54     1:11.96 (37.42)     1:50.40 (38.44)     2:27.47 (37.07)
  4 Kerrigan, Brian           14 Medina               2:27.33    2:27.84  
                  34.24     1:11.67 (37.43)     1:50.49 (38.82)     2:27.84 (37.35)
  5 Ratka, Jonathan           14 Otters               2:35.55    2:28.10  
                  34.14     1:11.89 (37.75)     1:50.71 (38.82)     2:28.10 (37.39)
  6 Seicean, Erik             14 Lake Shore           2:36.04    2:28.76  
                  33.44     1:11.27 (37.83)     1:50.65 (39.38)     2:28.76 (38.11)
  7 Cho, Iason                13 Heat                 2:31.53    2:31.24  
                  34.60     1:12.73 (38.13)     1:51.91 (39.18)     2:31.24 (39.33)
  8 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          2:31.38    2:32.35  
                  36.06     1:15.68 (39.62)     1:55.43 (39.75)     2:32.35 (36.92)
  9 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           2:37.33    2:33.15  
                  36.28     1:15.76 (39.48)     1:55.22 (39.46)     2:33.15 (37.93)
 10 Grant, David              14 Vacationland         2:34.74    2:34.73  
                  36.82     1:16.43 (39.61)     1:56.62 (40.19)     2:34.73 (38.11)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:40.88    2:36.26  
                  37.20     1:16.82 (39.62)     1:57.79 (40.97)     2:36.26 (38.47)
 12 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      2:38.64    2:37.66  
                  35.79     1:15.57 (39.78)     1:57.81 (42.24)     2:37.66 (39.85)
 13 Price, Hayden             13 Penguin              2:39.96    2:38.65  
                  36.39     1:17.15 (40.76)     1:58.84 (41.69)     2:38.65 (39.81)
 14 Tanner, Nolan             13 Heat                 2:47.21    2:39.34  
                  37.42     1:18.93 (41.51)     1:59.50 (40.57)     2:39.34 (39.84)
 15 Stump, Jackson            13 Cle Swimming         2:46.35    2:47.55  
                  40.87     1:24.19 (43.32)     2:06.91 (42.72)     2:47.55 (40.64)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:10.03   7/23/2017 Karl Helmuth, CCS  -LE                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:12.62    1:10.84  
                  32.55     1:10.84 (38.29)                                        
  2 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 1:12.60    1:10.88  
                  33.32     1:10.88 (37.56)                                        
  3 Vickers, Luke             13 UN                   1:14.46    1:13.04  
                  34.52     1:13.04 (38.52)                                        
  4 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:16.14    1:14.35  
                  34.46     1:14.35 (39.89)                                        
  5 Cucu, Michael             14 Great Lakes          1:16.56    1:15.33  
                  35.64     1:15.33 (39.69)                                        
  6 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:18.85    1:17.99  
                  35.84     1:17.99 (42.15)                                        
  7 Lenz, Luke                14 Firestone            1:20.69    1:19.49  
                  37.72     1:19.49 (41.77)                                        
  8 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          1:19.28    1:19.55  
                  37.65     1:19.55 (41.90)                                        
  9 Brady, Mason              14 Firestone            1:21.19    1:20.56  
                  37.41     1:20.56 (43.15)                                        
 10 Tanner, Nolan             13 Heat                 1:22.12    1:20.83  
                  36.77     1:20.83 (44.06)                                        
B - Final
 11 Ninke, Jager              13 Vacationland         1:22.55    1:19.88  
                  37.31     1:19.88 (42.57)                                        
 12 Sun, Caleb                14 Tigersharks          1:32.38    1:31.18  
                  41.51     1:31.18 (49.67)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:10.03   7/23/2017 Karl Helmuth, CCS  -LE                     
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 1:11.73    1:12.60  
                  34.29     1:12.60 (38.31)                                        
  2 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:10.70    1:12.62  
                  34.51     1:12.62 (38.11)                                        
  3 Vickers, Luke             13 UN                   1:15.15    1:14.46  
                  35.34     1:14.46 (39.12)                                        
  4 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:12.50    1:16.14  
                  35.54     1:16.14 (40.60)                                        
  5 Cucu, Michael             14 Great Lakes          1:14.46    1:16.56  
                  36.07     1:16.56 (40.49)                                        
  6 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:20.88    1:18.85  
                  36.95     1:18.85 (41.90)                                        
  7 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          1:16.02    1:19.28  
                  37.13     1:19.28 (42.15)                                        
  8 Lenz, Luke                14 Firestone            1:23.79    1:20.69  
                  38.32     1:20.69 (42.37)                                        
  9 Brady, Mason              14 Firestone            1:20.26    1:21.19  
                  37.84     1:21.19 (43.35)                                        
 10 Tanner, Nolan             13 Heat                 1:23.93    1:22.12  
                  37.21     1:22.12 (44.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ninke, Jager              13 Vacationland         1:22.71    1:22.55  
                  37.40     1:22.55 (45.15)                                        
 12 Kerrigan, Brian           14 Medina               1:24.01    1:25.92  
                  41.25     1:25.92 (44.67)                                        
 13 Sun, Caleb                14 Tigersharks          1:28.04    1:32.38  
                  42.79     1:32.38 (49.59)                                        
 -- Boeman, Joris             13 University           1:28.00        DFS  
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:34.41   7/25/2015 Nicholas Hong, Lake Shore                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gallagher, Alex           13 Heat                 2:38.81    2:32.32* 
                  34.08     1:12.89 (38.81)     1:52.16 (39.27)     2:32.32 (40.16)
  2 Begany, Nick              14 SwimUnited           2:40.66    2:37.21  
                  34.80     1:15.29 (40.49)     1:56.63 (41.34)     2:37.21 (40.58)
  3 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:43.27    2:37.93  
                  34.72     1:14.99 (40.27)     1:56.81 (41.82)     2:37.93 (41.12)
  4 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:43.23    2:38.24  
                  35.84     1:16.65 (40.81)     1:57.56 (40.91)     2:38.24 (40.68)
  5 Vickers, Luke             13 UN                   2:44.12    2:40.44  
                  35.64     1:16.24 (40.60)     1:59.14 (42.90)     2:40.44 (41.30)
  6 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:47.68    2:46.59  
                  36.99     1:19.44 (42.45)     2:02.32 (42.88)     2:46.59 (44.27)
  7 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          2:50.72    2:46.65  
                  37.71     1:21.67 (43.96)     2:04.89 (43.22)     2:46.65 (41.76)
  8 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:49.80    2:50.25  
                  38.88     1:21.65 (42.77)     2:06.16 (44.51)     2:50.25 (44.09)
  9 Cho, Iason                13 Heat                 3:00.45    2:58.99  
                  40.64     1:26.58 (45.94)     2:12.51 (45.93)     2:58.99 (46.48)
 10 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      2:57.85    3:03.86  
                  39.71     1:25.99 (46.28)     2:14.45 (48.46)     3:03.86 (49.41)
B - Final
 11 Tanner, Nolan             13 Heat                 3:03.54    2:54.16  
                  38.12     1:22.89 (44.77)     2:07.47 (44.58)     2:54.16 (46.69)
 12 Roth, Will                13 Great Lakes          3:02.73    3:01.07  
                  41.75     1:28.90 (47.15)     2:16.00 (47.10)     3:01.07 (45.07)
 13 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y          3:07.84    3:03.78  
                  41.44     1:29.22 (47.78)     2:16.54 (47.32)     3:03.78 (47.24)
 14 Ketler, Andrew            14 Heat                 3:03.57    3:06.88  
                  42.58     1:30.91 (48.33)     2:18.32 (47.41)     3:06.88 (48.56)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:34.41   7/25/2015 Nicholas Hong, Lake Shore                  
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gallagher, Alex           13 Heat                 2:32.85    2:38.81  
                  35.29     1:16.10 (40.81)     1:56.87 (40.77)     2:38.81 (41.94)
  2 Begany, Nick              14 SwimUnited           2:40.88    2:40.66  
                  36.26     1:17.29 (41.03)     1:59.47 (42.18)     2:40.66 (41.19)
  3 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:40.02    2:43.23  
                  36.65     1:19.10 (42.45)     2:00.87 (41.77)     2:43.23 (42.36)
  4 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:36.38    2:43.27  
                  37.33     1:19.95 (42.62)     2:01.77 (41.82)     2:43.27 (41.50)
  5 Vickers, Luke             13 UN                   2:44.20    2:44.12  
                  36.66     1:18.37 (41.71)     2:01.94 (43.57)     2:44.12 (42.18)
  6 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:45.25    2:47.68  
                  38.29     1:20.91 (42.62)     2:04.59 (43.68)     2:47.68 (43.09)
  7 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:53.02    2:49.80  
                  38.04     1:21.53 (43.49)     2:05.43 (43.90)     2:49.80 (44.37)
  8 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          2:44.49    2:50.72  
                  38.89     1:23.28 (44.39)     2:06.99 (43.71)     2:50.72 (43.73)
  9 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      3:03.51    2:57.85  
                  38.66     1:23.76 (45.10)     2:10.77 (47.01)     2:57.85 (47.08)
 10 Cho, Iason                13 Heat                 3:01.84    3:00.45  
                  41.42     1:26.71 (45.29)     2:13.73 (47.02)     3:00.45 (46.72)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Roth, Will                13 Great Lakes          3:05.84    3:02.73  
                  41.12     1:29.16 (48.04)     2:16.67 (47.51)     3:02.73 (46.06)
 12 Tanner, Nolan             13 Heat                 3:08.79    3:03.54  
                  41.21     1:27.83 (46.62)     2:16.46 (48.63)     3:03.54 (47.08)
 13 Ketler, Andrew            14 Heat                 3:08.93    3:03.57  
                  38.82     1:25.79 (46.97)     2:13.43 (47.64)     3:03.57 (50.14)
 14 Herbert, Nathan           14 Ridgewood Y          3:07.68    3:07.84  
                  42.85     1:29.42 (46.57)     2:19.10 (49.68)     3:07.84 (48.74)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.80   7/23/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ketler, Andrew            14 Heat                 1:04.02    1:00.40* 
                  29.35     1:00.40 (31.05)                                        
  1 Marshall, Jonny           14 Firestone            1:03.41    1:00.40* 
                  27.74     1:00.40 (32.66)                                        
  3 Ninke, Jager              13 Vacationland         1:03.17    1:00.58* 
                  28.85     1:00.58 (31.73)                                        
  4 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:03.16    1:02.37  
                  29.18     1:02.37 (33.19)                                        
  5 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          1:05.74    1:03.56  
                  29.67     1:03.56 (33.89)                                        
  6 Davis, Ben                13 Great Lakes          1:04.56    1:05.24  
                  29.64     1:05.24 (35.60)                                        
  7 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:08.31    1:05.74  
                  30.22     1:05.74 (35.52)                                        
  8 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:07.08    1:07.68  
                  30.97     1:07.68 (36.71)                                        
  9 Seicean, Erik             14 Lake Shore           1:08.40    1:07.89  
                  31.16     1:07.89 (36.73)                                        
 10 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 1:08.44    1:09.03  
                  31.53     1:09.03 (37.50)                                        
B - Final
 11 Solonche, Logan           14 Solon                1:08.45    1:06.58  
                  31.12     1:06.58 (35.46)                                        
 12 Ratka, Jonathan           14 Otters               1:09.30    1:07.20  
                  30.67     1:07.20 (36.53)                                        
 13 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           1:10.56    1:08.35  
                  31.88     1:08.35 (36.47)                                        
 14 Kerrigan, Brian           14 Medina               1:09.65    1:09.81  
                  32.32     1:09.81 (37.49)                                        
 15 Marinis, Zach             14 Medina               1:15.20    1:11.85  
                  34.25     1:11.85 (37.60)                                        
 16 Cho, Iason                13 Heat                 1:13.34    1:11.92  
                  33.12     1:11.92 (38.80)                                        
 17 Santoro, Max              13 Ridgewood Y          1:12.62    1:12.03  
                  33.79     1:12.03 (38.24)                                        
 18 Esdon, Michael            14 Lakewood             1:13.88    1:12.79  
                  33.85     1:12.79 (38.94)                                        
 19 Hupp, Henry               14 Canton               1:15.31    1:12.86  
                  34.88     1:12.86 (37.98)                                        
 -- Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          1:13.76         DQ  
                  33.59          DQ (43.75)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.80   7/23/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gallagher, Alex           13 Heat                 1:03.31    1:03.16  
                  29.73     1:03.16 (33.43)                                        
  2 Ninke, Jager              13 Vacationland         1:05.10    1:03.17  
                  29.93     1:03.17 (33.24)                                        
  3 Marshall, Jonny           14 Firestone            1:00.83    1:03.41  
                  28.83     1:03.41 (34.58)                                        
  4 Ketler, Andrew            14 Heat                 1:02.41    1:04.02  
                  31.69     1:04.02 (32.33)                                        
  5 Davis, Ben                13 Great Lakes          1:06.61    1:04.56  
                  29.89     1:04.56 (34.67)                                        
  6 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          1:07.57    1:05.74  
                  30.79     1:05.74 (34.95)                                        
  7 Begany, Nick              14 SwimUnited           1:07.57    1:07.08  
                  30.67     1:07.08 (36.41)                                        
  8 Szabo, Ruben              14 Heat                 1:08.82    1:08.31  
                  31.46     1:08.31 (36.85)                                        
  9 Seicean, Erik             14 Lake Shore           1:08.23    1:08.40  
                  30.68     1:08.40 (37.72)                                        
 10 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 1:08.03    1:08.44  
                  31.63     1:08.44 (36.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Solonche, Logan           14 Solon                1:13.00    1:08.45  
                  31.68     1:08.45 (36.77)                                        
 12 Ratka, Jonathan           14 Otters               1:10.83    1:09.30  
                  32.24     1:09.30 (37.06)                                        
 13 Kerrigan, Brian           14 Medina               1:11.48    1:09.65  
                  33.20     1:09.65 (36.45)                                        
 14 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           1:10.73    1:10.56  
                  33.44     1:10.56 (37.12)                                        
 15 Santoro, Max              13 Ridgewood Y          1:14.65    1:12.62  
                  33.95     1:12.62 (38.67)                                        
 16 Cho, Iason                13 Heat                 1:12.20    1:13.34  
                  33.21     1:13.34 (40.13)                                        
 17 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          1:13.36    1:13.76  
                  34.39     1:13.76 (39.37)                                        
 18 Esdon, Michael            14 Lakewood             1:15.46    1:13.88  
                  33.72     1:13.88 (40.16)                                        
 19 Marinis, Zach             14 Medina               1:14.16    1:15.20  
 20 Hupp, Henry               14 Canton               1:13.88    1:15.31  
                  35.30     1:15.31 (40.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Tanner, Nolan             13 Heat                 1:14.26    1:15.53  
                  34.45     1:15.53 (41.08)                                        
 22 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      1:15.05    1:16.02  
                  33.31     1:16.02 (42.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Lewis, Andrew             14 Great Lakes          1:15.19    1:18.42  
                  37.00     1:18.42 (41.42)                                        
 24 Roth, Will                13 Great Lakes          1:15.19    1:19.09  
                  36.95     1:19.09 (42.14)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.95   7/29/2016 Chachi Gustafson, Shaker-LE                
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ketler, Andrew            14 Heat                 2:20.95    2:15.13  
                  29.84     1:04.00 (34.16)     1:39.09 (35.09)     2:15.13 (36.04)
  2 Gallagher, Alex           13 Heat                 2:23.92    2:22.34  
                  30.39     1:06.04 (35.65)     1:44.43 (38.39)     2:22.34 (37.91)
  3 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:26.57    2:24.08  
                  30.05     1:05.43 (35.38)     1:42.78 (37.35)     2:24.08 (41.30)
  4 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          2:35.68    2:35.45  
                  33.40     1:13.87 (40.47)     1:55.52 (41.65)     2:35.45 (39.93)
  5 Hickin, Jacob             14 Heat                 2:37.39    2:37.31  
                  32.52     1:11.80 (39.28)     1:53.52 (41.72)     2:37.31 (43.79)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:14.95   7/29/2016 Chachi Gustafson, Shaker-LE                
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ketler, Andrew            14 Heat                 2:13.78    2:20.95  
                  30.57     1:06.45 (35.88)     1:44.50 (38.05)     2:20.95 (36.45)
  2 Gallagher, Alex           13 Heat                 2:23.92    2:23.92  
                  30.99     1:06.88 (35.89)     1:45.29 (38.41)     2:23.92 (38.63)
  3 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:22.97    2:26.57  
                  31.68     1:07.65 (35.97)     1:46.53 (38.88)     2:26.57 (40.04)
  4 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes               NT    2:35.68  
                  33.68     1:14.72 (41.04)     1:56.04 (41.32)     2:35.68 (39.64)
  5 Hickin, Jacob             14 Heat                 2:33.04    2:37.39  
                  34.28     1:12.68 (38.40)     1:53.66 (40.98)     2:37.39 (43.73)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:13.69   7/21/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:22.14    2:16.57  
                  30.06     1:06.65 (36.59)     1:45.91 (39.26)     2:16.57 (30.66)
  2 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:24.35    2:16.76  
                  28.80     1:03.13 (34.33)     1:45.80 (42.67)     2:16.76 (30.96)
  3 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:24.66    2:19.85  
                  30.11     1:06.16 (36.05)     1:47.16 (41.00)     2:19.85 (32.69)
  4 Szabo, Ruben              14 Heat                 2:29.67    2:25.13  
                  30.14     1:09.36 (39.22)     1:52.46 (43.10)     2:25.13 (32.67)
  5 Begany, Nick              14 SwimUnited           2:27.92    2:25.97  
                  30.94     1:07.96 (37.02)     1:50.09 (42.13)     2:25.97 (35.88)
  6 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          2:28.93    2:26.51  
                  30.40     1:09.56 (39.16)     1:54.45 (44.89)     2:26.51 (32.06)
  7 Vickers, Luke             13 UN                   2:31.49    2:29.23  
                  32.90     1:15.00 (42.10)     1:55.32 (40.32)     2:29.23 (33.91)
  8 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:27.49    2:29.74  
                  32.08     1:12.75 (40.67)     1:54.02 (41.27)     2:29.74 (35.72)
  9 Boeman, Joris             13 University           2:31.60    2:30.02  
                  30.73     1:11.33 (40.60)     1:55.92 (44.59)     2:30.02 (34.10)
 10 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          2:27.28    2:37.64  
                  33.44     1:15.14 (41.70)     2:00.16 (45.02)     2:37.64 (37.48)
B - Final
 11 Ninke, Jager              13 Vacationland         2:32.27    2:28.96  
                  29.27     1:09.74 (40.47)     1:54.11 (44.37)     2:28.96 (34.85)
 12 Kerrigan, Brian           14 Medina               2:31.71    2:30.70  
                  32.50     1:11.03 (38.53)     1:57.20 (46.17)     2:30.70 (33.50)
 13 Cho, Iason                13 Heat                 2:35.13    2:31.70  
                  33.21     1:11.08 (37.87)     1:57.04 (45.96)     2:31.70 (34.66)
 14 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           2:36.63    2:35.00  
                  32.95     1:11.92 (38.97)     2:00.62 (48.70)     2:35.00 (34.38)
 15 Tanner, Nolan             13 Heat                 2:37.84    2:35.50  
                  33.50     1:14.37 (40.87)     2:00.71 (46.34)     2:35.50 (34.79)
 16 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      2:36.21    2:35.53  
                  31.96     1:12.98 (41.02)     2:00.70 (47.72)     2:35.53 (34.83)
 17 Marinis, Zach             14 Medina               2:38.96    2:37.71  
                  34.23     1:16.82 (42.59)     2:04.06 (47.24)     2:37.71 (33.65)
 18 Grant, David              14 Vacationland         2:44.39    2:42.11  
                  35.32     1:15.74 (40.42)     2:06.83 (51.09)     2:42.11 (35.28)
 19 McIntyre, Anthony         13 Ridgewood Y          2:42.28    2:42.46  
                  35.93     1:15.50 (39.57)     2:07.73 (52.23)     2:42.46 (34.73)
 20 Jiang, Joshua             13 Solon                2:43.62    2:46.76  
                  33.19     1:16.23 (43.04)     2:10.88 (54.65)     2:46.76 (35.88)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:13.69   7/21/2017 Tyler Hong, GLSS -LE                       
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 2:18.12    2:22.14  
                  30.87     1:07.43 (36.56)     1:49.16 (41.73)     2:22.14 (32.98)
  2 Marshall, Jonny           14 Firestone            2:18.91    2:24.35  
                  29.75     1:04.28 (34.53)     1:49.25 (44.97)     2:24.35 (35.10)
  3 Davis, Ben                13 Great Lakes          2:19.14    2:24.66  
                  30.71     1:09.35 (38.64)     1:51.60 (42.25)     2:24.66 (33.06)
  4 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          2:31.12    2:27.28  
                  32.34     1:11.13 (38.79)     1:52.58 (41.45)     2:27.28 (34.70)
  5 Cucu, Michael             14 Great Lakes          2:35.68    2:27.49  
                  31.94     1:12.31 (40.37)     1:52.63 (40.32)     2:27.49 (34.86)
  6 Begany, Nick              14 SwimUnited           2:28.36    2:27.92  
                  30.56     1:08.93 (38.37)     1:51.69 (42.76)     2:27.92 (36.23)
  7 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          2:32.77    2:28.93  
                  30.93     1:11.04 (40.11)     1:57.03 (45.99)     2:28.93 (31.90)
  8 Szabo, Ruben              14 Heat                 2:29.67    2:29.67  
                  31.51     1:11.50 (39.99)     1:56.47 (44.97)     2:29.67 (33.20)
  9 Vickers, Luke             13 UN                   2:39.26    2:31.49  
                  33.27     1:14.87 (41.60)     1:56.75 (41.88)     2:31.49 (34.74)
 10 Boeman, Joris             13 University           2:34.74    2:31.60  
                  31.38     1:10.00 (38.62)     1:57.35 (47.35)     2:31.60 (34.25)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kerrigan, Brian           14 Medina               2:34.83    2:31.71  
                  33.28     1:11.58 (38.30)     1:58.56 (46.98)     2:31.71 (33.15)
 12 Ninke, Jager              13 Vacationland         2:31.29    2:32.27  
                  30.91     1:11.19 (40.28)     1:56.30 (45.11)     2:32.27 (35.97)
 13 Cho, Iason                13 Heat                 2:34.04    2:35.13  
                  34.54     1:13.28 (38.74)     1:59.56 (46.28)     2:35.13 (35.57)
 14 Kowalczyk, Evan           14 Silver Dolphins      2:35.81    2:36.21  
                  31.90     1:14.77 (42.87)     1:59.04 (44.27)     2:36.21 (37.17)
 15 Toothman, Josh            13 Swim Inst.           2:36.53    2:36.63  
                  32.61     1:12.35 (39.74)     2:02.20 (49.85)     2:36.63 (34.43)
 16 Tanner, Nolan             13 Heat                 2:42.93    2:37.84  
                  33.57     1:15.22 (41.65)     2:02.15 (46.93)     2:37.84 (35.69)
 17 Marinis, Zach             14 Medina               2:39.09    2:38.96  
                  35.01     1:17.86 (42.85)     2:04.43 (46.57)     2:38.96 (34.53)
 18 McIntyre, Anthony         13 Ridgewood Y          2:46.21    2:42.28  
                  34.86     1:15.36 (40.50)     2:06.75 (51.39)     2:42.28 (35.53)
 19 Price, Hayden             13 Penguin              2:50.74    2:43.52  
                  36.59     1:16.76 (40.17)     2:07.58 (50.82)     2:43.52 (35.94)
 20 Jiang, Joshua             13 Solon                2:46.58    2:43.62  
                  33.19     1:17.13 (43.94)     2:09.16 (52.03)     2:43.62 (34.46)
-------------------------------------------------------------------------
 21 Grant, David              14 Vacationland         2:41.01    2:44.39  
                  35.41     1:16.47 (41.06)     2:08.46 (51.99)     2:44.39 (35.93)
 22 Budd, Noah                14 Green YMCA           2:50.46    2:45.34  
                  34.48     1:15.19 (40.71)     2:09.04 (53.85)     2:45.34 (36.30)
-------------------------------------------------------------------------
 23 Sumption, Riley           14 Green YMCA           2:47.29    2:45.81  
                  35.54     1:17.28 (41.74)     2:08.82 (51.54)     2:45.81 (36.99)
 24 Hupp, Henry               14 Canton               2:49.64    2:47.52  
                  36.43     1:20.27 (43.84)     2:12.50 (52.23)     2:47.52 (35.02)
 25 Lewis, Andrew             14 Great Lakes          2:47.34    2:48.27  
                  36.39     1:18.14 (41.75)     2:09.76 (51.62)     2:48.27 (38.51)
 26 Stump, Jackson            13 Cle Swimming         2:49.69    2:51.83  
                  36.94     1:22.75 (45.81)     2:16.28 (53.53)     2:51.83 (35.55)
 27 Wooley, Preston           13 Swim Inst.                NT    2:56.17  
                  36.86     1:20.43 (43.57)     2:17.55 (57.12)     2:56.17 (38.62)
 28 Sun, Caleb                14 Tigersharks          2:46.91    2:59.69  
                  40.55     1:29.59 (49.04)     2:19.29 (49.70)     2:59.69 (40.40)
 -- Seicean, Erik             14 Lake Shore           2:47.27        DFS  
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:42.88   7/22/2017 Alex Podrez, GLSS -LE                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cappabianca, Vittorio     14 Heat                 4:55.63    4:49.59  
                  30.06     1:05.10 (35.04)     1:42.83 (37.73)     2:20.61 (37.78)
        3:00.79 (40.18)     3:42.78 (41.99)     4:16.19 (33.41)     4:49.59 (33.40)
  2 Davis, Ben                13 Great Lakes          5:02.18    4:56.46  
                  29.94     1:04.98 (35.04)     1:43.15 (38.17)     2:20.52 (37.37)
        3:03.42 (42.90)     3:48.28 (44.86)     4:22.90 (34.62)     4:56.46 (33.56)
  3 Marshall, Jonny           14 Firestone            5:16.60    4:57.91  
                  29.06     1:04.58 (35.52)     1:41.75 (37.17)     2:19.20 (37.45)
        3:03.05 (43.85)     3:48.55 (45.50)     4:23.45 (34.90)     4:57.91 (34.46)
  4 Gallagher, Alex           13 Heat                 5:04.36    5:01.31  
                  30.48     1:06.66 (36.18)     1:46.14 (39.48)     2:25.47 (39.33)
        3:08.24 (42.77)     3:51.03 (42.79)     4:26.88 (35.85)     5:01.31 (34.43)
  5 Ketler, Andrew            14 Heat                 5:21.42    5:11.42  
                  30.16     1:04.70 (34.54)     1:43.94 (39.24)     2:23.88 (39.94)
        3:10.59 (46.71)     3:59.40 (48.81)     4:35.98 (36.58)     5:11.42 (35.44)
  6 McIntyre, Thomas          14 Ridgewood Y          5:28.34    5:14.31  
                  30.67     1:08.92 (38.25)     1:50.99 (42.07)     2:33.66 (42.67)
        3:18.98 (45.32)     4:06.69 (47.71)     4:40.90 (34.21)     5:14.31 (33.41)
  7 Cucu, Alexandru           13 Great Lakes          5:20.43    5:15.30  
                  32.52     1:11.60 (39.08)     1:53.00 (41.40)     2:33.77 (40.77)
        3:17.04 (43.27)     4:02.65 (45.61)     4:39.80 (37.15)     5:15.30 (35.50)
  8 Kerrigan, Brian           14 Medina               5:29.76    5:22.07  
                  32.69     1:12.32 (39.63)     1:55.83 (43.51)     2:36.95 (41.12)
        3:25.88 (48.93)     4:13.33 (47.45)     4:48.49 (35.16)     5:22.07 (33.58)
  9 Cucu, Michael             14 Great Lakes          5:12.86    5:23.03  
                  33.33     1:15.22 (41.89)     1:58.80 (43.58)     2:40.44 (41.64)
        3:23.45 (43.01)     4:08.06 (44.61)     4:47.50 (39.44)     5:23.03 (35.53)
 10 Cho, Iason                13 Heat                 5:31.23    5:24.02  
                  34.53     1:15.83 (41.30)     1:56.81 (40.98)     2:36.78 (39.97)
        3:23.76 (46.98)     4:11.27 (47.51)     4:47.95 (36.68)     5:24.02 (36.07)
 11 Ratka, Jonathan           14 Otters               5:54.82    5:29.72  
                  31.86     1:10.70 (38.84)     1:52.15 (41.45)     2:32.38 (40.23)
        3:21.95 (49.57)     4:13.36 (51.41)     4:52.07 (38.71)     5:29.72 (37.65)
 12 Grant, David              14 Vacationland         5:45.77    5:49.68  
                  35.42     1:19.30 (43.88)     2:00.09 (40.79)     2:43.06 (42.97)
        3:37.17 (54.11)     4:32.65 (55.48)     5:11.62 (38.97)     5:49.68 (38.06)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:47.91   7/31/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         D Haywood, T Metz, E Neff, J Wooley               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               1:50.29    1:48.63  
     1) Gallagher, Alex 13              2) Cappabianca, Vittorio 14       
     3) Ketler, Andrew 14               4) Szabo, Ruben 14                
                  27.65       54.15 (26.50)     1:21.58 (27.43)     1:48.63 (27.05)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:02.50    1:57.32  
     1) Cucu, Alexandru 13              2) Cucu, Michael 14               
     3) Davis, Ben 13                   4) Lewis, Andrew 14               
                  29.16       59.03 (29.87)     1:30.16 (31.13)     1:57.32 (27.16)
  3 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      1:59.39    1:57.69  
     1) Herbert, Nathan 14              2) Williams, Tyler 13             
     3) McIntyre, Anthony 13            4) McIntyre, Thomas 14            
                  30.22       59.63 (29.41)     1:30.90 (31.27)     1:57.69 (26.79)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:53.39   7/26/2015 Ridgewood YMCA Dolphins                    
                         E Chimes, E Widenhofer, W Zhang, E Norman         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:02.11    4:04.74  
     1) Ketler, Andrew 14               2) Gallagher, Alex 13             
     3) Cappabianca, Vittorio 14        4) Szabo, Ruben 14                
                  28.94   1:00.58 (1:00.58)     1:29.24 (28.66)   2:01.92 (1:01.34)
        2:30.55 (28.63)   3:02.79 (1:00.87)     3:31.87 (29.08)   4:04.74 (1:01.95)
  2 Firestone Akron Swim Team  'A'                    4:18.57    4:16.55  
     1) Brady, Mason 14                 2) Kmet, Sam 14                   
     3) Pickett, Owen 14                4) Marshall, Jonny 14             
                  28.60   1:00.88 (1:00.88)     1:33.99 (33.11)   2:11.62 (1:10.74)
        2:43.64 (32.02)   3:18.45 (1:06.83)     3:45.06 (26.61)     4:16.55 (58.10)
  3 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                4:24.58    4:18.76  
     1) Cucu, Alexandru 13              2) Cucu, Michael 14               
     3) Roth, Will 13                   4) Davis, Ben 13                  
                  31.64   1:05.77 (1:05.77)     1:38.13 (32.36)   2:13.27 (1:07.50)
        2:46.17 (32.90)   3:21.30 (1:08.03)     3:48.47 (27.17)     4:18.76 (57.46)
  4 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      4:23.49    4:19.11  
     1) Herbert, Nathan 14              2) Santoro, Max 13                
     3) McIntyre, Anthony 13            4) McIntyre, Thomas 14            
                  31.81   1:05.77 (1:05.77)     1:37.27 (31.50)   2:12.28 (1:06.51)
        2:44.64 (32.36)   3:20.05 (1:07.77)     3:48.73 (28.68)     4:19.11 (59.06)
  5 Solon Stars Swim Club  'A'                        4:31.37    4:25.69  
     1) Solonche, Logan 14              2) Jiang, Joshua 13               
     3) Indradjaja, Andrew 13           4) Beaver, Benjamin 14            
                  30.94   1:04.42 (1:04.42)     1:35.42 (31.00)   2:07.95 (1:03.53)
        2:40.98 (33.03)   3:16.40 (1:08.45)     3:49.56 (33.16)   4:25.69 (1:09.29)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:59.04   7/29/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         E Neff, T Murphey, C Brown, J Wooley              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               2:01.00    2:00.17  
     1) Cappabianca, Vittorio 14        2) Gallagher, Alex 13             
     3) Ketler, Andrew 14               4) Szabo, Ruben 14                
                  32.07     1:04.33 (32.26)     1:33.17 (28.84)     2:00.17 (27.00)
  2 Great Lakes Sailfish Swimming  'A'                2:13.60    2:07.12  
     1) Davis, Ben 13                   2) Cucu, Alexandru 13             
     3) Cucu, Michael 14                4) Roth, Will 13                  
                  31.03     1:05.55 (34.52)     1:36.94 (31.39)     2:07.12 (30.18)
  3 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      2:24.17    2:16.39  
     1) McIntyre, Anthony 13            2) Herbert, Nathan 14             
     3) Santoro, Max 13                 4) McIntyre, Thomas 14            
                  35.14     1:16.65 (41.51)     1:49.06 (32.41)     2:16.39 (27.33)
 -- Solon Stars Swim Club  'A'                        2:33.61         DQ  
     1) Indradjaja, Andrew 13           2) Beaver, Benjamin 14            
     3) Jiang, Joshua 13                4) Solonche, Logan 14             
                  44.60     1:19.44 (34.84)     1:50.08 (30.64)          DQ (28.09)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:18.35   7/30/2016 Lake Erie Silver Dolphins, Silve           
                         E Neff, T Murphey, C Brown, J Wooley              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heat- Hudson Explorers Aquatic  'A'               4:23.72    4:24.54  
     1) Cappabianca, Vittorio 14        2) Gallagher, Alex 13             
     3) Ketler, Andrew 14               4) Szabo, Ruben 14                
                  33.19   1:09.62 (1:09.62)     1:42.51 (32.89)   2:21.04 (1:11.42)
        2:50.61 (29.57)   3:24.21 (1:03.17)     3:52.51 (28.30)   4:24.54 (1:00.33)
  2 Firestone Akron Swim Team  'A'                    4:44.78    4:51.86  
     1) Marshall, Jonny 14              2) Lenz, Luke 14                  
     3) Pickett, Owen 14                4) Kmet, Sam 14                   
                  30.47   1:03.93 (1:03.93)                                        
            2:58.07 ( )         3:41.81 ( )     4:14.44 (32.63)   4:51.86 (1:10.05)
  3 Ridgewood YMCA Dolphins  'A'                      5:02.84    4:59.49  
     1) Williams, Tyler 13              2) Herbert, Nathan 14             
     3) McIntyre, Thomas 14             4) Santoro, Max 13                
                  37.80   1:17.12 (1:17.12)     1:58.15 (41.03)   2:44.18 (1:27.06)
        3:15.56 (31.38)   3:51.89 (1:07.71)     4:23.74 (31.85)   4:59.49 (1:07.60)
  4 Solon Stars Swim Club  'A'                        5:14.79    5:08.02  
     1) Indradjaja, Andrew 13           2) Beaver, Benjamin 14            
     3) Solonche, Logan 14              4) Jiang, Joshua 13               
                  40.17   1:24.16 (1:24.16)     2:06.17 (42.01)   2:53.77 (1:29.61)
        3:26.74 (32.97)   4:04.21 (1:10.44)     4:34.90 (30.69)   5:08.02 (1:03.81)
 
Boys 14 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Brady, Mason              14 Firestone                 NT      27.50  
  2 Peruri, Akhil             11 Ridgewood Y               NT      29.31  
  3 Florio, Jacob             12 Ridgewood Y               NT      29.90  
 
Boys 14 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turnbull, Luke            13 Tigersharks               NT      32.93  
 
Boys 14 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kmet, Sam                 14 Firestone                 NT    1:09.82  
 
Boys 14 & Under 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wooley, Preston           13 Swim Inst.                NT    2:27.70  
                  32.14     1:10.23 (38.09)     1:49.17 (38.94)     2:27.70 (38.53)
 
Boys 14 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bing, Grant                9 Canton                    NT    1:01.60  
 
Boys 14 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, Noah            12 Heat                      NT      40.66  
 
Boys 14 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaver, Noah              12 Solon                     NT      32.18  
 
Boys 14 & Under 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kmet, Sam                 14 Firestone                 NT    1:19.73  
                  37.00     1:19.73 (42.73)                                        
 
                   Combined Team Scores - Through Event 308                    
 
  1. Heat- Hudson Explorers Aquatic   4457.5   2. Great Lakes Sailfish Swimming      2583
  3. Lake Erie Silver Dolphins        1914.5   4. Solon Stars Swim Club              1345
  5. Geauga Otters                      1322   6. Ridgewood YMCA Dolphins          1256.5
  7. Blazing Barracudas                 1096   8. Lake Shore Swim Club               1040
  9. Firestone Akron Swim Team           899  10. Colonel Crawford Swim Team        656.5
 11. SwimUnited                        651.5  12. University Swim Club                613
 13. Canton City Schools                 431  14. Medina Swimming                     380
 15. Piranha Aquatics                    364  16. Cleveland Swim Institute            295
 17. Cle Swimming                      226.5  18. Kraken Swimming                     205
 19. Twinsburg Competitive Aquatics      200  20. Vacationland Swim Club              146
 21. Lakewood Rangers Swim Team          129  22. Penguin Swimming                    128
 23. Unattached Csi                      111  24. Unattached                           87
 25. Green YMCA Barracudas Swim Tea       76  26. YMCA of Wooster Swim Team/Rec        65
 27. Cuyahoga Falls Riverfront YMCA       52  28. Unattached Penguin                   44
 29. Copley Water Warriors                41  30. Shaker Sharks                        33
 31. Amherst Aquatic Club                 17  32. Westlake Waves Swim Club             15
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 308                   
 
  1. Heat- Hudson Explorers Aquatic     2160   2. Lake Erie Silver Dolphins        1645.5
  3. Great Lakes Sailfish Swimming      1586   4. Geauga Otters                      1115
  5. Solon Stars Swim Club               951   6. Blazing Barracudas                  885
  7. Firestone Akron Swim Team         478.5   8. Colonel Crawford Swim Team        453.5
  9. Ridgewood YMCA Dolphins           394.5  10. SwimUnited                        340.5
 11. Canton City Schools                 274  12. Lake Shore Swim Club                240
 13. Kraken Swimming                     205  14. Cle Swimming                      199.5
 15. Medina Swimming                     137  16. Lakewood Rangers Swim Team          116
 17. Penguin Swimming                    114  18. Cleveland Swim Institute             85
 19. Piranha Aquatics                     54  20. Green YMCA Barracudas Swim Tea       51
 21. YMCA of Wooster Swim Team/Rec        47  22. Copley Water Warriors                41
 23. Vacationland Swim Club               35  24. Shaker Sharks                        33
 25. Amherst Aquatic Club                 17  26. University Swim Club                 16
 27. Westlake Waves Swim Club             15                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 308                    
 
  1. Heat- Hudson Explorers Aquatic   2297.5   2. Great Lakes Sailfish Swimming       997
  3. Ridgewood YMCA Dolphins             862   4. Lake Shore Swim Club                800
  5. University Swim Club                597   6. Firestone Akron Swim Team         420.5
  7. Solon Stars Swim Club               394   8. SwimUnited                          311
  9. Piranha Aquatics                    310  10. Lake Erie Silver Dolphins           269
 11. Medina Swimming                     243  12. Blazing Barracudas                  211
 13. Cleveland Swim Institute            210  14. Geauga Otters                       207
 15. Colonel Crawford Swim Team          203  16. Twinsburg Competitive Aquatics      200
 17. Canton City Schools                 157  18. Unattached Csi                      111
 18. Vacationland Swim Club              111  20. Unattached                           87
 21. Cuyahoga Falls Riverfront YMCA       52  22. Unattached Penguin                   44
 23. Cle Swimming                         27  24. Green YMCA Barracudas Swim Tea       25
 25. YMCA of Wooster Swim Team/Rec        18  26. Penguin Swimming                     14
 27. Lakewood Rangers Swim Team           13